Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2092
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μέσα στο greekcomics όπως καλά ξέρετε μοιραζόμαστε απόψεις και κάνουμε κουβέντα. Δεν προσπαθούμε να συμπεράνουμε ποιος είναι πιο "σωστός" απέναντι σε εκδοτικούς, ποιος είναι πιο μεγάλος "γνώστης των κόμικς", ούτε ποιος είναι καλύτερος συλλέκτης. Με όμορφο τρόπο ο καθένας μας μπορεί να πει την άποψή του για το θέμα όποια και να 'ναι αυτή χωρίς να κατακρίνεται από υπολοίπους. Άλλο να διαφωνείτε σε κάτι και άλλο να μαλώνετε για το ποιος είπε τι και με ποιον τρόπο. Αν έχετε διαφορετικές απόψεις για κάτι, σεβαστείτε τον άλλον είτε σας αρέσει αυτό που έγραψε είτε όχι. 

 

Θα παρακαλέσω λοιπόν να σταματήσουν οποιαδήποτε σχόλια που περιλαμβάνουν χαρακτηρισμούς, ειρωνείες και γενικά καβγά. 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3294
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

9 λεπτά πριν, Loss είπε:

Μέσα στο greekcomics όπως καλά ξέρετε μοιραζόμαστε απόψεις και κάνουμε κουβέντα. Δεν προσπαθούμε να συμπεράνουμε ποιος είναι πιο "σωστός" απέναντι σε εκδοτικούς, ποιος είναι πιο μεγάλος "γνώστης των κόμικς", ούτε ποιος είναι καλύτερος συλλέκτης. Με όμορφο τρόπο ο καθένας μας μπορεί να πει την άποψή του για το θέμα όποια και να 'ναι αυτή χωρίς να κατακρίνεται από υπολοίπους. Άλλο να διαφωνείτε σε κάτι και άλλο να μαλώνετε για το ποιος είπε τι και με ποιον τρόπο. Αν έχετε διαφορετικές απόψεις για κάτι, σεβαστείτε τον άλλον είτε σας αρέσει αυτό που έγραψε είτε όχι. 

 

Θα παρακαλέσω λοιπόν να σταματήσουν οποιαδήποτε σχόλια που περιλαμβάνουν χαρακτηρισμούς, ειρωνείες και γενικά καβγά. 

:cheers:

Με βρίσκει σύμφωνο αγαπητέ  και αν κριθεί αναγκαίο ας σβηστούν και τα σχόλια και των δύο μας που έφεραν αναστάτωση .

Σεβαστό από μένα και είμαι διατεθειμένος να "θάψω " το τσεκούρι του πολέμου  . (Και τα κουλούρια μου μαζί :p)

Τουλάχιστο εγώ δεν θα το συνεχίσω και όλα καλά :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34761
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, Ubergorn είπε:

Ο τελευταίος τόμος είναι από αυτούς που δεν πρέπει να λείπουν σε κανένα ράφι ειδικά αν είσαι λάτρης του spiderman . Σημείο καμπής στη ιστορία του αραχνακια .

Κατά τα άλλα αν θελήσεις ποτέ να διαβάσεις και άλλες ιστορίες της Μάρβελ που είναι από τις καλύτερες της εταιριας απλά πες. (Μιας και είπες πως είσαι νέος αναγνώστης της Μάρβελ)

X men :Age of apocalypse μια πρόχειρη που μου έρχεται . Από τις κορυφαίες της εταιρίας  και ειδικά των x men αν φυσικά σε ενδιαφέρει αυτή η ομάδα . :)

Κοίτα τρία χρόνια τώρα έχω πάρει καμία 50αρια τόμους Hashette και καμιά 50αρια radnet. Έχω διαβάσει αρκετό υλικό. Φτάνει τοσο. Έχω πολλά  είδη που διαβάζω και παρακολουθώ ταυτόχρονα οπότε φτάνει τοσο υπερηρωικο. Ιδίως τους XMen τους απεχθάνομαι. Όμως λιγος αραχνακιας ακόμα δεν με χαλάει!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3294
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

11 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Κοίτα τρία χρόνια τώρα έχω πάρει καμία 50αρια τόμους Hashette και καμιά 50αρια radnet. Έχω διαβάσει αρκετό υλικό. Φτάνει τοσο. Έχω πολλά  είδη που διαβάζω και παρακολουθώ ταυτόχρονα οπότε φτάνει τοσο υπερηρωικο. Ιδίως τους XMen τους απεχθάνομαι. Όμως λιγος αραχνακιας ακόμα δεν με χαλάει!!!

Πότε λίγη ακόμη δόση αραχνακια δεν είναι αρκετή!! Όσο το περισσότερο τόσο το καλύτερο!!

Ναι σε καταλαβαίνω . Όταν ασχοληθειτε κάποιος με πολλά είδη δυστηχως δεν μπορεί να "δωθεί" ολοκληρωτικά σε κάποιο. 

Πάντως : spiderman above all : p

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13786
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

27 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Κοίτα τρία χρόνια τώρα έχω πάρει καμία 50αρια τόμους Hashette και καμιά 50αρια radnet. Έχω διαβάσει αρκετό υλικό. Φτάνει τοσο. Έχω πολλά  είδη που διαβάζω και παρακολουθώ ταυτόχρονα οπότε φτάνει τοσο υπερηρωικο. Ιδίως τους XMen τους απεχθάνομαι. Όμως λιγος αραχνακιας ακόμα δεν με χαλάει!!!

Ψησου να κανουμε κανενα beef σχετικα με τους ΧΜΕΝ :lol:

50 τομους μόνο απο τους 81 ????   :out:

 

:pesta:

 

:lmao:

 

Τζιν Γκρει ωραιο γκομενακι δε θα της πηγαινα κοντρα  :icecream:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34761
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Ψησου να κανουμε κανενα beef σχετικα με τους ΧΜΕΝ :lol:

50 τομους μόνο απο τους 81 ????   :out:

 

:pesta:

 

:lmao:

 

Τζιν Γκρει ωραιο γκομενακι δε θα της πηγαινα κοντρα  :icecream:

Καλά ρε εσύ πήρες έναν (1) (ΕΝΑΝ) τόμο της Hashette και μιλάς? :lol:

 

Οι ΧΜεν πραγματικά δεν μου άρεσαν σε καμία ιστορία που διάβασα. Ακόμα και σε κάποιες καλές μεταγενέστερες της Hashette τους βρήκα απλά μέτριους. Γενικά οι ομάδες (ΧΜΕΝ και Avengers) δεν είναι του γούστου μου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13786
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Καλά ρε εσύ πήρες έναν (1) (ΕΝΑΝ) τόμο της Hashette και μιλάς? :lol:

 

Οι ΧΜεν πραγματικά δεν μου άρεσαν σε καμία ιστορία που διάβασα. Ακόμα και σε κάποιες καλές μεταγενέστερες της Hashette τους βρήκα απλά μέτριους. Γενικά οι ομάδες (ΧΜΕΝ και Avengers) δεν είναι του γούστου μου...

