Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1957 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

On 8/25/2023 at 4:05 PM, Guts said:

Πήρα σήμερα απο Jemma το Amazing Spider-Man #122 - Facsimile Edition (2023) και είπα να κάνω μια σύγκριση με της Hachette.

 

Αρχικά πέρα απο κάποια ελάχιστα σημεία που η Hachette έχει λίγο πιο έντονο το μαύρο.(...της έχει ξεφύγει λίγο παραπάνω)
κατα τ'άλλα η εκτύπωση είναι πολύ καλή. Δεν παραρατηρώ κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στα μελάνια, πέρα απο κάποια
''πταίσματα'' που είχαμε αναφέρει σε προηγούμενη κουβέντα με τον @ theforce .

 

Στον χρωματισμό έχουν αρκετές διαφορές όσον αφορά την επιλογή χρωμάτων, αλλά μου αρέσουν και οι 2 εκδόσεις πάρα πολύ.
Η παλιά του original κόμικ έχει την αισθητική της ποπ κουλτούρας του 70 με μώβ ουρανούς, πράσινες γέφυρες, ροζ τοίχους κλπ
Της Hachette είναι πιο γήινα τα χρώματα και πιο ρεαλιστικά. Απο ένταση χρωμάτων είναι επίσης πολύ κοντά οι δύο εκδόσεις.

 

Αν και δεν είναι και οι καλύτερες φώτο, ανεβάζω 2-3 έτσι για να πάρετε μια ιδέα. :)

 

 

IMG_20230825_143841.jpg

IMG_20230825_145921.jpg

IMG_20230825_151118.jpg

 

Κατ' αρχήν να σ' ευχαριστήσω για την παρουσίαση. :up:

 

Έχω μια απορία/ένσταση η οποία απευθύνεται προς τη Marvel.

Γιατί προσπαθείτε να χρωματίσετε τα έργα σύμφωνα με τα σύγχρονα δεδομένα; Για να φαίνονται πιο οικεία, και άρα να πουλήσουν περισσότερο;

Μήπως αν κάνατε μια πραγματική αποκατάσταση και όχι ξαναχρωματισμό (και τώρα κάνω κριτική στο λεγόμενο "facsimile edition") θα προσφέρατε γνήσιο vintage περιεχόμενο;

Γιατί έχω την εντύπωση ότι το vintage πουλάει.

Και το έργο παραμένει αυθεντικό.

 

Αλλά σε κάθε περίπτωση

 

         Cheers!

 

       :beer:     (μπύρα χωρίς αλκοόλ)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7079
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

@ Ilias έχουμε καμιά πληροφορία για την επέκταση της συλλογής; Γνωρίζεις τίποτα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  907
  • Reputation:   5273
  • Achievement Points:  955
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1685 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Βρε δεν έχουμε πει ότι είναι νωρίς ακόμη για να μάθουμε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 hours ago, air nomad X said:

Έχω μια απορία/ένσταση η οποία απευθύνεται προς τη Marvel.

Γιατί προσπαθείτε να χρωματίσετε τα έργα σύμφωνα με τα σύγχρονα δεδομένα; Για να φαίνονται πιο οικεία, και άρα να πουλήσουν περισσότερο;

 

 

Καλή ερώτηση...Που και εγώ έχω απορία.

Φαντάζομαι οτι οι Αμερικάνοι ακολουθούν κάθε φορά τη μόδα της εποχής.

Παλιότερα ήταν της μόδας τα κόμικς να έχουν έντονα χρώματα και σουρεάλ λογική στον χρωματισμό.

Τώρα είναι της μόδας ο επαναχρωματισμός και η λογική να μοιάζουν πιο γήινα και ρεαλιστικά τα χρώματα.

 

Προσωπικά προτιμώ τους original χρωματισμούς, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που θεωρώ οτι αξίζει να γίνει επαναχρωματισμός.

Είχα ξαναπεί οτι για παράδειγμα τα νέα χρώματα του Killing Joke μου αρέσουν περισσότερο.

Τα πολλά φωσφοριζέ και έντονα χρώματα κουράζουν λίγο το μάτι και αλλοιώνουν το τελικό αποτέλεσμα του σχεδιαστή!

 

 

batman killing.jpg

martin-dupuis-the-killing-joke_31.jpg

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

2 λεπτά πριν, Guts είπε:

 

Καλή ερώτηση ? Που και εγώ έχω απορία.

Φαντάζομαι οτι οι Αμερικάνοι ακολουθούν κάθε φορά τη μόδα της εποχής.

Παλιότερα ήταν της μόδας τα κόμικς να έχουν έντονα χρώματα και σουρεάλ λογική στον χρωματισμό.

