Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να υπενθυμίσω μονάχα ότι από τα τεύχη του Doctor Strange σε άλλα με τα οποία τα συγκρίνατε έχουμε έως και 50 χρόνια διαφοράς, καλλιτεχνικά, με ότι συνεπάγεται αυτό. Δε μπορούν να γίνουν συγκρίσεις και όποιος το επιχειρεί, πράττει λάθος. Όσον αφορά τις "επαναλήψεις" ή την αφήγηση, είναι ένα φαινόμενο που υπήρχε ήδη από τη δεκαετία του '30, του '40, μην πω και πιο πίσω, ακόμη και κινηματογραφικά. Πιάστε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ κινηματογραφικό σήριαλ, από "Batman", "Flash Gordon", "Zorro", "Buck Rogers", Captain America", "Superman", να δείτε πως ξεκινάει κάθε κεφάλαιο. Και όχι μόνο υπάρχει αφήγηση στην αρχή που αναφέρει τα προηγούμενα, αλλά και σκηνές οι οποίες παίζονται ίδιες που από κάποιο σημείο κι έπειτα διαφοροποιούνται. Το cliffhanger βρίσκεται σε κάθε κεφάλαιο εκτός, φυσικά, του τελευταίου! Και στην τηλεόραση του '50 & του '60 συνέβαινε αυτό σε διάφορες τηλεοπτικές σειρές ("The Time Tunnel", "Lost in Space" και αμέτρητες άλλες) ενώ φυσικά συμβαίνει και σήμερα, απλώς με άλλη μορφή. Ξεκινάει κάθε επεισόδιο με το "Previously..." και μπαίνει μετά το νέο επεισόδιο. Ο τρόπος παρουσίασης άλλαξε, κατά τ' άλλα εγώ δεν είδα κάτι που δεν έχω ξαναδεί είτε με παραγωγές του τότε, είτε με παραγωγές του σήμερα (όχι κόμικς!). Στα "σημερινά" ελληνικά κόμικς υπάρχει ένας σύντομος πρόλογος (του Έλληνα εκδότη φαντάζομαι) που αναφέρει τι έγινε στα προηγούμενα τεύχη του εκάστοτε story arc. Αναφέρομαι στον κινηματογράφο (και μετέπειτα στην τηλεόραση), διότι τον τρόπο των σήριαλ μετα κεφάλαια, τον έχουν αντιγράψει απ' τα pulp έντυπα ή εφημερίδες, με ιστορίες που δημοσιεύονταν σε συνέχειες. Με αυτή τη μορφή έβγαιναν τότε νουβέλες. Δε βλέπω λοιπόν κάτι παράξενο σε κάποια έκδοση της εποχής, ακόμη κι αν αυτή είναι κόμικ.

 

Η ιστορία ήταν απίστευτη, είχα διαβάσει σε αμερικανικά τεύχη κάποια σκόρπια στο παρελθόν και άλλα κενά τα είχα καλύψει εγκυκλοπαιδικά. Όσον αφορά εμένα, τουλάχιστον, οι ιστορίες που είχε αυτό το graphic novel είναι ένας από τους λόγους που με έψηνε άσχημα χρόνια τώρα να επενδύσω σε αμερικανικά κόμικς και σε εκδόσεις τύπου omnibus! Είναι από τους χαρακτήρες που έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου πάντοτε να αγοράσω. Δυστυχώς βέβαια έμεινε εκεί, στο πίσω μέρος του μυαλού μου, διότι δεν παίρνω απόφαση εύκολα να αγοράσω κάποιο έντυπο που δεν είναι γραμμένο στην ελληνική γλώσσα, ξέροντας ότι δε θα μπορέσω να το απολαύσω το ίδιο. Αλλά αυτό είναι δικό μου θέμα... Το ότι είναι από τους χαρακτήρες όμως που θα ήθελα κάποια στιγμή να αποκτήσω κάτι συγκεντρωτικό, είναι βέβαιο, μαζί ίσως με Thor & Hulk λόγω των ευφάνταστων ιστοριών που πολλές φορές έχουν σε άλλους κόσμους. Που μέσα σ' άλλες ιστορίες, ξεδιπλώνονται οι διάφορες μυθολογίες που με τόση μαεστρία έχουν ενσωματώσει οι εκάστοτε σεναριογράφοι της "Marvel Comics"! Εννοείται πως θα μ' ενδιέφεραν κι άλλες ιστορίες όπως των Εκδικητών, του Spider-Man, του Captain America κι ενδεχομένως του Daredevil & των X-Men, αν και από κείνους μπορώ να πω με σιγουριά ότι οι ελληνικές εκδόσεις με έχουν καλύψει σε πολύ μεγάλο μέρος, ενώ έχω ακόμη ιστορίες που ψάχνω ν' αποκτήσω & να διαβάσω! Έστω κι αν αυτές είναι ασπρόμαυρες ή σε διχρωμία/τετραχρωμία και με χειρότερη μετάφραση από τις σύγχρονες. Δεν αποτελεί και δεν αποτέλεσε ποτέ αυτό αποτρεπτικό παράγοντα στο να αγοράσω κάτι, μιας και μ' αυτά τα έντυπα μεγάλωσα, έχοντάς τα διαβάσει αμέτρητες φορές, μέχρι που καταστράφηκαν/πετάχτηκαν/χαρίστηκαν/γουατέβερ. Το κλειδί είναι αυτό για να ευχαριστηθούμε μια ιστορία. Δεν κάνουμε συγκρίσεις με ιστορίες & εκδόσεις δεκαετιών μεταγενέστερες, ούτε με αντίστοιχους σεναριογράφους μεταξύ τους. Την απολαμβάνουμε ως έχει και αφήνουμε τη φαντασία μας να ταξιδεύει. Όσο για κάτι που δεν κατάλαβε παραπάνω ο Indian (θα μπει σε spoiler):

 

Spoiler

Οι "άπειρες διαστάσεις" απλώς υπάρχουν. Δεν είναι υπό την εξουσία του Dormammu. Ο Dormammu έχει επιρροή σε κάποιες "κοντινές" διαστάσεις, την οποία προφανώς απέκτησε τυραννικά και απλώς οι άλλοι μάγοι (τύραννοι με τη σειρά τους) τον φοβούνται και δεν αντιδρούν. Είναι γνωστό άλλωστε πως όποιος προσβλέπει σε κατακτήσεις, θέλει διαρκώς περισσότερες! Έπειτα υπάρχει η βεντέτα αυτή με τον Αρχαίο από πολύ παλαιότερα (μη ξεχνάμε πως ο Αρχαίος είναι 500 ετών)...

