Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27046
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, Ubergorn είπε:

Ανάλογα τους τίτλους . Δεν έχει να κάνει με έναν στανραρ αριθμό . Μπορεί να είναι και όλα αν είναι ενδιαφέροντες τίτλοι για μένα μπορεί και λίγοι . Σίγουρα δεν θα δώσω λεφτά για να πάρω κάτι που δεν με ενδιαφέρει άρα η ερώτηση σου δεν έχει μια στάνταρ απάντηση :)

 

Διάβασε ξανά διότι συμπλήρωσα κάτι. Έχω μια καλή πρόταση. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

6 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Θα ήθελες ακόμα μια 60άδα για να αγοράσεις πόσα απ' αυτά; Εγώ θα ήθελα μια 200αριά ακόμη για ν' αγοράσω καμιά 40αριά που μ' ενδιαφέρουν. Λες να το προτείνουμε στον εκδότη μήπως αλλάξει κάτι; :thinking:

Παραβλέποντας το ειρωνικό σχόλιο που έκανες θα σου πω ότι είναι στο χέρι του εκδότη να επιλέξει ενδιαφέροντες τίτλους για να προσελκύσει το κοινό και να βγάλει λεφτά . Αν πχ μπουν αυτά που ψηφίσαμε σαν ομάδα σε επόμενη 60αδα για μένα θα ήταν πάνω από τα μισά αγορά . Τώρα να τα αγοράσω όλα για να έχω στο τέλος άχρηστα για μένα κόμιξ στα ράφια και τσάμπα να πιάνουν χώρο όχι δεν θα το κάνω . Εσύ μπορεί να το βλέπεις έτσι και να τα αγοράζεις όλα αλλά όχι εγώ αδερφέ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27046
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Παραβλέποντας το ειρωνικό σχόλιο που έκανες θα σου πω ότι είναι στο χέρι του εκδότη να επιλέξει ενδιαφέροντες τίτλους για να προσελκύσει το κοινό και να βγάλει λεφτά . Αν πχ μπουν αυτά που ψηφίσαμε σαν ομάδα σε επόμενη 60αδα για μένα θα ήταν πάνω από τα μισά αγορά . Τώρα να τα αγοράσω όλα για να έχω στο τέλος άχρηστα για μένα κόμιξ στα ράφια και τσάμπα να πιάνουν χώρο όχι δεν θα το κάνω . Εσύ μπορεί να το βλέπεις έτσι και να τα αγοράζεις όλα αλλά όχι εγώ αδερφέ :)

Όχι, δεν είναι στο χέρι του εκδότη, διότι πρόκειται για συγκεκριμένη σειρά που επέλεξε μια ξένη εταιρία να φέρει και στην Ελλάδα. Δε θα κάνει επιλογές για τον Κώστα, τον Πέτρο, τη Μαρία. Η μόνη παρέμβαση που έχει γίνει με κάποιες αλλαγές στη σειρά είναι λόγω της εκδοτικής που έχει αναλάβει την επιμέλεια και μόνο, για δικούς της λόγους. Αυτά τα γνωρίζεις πολύ καλά εκτός αν μπήκες σήμερα στην κοινότητα ή έμαθες χθες για τη συλλογή αυτή. Δε σου είπε κανένας να αγοράσεις όλα τα κόμικς, είσαι ελεύθερος να κάνεις τις επιλογές σου. Όταν όμως έρχεσαι με περίσσο θράσος να ζητάς να σου εκδόσει ο Χ Ψ εκδότης 60 ακόμη τόμους για να κάνεις την καβλάντα σου με τις επιλογές σου, τέτοια ειρωνικά σχόλια θα παίρνεις ως απάντηση διότι προφανώς είσαι μέρος του προβλήματος. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 λεπτό πριν, Mandrake είπε:

Όχι, δεν είναι στο χέρι του εκδότη, διότι πρόκειται για συγκεκριμένη σειρά που επέλεξε μια ξένη εταιρία να φέρει και στην Ελλάδα. Δε θα κάνει επιλογές για τον Κώστα, τον Πέτρο, τη Μαρία. Η μόνη παρέμβαση που έχει γίνει με κάποιες αλλαγές στη σειρά είναι λόγω της εκδοτικής που έχει αναλάβει την επιμέλεια και μόνο, για δικούς της λόγους. Αυτά τα γνωρίζεις πολύ καλά εκτός αν μπήκες σήμερα στην κοινότητα ή έμαθες χθες για τη συλλογή αυτή. Δε σου είπε κανένας να αγοράσεις όλα τα κόμικς, είσαι ελεύθερος να κάνεις τις επιλογές σου. Όταν όμως έρχεσαι με περίσσο θράσος να ζητάς να σου εκδόσει ο Χ Ψ εκδότης 60 ακόμη τόμους για να κάνεις την καβλάντα σου με τις επιλογές σου, τέτοια ειρωνικά σχόλια θα παίρνεις ως απάντηση διότι προφανώς είσαι μέρος του προβλήματος. :)

Πιες καφέ και φάε το κουλούρι σου . Ξύπνησες στραβά προφανώς και σου φταινε διάφορα . 

Α ρίξε και λίγο νεράκι στο μουτρακι. Βοηθάει και αυτό . :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27046
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Πιες καφέ και φάε το κουλούρι σου . Ξύπνησες στραβά προφανώς και σου φταινε διάφορα . 