Τώρα είναι της μόδας ο επαναχρωματισμός και η λογική να μοιάζουν πιο γήινα και ρεαλιστικά τα χρώματα.

 

Προσωπικά προτιμώ τους original χρωματισμούς, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που θεωρώ οτι αξίζει να γίνει επαναχρωματισμός.

Είχα ξαναπεί οτι για παράδειγμα τα νέα χρώματα του Killing Joke μου αρέσουν περισσότερο.

Τα πολλά φωσφοριζέ και έντονα χρώματα κουράζουν λίγο το μάτι και αλλοιώνουν το τελικό αποτέλεσμα του σχεδιαστή!

 

 

batman killing.jpg

martin-dupuis-the-killing-joke_31.jpg

Στο killing Joke όμως, αν έχω καταλάβει καλά, τον επαναχρωματισμό τον έκανε ο ίδιος ο σχεδιαστής.
Σε αυτές τις περιπτώσεις είμαι κι εγώ υπέρ του επαναχρωματισμού, ενώ γενικά είμαι κατά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Just now, theforce said:

Στο killing Joke όμως, αν έχω καταλάβει καλά, τον επαναχρωματισμό τον έκανε ο ίδιος ο σχεδιαστής.
Σε αυτές τις περιπτώσεις είμαι κι εγώ υπέρ του επαναχρωματισμού, ενώ γενικά είμαι κατά.

 

Ναι ισχύει αυτό.

Δεν του άρεσε το παλιό, και ο επαναχρωματισμός έγινε απ'τον ίδιο!:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

58 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

@ Ilias έχουμε καμιά πληροφορία για την επέκταση της συλλογής; Γνωρίζεις τίποτα;

Σήμερα μίλησα, δεν γνωρίζουν ακόμα κάτι. Ευελπιστούμε πως θα συνεχίσει, αλλά δεν έχουμε κάποια πληροφόρηση 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5272
  • Reputation:   56309
  • Achievement Points:  5446
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Άραγε αν συνεχιστεί θα λάβουν υπόψη τη λίστα μας; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34792
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, air nomad X είπε:

 

Κατ' αρχήν να σ' ευχαριστήσω για την παρουσίαση. :up:

 

Έχω μια απορία/ένσταση η οποία απευθύνεται προς τη Marvel.

Γιατί προσπαθείτε να χρωματίσετε τα έργα σύμφωνα με τα σύγχρονα δεδομένα; Για να φαίνονται πιο οικεία, και άρα να πουλήσουν περισσότερο;

Μήπως αν κάνατε μια πραγματική αποκατάσταση και όχι ξαναχρωματισμό (και τώρα κάνω κριτική στο λεγόμενο "facsimile edition") θα προσφέρατε γνήσιο vintage περιεχόμενο;

Γιατί έχω την εντύπωση ότι το vintage πουλάει.

Και το έργο παραμένει αυθεντικό.

 

Αλλά σε κάθε περίπτωση

 

         Cheers!

 

       :beer:     (μπύρα χωρίς αλκοόλ)

 

Νομίζω ότι αυτό είναι πρόβλημα σε όλα τα είδη κόμικ (όχι μόνο τα Marvel) και έχει να κάνει με την εποχή και τις μόδες. Και εγώ συμφωνώ ότι η αποκατάσταση είναι κλάσεις καλύτερη από τον επαναχρωματισμο, όμως διακρίνω δύο περιπτώσεις που ισχύει το αντίθετο:

 

Α) Η αρχική έκδοση να μην είχε ποτέ τα αυθεντικά χρώματα του αρχικού σχεδιαστή (συμβαίνει κατά κόρον στα Ντίσνεϋ ακόμα και στις ιστορίες του πιο "νέου" Ντον Ρόσα)

 

Β) Ο επαναχρωματισμος να έρθει και να τονίσει - ζωηρεψει τα αρχικά χρώματα, που, λόγω της εποχής που πρωτοδημοσιεύτηκε η ιστορία, ήταν άχνα και άτονα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1957 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

22 hours ago, Guts said:

Προσωπικά προτιμώ τους original χρωματισμούς, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που θεωρώ οτι αξίζει να γίνει επαναχρωματισμός.

Είχα ξαναπεί οτι για παράδειγμα τα νέα χρώματα του Killing Joke μου αρέσουν περισσότερο.

Τα πολλά φωσφοριζέ και έντονα χρώματα κουράζουν λίγο το μάτι και αλλοιώνουν το τελικό αποτέλεσμα του σχεδιαστή!

 

 

batman killing.jpg

 

Νομίζω ότι έχεις δίκιο.

Δυστυχώς, όμως, αλλάζει σημαντικά η ατμόσφαιρα.

 

Υπάρχει, ωστόσο, ένας απλός τρόπος να λυθούν τα προβλήματα χωρίς επαναχρωματισμό: κατεβάζουμε γενναία τον κορεσμό του χρώματος (saturation).