Η φράση δεν λεει , άμα πήρες ένα είναι σαν να τα πήρες όλα ;

Ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων ;

:D

 

Οι ΧΜΕΝ ,οι αρχικοί δηλαδή που διαβάσαμε ως τώρα στη SEC, μου άρεσαν αρκετά. Οκ, δεν ξετρελάθηκα όπως έγινε με τους Fantastic Four,αλλά πολύ εύκολα τα ξαναδιαβάζω απο την αρχή. Πολύ πιθανό να αγοράσω και τους 2 τόμους απο την Επίσημη Συλλογή για να έχω ολοκληρωμένο το run 1-66 και μετά τον τόμο με το Giant Size XMEN #1.

Αφού η Radnet μας έριξε χυλόπιτα και το έριξε στα χαρτονομίσματα...:crying:

 

Ποία νούμερα είναι ακριβώς, μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος που τα έχει πρόχειρα. Όχι τίποτα άλλο να τα σημειώσω στο τεφτέρι "List: comics to buy" :doctor:

Άντε τώρα κάτσε ψάξε στις αγγελίες ,ποίος τα βαρέθηκε και τα πουλάει , αν και πότε...

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22105
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, ManaLeak13 είπε:

Ποία νούμερα είναι ακριβώς, μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος που τα έχει πρόχειρα. Όχι τίποτα άλλο να τα σημειώσω στο τεφτέρι "List: comics to buy" :doctor:

Ο 76 είναι X-Men #50-59 και ο 93 είναι X-Men #60-66.

Ο 52 έχει το Giant-Size X-Men #1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34761
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, ManaLeak13 είπε:

Η φράση δεν λεει , άμα πήρες ένα είναι σαν να τα πήρες όλα ;

Ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων ;

:D

 

Οι ΧΜΕΝ ,οι αρχικοί δηλαδή που διαβάσαμε ως τώρα στη SEC, μου άρεσαν αρκετά. Οκ, δεν ξετρελάθηκα όπως έγινε με τους Fantastic Four,αλλά πολύ εύκολα τα ξαναδιαβάζω απο την αρχή. Πολύ πιθανό να αγοράσω και τους 2 τόμους απο την Επίσημη Συλλογή για να έχω ολοκληρωμένο το run 1-66 και μετά τον τόμο με το Giant Size XMEN #1.

Αφού η Radnet μας έριξε χυλόπιτα και το έριξε στα χαρτονομίσματα...:crying:

 

Ποία νούμερα είναι ακριβώς, μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος που τα έχει πρόχειρα. Όχι τίποτα άλλο να τα σημειώσω στο τεφτέρι "List: comics to buy" :doctor:

Άντε τώρα κάτσε ψάξε στις αγγελίες ,ποίος τα βαρέθηκε και τα πουλάει , αν και πότε...

 

 

Ένα ίσον κανένα λέει βασικά...:lol:

 

Έχει πολύ ωραίους τόμους ιδίως η πρώτη εξηνταδα. Και κυκλοφορούν στο ίντερνετ σε καλές τιμές. Ψάξε πιο πίσω στο κυρίως θέμα της συλλογής και θα βρεις πολλά διαμάντια. Διαμάντια όμως. Πολύ ανώτερες ιστορίες από της Radnet

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27049
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 ώρες πριν, Ilias είπε:

Δεν νομίζω πάντως το "δημόσιο" της παρούσας συζήτησης να επηρεάσει στο ελάχιστο το τι σκέφτεται να κάνει η Hachette με την επέκταση ή όχι της σειράς. Κανείς δεν ασχολείται τόσο πολύ, δυστυχώς.

 

Δεν αναφερόμουν στην "Hachette" και τις αποφάσεις της, αλλά στην "Anubis" και στο βαθμό επιρροής που ενδεχομένως έχει σε εκείνη. Όσοι είμαστε όλα αυτά τα χρόνια στο φόρουμ γνωρίζουμε πολύ καλά ότι διάφοροι εκδότες έχουν προφίλ, μας διαβάζουν και ενίοτε παίρνουν θέση, όπως έχει συμβεί κάποιες φορές με τις εκδόσεις "Μικρός Ήρως", "Jemma Press", "Helm", "Comicdom Press", απ' την "Ίκαρος" (εάν θυμάμαι καλά) αλλά και μικρότερες όπως "Εκδόσεις του Κάμπου", "ΖΝ Λεωπαλαίοντες" κ.α. Επομένως λογικό επόμενο είναι να υποθέσουμε ότι μέσα στα 17 χρόνια ύπαρξης του φόρουμ έχουν βρει και οι υπεύθυνοι της "Anubis" το δρόμο τους εδώ. Άλλωστε είναι γνωστό ότι και στη "ΛΕ.ΦΙ.Κ." έχουν κάνει δωρεές για τη βιβλιοθήκη στο παρελθόν και ενδεχομένως εξακολουθούν να κάνουν. Ας μη γελιόμαστε... Μας διαβάζουν. Το αν υπολογίζονται αυτά που γράφουμε ή όχι δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω. Για να διαπιστώσει όμως ένας εκδότης για ποιο λόγο οι πωλήσεις ενός δικού του έντυπου προκύπτουν μεγάλες ή μικρές, υποθέτω ότι εφόσον παρακολουθεί ένα-δυο χώρους που φτιάχτηκαν γι' αυτόν ακριβώς το σκοπό ότι "ζυγίζει" ότι συζητιέται. Παλαιότερα δεν είχε τέτοια εργαλεία, παρά μόνο από τις στήλες αλληλογραφίας με τους αναγνώστες. Σήμερα τα έχει και δεν τα χρησιμοποιεί; Εσύ Ηλία εάν ήσουν εκδότης και είχες πρόσβαση σε μία δωρεάν πλατφόρμα που έχει στηθεί εδώ και χρόνια, τη χρησιμοποιούν οι πελάτες σου και προκύπτουν απαντήσεις στα ζητήματα των πωλήσεων ή μη, θα την απέρριπτες και θα πήγαινες στα τυφλά; Και έπειτα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης οι εκδότες "παίζουν μπαλίτσα" διαρκώς, ενημερώνουν και απαντούν. Εδώ τι διαφέρει;

