Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Τί έχει πάθει ο Αρκάς;", αποδομώντας έναν θρύλο [Σεραφείμ Σπύρος, protagon.gr, 31/10/2015]


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41683
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

"Τί έχει πάθει ο Αρκάς;", αποδομώντας έναν θρύλο

 

arkas_7.jpg

 

Σου φαίνεται ότι ο Αρκάς είναι το ίδιο «εύστοχος» όπως παλιότερα; Προσωπικά δεν το πιστεύω – και αυτό το λέω με σοβαρότητα, δεν κάνω πλάκα...

 

Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που έχω διαβάσει στη ζωή μου Αρκά. Όχι ό,τι δικό του έπεσε από ένα γύρισμα της τύχης στα χέρια μου, αλλά επί τούτου. Έχω να σου διηγηθώ πολλές ιστορίες με περιπέτειές μου μέχρι να μπορέσω να βρω και ρουφήξω τα σκίτσα και τις ατάκες του. Είμαι ένας γκρούπι, ένας φαν κι άλλες πολλές ελληνικές λέξεις που μπορούν να δηλώσουν πως όσα χρόνια σκιτσάρει οτιδήποτε, θα το διαβάσω με τη λαχτάρα που μπορεί να έχει κάποιος που κρατά στα χέρια του το εγχειρίδιο για το πώς θα ζήσει πολλά χρόνια με γέλιο.

 

Το τελευταίο, όμως, διάστημα -κι ενώ συνεχίζω να αναζητώ με την ίδια θέρμη τα σκίτσα του- διαπιστώνω ότι γελάω λιγότερο με αυτά. Το γέλιο είναι αβίαστο -πλάκα μου κάνεις;- αλλά δεν είναι το ίδιο όπως παλιά, είναι -ποιοτικώς- λιγότερο. Δεν φταίει το ότι έχω μεγαλώσει, δεν οφείλεται στο ότι τα προβλήματα της ζωής μού έχουν αφαιρέσει κάθε ικμάδα διάθεσης για χιούμορ: Το πρόβλημα είναι ότι ο Αρκάς, πιθανώς, δεν πια ο ίδιος.

 

Παλιότερα, αν διάβαζα αυτές τις σειρές γραμμένες από άλλο χέρι, θα νευρίαζα πολύ – ίσως και να έκανα στον συγγραφέα μήνυση επί εξυβρίσει τιμής. Τώρα, όμως, δεν θα μπορούσα. Βλέπω καθημερινά αυτά που ποστάρονται στο “ARKAS -The Original Page” στο Facebook και διακρίνω μια κόπωση στις νέες ατάκες του, ενώ τα παλιότερά του, που αναδημοσιεύονται, δυστυχώς μού υπενθυμίζουν ποιος ήταν κάποτε ο Αρκάς και οι παραγωγές του. Μου τονίζουν ότι άλλον Αρκά αγάπησα από εκείνον του τελευταίου χρόνου. Διαβάζοντας τις παλαιότερες εμπνεύσεις του δεν μπορείς να μην κάνεις σύγκριση του παλιού χιούμορ με το σημερινό, δεν είναι δυνατόν να μην καταλήξεις σε αυτό το συμπέρασμα: Με τα τωρινά θα γελάσεις και θα περάσεις καλά, αλλά τα παλιότερα αστεία του θα τα θυμάσαι για μια ζωή, έμειναν κλασικά, για πάντα μέσα σου. Πόσες φορές έχεις πιάσει τον εαυτό σου να χρησιμοποιείς, υποσυνείδητα, μια αστεία ατάκα και κατά πόσο θυμάσαι τι νέο δημοσιεύτηκε, χθες, στη σελίδα του;

 

Δεν μπορώ να ξέρω πού οφείλεται αυτό. Είναι ύβρις και μόνο να σκεφτεί κάποιος πως ο Αρκάς ίσως θα πρέπει να κάνει ένα διάλειμμα και να επιστρέψει ακμαίος έπειτα από λίγο καιρό. Προσωπικά δεν θα το ήθελα, έχω εσωτερική ανάγκη να τον διαβάζω, δεν θα πάψω ποτέ να τον θαυμάζω και να τον εκτιμώ ως ό,τι πιο έξυπνο έχει γεννήσει η ίδια η Τέχνη. Ναι, φρονώ πως αυτό που κάνει ο Αρκάς ανήκει, πια, στην Τέχνη, στην πιο γελαστή της μορφή.   

 

Είναι κάτι παραπάνω από δεδομένο πως ο πήχης τού γέλιου έχει τεθεί ήδη πολύ ψηλά από τον ίδιο τον καλλιτέχνη. Περιμένω, λοιπόν, με περίσσια χαρά να επιστρέψει στον παλιό, καλό δρόμο της έμπνευσης που με έκανε να κλαίω από τα γέλια. Για την ακρίβεια, χρειάζομαι οφθαλμίατρο: Δεν βλέπω την ώρα να διαβάσω ξανά τον Αρκά που λάτρεψα – και δεν ξέρω ποια θα είναι, θα σε γελάσω...