 

Κάπως έτσι:

 

batmankilling_saturation_-30.thumb.jpg.43bbac841f96c5ae74f7403098730f9c.jpg

 

(HOWTO: Gimp 2.8.22 > Colors > Hue-Saturation...> Saturation -30)

 

Τώρα πλέον το χρώμα δεν κυριαρχεί επί του σχεδίου, ούτε κουράζει και τόσο το μάτι. Κι έχει διατηρηθεί (σε ικανοποιητικό βαθμό) η ατμόσφαιρα του πρωτότυπου.   :)

 

Το κατιτίς μου...

 

 

         Cheers!

 

      :beer:     (μπύρα χωρίς αλκοόλ)

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ air nomad X  καταλαβαίνω τι θες να πείς...

Όμως στην προκειμένη περίπτωση ο σχεδιαστής θέλει να αλλάξει τελείως την αισθητική και την ατμόσφαιρα,

γιατί απλά δεν του άρεσε η άποψη του καλλιτέχνη που ανέλαβε τον χρωματισμό.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3879
  • Reputation:   35253
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 105: The Invincible Iron Man - Η Αρχή του Τέλους

 

Iron_Man_Vol_1_16.webp  Iron_Man_Vol_1_17.webp  Iron_Man_Vol_1_19.webp

 

Τώρα που είχα τις διακοπές ούτε που καταλαβαίνω πόσο γρήγορα περνάνε οι εβδομάδες και πρέπει να προλαβαίνω τα previews, αλλά τέλος πάντων ξαναμπαίνουμε σε πρόγραμμα και ας βγαίνει λίγο αργά, οπότε και έχουμε νέο τόμο Iron Man, και αυτός με ρετρό ιστορίες.

 

Μία ακόμα συλλογή ιστοριών από παλιότερα τεύχη

 

hh5aktgvc4r81.jpg

 

Πρόσφατα έφτιαχνα την παρουσίαση της συλλογής για τους επόμενους τόμους, διαπιστώνοντας ότι αν και μέχρι τώρα υπήρχε αρκετή ρετρίλα, από τον επόμενο ξεκινάει ένα σερί τόμων με ιστορίες που έχουν κυκλοφορήσει την περίοδο 2013-2014. Έτσι αυτή η συλλογή ιστοριών συγκεντρώνεται κυρίως από τα πρώτα τεύχη του The Invincible Iron Man και συγκεκριμένα τα τεύχη 14 έως και 23, αρκετά κοντά χρονικά με όσα διαβάζουμε στους τόμους της Radnet και για να κάνω περήφανο τον @ constantinople  ψάχνοντας τα λινκ του είδα ότι θα διαβάζαμε τα αντίστοιχα τεύχη στους τόμους 108, 117 και 126 της ιταλικής συλλογής και αντίστοιχα στους τόμους 11-13 της σειράς του Iron Man.

 

af5ccef9693b7f8ae018559c9f544a50.jpg

 

Στα τεύχη αυτά θα έχουμε ιστορίες των Archie Goodwin και George Tuska και θα κυμανθούν αρκετά στο Villain of the Week μοτίβο με κάθε τεύχος να επικεντρώνεται σε ένα κακό. Βλέπουμε τον Tony Stark να πολεμάει τον Controller και τον Night Phantom, να έχει μια μικρή ιστορία με τον Sitwell, αλλά η πιο σημαντική ιστορία που έχει αφορά τη συμμαχία των Midas και Madame Masque να πάρουν μέσα από τα χέρια του τις επιχειρήσεις του, έχοντας αντικαταστήσει τον Tony με ένα ελαττωματικό ανδροειδές. 

 

iron-man-12-1024x909.jpeg

 

Παράλληλα τρέχει μια ιστορία για την επαγγελματική και προσωπική του σχέση με τη Janice Cord, ενώ μάχεται και με άλλους κακούς σε ενδιαφέρουσες ιστορίες. Βάσει goodreads έχει λίγο μέτρια βαθμολογία και δεν ξέρω κατά πόσο θα απευθύνεται σε κάποιον που ψάχνει κάτι περισσότερο από τη ρετρίλα. Ο τόμος έχει 224 σελίδες, άρα θα είναι σχετικά μεγάλος και εννοείται πυκνογραμμένος. Κυκλοφορεί μέσα στην εβδομάδα και όπως είπαμε μετά ξεκινάει σερί πιο σύγχρονων ιστοριών :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22114
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

3 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Τι θα δούμε στον τόμο 85: The Invincible Iron Man - Η Αρχή του Τέλους

Μήπως εννοείς τόμο 105 :poke2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1351
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ nikolas12  Αφού το ζήτησες ορίστε μια διόρθωση... :D

 

 

34. Fantastic Four Απόλυτη Δράση - Fantastic Four: Authoritative Action - Mark Waid & Howard Porter & Mike Wieringo - 1998 - gr 3,68 (112r) - 18/12/2020

 

Τα τεύχη του τόμου κυκλοφόρησαν το 2003 και το 2004 για πρώτη φορά. 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  538
  • Reputation:   5642
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 30/8/2023 στο 2:24 ΜΜ, Guts είπε:

batman killing.jpg

martin-dupuis-the-killing-joke_31.jpg

Τι είναι τούτο; Σε topic της Marvel έχουμε Joker και Batman? :grr: joke... 