 

Τέλος, η Γη θεωρείται γενικότερα "λάφυρο". Είτε επειδή θεωρείται απειλή για κάποιους (λόγω των μεταλλαγμένων που αρχίζουν σιγά σιγά να εμφανίζονται, λόγω πειραμάτων που θέλουν να κάνουν εξωγήινοι κτλ. Γενικότερα, οι Γήινοι έχουν αρχίσει να κάνουν "πολύ θόρυβο" εκεί έξω, αυτός φτάνει μέχρι τα πέρατα του σύμπαντος και δεν αρέσει! Οι Γήινοι θεωρούνται απειλή. Ενώ τεχνολογικά δεν δείχνουν ιδιαίτερα εξελιγμένοι, είναι εκείνοι που διαθέτουν μυαλά (Reed Richards, Bruce Banner, Henry McCoy, Hank Pym, Tony Stark, T'Challa κ.α.) τα οποία έχουν αρχίσει να ξεκλειδώνουν τα μυστικά του σύμπαντος, που έχουν καταφέρει να διώξουν έναν Galactus από τη Γη, που διαθέτουν τον οικοδεσπότη του Μαύρου Φοίνικα, που διαθέτουν υπασπιστές ισχυρών οντοτήτων του σύμπαντος (Ancient One, Doctor Strange, Captain Marvel, Quasar), που διαθέτουν ένα τεράστιο πάνθεον και το ότι διαθέτουν άτομα, τέλος πάντων, τα οποία έχουν παίξει σημαντικότατο ρόλο σε κάποια απ' τα μεγαλύτερα γεγονότα που έχουν συμβεί στο πολυσύμπαν αυτό. Το πολυσύμπαν της "Marvel Comics" είναι (προφανώς) ανθρωποκεντρικό, μιας και οι βασικοί χαρακτήρες είναι κάτοικοι αυτού του πλανήτη. Γι' αυτό και τα διάφορα σύμπαντα χωρίζονται σε "Earths", γι' αυτό και ο Sorcerer Supreme ζει και εδρεύει στη Γη. Στην κινηματογραφική ταινία δε, γίνεται ξεκάθαρο ότι ο ρόλος του ευθύς εξαρχής ήταν να προστατέψει τη Γη από εξωδιαστατικές απειλές όπως εκείνη του Dormammu.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94927
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε και το πρώτο μέρος του Planet Hulk. :)

 

Έχοντας διαβάσει την συνέχεια της συγκεκριμένης ιστορίας, το "World War Hulk", μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις και μου κίνησε την περιέργεια να μάθω πώς πέρασε ο πρωταγωνιστής στον άγνωστο πλανήτη στον οποίο τον πέταξαν οι δικοί του σύντροφοι. Ήρθε η ώρα, λοιπόν, να το μάθω.

 

Νομίζω, ότι πριν ξεκινήσουμε θα πρέπει να δώσουμε τα εύσημα στον Greg Pak για έναν βασικό λόγο. Αυτός, είναι το σύμπαν που έχει στήσει. :wow: Ο συγγραφέας δεν δημιούργησε ένα story arc, συνηθισμένο, καθώς φρόντισε να παρουσιάσει στον αναγνώστη ένα ολοκληρωμένο σύστημα, το οποίο αποτελείται από φυλές (καλούς-κακούς), και πολλές ακόμα λεπτομέρειες ενός κόσμου, που έτυχε να είναι το προσωρινό σπίτι του Hulk. Και το έκανε με τόση φροντίδα κι επιμονή, που με εξέπληξε. :respect: Το σενάριο ξεκινάει, αφήνοντας με με την απορία για τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν στην Γη κι ανάγκασαν τους υπόλοιπους υπερήρωες να προβούν σε αυτή την απόφαση. :thinking: Σίγουρα όταν είναι να διαβάσουμε μία ιστορία με τον Πράσινο Γίγαντα, περιμένουμε να δούμε ξύλο, φάπες, μπουνιές κι απόλυτη καταστροφή. Όπερ κι εγένετο, λοιπόν, με την διαφορά ότι εδώ βλέπουμε και την ψυχή του Hulk, εκτός από τους μύες του. Ο συγγραφέας αποδίδει έναν Hulk, πληγωμένο συναισθηματικά από την "προδοσία" των δικών του ανθρώπων, οι οποίοι τον δίκασαν ερήμην για ένα "έγκλημα" το οποίο δεν το έκανε με πρόθεση (τουλάχιστον έτσι πιστεύω). Έτσι, είναι γεμάτος οργή, θυμό και μεγάλη δίψα για εκδίκηση κι αυτό βγαίνει σε όλη την ιστορία. Πιστεύω ότι αυτά τα συναισθήματα τον βοήθησαν να ανταπεξέλθει στις δοκιμασίες που του επιβλήθηκαν. Όσον αφορά την πλοκή, αυτό που επικρατεί είναι οι διάφορες μάχες, οι οποίες είναι καλογυρισμένες και υπάρχουν σχεδόν παντού στην διάρκειά της. Δεν υστερεί, όμως, και η σωστή ανάπτυξη του μύθου, η οποία συνδέει νέους χαρακτήρες, που συνεργάζονται για έναν κοινό σκοπό. Και σαν έκπληξη, βλέπουμε και τον ίδιο τον Hulk να συμμετέχει σθεναρά και να ανεβαίνει τα σκαλιά της άτυπης ιεραρχίας. Ο τρόπος που ο πρωταγωνιστής κινείται στον χώρο και στην ιστορία, μού έφερε στο μυαλό κάτι από τον θρυλικό "Σπάρτακο". Η προσθήκη του "γνωστού από τα παλιά" ήταν ενδιαφέρουσα και χωρίς να καταλαμβάνει πολλά λεπτά συμμετοχής, αλλάζει ολόκληρη την πορεία της ιστορίας. Ίσως ο συγγραφέας να μην θέλησε να τον χρησιμοποιήσει αρκετά για να μην επισκιάσει τον πρωταγωνιστή. Στα αρνητικά, μπορώ σίγουρα να εντάξω κάποιες εναλλαγές σκηνών, καθώς και κάποια αφηγηματικά μοτίβα, τα οποία με κράτησαν στην σελίδα λίγο περισσότερο από το φυσιολογικό, μέχρι να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται. Στα δύο τελευταία κεφάλαια του πρώτου μέρους, η σύρραξη της εξέγερσης κορυφώνεται κι όλα δείχνουν ότι πάμε για ένα, ακόμα πιο συναρπαστικό, δεύτερο μέρος.

 

Το σχέδιο βρίθει λεπτομερειών, που αναδεικνύουν περισσότερο το σενάριο. Πιστός στην παράδοση των μονομάχων της αρένας, ο καλλιτέχνης έχει υιοθετήσει πολλά στοιχεία των στολών που βλέπουμε στις αντίστοιχες ταινίες και διαβάζουμε στα βιβλία ιστορίας. Οφείλω να ομολογήσω, όμως, ότι αυτή η πρακτική (της λεπτομέρειας) έβγαζε αρκετά καρέ παραφορτωμένα και μερικά δυσνόητα, τουλάχιστον με την πρώτη ματιά. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι έχουν κατατεθεί μεγάλα ποσά φαντασίας, προκειμένου να αποδοθούν οι εξωγήινοι χαρακτήρες και τα τοπία. Επίσης υπάρχει μία μεγάλη ποικιλία χρωμάτων που μου άρεσε.

 

Αν και καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να υπάρχει πλουραλισμός στις ιστορίες που φιλοξενούνται στους τόμους, απογοητεύτηκα κάπως όταν έμαθα ότι η συνέχεια του "Planet Hulk" θα κυκλοφορήσει σε δύο μήνες. Μας αφήνει στην γλύκα.:(  Είχα σκοπό να δω και το αντίστοιχο animation, αλλά θα το αναβάλλω μέχρι να ολοκληρώσω την έντυπη μορφή.

Όσον αφορά τα εξτραδάκια, είναι γενικά παραδεκτό, ότι πάντα τα συνοδευτικά άρθρα, βοηθούν εμάς του αδαείς να μπούμε πιο γρήγορα στο νόημα του εκάστοτε graphic novel. Εδώ νομίζω ότι βοήθησαν περισσότερο από κάθε φορά. Και ειλικρινά χαίρομαι που έχω την συνήθεια να διαβάζω τα άρθρα αυτά πριν από την κάθε ιστορία. :)

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διαβάστηκε το τεύχος 18.

