Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μετά από πολύ καιρό πήγα να πάρω τόμο της Hachette (το Spider-man με τη Stacy) και δεν τον βρήκα :(

Πήγα χθες σε 4 σημεία (2 περίπτερα, 2 ψιλικατζίδικα) που κάποτε έβρισκα εύκολα τους τόμους της σειράς (μέχρι και μια βδομάδα μετά).

Στα δύο μού είπαν ότι δεν φέρνουν πλέον τους τόμους, στο άλλο ότι φέρνει μόνο 2 αντίτυπα (τα οποία πουλήθηκαν αμέσως) από εκεί που κάποτε έφερνε 6-7. Στο άλλο δεν ρώτησα.

Θα τον βρω αργά ή γρήγορα τον τόμο, δεν ανησυχώ. Στην τελική ίσως τον παραγγείλω.

Αλλά αυτό το γράφω πιο πολύ γιατί υπάρχει η παραπληροφόρηση εδώ μέσα από ορισμένους ότι δεν βρίσκεις τους τόμους επειδή πουλάνε τρελά και φεύγουν με τη μία.

Ούτε καν.

Πολύ απλά μείωσαν το τιράζ (προφανώς λόγω πτώσης των πωλήσεων) και δεν έχουμε την ίδια διανομή που είχαμε.

Θα φανεί αυτό και με τη διαφαινόμενη μη επέκταση της σειράς.

Εδώ θα είμαστε να το διαπιστώσουμε.

Ήδη διαπιστώθηκε με τη συλλογή της radnet (την οποία επίσης δυσκολεύομαι πολύ να βρω στα περίπτερα).

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

27 min ago , Laz33 said:

Μετά από πολύ καιρό πήγα να πάρω τόμο της Hachette (το Spider-man με τη Stacy) και δεν τον βρήκα :(

Πήγα χθες σε 4 σημεία (2 περίπτερα, 2 ψιλικατζίδικα) που κάποτε έβρισκα εύκολα τους τόμους της σειράς (μέχρι και μια βδομάδα μετά).

Στα δύο μού είπαν ότι δεν φέρνουν πλέον τους τόμους, στο άλλο ότι φέρνει μόνο 2 αντίτυπα (τα οποία πουλήθηκαν αμέσως) από εκεί που κάποτε έφερνε 6-7. Στο άλλο δεν ρώτησα.

Θα τον βρω αργά ή γρήγορα τον τόμο, δεν ανησυχώ. Στην τελική ίσως τον παραγγείλω.

Αλλά αυτό το γράφω πιο πολύ γιατί υπάρχει η παραπληροφόρηση εδώ μέσα από ορισμένους ότι δεν βρίσκεις τους τόμους επειδή πουλάνε τρελά και φεύγουν με τη μία.

Ούτε καν.

Πολύ απλά μείωσαν το τιράζ λόγω πτώσης των πωλήσεων και δεν έχουμε την ίδια διανομή που είχαμε.

Θα φανεί αυτό και με τη διαφαινόμενη μη επέκταση της σειράς.

Εδώ θα είμαστε να το διαπιστώσουμε.

Ήδη διαπιστώθηκε με τη συλλογή της radnet (την οποία επίσης δυσκολεύομαι πολύ να βρω στα περίπτερα).

 

 

Είχα πεί ακριβώς τα ίδια πριν 30 μερες για το Marvel Horror που τελικά δεν το βρήκα ποτέ...

Τώρα για το Spiderman πήγα Παρασκευή 11 το πρωί για να βρω τον τόμο και ευτυχώς βρήκα ένα αντίτυπο.

 

Μίλησα και με κάποιους ανθρώπους που έχουν περίπτερα η φέρνουν περιοδικά γενικότερα και οι περισσότεροι έχουν σταματήσει να φέρνουν τη μαύρη συλλογή τελείως.

Αλλοι φέρνουν έναν τόμο και τον κρατάνε κατα παραγγελία και ένα μόνο περίπτερο είναι που ακόμα παίρνει 2-3 τόμους αλλά Παρασκευή απόγευμα έχουν φύγει.

 

Τα ίδια πάνω κάτω και με τη Radnet, απλά οι περισσότεροι φέρνουν ακόμα, αλλά μόνο ένα αντίτυπο.

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

5 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

@ Ilias  γνωρίζεις γιατί στον νέο τόμο του Spiderman - Ο θάνατος των Στέισι σε όλα τα τευχάκια οι σελίδες 12-13 είναι σε μια σελίδα; Έχει γίνει σμίκρυνση του προτότυπου λόγω λίγων καρέ; Ή μόνο το δικό μου είναι έτσι;

Αν γνωρίζει κάποιος άλλος ας απαντήσει 

Με πρόλαβαν. Ομολογώ πως δεν το ήξερα ως πληροφορία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8689
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

25 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Όταν κυκλοφόρησε η πρώτη συλλογή της Marvel είπα να δοκιμάσω να δω τι είναι αυτά τα υπερηρωικα. Υπόψιν ότι διαβάζω κόμικ εδώ και 36 χρόνια και έχω πάρα πολλά ειδη σπίτι μου, κυρίως Ντίσνεϋ και BD, αλλά και πολλά graphic novels, fumeti, ελληνικά, αργεντίνικα, ισπανικά και άλλα. Την πρώτη συλλογή την ακολούθησα με καλό ρυθμό μέχρι που βγήκε η Radnet. Εκεί άρχισα να διαβάζω radnet αφήνοντας ουσιαστικά τη μεγάλη βιβλιοθήκη που ήδη είχε αρχίσει να βγάζει πιο ιδιαίτερες ιστορίες και άρχισε να με κουράζει. Και τη Radnet μέχρι τον 50 τόμο την ακολούθησα πολύ καλά. Μετά με κούρασε και συνέχισα μόνο με Spiderman ουσιαστικά. Τώρα που τελείωσε και η Radnet τελείωσα και εγώ με τα Marvel. Μπορεί να πάρω κανέναν δύο τόμους ακόμα από την μεγάλη εγκυκλοπαίδεια αλλά ως εκεί. Αν δεν υπήρχε η Radnet θα είχα πάρει σίγουρα καμία 30αρια τόμους παραπάνω από την μεγάλη εγκυκλοπαίδεια δοκιμάζοντας εποχές. Και αν ξεκινούσε μετά η Radnet πάλι λογικά θα είχα ακολουθήσει την ίδια τακτική με αυτήν που ακολούθησα. Θα είχα πάρει δηλαδή τους πρώτους 3 τόμους από κάθε ήρωα και όλους από Spidey και σχεδόν όλους από F4. Θα ήμουν σε μια πιο καλή ροή, θα τα διάβαζα κανονικα και θα τα έπαιρνα μάλλον. Τώρα σε κάποια φάση είχα δύο τρεις τόμους αδιαβαστους και με χάλαγε γιατί έμενα πίσω σε αυτά που μου άρεσαν πιο πολύ. Πιο αραιά αν έβγαιναν οι τόμοι σίγουρα θα έπαιρνα πολύ περισσότερους γιατί θα είχα χρόνο να τους διαβάσω και να τους εμπεδωσω. Άσε που θα τους έβλεπα για αρκετό καιρό στα περίπτερα οπότε θα με προκαλουσαν. Βλέπεις λοιπόν ότι για αρκετούς σαν και εμένα ο "βομβαρδισμός" Marvel κάθε εβδομάδα δεν ήταν απαραίτητα η καλύτερη επιλογή. Πάντως τελικά έκανα δύο ωραιότατα ράφια στην βιβλιοθήκη μου με τα υπερηρωικα και πολύ το ευχαριστήθηκα. Αν βγει DC θα διαβάσω και από αυτά.