Παρακαλώ άμεση αποκατάσταση και επιστροφή στην κανονικότητα. DC αποβάλλεσαι. :out:

 

Υ. Γ Που να ξεκινήσουν και τα σχολεία :lol:

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά, SOS!

 

Ξέρουμε αν στην επαρχία ο νέος τόμος κυκλοφορεί από σήμερα; Πέρασα νωρίτερα να πάρω τον τόμο από το μαγαζί που τον παίρνω και η υπάλληλος δεν ήξερε αν είχαν κάνει παραλαβή από την Άργος. Σε ένα άλλο μαγαζί πιο κάτω που ρώτησα, έλαβα την ίδια απάντηση (λογικά θα πρέπει να έπεσα σε αλλαγή βάρδιας). Σημείωση ότι και τα δύο μαγαζιά είναι σε κεντρικούς δρόμους και ότι όλο αυτό το διάστημα έφερναν τουλάχιστον από ένα αντίτυπο. Πήρα μετά τηλέφωνο ένα γνωστό μαγαζί που φέρνει τύπο στην πόλη μου και μου είπε ότι σήμερα παρέλαβε μόνο τον τόμο της Radnet, και πως επίσης, δεν ήξερε αν αύριο θα κάνει παραλαβή από την Άργος. Έπειτα μίλησα τηλεφωνικά και με την Άργος και ο κύριος δεν ήξερε να μου απαντήσει αν έχουν στείλει αποστολή στην πόλη μου, αν και μου ανέφερε ότι κάνουν κανονικά αποστολές προς όλα τα μέρη της Ελλάδας... :crying:

 

Οι υπόλοιποι από επαρχία καταφέρατε και βρήκατε τον τόμο; Μήπως λόγω καιρικών συνθηκών σε εμάς από την επαρχία έρθει αύριο; :thinking:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4519
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  791 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, kaneda είπε:

Παιδιά, SOS!

 

Ξέρουμε αν στην επαρχία ο νέος τόμος κυκλοφορεί από σήμερα; Πέρασα νωρίτερα να πάρω τον τόμο από το μαγαζί που τον παίρνω και η υπάλληλος δεν ήξερε αν είχαν κάνει παραλαβή από την Άργος. Σε ένα άλλο μαγαζί πιο κάτω που ρώτησα, έλαβα την ίδια απάντηση (λογικά θα πρέπει να έπεσα σε αλλαγή βάρδιας). Σημείωση ότι και τα δύο μαγαζιά είναι σε κεντρικούς δρόμους και όλο αυτό το διάστημα έφερναν τουλάχιστον ένα αντίτυπο. Πήρα μετά τηλέφωνο ένα γνωστό μαγαζί που φέρνει τύπο στην πόλη μου και μου είπε ότι σήμερα παρέλαβε μόνο τον τόμο της Radnet, και πως επίσης, δεν ήξερε αν αύριο θα κάνει παραλαβή από την Άργος. Έπειτα μίλησα τηλεφωνικά και με την Άργος και ο κύριος δεν ήξερε να μου απαντήσει αν έχουν στείλει αποστολή στην πόλη μου, αν και μου ανέφερε ότι κάνουν κανονικά αποστολές προς όλα τα μέρη της Ελλάδας... :crying:

 

Οι υπόλοιποι από επαρχία καταφέρατε και βρήκατε τον τόμο; Μήπως λόγω καιρικών συνθηκών σε εμάς από την επαρχία έρθει αύριο; :thinking:

Σε ποια περιοχή είσαι? Στο Ναύπλιο ήρθε κανονικά πάντως. Βέβαια, εδώ και καιρό φέρνει μόλις 1 αντίτυπο, όπως και στην συλλογή της Radnet. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, daredevil21 είπε:

Σε ποια περιοχή είσαι? Στο Ναύπλιο ήρθε κανονικά πάντως. Βέβαια, εδώ και καιρό φέρνει μόλις 1 αντίτυπο, όπως και στην συλλογή της Radnet.