Α ρίξε και λίγο νεράκι στο μουτρακι. Βοηθάει και αυτό . :)

 

Η αλήθεια είναι πως όταν βλέπω ανεγκέφαλους να σχολιάζουν, κάτι παθαίνω. :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Όχι, δεν είναι στο χέρι του εκδότη, διότι πρόκειται για συγκεκριμένη σειρά που επέλεξε μια ξένη εταιρία να φέρει και στην Ελλάδα. Δε θα κάνει επιλογές για τον Κώστα, τον Πέτρο, τη Μαρία. Η μόνη παρέμβαση που έχει γίνει με κάποιες αλλαγές στη σειρά είναι λόγω της εκδοτικής που έχει αναλάβει την επιμέλεια και μόνο, για δικούς της λόγους. Αυτά τα γνωρίζεις πολύ καλά εκτός αν μπήκες σήμερα στην κοινότητα ή έμαθες χθες για τη συλλογή αυτή. Δε σου είπε κανένας να αγοράσεις όλα τα κόμικς, είσαι ελεύθερος να κάνεις τις επιλογές σου. Όταν όμως έρχεσαι με περίσσο θράσος να ζητάς να σου εκδόσει ο Χ Ψ εκδότης 60 ακόμη τόμους για να κάνεις την καβλάντα σου με τις επιλογές σου, τέτοια ειρωνικά σχόλια θα παίρνεις ως απάντηση διότι προφανώς είσαι μέρος του προβλήματος. :)

Και για να προσπαθήσω να σου απαντήσω σοβαρά αν και με τις απαντήσεις σου δεν σου αξίζει  και ξέρω για τη συλλογή και ξέρω πολύ καλά τι γίνεται . Αλλά έχει πολύ υλικό για επιλογή τομών . Τώρα ότι δεν μπορεί να κάνει επιλογές για τον κάθε Κώστα το ξέρω αλλά μπορεί να κάνει καλές επιλογές .

Τώρα αν μια επιθυμία μου τη βλεπεις ως θράσος ...οκ whatever

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μόλις τώρα, Mandrake είπε:

 

Η αλήθεια είναι πως όταν βλέπω ανεγκέφαλους να σχολιάζουν, κάτι παθαίνω. :)

Το τι γνώση έχω για κόμιξ ή πόσο καιρό εσύ μαζεύεις και διαβάσεις Ε δεν θα τις βγάλουμε και έξω να τις μετρήσουμε . 

Πιες καφεδάκι και πες στον εαυτό σου "Πωπω τι του είπα ,τον ταπωσα " ,νιώσε σπουδαίος και φάε και ένα κουλουράκι . Καλημέρα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εμείς πάντως παρακολουθούμε τη συζήτηση με ενδιαφέρον, τρώγοντας σπόρια! :popcorn2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Εμείς πάντως παρακολουθούμε τη συζήτηση με ενδιαφέρον, τρώγοντας σπόρια! :popcorn2:

Έτσι πρέπει αδερφέ!! Και εγώ  τέτοιου είδους συζητήσεις που δύο κοκόρια διαφωνουν  τις παρακολουθώ με ανάλογο σνακ !! 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα, σήμερα πρωί πρωί αγόρασα τον 1ο μου τόμο της σειράς. Ανυπομονώ να τον διαβάσω! :nek:

 

Να πω την αλήθεια μου, μου ψιλοκακοφάνηκαν τα 11 ευρώ (σε συνδυασμό με τα 5.80 του Ιζνογκούντ που επίσης αγόρασα). 17 ευρώ φύγαν αέρας ούτε που το κατάλαβα... 

 

Θα προσπαθήσω να βρω 5 - 10 απ τα προηγούμενα στα μεταχειρισμένα, αν ποτέ τα βρω δηλαδή. 

 

Για να συμπληρώσω στο τοπικ, ο καθένας παίρνει ότι γουστάρει. Από κει κ πέρα, αν κοιτάμε να τα βρούμε μεταχειρισμένα ή σε προσφορά (γκουχ γκουχ ραντνετ γκουχ) ή παίρνουμε επιλεκτικά το 10% της εκάστοτε σειράς, ε τότε οι σειρές δεν θα είναι επικερδείς για τους εκδότες και δυστυχώς για μας θα αναγκαστούν να τις διακόψουν. Την τσέπη τους και μόνο κοιτάνε, χέστηκαν για τα θέλω μας. 

Simple as that :)

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35735
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   195
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είστε σίγουροι ότι η συζήτηση περί αγοράς επιλεγμένων τομών θα ενισχύσει την επιθυμία της εταιρείας να κάνει επέκταση;

Σωστά κάποιος κ ανάλογα τα οικονομικά του να πράττει αλλά η δημόσια συζήτηση βοηθά την επέκταση;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 λεπτά πριν, ilias73 είπε:

Είστε σίγουροι ότι η συζήτηση περί αγοράς επιλεγμένων τομών θα ενισχύσει την επιθυμία της εταιρείας να κάνει επέκταση;

Σωστά κάποιος κ ανάλογα τα οικονομικά του να πράττει αλλά η δημόσια συζήτηση βοηθά την επέκταση;

Δεν ξέρω αν βοηθάει ή όχι αδερφέ(αν διαβάζουν το φόρουμ και οι πιο πολλοί είναι μόνο για επιλεκτικά σίγουρα όχι) απλά εγώ οταν βλέπω μπούφους να πάνε να την πουν απλά  για να μεγαλώσουν το εγώ τους Ε δεν γίνεται να μην απαντήσεις και είναι λάθος γιατί πέφτεις στο επίπεδο του κάθε τέτοιου μπούφου . Από πλευράς μου συγνώμη στα μέλη αν τράβηξα μια κουβέντα και έπεσα πολλα επιπεδα ενώ δεν έπρεπε ,κουρασε κιόλας αυτό να το διαβάσει κανείς .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35735
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   195
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

8 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Δεν ξέρω αν βοηθάει ή όχι αδερφέ(αν διαβάζουν το φόρουμ και οι πιο πολλοί είναι μόνο για επιλεκτικά σίγουρα όχι) απλά εγώ οταν βλέπω μπούφους να πάνε να την πουν απλά  για να μεγαλώσουν το εγώ τους Ε δεν γίνεται να μην απαντήσεις και είναι λάθος γιατί πέφτεις στο επίπεδο του κάθε τέτοιου μπούφου . Από πλευράς μου συγνώμη στα μέλη αν τράβηξα μια κουβέντα και έπεσα πολλα επιπεδα ενώ δεν έπρεπε ,κουρασε κιόλας αυτό να το διαβάσει κανείς .