20230729_155107.jpg

20230729_155100.jpg

Έστω κι αν διαφωνώ με αυτόν τον χαρακτηρισμό, βομβαρδισμός από Μάρβελ υπήρξε για 1,5 χρόνο ουσιαστικά, από Οκτώβριο του 2021 μέχρι Χριστούγεννα του 2022.

Λες ότι το τελευταίο 9-10μηνο που έγινε η Radnet 15ήμερη, δεν αγόρασες ουσιαστικά κάτι από Hachette ούτε σκοπεύεις να αγοράσεις όταν σταματήσει τελείως. Σε κούρασε η Radnet ή μήπως γενικά τα υπερηρωικά, ανεξαρτήτως συχνότητας κυκλοφορίας; Από τότε που έμεινες μόνο με τον Σπάιντερμαν, από τον τόμο 50, η κυκλοφορία έγινε λίγο μετά 15ήμερη και όμως αγόρασες ουσιαστικά 5 τόμους Radnet από τους 30, δηλαδή δεν υπάρχει θέμα υπερσυγκέντρωσης ιστοριών από τις δύο συλλογές, ούτε καν από τη μία. Στην αρχή, αντί για την πρώτη πενηντάδα της Radnet το καταλαβαίνω ότι θα είχες πάρει αρκετά hachette. Όμως, μήπως έτσι κι αλλιώς αυτή η ενασχόληση με τα υπερηρωικά θα είχε ημερομηνία λήξεως για σένα; Εξάλλου, όπως λες, όταν ξεκίνησες τη Radnet η Hachette είχε ήδη αρχίσει να σε κουράζει. Μετά σε κούρασε και η Radnet, κατά σύμπτωση πάνω κάτω στο ίδιο διάστημα κυκλοφορίας. Δηλαδή, μήπως η απομάκρυνσή σου από τα υπερηρωικά δεν οφείλεται στις 2 συλλογές αλλά στο ότι μετά από κάποιο διάστημα οι υπερηρωικές συλλογές σε κουράζουν; Όλες οι συλλογές γίνονται κουραστικές για όλους μετά από κάποια στιγμή, απλά διαφέρει η χρονική στιγμή για τον καθένα.  Ας πούμε, εμένα η Hachette με κούρασε απότομα στον 4ο τόμο, ενώ η Radnet γύρω στον 70ό.


Πάντως, η απάντησή σου στο ερώτημά μου είναι από ό,τι κατάλαβα, πως η διακοπή της Radnet δεν θα επηρεάσει θετικά τις αγορές σου για Hachette.
Κι εγώ το ίδιο έχω απαντήσει στον εαυτό μου, οπότε είμαστε ήδη δύο.
Γι΄αυτό θεωρώ πως η διακοπή της Radnet δεν είναι παράγοντας που θα απασχολήσει την Hachette. Κι αν την απασχολήσει, ίσως θα είναι με αρνητικό τρόπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34729
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 λεπτά πριν, theforce είπε:

Έστω κι αν διαφωνώ με αυτόν τον χαρακτηρισμό, βομβαρδισμός από Μάρβελ υπήρξε για 1,5 χρόνο ουσιαστικά, από Οκτώβριο του 2021 μέχρι Χριστούγεννα του 2022.

Λες ότι το τελευταίο 9-10μηνο που έγινε η Radnet 15ήμερη, δεν αγόρασες ουσιαστικά κάτι από Hachette ούτε σκοπεύεις να αγοράσεις όταν σταματήσει τελείως. Σε κούρασε η Radnet ή μήπως γενικά τα υπερηρωικά, ανεξαρτήτως συχνότητας κυκλοφορίας; Από τότε που έμεινες μόνο με τον Σπάιντερμαν, από τον τόμο 50, η κυκλοφορία έγινε λίγο μετά 15ήμερη και όμως αγόρασες ουσιαστικά 5 τόμους Radnet από τους 30, δηλαδή δεν υπάρχει θέμα υπερσυγκέντρωσης ιστοριών από τις δύο συλλογές, ούτε καν από τη μία. Στην αρχή, αντί για την πρώτη πενηντάδα της Radnet το καταλαβαίνω ότι θα είχες πάρει αρκετά hachette. Όμως, μήπως έτσι κι αλλιώς αυτή η ενασχόληση με τα υπερηρωικά θα είχε ημερομηνία λήξεως για σένα; Εξάλλου, όπως λες, όταν ξεκίνησες τη Radnet η Hachette είχε ήδη αρχίσει να σε κουράζει. Μετά σε κούρασε και η Radnet, κατά σύμπτωση πάνω κάτω στο ίδιο διάστημα κυκλοφορίας. Δηλαδή, μήπως η απομάκρυνσή σου από τα υπερηρωικά δεν οφείλεται στις 2 συλλογές αλλά στο ότι μετά από κάποιο διάστημα οι υπερηρωικές συλλογές σε κουράζουν; Όλες οι συλλογές γίνονται κουραστικές για όλους μετά από κάποια στιγμή, απλά διαφέρει η χρονική στιγμή για τον καθένα.  Ας πούμε, εμένα η Hachette με κούρασε απότομα στον 4ο τόμο, ενώ η Radnet γύρω στον 70ό.


Πάντως, η απάντησή σου στο ερώτημά μου είναι από ό,τι κατάλαβα, πως η διακοπή της Radnet δεν θα επηρεάσει θετικά τις αγορές σου για Hachette.
Κι εγώ το ίδιο έχω απαντήσει στον εαυτό μου, οπότε είμαστε ήδη δύο.
Γι΄αυτό θεωρώ πως η διακοπή της Radnet δεν είναι παράγοντας που θα απασχολήσει την Hachette. Κι αν την απασχολήσει, ίσως θα είναι με αρνητικό τρόπο.