 

Στην Καλαμάτα μένω. Όπου και αν ρώτησα δεν ήξερε κανείς να μου πει αν είχε κάνει νωρίτερα σήμερα παραλαβή από την Άργος, ή αν πρόκειται να κάνει αύριο. Μου έκανε τρομερή εντύπωση σε ένα άλλο κατάστημα που ρώτησα (το οποίο θεωρείται ο μεγάλος παίκτης στην εύρεση τύπου στην πόλη μου) που δεν ήξερε να μου πει τίποτα σχετικά με την όλη φάση... :( Και για αυτό σκέφτηκα μη τυχόν και έγινε τίποτα και έρθει ο τόμος στην πόλη μου αύριο. Θα κάνω άλλη μία απόπειρα και αύριο, αλλιώς με βλέπω να φεύγω καρφί να στέλνω προγραμματισμένο μήνυμα στην Άργος πρωί-πρωί την Δευτέρα να δούμε τι μπορεί να γίνει...

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10078
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ πάντως το βρήκα χωρίς πρόβλημα στο Ηράκλειο. Πρέπει να έχει μειωθεί όμως δραματικά το τιράζ στα τελευταία τεύχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κηρύσσω και επίσημα την λήξη του συναγερμού! :nek:

 

Τελικά παιδιά βρήκα τον τόμο από το μαγαζί που τον παίρνω. Δεν ξέρω τι μπορεί να παίχτηκε με την διανομή της Άργος στην πόλη μου, αλλά σήμερα το πρωί που επικοινώνησα με το μαγαζί που σας είχα πει ότι πήγα και εχθές, με πληροφόρησε η κυρία ότι θα κάνει παραλαβή από την Άργος, μιας και η χθεσινή παραλαβή από περιοδικά είχε αρκετές ελλείψεις.

 

Ξυρίστηκα, ντύθηκα, έβαλα και τα φτερωτά σανδάλια του Ερμή και στον δρόμο μου μέχρι να φτάσω ως εκεί, για κάποιον ανεξήγητο λόγο έπαιζε στο κεφάλι μου το intro song των Χ-ΜΕΝ από την σειρά του '92. Μετά όταν έφτασα στο μαγαζί παραλίγο να πάρω από την βιασύνη μου και τα δύο αντίτυπα που είχε χωρίς να τα πληρώσω, αλλά τελικά όλα κύλησαν ομαλά και ούτε γάτα, ούτε ζημιά. :lol:

 

 

Φεύγουμε τώρα για το κλασικό ξεφύλλισμα-έλεγχο του τόμου... :blob7:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  538
  • Reputation:   5642
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αγοράστηκε ο 105ος τόμος και αυτό που συνειδητοποιήσα για άλλη μια φορά είναι ότι σε ρετρό ιστορίες δεν ταιριάζει το γυαλιστερό χαρτί. Άρε radnet τι μας έκανες. :sad1:

Όταν διαβαστεί θα επανέλθω.

Αυτή τη στιγμή διαβάζω τον προηγούμενο τόμο των Εκδικητων και στην ανάγνωση των πρώτων 3 τευχών έχω ενθουσιαστεί τόσο με το σενάριο, όσο και με το σχέδιο. :dance:

 

Υ. Γ. 1 Με την εξέλιξη της στολής του Iron-man τι να πω; :moutra2:

Ο κάθε "πικραμένος" που αναλάμβανε τη σειρά δημιουργούσε νέα στολή. :trixes:

Ενώ είχαμε τον ήρωα με την κλασική στολή για αρκετά χρόνια (1967-1985), από τη στιγμή που ολοκληρώθηκε το vol.1 (Σεπτέμβριος1996) έγινε ο κακός χαμός. 

Απορώ πως το επέτρεψε ο Stan Lee!! 

Υ. Γ. 2 Αγαπημένες στολές εκτός της κλασικής, η Silver Centurion Armor (μοντέλο 8) και η επόμενη που αντικατέστησε την ασημένια (μοντέλο 9) με το τέλος του έπους Armor Wars. 

Υ. Γ 3 Οι Armor Wars (#225-231, #232) προσωπικά θα ήθελα να είχαν συμπεριληφθεί στην επίσημη συλλογή graphic novel marvel της Hachette. 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32967
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, karolos79 είπε:

Αγοράστηκε ο 105ος τόμος και αυτό που συνειδητοποιήσα για άλλη μια φορά είναι ότι σε ρετρό ιστορίες δεν ταιριάζει το γυαλιστερό χαρτί. Άρε radnet τι μας έκανες. :sad1:

 

Αν διαβάσεις ρετρό ιστορία σε έκδοση Epic Collection θα θες να πετάξεις όλα σου τα Radnet.

Πολύ καλύτερη εκτύπωση, πολύ καλύτερα χρώματα.