 

Πολύ διαφορετικό υπερηρωικό κόμικ από αυτά που ξέρω,ιστορία Βρετανού υπερήρωα στην Αγγλία από Βρετανό συγγραφέα και Βρετανό εικονογράφο και εκδηδώμενο από Βρετανικό παράρτημα της Marvel.

All Hail Britannia!!! God Save the Queen! Και δε συμμαζεύεται.

 

Το σχέδιο παρόλο ωραίο και πολύχρωμο,ήταν λίγο περίεργο στη δομή και στάση τον χαρακτήρων (ή έτσι μου φάνηκε εμένα) αλλά ταιριάζει με την τρέλα της πλοκής.Την οποία και βρήκα πολύ ωραία,με την εφεύρεση των πολλαπλών συμπάντων.Ο Μέγας Κακός της ιστορίας Jim Jaspers της Γης 616 κυνηγά τους υπερανθρώπους της Αγγλίας χρησιμοποιώντας τη θέση του ως βουλευτής καθώς όντας μεταλλαγμένος  η δυναμή του να ελέγχει τη πραγματικότητα αυξάνεται.Ο Captain Britain είναι κυνηγημένος από σταλμένους του Jaspers καθώς έχει να λύσει μια "συμπαντική" δίκη ενάντια....ναι...ξέφυγα,καλύτερα να μην συνεχήσω με την πλοκή. Απλά διαβάστε το.Ο πρωταγωνιστής μας ο Captain Britain δεν νικάει μόνος του μάχη στο τεύχος και περνάει μια ψυχική οδύνη συχνά μέχρι που φτάνει να δακρύζει ή να κλαίει,κάτι το οποίο δεν συνηθήζεται σε Αμερικάνικα υπερηρωικά κόμικ,ούτε με τον Spider-Man τόσο.Αλλά δεν είναι καθόλου κακό.Παρόλο που γίνοται πολλά στην ιστορία και όλοι οι χαρακτήρες που βοηθούν ή αντιμετωπίζουν τον Cap B. είναι ωραίοι,ο πραγματικός αστέρας της ιστορίας είναι μόνο ένας (για μένα):

RCO100_1583412212.thumb.jpg.1d74cbd38b7cd9fc554b79bbd6f299a1.jpg

 

Το Μένος!!!

Sentinels και σπουπίδια,ορίστε Trask, σωστό ρομπότ εξολοθρευτής κατά των μεταλλαγμένων!!!

 

 

Και για το τέλος μια φοβερή πληροφορία:

Ο Captain Britain είναι αδερφός της Psylocke,η οποία και εμφανίζεται στην ιστορία:

RCO033_1583412212.thumb.jpg.1a7cb2fafb27142d400e9b87565b901e.jpg

 

Α ρε γυναικεία μακριά (και μεγάλα) μαλλιά του 80 με δέκα λίτρα λακ,πάντα θα σας αγαπάω!  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94927
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μιας και πιάσαμε πάλι τον Captain Britain, νομίζω ότι είναι ευκαιρία να πω κι εγώ την άποψή μου. :)

 

Ήρθε, λοιπόν, η ώρα να κατέβει η She-Hulk από το βάθρο των υπερηρώων που δεν γνώριζα πολλά γι' αυτούς και την θέση να πάρει ο Captain Britain, για τον οποίο, ομολογώ ότι αγνοούσα ακόμα και την ύπαρξή του! :P Να, λοιπόν, που η Συλλογή της Marvel αποκτά Βρετανικό χαρακτήρα.

 

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους φίλους που το διάβασαν, αλλά προσωπικά το βρήκα ένα δύσκολο ανάγνωσμα. Η υπόθεση μπορεί να είναι έξυπνη σαν ιδέα, αλλά η πλοκή πολλές φορές ένιωσα να με κουράζει με τον ασταμάτητο σουρεαλισμό της. Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε, απλά ήταν τόσο πολύπλοκη που απαιτούσε μεγάλη συγκέντρωση για να την καταλάβεις στο μέγιστο, αφαιρώντας με αυτόν τον τρόπο την ανεμελιά που σου προσφέρει ένα κόμικ. Σίγουρα επιδέχεται δεύτερης ανάγνωσης, γι' αυτό κι ο συγκεκριμένος τόμος δεν θα μπει στην βιβλιοθήκη μου μαζί με τους υπόλοιπους, αλλά θα μείνει στην στοίβα με τα αδιάβαστα για να του δοθεί άλλη μία ευκαιρία. ;)

 

Ο πρωταγωνιστής ήταν αξιόλογος και προσπαθούσε να κρατηθεί στο προσκήνιο, με τις περισσότερες φορές να τα καταφέρνει, όχι όμως πάντα. Ο Moore του δίνει "γήινα" χαρακτηριστικά, με αποτέλεσμα να μιλάμε για έναν τρωτό και μπερδεμένο υπερήρωα, που στηρίζει την ζωή και την ύπαρξή του στους συντρόφους του και στους ανωτέρους του (σε δύναμη). Οι villains, από την άλλη, έχουν μεγάλη δύναμη κι ακόμα μεγαλύτερη διαστροφή. Είναι ικανοί για το χειρότερο! Οι άπειροι ήρωες που παρελαύνουν από τις σελίδες του κόμικ, έχουν πολλά κοινά χαρακτηριστικά με τους αντίστοιχους της "μαμάς" Marvel, αλλά κι άλλων εταιρειών του χώρου. Έτσι, λοιπόν, έχουμε τους Executives να φέρνουν πολύ στην ιδιοσυγκρασία των X--MEN, έχουμε μία δυστοπική Αγγλία να μοιάζει με την αντίστοιχη στο V for Vendetta, έχουμε έναν Jasper να μοιάζει σε μία ενισχυμένη εκδοχή του Joker. Και φυσικά έναν Captain Britain με έπαυλη και με αδικοχαμένους γονείς, που θα λέγαμε ότι έχει κοινά χαρακτηριστικά με τον Batman. Για να μην αναφέρω το "Μένος", που είναι σαν βλέπω τον "Μπόμπυ το ζόμπι" να κυνηγάει τον θείο Σκρουτζ. :lol: Η αλήθεια είναι ότι με κούρασε κάπως όλος αυτός ο συρφετός και μάλλον αυτό οφείλεται στην παντελή άγνοιά μου στο συγκεκριμένο σύμπαν. Χαίρομαι πάντως να γνωρίζω νέους ήρωες και κομιξικά περιβάλλοντα! :)

 

Κι εκεί που πάω να συνηθίσω την όλη κατάσταση, έρχεται το φινάλε, να με απογοητεύσει κάπως κι ο λόγος είναι ότι περίμενα να απολαύσω έναν Captain Britain επί τω έργω, να αναλαμβάνει τα ηνία και να δικαιολογεί για ποιον λόγο φιγουράρει το όνομά του στον τίτλο του κόμικ. Αντί γι' αυτό...

Spoiler

βλέπουμε τον έναν βασικό κακό να σκοτώνει τον άλλο κι ο εναπομείνας να πεθαίνει μετά από άγριο ξύλο που του ρίχνει (και) η Λίντα, γλιτώνοντας με αυτόν τον τρόπο τον πρωταγωνιστή από τα χειρότερα!

Όλα αυτά με κάνουν να πιστεύω ότι ο φίλος μας δεν άξιζε μία τέτοια αντιμετώπιση. :( Η ώριμη συγγραφική ηλικία του Moore, σίγουρα δεν θα το επέτρεπε αυτό.