Καλέ μου σου απάντησα σε αυτά που με ανακριν...εεε ρωτάς ήθελα να πω :lol:. Αν ήταν πιο αραιή η κυκλοφορία και δεν είχε πέσει η μία συλλογή πάνω στην άλλη θα είχα χρόνο να διαχειριστώ καλύτερα τα τεύχη και θα αγόραζα περισσότερα και από τις δύο συλλογές διότι θα υπήρχε ο απαιτούμενος χρόνος για να τα διαβάσω να τα χωνεψω και να θέλω κ αλλά. Τόσο απλά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8689
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

14 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Καλέ μου σου απάντησα σε αυτά που με ανακριν...εεε ρωτάς ήθελα να πω :lol:. Αν ήταν πιο αραιή η κυκλοφορία και δεν είχε πέσει η μία συλλογή πάνω στην άλλη θα είχα χρόνο να διαχειριστώ καλύτερα τα τεύχη και θα αγόραζα περισσότερα και από τις δύο συλλογές διότι θα υπήρχε ο απαιτούμενος χρόνος για να τα διαβάσω να τα χωνεψω και να θέλω κ αλλά. Τόσο απλά. 

Εγώ διάβασα ότι η Hachette είχε αρχίσει ήδη να σε κουράζει, ανεξάρτητα από radnet.
Δεν έκανα ανάκριση, απλά ήθελα να μάθω εάν η αραίωση κυκλοφορίας της Radnet εδώ και 10 μήνες σε βοήθησε να αγοράζεις τόμους των συλλογών που πριν δεν θα αγόραζες και εάν η οριστική διακοπή της Radnet θα σε οδηγούσε στο να αγοράσεις Hachette, έστω και στο τέλος, στους τελευταίους 10 τόμους που θα παίζει μπάλα μόνη της. 

Η απάντηση και στα 2 ήταν αρνητική. Όντως, τόσο απλά.
(και συμφωνούμε κιόλας σε αυτό, ίδια απάντηση δίνω και εγώ)

 


 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34729
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 λεπτά πριν, theforce είπε:

Εγώ διάβασα ότι η Hachette είχε αρχίσει ήδη να σε κουράζει, ανεξάρτητα από radnet.
Δεν έκανα ανάκριση, απλά ήθελα να μάθω εάν η αραίωση κυκλοφορίας της Radnet εδώ και 10 μήνες σε βοήθησε να αγοράζεις τόμους των συλλογών που πριν δεν θα αγόραζες και εάν η οριστική διακοπή της Radnet θα σε οδηγούσε στο να αγοράσεις Hachette, έστω και στο τέλος, στους τελευταίους 10 τόμους που θα παίζει μπάλα μόνη της. 

Η απάντηση και στα 2 ήταν αρνητική. Όντως, τόσο απλά.

 


 

Το με κούραζε δεν σημαίνει ότι θα την σταματαγα.

Τους πρώτους τόμους της εγκυκλοπαίδειας τους πήρα σχεδόν όλους. Μετά θα έπαιρνα πιο αραιά. Με την εμφάνιση της Radnet την σταμάτησα τελείως. Ενδεικτικά να σου πω ότι στην δεύτερη 60αδα πήρα τους 64, 80, 102. Η δεκαπενθήμερη κυκλοφορία της radnet δεν με επηρέασε ιδιαίτερα γιατί ήδη είχα πάρει 70 τόμους υπερηρωικα σε λιγότερο από δυόμιση χρόνια οπότε είχα μπουκωσει και δεν ήθελα άλλο. Too much information for me.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8689
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

6 ώρες πριν, Manitou είπε:

Το με κούραζε δεν σημαίνει ότι θα την σταματαγα.

Τους πρώτους τόμους της εγκυκλοπαίδειας τους πήρα σχεδόν όλους. Μετά θα έπαιρνα πιο αραιά. Με την εμφάνιση της Radnet την σταμάτησα τελείως. Ενδεικτικά να σου πω ότι στην δεύτερη 60αδα πήρα τους 64, 80, 102. Η δεκαπενθήμερη κυκλοφορία της radnet δεν με επηρέασε ιδιαίτερα γιατί ήδη είχα πάρει 70 τόμους υπερηρωικα σε λιγότερο από δυόμιση χρόνια οπότε είχα μπουκωσει και δεν ήθελα άλλο. Too much information for me.

Δεν είπα ότι θα τη σταμάταγες αμέσως. Εγραψα ότι καταλαβαίνω πως αντι για την πρώτη πενηντάδα της Radnet θα αγόραζες αρκετά Hachette. Επειδή όμως, καλώς ή κακώς σε κούρασαν και οι 2 συλλογές με τον τρόπο τους και τις σταμάτησες/περιόρισες σε πολύ μεγάλο βαθμό, γι΄αυτό αναρωτήθηκα μήπως τελικά η κούραση θα σε οδηγούσε στο ίδιο αποτέλεσμα μετά από τόσα χρόνια, ακόμη και αν κυκλοφορούσε μόνη της η Hachette (σταδιακά, όχι απότομα).

Οπότε, σε αυτό που είχα ρωτήσει, αν υπήρχε μόνο η Hachette, μού απάντησες πως θα είχες αγοράσει επιπλέον 30 τόμους,

Σε ευχαριστώ που απάντησες και στις 3 ερωτήσεις που είχα κάνει.

Εγώ, στη συγκεκριμένη ερώτηση, αν δεν είχε υπάρξει ποτέ η συλλογή της Radnet, αν και καλοβλέπω αρκετούς τίτλους από αυτούς που δεν αγόρασα, τελικά ίσως είχα αγοράσει καμιά 15αριά επιπλέον, το πολύ. Θα είχα φτάσει τους 30 συνολικά, όπως το βλέπω.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένα απ'τα αγαπημένα μου Spiderman όλων των εποχών είναι το Spiderman: Blue (Απώλεια)

Μετά την ανάγνωση του τόμου 102 ''Ο Θάνατος Των Στέισι'' ο οποίος μου άρεσε πάρα πολύ το Spiderman:Blue ανέβηκε ακόμα παραπάνω στην εκτίμησή μου!

 

Όταν ένα κόμικ καταφέρνει να σου δημιουργεί συναισθήματα, συγκίνηση και καλλιτεχνική διάθεση η αξία του είναι ανεκτίμητη.

Χαίρομαι πολύ που έχω τα 4 αγαπημένα μου Spiderman στην εξαιρετική έκδοση της Hachette, τα οποία είναι.

