Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11320
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  14
  • Reputation:   112
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Τέλος και από μένα με πλήρη την συλλογή της hatchette

60 πρώτα τεύχη της radnet και μερικά άλλα διάσπαρτα που είχα πάρει πριν ξεκινήσω αυτές τις δύο

Πάνω σε περίοπτη θέση και κάποια από τα σημαντικότερα επιτραπέζια της marvel

 

Πρέπει να κάνω μια τακτοποίηση πάλι

 

Ερώτηση. Είχα δει κάπου μια εικόνα που είχε τα 120 τεύχη της συλλογής σαν ευρετήριο. Ξέρετε που θα τη βρω;

17123487753787354047734864469121.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2619
  • Reputation:   16073
  • Achievement Points:  2669
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ Giagri     Πολυ ωραια η  ιδεα με την λαμαρινα γιατι ειναι πραγματικα εντυπωσιακο να βλεπεις και τους 120 τομους σε σειρα συνεχομενους χωρις διακοπη. Επισης χαρηκα πολυ που ειδα οτι υπαρχουν ωραια κλασικα λογοτεχνικα σε βιβλιοθηκες οπως και στη δικη σου. Ουγκω, Ουαιλντ, Τολστοι, Ντοστογιεφσκι, Σταινμπεκ, Καφκα, πιο αριστερα Σαλιντζερ και φυσικα πανω Καζαντζακη και Ζ (Βασιλικος). Ωραιος.

 

 

 

Παιδια μου και εγω δεν θελω να το πιστεψω οτι τελειωσε.  Πριν τις συλλογες αυτες ειχα διαβασει μολις 1-2 υπερωηρωικα τευχη οποτε μπηκα εστω και σε μεγαλη ηλικια στο τριπακι να γνωρισω το κομματι αυτο της κομικοκουλτουρας και δεν το μετανιωσα. Σιγουρα εξακολουθω και αγαπω τα bd περισσοτερο αλλα και τα υπερηρωικα εχουν τη χαρη τους.  Οταν τελειωσω και με την αναγνωση καθως εχω καμποσους τομους αδιαβαστους θα ξανασχολιασω εδω μεσα.  Και νομιζω οτιτο Thread αυτο θα μας απασχολησει λιγο ακομα. 

 

Το νουμερο 120 παντως αφιερωμενο σε εκεινους που ηδη στον τομο 5 βλεπανε κλεισιμο και ακυρωση της σειρας γιατι ειχαν πληροφοριες οτι δεν πηγαινε καθολου καλα.  :lol:

 

ΥΓ η σημερινη απεργια μου εκανε και μενα εντυπωση και γενικα ηταν πολυ επιλεκτικη ακομα και μεσα στο ιδιο μαγαζι. εγω στο παντα αξιοπιστο ψιλικατζιδικο μου βρηκα τον τομο 120 μαρβελ που ηρθε σημερα, ηρθε επισης σημερα το περιοδικο shape (χθες ειχε βγει το Madame figaro μονο οποτε ξερω σιγουρα οτι το φερανε σημερα και αυτο)  αλλα για καποιο λογο δεν του φερανε ημερησιο τυπο καθολου!  :shit2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  542
  • Reputation:   5521
  • Achievement Points:  609
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5483 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Τελείωσε μια εξαιρετική σειρά αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν μου άφησε πικρία  αλλά η σειρά της Radnet με πείραξε πολύ γιατί μου άφησε έντονα το αίσθημα της μη ολοκλήρωσης . Πιστευω ότι έχουμε κατακλυστεί από marvel τα τελευταία χρόνια όποτε δεν είμαι σίγουρος ότι εάν κ δοθεί πάλι σειρά μαρβελ θα  ακολουθήσω . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   2266
  • Achievement Points:  288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1857 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκε σήμερα και ο τελευταίος τόμος!

Τι να πρωτοπούμε για αυτή την σειρά. Πριν απο αυτή δεν είχα διαβάσει πολλά υπερηρωικά, καθώς ενώ μου άρεσαν οι ήρωες τα υπερηρωικά κομικς Marvel & DC πάντα τα σνόμπαρα. Η συγκεκριμένη σειρά με έκανε να αγαπήσω το σύμπαν της Μαρβελ και μας χάρισε κάποιες απο τις ποιο όμορφες ιστορίες της!

Αν εξαιρέσεις το περιεχόμενο των ιστοριών που είναι υποκιμενικό τι αρέσει στο καθένα, απο άποψη έκδοσης είναι μακράν η καλύτερη έκδοση που έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα. Μιλάμε για 120 τόμους, αψεγάδιαστους, με σκληρό εξώφυλλο, όμορφες εκτυπώσεις και χαρτί, συμπληρωματικό υλικό και άρθρα (έστω και αυτές οι 3-4 σελίδες που είχε ο κάθε τόμος), εισαγωγή για τα μέχρι τώρα γεγονότα που οδήγησαν στην ιστορία , σωστές μεταφράσεις και άψογη επιμέλεια. 

Το μόνο αρνητικό θα μπορούσα να σημειώσω το γεγονός ότι δεν βγήκαν με την χρονική σειρά του σύμπαντος οι ιστορίες ενώ θα μπορούσαν. Π.χ. το Civil War, χρονικά προηγείται απο πολλές άλλες ιστορίες που βγήκαν νωρίτερα απο αυτόν στην συλλογή, επομένως σε τέτοια event ίσως δεν ήταν πάντα εύκολο να βάλεις τα πράγματα σε μια σειρά. Αλλά αν πραγματικά σου αρέσουν οι ιστορίες και με λίγο Google το βάζεις όλο το σύμπαν και τα γεγονότα στην σωστή σειρά. Ενα μεγάλο μπράβο στην Hachette και μακάρι να δούμε σύντομα και κάτι νέο απο εκείνους.

 

Μιας και η σειρά ολοκληρώθηκε, κάθισα και μάζεψα όλες τις ιστορίες για να καταλήψω σε ενα τοπ 10 (δυσκολεύτικα πολύ να αποφασίσω και μου βγήκαν παραπάνω επιλογές :P) με τις καλύτερες ιστορίες και ενα μικρό σχόλιο για την καθε μια. Οι ιστορίες που είναι σε 2 τόμους, τις έχω υπολογίσει σαν μια.  Η λίστα είναι με σειρά κυκλοφορίας και πιθανόν να αδικώ κάποιες ιστορίες που μπορεί να μην τις έχω τόσο φρέσκιες στο μυαλό μου. Σκοπεύω με την πρώτη ευκαιρία να διαβάσω ξανά κάποιες ιστορίες και πιθανόν στο μέλλον αυτά να αλλάξουν.

 

04. Captain America Εκτός Χρόνου - 11. Captain America Στρατιώτης του Χειμώνα: Η καλύτερη ιστορία με τον Καπ 

14. Daredevil Αναγέννηση: Απο τις λίγες ιστορίες Marvel που είχα διαβάσει και παλαιότερα. Η συγκεκριμένη με έκανε να αγαπήσω τον ήρωα και παραμένει μέχρι σήμερα μια απο τις αγαπημένες μου

17. The Incredible Hulk Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Πρώτο - 21. The Incredible Hulk Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Δεύτερο: Και το παγκόσμιος εχθρός Hulk ήταν καλό, αλλά είχε περισσότερο ξύλο. Το Planet Hulk το βρήκα πιο ολοκληρωμένο για εμένα και την θεωρώ μακράν την καλύτερη ιστορία του ήρωα.