 

Πηγή

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Έχει πέσει η ποιότητά του... Πόσο κοστίζουν τα πρώτα τεύχη; :aria:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12957
  • Reputation:   94837
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4643 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εντάξει,λογικό είναι με την πάροδο των χρόνων να έρχεται μία κόπωση...!Σίγουρα το χιούμορ στα νέα άλμπουμ δεν είναι του Αρκά που ξέραμε από την δεκαετία του '80 αλλά μην ξεχνάμε ότι πλέον κι εκείνος δεν είναι έφηβος...! :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104468
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Επιτέλους..... ένα άρθρο που λέει αυτά που φωνάζω (και με κράζετε) εδώ και καιρό. Ο Αρκάς ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ. Δεν μπορεί να ανανεώσει το χιούμορ του. Στέρεψε από ιδέες. 

Όπως προτείνει και ο αρθρογράφος, "Ας κάνει ένα διάλειμμα" (επιτέλους). Αλλά δυστυχώς "είναι πολλά τα λεφτά Άρη". :D

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Παύλε, άκου ποια είναι κατά τη γνώμη μου μια διαφορά:

 

Εσύ φωνάζεις ότι η ποιότητα του Αρκά έχει πέσει λόγω επανάληψης της επανάληψης, εδώ και χρόνια. Και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου.

 

ΟΙ περισσότερες άλλες φωνές, όπως και του αρθρογράφου, ισχυρίζονται ότι ο Αρκάς "χάλασε" τον τελευταίο χρόνο. Μπα: Μόνο τον τελευταίο χρόνο; Άρα ή κάποια από τις τελευταίες σειρές ήταν ανέμπνευστη ή ίσως  κάτι άλλο παίζει αυτόν τον ένα χρόνο με τον Αρκά, που δεν αρέσει σε ένα μέρος των ανγνωστών του :sun: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2121
  • Reputation:   20677
  • Achievement Points:  2156
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4545 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Παύλε, άκου ποια είναι κατά τη γνώμη μου μια διαφορά:

 

Εσύ φωνάζεις ότι η ποιότητα του Αρκά έχει πέσει λόγω επανάληψης της επανάληψης, εδώ και χρόνια. Και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου.

 

ΟΙ περισσότερες άλλες φωνές, όπως και του αρθρογράφου, ισχυρίζονται ότι ο Αρκάς "χάλασε" τον τελευταίο χρόνο. Μπα: Μόνο τον τελευταίο χρόνο; Άρα ή κάποια από τις τελευταίες σειρές ήταν ανέμπνευστη ή ίσως  κάτι άλλο παίζει αυτόν τον ένα χρόνο με τον Αρκά, που δεν αρέσει σε ένα μέρος των ανγνωστών του :sun:

 

Μα στο άρθρο δεν γράφει "τον τελευταίο χρόνο". Γράφει "το τελευταίο χρονικό διάστημα". Μπορεί ναι μεν να αναφέρεται κυρίως στις ατάκες που δημοσιευονται στο γκρουπ του fb, αλλά δεν προσδιορίζει σε πόσο χρονικό ορίζοντα αναφέρεται. Προσωπικά δεν ενιωσα ότι ο λόγος που το άρθρο τον κριτικαρει είναι η στροφή στα πολιτικά σχόλια, τον τελευταίο καιρό , αλλά η γενικότερη πτώση των όσων προσφέρει ο Αρκας (κατ εμε από τη σειρά επικίνδυνα νερά, στη συνέχεια με τα μαλλιά κουβάρια, μέχρι σήμερα).
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

"Τί έχει πάθει ο Αρκάς;", αποδομώντας έναν θρύλο

 

 Βλέπω καθημερινά αυτά που ποστάρονται στο “ARKAS -The Original Page” στο Facebook και διακρίνω μια κόπωση στις νέες ατάκες του, ενώ τα παλιότερά του, που αναδημοσιεύονται, δυστυχώς μού υπενθυμίζουν ποιος ήταν κάποτε ο Αρκάς και οι παραγωγές του. Μου τονίζουν ότι άλλον Αρκά αγάπησα από εκείνον του τελευταίου χρόνου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85703
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Η  επαναληψη και οι μεγαλες δόσεις απ οτιδήποτε κι αν είναι αυτό ,κουράζουν παιδιά.

 

Και κατα την δική μου ταπεινή άποψη, χρειάζεται μια "αποτοξίνωση"  ,ενα διάλειμμα.

 

Βέβαια είναι τα φράγκα στη μέση....... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12685
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  42
  • Reputation:   208
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

ο αρκας ανεβηκε σε ένα θρονο όπως ειπε καποιος ειπε .Και δεν μπορούμε να το κρινουμε,ειδικα με ντορο που εγινε το καλοκαιρι.Εχει πεσει αρκετα η ποιοτητα του και όλα γενικα.Αν ολοι ασχολούνται με την πολιτικη επειδή εχουμε κριση δεν σημαινει ότι τα καταφερνουν.Τελοσπαντων θα δουμε..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28692
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4802 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Παύλε, άκου ποια είναι κατά τη γνώμη μου μια διαφορά:

 

Εσύ φωνάζεις ότι η ποιότητα του Αρκά έχει πέσει λόγω επανάληψης της επανάληψης, εδώ και χρόνια. Και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου.