 

1)Spiderman: Το τελευταίο κυνήγι του Κρέιβεν

2)Spiderman: Απώλεια

3)Spiderman: Ο Θάνατος των Στέισι

4)Spiderman: Η Γέννηση του Βένομ (για το τεύχος #300)

 

Αξίζει να αναφέρω οτι η μετάφραση στο Spiderman: Απώλεια είναι απ'τον φίλο Ηλία, που έχουμε τη χαρά να είναι ενεργό μέλος του φόρουμ και πολύ καλός στη δουλειά του.:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 29/7/2023 στο 10:32 ΠΜ, Ubergorn είπε:

Οι εκδότες αν και μπορεί να κοιτάνε τα διάφορα φόρουμ και να βλέπουν τις διάφορες απόψεις μας  στο τέλος της ημέρας κοιτάνε τις πωλήσεις . Και  5 άτομα πχ να πούνε δεν θα συνεχίσω να αγοράζω ή θα αγοράσω επιλεκτικά  αν οι αριθμοί των πωλήσεων είναι ικανοποιητικοι μέχρι τώρα  θα συνεχίσουν τη πώληση ενός προϊόντος γιατι στη τελικοι οι αριθμοί μετράνε . 

Πάρε τις παράδειγμα το τωρινό run του amazing spiderman το οποίο και παίρνω και γενικά ενημερώνομαι για τις απόψεις του κόσμου 

Στα διάφορα φόρουμ έχουν δηλώσει εκατοντάδες μη πω και παραπάνω ότι σταματησα να το αγοράζω γιατί είναι μέτριο ,κακό κτλ .

Η εταιρία σταμάτησε να το βγάζει ή άλλαξε κάποιους συντελεστές του; Όχι γιατί συνεχίζει να πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι .

Σε αναλογία αυτοί οι 5 οι δικοί μας πχ είναι οι εκατοντάδες που είπα . Αν η συλλογή πουλάει δεν πάει να γράψουν μερικοί θα συνεχίσει να βγάζει .

Και πριν την πρώτη επέκταση αρκετοί ελεγαν ότι παίρνω επιλεκτικά αλλά δεν την εμπόδισε να πει πάω για τα 120.

 

Οι πωλήσεις από μόνες τους όμως δεν εξηγούν για ποιο λόγο συμβαίνουν ή ΔΕ συμβαίνουν. Εάν λοιπόν σου περισσεύουν να παίρνεις ρίσκα, δε χρειάζεται να διαβάσεις τους λόγους απ' τους πελάτες σου. Η κοινή λογική λέει ότι το κάνεις. Κάθε επαγγελματίας εκδότης φτιάχνει τη δική του στρατηγική και να πηγαίνει στα τυφλά δεν ακούγεται πολύ σωστό. Όλα αυτά τα χρόνια η "Anubis" έχει αποδείξει τι μπορεί να κάνει προκειμένου να συνεχίσει, έκοψε περιοδικό όταν δυσανασχετούσε ο κόσμος, έφυγε απ' τα τεύχη περιπτέρου και μπήκε στα graphic novels, έφτιαξε την κόλληση όπου παραπονιόντουσαν όλοι εδώ, μείωσε τις τιμές της, όλα αυτά από που νομίζεις ότι έχουν προκύψει 25 χρόνια τώρα; Από εμπειρία και μόνο; Ήδη απ' τις εποχές των τευχών είχε βαρβάτη αλληλογραφία σε κάθε τίτλο και ακόμη πιο πίσω για τα κινηματοραφικά/τηλεοπτικά στο περιοδικό "Cine Fan". Οι δηλώσεις μας λοιπόν παίζουν ρόλο και καλό θα είναι να γράφουμε υπεύθυνα. Η εταιρία συνεχίζει να εκδίδει διότι το τιράζ υποθέτω ότι καθορίζεται απ' την "Hachette", όχι απ' την "Anubis" όπως συμβαίνει στη "Lupa" και τη "Radnet". Όταν όμως αρχίζουν αρκετοί τόμοι να μένουν απούλητοι, τότε θα έρθει τελεσίγραφο. Και όταν εσύ δείχνεις δημόσια ότι αφενός δεν ιδρώνει τ' αυτάκι σου αν σταματήσει αλλά δε βαριέσαι..καλό θα ήταν να πληρώσει αρκετές χιλιάδες κομμάτια ακόμη για τα επόμενα 3 χρόνια και όλο και κάτι θα πάρεις, είναι παντελώς ανεύθυνο και δε βοηθά καθόλου στο τι μήνυμα προσπαθούμε να περάσουμε μέσα από δω. Τι τα πέρασες τα έντυπα; Κουλούρια; Επιλεκτικά παίρνουν αρκετοί και καλά κάνουν εάν δεν τους αρέσουν ή αν δεν τους περισσεύουν. Το να προεξοφλείς όμως τι θα κάνεις τα επόμενα 3 χρόνια εκδόσεων είναι άλλο πράγμα. Αλλά σταματώ εδώ διότι κάνουμε κύκλους και η συζήτηση αυτή δεν οδηγεί πουθενά κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

 

On 29/7/2023 στο 4:11 ΜΜ, Laz33 είπε:

Αλλά αυτό το γράφω πιο πολύ γιατί υπάρχει η παραπληροφόρηση εδώ μέσα από ορισμένους ότι δεν βρίσκεις τους τόμους επειδή πουλάνε τρελά και φεύγουν με τη μία.

Ούτε καν.

 

Εάν λες για μένα, δεν έχω κανένα λόγο να παραπληροφορήσω και οι πληροφορίες είναι αυτές που μου μετέφερε ο περιπτεράς μου, πρώην εργαζόμενος και με διαρκή επαφή με το "Άργος", στο παράρτημα του Ηρακλείου. Δεν έχει κανένα λόγο να μου πει ψέμματα, έχουμε κάνει αμέτρητες συζητήσεις και ξέρει πολύ καλά ότι εγώ θα συνεχίσω να αγοράζω ότι και να γίνει, όπως και το ότι τη "Radnet" την αγοράζω πιο φτηνά απ' την προσφορά του εκδότη με τη συνδρομή και γι' αυτό δεν την παίρνω απ' αυτόν. Μου μεταφέρει λοιπόν απλά ότι γνωρίζει γι' αυτά που τον ρωτάω. Το μόνο λοιπόν που μπορώ να ερμηνεύσω απ' αυτά που λέτε με τον Guts, είναι ότι εδώ δεν υπάρχουν πολλά περίπτερα με περιοδικό τύπο πλέον και γι' αυτό έρχονται σ' αυτόν 10 κομμάτια και φεύγουν κάθε βδομάδα, όπως και ότι έρχεται απ' τη "Radnet". Πράγματι επιβεβαιώνω ότι υπάρχουν τουλάχιστον 3 κεντρικά περίπτερα που δε φέρνουν Αθηναϊκό Τύπο πλέον. Πιθανόν να είναι αυτή η αιτία. Ο @ thor77 θα τα ξέρει ενδεχομένως. Δε φέρνει πλέον εκείνο στην πλατεία των Λιονταριών, δε φέρνει εκείνο που είναι 24ώρες ανοιχτό στην Καλοκαιρινού και νομίζω ούτε εκείνο απέναντι απ' τη Χανιώπορτα, όπως πάμε απέναντι για την περιοχή της Αγίας Τριάδας. Όπως επίσης εδώ και χρόνια δεν έχουν άλλα 2 στην 62 Μαρτύρων, όπου το ένα είναι 24 ώρες ανοιχτό. Έχει σταματήσει να φέρνει από χρόνια και εκείνο στα μέσα της 25ης Αυγούστου, το περίπτερο στην Πλατεία Ελευθερίας δίπλα απ' το "Αστόρια", το "Καπνοπωλείο" στη Θέρισσο, όπως και άλλο ένα λίγο παραπάνω (στον ίδιο δρόμο) που έχει κλείσει από χρόνια και ένα ακόμη στην Οδό Σατανά! :SmokingDevil:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  542
  • Reputation:   5520
  • Achievement Points:  609
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Καλημέρα 