20. The Amazing Spider-Man Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν: Δεν την είχα διαβάσει και είχα ακούσει πολλά. Δεν με απογοήτευσε.

26. Marvels: Εξαιρετικό!!!! Οι ήρωες και τα γεγονότα της Marvel μέσα απο τα μάτια των απλών ανθρώπων. Τοπ 3 σίγουρα για μένα

38. The Ultimates Υπεράνθρωποι - 43. The Ultimates Εθνική Ασφάλεια: Ένας απο τους αγαπημένους μου δημιουργούς. Το Ultimate σύμπαν δεν με εθουσίασε πολύ, αλλά οι ιστορίες αυτές ήταν κορυφαίες.

41. Οίκος του Μ: Ο πρώτος τόμος που πήρα απο σειρά και αυτό γιατί είχα διαβάσει την ιστορία στα αγγλικά παλαιότερα, οπότε το είχα δει τυχαία στο περίπτερο και το πήρα. Για διάφορους λόγους παραμένη η αγαπημένη μου ιστορία της Marvel και την βάζω νο1.

42. Wolverine Η Αρχή: Ο δεύτερος τόμος που πήρα και 2 τρομερές back to back ιστορίες μαζί με τον προηγούμενο τόμο. Εκεί ήταν που είπα, ότι αν είναι όλες οι ιστορίες της Marvel έτσι θα πρέπει να πάρω όλη την σειρά. Τελικά δεν ήταν όλες έτσι :P, αλλά δεν το μετάνιωσα για το γεγονός να τους πάρω όλους

55. Marvel Zombies: Όταν ο δημιουργός της μιας απο τις αγαπημένες σου σειρές ever γράφει κάτι αντίστοιχο με ήρωες Marvel!!!! Προσωπικά την λάτρεψα !

58. Fantastic Four Ο Ερχομός του Γκαλάκτους: Κλασσική ιστορία που δεν θα μπορούσα να μην την επέλεγα.

69. Wolverine Ο Γέρος Λόγκαν: Η καλήτερη ιστορία με τον Wolverine και προσωπικά η συγκεκριμένη, κλείνει το ξεκάθαρο τοπ 3 για μένα 

90. The Amazing Spider-Man Τέλος Εποχής: Θα μπορούσα να την είχα βάλει μόνο και μόνο για το εξώφυλλο της πεταμένης στολής. Γενικά πάντα μου άρεσαν οι ιστορίες που επικεντρώνονται στα προβλήματα του Peter Parker, περισσότερο απο εκείνες με καθαρό action του Spiderman.

102. The Amazing Spider-Man Ο Θάνατος των Στέϊσι: Ίσως ο καλύτερος τόμος του Spiderman στην συλλογή. Ιδανική ισοροπία μεταξύ σεναρίου, Peter Parker, Spiderman & retro ιστοριών 

111. New Avengers Το Τέλος των Πάντων: Πολύ ενδιαφέρον σενάριο που πραγματικά με απορρόφησε. Μόλις τελειώσα τον τόμο έψαξα στο Internet για την συνέχεια. Θα πάρω λογικά κάποιους τόμους απο τα event αυτά.

112. Superior Spider-Man Ο Χειρότερος Εχθρός Μου: Ναι ναι ξέρω..... Πολλοί θα κράξετε, πολλοί θα πείτε ε όχι και τοπ 10. Εγώ προσωπικά το βρήκα καλογραμμένο, με πολύ ωραία ροή και δεν με χάλεσε καθόλου το wtf σενάριο. Βέβαια την έχω και σχετικά πρόσφατη στο νου μου σε σχέση με άλλες

120. Civil War: Δεν την είχα διαβάσει και εδώ είχα ακούσει πολλά και είχα expectations. Δεν με απογοήτευσε και το θεωρώ must event στο σύμπαν της Marvel.

 

Ξαναπερνάω την λίστα και πραγματικά υπάρχουν τόσες άλλες καλές ιστορίες που είναι σχεδόν αδύνατο να αποφασίσεις. 

Δυστυχώς, λόγο έλλειψης χώρου στο σπίτι, θα μεταφέρω και τους τελευταίους τόμους στο εξοχικό μου και είμαι σίγουρος ότι με τις επισκέψεις μου εκεί θα διαβάζω ξανά και ξανά τους τόμους!

Επεξεργασία από Lelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3318
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

4 λεπτά πριν, Lelis είπε:

Διαβάστηκε σήμερα και ο τελευταίος τόμος!

Τι να πρωτοπούμε για αυτή την σειρά. Πριν απο αυτή δεν είχα διαβάσει πολλά υπερηρωικά, καθώς ενώ μου άρεσαν οι ήρωες τα υπερηρωικά κομικς Marvel & DC πάντα τα σνόμπαρα. Η συγκεκριμένη σειρά με έκανε να αγαπήσω το σύμπαν της Μαρβελ και μας χάρισε κάποιες απο τις ποιο όμορφες ιστορίες της!

Αν εξαιρέσεις το περιεχόμενο των ιστοριών που είναι υποκιμενικό τι αρέσει στο καθένα, απο άποψη έκδοσης είναι μακράν η καλύτερη έκδοση που έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα. Μιλάμε για 120 τόμους, αψεγάδιαστους, με σκληρό εξώφυλλο, όμορφες εκτυπώσεις και φύλλα, συμπληρωματικό υλικό και άρθρα (έστω και αυτές οι 3-4 σελίδες που είχε ο κάθε τόμος), εισαγωγή για τα μέχρι τώρα γεγονότα που οδήγησαν στην ιστορία , σωστές μεταφράσεις και άψογη επιμέλεια. 

Το μόνο αρνητικό θα μπορούσα να σημειώσω το γεγονός ότι δεν βγήκαν με την χρονική σειρά του σύμπαντος οι ιστορίες ενώ θα μπορούσαν. Π.χ. το Civil War, χρονικά προηγείται απο πολλές άλλες ιστορίες που βγήκαν νωρίτερα απο αυτόν στην συλλογή, επομένως σε τέτοια event ίσως δεν ήταν πάντα εύκολο να βάλεις τα πράγματα σε μια σειρά. Αλλά αν πραγματικά σου αρέσουν οι ιστορίες και με λίγο Google το βάζεις όλο το σύμπαν και τα γεγονότα στην σωστή σειρά. Ενα μεγάλο μπράβο στην Hachette και μακάρι να δούμε σύντομα και κάτι νέο απο εκείνους.