 

ΟΙ περισσότερες άλλες φωνές, όπως και του αρθρογράφου, ισχυρίζονται ότι ο Αρκάς "χάλασε" τον τελευταίο χρόνο. Μπα: Μόνο τον τελευταίο χρόνο; Άρα ή κάποια από τις τελευταίες σειρές ήταν ανέμπνευστη ή ίσως  κάτι άλλο παίζει αυτόν τον ένα χρόνο με τον Αρκά, που δεν αρέσει σε ένα μέρος των ανγνωστών του :sun:

 

Μα στο άρθρο δεν γράφει "τον τελευταίο χρόνο". Γράφει "το τελευταίο χρονικό διάστημα". Μπορεί ναι μεν να αναφέρεται κυρίως στις ατάκες που δημοσιευονται στο γκρουπ του fb, αλλά δεν προσδιορίζει σε πόσο χρονικό ορίζοντα αναφέρεται. Προσωπικά δεν ενιωσα ότι ο λόγος που το άρθρο τον κριτικαρει είναι η στροφή στα πολιτικά σχόλια, τον τελευταίο καιρό , αλλά η γενικότερη πτώση των όσων προσφέρει ο Αρκας (κατ εμε από τη σειρά επικίνδυνα νερά, στη συνέχεια με τα μαλλιά κουβάρια, μέχρι σήμερα).

Ίσως η αλήθεια είναι καπου στη μεση: από τη μία σίγουρα σε αρκετους δεν αρεσει η ενασχοληση του αρκα με την πολιτικη το τελευταιο διαστημα,παρολο που τα επικινδυνα νερα-εργο αρκετα πολιτικο- δεν δεχτηκε ιδιαιτερα ασχημες κριτικες (ισως για το ψηφιακο σχεδιο,αλλα μονο αυτο).

 

Απο την αλλη το "Μαλλια Κουβαρια" (η τελευταια σειρα του) παιζει να μη δεχτηκε θετική κριτική κι ας μην ειχε καθολου σχεση με την πολιτικη.

 

Απο το κειμενο βεβαια και απο την ιδιαιτερη αναφορα στη σελιδα του δημιουργου στο fb καταλαβαινω πιο πολυ αυτο που λεει και ο Φωτης:οτι στον γραφοντα δεν αρεσει ο αρκας τον τελευταιο χρόνο, για διαφορους λογους πιθανως..

 

Και εδω πρεπει να σκεφτουμε κατα ποσο φταιμε και εμεις:αγοραζουμε κατι επειδη γραφει Αρκας ή επειδή ειναι καλο;;Αν κανουμε το πρωτο τότε μαγκιά του να βγαζει τα εξοδα του με χαζοσκιτσακια που επαναλαμβανονται καθε φορα με διαφορετικη ατάκα και με χαζοκουιζακια-ερωτηματολογια που βασιζονται σε αλλα που ειδε στο 9gag..

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4572 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι ύβρις και μόνο να σκεφτεί κάποιος πως ο Αρκάς ίσως θα πρέπει να κάνει ένα διάλειμμα και να επιστρέψει ακμαίος έπειτα από λίγο καιρό.

Και με τι λεφτά μπορεί κάποιος να κάνει ένα διαλειμματάκι μηνών ή ετών; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28469
  • Reputation:   190055
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το άρθρο είναι της πλάκας :) Αυτό είναι "αποδόμηση" για αναγνώστες του Κλικ και όχι "αποδόμηση" για εδώ μέσα :) Σημειώνω ότι δεν αναφέρει ούτε μισή σειρά από τις πρόσφατές του. Ουσιαστικά δεν αναφέρει απολύτως τίποτα από τα έργα του. Μιλάει μόνο για το τι εμφανίζεται στην σελίδα του στο φβ. Προσωπικά λοιπόν αναρωτιέμαι εάν ο αρθρογράφος γνωρίζει φράσεις όπως "Κακός Λύκος", "Η Ζωή Μετά", "Πειραματόζωα" κ.ο.κ. και εκτιμώ ότι απλώς θυμάται μπλουζάκια και σκίτσα αγνοώντας το τι είναι τι :)

 

Από εκεί και πέρα, από τον Ιούλιο που ο Αρκάς ξεκίνησε να δημοσιεύει πολιτικές γελοιογραφίες, έχω δει πολύ κόσμο να τσιτώνει. Και ω εκ του θαύματος όλοι όσοι έχω δει να να κατακρίνουν αυτή του τη στροφή, διαφωνούν με την πολιτική του τοποθέτηση :) Ω εκ του θαύματος :D 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Χμμμ.. μόνο ο τίτλος με απωθεί από το να διαβάσω τη συνέχεια. Όχι ότι έχω κάποια απέραντη λατρεία απέναντι στα έργα του Αρκά μιας και δεν είμαι από τους φανατικούς του αναγνώστες, αλλά θεωρώ τον τίτλο υποτιμητικό προς τον καλλιτέχνη. Είναι μπερδεμένο το θέμα... Η φράση [Σου φαίνεται ότι ο Αρκάς είναι το ίδιο «εύστοχος» όπως παλιότερα;] δεν μου παραπέμπει σε αναφορά ποιότητας αλλά προσωπικής απόψεως (πιθανόν περί πολιτικής) του αρθρογράφου. Ωραία έκθεση και καλογραμμένη αλλά  από ουσία... not που λεν και στο χωρίο μου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85703
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

M αρέσει ο Αρκας !!Πολύ !!