Έχω βάλει τεύχη δίπλα-δίπλα να τα συγκρίνω και δεν υπάρχει καν σύγκριση.

Τα radnet έχουν πολύ σκούρες αποχρώσεις και σε πολλές σελίδες υπάρχει πολύ contrast με αποτέλεσμα τα μελάνια να φαίνονται παχιά και να χαλάνε λεπτομέρειες του σχεδίου.

Πάντως ούτε οι τόμοι της Hachette είναι στο ίδιο επίπεδο με τους αμερικάνικους. Έχουν κι αυτοί θέματα εκτύπωσης, κυρίως όσον αφορά το contrast.

Δεν θεωρώ επομένως ότι το ματ χαρτί υπερέχει. Ούτε βέβαια ισχύει πάντα ότι το γυαλιστερό είναι καλύτερο.

Ρόλο παίζει κυρίως η ποιότητα του χαρτιού, το πάχος του, η ποιότητα της εκτύπωσης και της έκδοσης γενικότερα. 

Αν πάντως το ματ χαρτί απέδιδε ντε φάκτο καλύτερα τις ρετρό ιστορίες, να είσαι σίγουρος ότι θα το χρησιμοποιούσαν οι εκδόσεις Epic Collection και Omnibus.

 

:beer:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5272
  • Reputation:   56309
  • Achievement Points:  5446
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

6 min ago , Laz33 said:

Αν διαβάσεις ρετρό ιστορία σε έκδοση Epic Collection θα θες να πετάξεις όλα σου τα Radnet.

 

Εεε, όχι γιατί της Radnet είναι στα Ελληνικά κι εγώ θέλω να διαβάζω τις ιστορίες στη γλώσσα μου. Οπότε δεν πα να'χουν καλύτερη εκτύπωση τ'αμερικάνικα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32967
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

7 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Εεε, όχι γιατί της Radnet είναι στα Ελληνικά κι εγώ θέλω να διαβάζω τις ιστορίες στη γλώσσα μου. Οπότε δεν πα να'χουν καλύτερη εκτύπωση τ'αμερικάνικα...

 

Εντάξει, ναι, σίγουρα.

Κι εγώ προτιμώ να διαβάζω κόμικς στα ελληνικά.

Απλά λέω ότι η ποιότητα εκτύπωσης στα Epic Collection είναι σαφώς καλύτερη από Radnet.

Kαι στα omnibus, που έχουν παχύτερο χαρτί, φαντάζομαι θα είναι ακόμα καλύτερη.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3307
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 ώρες πριν, karolos79 είπε:

Αγοράστηκε ο 105ος τόμος και αυτό που συνειδητοποιήσα για άλλη μια φορά είναι ότι σε ρετρό ιστορίες δεν ταιριάζει το γυαλιστερό χαρτί. Άρε radnet τι μας έκανες. :sad1:

Όταν διαβαστεί θα επανέλθω.

Αυτή τη στιγμή διαβάζω τον προηγούμενο τόμο των Εκδικητων και στην ανάγνωση των πρώτων 3 τευχών έχω ενθουσιαστεί τόσο με το σενάριο, όσο και με το σχέδιο. :dance:

 

Υ. Γ. 1 Με την εξέλιξη της στολής του Iron-man τι να πω; :moutra2:

Ο κάθε "πικραμένος" που αναλάμβανε τη σειρά δημιουργούσε νέα στολή. :trixes:

Ενώ είχαμε τον ήρωα με την κλασική στολή για αρκετά χρόνια (1967-1985), από τη στιγμή που ολοκληρώθηκε το vol.1 (Σεπτέμβριος1996) έγινε ο κακός χαμός. 

Απορώ πως το επέτρεψε ο Stan Lee!! 

Υ. Γ. 2 Αγαπημένες στολές εκτός της κλασικής, η Silver Centurion Armor (μοντέλο 8) και η επόμενη που αντικατέστησε την ασημένια (μοντέλο 9) με το τέλος του έπους Armor Wars. 

Υ. Γ 3 Οι Armor Wars (#225-231, #232) προσωπικά θα ήθελα να είχαν συμπεριληφθεί στην επίσημη συλλογή graphic novel marvel της Hachette. 

Σχετικά με τις στολές και γενικά  τις αλλαγές σε όλα τα κόμιξ έγιναν αλλαγές γιατί με τη παροδο του χρόνου προσπαθούσαν να κρατήσουν το ενδιαφέρον του αναγνώστη αμείωτο . Γι'αυτό και βλέπεις και πολλές στολές στον iron man ,διάφορες στολές στον spiderman κτλ . 

Μερικές αλλαγές ήταν πετυχημένες άλλες όχι και τόσο .