 

Μιας και η σειρά ολοκληρώθηκε, κάθισα και μάζεψα όλες τις ιστορίες για να καταλήψω σε ενα τοπ 10 (δυσκολεύτικα πολύ να αποφασίσω και μου βγήκαν παραπάνω επιλογές :P) με τις καλύτερες ιστορίες και ενα μικρό σχόλιο για την καθε μια. Οι ιστορίες που είναι σε 2 τόμους, τις έχω υπολογίσει σαν μια.  Η λίστα είναι με σειρά κυκλοφορίας και πιθανόν να αδικώ κάποιες ιστορίες που μπορεί να μην τις έχω τόσο φρέσκιες στο μυαλό μου. Σκοπεύω με την πρώτη ευκαιρία να διαβάσω ξανά κάποιες ιστορίες και πιθανόν στο μέλλον αυτά να αλλάξουν.

 

04. Captain America Εκτός Χρόνου - 11. Captain America Στρατιώτης του Χειμώνα: Η καλύτερη ιστορία με τον Καπ 

14. Daredevil Αναγέννηση: Απο τις λίγες ιστορίες Marvel που είχα διαβάσει και παλαιότερα. Η συγκεκριμένη με έκανε να αγαπήσω τον ήρωα και παραμένει μέχρι σήμερα μια απο τις αγαπημένες μου

17. The Incredible Hulk Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Πρώτο - 21. The Incredible Hulk Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Δεύτερο: Και το παγκόσμιος εχθρός Hulk ήταν καλό, αλλά είχε περισσότερο ξύλο. Το Planet Hulk το βρήκα πιο ολοκληρωμένο για εμένα και την θεωρώ μακράν την καλύτερη ιστορία του ήρωα.

20. The Amazing Spider-Man Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν: Δεν την είχα διαβάσει και είχα ακούσει πολλά. Δεν με απογοήτευσε.

26. Marvels: Εξαιρετικό!!!! Οι ήρωες και τα γεγονότα της Marvel μέσα απο τα μάτια των απλών ανθρώπων. Τοπ 3 σίγουρα για μένα

38. The Ultimates Υπεράνθρωποι - 43. The Ultimates Εθνική Ασφάλεια: Ένας απο τους αγαπημένους μου δημιουργούς. Το Ultimate σύμπαν δεν με εθουσίασε πολύ, αλλά οι ιστορίες αυτές ήταν κορυφαίες.

41. Οίκος του Μ: Ο πρώτος τόμος που πήρα απο σειρά και αυτό γιατί είχα διαβάσει την ιστορία στα αγγλικά παλαιότερα, οπότε το είχα δει τυχαία στο περίπτερο και το πήρα. Για διάφορους λόγους παραμένη η αγαπημένη μου ιστορία της Marvel και την βάζω νο1.

42. Wolverine Η Αρχή: Ο δεύτερος τόμος που πήρα και 2 τρομερές back to back ιστορίες μαζί με τον προηγούμενο τόμο. Εκεί ήταν που είπα, ότι αν είναι όλες οι ιστορίες της Marvel έτσι θα πρέπει να πάρω όλη την σειρά. Τελικά δεν ήταν όλες έτσι :P, αλλά δεν το μετάνιωσα για το γεγονός να τους πάρω όλους

55. Marvel Zombies: Όταν ο δημιουργός της μιας απο τις αγαπημένες σου σειρές ever γράφει κάτι αντίστοιχο με ήρωες Marvel!!!! Προσωπικά την λάτρεψα !

58. Fantastic Four Ο Ερχομός του Γκαλάκτους: Κλασσική ιστορία που δεν θα μπορούσα να μην την επέλεγα.

69. Wolverine Ο Γέρος Λόγκαν: Η καλήτερη ιστορία με τον Wolverine και προσωπικά η συγκεκριμένη, κλείνει το ξεκάθαρο τοπ 3 για μένα 

90. The Amazing Spider-Man Τέλος Εποχής: Θα μπορούσα να την είχα βάλει μόνο και μόνο για το εξώφυλλο της πεταμένης στολής. Γενικά πάντα μου άρεσαν οι ιστορίες που επικεντρώνονται στα προβλήματα του Peter Parker, περισσότερο απο εκείνες με καθαρό action του Spiderman.

102. The Amazing Spider-Man Ο Θάνατος των Στέϊσι: Ίσως ο καλύτερος τόμος του Spiderman στην συλλογή. Ιδανική ισοροπία μεταξύ σεναρίου, Peter Parker, Spiderman & retro ιστοριών 

111. New Avengers Το Τέλος των Πάντων: Πολύ ενδιαφέρον σενάριο που πραγματικά με απορρόφησε. Μόλις τελειώσα τον τόμο έψαξα στο Internet για την συνέχεια. Θα πάρω λογικά κάποιους τόμους απο τα event αυτά.

112. Superior Spider-Man Ο Χειρότερος Εχθρός Μου: Ναι ναι ξέρω..... Πολλοί θα κράξετε, πολλοί θα πείτε ε όχι και τοπ 10. Εγώ προσωπικά το βρήκα καλογραμμένο, με πολύ ωραία ροή και δεν με χάλεσε καθόλου το wtf σενάριο. Βέβαια την έχω και σχετικά πρόσφατη στο νου μου σε σχέση με άλλες

120. Civil War: Δεν την είχα διαβάσει και εδώ είχα ακούσει πολλά και είχα expectations. Δεν με απογοήτευσε και το θεωρώ must event στο σύμπαν της Marvel.

 

Ξαναπερνάω την λίστα και πραγματικά υπάρχουν τόσες άλλες καλές ιστορίες που είναι σχεδόν αδύνατο να αποφασίσεις. 

Δυστυχώς, λόγο έλλειψης χώρου στο σπίτι, θα μεταφέρω και τους τελευταίους τόμους στο εξοχικό μου και είμαι σίγουρος ότι με τις επισκέψεις μου εκεί θα διαβάζω ξανά και ξανά τους τόμους!

Σε μια προσωπική λίστα τοπ  10 περί ορεξεως .. κάνεις δεν θα κραξει πιστεύω και το πολύ πολύ να πέσουν συζητήσεις γιατί το ένα γιατί το άλλο  . Άσε που πιστεύω πως αν βάλουμε ο καθένας από εμάς τοπ 10 θα έχουμε διαφοροποιήσεις αρκετές και αυτό από μόνο του είναι ωραίο.

 

Όσο για το Superior Spiderman :

Είναι γνωστό ότι ο Dan Slott όλα αυτά τα χρόνια που γράφει Spiderman (και δεν είναι λιγα)παραδίνει καλές ιστορίες και όσες δεν είναι τόσο τουλάχιστο τις κάνει με ωραίο περιτύλιγμα ώστε  να τις απολαμβάνεις σαν μια καλή b movie με πολύ κορν άρα το διασκεδάζεις αλλά αυτή η ιστορία με αυτή ειδικά τη τροπή στον ήρωα ήταν και είναι μια από τις κορυφαίες του (δεν είναι τυχαίο που δέκα χρόνια μετά επέστρεψαν σε αυτή την ιστορία).