 

Όσον αφορά το σχέδιο έμεινα ικανοποιημένος, μιας και μου αρέσει που δείχνει την ηλικία του. Ο Davis είχε να διαχειριστεί δύσκολες, στην περιγραφή, σκηνές και φαίνεται να τα καταφέρνει με μαεστρία. :respect: Ο χρωματισμός είχε μεγάλη ποικιλία και ήταν έντονος εκεί που πρέπει, χωρίς όμως να κουράζει το μάτι. Έτσι έδενε αξιόλογα με το όμορφο σχέδιο! :clap2:

 

Εν κατακλείδι, ο χαρακτήρας του Captain Britain μού άρεσε σε γενικές γραμμές και ίσως να ψάξω να βρω κι άλλες ιστορίες του. Ευελπιστώ να τον δω σε περισσότερη δράση, αλλά και να μου φύγει αυτό το “μούδιασμα”  και η επιφυλακτικότητα που έχω όταν δεν γνωρίζω καλά ένα κομιξικό σύμπαν.

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1497 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Κριτική τεύχος 19 Avengers Μάχη στο χρόνο.

Ο τίτλος του κόμικ θα μπορούσε να ήταν και η διάσωση του στρατιώτη Ρικ Τζόουνς, η κεντρική ιστορία του κόμικ είναι όπως και στην ταινία "η διάσωση του στρατιώτη Ράιαν" για όσους την έχουν δει, σχεδόν ίδια, απλώς βάλτε στην θέση των στρατιωτών που προσπαθούν να κάνουν την διάσωση τους εκδικητές  και το χρόνο που η ιστορία γίνεται  κάθε χρονική περίοδο υπαρκτή και μη, γενικά η ιστορία έχει πολύ ταξίδι στον χρόνο, πολλοί αναγνώστες ίσως "ζαλίστουν" λίγο για το ποιος είναι ποιός αφού από την ιστορία περνάει σχεδόν όλο το ρόστερ των εκδικητων ανά τις εποχές αλλά αυτό δεν στερεί από το νόημα τις ιστορίας, κάποιος που είναι φαν των εκδικητων και έχει ασχοληθεί με τις περιπέτειες τους θα πάρει πολλά και συγκίνητικα μηνύματα, το κόμικ  δεν απευθύνεται μόνο σε αυτούς και είναι μια πολύ καλή αρχή για κάποιον που δεν γνωρίζει καλά την ομάδα να μάθει μέσα από τις σελίδες ένα μεγάλο κομμάτι της ιστορίας τους.

 Το σχέδιο κλασικό 90s θυμίζει καλές εποχές στα κόμικ , στα πάνελ κάθε σελιδας υπάρχει ασταμάτητη δράση και πολύ χαμός είναι σαν την ταινία infinite war: end game  αλλα πολύ περισσότερο, αγαπημενοι χαρακτήρες ο γελούν τζακετ και η Γουοσπουλα με την Σονγκμπερντ, κρίμα όμως οι δύο τελευταίες θα έπρεπε να έχουν απο ένα πάνελ που να τις δείχνει ολόσωμες,:lol: για εμένα το κόμικ ήταν μια εξαιρετική ιστορία και αναμένω και τη συνέχεια στο τεύχος 24.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4777 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κυκλοφόρησε και ο 20ος τόμος.

 

IMG_3326.thumb.jpeg.3bf459fde90b1197d3a7b1892375c9eb.jpeg IMG_4139.thumb.jpeg.0c8b15c4ec768dccdfab497f15104c44.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1793 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, tsironick είπε:

Κυκλοφόρησε και ο 20ος τόμος.

 

IMG_3326.thumb.jpeg.3bf459fde90b1197d3a7b1892375c9eb.jpeg IMG_4139.thumb.jpeg.0c8b15c4ec768dccdfab497f15104c44.jpeg

 

Ωραία! Σε μας Ρέθυμνο θα είναι Παρασκεύη μεσημέρι, οπότε Σάββατο θα κάνω επιδρομή στο Κέντρο Τύπου να το πάρω... Την θυμάμαι κάπως την ιστορία βέβαια, την είχα διαβάσει το 1987-88 κάπου εκεί  

Spoiler

τον είχε σπάσει στο ξύλο τον Σπαιντερμαν μετά τον έθαψε, έβαλε την στολή του και τον παρίστανε κ στο τέλος αυτοκτόνησε με καραμπίνα στο στόμα.

 

Κάτι τέτοιο, είχε πολύ συναίσθημα η ιστορία αν θυμάμαι καλά βέβαια(32 χρόνια πέρασαν).

 

 

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5751
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

2 ώρες πριν, spiderman είπε:
Spoiler

Ωραία! Σε μας Ρέθυμνο θα είναι Παρασκεύη μεσημέρι, οπότε Σάββατο θα κάνω επιδρομή στο Κέντρο Τύπου να το πάρω... Την θυμάμαι κάπως την ιστορία βέβαια, την είχα διαβάσει το 1987-88 κάπου εκεί, τον είχε σπάσει στο ξύλο τον Σπαιντερμαν μετά τον έθαψε, έβαλε την στολή του και τον παρίστανε κ στο τέλος αυτοκτόνησε με καραμπίνα στο στόμα. Κάτι τέτοιο, είχε πολύ συναίσθημα η ιστορία αν θυμάμαι καλά βέβαια(32 χρόνια πέρασαν).

 

Μμμ κανένα spoiler alert για τον κοσμο?:thinking:

Εγώ το έχω διαβάσει, αλλά τα λες όλα ...

 

Επίσης, εξαιρετικό το εξώφυλλο του planet hulk 2

Επεξεργασία από gotham-city
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Και να μην το πάρετε δεν πειράζει. Δεν χρειάζεται.
Ο @spiderman έκανε την περίληψη και αποκάλυψε το φινάλε.
Σας γλίτωσε απ΄τον κόπο να το διαβάσετε :lol:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

17 λεπτά πριν, gotham-city είπε:

Εγώ το έχω διαβάσει, αλλά τα λες όλα ...

 

5 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Και να μην το πάρετε δεν πειράζει. Δεν χρειάζεται.
Ο spiderman έκανε την περίληψη και αποκάλυψε το φινάλε :lol:

Εγώ που το έχω 3,5 χρόνια τώρα από ΟΞΥ, δεν το έχω διαβάσει και έπεσα πάνω στο comment του spiderman πώς το παίρνω πίσω;  Έχει κανείς καμιά άκρη στους Men in Black να μου διαγράψουν την μνήμη με εκείνο το πράγμα που φωτίζει; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35704
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1536 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, gotham-city said:

Μμμ κανένα spoiler alert για τον κοσμο?:thinking:

Εγώ το έχω διαβάσει, αλλά τα λες όλα ...

 

Επίσης, εξαιρετικό το εξώφυλλο του planet hulk 2

To έκρυψε και τώρα είσαι εσύ που κάνεις spoiler!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5751
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ κάνω το quote φίλε μου ...

 

Αλλά για να μη χαλαστούμε θα το κάνω edit

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1793 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δλδ θυμάμαι σωστά την ιστορία ε; :clap2:

Πάλι καλά, αυτό σημαίνει ότι το Αλτζχαιμερ αργεί. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35181
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τέτοιο σπόιλερ έχω να δω από την εποχή του τρέιλερ του Batman v Superman και της πρεμιέρας του Force Awakens που πήγαιναν κάτι φίλοι μου στο Facebook και ξεκινούσαν δημοσίευση με αίνιγμα ή ανέκδοτο και πάταγες δείτε περισσότερα και αράδιαζαν το ποιος πεθαίνει :lol: (τότε δε γελούσα :D) Πολύ ωραίο εξώφυλλο του Planet Hulk Part 2, αλλά ήθελα να δω και εκείνο της αγγλικής paperback έκδοσης με τον Hulk μονομάχο που είναι καταπληκτικό. Όπως και να 'χει, μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα πέσει κριτική για το πρώτο μέρος. Όσοι δεν έχετε το Kraven's Last Hunt από Οξύ, να το αγοράσετε οπωσδήποτε, είναι εξαιρετικό κόμικ!