Και κατα την γνώμη μου παραμένει ο μεγαλυτερος Ελληνας κομιστας/γελοιογραφος όπως θέλετε πες τε τον ....

Με εργογραφία πολύ μεγάλη ,η οποία περιλαμβάνει εργα που ήδη μπορούν να χαρακτηριστούν κλασικά .

 

Τη δεκαετία του 80  ήρθα για πρώτη φορά σε επαφή με το έργο του μέσω του θρυλικού Κόκκορα .Τοτε ο Αρκας υπήρξε πραγματικά πρωτοπόρος.

Και συνεχισε σε όλη τη διαρκεια της δεκαετίας αυτής , όντας σε δαιμονιώδη φόρμα να παράγει υψηλής ποιότητας δουλειές όπως ΞΥΠΝΑΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΤΟ ΖΩΟ ,ΣΟΟΥ ΜΠΙΖΝΕΣ κ.λ.π

Τη δεκαετία του 90 έδωσε επίσης κλασικα έργα όπως οι ΧΑΜΗΛΕΣ ΠΤΗΣΕΙΣ 

 

Μέχρι και τα πρώτα χρονια του 2000 (2000-2001) με τη ΖΩΗ ΜΕΤΑ .....

 

Κάπου εδώ και πολύ φυσιολογικά κατ εμε αρχίζει και μια κάμψη .

Ωσπου φτάνουμε στη δεκαετία που διανύουμε και βλέπουμε δουλειές που σε καμία περίπτωση δεν βρίσκονται στο ύψος των προηγούμενων χωρίς να είναι απαραίτητα κακές.

Η άποψή μου αυτή δεν έχει να κάνει με την οποια υποτιθέμενη "πολιτική στάση "  του .Δεν τον κρίνω απ αυτή τη σκοπιά ούτε στην ηλικία που βρίσκομαι περιμένω τον οποιονδήποτε κομιστα ή συγγραφέα να με βοηθήσει να διαμορφώσω πολιτική άποψη.

Απλά αναφέρω το κατ εμε αυτονόητο : η μεγάλη δόση από κάτι ,όσο όμορφο κι αν είναι αυτό το κάτι, τελικά οδηγεί στη συνηθεια και μερικές φορές στην απαξίωση (άδικα ).Με μια λέξη ,κουράζει.

Αυτό νομίζω οτι αναφέρουν και άλλοι φίλοι στα σχόλιά τους παραπάνω ,χωρίς να αποδομούν σε καμιά περίπτωση το τεράστιο έργο του Αρκά.

Πρός αυτή την κατευθυνση της επαναληψης και της κούρασης ,έχουν συμβάλει πολύ και η σελίδα του φ/β και η δημοσίευση των τόμων του Κυριακατικου Εθνους.

Σίγουρα υπάρχει μια νέα γενιά αναγνωστών που θέλει και καλά κανει να μαθει το έργο του αλλά πιστεύω στο παν μέτρον άριστον.

Και σίγουρα παίζουν τα φράγκα μεγάλο ρόλο στη σημερινή εποχή και ο Αρκάς δεν αποτελεί προφανώς εξαίρεση στον κανόνα .Αλλα υπάρχει και κατι που λέγεται υστεροφημία και νομίζω οτι θα πρέπει να σκεφτεί και λίγο έτσι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

o Αρκας δεν επαθε τιποτα, ο ιδιος ειναι, το ιδιο χιουμορ κανει,

 

απλα τοσα χρονια που τον διαβαζετε μαλλον τον βαρεθηκατε :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5864
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3929 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατά την αποψη μου ,άλλο αποδομηση και άλλο να τον εχει βαρεθεί καποιος.Αν τον εχουν βαρεθεί καποιοι αναγνωστες δεν φταιει ο Αρκας,απλος εμεις αλλαζουμε και οι αποψεις μας,πολλα κομικς που είναι φοβερα καποια στιγμη μπορει να τα βαρεθουν οι αναγνωστες,Όμως αποδομηση γιατι?είναι και θα παραμεινει φοβερος καλλιτεχνης! :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76867
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

o Αρκας δεν επαθε τιποτα, ο ιδιος ειναι, το ιδιο χιουμορ κανει,

 

απλα τοσα χρονια που τον διαβαζετε μαλλον τον βαρεθηκατε :D

συμφωνω απολυτα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104468
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Κι εγώ συμφωνώ. Ίδιος είναι, ίδιο χιούμορ κάνει όλα αυτά τα χρόνια, γι αυτό τον βαρέθηκα. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εγώ πάλι θα προσθέσω  ότι ο Αρκάς δεν έπαθε τίποτε 