Όμως η δοκιμή πρέπει να γίνεται διότι όσο και να σου αρέσει ένα συγκεκριμένο μοτίβο κάποια στιγμή θα το βαρεθεί τι κοινό .

Ο κάθε συγγραφέας θέλει να αφήσει το στίγμα του με κάτι το διαφορετικό που θα κεντρίσει τον αναγνώστη είτε αυτό είναι αλλαγή στον ήρωα όπως τον ξέρουμε είτε στη στολή κτλ κτλ .

Για το χαρτί θα συμφωνήσω με το παλικάρι που τα ανέλυσε και να προσθέσω πως δεν θα με πείραζε να φύγει το γυαλιστερο και να επανέλθει άλλο χαρτί αν αυτό σημαίνει και μειωση του κόστους πώλησης  του κόμιξ γιατί με τις συνεχείς ανόδους στο τέλος θα παίρνουμε ένα και αυτό με το ζόρι !!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1544
  • Reputation:   13804
  • Achievement Points:  1819
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εχοντας πλέον ιδέα και απο τα 3 (Radnet,Hachette,Epic) τα κατατάσσω με βαση το χαρτί σε Radnet>Epic>Hachette. Το γυαλιστερό της τελευταίας δεν μου πάει με τίποτα για ρετρό κομικς. Μάλλον ισχύει οτι αποτυπώνει καλύτερα τα χρώματα,αλλά σαν αίσθηση δεν συγκρίνεται. 

Το ίδιο θέμα έχω και με τα συγχρονα Λουκυ/Αστεριξ κλπ όπως και με τα μίκυ οταν άλλαξαν το παλιό καλό κλασικό χαρτί. Περιέργως το ιλουστρασιόν στο ΚΟΜΙΞ παντα μου άρεσε

 

Το θέμα είναι τώρα που μου μπήκε το μικρόβιο των Epic τι γίνεται; Αναμένουμε επέκταση της SEC ή μπαινουμε σε άλλο τρυπακι ; :thinking:

Είναι και πανάκριβα τα άτιμα δεν μπορεις να παρεις πραμα μαζικά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3307
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 λεπτό πριν, ManaLeak13 είπε:

Εχοντας πλέον ιδέα και απο τα 3 (Radnet,Hachette,Epic) τα κατατάσσω με βαση το χαρτί σε Radnet>Epic>Hachette. Το γυαλιστερό της τελευταίας δεν μου πάει με τίποτα για ρετρό κομικς. Μάλλον ισχύει οτι αποτυπώνει καλύτερα τα χρώματα,αλλά σαν αίσθηση δεν συγκρίνεται. 

Το ίδιο θέμα έχω και με τα συγχρονα Λουκυ/Αστεριξ κλπ όπως και με τα μίκυ οταν άλλαξαν το παλιό καλό κλασικό χαρτί. Περιέργως το ιλουστρασιόν στο ΚΟΜΙΞ παντα μου άρεσε

 

Το θέμα είναι τώρα που μου μπήκε το μικρόβιο των Epic τι γίνεται; Αναμένουμε επέκταση της SEC ή μπαινουμε σε άλλο τρυπακι ; :thinking:

Είναι και πανάκριβα τα άτιμα δεν μπορεις να παρεις πραμα μαζικά...

Από τιμές άστα φωτιά και λάβρα . Γενικά να τσεκαρεις συχνά στα διάφορα amazon (Γερμανίας ,Ιταλίας ,Αγγλίας) . Μπορείς να πετύχεις και προσφορές σε epic και γενικά σε τομακια αλλά γενικός κανόνας δυστυχώς είναι πως θα τα σταξεις. Αξίζουν τα λεφτά τους αλλά αναλογικά με τα όσα βγάζουμε στο ελαδισταν είναι πληγή για να πάρεις πολλά μαζί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1544
  • Reputation:   13804
  • Achievement Points:  1819
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

11 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Από τιμές άστα φωτιά και λάβρα . Γενικά να τσεκαρεις συχνά στα διάφορα amazon (Γερμανίας ,Ιταλίας ,Αγγλίας) . Μπορείς να πετύχεις και προσφορές σε epic και γενικά σε τομακια αλλά γενικός κανόνας δυστυχώς είναι πως θα τα σταξεις. Αξίζουν τα λεφτά τους αλλά αναλογικά με τα όσα βγάζουμε στο ελαδισταν είναι πληγή για να πάρεις πολλά μαζί.

 

Αυτό ακριβώς! Για ενα μέσο μεροκάματο Αμερικής που ειναι 10$/ωρα ο βασικος τυπου Σταρμπακς ,το βγαζεις σε μια μέρα που λέει ο λόγος. Εδω το 50ρι τσούζει... Αυτο που βρήκα ηταν σε τιμή αστο,πιο χαρισμα δεν υπήρχε. Αν βρω και άλλα τέτοια θα τα τσιμπήσω εννοειται.