 

Καλά διαβάσματα συννενοχοι και ενδιαφέρουσες ανταλλαγές απόψεων να έχουμε .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36284
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  59
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1449 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τωρα που ολοκληρωθηκε η συλλογη ηθελα να γραψω για την εξαιρετικη  ποιοτητα εκδσης (εκτυπωση, επιμελεια κτλ) :clap2: αλλα με καλυψε απολυτα ο Lelis

Το μονο θεμα που ειχα ηταν με τις  ιστοριες που αφηναν στη μεση :grr:. Αραγε θα βρεθει καποια αλλη εταιρεια να εκδοσει ολοκληρωμενο το GOD BUCHER ? :pray:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  161
  • Reputation:   734
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Συγκίνηση. Το μαζεύω από όταν ήταν ο γιός μου πολύ μικρός και μέχρι τώρα που είναι πρώτη δημοτικού. Κάθε δεύτερο Σάββατο ήταν η τελετουργία μας να το αγοράζουμε, να το ξεφυλλίσουμε με προσοχή, να βλέπουμε το επόμενο τεύχος και η τελική απόλαυση να μπαίνει στη θέση του δίπλα στα άλλα με εικασίες ποιος ήρωας σχηματίζεται και ποιος θα είναι ο επόμενος στη ράχη. Καλή αναγνωστική συνέχειας σε όλους μας και σε νέες επιμελημένες εκδόσεις!

Επεξεργασία από stepgios
Επανάληψη λέξης
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3598
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το πήρα τελικά το τελευταίο τεύχος που δεν έφεραναρχικά χθες.Μάλιστα έλειπε η πεωινή κοπέλα που μου τα παράγγελνε τα κράταγε και ήταν η υπεύθυνη του περιπτέρου στη θέση της.Το έβγαλε βιτρίνα και όταν έπιασε δουλειά η απογευματινή (από την οποία τα αγόραζα.Το πήρε και μου το κράτησε. Έκανα το Σάββατο την απόπειρα να κατέβω στην στάση για το περίπτερο και όταν με είδε μου φώναξε "Ήρθε!!!".Να 'ναι καλά :lol:

 

 

Τώρα στο ζουμί.

Τι να πω,πραγματικά,η συλλογή τελείωσε καθώς και ένα μικρό κεφάλαιο της ζωής μου.Αυτή με έμαθε τον κόσμο των υπερηρώων της Marvel λίγο καλύτερα.

 

Στην διάρκεια της συλλογής αυτής εγώ μόλις τελείωσα τη σχολή,ήμουν ένα χρόνο άνεργος,έφαγα (με το υπόλοιπο της ανθρωπότητας) τον κόβιντ και την πανδημία με τα κλεισίματά της στη μάπα.πήγα στρατό,έψαχνα για δουλειά και βρήκα δουλειά στην οποία δουλεύω μέχρι τώρα.Άλλαξα δύο περίπτερα και ενα τςύχος χρειάστηκε να το παραγγείλω στο gbpublishing μέχρι να  βρω περίπτερο.

 

Συγκινήθηκα όταν πήρα το τελευταίο τεύχος,μακάρι να συνεχιζόταν αλλά δεν προκειται.

 

Εύχομαι ολόκαρδα όλοι σε αυτό το φόρουμ να είναι πάντα καλά με υγεία πάνω από όλα,χώρο να αποθηκεύουν το κόμικ τους και χρόνο να τα διαβάζουν.Φυσικά και χρήματα να τα αγοράζουν :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3318
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 λεπτό πριν, O Φρατζάτος είπε:

Το πήρα τελικά το τελευταίο τεύχος που δεν έφεραναρχικά χθες.Μάλιστα έλειπε η πεωινή κοπέλα που μου τα παράγγελνε τα κράταγε και ήταν η υπεύθυνη του περιπτέρου στη θέση της.Το έβγαλε βιτρίνα και όταν έπιασε δουλειά η απογευματινή (από την οποία τα αγόραζα.Το πήρε και μου το κράτησε. Έκανα το Σάββατο την απόπειρα να κατέβω στην στάση για το περίπτερο και όταν με είδε μου φώναξε "Ήρθε!!!".Να 'ναι καλά :lol:

 

 

Τώρα στο ζουμί.

Τι να πω,πραγματικά,η συλλογή τελείωσε καθώς και ένα μικρό κεφάλαιο της ζωής μου.Αυτή με έμαθε τον κόσμο των υπερηρώων της Marvel λίγο καλύτερα.

 

Στην διάρκεια της συλλογής αυτής εγώ μόλις τελείωσα τη σχολή,ήμουν ένα χρόνο άνεργος,έφαγα (με το υπόλοιπο της ανθρωπότητας) τον κόβιντ και την πανδημία με τα κλεισίματά της στη μάπα.πήγα στρατό,έψαχνα για δουλειά και βρήκα δουλειά στην οποία δουλεύω μέχρι τώρα.Άλλαξα δύο περίπτερα και ενα τςύχος χρειάστηκε να το παραγγείλω στο gbpublishing μέχρι να  βρω περίπτερο.

 

Συγκινήθηκα όταν πήρα το τελευταίο τεύχος,μακάρι να συνεχιζόταν αλλά δεν προκειται.

 

Εύχομαι ολόκαρδα όλοι σε αυτό το φόρουμ να είναι πάντα καλά με υγεία πάνω από όλα,χώρο να αποθηκεύουν το κόμικ τους και χρόνο να τα διαβάζουν.Φυσικά και χρήματα να τα αγοράζουν :lol:

 

Όλα τα καλά κάποτε τελειώνουν δυστυχώς . Μένει να αναλογιστούμε τι όμορφο ταξίδι κάναμε .

Ειλικρινά χαίρομαι όταν ακούω ότι νεότεροι σε ηλικία στη χώρα μας   αρχίζουν να διαβάζουν  και αγαπάνε εν τέλει το κόμιξ.

 

Εδώ είναι το φόρουμ για να σχολιάζουμε ,να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με κόμιξ . Μια συλλογή τελείωσε αλλά δεν ήρθε το τέλος του κόσμου στη τελική . Αλλά ανοίγματα για διαβάσματα και ανακαλύψεις είναι μπροστά μας !!

 

 

Έτσι όπως τα γράφεις στο τέλος είναι σαν να λες αποχωρώ :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3598
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μόλις τώρα, Ubergorn είπε:

Όλα τα καλά κάποτε τελειώνουν δυστυχώς . Μένει να αναλογιστούμε τι όμορφο ταξίδι κάναμε .

Ειλικρινά χαίρομαι όταν ακούω ότι νεότεροι σε ηλικία στη χώρα μας   αρχίζουν να διαβάζουν  και αγαπάνε εν τέλει το κόμιξ.

 

Εδώ είναι το φόρουμ για να σχολιάζουμε ,να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με κόμιξ . Μια συλλογή τελείωσε αλλά δεν ήρθε το τέλος του κόσμου στη τελική . Αλλά ανοίγματα για διαβάσματα και ανακαλύψεις είναι μπροστά μας !!

 

 

Έτσι όπως τα γράφεις στο τέλος είναι σαν να λες αποχωρώ :lol:

 

Αν μέρι ναι γιατί θα είμαι ουσιαστικά στις σκιές/lurker στο φόρουμ όπως ήμουν για ένα διάστημα κατά τη διάρκεια της συλλογής.