εμείς πάθαμε και δεν ξέρουμε από που μας ήρθε!

post-25799-0-39140600-1446490448_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104468
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

 Γιατί αυτό το συγκεκριμένο δεν το είδα ποτέ μου σαν αστείο; Ούτε και σαν σοβαρό δηλαδή! Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος και με το ενδιάμεσο και σίγουρα καλύτερα Έλληνας (με την έννοια του Ελληνικού τρόπου ζωής για να μην παρεξηγηθώ δηλαδή) και στο ενδιάμεσο, παρά τίποτε άλλο. :)

Βρείτε μου βέβαια ένα τρόπο να γεννιέμαι Έλληνας, να ζω σαν Γερμανός ή Άγγλος  :cold: και να πεθαίνω σαν Έλληνας και θα το σκεφτώ. :D

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2121
  • Reputation:   20677
  • Achievement Points:  2156
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4545 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δεν είμαι και πολύ σίγουρος, κατά πόσο θα είναι ευχαριστημενες οι επόμενες (νέες) γενιές Ελλήνων στη χώρα μας, με αυτό το ενδιάμεσο, που θιγει ο Αρκας... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23048
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  56
  • Reputation:   263
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

...νομιζω οτι τα καλυτερα του εβγαιναν απο τρελες αντιθεσεις και πανεξυπνους διαλογους... και γελαω περισσοτερο μ αυτους παρα με καποιους μονολογους, καποιες προτασεις (τυπου θερια ενημερα) που φτιαχνει... Και νομιζω οτι εχει αυτα τα δυο το παει καλυτερα... (π.χ οι συνταξιουχοι)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Μια ακόμη άποψη επί του θέματος επειδή έχει τύχει και έχω γνωρίσει τον Αρκά και έχω κουβεντιάσει ένα βράδυ μαζί του.

Η αλήθεια της ιστορίας είναι στη μέση. Ο Αρκάς παράγει μια πνευματική δημιουργία. Ας μου επιτρέψει ο Παύλος να διαφωνήσω σε ένα πράγμα μαζί του. Ολοι μας έχουμε κακές μέρες στη δουλειά. Ολοι μας ξυπνάμε και λέμε ''πω πω πάλι σήμερα;''. Κανείς δεν μπορεί να αφαιρέσει αυτό το δικαίωμα και σε ένα τύπο πυο παράγει καλής ποιότητας χιούμορ εδώ και πάνω από τρεις δεκαετίες. Αυτό από μόνο του δεν σημαίνει τίποτε. Υπήρχαν και παλαιότερα σειρές που δεν τις είχα ευχαριστηθεί. Το show business για παράδειγμα δεν μου άρεσε καθόλου.  Λογικό και ανθρώπινο.

Μια περίοδο λοιπόν που δεν μπορεί να παράγει όπως τον έχουμε συνηθίσει συνέπεσε με την έκθεση του στο διαδίκτυο. Ο ΑΠΌΛΥΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ! Καθένας που τον ξέρει ή δεν τον ξέρει (και δεν μιλάω εννοείται για μέλη του παρόντος φόρουμ) βουτάει ένα πληκτρολόγιο και τον κανιβαλίζει όπως γουστάρει. Παράλληλα, επέλεξε να κάνει και πολιτική σάτιρα γεγονός που από μόνο του είναι δεδομένο ότι θα ενοχλήσει αρκετούς. Αυτό συμβαίνει πάντα γιατί κάθε πολιτικός χώρος κρύβει κομπλεξικούς. Το λάθος του είναι ότι κάθεται και εκτίθεται όχι στο μόνιμο κοινό του που έχει δικαίωμα να κάνει κριτική για μια κακή περίοδο του αλλά σε λογής λογής άσχετους. Οταν το καταλάβει και αποσυρθεί από τα διαδικτυακά δρώμενα και γίνει πάλι ο Αρκάς της μιας σελίδας σε εφημερίδα και των άλμπουμ όλα θα είναι μια χαρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  394
  • Content Count:  4300
  • Reputation:   34081
  • Achievement Points:  4424
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μια ακόμη άποψη επί του θέματος επειδή έχει τύχει και έχω γνωρίσει τον Αρκά και έχω κουβεντιάσει ένα βράδυ μαζί του.

 

Ξεπερνώντας το αρχικό σοκ ότι είναι πραγματικός άνθρωπος (:P) ας περάσουμε λίγο και στην ουσία του άρθρου που κοινοποιήσε ο Γιώργος.

 

Το επίπεδο που έχει φτάσει Έλληνας Καλλιτέχνης στον τομέα που δραστηριοποιείται ο Άρκάς για εμένα είναι όχι μόνο αξεπέραστο άλλα και ισάξιος του δύσκολο να υπάρξει. Σίγουρα φέτος είναι η πιο παραγωγική χρονιά του. Ό,τι και αν σημαίνει αυτό. Εγώ πλεόν όταν αγοράζω τις φετινές, δουλειές του είμαι 50%-50%. Κάποια μου αρέσουν περισσότερο και κάποια όχι. Αλλά σίγουρα το αγοράζω και επειδή είναι του Άρκά ποτέ ξέρω ότι θα περάσω όμορφα.