Να μην παρεξηγηθω , δεν θέλω να προσβάλλω κανένα, την απορία μου εξέφρασα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μόλις τώρα, ilias73 είπε:

Να μην παρεξηγηθω , δεν θέλω να προσβάλλω κανένα, την απορία μου εξέφρασα.

Δεν προσβάλεις κανένα μην ανησυχείς και καλά έκανες . Ο σκοπός ενός φόρουμ πρωτίστως είναι να συζητάμε ,να ενημερώνουμε και όχι να πηγαίνουμε σε χαρακτηρισμούς που διώχνουν άτομα . 

 

Όλα καλά αδερφέ και γράφε όσο θες :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ρε παιδιά τι συζητάμε? Οτι θέλει ο καθένας θα κάνει...

Δηλαδή αν σε κάποιον αρέσει μόνο ο Spiderman θα πρέπει να δώσει 500 ευρώ επιπλέον(για αναγνώσματα που δεν τον ενδιαφέρουν) για να ''στηρίξει'' την κάθε εταιρεία.

 

Υπάρχουν άπειρα βιβλία και κόμικς εξαιρετικού περιεχομένου τα οποία επίσης χρειάζονται στήριξη και η δυναμική τους (σαν εταιρείες) είναι πολύ μικρότερη απο Marvel και Hachette.

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27046
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Δεν ξέρω αν βοηθάει ή όχι αδερφέ(αν διαβάζουν το φόρουμ και οι πιο πολλοί είναι μόνο για επιλεκτικά σίγουρα όχι) απλά εγώ οταν βλέπω μπούφους να πάνε να την πουν απλά  για να μεγαλώσουν το εγώ τους Ε δεν γίνεται να μην απαντήσεις και είναι λάθος γιατί πέφτεις στο επίπεδο του κάθε τέτοιου μπούφου . Από πλευράς μου συγνώμη στα μέλη αν τράβηξα μια κουβέντα και έπεσα πολλα επιπεδα ενώ δεν έπρεπε ,κουρασε κιόλας αυτό να το διαβάσει κανείς .

 

Έφαγα το κουλουράκι μου. Πιθανολογείται ότι η σειρά μπορεί να σταματήσει επειδή "δεν τραβάει" και εσύ επιθυμείς να φαλιρίσει ένας εκδότης για να βγάλει άλλους 60 τόμους απ' τους οποίους θα έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις, ξέρω γω, τους 10; Τους 30; Το "ανεγκέφαλους" που έγραψα παραπάνω, υπογραμμίστηκε. Δείξε μου ωστόσο άλλη μια χώρα που έχει τη σειρά και έκανε επιλογές, αφού "ξέρεις πολύ καλά τι γίνεται" και το ότι "μπορεί να κάνει καλές επιλογές" (διότι αυτές που "τρέχει", βλέπεις..είναι κακές!). Η σειρά που κυκλοφορεί στην Ελλάδα είναι μία ακόμη παραλλαγή της αυθεντικής σειράς και οι μόνες αλλαγές που έχουν γίνει, είναι 3 τόμοι ως διεθνείς αποκλειστικότητες (που έχει βάλει σχεδόν κάθε χώρα τις δικές της) και ορισμένες άλλες που είχαν κάποιο επιπλέον όφελος στην εκδοτική που έχει αναλάβει την επιμέλειά της στην Ελλάδα (κι αυτό κατόπιν συμφωνίας, φαντάζομαι, με τη "μαμά" εκδοτική). Σε καμία απ' τις 12 χώρες δεν αποκλίνουν ιδιαίτερα, τη διαλογή των ιστοριών την έκανε η ίδια η "Hachette Partworks" στην αυθεντική σειρά και οι παράλληλες εκδόσεις ακολουθούν αυτή τη σειρά, πλην των περιπτώσεων των αποκλειστικών τόμων, που φαντάζομαι ότι έγιναν για να δώσει κάθε εκδοτική που επιμελείται το δικό της στίγμα ή για διαφημιστικούς σκοπούς για να γίνεται ντόρος, δε γνωρίζω (και δεν έχει σημασία). Δεν είναι θέμα επιλογών λοιπόν, γι' αυτό και στις περιπτώσεις που ολοκληρώνεται μια ιστορία σε 2ο τόμο περιμένουμε πολλές φορές βδομάδες ή και μήνες για να διαβάσουμε τη συνέχεια. Έπειτα, σύμφωνα με ποιανού τα γούστα θα γινόταν οποιαδήποτε αλλαγή; Τα δικά σου, τα δικά μου ή του constantinople (μην απαντήσεις εσύ! :P );

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27046
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 λεπτά πριν, Guts είπε:

Ρε παιδιά τι συζητάμε? Οτι θέλει ο καθένας θα κάνει...

Δηλαδή αν σε κάποιον αρέσει μόνο ο Spiderman θα πρέπει να δώσει 500 ευρώ επιπλέον(για αναγνώσματα που δεν τον ενδιαφέρουν) για να ''στηρίξει'' την κάθε εταιρεία.

 

Είσαι σίγουρος ότι διάβασες όλα όσα γράψαμε; Ποιος είπε το αντίθετο απ' αυτό; Το να λες όμως με θράσος δημόσια ότι θα ήθελες να συνεχίσει η κατρακύλα μιας εκδοτικής προσπάθειας προκειμένου να επιλέξεις εσύ ορισμένους απ' τους τόμους (και οι άλλοι ας πάνε στα σκουπίδια με λίγα λόγια), είναι τουλάχιστον κατάπτυστο, σ' αρέσει δε σ' αρέσει το είδος ή η σειρά στο σύνολό της. Κάνε τις επιλογές σου αλλά ειδικά στο σημείο που βρισκόμαστε δε βοηθούν πουθενά τέτοιες δηλώσεις. Βέβαια εκείνος που το δηλώνει είναι απόλυτα ξεκάθαρο ότι δεν του καίγεται καρφί και με μια ελαφρότητα (του εγκεφάλου που λείπει) προχωρά σε τέτοιες δηλώσεις και αισθάνεται μάλιστα περήφανος γι' αυτές.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 min ago , Mandrake said:

 

Είσαι σίγουρος ότι διάβασες όλα όσα γράψαμε; Ποιος είπε το αντίθετο απ' αυτό; Το να λες όμως με θράσος δημόσια ότι θα ήθελες να συνεχίσει η κατρακύλα μιας εκδοτικής προσπάθειας προκειμένου να επιλέξεις εσύ ορισμένους απ' τους τόμους, είναι τουλάχιστον κατάπτυστο, σ' αρέσει δε σ' αρέσει το είδος ή η σειρά στο σύνολό της.