 

Μπορεί να ξεκινήσω τη συλλογή Spider-Man της Radnet και να μιλάω στο αντίστοιχο θέμα του φόρουμ.Αλλά αυτό δεν θα είναι σύντομα γιατί έχω να πληρώσω δόσεις για το ψυγείο που πήραμε πρόσφατα συν οτι δίνω χρήματα στη μάνα μου που είναι άνεργη και την αδερφή μου που κάνει τγν πρακτικη της. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3318
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

17 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Αν μέρι ναι γιατί θα είμαι ουσιαστικά στις σκιές/lurker στο φόρουμ όπως ήμουν για ένα διάστημα κατά τη διάρκεια της συλλογής.

 

Μπορεί να ξεκινήσω τη συλλογή Spider-Man της Radnet και να μιλάω στο αντίστοιχο θέμα του φόρουμ.Αλλά αυτό δεν θα είναι σύντομα γιατί έχω να πληρώσω δόσεις για το ψυγείο που πήραμε πρόσφατα συν οτι δίνω χρήματα στη μάνα μου που είναι άνεργη και την αδερφή μου που κάνει τγν πρακτικη της. 

Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα αγοράς πάντα υπάρχει η δυνατότητα διαβάσματος on line άρα και ερέθισμα να συμμετέχει κάποιος σε μια συζήτηση . :)

 

Όρεξη και χρόνος να υπάρχει .

 

Εύχομαι αδερφέ τα καλύτερα . :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πριν από 1 ώρα, O Φρατζάτος είπε:

 

Αν μέρι ναι γιατί θα είμαι ουσιαστικά στις σκιές/lurker στο φόρουμ όπως ήμουν για ένα διάστημα κατά τη διάρκεια της συλλογής.

 

Μπορεί να ξεκινήσω τη συλλογή Spider-Man της Radnet και να μιλάω στο αντίστοιχο θέμα του φόρουμ.Αλλά αυτό δεν θα είναι σύντομα γιατί έχω να πληρώσω δόσεις για το ψυγείο που πήραμε πρόσφατα συν οτι δίνω χρήματα στη μάνα μου που είναι άνεργη και την αδερφή μου που κάνει τγν πρακτικη της. 

Παληκάρι μου να είσαι γερός. Πάντοτε συμπαθούσα τις αναρτήσεις σου, τώρα έγινες και επίσημα ο αγαπημένος μου. Να μη χάνεσαι , ολο και κατι ενδιαφερον θα βρισκεις σ αυτο το ομορφο φορουμ για να συμμετάσχεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2227
  • Reputation:   22136
  • Achievement Points:  2266
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2355 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

120 τόμοι, 55 μήνες, 4,5 χρόνια... έφτασε στο τέλος.:(

1ος τόμος στα περίπτερα της χώρας Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου 2019

120oς τόμος  και τελευταίος στα περίπτερα Παρασκευή 5 Απριλίου 2024.

Παρασκευή και 13 :thinking:... τελικά μόνο γρουσούζικη δεν αποδείχτηκε η συγκεκριμένη μέρα για την συλλογή :). Μια συλλογή που όχι μόνο έβγαλε τους 60 πρώτους προγραμματισμένους τόμους, αλλά πήρε επέκταση για άλλους 60. :cool:

Όταν κυκλοφόρησε ήταν σαν ψέμα, κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί ότι θα ερχόταν στην Ελλαδίτσα μας μια τέτοια σειρά κόμικ, σε 15ήμερη κυκλοφορία σε αυτή την ποιότητα και αυτή την τιμή (10-11 ευρώ) και πόσο μάλιστα ότι θα μακροημερεύσει.

Κάθε 2 εβδομάδες ραντεβού στα περίπτερα χωρίς καμία διακοπή, παρόλα τις διάφορες κρίσεις που περάσαμε όλα αυτά τα 5 σχεδόν χρόνια [υγειονομική (covid), ενεργειακή, οικονομική (πόλεμος Ουκρανία) κτλ].

120 μοναδικοί, προσεγμένοι τόμοι σε εξαιρετική ποιότητα, μετάφραση και επιμέλεια. Δεν θα πω για τις ιστορίες γιατί αυτές είναι θέμα γούστου του καθενός, αλλά το υπόλοιπο κομμάτι ήταν ΑΑ :up:

Μια από τις αγαπημένες στιγμές, τα δεκάδες mail που στέλναμε στον Τσέλιο για να μάθουμε νέα για τους επόμενους τόμους, (προς τιμήν του, μας απαντούσε):lol:.

Η συγκεκριμένη σειρά έφερε πολύ νέο αίμα στα κόμικς, που χάριν σε αυτή άρχισαν να διαβάζουν ή ξανά άρχισαν να διαβάζουν υπερηρωικά και όχι μόνο.

 

Όταν αναφερόμαστε στη συλλογή λέμε για την Hachette, θα πρέπει όμως να ευχαριστήσουμε και την Anubis που ανέλαβε την μετάφραση και την επιμέλεια και την έφερε εις πέρας με τον καλύτερο τρόπο. Αν δεν υπήρχε αυτή η ομάδα της εκδοτικής που ασχολήθηκε με τη σειρά και έδωσε τον καλύτερο εαυτό της, δε νομίζω να φτάναμε ως εδώ.

Ευχαριστούμε θερμά τον Γιάννη Ιωαννίδη υπεύθυνο εκδόσεων, τον Χρήστο Τσέλιο που ανέλαβε την επιμέλεια, τον δικός μας @ Ilias  που έκανε υπέροχες μεταφράσεις σε όλους τους τόμους που ανέλαβε, τους υπόλοιπος μεταφραστές και φυσικά όλους όσους συνέβαλαν για αυτό το άρτιο αποτέλεσμα που έφτανε κάθε φορά στα χέρια μας. Μπράβο Anubis :clap2:

hachette.thumb.jpg.6ac170f7aa1e8b858333e2a887522ce3.jpg

Τέλος καλό, όλα καλά.!

Και εις άλλα με υγεία...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  41338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  46
  • Reputation:   268
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  99 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

@ pamahera   Νομίζω ότι εννοείς αυτήν στο site της gb που βρίσκεται κάτω από κάθε τεύχος. Πραγματικά ένδοξη συλλογή, δεν την πρόλαβα από την αρχή και έχω μόνο 72 τεύχη μέχρι τώρα. Σκοπεύω βέβαια να την εμπλουτίσω με το internet, αλλά είναι κρίμα που δεν θα βλέπω ένα τέτοιο κάθε 2 εβδομάδες στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς μου. :sad1:Ευτυχώς βγήκε η νέα σειρά του Αραχνάκια και θα έχουμε κανένα τεύχος να διαβάσουμε :spidey:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34801
  • Achievement Points:  4535
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πραγματικά εξαιρετική εκδοτική προσπάθεια και εξαιρετική σειρά. Εγώ προσωπικά δεν την συνέχισα στον δεύτερο κύκλο της λόγω χώρου και ενδιαφερόντων αλλά όσα πήρα τα απόλαυσα και με εισήγαγε και στον υπερηρωικό χώρο. Άψογη ποιότητα σε εξαιρετική τιμή. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1126 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Τι να πω γι' αυτή τη σειρά; Εκεί που δεν είχα ιδέα από υπερηρωικά, εμφανίζεται και ξαφνικά τα αγαπάω! Σκληρόδετη, ποιοτική βιβλιοδεσία και εκτύπωση, άψογη μετάφραση και επιμέλεια...αψεγάδιαστη! Η καλύτερη σειρά υπερηρωικών που κυκλοφόρησε περιοδικά στην Ελλάδα κατ' εμέ! Ήμασταν τυχεροί που την απολαύσαμε. Hachette εις το επανιδείν :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36284
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  59
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1449 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια χαρα παιδια .Μετα την ολοκληρωση της σειρας παραθετω ορισμενες απο τις καλυτερες ,κατα την γνωμη μου παντα ιστοριες . Λεω ορισμενες γιατι ηταν πολλες περισσοτερες αυτες που μου αρεσαν ,αλλα για να μη βγει ενα κουραστικο σεντονι αναγκαστηκα να αφαιρεσω αρκετες , παμε λοιπον