 

Πέρα από τις τελευταίες δουλειές ,που είναι απλώς συκέντρωση χιουμοριστικών μονοσέλιδων με κοινό θέμα, θα συμφωνήσω με τον Δήμο ό,τι η κάμψη άρχισε από την "Ζωή μετά" και πιο πολύ από το τελευταίο 8 άλμπουμ της σειράς. Φτάνοντας τον πήχυ σε δυσθεώρητα  ύψη με δουλειές όπως ο "Καστράτο" και οι Χαμηλές πτήσεις" οι προσδοκίες του φανατικού ,κυρίως, και μη κοινού του έχουν φτάσει ψηλά. Αλλά μη ξεχνάμε ότι πάνω από όλα είναι άνθρωπος. Αλλά η αποδόμηση είναι βαρύς όρος  και βγάζει μάτι ότι το άρθρο αναφέρεται στον πολιτικοποιημένο Άρκά.  

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4441
  • Reputation:   34547
  • Achievement Points:  4508
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 

Μια περίοδο λοιπόν που δεν μπορεί να παράγει όπως τον έχουμε συνηθίσει συνέπεσε με την έκθεση του στο διαδίκτυο. Ο ΑΠΌΛΥΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ! Καθένας που τον ξέρει ή δεν τον ξέρει (και δεν μιλάω εννοείται για μέλη του παρόντος φόρουμ) βουτάει ένα πληκτρολόγιο και τον κανιβαλίζει όπως γουστάρει. Παράλληλα, επέλεξε να κάνει και πολιτική σάτιρα γεγονός που από μόνο του είναι δεδομένο ότι θα ενοχλήσει αρκετούς. Αυτό συμβαίνει πάντα γιατί κάθε πολιτικός χώρος κρύβει κομπλεξικούς. 

 

Απίστευτα εύστοχο σχόλιο. Μπράβο φίλε. Είναι ακριβώς όπως τα λες. Επίσης όπως αναφέρει και ο Γιάννης από πάνω είναι άστοχος ο όρος "αποδόμηση" του Αρκα. Ο άνθρωπος έχει κάνει φοβερή δουλειά όλα αυτά τα χρόνια. Είναι λογικό να έχει μια κάμψη/ Παρόλα αυτά και πάλι κρύβονται μικρά διαμαντάκια σε αυτά απου κάνει ακόμα και σήμερα.

Επεξεργασία από ChrisL
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μια περίοδο λοιπόν που δεν μπορεί να παράγει όπως τον έχουμε συνηθίσει συνέπεσε με την έκθεση του στο διαδίκτυο. Ο ΑΠΌΛΥΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ! Καθένας που τον ξέρει ή δεν τον ξέρει (και δεν μιλάω εννοείται για μέλη του παρόντος φόρουμ) βουτάει ένα πληκτρολόγιο και τον κανιβαλίζει όπως γουστάρει. Παράλληλα, επέλεξε να κάνει και πολιτική σάτιρα γεγονός που από μόνο του είναι δεδομένο ότι θα ενοχλήσει αρκετούς. Αυτό συμβαίνει πάντα γιατί κάθε πολιτικός χώρος κρύβει κομπλεξικούς. Το λάθος του είναι ότι κάθεται και εκτίθεται όχι στο μόνιμο κοινό του που έχει δικαίωμα να κάνει κριτική για μια κακή περίοδο του αλλά σε λογής λογής άσχετους. Οταν το καταλάβει και αποσυρθεί από τα διαδικτυακά δρώμενα και γίνει πάλι ο Αρκάς της μιας σελίδας σε εφημερίδα και των άλμπουμ όλα θα είναι μια χαρά.

Στην τελευταια παραγραφο και ειδικα στις τονισμενες προτασεις τα ειπες ολα

 

Θα πω κι εγω ενα τελευταιο οπως μου εχει κατσει τον τελευταιο καιρο που τον παρατηρω στο Φεις....

 