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πριν από 1 ώρα, Constantine85 είπε:

To έκρυψε και τώρα είσαι εσύ που κάνεις spoiler!

 

YOU WERE SUPPOSED TO DESTROY THE SITH NOT JOIN THEM | Make a Meme

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36522
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On ‎25‎/‎5‎/‎2020 στο 3:35 ΜΜ, zachs είπε:

Παιδιά γεια σας κι από μένα.Μου λείπουν κανά δυο τόμοι.Ξέρετε πώς μπορώ να τους προμηθευτώ;:thinking:

Στην ''ταυτότητα'' του κάθε άλμπουμ αν πρόσεξες γράφει για τα χαμένα τεύχη ότι μπορεις να τα παραγγείλεις στο    info@argoscom.gr .Τους λες σε ποιο περίπτερο το θες (αν έχεις απόδειξη του περιπτέρου ή ψιλικατζίδικου από το οποιο ψωνίζεις είναι εύκολο )και σε μερικές ημέρες το στέλνουν εκεί .Νομίζω ότι είναι καλύτερο από το ...

On ‎25‎/‎5‎/‎2020 στο 3:52 ΜΜ, spiderman είπε:

...γιατί δεν πληρώνεις ταχυδρομικά και μπουρμπουαρ στον διανομέα και ούτε περιμένεις το πότε θα έρθει και αν μπορείς να είσαι σπίτι την ωρα που θα έρθει .Στο περιπτερο πας όποτε σε βολεύει . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36522
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επιτέλους τα κατάφερα σάρωσα και εγώ ένα άλμπουμ Τώρα που έγινε ΜΟΜ ο 12κάρης Νίκος δεν έχει καιρό για παρακατιανά πράγματα

Σε αυτό το άλμπουμ ο ΚΡΑΒΕΝ κάνει το τελευτάιο του κυνήγι ,η αστυνομία τον πιάνει για λαθροθηρία ,κυνηγούσε  σε περιοδο που δεν είχε ανοιξει .    

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0020.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0020z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1793 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αγοράστηκε και διαβάστηκε μέσα σε 25', δεν θα σχολιάσω κάτι, παρά μόνο θα βαθμολογίσω.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 10/10 (Ίσως η καλύτερη ιστορία του Σπαιντερμαν-τελικά κάτι σχολίασα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10070
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κι εγώ το διάβασα χθες. Είναι ο πρώτος τόμος της συλλογής που τον διαβάζω την μέρα που τον αγόρασα, και ο πρώτος τόμος που διαβάζω χωρίς διακοπή μετά από αυτόν του DareDevil. Πολύ καλός σίγουρα ανάμεσα στους 2-3 καλύτερους ως τώρα (και χωρίς να έχω διαβάσει ακόμα τα πρώτα μέρη από τα Πλανήτης Χαλκ και Avengers: Μάχη στο χρόνο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36333
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  2
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το Kracven's last Ηunt είναι κορυφαία ιστορία του Spider-man...κρίμα που το έχω και από τις εκδόσεις ΟΞΥ και δεν έχουμε ενημέρωση για το τι πρόκειται να εκδώσει μέσα στους 60 τίτλους η εταιρεία... Βρήκα την ιστορία Planet Hulk ανέλπιστα καλή, καθώς δεν είμαι μεγάλος φαν του συγκεκριμένου χαρακτήρα...Για Captain Britain ένα δάκρυ κύλησε και είναι εμφανέστατη η διαφορά μεταξύ Βρετανών και Αμερικανών δημιουργών...υπέροχο...Για το Avengers, αν και θα υπάρξει δεύτερο μέρος, μου θυμίζει όλα αυτά που δεν μου αρέσουν σε ιστορίες των X-men...διάστημα, ταξίδια στον χρόνο, χαρακτήρες από εδώ, χαρακτήρες από κει...τους προτιμώ σε άλλου είδους ιστορίες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1521 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Κι εγώ το έχω ήδη από τις εκδόσεις ΟΞΥ εδώ και 3 χρόνια αλλά δε με πειράζει. Αρκεί να πλουτίζω τη συλλογή και των τριών εκδόσεων ΟΞΥ, ANUBIS και Hachette (πολύ μεγάλη σπάταλη χρημάτων,αλλά όσο μπορείς).

Μας απομένουν άλλοι οι 40 τόμοι (αν δεν σταματάει η Hachette).
Κάποιοι από αυτούς τους έχω ήδη από εκδόσεις Anubis και ΟΞΥ, αλλά δεν πειράζει. Καλή συνέχεια σε όλους στους μαρβελακιες

:dadira::GCF:.

101972032_10157580927993789_6077863423784255488_o.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μετά κόπων και βασάνων ολοκλήρωσα επιτέλους τον τόμο 16 που περιείχε την ιστορία Doctor Strange: Άγνωστοι Τόποι, Άγνωστοι Καιροί

 

Στην αρχή με διασκέδαζε το διαφορετικό κλίμα των 60s, οι πομπώδεις διάλογοι, οι πυκνές γλαφυρότατες και απόλυτα λεπτομερείς περιγραφές και όλη αυτή η φάση. Στην συνέχεια όμως, αποδείχθηκε οριακά ανυπόφορο. Ήταν τόσο πυκνογραμμένο που πραγματικά ένιωθα σαν να διαβάζω όντως 16 κανονικά τεύχη, και όχι 10σέλιδα. Θα μου πείτε, πρώτη φορά διαβάζεις πυκνογραμμένο κόμικ; Και το Watchmen γεμάτο κείμενο είναι παντού ας πούμε. Ναι, αλλά το κακό στο συγκεκριμένο κόμικ εδώ πέρα είναι ότι εκτός από το πυκνό και φορτωμένο κείμενο της εποχής, είχε επίσης μια επαναλαμβανόμενη ιστορία που φτάνει στα όρια του εντελώς αδιάφορου. Ο Στρέιντζ πάει πέρα δώθε, κάποιος εχθρός τον κυνηγά για 3-4 τεύχη, τελικά αναμετρούνται αλλά ο πανίσχυρος αντίπαλος χάνει λόγω της αλαζονίας του και πάλι από την αρχή. Το σχέδιο του Ντίτκο και όλο το ψυχεδελικό κλίμα όντως άξιζαν. Σαν ιστορικότητα η ιστορία επίσης αξίζει να είναι στη βιβλιοθήκη κάποιου και στην συλλογή, ως η πρώτη μεγάλη, ενιαία ιστορία της Marvel. Απλά σεναριακά δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο κατά την ταπεινή μου γνώμη. Υπήρχαν τεύχη που μ'άρεσαν αλλά συνολικά ήταν μια κουραστική εμπειρία. Δυστυχώς μάλλον θα την κατατάξω ως την χειρότερη ιστορία της συλλογής.