 

Δεν κατάλαβα οτι κάποιος θέλει την κατρακύλα της συλλογής απ'αυτά που διάβασα...

Όλοι να συνεχίσει θέλουμε, είτε αυτός που θα αγοράσει 2-3 τόμους είτε αυτός που θα αγοράσει 60!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27046
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Guts είπε:

 

Δεν κατάλαβα οτι κάποιος θέλει την κατρακύλα της συλλογής απ'αυτά που διάβασα...

Όλοι να συνεχίσει θέλουμε, είτε αυτός που θα αγοράσει 2-3 τόμους είτε αυτός που θα αγοράσει 60!

 

 

Δηλαδή λέγοντας "κάνε εσύ 60 εκδόσεις, εγώ βέβαια θα πάρω τις 20!" τι λες ακριβώς; Εύχεσαι στην εκδοτική καλές πωλήσεις και αναμένεις; Θα σου πει εύλογα ο εκδότης, πάρε για την ώρα τη χείρα με τα πέντε ορφανά. Και μάντεψε ποιος είναι ο χαμένος από όλο αυτό. Σίγουρα όχι ο "δε βαριέσαι..καλά ήταν απ' το τίποτα κι αυτά εδώ! Τυχεροί ήμασταν!".

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

8 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Έφαγα το κουλουράκι μου. Πιθανολογείται ότι η σειρά μπορεί να σταματήσει επειδή "δεν τραβάει" και εσύ επιθυμείς να φαλιρίσει ένας εκδότης για να βγάλει άλλους 60 τόμους απ' τους οποίους θα έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις, ξέρω γω, τους 10; Τους 30; Το "ανεγκέφαλους" που έγραψα παραπάνω, υπογραμμίστηκε. Δείξε μου ωστόσο άλλη μια χώρα που έχει τη σειρά και έκανε επιλογές, αφού "ξέρεις πολύ καλά τι γίνεται" και το ότι "μπορεί να κάνει καλές επιλογές" (διότι αυτές που "τρέχει", βλέπεις..είναι κακές!). Η σειρά που κυκλοφορεί στην Ελλάδα είναι μία ακόμη παραλλαγή της αυθεντικής σειράς και οι μόνες αλλαγές που έχουν γίνει, είναι 3 τόμοι ως διεθνείς αποκλειστικότητες (που έχει βάλει σχεδόν κάθε χώρα τις δικές της) και ορισμένες άλλες που είχαν κάποιο επιπλέον όφελος στην εκδοτική που έχει αναλάβει την επιμέλειά της στην Ελλάδα (κι αυτό κατόπιν συμφωνίας, φαντάζομαι, με τη "μαμά" εκδοτική). Σε καμία απ' τις 12 χώρες δεν αποκλίνουν ιδιαίτερα, τη διαλογή των ιστοριών την έκανε η ίδια η "Hachette Partworks" στην αυθεντική σειρά και οι παράλληλες εκδόσεις ακολουθούν αυτή τη σειρά, πλην των περιπτώσεων των αποκλειστικών τόμων, που φαντάζομαι ότι έγιναν για να δώσει κάθε εκδοτική που επιμελείται το δικό της στίγμα ή για διαφημιστικούς σκοπούς για να γίνεται ντόρος, δε γνωρίζω (και δεν έχει σημασία). Δεν είναι θέμα επιλογών λοιπόν, γι' αυτό και στις περιπτώσεις που ολοκληρώνεται μια ιστορία σε 2ο τόμο περιμένουμε πολλές φορές βδομάδες ή και μήνες για να διαβάσουμε τη συνέχεια. Έπειτα, σύμφωνα με ποιανού τα γούστα θα γινόταν οποιαδήποτε αλλαγή; Τα δικά σου, τα δικά μου ή του constantinople (μην απαντήσεις εσύ! :P );

Λοιπόν θα ήμουν πολύ θετικός για συζήτηση και δεν με ενδιαφέρει αν υπάρχει αντίθετη άποψη από τη δική μου(ίσα ίσα αυτό βοηθά να γίνει η συζήτηση) αλλά από τη στιγμή που ήσουν ειρωνικός πέταξες και τα "ανεγκεφαλος" εκεί κλείδωσε ότι με άτομα που εκφράζονται έτσι απλά δεν αξίζει . 

Τώρα αν εσύ εξελαβες με αυτά που έγραψα ότι θέλω την κατρακύλα της εταιρίας μάλλον εσύ θα πρέπει να ξαναδιαβάσεις αυτά που είπαμε και έγραψα .

Φιλική συμβουλή : πριν γίνεις ειρωνικός στο μέλλον πρώτα μίλησε και αν όντως βγει "ανεγκεφαλος" όπως λες τότε γίνε . 

 

Υ.Γ. : φάε ακόμα ένα κουλουράκι ,μεσημέρι είναι και ακόμα αργεί η ώρα να τελειώσει η εργασία . Τα φιλιά μου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 min ago , Mandrake said:

 

Δηλαδή λέγοντας "κάνε εσύ 60 εκδόσεις, εγώ βέβαια θα πάρω τις 20!" τι λες ακριβώς; Εύχεσαι στην εκδοτική καλές πωλήσεις και αναμένεις; Θα σου πει εύλογα ο εκδότης, πάρε για την ώρα τη χή(εί)ρα με τα πέντε ορφανά. Και μάντεψε ποιος είναι ο χαμένος από όλο αυτό. Σίγουρα όχι ο "δε βαριέσαι..καλά ήταν απ' το τίποτα κι αυτά εδώ!".