νομιζω ότι το ζουμί όλων αυτών συνοψίζεται σε μερικες προτάσεις που είπαν παραπάνω πολλοί φίλοι. Σήμερα πήρα αυτό και με αυτό πήγα τόσα ευρώ, ήθελα να το πάρω αλλά προτίμησα να πάρω το άλλο γιατί δεν μπορούσα να κάνω άλλη αγορά αυτό μήνα , θα ήθελα και τα 2 αλλά θα κρατηθώ γιατί βγαίνει τέλος του μήνα το τάδε , σίγουρα κάποια στιγμή θα το πάρω αλλά όχι τώρα , θα περιμένω να πάει στο 20 % για να το τσιμπήσω , κτλ υπάρχει οργασμος εκδόσεων εκδόσεων και μάλιστα σε παρεμφερείς περιοχές που πλέον τι να πάρει κανείς , τι να πρωτοπάρει καλύτερα . Ακόμα και η όμορφη κοιμωμένη μαμούθ ξύπνησε και κάνει εκδόσεις  πολύ περισσότερες από ότι έκανε τα τελευταία χρόνια με την γνωστή αξιοπιστία της στις ημερομηνίες βέβαιως βεβαιως χαχα . 
 

δεν θεωρω ότι οι απανταχού κομιξακιδες μπορούν να απορροφήσουν το τσουνάμι εκδόσεων και πλέον πάνε πολύ επιλεκτικά . Στο δίλημμα hatchete η Radnnet θα πάρω Radnet με κίνδυνο να με λιθοβολήσετε ωστε να έχουμε όλη την ιστορία της marvel με χρονική σειρά σαν να ζούμε εκείνες τις υπέρ ηρωικές εποχές όπως ήταν στο prime τους να έχουμε την Αγία Βίβλο των ηπερηρωων της marvel και εάν ο θεός των κομιξ ακούει να έχουμε και μια αντίστοιχη με DC. 
 

πάλι όμως με κίνδυνο να ακούσω σχόλια ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ απεχθάνομαι την ατάκα αγοράστε να σώσουμε τηις εκδοτικές . Δημιουργήθηκαν οι εκδοτικές για κοινωφελή σκοπό για την σωτηρία μου.η Είναι επιχείρηση που βγάζει χρήματα , πρέπει να την πριμοδοτώ με ότι βγάζει με το ζόρι η να αγοράζω ότι θέλω από όπου θέλω , γιατί να πάρω κάτι που αρέσει σε μερικούς και όχι σε μένα για να σώσω την εκδοτική να διαβάζουν αυτοί . 
 

Εκδίδεις κάτι καλο θα το πάρω δεν μου αρέσει δεν το αγοραζω .  Δεν είσαι καλή εκδοτική τότε δεν έχεις θέση στον χώρο . 
 

κυριακη πρωί μάλλον το κουράζω και εγώ . Πάω να διαβάσω το νέο ιζνγκουντ να δω εάν θα κλάψω η θα πάρω μια καλή γεύση από το παλαιό ντελίριο που έδινε ο τρελλος μυτογκας . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34729
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 ώρες πριν, Guts είπε:

Ένα απ'τα αγαπημένα μου Spiderman όλων των εποχών είναι το Spiderman: Blue (Απώλεια)

Μετά την ανάγνωση του τόμου 102 ''Ο Θάνατος Των Στέισι'' ο οποίος μου άρεσε πάρα πολύ το Spiderman:Blue ανέβηκε ακόμα παραπάνω στην εκτίμησή μου!

 

Όταν ένα κόμικ καταφέρνει να σου δημιουργεί συναισθήματα, συγκίνηση και καλλιτεχνική διάθεση η αξία του είναι ανεκτίμητη.

Χαίρομαι πολύ που έχω τα 4 αγαπημένα μου Spiderman στην εξαιρετική έκδοση της Hachette, τα οποία είναι.

 

1)Spiderman: Το τελευταίο κυνήγι του Κρέιβεν

2)Spiderman: Απώλεια

3)Spiderman: Ο Θάνατος των Στέισι

4)Spiderman: Η Γέννηση του Βένομ (για το τεύχος #300)

 

Αξίζει να αναφέρω οτι η μετάφραση στο Spiderman: Απώλεια είναι απ'τον φίλο Ηλία, που έχουμε τη χαρά να είναι ενεργό μέλος του φόρουμ και πολύ καλός στη δουλειά του.:beer:

Καλά τα λες. Θα κάτσω και εγώ μετά το θάνατο των Στέισι να ξαναδώ την απώλεια αλλά και τον τόμο Marvels. Μια φοβερή πληροφορία που είχε πάντως ο τόμος αυτός είναι το γιατί τελικά πέθαναν την Gwen. Μου έκανε φοβερή εντύπωση και δεν το γράφω φυσικά μην χαλάσω την ανάγνωση σε κάποιον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

8 ώρες πριν, Guts είπε:

Ένα απ'τα αγαπημένα μου Spiderman όλων των εποχών είναι το Spiderman: Blue (Απώλεια)

Μετά την ανάγνωση του τόμου 102 ''Ο Θάνατος Των Στέισι'' ο οποίος μου άρεσε πάρα πολύ το Spiderman:Blue ανέβηκε ακόμα παραπάνω στην εκτίμησή μου!

 

Όταν ένα κόμικ καταφέρνει να σου δημιουργεί συναισθήματα, συγκίνηση και καλλιτεχνική διάθεση η αξία του είναι ανεκτίμητη.

Χαίρομαι πολύ που έχω τα 4 αγαπημένα μου Spiderman στην εξαιρετική έκδοση της Hachette, τα οποία είναι.