 

Πάντως αυτό που απολάμβανα πάντα ήταν οι περιγραφές στα credits στην αρχή τύπου "σενάριο από τον ανυπέρβλητο Stan Lee, σχέδιο από τον ανεπανάληπτο Steve Ditko, lettering από τον στωικό Artie Simek", που συχνά στο τέλος ψιλο-τρόλλαραν και τον letterer ώρες ώρες, τύπου "letterers υπάρχουν πολλοί, μα μόνο αυτός ήταν διαθέσιμος όταν τον χρειαζόμασταν", "lettering και περισσότερο lettering", πάντα λυνόμουν στα γέλια :lol:

 

Συνολική κατάταξη:

1. Thor Αναγέννηση 

2. Daredevil Αναγέννηση 

3. Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα 

4. Spider-Man: Η Επιστροφή 

5. Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ

6 . Captain America: Ο Στρατιώτης του Χειμώνα

7. X-Men: Το Χάρισμα 

8. Wolverine

9. Captain America: Εκτός Χρόνου 

10. She-Hulk: Μία Μοναδική Ηρωίδα

11. Hulk: Σιωπηλές Κραυγές 

12. Iron Man: Extremis

13. Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον 

14. Guardians of the Galaxy: Κοσμικοί Εκδικητές

15. New Avengers: Απόδραση 

16. Doctor Strange: Άγνωστοι Τόποι, Άγνωστοι Καιροί

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3070
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόμος 20 ~ The Amazing Spider-man ~ Το τελευταίο κυνήγι του Κρέιβεν

 

Εξαιρετική ιστορία, γρήγορη με ρυθμό και καθόλου κουραστική. Δεν ξέρω αν βγαίνει ολόκληρο σε 25', αλλά κάτω από το 10λεπτο έβγαζα το κάθε τευχάκι χαζεύοντας παράλληλα και το πολύ καλό σχέδιο.

Η μαύρη στολή τα σπάει.. Από τις σελίδες στα έξτρα κατάλαβα και τη σχέση της Ana Kravinoff που είχα διαβάσει στα τεύχη του Amazing spiderman

Δε ξέρω για εσάς αλλά ώρες ώρες τον κακομοίρη τον Βέρμιν τον λυπόμουν.. 

Επίσης έχει μακράν καλύτερο εξώφυλλο από αυτό της Οξύ (που δεν έχω) :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Τελείωσα και τον τόμο 19 με την ιστορία Avengers: Μάχη για τον Χρόνο (Μέρος 1ο). 

 

Ομολογώ ήμουν αρκετά ανυπόμονος για αυτή την ιστορία, καθότι μεγάλος λάτρης του time travel στις ιστορίες. Προχώρησα λοιπόν στην ανάγνωση του τόμου αυτού, χωρίς να έχω διαβάσει καθόλου τους 17-18 και χωρίς να έχω ολοκληρώσει τον 16. Σε γενικές γραμμές δεν με απογοήτευσε. Ήταν όντως δύσκολος τόμος από άποψη κατανόησης. Κάποιος που δεν είναι μαθημένος στα του υπερηρωικού και στην κλασική παρέλαση εκατοντάδων ηρώων, σε συνδυασμό με πολλαπλές αναφορές σε παλαιότερες ιστορίες, εύκολα θα ξενερώσει. Προσωπικά όπως έχω ξαναπεί δεν είμαι ο μεγαλύτερος γνώστης των κόμικς της Marvel, μέχρι την έναρξη της συλλογής αυτής διάβαζα κυρίως DC, με ελάχιστες εξαιρέσεις + όσα γνώριζα από τις ταινίες. Ευτυχώς όμως δεν είμαι ο τύπος αναγνώστη που του εξάπτεται η περιέργεια σε τέτοιες περιπτώσεις. Να σας πω την αλήθεια, ούτε ήξερα τα πολλαπλά ρόστερ των Εκδικητών κάθε εποχής, ούτε είχα ακουστά τους περισσότερους ήρωες που εμφανίστηκαν/αναφέρθηκαν και ειλικρινά δεν έχω καμία ιδιαίτερη γνώστη στην ευρύτερη ιστορία του σύμπαντος της Marvel από τις απαρχές του. Παρόλα αυτά, δεν με ένοιαξε κιόλας και δεν θεωρώ ότι έχασα κάτι. Σίγουρα ένας έμπειρος στα κόμικς Μarvel θα περάσει φοβερά διαβάζοντας την συγκεκριμένη ιστορία, και αυτή είναι θεωρώ η σωστή χρήση τέτοιων αναφορών/easter eggs. Να ικανοποιούν τον ψαγμένο, αλλά και να μην εμποδίζουν τον πιο άπειρο από το να ευχαριστηθεί την ιστορία. Πραγματικά κατανοώ όσους είναι της λογικής να μαθαίνουν όλα τα "ποιος, τι , γιατί" πίσω από κάθε ιστορία, τα οποία σε μια τέτοια περίπλοκη υπόθεση που εμπλέκει γεγονότα από κάθε εποχή της Marvel, είναι πολλά, και λόγω αυτού ξενέρωσαν. Απλά εγώ δεν είμαι έτσι και μπόρεσα να χαρώ τα χρονικά περά-δώθε, τις διαφορετικές εποχές που επισκέφτηκαν οι εκδικητές και τις στιγμές χαρακτήρων που αν και δεν ήξερα τους πάντες, σε ένα βαθμό σου γνωρίζει τα βασικά ο συγγραφέας. Γενικά σαν γράψιμο είναι πολύ καλοδουλεμένο και θέλει βαθιές γνώσεις του σύμπαντος της Marvel αλλά και της ίδιας της συγγραφής ιστοριών για να στηθεί κάτι τέτοιο. Μπράβο στον Kurt Busiek, ο οποίος ξεχώρισε για μένα τόσο για τους φυσικούς διαλόγους του που φαινόταν η προσωπικότητα κάθε χαρακτήρα σε 1-2 φράσεις, όσο και για τις πιο λυρικές περιγραφές του. Ανυπομονώ για την συνέχεια και θεωρώ ήταν από τους καλούς τόμους της συλλογής.

 

Συνολική κατάταξη:

1. Thor Αναγέννηση 

2. Daredevil Αναγέννηση 

3. Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα 

4. Spider-Man: Η Επιστροφή 

5. Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ

6 . Captain America: Ο Στρατιώτης του Χειμώνα

7. X-Men: Το Χάρισμα 

8. Wolverine

9. Captain America: Εκτός Χρόνου 

10. Avengers: Μάχη για τον Χρόνο (Μέρος 1o)

11. She-Hulk: Μία Μοναδική Ηρωίδα

12. Hulk: Σιωπηλές Κραυγές 

13. Iron Man: Extremis

14. Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον 

15. Guardians of the Galaxy: Κοσμικοί Εκδικητές

16. New Avengers: Απόδραση

17. Doctor Strange: Άγνωστοι Τόποι, Άγνωστοι Καιροί

 

Μένει να διαβάσω το 1ο μέρος του Planet Hulk, το Captain Britain και ο Kraven.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Διαβάστηκε και ο Τόμος 17 με την ιστορία Πλανήτης Χαλκ (Μέρος 1ο).