Μοιαζει σαν να θελει να αυτοδιαφημιζεται (που δεν το εχει αναγκη καθως ειναι ζωντανος κι ενεργος Θρυλος ηδη στον χωρο του) με το καθημερινο σκιτσο που εχει πολλες παραλλαγες με αναφορες στα πολιτικα δρωμενα και που κατανταει κουραστικο για τον περισσοτερο κοσμο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35615
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εμένα εξακολουθεί να μου αρέσει πολύ ο Αρκάς. Πάντοτε είχε καλές και κακές σειρές (στις κακές του πχ θεωρώ τον Κακό Λύκο και τα Επικίνδυνα Νερά), και το ίδιο συμβαίνει και τώρα. Το μόνο που άλλαξε κατ' εμέ είναι ότι πλέον ασχολείται και με αρκετά άλλα project και όχι μόνο με κόμικς (Λουκρητία η διαχρονική, Λέτε ψέματα στα τεστ κλπ). Για μένα όλα αυτά τα project είναι αρκετά πετυχημένα και πρωτότυπα, απλά όχι τόσο αστεία όσο τα κόμικς του. Και σίγουρα, πάντα κατ' εμέ, πολύ πιο χιουμοριστικά από παλιότερα project όπως ήταν το Εχθροί εξ Αίματος που εμένα δε μου άρεσε ιδιαίτερα αλλά γενικά είχε πάρει διθυραμβικές κριτικές και παίχτηκε και στο θέατρο. Επίσης τελευταία ασχολείται πολύ και με γελοιογραφίες, κάποιες πολιτικού περιεχομένου που ενοχλούν μερικούς, και άλλες γενικότερου περιεχομένου. Εγώ τις γελοιογραφίες του τις θεωρώ τις πιο αστείες απ' όσες βλέπω στο διαδίκτυο (ξεχωρίζω κάποιες τελευταίες με τον Χάρο). Προτού θάψουμε τον Αρκά, ας ξεκινήσουμε με ένα σωρό άλλους γελοιογράφους που δημοσιεύουν καθημερινά σε εφημερίδες, χωρίς να έχουν κάποιο αστείο ή κάτι το ιδιαίτερο να πουν.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1948
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μια ακόμη άποψη επί του θέματος επειδή έχει τύχει και έχω γνωρίσει τον Αρκά και έχω κουβεντιάσει ένα βράδυ μαζί του.

Η αλήθεια της ιστορίας είναι στη μέση. Ο Αρκάς παράγει μια πνευματική δημιουργία. Ας μου επιτρέψει ο Παύλος να διαφωνήσω σε ένα πράγμα μαζί του. Ολοι μας έχουμε κακές μέρες στη δουλειά. Ολοι μας ξυπνάμε και λέμε ''πω πω πάλι σήμερα;''. Κανείς δεν μπορεί να αφαιρέσει αυτό το δικαίωμα και σε ένα τύπο πυο παράγει καλής ποιότητας χιούμορ εδώ και πάνω από τρεις δεκαετίες. Αυτό από μόνο του δεν σημαίνει τίποτε. Υπήρχαν και παλαιότερα σειρές που δεν τις είχα ευχαριστηθεί. Το show business για παράδειγμα δεν μου άρεσε καθόλου.  Λογικό και ανθρώπινο.

Μια περίοδο λοιπόν που δεν μπορεί να παράγει όπως τον έχουμε συνηθίσει συνέπεσε με την έκθεση του στο διαδίκτυο. Ο ΑΠΌΛΥΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ! Καθένας που τον ξέρει ή δεν τον ξέρει (και δεν μιλάω εννοείται για μέλη του παρόντος φόρουμ) βουτάει ένα πληκτρολόγιο και τον κανιβαλίζει όπως γουστάρει. Παράλληλα, επέλεξε να κάνει και πολιτική σάτιρα γεγονός που από μόνο του είναι δεδομένο ότι θα ενοχλήσει αρκετούς. Αυτό συμβαίνει πάντα γιατί κάθε πολιτικός χώρος κρύβει κομπλεξικούς. Το λάθος του είναι ότι κάθεται και εκτίθεται όχι στο μόνιμο κοινό του που έχει δικαίωμα να κάνει κριτική για μια κακή περίοδο του αλλά σε λογής λογής άσχετους. Οταν το καταλάβει και αποσυρθεί από τα διαδικτυακά δρώμενα και γίνει πάλι ο Αρκάς της μιας σελίδας σε εφημερίδα και των άλμπουμ όλα θα είναι μια χαρά.

 

 

Το άρθρο είναι της πλάκας :) Αυτό είναι "αποδόμηση" για αναγνώστες του Κλικ και όχι "αποδόμηση" για εδώ μέσα :) Σημειώνω ότι δεν αναφέρει ούτε μισή σειρά από τις πρόσφατές του. Ουσιαστικά δεν αναφέρει απολύτως τίποτα από τα έργα του. Μιλάει μόνο για το τι εμφανίζεται στην σελίδα του στο φβ. Προσωπικά λοιπόν αναρωτιέμαι εάν ο αρθρογράφος γνωρίζει φράσεις όπως "Κακός Λύκος", "Η Ζωή Μετά", "Πειραματόζωα" κ.ο.κ. και εκτιμώ ότι απλώς θυμάται μπλουζάκια και σκίτσα αγνοώντας το τι είναι τι :)

 

Από εκεί και πέρα, από τον Ιούλιο που ο Αρκάς ξεκίνησε να δημοσιεύει πολιτικές γελοιογραφίες, έχω δει πολύ κόσμο να τσιτώνει. Και ω εκ του θαύματος όλοι όσοι έχω δει να να κατακρίνουν αυτή του τη στροφή, διαφωνούν με την πολιτική του τοποθέτηση :) Ω εκ του θαύματος :D

 

:cheers5:

Συμφωνώ μ αυτα τα δυο σχόλια κυρίως.

 

Το άρθρο  είναι επιπέδου κλικ. Γενικότητες ναι μεν, αλλά.

Ούτε εμένα μου άρεσε ο κόκκορας κι ειδικά οι show business  που είναι παλιές του δουλειές.