 

14      DAREDEVIL BORN AGAIN

17-21 PLANET HULK

20     SPIDERMAN KRAVEN'S LAST HUNT

26      MARVELS

28-33 PUNISHER WELCOME BACK FRANK

30-36 SECRET WARS

37      IRON MAN DEMON IN A BOTTLE

52      X MEN SECOND GENESIS

55      MARVEL ZOMBIES

58      FANTASTIC FOUR THE COMING OF GALACTUS

66      WORLD WAR HULK

69      OLD MAN LOGAN

80-81 LIFE AND DEATH OF CAPTAIN MARVEL      
102   SPIDERMAN DEATH OF THE STACYS

120   CIVIL WAR

 

Αδικημενος ο THOR δυο ενδιαφερουσες ιστοριες του οποιου εμειναν ανολοκληρωτες , αλλιως θα ηταν ειδικα η δευτερη στις πρωτες επιλογες

31  IN SEARCH OF THE GODS

112 GOD BUCHER

 

Και τελειωνω με καποιες ιστοριες που μου φανηκαν αδιαφορες για να το πω κομψα

 

15  SHE HULK SINGLE GREEN FEMALE

16  DOCTOR STRANGE A NAMELESS LAND

51  JESSICA JONES UNCAGED

60 ETERNALS 

110 SILVER SURFER NEW DAWN

116 YOUNG AVENGERS STYLE SUBSTANCE

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2227
  • Reputation:   22136
  • Achievement Points:  2266
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2355 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Λοιπόν για να δούμε ποιους ήρωες και από πόσους τόμους είχε ο καθένας στη συλλογή

 

Spider-Man 15 τόμοι (1, 10, 29, 39, 48, 56, 59, 82, 90, 97,98,102, 112, 119)

Captain America 6 τόμοι (4, 11, 25, 35, 62, 68)

Thor 6 τόμοι (7, 31, 44, 83, 91, 113)

Hulk 6 τόμοι (8, 17, 21, 66, 85, 94)

Wolverine 5 τόμοι (13, 42, 63, 69, 117)

Daredevil 4 τόμοι (14, 47, 89, 103)

Iron Man 4 τόμοι (2, 37, 78, 105)

Doctor Strange 3 τόμοι (16, 71, 95)

Black Panther 2 τόμοι (61, 99)

Captain Britain 2 τόμοι (18, 67)

Deadpool 2 τόμοι (5, 65)

Ghost Rider 2 τόμοι (53, 108)

Punisher 2 τόμοι (28, 33)

Silver Surfer 2 τόμοι (96, 110)

Captain Marvel 2 τόμοι (80, 81)

Nick Fury 2 τόμοι (86, 87)

Venom 1 τόμος (73)

Hawkeye 1 τόμος (107)

She Hulk 1 τόμος (15)

Spider-Gwen 1 τόμος (46)

Jessica Jones 1 τόμος (51)

Iron Fist 1 τόμος (92)

Rocket Raccoon 1 τόμος (118)

Avengers 15 τόμοι (3, 19, 24, 27, 38, 43, 54, 57, 75, 88, 104, 106, 109, 111, 116)

X-Men 8 τόμοι (6, 22, 32, 40, 52, 76, 79, 93)

Fantastic Four 5 τόμοι (12, 34, 50, 58, 101)

Guardians of the Galaxy 1 τόμος (9)

Thunderbolts 1 τόμος (92)

Διάφορες ιστορίες και γεγονότα σταθμοί 18 τόμοι (23, 26, 30, 36, 41, 45, 49,

55, 60, 64, 70, 74, 77, 84, 100, 114, 115, 120)

Σύνολο 120 τόμοι

 

(σε παρένθεση ο αριθμός του κάθε τόμου της συλλογής)

Επεξεργασία από hudson
  • Like 22
  • Respect 4
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

18 ώρες πριν, hudson είπε:

120 τόμοι, 55 μήνες, 4,5 χρόνια... έφτασε στο τέλος.:(

1ος τόμος στα περίπτερα της χώρας Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου 2019

120oς τόμος  και τελευταίος στα περίπτερα Παρασκευή 5 Απριλίου 2024.

Παρασκευή και 13 :thinking:... τελικά μόνο γρουσούζικη δεν αποδείχτηκε η συγκεκριμένη μέρα για την συλλογή :). Μια συλλογή που όχι μόνο έβγαλε τους 60 πρώτους προγραμματισμένους τόμους, αλλά πήρε επέκταση για άλλους 60. :cool:

Όταν κυκλοφόρησε ήταν σαν ψέμα, κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί ότι θα ερχόταν στην Ελλαδίτσα μας μια τέτοια σειρά κόμικ, σε 15ήμερη κυκλοφορία σε αυτή την ποιότητα και αυτή την τιμή (10-11 ευρώ) και πόσο μάλιστα ότι θα μακροημερεύσει.

Κάθε 2 εβδομάδες ραντεβού στα περίπτερα χωρίς καμία διακοπή, παρόλα τις διάφορες κρίσεις που περάσαμε όλα αυτά τα 5 σχεδόν χρόνια [υγειονομική (covid), ενεργειακή, οικονομική (πόλεμος Ουκρανία) κτλ].

120 μοναδικοί, προσεγμένοι τόμοι σε εξαιρετική ποιότητα, μετάφραση και επιμέλεια. Δεν θα πω για τις ιστορίες γιατί αυτές είναι θέμα γούστου του καθενός, αλλά το υπόλοιπο κομμάτι ήταν ΑΑ :up:

Μια από τις αγαπημένες στιγμές, τα δεκάδες mail που στέλναμε στον Τσέλιο για να μάθουμε νέα για τους επόμενους τόμους, (προς τιμήν του, μας απαντούσε):lol:.

Η συγκεκριμένη σειρά έφερε πολύ νέο αίμα στα κόμικς, που χάριν σε αυτή άρχισαν να διαβάζουν ή ξανά άρχισαν να διαβάζουν υπερηρωικά και όχι μόνο.

 

Όταν αναφερόμαστε στη συλλογή λέμε για την Hachette, θα πρέπει όμως να ευχαριστήσουμε και την Anubis που ανέλαβε την μετάφραση και την επιμέλεια και την έφερε εις πέρας με τον καλύτερο τρόπο. Αν δεν υπήρχε αυτή η ομάδα της εκδοτικής που ασχολήθηκε με τη σειρά και έδωσε τον καλύτερο εαυτό της, δε νομίζω να φτάναμε ως εδώ.