 

Πρόκειται για μια ιστορία που είχα καιρό υπόψη μου, τόσο ως φαν του MCU με την κυκλοφορία του Thor Ragnarok το 2017 που είχα διαβάσει ότι την είχε εμπνεύσει σε μεγάλο βαθμό, όσο και γιατί αναφέρεται παντού ως η κορυφαία ιστορία Χαλκ και μία από τις καλύτερες σύγχρονες της Marvel. Μάλιστα, το καλοκαίρι του 2019 που δεν φανταζόμουν ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα την κυκλοφορία μιας τέτοιας συλλογής, το είχα παραγγείλει μεταχειρισμένο από το Amazon στα 11 ευρώ και η ποιότητα είναι άριστη. Το αγόρασα εννοείται και στα ελληνικά λοιπόν. Ως γνωστός ανεκδιήγητος που είμαι, δεν το είχα διαβάσει τόσο καιρό στα αγγλικά και ούτε καν θα μπω στον κόπο να διαβάσω το υπόλοιπο από τον τόμο που έχω πριν βγει στα περίπτερα, συλλογή και μόνο συλλογή :lol: 

 

Στα της ιστορίας τώρα. Όντως μια πολύ καλή ιστορία. Όπως είπε και ο @Indian, ο όλος κόσμος που στήνεται είναι πραγματικά συναρπαστικός. Με μόνο γνωστό χαρακτήρα τον Χαλκ, καταφέρνει ο συγγραφέας να σε κάνει να ενδιαφερθείς για πάμπολλους χαρακτήρες, που δεν έχεις ξαναδεί ποτέ. Αυτό κυρίως λόγω του πλούσιου υπόβαθρου που δίνει στον καθένα, ο κάθε ήρωας έχει την δική του τραγική ιστορία και προέρχεται από διαφορετική εξωγήινη φυλή. Ο Χαλκ επιτέλους δεν είναι ένας οξύθυμος μπούφος αλλά έχει μυαλό και συναισθήματα, δεν ξέρω πότε έγινε αυτή η αλλαγή αλλά είναι κάτι που μου άρεσε, να τον βλέπουμε να μιλάει κανονικά, σαν ένας άνθρωπος, ο οποίος είναι απλά πιο δύστροπος και εκτονώνεται ενάντια σε έναν κόσμο που τον αντιμετωπίζει ως τέρας. Φοβερή ψυχογραφία του Χαλκ γενικότερα και μια εξέλιξη του χαρακτήρα του. Ταυτόχρονα η ιστορία, πέρα από το κλασικό ξύλο, με τις μάχες στυλ Μονομάχος κλπ, θα έλεγα έχει σίγουρα και μια πιο κοινωνικοπολιτική χροιά, με την σημασία της επανάστασης απέναντι σε ολοκληρωτικά καθεστώτα. Ειδικά το τεύχος με την απελευθέρωση των σκλάβων φοβερό. Αναμένω την συνέχεια με μεγάλο ενδιαφέρον.

 

Να πω επίσης πόσο κρίμα είναι που μια τόσο σοβαρή και πολυδιάστατη ιστορία έγινε ένα προϊόν χαβαλέ και πλακίτσας μέσα στο MCU. Κοργκ και Μίεκ, ενώ εδώ είναι πολύπλευροι και σημαντικοί χαρακτήρες, κατήντησαν στο Thor Ragnarok ένα comic relief. Όπως και όλη η ιστορία, μαζί με το εξίσου σημαντικό Ragnarok. Δεν μ'αρέσει να γίνομαι από αυτούς που αντιμετωπίζουν ταινίες με έναν σνομπισμό τύπου "το βιβλίο ήταν καλύτερο", δεν είναι άσχημο το Thor Ragnarok, κι εγώ γέλασα πολλές φορές αλλά το κόμικ αυτό είναι ένα δείγμα του τι μπορούσε να είναι αν ο Τάικα Γουαϊτίτι δεν το έκανε εξ'ολοκλήρου κωμωδία στα όρια της παρωδίας αλλά εξισορροπούσε κωμωδία και δράμα σε ένα στυλ τύπου Jojo Rabbit που του πάει καλύτερα. 

 

Συνολική κατάταξη:

1. Thor Αναγέννηση 

2. Daredevil Αναγέννηση 

3. Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα 

4. Spider-Man: Η Επιστροφή 

5. Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ

6 . Captain America: Ο Στρατιώτης του Χειμώνα

7. X-Men: Το Χάρισμα 

8. Πλανήτης Χαλκ (Μέρος 1ο)

9. Wolverine

10. Captain America: Εκτός Χρόνου 

11. Avengers: Μάχη για τον Χρόνο (Μέρος 1o)

12. She-Hulk: Μία Μοναδική Ηρωίδα

13. Hulk: Σιωπηλές Κραυγές 

14. Iron Man: Extremis

15. Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον 

16. Guardians of the Galaxy: Κοσμικοί Εκδικητές

17. New Avengers: Απόδραση

18. Doctor Strange: Άγνωστοι Τόποι, Άγνωστοι Καιροί

 

Μένουν να διαβάσω το Captain Britain και το Kraven.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32104
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  28
  • Reputation:   114
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2529 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Παιδιά SOS!! Στην σελίδα της gb publishing services λείπει το Daredevil Αναγέννηση καθώς και το Wolverine των Clairmont/Miller. Τί ακριβώς έχει παιχτεί;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21926
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

31 λεπτά πριν, doctor jimmy είπε:

Παιδιά SOS!! Στην σελίδα της gb publishing services λείπει το Daredevil Αναγέννηση καθώς και το Wolverine των Clairmont/Miller. Τί ακριβώς έχει παιχτεί;

 

Μάλλον οδεύουν προς Κύπρο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

57 λεπτά πριν, hudson είπε:
1 ώρα πριν, doctor jimmy είπε:

Παιδιά SOS!! Στην σελίδα της gb publishing services λείπει το Daredevil Αναγέννηση καθώς και το Wolverine των Clairmont/Miller. Τί ακριβώς έχει παιχτεί;

Μάλλον οδεύουν προς Κύπρο...

Ή αυτό ή εξαντλήθηκαν προσωρινά. Νομίζω η Κύπρος δεν έχει φτάσει ακόμα εκεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35181
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 17: The Incredible Hulk - Πλανήτης Hulk Μέρος 1ο

 

Με αφορμή την κυκλοφορία του δεύτερου μέρους σε λίγες ημέρες, είπα να διαβάσω τώρα το 1ο, καθώς αν το είχα διαβάσει όταν κυκλοφόρησε θα ήθελα να το ξαναθυμηθώ πριν διαβάσω το δεύτερο. Ή μάλλον έτσι νόμιζα, γιατί πραγματικά ακόμα προσπαθώ να συνέλθω από το εξαιρετικό κόμικ που διάβασα πριν από λίγο. Είχα διαβάσει όσα διθυραμβικά γραφόντουσαν για το Planet Hulk, αλλά δεν έτυχε να πιάσω στα χέρια μου την αγγλική έκδοση και καλύτερα εν τέλει, γιατί ακόμα και σπαστά η ελληνική αποδείχθηκε φθηνότερη. Πραγματικά συγκαταλέγεται εύκολα στις αγαπημένες μου ιστορίες της συλλογής μέχρι τώρα. Και εξηγούμαι...

 

Σενάριο και χαρακτήρες

 

Αν και ήξερα την επιτυχία του Greg Pak στο run του στο The Incredible Hulk, δεν είχα εντυπωσιαστεί από κάποια άλλη δουλειά του, παρ' όλα αυτά μπήκα στο κόμικ σίγουρος πως μιλάμε για το κόμικ-ναυαρχίδα του συγγραφέα και δεν έκανα πουθενά λάθος. Ο Pak ουσιαστικά γράφει μια ιστορία με εντελώς καινούριους χαρακτήρες και οδηγεί τον Hulk στο να είναι ο αρχηγός μίας ομάδας με άκρως ενδιαφέροντες ήρωες. Το εντυπωσιακό είναι ότι ο συγγραφέας φροντίζει να αναπτύξει πολύ σοφά όλους τους ήρωες της ομάδας, σε σημείο που σε αγγίζουν οι θάνατοι χαρακτήρων με ολιγοσέλιδη εμφάνιση. Γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί ο Pak έχει δομήσει πολύ σωστά την ιστορία του, ξέρει ποιος εμφανίζεται που, έχει φροντίσει να χτίσει τη σύνδεση διαφόρων χαρακτήρων και χρησιμοποιεί την κατάληξη ή τις επιλογές τους ως συναισθηματικό υπόβαθρο για τις σχέσεις της ομάδας σε κάθε επόμενο κεφάλαιο. 