 

Μα αν δεν είσαι φαν της Marvel και πήρες 20 απ'τους 60 τόμους εγω θεωρώ οτι στήριξες την προσπάθεια, και με το παραπάνω μάλιστα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μόλις τώρα, Guts είπε:

 

Μα αν δεν είσαι φαν της Marvel και πήρες 20 απ'τους 60 τόμους εγω θεωρώ οτι στήριξες την προσπάθεια, και με το παραπάνω μάλιστα!

Και μη ξεχνάμε πως ορισμένοι από εμάς έχουμε ήδη πολλούς τόμους είτε από οξύ ,είτε από anubis ,είτε στη μητρική τους γλώσσα άρα και μειώνεται ο αριθμός που θα πάρουμε . Αλλά συμφωνώ . Ακόμα και 20/60 να παρεις στηρίζεις . Δεν είναι ανάγκη να πάρεις 60/60 για να στηρίξεις (οποίοι το κάνουν μπράβο τους και καλά κάνουν ,δεν το κρίνω αυτό ίσα ίσα αν τους άρεσαν ή δεν είχαν και τα 60 καλά έπραξαν και τα πήραν τότε :). )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27046
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 λεπτά πριν, Guts είπε:

 

Μα αν δεν είσαι φαν της Marvel και πήρες 20 απ'τους 60 τόμους εγω θεωρώ οτι στήριξες την προσπάθεια, και με το παραπάνω μάλιστα!

 

Ξαναλέω διότι μάλλον δεν το καταλαβαίνεις. Με μία τέτοια δήλωση (60 τόμοι είναι 30 μήνες ήτοι τα 3 επόμενα έτη), προεξοφλείς στον εκδότη ότι η προσπάθεια που κάνει θα εξακολουθήσει να μην πηγαίνει καλά, διότι εσύ αποφάσισες για Χ Ψ λόγους να αγοράζεις επιλεκτικά. Κοπρέντε; Δεν εξετάζουμε τι θα κάνεις τελικά.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιος να εύχεται να κλείσει μια εταιρεία ένα μαγαζί ή το οτιδήποτε (εκτός άμα υπάρχει προσωπικό όφελος ή αντιπαλότητα). 

Τώρα για αυτόν που είναι φανατικός συλλέκτης μιας σειράς (όπως είμαι  στη SEC), εύχεται να συνεχίσει επ' άπειρον και "παρακαλάει" τους υπόλοιπους περιστασιακούς, να συνεχίσουν να αγοράζουν ή/και να αγοράσουν τα προηγούμενα. Για το καλό της σειράς μεν αλλά κυρίως να μην κρυβόμαστε για τη δικιά του επιθυμία, εφόσον "καίγεται" για την επέκταση. 

Καλώς ή κακώς το να αγοράζουμε τα πάντα είναι ανέφικτο (και οικονομικά αλλά κυρίως χωροταξικά). Οπότε ότι παίρνει κανείς, θα πρέπει να θεωρείται καλό. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον. 

 

Στην προκειμένη σειρά εγώ εντάσσομαι στους περιστασιακούς (ούτε καν μάλλον με 1 τόμο) οπότε συνεχίσει κοπεί δεν με πολυενδιαφέρει. Μακάρι για σας που την αγοράζετε τόσα χρόνια να συνεχίσει, αλλά επί προσωπικού δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Να αγοράσω και τους 120 τόμους εννοώ. 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27046
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα θα γίνει έτσι κι αλλιώς φίλε @ ManaLeak13 όταν ανοίγουμε το ρημάδι προτού σκεφτούμε και ξεστομίζουμε τέτοια πράγματα όπως αυτό που είπε ο παραπάνω κουλουρτζ..συμφορουμήτης. Δε σου λέω ότι θα γίνει ντε και καλά επειδή το ξεστόμισε ένα μέλος. Μία άποψη θα σκεφτεί κανείς, πάει στα κομμάτια. Εάν όμως πάρουν θάρρος κι άλλοι και "γίνουμε πολλές", τότε ναι, είναι μια ένδειξη ότι εφόσον τα πράγματα είναι έτσι σήμερα και μια μερίδα κόσμου συνεχίζει να σκέφτεται κατ' αυτόν τον τρόπο, γιατί να δώσω μία ακόμη ευκαιρία ανακοινώνοντας κι άλλους τόμους; Βρε παιδιά, τα αυτονόητα θα συνεχίσουμε να κουβεντιάζουμε τώρα;

 

Κάποιος που αγόρασε επιλεκτικά 5 τόμους, αύριο μπορεί να το ξανασκεφτεί και ν' αγοράσει κι άλλους και έτσι αργά ή γρήγορα δε θα μείνει απούλητο στοκ του εκδότη. Δεν είναι το ιδανικό, αλλά καλύτερα απ' το τίποτα. Το έχουμε δει να συμβαίνει κι εδώ μέσα, όπως και το αντίθετο, να πουλήσει μεταχειρισμένα κάποια που δεν ήθελε, στην περίπτωση αυτή όμως η εκδοτική δεν έχει ζημία. Εάν όμως προεξοφλεί ότι βγάλτε τόσους εσείς (με συγκεκριμένο νούμερο μάλιστα που δείχνει τι σκοπεύει να κάνει τα επόμενα 3 χρόνια) και βλέπουμε, δείχνει αλλιώς. Εάν έλεγε όπως έχετε πει κάποιοι "μακάρι να συνεχιστεί, εγώ θα συνεχίσω να παίρνω επιλεκτικά κάποια κομμάτια που μ'  ενδιαφέρουν", ακούγεται αυτό που λέει παραπάνω ο Guts. Εδώ όμως είχαμε έναν τύπο ζαμάν φου που στις αμέσως προηγούμενες προτάσεις του ήταν προφανές ότι δεν του καίγεται καρφί πως θα πάει η σειρά, απλά βρήκε πρόσφορο έδαφος και σκέφτηκε να πει τη λαλακία του πετώντας..έτσι..ένα νούμερο χωρίς να κάνει τους υπολογισμούς του. Και δε βαριέσαι... Άλλος "σπρώχνει".