 

1)Spiderman: Το τελευταίο κυνήγι του Κρέιβεν

2)Spiderman: Απώλεια

3)Spiderman: Ο Θάνατος των Στέισι

4)Spiderman: Η Γέννηση του Βένομ (για το τεύχος #300)

 

Αξίζει να αναφέρω οτι η μετάφραση στο Spiderman: Απώλεια είναι απ'τον φίλο Ηλία, που έχουμε τη χαρά να είναι ενεργό μέλος του φόρουμ και πολύ καλός στη δουλειά του.:beer:

Ευχαριστώ πολύ, με τιμάς!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

5 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Οι πωλήσεις από μόνες τους όμως δεν εξηγούν για ποιο λόγο συμβαίνουν ή ΔΕ συμβαίνουν. Εάν λοιπόν σου περισσεύουν να παίρνεις ρίσκα, δε χρειάζεται να διαβάσεις τους λόγους απ' τους πελάτες σου. Η κοινή λογική λέει ότι το κάνεις. Κάθε επαγγελματίας εκδότης φτιάχνει τη δική του στρατηγική και να πηγαίνει στα τυφλά δεν ακούγεται πολύ σωστό. Όλα αυτά τα χρόνια η "Anubis" έχει αποδείξει τι μπορεί να κάνει προκειμένου να συνεχίσει, έκοψε περιοδικό όταν δυσανασχετούσε ο κόσμος, έφυγε απ' τα τεύχη περιπτέρου και μπήκε στα graphic novels, έφτιαξε την κόλληση όπου παραπονιόντουσαν όλοι εδώ, μείωσε τις τιμές της, όλα αυτά από που νομίζεις ότι έχουν προκύψει 25 χρόνια τώρα; Από εμπειρία και μόνο; Ήδη απ' τις εποχές των τευχών είχε βαρβάτη αλληλογραφία σε κάθε τίτλο και ακόμη πιο πίσω για τα κινηματοραφικά/τηλεοπτικά στο περιοδικό "Cine Fan". Οι δηλώσεις μας λοιπόν παίζουν ρόλο και καλό θα είναι να γράφουμε υπεύθυνα. Η εταιρία συνεχίζει να εκδίδει διότι το τιράζ υποθέτω ότι καθορίζεται απ' την "Hachette", όχι απ' την "Anubis" όπως συμβαίνει στη "Lupa" και τη "Radnet". Όταν όμως αρχίζουν αρκετοί τόμοι να μένουν απούλητοι, τότε θα έρθει τελεσίγραφο. Και όταν εσύ δείχνεις δημόσια ότι αφενός δεν ιδρώνει τ' αυτάκι σου αν σταματήσει αλλά δε βαριέσαι..καλό θα ήταν να πληρώσει αρκετές χιλιάδες κομμάτια ακόμη για τα επόμενα 3 χρόνια και όλο και κάτι θα πάρεις, είναι παντελώς ανεύθυνο και δε βοηθά καθόλου στο τι μήνυμα προσπαθούμε να περάσουμε μέσα από δω. Τι τα πέρασες τα έντυπα; Κουλούρια; Επιλεκτικά παίρνουν αρκετοί και καλά κάνουν εάν δεν τους αρέσουν ή αν δεν τους περισσεύουν. Το να προεξοφλείς όμως τι θα κάνεις τα επόμενα 3 χρόνια εκδόσεων είναι άλλο πράγμα. Αλλά σταματώ εδώ διότι κάνουμε κύκλους και η συζήτηση αυτή δεν οδηγεί πουθενά κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

 Οι πωλήσεις από μόνες τους δείχνουν πως πάει το πράγμα . Δεν πάει να λένε οι αναγνώστες ,αν πουλάει ένα προϊόν σαν τρελό ναι θα πάρεις feedback μεν για βελτίωση κτλ αλλά αν οι πωλήσεις σου λένε "καλά πάει συνέχισε " Ε θα το συνεχίσεις .

Απλά όπως είπε και ένας αγαπητός πιο πάνω θα κάνει μερικες δημοσκοπήσεις θα ρωτήσει στη τελική αναγνώστες προς βελτιωση. Αλλά να το σταματήσει αν πουλάει; Όχι 

Αν ήταν έτσι δεν θα έκανε επέκταση μέχρι 120 γιατί ήδη αρκετοί ελεγαν ότι παίρνουν επιλεκτικά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56291
  • Achievement Points:  5444
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

3 hours ago, nikos99 said:

Πάω να διαβάσω το νέο ιζνγκουντ να δω εάν θα κλάψω η θα πάρω μια καλή γεύση από το παλαιό ντελίριο που έδινε ο τρελλος μυτογκας . 

 

Περιμένουμε εντυπώσεις στο θέμα του Ιζνογκούντ! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Να πω και εγώ λίγα πραγματάκια περί των κυκλοφοριών της Marvel

 

1. Χωρίς τη Radnet δεν θα μάθαινα ποτέ μου τι εστί ρετρό υπερηρωικο κομικ! Πάρα τα χιλιάδες λάθη τους που πολλάκις έκραξα, την υπερευχαριστώ για τα τεύχη που μας έδωσε :div:

2. Η Ασετ είναι ανώτερη έκδοση (μάλλον στα πάντα) αλλά το 90% θα πω αφορά περιεχόμενο αδιάφορο των γούστων μου. Άρα η ταυτόχρονη ύπαρξη δεν επηρέασε επουδενεί καμία αγορά μου. 

3. Δεν υπάρχει να γουστάρω ένα κόμικ και να μην το πάρω ή να το αφήσω για μελλοντική αγορά, γιατί αυτή την περίοδο έχω φόρτο, δεν προλαβαίνω ή ότι άλλο. Θα το πάρω και ας το διαβάσω και 6 μήνες μετά.Και 1 χρόνο μετά! Άρα όσοι αγοράζετε επιλεκτικά μάλλον δεν σας αρέσουν τελικά και πολύ (δεν το κρίνω καλά κάνετε απλά αυτή είναι η οπτική μου). 

4. Αν μαρέσει ένα κόμικ θα το πάρω ακόμα και αν με τσούξει η τιμή του. Θα στερηθώ αν χρειαστεί έναν καφέ (καλά ποτά κ τέτοια τα αποφεύγω, αλλά και αυτά θα έκοβα), ένα παλιόφαι σαβούρα απέξω (θα τρωγα κορνφλέικς για βραδινό που λέει ο λόγος απτο να φάω 1 πίτσα 10 12ευρω), ένα ρούχο ίσως, μια βόλτα εκτός πολης κλπ.