Απο αμαζον όμως πόσο πανε τα μεταφορικά ; Πες το βγαλουν απο 50 που εχει στην ελλαδα στα 35 εκει, αμα σου λεει 12 ...κλαιν μαιν... Αν τα βγαλουν στο 15ρι ναι εννοειται πως αξιζει.

 

Παιδιά με την καταστροφή που βλέπω εδω στη Λαρισα, προβλέπω μεγάλη αυξηση στις τιμές στο πρωτογενή παράγοντα. Ισως παρει μπάλα τα παντα με αυτους που εχουμε.... Μακάρι το χομπι μας να μην επηρρεαστει. Αν και χλωμο. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3307
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 λεπτό πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Αυτό ακριβώς! Για ενα μέσο μεροκάματο Αμερικής που ειναι 10$/ωρα ο βασικος τυπου Σταρμπακς ,το βγαζεις σε μια μέρα που λέει ο λόγος. Εδω το 50ρι τσούζει... Αυτο που βρήκα ηταν σε τιμή αστο,πιο χαρισμα δεν υπήρχε. Αν βρω και άλλα τέτοια θα τα τσιμπήσω εννοειται.

Απο αμαζον όμως πόσο πανε τα μεταφορικά ; Πες το βγαλουν απο 50 που εχει στην ελλαδα στα 35 εκει, αμα σου λεει 12 ...κλαιν μαιν... Αν τα βγαλουν στο 15ρι ναι εννοειται πως αξιζει.

 

Παιδιά με την καταστροφή που βλέπω εδω στη Λαρισα, προβλέπω μεγάλη αυξηση στις τιμές στο πρωτογενή παράγοντα. Ισως παρει μπάλα τα παντα με αυτους που εχουμε.... Μακάρι το χομπι μας να μην επηρρεαστει. Αν και χλωμο. :(

Μεταφορικά μπορεί να πετύχεις και 7-10 ,έχω δει και 6 σε ορισμένα. Τσεκαρε κατά καιρούς . Μπορεί να πετύχεις θησαυρούς . Έχω πετύχει τόμο x men που έψαχνα στα 5 με δύο μεταφορικα και η τιμή του κανονικά ήταν 18 άρα καλό κέρδος .

Τώρα με τις καταστροφρς στο κάμπο θα δούμε δυνατό χτύπημα σε τιμές προς Νοεμβριο-Δεκεμβριο και πολύ φοβάμαι πως όλα αυτά θα έχουν και περικοπές για το χόμπυ μας ... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32967
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εντάξει παιδιά, μη φέρνετε την καταστροφή.

Από που κι ως που οι πλημμύρες στη Λάρισα θα αυξήσουν την τιμή του χαρτιού;

Δεν λέω ότι αποκλείεται να υπάρχει ακρίβεια σε διάφορα προϊόντα. 

Αλλά όχι ότι θα φταίει η Λάρισα.

Η ακρίβεια υπάρχει και χωρίς τη Λάρισα.

 

Τώρα όσον αφορά τα χαρτιά στις διάφορες εκδόσεις.

Το χαρτί σαν χαρτί είναι πολύ καλό στη Radnet, ίσως και το καλύτερο.

Αλλά τι να το κάνω άμα δεν είναι καλή η ποιότητα εκτύπωσης και τα χρώματα;

Όσον αφορά τις τιμές των Epic στην Ελλάδα είναι στα 40-45€.

Που τα βρήκατε 50;

Kαι σκεφτείτε ότι ένας τόμος Epic είναι 4 τόμοι Radnet σε περιεχόμενο.

Άρα δεν είναι ιδιαίτερα ακριβοί αναλογικά με τον αριθμό σελίδων που περιέχουν (4 radnet κάνουν 36€).

 

@ ManaLeak13  ήμουν σίγουρος ότι αν κάνεις την αρχή με τα Epic δεν θα θες να σταματήσεις.

Εδώ εγώ, που δεν είμαι και τόσο φαν των υπερηρωικών, σκέφτομαι σιγά-σιγά να πάρω και τα επόμενα Epic του Spider-Man, τουλάχιστον μέχρι τέλη '70.

Παρακάτω δεν σκοπεύω να συνεχίσω.

Έτσι κι αλλιώς δεν έχουν βγει όλα. 

Έχουν βγει μέχρι το '77 (τόμος #9) και μετά πάμε στο '84 (τόμος #15).

Οι τόμοι #10 έως #14 δεν βγήκαν ακόμη.

Άσε που αυτά που βγήκαν δεν είναι όλα διαθέσιμα καινούρια, και δεν θέλω (σε 1η φάση τουλάχιστον) να μπλέξω πάλι με eBay και amazon.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.