 

Spoiler

Βρε μήπως το σχόλιό του περνούσε στο ντούκου τελικά και προσκάλεσα εγώ τον εκδότη στο νήμα αυτό πλέον, με όλη αυτή τη φασαρία; :P

 

Τέλος πάντων, η αλήθεια είναι ότι αυτά "μου βγαίνουν" λίγο με μια πικρία εάν κι εφόσον τα απαισιόδοξα σενάρια βγουν όντως αληθινά, διότι είχαμε δυο καλές περιπτώσεις οι οποίες έχω την αίσθηση ότι το να ολοκληρωνόντουσαν δεν είναι δα και τόσο ανέφικτο (εδώ αγοράζουμε άλλα και άλλα κατά καιρούς με ότι να 'ναι τιμές), αλλά μάλλον και σε αυτήν εδώ την περίπτωση το τιράζ δεν είχε υπολογιστεί καλά. Αναρωτιέμαι ωστόσο... Στη Σλοβακία, στη Ρουμανία, στη Βουλγαρία ή ακόμη και στο..Περού (!), οι πωλήσεις κόμικς και δη των υπερηρωικών, πάνε καλύτερα από δω; Εντάξει, αναπτυσσόμενα κράτη είναι, αλλά ακόμη και σήμερα το κατά κεφαλήν εισόδημα νομίζω ότι είναι μικρότερο απ' αυτό της Ελλάδας. Περισσεύουν για κόμικς εκεί και μπορούν τέτοιες σειρές να συνεχίζουν αλλά όχι εδώ; Θα μου το εξηγήσει αυτό κάποιος; Γι' αυτό λέω, μήπως άλλα υπολόγιζε η "μαμά" "Hachette" για την Ελλάδα που ξεκίνησε με διαφορετικό τιράζ απ' ότι θα έπρεπε και δεν "τους βγαίνουν" τώρα τα κουκιά, όπως αποδείχτηκε ότι συνέβη με τη "Radnet";

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

35 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Μα θα γίνει έτσι κι αλλιώς φίλε @ ManaLeak13 όταν ανοίγουμε το ρημάδι προτού σκεφτούμε και ξεστομίζουμε τέτοια πράγματα όπως αυτό που είπε ο παραπάνω κουλουρτζ..συμφορουμήτης. Δε σου λέω ότι θα γίνει ντε και καλά επειδή το ξεστόμισε ένα μέλος. Μία άποψη θα σκεφτεί κανείς, πάει στα κομμάτια. Εάν όμως πάρουν θάρρος κι άλλοι και "γίνουμε πολλές", τότε ναι, είναι μια ένδειξη ότι εφόσον τα πράγματα είναι έτσι σήμερα και μια μερίδα κόσμου συνεχίζει να σκέφτεται κατ' αυτόν τον τρόπο, γιατί να δώσω μία ακόμη ευκαιρία ανακοινώνοντας κι άλλους τόμους; Βρε παιδιά, τα αυτονόητα θα συνεχίσουμε να κουβεντιάζουμε τώρα;

 

Κάποιος που αγόρασε επιλεκτικά 5 τόμους, αύριο μπορεί να το ξανασκεφτεί και ν' αγοράσει κι άλλους και έτσι αργά ή γρήγορα δε θα μείνει απούλητο στοκ του εκδότη. Δεν είναι το ιδανικό, αλλά καλύτερα απ' το τίποτα. Το έχουμε δει να συμβαίνει κι εδώ μέσα, όπως και το αντίθετο, να πουλήσει μεταχειρισμένα κάποια που δεν ήθελε, στην περίπτωση αυτή όμως η εκδοτική δεν έχει ζημία. Εάν όμως προεξοφλεί ότι βγάλτε τόσους εσείς (με συγκεκριμένο νούμερο μάλιστα που δείχνει τι σκοπεύει να κάνει τα επόμενα 3 χρόνια) και βλέπουμε, δείχνει αλλιώς. Εάν έλεγε όπως έχετε πει κάποιοι "μακάρι να συνεχιστεί, εγώ θα συνεχίσω να παίρνω επιλεκτικά κάποια κομμάτια που μ'  ενδιαφέρουν", ακούγεται αυτό που λέει παραπάνω ο Guts. Εδώ είχαμε ένα τύπο ζαμάν φου που στις αμέσως προηγούμενες προτάσεις του ήταν προφανές ότι δεν του καίγεται καρφί πως θα πάει η σειρά, απλά βρήκε πρόσφορο έδαφος και σκέφτηκε να πει τη λαλακία του πετώντας..έτσι..ένα νούμερο χωρίς να κάνει τους υπολογισμούς του. Και δε βαριέσαι... Άλλος "σπρώχνει".

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Βρε μήπως το σχόλιό του περνούσε στο ντούκου τελικά και προσκάλεσα εγώ τον εκδότη στο νήμα αυτό πλέον, με όλη αυτή τη φασαρία; :P

 

Τέλος πάντων, η αλήθεια είναι ότι αυτά "μου βγαίνουν" λίγο με μια πικρία εάν κι εφόσον τα απαισιόδοξα σενάρια βγουν όντως αληθινά, διότι είχαμε δυο καλές περιπτώσεις οι οποίες έχω την αίσθηση ότι το να ολοκληρωνόντουσαν δεν είναι και τόσο ανέφικτο (εδώ αγοράζουμε άλλα και άλλα κατά καιρούς με ότι να 'ναι τιμές), αλλά μάλλον και σε αυτήν εδώ την περίπτωση το τιράζ δεν είχε υπολογιστεί καλά. Αναρωτιέμαι ωστόσο... Στη Σλοβακία, στη Ρουμανία, στη Βουλγαρία ή ακόμη και στο..Περού (!), οι πωλήσεις κόμικς και δη των υπερηρωικών, πάνε καλύτερα από δω; Εντάξει, αναπτυσσόμενα κράτη είναι, αλλά ακόμη και σήμερα το κατά κεφαλήν εισόδημα νομίζω ότι είναι μικρότερο απ' αυτό της Ελλάδας. Περισσεύουν για κόμικς εκεί και μπορούν τέτοιες σειρές να συνεχίζουν αλλά όχι εδώ; Θα μου το εξηγήσει αυτό κάποιος; Γι' αυτό λέω, μήπως άλλα υπολόγιζε η "μαμά" "Hachette" για την Ελλάδα που ξεκίνησε με διαφορετικό τιράζ απ' ότι θα έπρεπε και δεν "τους βγαίνουν" τώρα τα κουκιά, όπως αποδείχτηκε ότι συνέβη με τη "Radnet";