Ο αρκάς καταπιάνεται με διάφορα θέματα, ιστορίες , ήρωες κι αναλόγως είναι και το χιούμορ του.

Είναι αξεπέραστος!

 

Λϊγο βαρεμάρα, λίγο το φμπουκ , λίγο το ίντερνετ... Ο απρόσιτος αρκάς έγινε θέμα να σχολιάζεται.

Αλλωστε στο ίντερνετ τι και ποιος γλυτώνει από τα εκατομμύρια κριτές. Ασχετοι και καλοθελητές υπάρχουν.

Κάθε θέμα ξεχειλώνεται πια στο φμπουκ και στο ίντερνετ, σε τέτοιο βαθμό που ακόμα και να συμφωνείς με ένα σχόλιο

το κεφάλι έχει γίνει καζάνι από την κούραση της αντιπαράθεσης και της σαχλαμάρας.

 

Επίσης υπάρχει εδώτο κλασσικό θέμα που συνήθως συναντάται σε μουσικά συγκροτήματα.

Αλλαξαν; χαλασαν ή ξεπουλήθηκαν για τα χρήματα.

Δεν άλλαξαν; ¨ολο την ίδια μουσική παίζουν.

 

Ο κάθε δημιουργός δεν απολογείται σε εμάς, ούτε είναι ντροπή να είναι πετυχημένος ή να βγάζει χρήματα ή

να αλλάζει σαν άνθρωπος.

Οι άνθρωποι έχουν το κακό συνήθειο να θέλουν να έχουν το ελεύθερο οι ίδιοι ν αλλάζουν, αλλά το απαγορεύουν

σ όσους θαυμάζουν(π.χ. μουσικούς).

Ετσι ένας ροκάς μπορεί να γίνει σκυλάς ή ένας αριστερός να γίνει δεξιός ή ενας φτωχός πλούσιος,ή ένας να είναι

μια ενδιάμεση κατάστασης της ατίθασης νιότης ακούγοντας ροκ και ταυτόχρονα να θέλει να είναι πετυχημένος και συμβιβασμένος(με όσα κατηγορούσε πριν). Πως; Ε ακούγοντας πχ την ίδια μουσική. Παραμένει αυθεντικός στο μυαλό του.

 

Ο κάθε καλλιτέχνης κι ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα και να πετυχαίνει, και να βγάζει χρήματα, και να αλλάζει.

Αν θέλει κάποιος να ψάξει αυθεντίες και μια σταθερά στη ζωή του, ας τα κάνει αυτά μέσα του και στην καθημερινότητα του.

Οχι μέσω τρίτων.

 

Κλείνοντας να πω ότι το show business, και το ξυπνάς μεσα μου το ζώο μου φαίνονται ψιλοαδιάφορα και είναι παλιά.

Και γιατί να χρειάζεται διάλλειμα ο αρκάς; Σε δημιουργική φάση είναι...Ισως και πιο πολύ τα τελευταία χρόνια.

Πολλές σειρές, διαφορετικοί ήρωες κι ιστορίες, διαφορετικά θέματα.

Το πότε θα δημιουργεί το ξέρει καλύτερα ο ίδιος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20247
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1. Το άρθρο είναι του κ@λου και ο υπογράφων ελάχιστος. Σα να σχολιάζει η Λένα Μαντά τον Τζόις

2. Τα καλύτερα του Αρκά έχουν περάσει

3. Για μένα πάντα ήταν υπερεκτιμημένος,επηρέασε όμως κόσμο και κοσμάκη 

4. Πολύς κόσμος από κόμικς ξέρει μόνο τον Αρκά

5. Διαμόρφωσε περισσότερο από μια σχολή κόμικς μια σχολή χιούμορ βασισμένη στις πολλαπλές σημασίες λέξεων και εκφράσεων της ελληνικής γλώσσας και στην αντιστικτική σχέση λόγου και εικόνας

6. Παρόλο που μετά τη Ζωή Μετά, μου είναι αδιάφορος, πρέπει να πω πως υπάρχει προφανώς και πολιτική διάσταση στην αποδόμηση που δέχεται τελευταία, δεν είναι

   τυχαίο ότι ξαφνικά ένα κοινό της δεξιάς και της συντήρησης (ή ότι συνηθίσαμε να εκλαμβάνουμε ως τέτοια) άρχισε να χρησιμοποιεί τον Αρκά εναντίον του λεγόμενου ήθους της αριστεράς (ή ότι συνηθίσαμε να εκλαμβάνουμε ως τέτοιο)... Εξ ου και η αντίδραση του παλαιού κοινού....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104468
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

1- Το άρθρο δεν το σχολιάζω

 

2-

υπάρχει προφανώς και πολιτική διάσταση στην αποδόμηση που δέχεται τελευταία, 

 

Ναι... καλά! Μόνος του αποδομήθηκε. :)

 

3- Παρεμπιπτότως... είναι καλά; Έχει πάνω από 5 λεπτά να βγάλει καινούργιο άλμπουμ (με τα ίδια παλιά αστεία). :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.