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

7 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Δεν αναφερόμουν στην "Hachette" και τις αποφάσεις της, αλλά στην "Anubis" και στο βαθμό επιρροής που ενδεχομένως έχει σε εκείνη. Όσοι είμαστε όλα αυτά τα χρόνια στο φόρουμ γνωρίζουμε πολύ καλά ότι διάφοροι εκδότες έχουν προφίλ, μας διαβάζουν και ενίοτε παίρνουν θέση, όπως έχει συμβεί κάποιες φορές με τις εκδόσεις "Μικρός Ήρως", "Jemma Press", "Helm", "Comicdom Press", απ' την "Ίκαρος" (εάν θυμάμαι καλά) αλλά και μικρότερες όπως "Εκδόσεις του Κάμπου", "ΖΝ Λεωπαλαίοντες" κ.α. Επομένως λογικό επόμενο είναι να υποθέσουμε ότι μέσα στα 17 χρόνια ύπαρξης του φόρουμ έχουν βρει και οι υπεύθυνοι της "Anubis" το δρόμο τους εδώ. Άλλωστε είναι γνωστό ότι και στη "ΛΕ.ΦΙ.Κ." έχουν κάνει δωρεές για τη βιβλιοθήκη στο παρελθόν και ενδεχομένως εξακολουθούν να κάνουν. Ας μη γελιόμαστε... Μας διαβάζουν. Το αν υπολογίζονται αυτά που γράφουμε ή όχι δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω. Για να διαπιστώσει όμως ένας εκδότης για ποιο λόγο οι πωλήσεις ενός δικού του έντυπου προκύπτουν μεγάλες ή μικρές, υποθέτω ότι εφόσον παρακολουθεί ένα-δυο χώρους που φτιάχτηκαν γι' αυτόν ακριβώς το σκοπό ότι "ζυγίζει" ότι συζητιέται. Παλαιότερα δεν είχε τέτοια εργαλεία, παρά μόνο από τις στήλες αλληλογραφίας με τους αναγνώστες. Σήμερα τα έχει και δεν τα χρησιμοποιεί; Εσύ Ηλία εάν ήσουν εκδότης και είχες πρόσβαση σε μία δωρεάν πλατφόρμα που έχει στηθεί εδώ και χρόνια, τη χρησιμοποιούν οι πελάτες σου και προκύπτουν απαντήσεις στα ζητήματα των πωλήσεων ή μη, θα την απέρριπτες και θα πήγαινες στα τυφλά; Και έπειτα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης οι εκδότες "παίζουν μπαλίτσα" διαρκώς, ενημερώνουν και απαντούν. Εδώ τι διαφέρει;

Πολύ καλή ερώτηση. Εγώ θα συμβουλευόμουν σε μεγάλο βαθμό τον χώρο, κάνοντας ακόμα και poll για νέους τίτλους κτλ. Δυστυχώς δεν λειτουργούν όλοι έτσι. Για αυτό και βλέπουμε συχνά πυκνά παράλογες εκδόσεις μεταφρασμένες στη γλώσσα μας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3294
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

8 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Δεν αναφερόμουν στην "Hachette" και τις αποφάσεις της, αλλά στην "Anubis" και στο βαθμό επιρροής που ενδεχομένως έχει σε εκείνη. Όσοι είμαστε όλα αυτά τα χρόνια στο φόρουμ γνωρίζουμε πολύ καλά ότι διάφοροι εκδότες έχουν προφίλ, μας διαβάζουν και ενίοτε παίρνουν θέση, όπως έχει συμβεί κάποιες φορές με τις εκδόσεις "Μικρός Ήρως", "Jemma Press", "Helm", "Comicdom Press", απ' την "Ίκαρος" (εάν θυμάμαι καλά) αλλά και μικρότερες όπως "Εκδόσεις του Κάμπου", "ΖΝ Λεωπαλαίοντες" κ.α. Επομένως λογικό επόμενο είναι να υποθέσουμε ότι μέσα στα 17 χρόνια ύπαρξης του φόρουμ έχουν βρει και οι υπεύθυνοι της "Anubis" το δρόμο τους εδώ. Άλλωστε είναι γνωστό ότι και στη "ΛΕ.ΦΙ.Κ." έχουν κάνει δωρεές για τη βιβλιοθήκη στο παρελθόν και ενδεχομένως εξακολουθούν να κάνουν. Ας μη γελιόμαστε... Μας διαβάζουν. Το αν υπολογίζονται αυτά που γράφουμε ή όχι δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω. Για να διαπιστώσει όμως ένας εκδότης για ποιο λόγο οι πωλήσεις ενός δικού του έντυπου προκύπτουν μεγάλες ή μικρές, υποθέτω ότι εφόσον παρακολουθεί ένα-δυο χώρους που φτιάχτηκαν γι' αυτόν ακριβώς το σκοπό ότι "ζυγίζει" ότι συζητιέται. Παλαιότερα δεν είχε τέτοια εργαλεία, παρά μόνο από τις στήλες αλληλογραφίας με τους αναγνώστες. Σήμερα τα έχει και δεν τα χρησιμοποιεί; Εσύ Ηλία εάν ήσουν εκδότης και είχες πρόσβαση σε μία δωρεάν πλατφόρμα που έχει στηθεί εδώ και χρόνια, τη χρησιμοποιούν οι πελάτες σου και προκύπτουν απαντήσεις στα ζητήματα των πωλήσεων ή μη, θα την απέρριπτες και θα πήγαινες στα τυφλά; Και έπειτα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης οι εκδότες "παίζουν μπαλίτσα" διαρκώς, ενημερώνουν και απαντούν. Εδώ τι διαφέρει;

Οι εκδότες αν και μπορεί να κοιτάνε τα διάφορα φόρουμ και να βλέπουν τις διάφορες απόψεις μας  στο τέλος της ημέρας κοιτάνε τις πωλήσεις . Και  5 άτομα πχ να πούνε δεν θα συνεχίσω να αγοράζω ή θα αγοράσω επιλεκτικά  αν οι αριθμοί των πωλήσεων είναι ικανοποιητικοι μέχρι τώρα  θα συνεχίσουν τη πώληση ενός προϊόντος γιατι στη τελικοι οι αριθμοί μετράνε . 

Πάρε τις παράδειγμα το τωρινό run του amazing spiderman το οποίο και παίρνω και γενικά ενημερώνομαι για τις απόψεις του κόσμου 

Στα διάφορα φόρουμ έχουν δηλώσει εκατοντάδες μη πω και παραπάνω ότι σταματησα να το αγοράζω γιατί είναι μέτριο ,κακό κτλ .

Η εταιρία σταμάτησε να το βγάζει ή άλλαξε κάποιους συντελεστές του; Όχι γιατί συνεχίζει να πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι .

Σε αναλογία αυτοί οι 5 οι δικοί μας πχ είναι οι εκατοντάδες που είπα . Αν η συλλογή πουλάει δεν πάει να γράψουν μερικοί θα συνεχίσει να βγάζει .

Και πριν την πρώτη επέκταση αρκετοί ελεγαν ότι παίρνω επιλεκτικά αλλά δεν την εμπόδισε να πει πάω για τα 120.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3294
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και σε όλο αυτό που συζητάμε μη ξεχνάμε πως αν και η έκδοση της radnet αν και ήταν καλό σαν έκδοση (το να δούμε εννοώ τις ιστορίες των ηρώων σε χρονολογική σειρά ) έβλαψε κατά κάποιο τρόπο τη έκδοση της hachette γιατί έχασε κοινό και χρήματα .

Το κοινό της Ελλάδος είναι πολύ μικρό(και σε μισθούς ) και δεν μπόρεσε να συντηρήσει αγορά 4 τομών το μήνα radnet και δύο hachette . 48 ευρώ το μήνα στη αρχή πριν την αύξηση για αυτές τις δύο συλλογές είναι πολλά θεωρώ αν σκεφτεί κανείς πως όποιος αγοράζει κόμιξ όλο και κάποια άλλη αγορά θα κάνει άρα όταν δίνει 48 σταθερά το μήνα  κάπως δεν βγαίνουν τα κουκιά .