Αν ήξερες να εκφράζεσαι καλύτερα πέρα από ειρωνικός και επίθεση δεν θα είχαμε φτάσει σε αυτό το σημείο . Και σου είπα και παραπάνω πως δεν με νοιάζει η αντίθετη άποψη σου ίσα ίσα θα κάναμε κουβέντα και πιστεύω και καλή . Αλλά έτσι όπως μου τη μπήκες οχι και πάλι όχι .

Σκεφτόμαστε τι είπε ο άλλος πρώτου σχολιάσουμε πάνω στο σχόλιο του . Να κοπει και η ελευθερία λόγου στο τέλος επειδή δεν αρέσει η άποψη σε μερικούς . Τη γλώσσα και τα χέρια στο μυαλό την επόμενη φορά που θα σχολιασεις και μαλλιστα με τέτοιο τρόπο .  Κατά τα άλλα κουλουρτζης έγινα ,ασε να κεράσω ακόμα ένα για το απογευματινό 

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

24 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Μα θα γίνει έτσι κι αλλιώς φίλε @ ManaLeak13 όταν ανοίγουμε το ρημάδι προτού σκεφτούμε και ξεστομίζουμε τέτοια πράγματα όπως αυτό που είπε ο παραπάνω κουλουρτζ..συμφορουμήτης. Δε σου λέω ότι θα γίνει ντε και καλά επειδή το ξεστόμισε ένα μέλος. Μία άποψη θα σκεφτεί κανείς, πάει στα κομμάτια. Εάν όμως πάρουν θάρρος κι άλλοι και "γίνουμε πολλές", τότε ναι, είναι μια ένδειξη ότι εφόσον τα πράγματα είναι έτσι σήμερα και μια μερίδα κόσμου συνεχίζει να σκέφτεται κατ' αυτόν τον τρόπο, γιατί να δώσω μία ακόμη ευκαιρία ανακοινώνοντας κι άλλους τόμους; Βρε παιδιά, τα αυτονόητα θα συνεχίσουμε να κουβεντιάζουμε τώρα;

 

Κάποιος που αγόρασε επιλεκτικά 5 τόμους, αύριο μπορεί να το ξανασκεφτεί και ν' αγοράσει κι άλλους και έτσι αργά ή γρήγορα δε θα μείνει απούλητο στοκ του εκδότη. Δεν είναι το ιδανικό, αλλά καλύτερα απ' το τίποτα. Το έχουμε δει να συμβαίνει κι εδώ μέσα, όπως και το αντίθετο, να πουλήσει μεταχειρισμένα κάποια που δεν ήθελε, στην περίπτωση αυτή όμως η εκδοτική δεν έχει ζημία. Εάν όμως προεξοφλεί ότι βγάλτε τόσους εσείς (με συγκεκριμένο νούμερο μάλιστα που δείχνει τι σκοπεύει να κάνει τα επόμενα 3 χρόνια) και βλέπουμε, δείχνει αλλιώς. Εάν έλεγε όπως έχετε πει κάποιοι "μακάρι να συνεχιστεί, εγώ θα συνεχίσω να παίρνω επιλεκτικά κάποια κομμάτια που μ'  ενδιαφέρουν", ακούγεται αυτό που λέει παραπάνω ο Guts. Εδώ όμως είχαμε έναν τύπο ζαμάν φου που στις αμέσως προηγούμενες προτάσεις του ήταν προφανές ότι δεν του καίγεται καρφί πως θα πάει η σειρά, απλά βρήκε πρόσφορο έδαφος και σκέφτηκε να πει τη λαλακία του πετώντας..έτσι..ένα νούμερο χωρίς να κάνει τους υπολογισμούς του. Και δε βαριέσαι... Άλλος "σπρώχνει".

 

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

Βρε μήπως το σχόλιό του περνούσε στο ντούκου τελικά και προσκάλεσα εγώ τον εκδότη στο νήμα αυτό πλέον, με όλη αυτή τη φασαρία; :P

 

Τέλος πάντων, η αλήθεια είναι ότι αυτά "μου βγαίνουν" λίγο με μια πικρία εάν κι εφόσον τα απαισιόδοξα σενάρια βγουν όντως αληθινά, διότι είχαμε δυο καλές περιπτώσεις οι οποίες έχω την αίσθηση ότι το να ολοκληρωνόντουσαν δεν είναι δα και τόσο ανέφικτο (εδώ αγοράζουμε άλλα και άλλα κατά καιρούς με ότι να 'ναι τιμές), αλλά μάλλον και σε αυτήν εδώ την περίπτωση το τιράζ δεν είχε υπολογιστεί καλά. Αναρωτιέμαι ωστόσο... Στη Σλοβακία, στη Ρουμανία, στη Βουλγαρία ή ακόμη και στο..Περού (!), οι πωλήσεις κόμικς και δη των υπερηρωικών, πάνε καλύτερα από δω; Εντάξει, αναπτυσσόμενα κράτη είναι, αλλά ακόμη και σήμερα το κατά κεφαλήν εισόδημα νομίζω ότι είναι μικρότερο απ' αυτό της Ελλάδας. Περισσεύουν για κόμικς εκεί και μπορούν τέτοιες σειρές να συνεχίζουν αλλά όχι εδώ; Θα μου το εξηγήσει αυτό κάποιος; Γι' αυτό λέω, μήπως άλλα υπολόγιζε η "μαμά" "Hachette" για την Ελλάδα που ξεκίνησε με διαφορετικό τιράζ απ' ότι θα έπρεπε και δεν "τους βγαίνουν" τώρα τα κουκιά, όπως αποδείχτηκε ότι συνέβη με τη "Radnet";

Και στη τελική αγαπητέ ποτέ δεν είπα ότι θέλω να κλείσει . Ότι παίρνω επιλεκτικά όπως αρκετοί εδώ μέσα δεν σημαίνει ότι δεν στηρίζω . Το επιλεκτικά εξάλλου δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις πόσα ειναι σε ποσότητα και δεν θα σε νοιάζει και είναι  λογικό .