Ευχαριστούμε θερμά τον Γιάννη Ιωαννίδη υπεύθυνο εκδόσεων, τον Χρήστο Τσέλιο που ανέλαβε την επιμέλεια, τον δικός μας @ Ilias  που έκανε υπέροχες μεταφράσεις σε όλους τους τόμους που ανέλαβε, τους υπόλοιπος μεταφραστές και φυσικά όλους όσους συνέβαλαν για αυτό το άρτιο αποτέλεσμα που έφτανε κάθε φορά στα χέρια μας. Μπράβο Anubis :clap2:

hachette.thumb.jpg.6ac170f7aa1e8b858333e2a887522ce3.jpg

Τέλος καλό, όλα καλά.!

Και εις άλλα με υγεία...

 

Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά λόγια. Μακάρι να επαναλάβουμε ανάλογο εγχείρημα σύντομα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  433
  • Reputation:   4296
  • Achievement Points:  600
  • Days Won:  2
  • With Us For:  829 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν και δεν την πρόλαβα από την αρχή καθότι το 2022 που γράφτηκα στο φόρουμ όχι μόνο δεν είχα ούτε ένα κόμικ στην κατοχή μου, αλλά δεν είχα ιδέα ότι κυκλοφορούσε. Είχε ήδη 2 χρόνια που έτρεχε. 

 

Είχα πάρει το πρώτο τεύχος και σήμερα αποτιω ελάχιστο φόρο τιμής, παιρνοντας και το τελευταίο. 

 

 

IMG_20240409_221217.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12990
  • Reputation:   95156
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

14 ώρες πριν, Macchia nera είπε:

Αν και δεν την πρόλαβα από την αρχή καθότι το 2022 που γράφτηκα στο φόρουμ όχι μόνο δεν είχα ούτε ένα κόμικ στην κατοχή μου, αλλά δεν είχα ιδέα ότι κυκλοφορούσε.

 

Ακόμα ένα λαμπρό μέλος που... κατέστρεψε οικονομικά το GC! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31513
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   27
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μακάρι να το συνέχιζαν, αν και απ 'ότι φαίνεται θα χρειαζόμουν και άλλο ράφι. 

Συγχαρητήρια για την ολοκλήρωση σε όλα τα μέλη που στήριξαν αυτήν την προσπάθεια αγοράζοντας τα τεύχη και για τις ωραίες αξιολογήσεις των μελών του φόρουμ.

Ελπίζω κάποτε να ξαναδούμε παρόμοια συλλογή.

 

20240411_232143.jpg

20240411_232202.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  229
  • Reputation:   2413
  • Achievement Points:  248
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αυτά τα custom ράφια σας πόσο τα ζηλεύω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3263
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1530 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

29 λεπτά πριν, geoclop είπε:

Μακάρι να το συνέχιζαν, αν και απ 'ότι φαίνεται θα χρειαζόμουν και άλλο ράφι. 

Συγχαρητήρια για την ολοκλήρωση σε όλα τα μέλη που στήριξαν αυτήν την προσπάθεια αγοράζοντας τα τεύχη και για τις ωραίες αξιολογήσεις των μελών του φόρουμ.

Ελπίζω κάποτε να ξαναδούμε παρόμοια συλλογή.

 

20240411_232143.jpg

20240411_232202.jpg

 

Ωραία φιγούρα Halo. Και το όμορφο παζλ Zelda

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να ξέρατε μόνο πόσο με συγκινήσατε διαβάζοντας παραπάνω τα ευχαριστήρια ποστ σας και βλέποντας τις φωτογραφίες σας με τις αξιοθαύμαστες βιβλιοθήκες σας και με την συλλογή ολοκληρωμένη. Καλώς ή κακώς έτσι είναι. Τα ωραία πράγματα κάποτε τελειώνουν. :crying: Δεν έχει σημασία όμως που τελείωσε. Σημασία έχει ότι απλά συνέβη και ότι εμείς ήμασταν για τεσσεράμισι περίπου χρόνια συμμέτοχοι σε αυτό το θαύμα που λέγεται "Η Επίσημη Συλλογή Graphic Novels της Marvel".

 

Ναι λοιπόν, αυτή η συλλογή ήταν ένα θαύμα. Δεν γίνεται και δεν μπορείς να πεις "ευχαριστώ" στο θαύμα. Μπορείς μόνο να το αγκαλιάσεις και να το ζήσεις στο έπακρο, και κάτι τέτοιο νομίζω ότι συνέβη στην περίπτωση της Ασέτ...

 

Το παρόν ποστ δεν είναι ένα "ευχαριστώ" προς την Ασέτ, προς την Ανούμπις, ή προς τον άγνωστο άνθρωπο-ήρωα που είχε την απίστευτη φαεινή ιδέα να προτείνει το λανσάρισμα αυτής της συλλογής στη χώρα μας (παρακαλώ μην παρεξηγηθώ, φυσικά και εννοείται ότι με έχετε καλύψει πλήρως όλα τα παιδιά, σε όλα αυτά που έχετε αναφέρει για την συλλογή, για τις ιστορίες, για την επιμέλεια, καθώς επίσης και για την ποιότητα, για την τιμή, αλλά και κυρίως, για την συνέπεια). Όχι, αυτό το ποστ είναι ένα τεράστιο "ευχαριστώ" από μέρους μου σε όλους και σε όλες εσάς που μπήκατε στη διαδικασία να ποστάρετε το οτιδήποτε σε αυτό εδώ το τόπικ (καθώς επίσης και στο αδερφάκι του).

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ τον @ ProfPhillipMortimer , τον @ thor77  και τον @ Mandrake  για τις πολύτιμες πληροφορίες του σύμπαντος της Μάρβελ που μοιραζόντουσαν μαζί μας... Τον @ Captain Cooper  και τον @ constantinople  για τα βοηθητικότατα πινακάκια τους και για τις κομιξικές αναδρομές που έκαναν με ιστορίες που είχαν εκδοθεί και παλαιότερα στη χώρα μας... Τον @ Macchia nera  και τον @ theforce  για τις εικαστικές τους παρεμβάσεις σε κάποιους "προβληματικούς" τόμους της συλλογής... Τον @ Tsaklas  για αυτήν την απίστευτη λιστάρα που είχε φτιάξει με όλες τις πληροφορίες που είχαμε καταφέρει να συλλέξουμε από τα ασύστολα email μας προς τον κ. Τσέλιο... Τους @ hudson , @ Laz33 και @ Bilis για το στενομαρκάρισμα που κάνανε με τα email τους στην Ανούμπις... Ευχαριστώ επίσης τον @ O Φρατζάτος  και τον @ olyssesmoore  για τις πολύ ωραίες συζητήσεις που κάναμε κατά καιρούς με αφορμή αυτήν την συλλογή (και ας κινδυνεύαμε κάποιες φορές να βγούμε οριακά εκτός θέματος :lol:)... Επίσης θα ήθελα κάπου εδώ να ευχαριστήσω ένα τσικ παραπάνω από όλους τον @ Indian  και τον @ nikolas12  για τα σκαναρίσματα των εκάστοτε τόμων, καθώς επίσης και για τις εξαιρετικές κριτικές τους, χάρις τις οποίες με παρακινούσαν και εμένα, άθελά τους, να συνεχίσω να μοιράζομαι μαζί σας την γνώμη μου για τους τόμους της συλλογής (κάτι που θα ήθελα να συνεχίσω να κάνω και με το πέρας της συλλογής)...