Οπότε σύντομα πήγε σε επιλογές και έκοψε ή μείωσε τη μία από τις δύο συλλογές (το οποίο είδαμε πως εβλαψε της radnet )

Άρα ίσως υπάρχει μια μικρή ελπίδα τώρα που θα κοπεί της radnet (δυστηχως για πολλούς) να γίνει μια ακόμα επέκταση της hachette υπό την έννοια ότι δεν θα έχει ανταγωνισμό στο διψασμένο κόσμο για κόμιξ της Μάρβελ.

 

Υ.Γ και σκηνή μετά τους τίτλους τέλους :

Αυτό που βγαίνουν συνεχώς νέες συλλογές στα περίπτερα δεν τραβάει γιατί σαμποτάρει κατά κάποιο τρόπο η μία την άλλη . Αλλά αυτό είναι μια κουβέντα για άλλη στιγμή . :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7079
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

@ Ilias  γνωρίζεις γιατί στον νέο τόμο του Spiderman - Ο θάνατος των Στέισι σε όλα τα τευχάκια οι σελίδες 12-13 είναι σε μια σελίδα; Έχει γίνει σμίκρυνση του προτότυπου λόγω λίγων καρέ; Ή μόνο το δικό μου είναι έτσι;

Αν γνωρίζει κάποιος άλλος ας απαντήσει 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 min ago , olyssesmoore said:

@ Ilias  γνωρίζεις γιατί στον νέο τόμο του Spiderman - Ο θάνατος των Στέισι σε όλα τα τευχάκια οι σελίδες 12-13 είναι σε μια σελίδα; Έχει γίνει σμίκρυνση του προτότυπου λόγω λίγων καρέ; Ή μόνο το δικό μου είναι έτσι;

Αν γνωρίζει κάποιος άλλος ας απαντήσει 

 

Αν μπορείς ανέβασε μια φωτο γιατί στο δικό μου αντίτυπο δεν βλέπω κάτι περίεργο στις σελιδες που αναφέρεις.

 

edit:Ναι κατάλαβα τι λες...η αρίθμηση πάνω στα καρε είναι πράγματι στην ίδια σελίδα.

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

16 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

@ Ilias  γνωρίζεις γιατί στον νέο τόμο του Spiderman - Ο θάνατος των Στέισι σε όλα τα τευχάκια οι σελίδες 12-13 είναι σε μια σελίδα; Έχει γίνει σμίκρυνση του προτότυπου λόγω λίγων καρέ; Ή μόνο το δικό μου είναι έτσι;

Αν γνωρίζει κάποιος άλλος ας απαντήσει 

Εκείνη την εποχή, από όσο θυμάμαι, οι μεσαίες σελίδες (ας πούμε οι 12-13)σε πολλούς τίτλους ήταν "μισές" , δηλαδή το μισό πάνω μέρος των σελίδων είχε ιστορία και το μισό κάτω μέρος διαφήμιση.
Οπότε, σε επανεκδόσεις οι δύο μισές σελίδες τυπώνονταν σε μία. Δεν έχω αγοράσει τον τόμο και δεν ξερω ειδικά αυτή την περίπτωση αλλά το έχω δει σε άλλα παλιά τεύχη.

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 min ago , theforce said:

Εκείνη την εποχή, από όσο θυμάμαι, οι μεσαίες σελίδες σε πολλούς τίτλους ήταν "μισές", δηλαδή το μισό πάνω μέρος των σελίδων είχε ιστορία και το μισό κάτω μέρος διαφήμιση.
Οπότε, σε επανεκδόσεις οι δύο μισές σελίδες τυπώνονταν σε μία. Δεν έχω αγοράσει τον τόμο και δεν ξερω ειδικά αυτή την περίπτωση αλλά το έχω δει σε άλλα παλιά τεύχη.

 

Δεν φαίνονονται καλά τα νούμερα στην φωτο, αλλα θα καταλάβεις...

 

IMG_20230729_120045.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μόλις τώρα, Guts είπε:

 

Δεν φαίνονονται καλά τα νούμερα στην φωτο, αλλα θα καταλάβεις...

 

IMG_20230729_120045.jpg

Ποιο τεύχος είναι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 min ago , theforce said:

Ποιο τεύχος είναι;

 

Σε όλα τα τεύχη του τόμου το καρε με αρίθμηση 12 είναι στην ίδια σελίδα με το καρε που έχει αρίθμηση 13.

 

IMG_20230729_120945.jpg

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Βρηκα το πρωτότυπο. Το ίδιο γίνεται και στα υπόλοιπα.

 

image.thumb.png.7ce3a919fddc6ed57108f87ae7350c98.png

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πριν από 1 ώρα, Ubergorn είπε:

Και σε όλο αυτό που συζητάμε μη ξεχνάμε πως αν και η έκδοση της radnet αν και ήταν καλό σαν έκδοση (το να δούμε εννοώ τις ιστορίες των ηρώων σε χρονολογική σειρά ) έβλαψε κατά κάποιο τρόπο τη έκδοση της hachette γιατί έχασε κοινό και χρήματα .

Το κοινό της Ελλάδος είναι πολύ μικρό(και σε μισθούς ) και δεν μπόρεσε να συντηρήσει αγορά 4 τομών το μήνα radnet και δύο hachette . 48 ευρώ το μήνα στη αρχή πριν την αύξηση για αυτές τις δύο συλλογές είναι πολλά θεωρώ αν σκεφτεί κανείς πως όποιος αγοράζει κόμιξ όλο και κάποια άλλη αγορά θα κάνει άρα όταν δίνει 48 σταθερά το μήνα  κάπως δεν βγαίνουν τα κουκιά .

Οπότε σύντομα πήγε σε επιλογές και έκοψε ή μείωσε τη μία από τις δύο συλλογές (το οποίο είδαμε πως εβλαψε της radnet )

Άρα ίσως υπάρχει μια μικρή ελπίδα τώρα που θα κοπεί της radnet (δυστυχώς για πολλούς) να γίνει μια ακόμα επέκταση της hachette υπό την έννοια ότι δεν θα έχει ανταγωνισμό στο διψασμένο κόσμο για κόμιξ της Μάρβελ.