5.Αν ένα κόμικ μου καρφωθεί οτι "δεν αξιζει" "δε μαρέσει", δε θα το πάρω με το ζόρι γιατί το πήρατε όλοι στο φόρουμ (πχ Ποπάϋ Πίνατς ΤενΤεν κλπ). Ασχέτως τιμής.Είτε κοστίζει 1 είτε 101 ευρώ.Οπότε έτσι εξοικονομώ μπάτζετ και όταν έρθει η ώρα, σπρώχνω. Τη συνδρομή της Radnet τη σκέφτηκα; Ούτε στιγμή! Με χάλασαν οι αυξήσεις; Σίγουρα, αλλά έκοψα κάτι, ρεφαρα από αλλού, τα ξέχασα ήδη όσα έδωσα ως τώρα.

Το τελευταίο το γράφω κυρίως γιατί βλέπω παιδιά που λένε, να θα τα έπαιρνα όλα αλλά είναι πολλά τα χρήματα και βλέπω ποσταρουν 50 διαφορετικά κόμικς στις νέες αγορες από ένα σωρό άγνωστες εκδοτικές ή συγγραφείς, που επιτρέψτε μου να το πω (αν και θα ακουστεί περίεργα) που δε τους ξέρει ούτε η μάνα τους. Αν κάτι δεν το παίρνεις δεν είναι πάντα το οικονομικό ο κυρίος παράγοντας. Μάλλον κάτι άλλο σε χαλάει και το αποφεύγεις. :)

 

Αυτά από μένα, τον τόμο θα αργήσω αρκετά να διαβάσω τον 102 (ακόμα σφραγισμένος είναι), ίσως και κάνα διμήνο, οπότε δε θα σχολιάσω ακόμα κάτι περί ποιότητας κλπ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

49 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

δε θα το πάρω με το ζόρι γιατί το πήρατε όλοι στο φόρουμ (πχ Ποπάϋ Πίνατς ΤενΤεν κλπ).

 

Ποιος πήρε με το ζόρι τα θαυμάσια αυτά κόμικς; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

14 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Ποιος πήρε με το ζόρι τα θαυμάσια αυτά κόμικς; :thinking:

Εγώ, εάν και εφόσον τα έπαιρνα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως είχα πεί και παλιότερα,δεν γίνεται να ξεκινάει η δεύτερη εξηντάδα και στου πρώτους 20 τόμους να μην υπάρχει ούτε ένας τίτλος Spiderman.

Η καλύτερη διαφήμιση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να γεμίσεις τα περίπτερα και τα κέντρα τύπου με αντίτυπα όπως ''Ο θάνατος των Στέισι'' η το ''Spiderman No more''

Και να συνεχίζεις με Civil War, Spider Verse κλπ...Τα καλύτερα σου είναι οι κράχτες, που θα το δεί κάποιος τυχαίος αναγνώστης στο περίπτερο και θα το αγοράσει.

 

Έτσι φτάσαμε να βγεί εχθές ο ''Θάνατος των Στέισι'' και να μην υπάρχει πουθενά για τον κόσμο που δεν μπαίνει σε φόρουμ η δεν ενημερώνεται γενικότερα.

Το καλό είναι οτι μέσω του GB publishing μπορείς να βρείς παλιότερους τόμους,που πιστεύω οτι πουλάνε ακόμα, οπότε η εταιρεία με λίγη υπομονή θα τα βγάλει τα χρήματά της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

10 λεπτά πριν, Guts είπε:

Όπως είχα πεί και παλιότερα,δεν γίνεται να ξεκινάει η δεύτερη εξηντάδα και στου πρώτους 20 τόμους να μην υπάρχει ούτε ένας τίτλος Spiderman.

Η καλύτερη διαφήμιση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να γεμίσεις τα περίπτερα και τα κέντρα τύπου με αντίτυπα όπως ''Ο θάνατος των Στέισι'' η το ''Spiderman No more''

Και να συνεχίζεις με Civil War, Spider Verse κλπ...Τα καλύτερα σου είναι οι κράχτες, που θα το δεί κάποιος τυχαίος αναγνώστης στο περίπτερο και θα το αγοράσει.

 

Έτσι φτάσαμε να βγεί εχθές ο ''Θάνατος των Στέισι'' και να μην υπάρχει πουθενά για τον κόσμο που δεν μπαίνει σε φόρουμ η δεν ενημερώνεται γενικότερα.

Το καλό είναι οτι μέσω του GB publishing μπορείς να βρείς παλιότερους τόμους,που πιστεύω οτι πουλάνε ακόμα, οπότε η εταιρεία με λίγη υπομονή θα τα βγάλει τα χρήματά της.

Θα συμφωνήσω . Έπρεπε όντως να βάλει κάποιους από  τους κραχτες ήρωες που πουλάνε πιο πολυ στην αρχη !! Εκεί η εταιρία ήταν λίγο φάουλ αλλά στηρίχτηκε μάλλον στο ότι η πρώτη 60αδα πήγε εκπληκτικά και θεώρησαν πως θα συνεχίσει έτσι και η δεύτερη αλλά μάλλον  ήθελε και λίγο αραχνακια στη αρχή .

Ελπίζουμε πάντως να έχει βγάλει αυτά που υπολόγισε και να έχουμε ευχάριστη έκπληξη με τρίτη 60αδα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως και η Radnet και η Hachette με έχουν προβληματίσει με τις κινήσεις τους.
Είναι δυνατόν να περιμένουν να πουλήσει ο Black Panther, o Nick Fury, o Silver Surfer, o Hulk, o Captain America, o DareDevil

τα ίδια νούμερα με Spiderman και με τις κλασικές ιστορίες Marvel. (Marvels, Civil War, FF Galactus , κλπ)

 

Θα έπρεπε να γνωρίζουν καλύτερα την πραγματικότητα και να δρούν αναλόγως...!

Ναι ρε συ Radnet ευχαριστημένη θα έπρεπε να είσαι αν πουλας 1000 αντίτυπα Hulk, Daredevil, Thor, Captain America την εβδομάδα

δηλαδή πόσο έπρεπε να πουλάς 4000??? Δεν υπάρχει λογική....

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 λεπτά πριν, Guts είπε:

Πάντως και η Radnet και η Hachette με έχουν προβληματίσει με τις κινήσεις τους...
Είναι δυνατόν να περιμένουν να πουλήσει ο Black Panther, o Nick Fury, o Silver Surfer, o Hulk, o Captain America, o DareDevil

τα ίδια νούμερα με Spiderman και με τις κλασικές ιστορίες Marvel. (Marvels, Civil War, FF Galactus , κλπ)

 

Θα έπρεπε να γνωρίζουν καλύτερα την πραγματικότητα και να δρούν αναλόγως...!

