Jump to content
Το Σάββατο 25/1 στις 8μμ @ΛΕΦΙΚ (Ιερά Οδός 14) κόβουμε τη πίτα μας! Σας περιμένουμε όλους και όλες!
germanicus

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL

Recommended Posts

Χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα με αυτά τα εμπλεκόμενα storylines.... :confuse::lol:  

Edit: Τελείως άσχετο γενικά αλλά ο τόμος του Venom είναι θρεμμένος βλέπω,δηλαδή είναι χοντρος.Κάτι το οποίο με ευχαριστεί.

Edited by TheMetalBat

25 min ago , Manitou said:

Έχω μια ερώτηση. Τις ιστορίες όταν πρωτοβγηκαν δεν τις είχε συνέχειες το ίδιο περιοδικό? Διάβασα τώρα σε αυτό το Σπάιντερμαν ότι η συνέχεια της ιστορίας είναι στο Πάρκερ 100 ή στο web of Spiderman σε κάποιο άλλο κομματι. Μου έκανε φοβερή εντύπωση. Επίσης το Wolverine που θα βγει είναι ίδια φάση?

Εκείνη την εποχή κάθε μήνα έβγαιναν 4 περιοδικά σπάιντερμαν, ένα κάθε εβδομάδα:

Amazing Spider-Man

Spectacular Spider-Man

Web of Spider-man

Spider-Man

Κάποιες φορές είχαν ξεχωριστές ιστορίες το καθένα. Κάποιες άλλες φορές όμως, ιδίως σε σημαντικά storylines, υπήρχε π.χ. μια ιστορία σε 10 μέρη που συνεχίζονταν από το ένα περιοδικό στο άλλο, ώστε ο αναγνώστης να διαβάζει κάθε βδομάδα τη συνέχεια.

• Like 3
  • Thanks 1

Σχεδόν ισχύει το παραπάνω. Ας τα πάρουμε από την αρχή.

Υπήρχαν την εποχή των ιστοριών με το μαύρο κοστούμι που περιέχει ο τόμος 3 τίτλοι Spider-Man με διακριτές ιστορίες. Amazing. Spectacular & Team up.

Το τελευταίο καταργήθηκε κάποια στιγμή και προέκυψε το Web, του οποίου βλέπουμε την πρώτη ιστορία. Σιγά σιγά άρχισαν να τα συνδέουν. Μετά την επιτυχία του McFarlane του δώσανε δικό του τίτλο, το σκέτο Spider-Man. Οι τίτλοι πλέον ήταν 4 και ακόμη και μετά την απόσχιση της Image διατηρήθηκαν πολύ δεμένοι και σχςδόν ακολουθούσαν το ίδιο storyline (το ίδιο γινόταν τότε και με τον Superman και τον Batman).

Το Wolverine περιέχει ένα αυτόνομο limited series (Claremont/Miller) και την συνέχεια της ιστορίας σε 2 τεύχη Uncanny X-Men (Claremont/Smith).

• Like 4

MUST πάντως ο τόμος αυτός. Παρόλο που τα έχουμε διαβάσει στο παλιό Σπάιντερ-Μαν, τον πήρα.

Παρατήρησα κι εγώ τους δημιουργούς στο εξώφυλλο και σκέφτηκα "μα τι γράφουν;" :P

• Thanks 1

10 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Εγώ λοιπόν που είμαι γηραιότερης ηλικίας (κοντεύω 50) δηλώνω ευθαρσώς ότι ο τελευταίος τόμος του Spider-Man είναι παντελώς ξεπερασμένης υλοποίησης. Και συγνώμη κιόλας. Είναι σαν τα παλιά τα Blake & Mortimer που βλέπεις ένα χέρι πίσω από μία σκιά με πιστόλι και από πάνω "ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΜΟΝΕΥΕΙ..." Thanks a lot αν ήμουν τυφλός δε θα διάβαζα κόμικς θα είχα στραφεί στα audio books. Δε θέλω captions να μου λένε τι βλέπω, δε θέλω μπαλονάκια σύννεφο όπου οι ήρωες μου λένε κάτι προφανές ή μου κάνουν εντέχνως περίληψη των προηγουμένων. Δεν θα το απορρίψω για την εποχή του ούτε θα το μηδενίσω. Αλλά για τόμο εν έτει 2020 θα πω ότι είναι παρωχημένο. Για τεύχος σε συνέχειες εν έτει 1988 ήταν μία χαρά αν και σύμφωνα με τα γούστα μου η αμερικάνικη mainstream κόμικ αισθητική είχε μείνει πολύ πίσω σε σύγκριση με τα αντίστοιχα BD. Έκανε άλματα όμως τη δεκαετία του 90 και τα αμερικάνικα του 21ου αιώνα πλέον είναι σε υψηλό επίπεδο.

Να επαναλάβω ότι το βασικό ζήτημα είναι η υλοποίηση της όλης δουλειάς. Ούτε το σχέδιο είναι κακό ούτε το σενάριο.

Τα έκαψες εκείνα που είχες αγοράσει εκείνα τα προϊστορικά χρόνια; Τα πούλησες; Αν έχεις κάτι ελληνικό σε καλή κατάσταση, ίσως μου λείπει και μ' ενδιαφέρει! :D  Μιλάω σοβαρά! Ανοίξτε κούτες, αποθήκες, κοιτάξτε σε πατάρια, παιδιά! Είμαστε αρκετοί που ψάχνουμε "παρωχημένα κόμικς που δε διαβάζονται"! :)