 

Υ.Γ και σκηνή μετά τους τίτλους τέλους :

Αυτό που βγαίνουν συνεχώς νέες συλλογές στα περίπτερα δεν τραβάει γιατί σαμποτάρει κατά κάποιο τρόπο η μία την άλλη . Αλλά αυτό είναι μια κουβέντα για άλλη στιγμή . :D

 

 

Αν και το κοινό των 2 συλλογών έχει ομοιότητες, έχει και μεγάλες διαφορές. Δεν ξέρω κατά πόσο η παρουσία της μιας επηρεάζει την άλλη. Προσωπικά, είχε ξεκινήσει την Hachette με 4/4 και τώρα εχω 16/101. Σταμάτησα αυτη τη συλλογή πριν ξεκινήσει η Radnet, την οποία αγοράζω ανελλιπώς, και δεν σκοπεύω να αγοράσω της Hachette όταν σταματήσει η Radnet.
Δεν πιστεύω πώς ήταν πολλοί αυτοί που σταμάτησαν τη Hachette για να αρχίσουν να αγοράζουν τη Radnet. Αυτοί που την αγόραζαν ανελλιπώς, πιστεύω ότι συνεχίζουν να την αγοράζουν, ανεξαρτητως Radnet. Κι αν τη διέκοψαν, δεν θα οφείλεται στη Radnet. Αυτοί που αγόραζαν περιστασιακά Hachette και αγόραζαν και radnet, λογικά θα αγοράσουν περισσότερους τόμους από όσους σκόπευαν. Πόσο περισσότερους όμως; Εκεί είναι το ερώτημα. Πιστεύω όχι πολλούς.
Επίσης, η Radnet έχει ακόμη 10 τόμους μέχρι να σταματήσει. Η Hachette θα έχει φτάσει στον 110 μέχρι τότε. Ακόμη και αν την ωφελήσει η διακοπή της Radnet, δεν θα έχει προλάβει να αποκτήσει εικόνα για το πόσο μεγάλο θα είναι το όφελος ώστε να προχωρήσει με βάση αυτό στην ανανέωση. Για να προχωρήσει η Hachette σε ανανέωση, θεωρώ ότι θα πρέπει ήδη να έχει θετικές ενδείξεις.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3294
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

11 λεπτά πριν, theforce είπε:

 

Αν και το κοινό των 2 συλλογών έχει ομοιότητες, έχει και μεγάλες διαφορές. Δεν ξέρω κατά πόσο η παρουσία της μιας επηρεάζει την άλλη. Προσωπικά, είχε ξεκινήσει την Hachette με 4/4 και τώρα εχω 16/101. Σταμάτησα αυτη τη συλλογή πριν ξεκινήσει η Radnet, την οποία αγοράζω ανελλιπώς, και δεν σκοπεύω να αγοράσω της Hachette όταν σταματήσει η Radnet.
Δεν πιστεύω πώς ήταν πολλοί αυτοί που σταμάτησαν τη Hachette για να αρχίσουν να αγοράζουν τη Radnet. Αυτοί που την αγόραζαν ανελλιπώς, πιστεύω ότι συνεχίζουν να την αγοράζουν, ανεξαρτητως Radnet. Κι αν τη διέκοψαν, δεν θα οφείλεται στη Radnet. Αυτοί που αγόραζαν περιστασιακά Hachette και αγόραζαν και radnet, λογικά θα αγοράσουν περισσότερους τόμους από όσους σκόπευαν. Πόσο περισσότερους όμως; Εκεί είναι το ερώτημα. Πιστεύω όχι πολλούς.
Επίσης, η Radnet έχει ακόμη 10 τόμους μέχρι να σταματήσει. Η Hachette θα έχει φτάσει στον 110 μέχρι τότε. Ακόμη και αν την ωφελήσει η διακοπή της Radnet, δεν θα έχει προλάβει να αποκτήσει εικόνα για το πόσο μεγάλο θα είναι το όφελος ώστε να προχωρήσει με βάση αυτό στην ανανέωση. Για να προχωρήσει η Hachette σε ανανέωση, θεωρώ ότι θα πρέπει ήδη να έχει θετικές ενδείξεις.

 

 

Σε αυτό διόρθωσε με αν κάνω λάθος : η radnet δεν πήγε ένα τεύχος ανά 15 μέρες από ένα τη εβδομάδα ; Αν ναι τότε ίσως η hachette δει κάποια άνοδο και έχει καλύτερα κάποια στοιχεία στο αν θα τη συμφέρει να συνεχίσει ή όχι .

Αν δει έστω και λίγη άνοδο και με τη σκέψη ότι η radnet σταματά ίσως να είναι θετικό το τελικό ως προς την επέκταση .

Συν ότι οι επόμενοι τόμοι ακόμα και για τους περαστασιακους είναι κόκκινο ως προς την απόκτηση τους . 

Μενει να το δούμε αγαπητέ πως θα πάει :)

 

Υ.Γ :Δυστηχως αν η Μάρβελ το τελευταίο διάστημα είχε βγάλει πολύ καλές σειρές και ταινίες δεν θα συζητούσαμε τώρα γιατί θα τραβούσε και το κοινό να δοκιμάσει και κόμιξ και θα ανέβαζε και πωλήσεις γιατί αυτά συνδέονται λίγο πολύ .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

1 λεπτό πριν, Ubergorn είπε:

Σε αυτό διόρθωσε με αν κάνω λάθος : η radnet δεν πήγε ένα τεύχος ανά 15 μέρες από ένα τη εβδομάδα ; Αν ναι τότε ίσως η hachette δει κάποια άνοδο και έχει καλύτερα κάποια στοιχεία στο αν θα τη συμφέρει να συνεχίσει ή όχι .

Αν δει έστω και λίγη άνοδο και με τη σκέψη ότι η radnet σταματά ίσως να είναι θετικό το τελικό ως προς την επέκταση .

Συν ότι οι επόμενοι τόμοι ακόμα και για τους περαστασιακους είναι κόκκινο ως προς την απόκτηση τους . 

Μενει να το δούμε αγαπητέ πως θα πάει :)

 

Υ.Γ :Δυστηχως αν η Μάρβελ το τελευταίο διάστημα είχε βγάλει πολύ καλές σειρές και ταινίες δεν θα συζητούσαμε τώρα γιατί θα τραβούσε και το κοινό να δοκιμάσει και κόμιξ και θα ανέβαζε και πωλήσεις γιατί αυτά συνδέονται λίγο πολύ .

Ναι, η Radnet πήγε την κυκλοφορία ανα δυο εβδομάδες αλλά τελικά δεν ωφέλησε ούτε την ίδια. Αυτό έχει γίνει εδώ και πολλούς μήνες, οπότε συμφωνω κι εγώ ότι αν έχει όφελος η Hachette από αυτη την κίνηση, κάτι θα έχει φανει ήδη.

Αν οι επόμενοι τίτλοι είναι στο κόκκινο, αυτό θα οφείλεται στην επιλογή των τίτλων περισσότερο. Για τους ρετρομανείς ή radnetρομανείς, βλέπω ότι οι τόμοι που θα σχετίζονταν με τη Radnet είναι δύο, ο 102 με τον Σπάιντερμαν και ο 105 με τον Άιρον μαν. Οι υπόλοιποι είναι στο στυλ της Hachette. Ελπίζω οι περιστασιακοί αναγνωστες της Hachette να τους αγοράσουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34761
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι η μία συλλογή έβλαψε την άλλη. Τους νέους αναγνώστες των Marvel κυρίως αλλά και γενικά αφού το κοινό της Marvel μέσα στις άκρες είναι ένα. Αυτοί που διαβάζουν υπερηρωικα. Δεν νομίζω να χωρίζονται σε κατηγορίες τόσο πολύ. Εμένα σίγουρα με επηρέασε πάντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

10 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι η μία συλλογή έβλαψε την άλλη. Τους νέους αναγνώστες των Marvel κυρίως αλλά και γενικά αφού το κοινό της Marvel μέσα στις άκρες είναι ένα. Αυτοί που διαβάζουν υπερηρωικα. Δεν νομίζω να χωρίζονται σε κατηγορίες τόσο πολύ. Εμένα σίγουρα με επηρέασε πάντως.