Ναι ρε συ Radnet ευχαριστημένη θα έπρεπε να είσαι αν πουλας 1000 αντίτυπα Hulk, Daredevil, Thor, Captain America την εβδομάδα

δηλαδή πόσο έπρεπε να πουλάς 4000??? Δεν υπάρχει λογική....

Σε ολα αυτά τα πήγαν μάλλον με βάση τις σειρές ,ταινίες που πήγαν πολύ καλά και στηρίχτηκαν ότι θα τα σπρώξουν στο να πουλήσουν αλλά ναι με σχέση κλασικους όπως ο spiderman λογικό να πουλήσουν πιο λίγο.

Στο θέμα του spider verse και civil war τα έβαλαν στα τελευταία της δεύτερης 60αδας που για μένα τουλάχιστο το spider verse θα έπρεπε πιο νωρίς για να του δώσουν ώθηση και οι ταινίες που έκαναν επιτυχία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  907
  • Reputation:   5273
  • Achievement Points:  955
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1684 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

35 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Στο θέμα του spider verse και civil war τα έβαλαν στα τελευταία της δεύτερης 60αδας που για μένα τουλάχιστο το spider verse θα έπρεπε πιο νωρίς για να του δώσουν ώθηση και οι ταινίες που έκαναν επιτυχία!


Αυτά μάλλον τα έβαλαν στο τέλος γιατί η Anubis τα έχει και σε δικές τις εκδόσεις που κυκλοφορούν ακόμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 ώρες πριν, Bilis είπε:


Αυτά μάλλον τα έβαλαν στο τέλος γιατί η Anubis τα έχει και σε δικές τις εκδόσεις που κυκλοφορούν ακόμη.

Ναι σωστή η σκέψη σου και το σκέφτηκα και εγώ σαν ενδεχόμενο και ίσως να έχεις δίκιο  :)

Απλα για μένα  θα μπορούσαν να παίζουν σε ένα κραχτης τεύχος  μετά ένα όχι τόσο γνωστό ώστε το ένα να τραβάει το άλλο .(ιστορίες στη επίσημη συλλογή υπάρχουν ένα σωρό ώστε να παίξουν ανάλογα) Και μιλάω για το κοινό της Ελλάδος που ίσως να μην είναι τόσο γνωστες αρκετων ηρώων ώστε να τρέξουν να τα πάρουν .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είμαι από αυτούς που έχουν πάρει όλη την Radnet και όλη την Hachette(εκτός των ιστοριών που έχω από άλλες εκδόσεις). 

Δεν με έχει κουράσει καμία συλλογή ως τώρα παρόλο που έχω χάσει τον έλεγχο στο διάβασμα λόγω χρόνου και έχουν μαζευτεί αρκετά αδιάβαστα. Αποκτώ και εκδόσεις Anubis, Οξύ κ.λ.π. 

Κάθε συλλογή είναι διαφορετική και την θεωρώ απαραίτητη για συλλέκτες ή για τους fans της Marvel. Δεν με πτόησε καμιά ως τώρα ούτε μου δημιούργησε αμφιβολία να τη συνεχίσω. Μπορώ να πω ότι είναι ό,τι καλύτερο και οι δυο συλλογές και με γεμίζουν. Ακόμα και ο χώρος που είναι πρόβλημα,%έναν τόμο εφόσον τον θέλω θα τον αποκτούσα ακόμα κι αν χρειαστεί να τον αποθηκεύσω κάτω από το κρεβάτι. 

Το γράφω αυτό για να πάρω κι εγώ θέση στη συζήτηση και τη σύγκριση των παιδιών που πολύ όμορφα είπαν τα επιχειρήματά τους. 

Υπάρχει τεράστια ποικιλία σε σκέψεις, φιλοσοφία και ίσως αντιδράσεις(καταναλωτικά). 

 

Επεξεργασία από ajuli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38096
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  57
  • Reputation:   450
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  1
  • With Us For:  927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

29 λεπτά πριν, ajuli είπε:

Είμαι από αυτούς που έχουν πάρει όλη την Radnet και όλη την Hachette(εκτός των ιστοριών που έχω από άλλες εκδόσεις). 

Δεν με έχει κουράσει καμία συλλογή ως τώρα παρόλο που έχω χάσει τον έλεγχο στο διάβασμα λόγω χρόνου και έχουν μαζευτεί αρκετά αδιάβαστα. Αποκτώ και εκδόσεις Anubis, Οξύ κ.λ.π. 

Κάθε συλλογή είναι διαφορετική και την θεωρώ απαραίτητη για συλλέκτες ή για τους fans της Marvel. Δεν με πτόησε καμιά ως τώρα ούτε μου δημιούργησε αμφιβολία να τη συνεχίσω. Μπορώ να πω ότι είναι ό,τι καλύτερο και οι δυο συλλογές και με γεμίζουν. Ακόμα και ο χώρος που είναι πρόβλημα,%έναν τόμο εφόσον τον θέλω θα τον αποκτούσα ακόμα κι αν χρειαστεί να τον αποθηκεύσω κάτω από το κρεβάτι. 

Το γράφω αυτό για να πάρω κι εγώ θέση στη συζήτηση και τη σύγκριση των παιδιών που πολύ όμορφα είπαν τα επιχειρήματά τους. 

Υπάρχει τεράστια ποικιλία σε σκέψεις, φιλοσοφία και ίσως αντιδράσεις(καταναλωτικά). 

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! Είσαι ο άνθρωπός μου :xm:  Συμφωνώ και επαυξάνω, με όλα μα όλα 1000000 %  ! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17725
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ ajuli Συμφωνώ και επαυξάνω!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

On 27/7/2023 στο 8:41 ΠΜ, rolandofshire είπε:

Τι εννοείς; Έχουμε ΜΟΝΟ 9 μήνες να κουβεντιάζουμε για κέρδη, ζημιές, τιράζ, επιτυχία, αποτυχία, μεγάλες αγορές, μικρές αγορές, κούριερ, BoxNow, ACS. Αγχώθηκα τώρα, πότε θα προλάβουμε να τα καλύψουμε όλα;:):beer5:

4 σελίδες με post μετά εξακολουθείς να πιστεύεις ότι ήταν πολύ νωρίς για προβλέψεις αγαπητέ @ constantinople ;:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38096
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  57
  • Reputation:   450
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  1
  • With Us For:  927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό δεν ήταν προβλέψεις! ... ήταν ξεκατίνιασμ.... έεεε δημιουργικός διάλογος ήθελα να πω! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

35 λεπτά πριν, COMICUS είπε:

Αυτό δεν ήταν προβλέψεις! ... ήταν ξεκατίνιασμ.... έεεε δημιουργικός διάλογος ήθελα να πω! :lol::lol::lol:

Ξεκατιν...εεε διάλογος επιπέδου όμως αγαπητέ !!!! Όχι ότι και ότι!! :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.