 

Βλέπεις για παράδειγμα τον Μιέκ ή την Καϊέρα και νιώθεις την εξέλιξη τους να προχωρά από κεφάλαιο σε κεφάλαιο. Αισθάνεσαι ότι αυτοί οι χαρακτήρες συστήθηκαν, εξελίχθηκαν και κατέληξαν κάτι εντελώς καινούριο σε σχέση με αυτό που ξεκίνησαν. Ο Pak το καταφέρνει αυτό πρώτα απ' όλα με τον πρωταγωνιστή μας Hulk που εδραιώνεται ως ο απόλυτος ήρωας της ιστορίας, αλλά ταυτόχρονα κάνει το ίδιο και για δεύτερους χαρακτήρες είτε είναι με την καλή είτε με την κακή πλευρά. 

 

Η μεγάλη επιτυχία του είναι ότι το καταφέρνει όντας αρκετά φειδωλός στο κείμενό του. Το Planet Hulk δεν είναι σε καμία περίπτωση πυκνογραμμένο. Οι διάλογοι είναι μετρημένοι, στιβαροί και κουβαλούν αρκετό νόημα, αλλά δεν υπάρχουν λογύδρια, βαρετές ανταλλαγές εκφράσεων ή μεγάλη αφήγηση που κρύβει το μισό σχέδιο. Ξέρει ότι το σχέδιο είναι εξαιρετικό και φροντίζει να βάζει ακριβώς όσες λέξεις χρειάζονται, γιατί ξέρει ότι το σχέδιο θα τις υποστηρίξει.

 

Σχέδιο

 

Δεν έχω να πω πολλά πέραν του ότι το σχέδιο είναι εντυπωσιακό. Η χρωματική παλέτα είναι φωτεινή όπως μας έχει συνηθίσει η Marvel, αλλά χρησιμοποιούνται πολλά ζεστά και γήινα χρώματα τόσο για να αποτυπώσουν την ατμόσφαιρα του πλανήτη όσο και για να τονίσουν τις συνθήκες καταπίεσης στις οποίες ζουν οι κάτοικοί του. Οφείλω να προσθέσω ότι οι Pagulayan και Lopresti αντιλαμβάνονται στο μέγιστο βαθμό ότι μιλάμε για μια διαστημική περιπέτεια και φροντίζουν να δημιουργήσουν μια εξαιρετική ποικιλομορφία μεταξύ των χαρακτήρων που σχεδιάζουν. Ιδιαίτερη μνεία στο πόσο ζωντανές και δυνατές είναι οι μάχες τόσο αυτές που είναι σώμα με σώμα όσο και αυτές που χρησιμοποιούνται πιο υπερφυσικές δυνάμεις.

 

Ατμόσφαιρα και επιρροές

 

Διαβάζοντας τις επιρροές του Pak στο αφιέρωμα στο τέλος (το οποίο είναι από τα καλύτερα της συλλογής) ένιωσα πως όλες αυτές αποτυπώνονται στο χαρτί με έναν ιδιαίτερο τρόπο. Το Planet Hulk έχει τα στοιχεία της επανάστασης των ηρώων του, είναι κοινωνικό, έχει ένα άτυπο ρομάντζο, διαθέτει στοιχεία από την Αρχαία Ρώμη, αλλά κυρίως είναι πολεμικό κόμικ. Έχει μια συνεχή καταθλιπτική ατμόσφαιρα επανάστασης και πολέμου και το ξεχωριστό είναι ότι τώρα την βλέπουμε στο διάστημα με εντελώς περίεργους χαρακτήρες. 

 

Ένας άτυπος κανόνας που έχω για πολεμικές και υπερηρωικές σειρές και ταινίες είναι ότι πετυχαίνουν 100% το σκοπό τους, όταν τα συναισθήματα που σου δημιουργούν έχουν αρχίσει και γίνονται γηπεδικά, αλλά ταυτόχρονα μπορούν μέσα στο ελάχιστο να σε συγκινήσουν. Και το Planet Hulk είναι από τα λίγα κόμικ που έχω σηκωθεί να πανηγυρίσω για μια νίκη ή ευχάριστη εξέλιξη και μετά από λίγο μου έκανε την καρδιά περιβόλι. Χαρακτηριστικό παράδειγμα: Το προτελευταίο δισέλιδο. Μιλάμε για τόσο δυνατή εικόνα που σε λυγίζει. Και ο Pak το ξέρει και βάζει ελάχιστα λόγια, ειδικά στη δεξιά σελίδα βλέπεις μόνο τα καρέ να εναλλάσσονται και συγκλονίζεσαι. Είναι η επιτομή της εξέλιξης χαρακτήρα που αναφέραμε και πριν.

 

Σύνοψη

 

Ξέρω πως ίσως να μην είναι για όλους. Βασικά δεν είναι καν ένα κλασικό Marvel κόμικ. Είναι μια διαστημική περιπέτεια, με πρωταγωνιστή έναν ήρωα που δε μας έχει συνηθίσει σε τέτοιες ιστορίες, με πάρα πολλά πολεμικά και κοινωνικά στοιχεία και αφομοιώνει και συνδυάζει ένα μεγάλο πλήθος επιρροών σε ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα. Προσωπικά το λάτρεψα, το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους αρέσκονται στα στοιχεία που έγραψα και πραγματικά δε μπορώ να περιμένω να βγει το δεύτερο μέρος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διαβάστηκε το τεύχος 19.

 

Πολύ καλή εισαγωγή στη συλλογή μπορώ να πω.Με μια ιστορία πολύ καλή με σχέδιο λαμπρό και περιγραφικό.Η πλοκή στο τεύχος χωρίστηκε σε τρία κομμάτια όπως και η ομάδα σε τρεις μικρότερες με μέλη που ταιριάζουν και μη (Hawkeye και Yellowjacket) επισκόπτοντας τρεις διαφορετικές χρονικές περιόδους,εκτίμησα την επιλογή της άγριας δύσης λίγο παραπάνω.Παρέχοντας αστείες σκήνες,φυσικό διάλογο (όλοι μας κάπου κάποτε έχουμε γνωρίσει ανθρώπους σαν τους Hawkeye και Yellowjacket) και έξυπνες στιγμές.Το κάθε μέλος της ομάδας είναι από διάφορες στιγμές της ιστορίας των Εκδικητών (τα εξηγεί στα εξτραδάκια,όποιος θέλει ας τα διαβάσει πριν την ιστορία για να καταλάβει από που είναι ο κάθε χαρακτήρας της ομάδας),εμένα όμως δεν με μπέρδεψε αυτό.Με μπέρδεψαν οι κακοί της παρέας και τι θέλουν που από ότι φαίνεται φυλάγεται για το δεύτερο μέρος (που αν κρίνω από την τελευταία σελίδα θα είναι πικάντικο).Καλή ιστορία,εγκρίνεται για Avenger-άκηδες!!  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.