Και οι 2 συλλογές ανακοίνωσαν ανανέωση όταν συνυπήρχαν. Η ζημιά πιστεύω ότι οφείλεται σε άλλους παράγοντες. Οι συλλογές μοιάζουν μεν, αλλά έχουν εντελώς διαφορετική φιλοσοφία. Γι΄αυτό και δεν τις αγοράζει ακριβώς το ίδιο κοινό. Υπάρχουν αυτοί που αγοράζουν ανελλιπώς και τις 2, υπάρχουν αυτοί που αγοράζουν μόνο μία από τις 2, υπάρχουν και αυτοί που αγοράζουν επιλεκτικά τίτλους και από τις 2.
Εσένα πώς σε επηρέασε; 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34761
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

11 λεπτά πριν, theforce είπε:

Και οι 2 συλλογές ανακοίνωσαν ανανέωση όταν συνυπήρχαν. Η ζημιά πιστεύω ότι οφείλεται σε άλλους παράγοντες. Οι συλλογές μοιάζουν μεν, αλλά έχουν εντελώς διαφορετική φιλοσοφία. Γι΄αυτό και δεν τις αγοράζει ακριβώς το ίδιο κοινό. Υπάρχουν αυτοί που αγοράζουν ανελλιπώς και τις 2, υπάρχουν αυτοί που αγοράζουν μόνο μία από τις 2, υπάρχουν και αυτοί που αγοράζουν επιλεκτικά τίτλους και από τις 2.
Εσένα πώς σε επηρέασε; 

Προτίμησα την Radnet σε κάποια φάση γιατί μου άρεσε η λογική της και άφησα τη Hashette γιατί δεν μπορούσα να παίρνω 6 τόμους το μήνα. Και οικονομικά αλλά κυρίως γιατί δεν προλάβαινα να τα διαβάζω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3294
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 29/7/2023 στο 12:45 ΜΜ, theforce είπε:

 

Αν και το κοινό των 2 συλλογών έχει ομοιότητες, έχει και μεγάλες διαφορές. Δεν ξέρω κατά πόσο η παρουσία της μιας επηρεάζει την άλλη. Προσωπικά, είχε ξεκινήσει την Hachette με 4/4 και τώρα εχω 16/101. Σταμάτησα αυτη τη συλλογή πριν ξεκινήσει η Radnet, την οποία αγοράζω ανελλιπώς, και δεν σκοπεύω να αγοράσω της Hachette όταν σταματήσει η Radnet.
Δεν πιστεύω πώς ήταν πολλοί αυτοί που σταμάτησαν τη Hachette για να αρχίσουν να αγοράζουν τη Radnet. Αυτοί που την αγόραζαν ανελλιπώς, πιστεύω ότι συνεχίζουν να την αγοράζουν, ανεξαρτητως Radnet. Κι αν τη διέκοψαν, δεν θα οφείλεται στη Radnet. Αυτοί που αγόραζαν περιστασιακά Hachette και αγόραζαν και radnet, λογικά θα αγοράσουν περισσότερους τόμους από όσους σκόπευαν. Πόσο περισσότερους όμως; Εκεί είναι το ερώτημα. Πιστεύω όχι πολλούς.
Επίσης, η Radnet έχει ακόμη 10 τόμους μέχρι να σταματήσει. Η Hachette θα έχει φτάσει στον 110 μέχρι τότε. Ακόμη και αν την ωφελήσει η διακοπή της Radnet, δεν θα έχει προλάβει να αποκτήσει εικόνα για το πόσο μεγάλο θα είναι το όφελος ώστε να προχωρήσει με βάση αυτό στην ανανέωση. Για να προχωρήσει η Hachette σε ανανέωση, θεωρώ ότι θα πρέπει ήδη να έχει θετικές ενδείξεις.

 

 

Και όπως πολύ σωστά είπε και ένα παιδί παραπάνω οι αναγνώστες στον πύρινα τους είναι μια κατηγορία : αυτοί που διαβάζουν υπέρ ηρωικά κόμιξ .

Οι νέοι στο χώρο αυτό ίσως να επιλέξουν μια από τις δύο συλλογές αλλά σε άτομα που διαβάζουν χρόνια και έχουν μια κάποια σχέση θα επιδράσει γιατί θα κληθούν να χωρίσουν το οποίο budget του μήνα έχουν ανάμεσα σε δύο συλλογές και αν ήδη παίρνουν και αλλα πράγματα παράλληλα(αλλού είδους κόμιξ πχ)  Ε τότε ζητώ που καηκαμε!! 

Σαν ιδέα πολύ καλές και οι δύο συλλογές αλλά στην Ελλάδα του σήμερα και με αυτούς τους μισθούς που έχουμε δύσκολο η στήριξη τόσων συλλόγων ....

 

On 29/7/2023 στο 1:33 ΜΜ, theforce είπε:

Και οι 2 συλλογές ανακοίνωσαν ανανέωση όταν συνυπήρχαν. Η ζημιά πιστεύω ότι οφείλεται σε άλλους παράγοντες. Οι συλλογές μοιάζουν μεν, αλλά έχουν εντελώς διαφορετική φιλοσοφία. Γι΄αυτό και δεν τις αγοράζει ακριβώς το ίδιο κοινό. Υπάρχουν αυτοί που αγοράζουν ανελλιπώς και τις 2, υπάρχουν αυτοί που αγοράζουν μόνο μία από τις 2, υπάρχουν και αυτοί που αγοράζουν επιλεκτικά τίτλους και από τις 2.
Εσένα πώς σε επηρέασε; 

Και σε αυτό βάλε παράμετρο πως όταν ανακοίνωσαν επέκταση ήταν παράγοντας και ο ενθουσιασμός(ειχαμε χρόνια να δούμε τέτοια μαζική έκδοση και σε τέτοια πολύ καλή τιμή ) ,βοήθησαν πολύ και οι καλές ταινίες που έκανε τον κόσμο να γουστάρει να τα διαβάσει και στο χαρτί αλλά όσο περνάει ο καιρός καλεισαι δυστυχώς  να κάνεις επιλογές λόγω πολλών παραγόντων (πχ λεφτά ,χώρο )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μόλις τώρα, Manitou είπε:

Προτίμησα την Radnet σε κάποια φάση γιατί μου άρεσε η λογική της και άφησα τη Hashette γιατί δεν μπορούσα να παίρνω 6 τόμους το μήνα. Και οικονομικά αλλά κυρίως γιατί δεν προλάβαινα να τα διαβάζω. 