 

Ξέρω ότι έχω ξεχάσει να αναφέρω και άλλα παιδιά. Σας ζητώ χίλια συγγνώμη. Μακάρι να μπορούσα να σας αναφέρω όλους. :blush2:

 

Κατά την διάρκεια της κυκλοφορίας αυτής της συλλογής είμαι σίγουρος ότι συνέβησαν πολλά σε όλους μας. Η ιεροτελεστία μας όμως παρέμενε πάντα σταθερή. Κάθε δεύτερη Παρασκευή ξεχυνόμασταν στα περίπτερα, παίρναμε τον νέο τόμο της Ασέτ, τον ξεφυλλίζαμε, και μετά κατευθείαν εδώ, στο GreekComics, συζητώντας για το αγαπημένο μας χόμπι, εκθειάζοντας ένα ονειρικό σχέδιο, αναλύοντας το βαθύτερο νόημα μιας ιστορίας, και κάποιες φορές, απλά γκρινιάζοντας για τις επικείμενες επανεκδώσεις.

 

Χαίρομαι που εξαιτίας αυτής της συλλογής γνώρισα αυτό εδώ το φόρουμ και που μου επιτράπηκε να γίνω και εγώ μέλος σε αυτήν εδώ την ουτοπία. Στα όσα χρόνια είμαι μέλος στην κοινότητα δεν είδα ούτε μία φορά την κατάσταση να ξεφεύγει με διαπληκτισμούς και απρεπή σχόλια. Μόνο μία-δύο φόρες παραλίγο να γίνει μία παρεξήγηση, αλλά τα μέλη της Διοικητικής Ομάδας έδρασαν άμεσα και διευθέτησαν με ήρεμο τρόπο την όλη κατάσταση. Και τους αξίζουν πολλά μπράβο που έχουν καταφέρει όλα αυτά τα χρόνια (ενάντια στην δυστοπία και την αγένεια που ζούμε στον έξω κόσμο) και έχουν διατηρήσει ένα φόρουμ με τέτοιο επίπεδο ευγένειας και σεβασμού.

 

Να είστε όλοι και όλες καλά! Ραντεβού σε κάποια άλλη κομιξοσυζήτηση! :up:

Επεξεργασία από kaneda
  • Like 24
  • Λύπη 1
  • Respect 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7131
  • Reputation:   27076
  • Achievement Points:  7466
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είχα μερικές χάλια φωτογραφίες πρόχειρα & βιαστικά τραβηγμένες μαζί μου απ' το σπίτι μου (με περίμεναν κι έπρεπε να φύγω), απέχω πολύ άλλωστε απ' το να δείξω που έχω κάθε τι καθώς χρειάζομαι έπιπλα, πάντως έτσι πρόχειρα για το γαμώτο που μας τέλειωσε η σειρά... Εκεί λοιπόν έχω τοποθετήσει όσους έχω μέχρι στιγμής διαβάσει:

 

IMG_20230629_003605.thumb.jpg.cd1c0b29523ede8069dd56d60e73bcf6.jpg

 

κι εδώ βρίσκονται ακόμη ορισμένα προς ανάγνωση και μεταφορά στο σπίτι:

 

Adiavasta1.thumb.jpg.d1e2102379f1d208e16b04cd4c76695b.jpg

 

Άντε, καλά να 'μαστε να δούμε κι άλλες υπέροχες ιστορίες μελλοντικά..!

 

 

Κι εγώ σ' ευχαριστώ φίλε @ kaneda για τη δική σου συμβολή, μολονότι η αλήθεια είναι πως με τα spoilers έχω μεγάλο θέμα και πολλές κριτικές είτε εσένα, είτε του @ nikolas12 τις πιάνω αφού τα έχω διαβάσει. Δυστυχώς μπορεί μέχρι τότε να έχουν καταχωνιαστεί οι κριτικές σελίδες πίσω, βέβαια και να τις εντοπίσω ξανά πολύ πολύ μετά... :( Όπως και να 'χει, όμως, σ' ευχαριστώ για την όλη συμμετοχή σου σ' αυτό εδώ, όπως και όλα τα ενεργά μέλη, είτε μ' εκείνα που συμφωνούμε, είτε μ' εκείνα που διαφωνούμε! Δώσατε με τον τρόπο σας ζωντάνια σε έναν ακόμη απ' τους κόσμους που, απ' ότι φαίνεται, εκδοτικά πάει πολύ καλά και που θέλω να πιστεύω ότι θα με συντροφεύει για πάντα! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7079
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

8 ώρες πριν, kaneda είπε:

Ευχαριστώ επίσης τον @ O Φρατζάτος  και τον @ olyssesmoore  για τις πολύ ωραίες συζητήσεις που κάναμε κατά καιρούς με αφορμή αυτήν την συλλογή (και ας κινδυνεύαμε κάποιες φορές να βγούμε οριακά εκτός θέματος :lol:)... 

 

 

@ O Φρατζάτος  πρέπει εμείς να μπήκαμε από σπόντα ή να μας ρίξει το φταίξιμο ότι βγαίναμε εκτός θέματος! Διαφορετικά σιγά μην μας ανέφερε!:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7131
  • Reputation:   27076
  • Achievement Points:  7466
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, olyssesmoore είπε:

Ναι, αλλά δείτε παράλληλα πως πάνε οι πωλήσεις μοντελισμού της Πόρσε!

 

:lol2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, olyssesmoore είπε:

@ O Φρατζάτος  πρέπει εμείς να μπήκαμε από σπόντα ή να μας ρίξει το φταίξιμο ότι βγαίναμε εκτός θέματος! Διαφορετικά σιγά μην μας ανέφερε!:lol:

 

Όλοι μας κάποια στιγμή, λίγο ή πολύ γίναμε συνένοχοι στο έγκλημα, φλερτάροντας δειλά-δειλά με το παράπτωμα της off-τόπικ συζήτησης. :lol:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7131
  • Reputation:   27076
  • Achievement Points:  7466
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

33 λεπτά πριν, kaneda είπε:

 

Όλοι μας κάποια στιγμή, λίγο ή πολύ γίναμε συνένοχοι στο έγκλημα, φλερτάροντας δειλά-δειλά με το παράπτωμα της off-τόπικ συζήτησης. :lol:

 

Αυτό ξαναπές το! Μια χαρά όλοι όμως και πολύ χρήσιμα ακόμη και τα off topic πολλές φορές αλλά και οι διάφορες κόντρες που κατά καιρούς υπήρξαν! Έκαναν την κοινότητα να ψάχνεται & να προβληματίζεται περισσότερο με επιπλέον θέματα! https://www.greekcomics.gr/forums/uploads/monthly_2017_11/yes.gif.2c406642584c3df32711d35178ba3a1d.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.