Είπαμε πρώτα κοιτάς τι λέει ο άλλος πριν πας σε επίθεση . Τόσοι εδώ μέσα κατάλαβαν ακριβως τι λέω αλλά εσένα που δεν σου άρεσε είπες να κάνεις το κομμάτι σου .(και το κατάφερες μπράβο σου σε αυτό).

Τώρα αν σε όσους με αντίθετη άποψη με τη δική σου πας σε επίθεση αυτό  δείχνει το ποιόν σου .

Και επειδή είπαμε είμαι πλέον ο αγαπημένος σου κουλουρτζης να κεράσω με σουσάμι ,ολικής :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν νομίζω πάντως το "δημόσιο" της παρούσας συζήτησης να επηρεάσει στο ελάχιστο το τι σκέφτεται να κάνει η Hachette με την επέκταση ή όχι της σειράς. Κανείς δεν ασχολείται τόσο πολύ, δυστυχώς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34735
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παρακολούθησα με ενδιαφέρον την παραπάνω συζήτηση η οποία επιτέλους ταρακούνησε λίγο τα νερά εδώ μέσα και είχαμε κάτι να διαβάσουμε. :beer:

Σήμερα πήρα μετά από αρκετό καιρό ένα τόμο της συλλογής αυτής. Μια συλλογή που στο πρώτο μισό την είχα παρακολουθήσει κατά 70% αλλά μετά έπεσε το ενδιαφέρον μου κυρίως λόγω της Radnet, καθώς οι πρώτες ιστορίες των ηρώων στο μακρινό 60 όπου τα πράγματα δεν ήταν τόσο μπερδεμένα δεν χτυπούσαν κόκκινο στον ψυχαναγκασμό μου, αλλά και λόγω των ιστοριών της παρούσας εγκυκλοπαίδειας που δεν ήταν τόσο του γούστου μου. Συγκρίνοντας τις δύο σειρές μπορώ να πω ότι η έκδοση της hashette υπερτερεί σε πολλά πράγματα εκτός από την ιστορική - λογική συνέχεια των ιστοριών. Τελικά ίσως θα προτιμούσα σαν ΝΕΟΣ αναγνώστης της MARVEL να είχε η συλλογή στην αρχή 20 τόμους κραχτες καιμετα κάπως να πήγαινε με χρονολογική σειρά. Έτσι θα υπήρχε μια λογική και σε εμάς τους νέους στον Marveloχωρο. 

Σε άλλα νέα ο τελευταίος τόμος είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ. Περίμενα να τον διαβάσω από Radnet αλλά τελικα ευτυχώς τον έβγαλε η σειρά αυτή.

 

Υ.Γ. @ constantinople  άσε κάτω τα σπόρια μου. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  381
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Παρακολούθησα με ενδιαφέρον την παραπάνω συζήτηση η οποία επιτέλους ταρακούνησε λίγο τα νερά εδώ μέσα και είχαμε κάτι να διαβάσουμε. :beer:

Σήμερα πήρα μετά από αρκετό καιρό ένα τόμο της συλλογής αυτής. Μια συλλογή που στο πρώτο μισό την είχα παρακολουθήσει κατά 70% αλλά μετά έπεσε το ενδιαφέρον μου κυρίως λόγω της Radnet, καθώς οι πρώτες ιστορίες των ηρώων στο μακρινό 60 όπου τα πράγματα δεν ήταν τόσο μπερδεμένα δεν χτυπούσαν κόκκινο στον ψυχαναγκασμό μου, αλλά και λόγω των ιστοριών της παρούσας εγκυκλοπαίδειας που δεν ήταν τόσο του γούστου μου. Συγκρίνοντας τις δύο σειρές μπορώ να πω ότι η έκδοση της hashette υπερτερεί σε πολλά πράγματα εκτός από την ιστορική - λογική συνέχεια των ιστοριών. Τελικά ίσως θα προτιμούσα σαν ΝΕΟΣ αναγνώστης της MARVEL να είχε η συλλογή στην αρχή 20 τόμους κραχτες καιμετα κάπως να πήγαινε με χρονολογική σειρά. Έτσι θα υπήρχε μια λογική και σε εμάς τους νέους στον Marveloχωρο. 

Σε άλλα νέα ο τελευταίος τόμος είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ. Περίμενα να τον διαβάσω από Radnet αλλά τελικα ευτυχώς τον έβγαλε η σειρά αυτή.

 

Υ.Γ. @ constantinople  άσε κάτω τα σπόρια μου. :lol:

Ο τελευταίος τόμος είναι από αυτούς που δεν πρέπει να λείπουν σε κανένα ράφι ειδικά αν είσαι λάτρης του spiderman . Σημείο καμπής στη ιστορία του αραχνακια .

Κατά τα άλλα αν θελήσεις ποτέ να διαβάσεις και άλλες ιστορίες της Μάρβελ που είναι από τις καλύτερες της εταιριας απλά πες. (Μιας και είπες πως είσαι νέος αναγνώστης της Μάρβελ)

X men :Age of apocalypse μια πρόχειρη που μου έρχεται . Από τις κορυφαίες της εταιρίας  και ειδικά των x men αν φυσικά σε ενδιαφέρει αυτή η ομάδα . :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.