 

Αν δεν ήταν η Radnet, θα αγοραζες συστηματικά ή περιστασιακά Hachette;

Και στη Radnet όμως, δεν αγοράζεις πια όλους τους τίτλους. Μόνο τον Σπάιντερμαν εδώ και αρκετό καιρό, αν δεν κάνω λάθος. Από τότε που η κυκλοφορία της Radnet έγινε 15ημερη, και θεωρητικά στο οικονομικό και τον χρόνο διαβάσματος υπήρξε μια ελάφρυνση, αγόρασες κάποιον άλλον τίτλο της Radnet, στράφηκες σε περισσότερους τόμους της Hachette ή παρέμεινες στις ίδιες αγορές και απολαμβάνεις αυτη την ελάφρυνση;
Όταν σταματήσει η συλλογή, από τους 10 τόμους της Hachette 111-120 που θα κυκλοφορησουν χωρίς "ανταγωνισμό", πόσους τόμους σκοπεύεις να αγοράσεις; Ερώτηση-κλειδί (που λέει και η Μοιραράκη): Αν η Radnet συνέχιζε, πόσους από αυτούς θα αγόραζες;
Ρωτάω για να δω από κάποιον που έχει ασχοληθεί και εξακολουθεί να ενδιαφέρεται και για τις 2 συλλογές, πόση είναι η πραγματική διαφορά τελικά υπέρ της μίας συλλογής όταν δεν συνυπάρχουν.

 

32 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Σαν ιδέα πολύ καλές και οι δύο συλλογές αλλά στην Ελλάδα του σήμερα και με αυτούς τους μισθούς που έχουμε δύσκολο η στήριξη τόσων συλλόγων ....

 

29 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Και σε αυτό βάλε παράμετρο πως όταν ανακοίνωσαν επέκταση ήταν παράγοντας και ο ενθουσιασμός(ειχαμε χρόνια να δούμε τέτοια μαζική έκδοση και σε τέτοια πολύ καλή τιμή ) ,βοήθησαν πολύ και οι καλές ταινίες που έκανε τον κόσμο να γουστάρει να τα διαβάσει και στο χαρτί αλλά όσο περνάει ο καιρός καλεισαι δυστυχώς  να κάνεις επιλογές λόγω πολλών παραγόντων (πχ λεφτά ,χώρο )

 

Το προβλημα των συλλογών είναι κυρίως το οικονομικό, ανεξάρτητα από το πόσες συλλογές κυκλοφορούν. Εξάλλου, η Radnet έχει προαναγγείλει στα σχέδιά της μια καινούρια υπερηρωική σειρά. Οπότε, πάλι στα ίδια θα είμαστε.

Οι σειρές ξεκίνησαν σε πολύ καλή συγκυρία, με το MCU στα καλύτερά του, αλλά και σε άλλες συνθήκες. Οι επεκτάσεις όμως, ανακοινώθηκαν όταν είχε ξεκινήσει η πτώση του MCU. Τωρα, ίσως εκτός των άλλων, πραγματι να έχει μειωθεί το ενδιαφέρον του κοινού για τα υπερηρωικά. Όμως, εξακολουθεί να υπάρχει.

Ό,τι όμως και να συμβαίνει, στην τελική μιλάμε για μόλις 2 συλλογές, σε μια χώρα που δεν κυκλοφορεί καμία άλλη σειρά και κανένας τίτλος στα περίπτερα, καμία συλλεκτική έκδοση βιβλιοπωλείου (Masterworks, Omnibus, Epic κλπ), δεν έχουμε δει ποτέ μεγάλο μέρος των αρχικών ιστοριών των υπερηρώων παρόλο που τα Μάρβελ Κόμικς κυκλοφορούν σχεδον 45 χρόνια στην Ελλάδα. Και δεν αντέχουμε 2 συλλογές; Ε, δε νομίζω ότι είναι το οικονομικό βάρος από τη συνύπαρξη δυο συλλογών, αλλά το οικονομικό βάρος σκέτο, ακόμη και για μία συλλογή, αναλογικά πολύ μεγαλύτερο από των άλλων χωρών, συν το ότι λόγω της ανοργανωσιάς τόσων χρόνων δεν υπάρχει αρκετό κοινό να τις συντηρήσει. Και φυσικά, η κόπωση του σταθερού αναγνώστη, που κάποια στιγμή μετά από κάποια χρόνια, θα σταματήσει από μόνος του.

 

Προσωπικά, πιστεύω ότι οι 2 συλλογές όταν συνυπήρξαν έφεραν περισσότερο κόσμο στα περίπτερα από ότι αν κυκλοφορούσαν μόνες τους και δεν έσπασαν ένα συγκεκριμένο κοινό στα 2, με τους μισούς από εδώ και τους μισούς από εκεί. Δηλαδή, πιστεύω ότι έκαναν καλό. Αλλά το κόστος για αναγνώστες και για εταιρίες έχει εκτοξευθεί τελευταία, ανεξαρτητα από τη συνύπαρξη με άλλη συλλογή.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3294
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

7 λεπτά πριν, theforce είπε:

 

Αν δεν ήταν η Radnet, θα αγοραζες συστηματικά ή περιστασιακά Hachette;

Και στη Radnet όμως, δεν αγοράζεις πια όλους τους τίτλους. Μόνο τον Σπάιντερμαν εδώ και αρκετό καιρό, αν δεν κάνω λάθος. Από τότε που η κυκλοφορία της Radnet έγινε 15ημερη, και θεωρητικά στο οικονομικό και τον χρόνο διαβάσματος υπήρξε μια ελάφρυνση, αγόρασες κάποιον άλλον τίτλο της Radnet, στράφηκες σε περισσότερους τόμους της Hachette ή παρέμεινες στις ίδιες αγορές και απολαμβάνεις αυτη την ελάφρυνση;
Όταν σταματήσει η συλλογή, από τους 10 τόμους της Hachette 111-120 που θα κυκλοφορησουν χωρίς "ανταγωνισμό", πόσους τόμους σκοπεύεις να αγοράσεις; Ερώτηση-κλειδί (που λέει και η Μοιραράκη): Αν η Radnet συνέχιζε, πόσους από αυτούς θα αγόραζες;
Ρωτάω για να δω από κάποιον που έχει ασχοληθεί και εξακολουθεί να ενδιαφέρεται και για τις 2 συλλογές, πόση είναι η πραγματική διαφορά τελικά υπέρ της μίας συλλογής όταν δεν συνυπάρχουν.

 

 

 

Το προβλημα των συλλογών είναι κυρίως το οικονομικό, ανεξάρτητα από το πόσες συλλογές κυκλοφορούν. Εξάλλου, η Radnet έχει προαναγγείλει στα σχέδιά της μια καινούρια υπερηρωική σειρά. Οπότε, πάλι στα ίδια θα είμαστε.

Οι σειρές ξεκίνησαν σε πολύ καλή συγκυρία, με το MCU στα καλύτερά του, αλλά και σε άλλες συνθήκες. Οι επεκτάσεις όμως, ανακοινώθηκαν όταν είχε ξεκινήσει η πτώση του MCU. Τωρα, ίσως εκτός των άλλων, πραγματι να έχει μειωθεί το ενδιαφέρον του κοινού για τα υπερηρωικά. Όμως, εξακολουθεί να υπάρχει.

Ό,τι όμως και να συμβαίνει, στην τελική μιλάμε για μόλις 2 συλλογές, σε μια χώρα που δεν κυκλοφορεί καμία άλλη σειρά και κανένας τίτλος στα περίπτερα, καμία συλλεκτική έκδοση βιβλιοπωλείου (Masterworks, Omnibus, Epic κλπ), δεν έχουμε δει ποτέ μεγάλο μέρος των αρχικών ιστοριών των υπερηρώων παρόλο που τα Μάρβελ Κόμικς κυκλοφορούν σχεδον 45 χρόνια στην Ελλάδα. Και δεν αντέχουμε 2 συλλογές; Ε, δε νομίζω ότι είναι το οικονομικό βάρος από τη συνύπαρξη δυο συλλογών, αλλά το οικονομικό βάρος σκέτο, ακόμη και για μία συλλογή, αναλογικά πολύ μεγαλύτερο από των άλλων χωρών, συν το ότι λόγω της ανοργανωσιάς τόσων χρόνων δεν υπάρχει αρκετό κοινό να τις συντηρήσει. Και φυσικά, η κόπωση του σταθερού αναγνώστη, που κάποια στιγμή μετά από κάποια χρόνια, θα σταματήσει από μόνος του.

 

Προσωπικά, πιστεύω ότι οι 2 συλλογές όταν συνυπήρξαν έφεραν περισσότερο κόσμο στα περίπτερα από ότι αν κυκλοφορούσαν μόνες τους και δεν έσπασαν ένα συγκεκριμένο κοινό στα 2, με τους μισούς από εδώ και τους μισούς από εκεί. Δηλαδή, πιστεύω ότι έκαναν καλό. Αλλά το κόστος για αναγνώστες και για εταιρίες έχει εκτοξευθεί τελευταία, ανεξαρτητα από τη συνύπαρξη με άλλη συλλογή.
 

Ότι έκαναν καλό ναι συμφωνούμε και πολύς κόσμος που διάβαζε παλιότερα ξαναγύρισε στα περίπτερα . Στο οικονομικό και στη συντήρηση συλλόγων θα έχω μια μικρούλα διαφωνία ως προς το ναι μεν μπορούμε να συντηρήσουμε δύο συλλογές και σαν χώρα κτλ κτλ αλλά αν αυτός που άρχισε τις συλλογές ήδη έδινε τα λεφτά του και σε άλλα (γιατί το διάβασμα είναι μικρόβιο και  δεν σταματά εύκολα ) εκεί θα του ήταν δύσκολο να ακολουθήσει . 

Δεν είναι τυχαίο που η hachette πηγε από την αρχή ανά δύο εβδομάδες γιατί ανεξαρτήτως χώρας το να δίνει κανείς 40 και με αύξηση 44 το μήνα ναι μεν παίρνει κάτι σε τιμή και ποιότητα που δεν βρίσκεις πουθενά αλλά δεν παύει να είναι ένα άλφα ποσο. Ενώ το 20-22 το μήνα λες και ένα "μπορώ άνετα να το δώσω για κάτι που γουστάρω".

Τώρα αυτοί που στήριζαν και τις δύο συλλογές (εγώ προσωπικά πήρα στην αρχή μερικά στη σειρά της ραντνετ αλλά μετά έμεινα σε συγκεκριμένο ήρωα) γρήγορα ίσως να ζύγισαν τα πράγματα και να επέλεξαν .

Τώρα ελπίζω να πουλάει όντως καλά και ικανοποιητικά η hachette ώστε να δούμε σε επόμενους τόμους και άλλα αριστουργήματα γιατί βάση αυτών που έχω δει σε άλλες χώρες έχει να βγάλει αυτή η συλλογή και άλλα διαμαντακια. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34761
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όταν κυκλοφόρησε η πρώτη συλλογή της Marvel είπα να δοκιμάσω να δω τι είναι αυτά τα υπερηρωικα. Υπόψιν ότι διαβάζω κόμικ εδώ και 36 χρόνια και έχω πάρα πολλά ειδη σπίτι μου, κυρίως Ντίσνεϋ και BD, αλλά και πολλά graphic novels, fumeti, ελληνικά, αργεντίνικα, ισπανικά και άλλα. Την πρώτη συλλογή την ακολούθησα με καλό ρυθμό μέχρι που βγήκε η Radnet. Εκεί άρχισα να διαβάζω radnet αφήνοντας ουσιαστικά τη μεγάλη βιβλιοθήκη που ήδη είχε αρχίσει να βγάζει πιο ιδιαίτερες ιστορίες και άρχισε να με κουράζει. Και τη Radnet μέχρι τον 50 τόμο την ακολούθησα πολύ καλά. Μετά με κούρασε και συνέχισα μόνο με Spiderman ουσιαστικά. Τώρα που τελείωσε και η Radnet τελείωσα και εγώ με τα Marvel. Μπορεί να πάρω κανέναν δύο τόμους ακόμα από την μεγάλη εγκυκλοπαίδεια αλλά ως εκεί. Αν δεν υπήρχε η Radnet θα είχα πάρει σίγουρα καμία 30αρια τόμους παραπάνω από την μεγάλη εγκυκλοπαίδεια δοκιμάζοντας εποχές. Και αν ξεκινούσε μετά η Radnet πάλι λογικά θα είχα ακολουθήσει την ίδια τακτική με αυτήν που ακολούθησα. Θα είχα πάρει δηλαδή τους πρώτους 3 τόμους από κάθε ήρωα και όλους από Spidey και σχεδόν όλους από F4. Θα ήμουν σε μια πιο καλή ροή, θα τα διάβαζα κανονικα και θα τα έπαιρνα μάλλον. Τώρα σε κάποια φάση είχα δύο τρεις τόμους αδιαβαστους και με χάλαγε γιατί έμενα πίσω σε αυτά που μου άρεσαν πιο πολύ. Πιο αραιά αν έβγαιναν οι τόμοι σίγουρα θα έπαιρνα πολύ περισσότερους γιατί θα είχα χρόνο να τους διαβάσω και να τους εμπεδωσω. Άσε που θα τους έβλεπα για αρκετό καιρό στα περίπτερα οπότε θα με προκαλουσαν. Βλέπεις λοιπόν ότι για αρκετούς σαν και εμένα ο "βομβαρδισμός" Marvel κάθε εβδομάδα δεν ήταν απαραίτητα η καλύτερη επιλογή. Πάντως τελικά έκανα δύο ωραιότατα ράφια στην βιβλιοθήκη μου με τα υπερηρωικα και πολύ το ευχαριστήθηκα. Αν βγει DC θα διαβάσω και από αυτά.

20230729_155107.jpg

20230729_155100.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.