Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36284
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  59
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 30/12/2023 στο 4:37 ΠΜ, nikolas12 είπε:

Τόμος 113:  Thor God of Thunder Ο Φονέας των Θεών

 

91x83E+tiBL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg

.

 

thor-love-and-thunder-villain-gorr-god-butcher-marvel.webp

 

Δεν είναι τόσο ιστορία με αρχή, μέση και τέλος, όσο μια ιστορία που σου παρουσιάζει την κόντρα των δύο πρωταγωνιστών μας στην πάροδο του χρόνου. Ο Gorr είναι ένας πραγματικά πάρα πολύ δυνατός κακός και αυτο φροντίζει να στο δείξει νωρίς νωρίς στην ιστορία, αλλά αν κάτι με χάλασε ήταν η έλλειψη ενός backstory. 

:thinking:  Το περιεργο ειναι οτι ακριβως στο επομενο τευχος εχει το backstory του GORR  και ειναι αρκετα ενδιαφερον. Χαθηκε ο κοσμος να το εβαζαν και αυτο σε εναν ουτως  η  αλλως μικρο τομο ? :antekale:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 26/1/2024 στο 9:58 ΠΜ, hudson είπε:

Αυτούς που θεωρούν τον εαυτό τους Marvelάκιδες αλλά δεν στήριξαν και τις 2 συλλογές από την αρχή μέχρι το τέλος, μήπως!!:lol:

Γιατί είχαν θέματα με τη μετάφραση, με την επιμέλεια, με τις ιστορίες, ότι ήταν στα ελληνικά και όχι στα αγγλικά (γιατί γεννήθηκαν βλέπεις και megalosan στις Αγγλίες, μη χ :notalk:) κτλ...

Ακόμα και τώρα πολλοί φαν δεν αγοράζουν τους τόμους της Hachette (αυτή προς το παρόν έχει μείνει) γιατί δεν τους κάνουν πχ οι καινούριες ιστορίες ή ο χρωματισμός δεν είναι ο αυθεντικός ή δεν ξέρω και εγώ τι...

Δεν αναφέρομαι σε αυτούς που δεν αγόραζαν για οικονομικούς λόγους, αν δεν έχεις λεφτά δεν μπορείς και να στηρίξεις μια προσπάθεια, λογικό.

Σίγουρα το οικονομικό κομμάτι είναι πολύ βασικό για την στήριξη των 2 συλλογων από τους Μαρβελάκιδες (όπως τους ονομάζεις), όμως δεν είναι απαραίτητα ο πιο σημαντικός λόγος που τους απέτρεψε στο να αγοράσουν όλους τους τόμους. Μεγάλο ρόλο παίζει ο διαθέσιμος χώρος στο σπίτι. Ένας συλλέκτης έχοντας αγοράσει όλους τους τόμους των συλλογών (120+90), χρειάζεται μια μικρή βιβλιοθήκη (1,80 x 0,60μ) αποκλειστικά για αυτούς. Συναφώς χρειάζεσαι χώρο (πιθανόν και τη συγκατάθεση της συζύγου - γονέων :)), ενώ προσθέτεις και ένα επιπλέον έξοδο για την τακτοποίηση των κόμικς, εάν δεν θέλεις να τα στοιβάξεις σε κούτες στην αποθήκη. Έτσι οι περισσότεροι μπήκαμε στη διαδικασία να διαλέξουμε μια από τις 2 συλλογές για "βασική" και από την άλλη σειρά να αγοράζουμε επιλεκτικά. Επίσης θεωρώ (το έχω αναφέρει σε παλιότερες αναρτήσεις μου) ότι αποτρεπτικός παράγοντας για την αγορά όλων των τόμων της συλλογής Graphic novels, είναι η έλλειψη συνοχής (δεκάδες υπερήρωες, πολυσύμπαντα, χρονολογικά άλματα, παλαιό - σύγχρονο σχέδιο, κλπ), που αν η Hachette δεν είχε την απουσία ανταγωνισμού στην αγορά, την σκληρόδετη εμφάνιση, την άριστη επιμέλεια, την ελκυστική τιμή και την ενιαία ράχη, δεν θα είχε την επιτυχία που είδαμε στη χώρα μας. Διαφορετικά θέματα είχε η συλλογή της Radnet (παράλληλη κυκλοφορία με την Hachette, προβλήματα επιμέλειας, κυμαινόμενη τιμή κλπ). Επομένως δικαιολογείται η μη στήριξη ή η μερική στήριξη (ανήκω στη δεύτερη κατηγορία) των συλλογών, ακόμη και από τους πιο φανατικούς Μαρβελοφιλους.

 

Υ. Γ Να 'ναι καλά αυτή εδώ η στήλη, με πρωτεργάτη τον nikolas12 :clap2:, που μας βοήθησε στο να επιλέξουμε, ο καθένας σύμφωνα με τις προσωπικές του προτιμήσεις - κριτήρια, τους τόμους που θέλαμε - μπορούσαμε να αγοράσουμε. 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

@ karolos79 θα συμφωνήσω σε αυτό που λες για τον χώρο, γιατί και εγώ όπως και πολλοί φαντάζομαι αντιμετωπίζουμε αυτό το πρόβλημα. Απλώς μερικές φορές το βλέπω και σαν δικαιολογία για να μην αγοράσω κάτι. Γιατί αν κάποιο κόμικ, σειρά, συλλογή κτλ το θέλω πολύ και έχω τα χρήματα να το πάρω, θα βρω χώρο. Αν κάτι όμως δεν με ενδιαφέρει και τόσο και απλά θα ήθελα να το έχω, αλλά λόγου χώρου δεν μπορώ, θα πω "αα δεν έχω χώρο, άρα δεν θα το πάρω".

Εγώ για παράδειγμα σαν DCάκιας αν έβγαινε τώρα συλλογή DC, παρόλο που ο χώρος μου είναι περιορισμένος, θα την αγόραζα και θα έβρισκα τρόπο να μπει και μάλιστα σε θέση βιτρίνα. Το ίδιο και αν έβγαινε και 2η συλλογή DC.

 

Έχω και τις δύο συλλογές από Marvel και ίσως θα πάρω και την τρίτη που θα βγει τώρα, παρότι δεν είμαι τόσο πολύ Marvelάκιας όσο είμαι DCάκιας.:P

 

Πάντως με την προηγούμενη ανάρτησή μου σχετικά με το ότι οι φαν της Marvel δεν στήριξαν τις δύο συλλογές όσο θα έπρεπε, ήθελα να πω ότι αφού πολλοί από αυτούς δεν το κάνανε για διάφορους λόγους, να μην περιμέναμε να το κάνουν οι υπόλοιποι. Άσε που πιο πολύ το σχόλιο μου ήταν χιουμοριστικό παρά τόσο σοβαρό, έβαλα και φατσούλα :lol:.

Στο κάτω κάτω δεν μπορούμε να υποχρεώσουμε κανέναν να πάρει κάτι που δεν θέλει.

 

Υ.Γ. Για αποφυγή παρεξηγήσεων, τους όρους "Marvelάκιας" και "DCάκιας" δεν τους αναφέρω υποτιμητικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40273
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   140
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 λεπτά πριν, hudson είπε:

Έχω και τις δύο συλλογές από Marvel και ίσως θα πάρω και την τρίτη που θα βγει τώρα, παρότι δεν είμαι τόσο πολύ Marvelάκιας όσο είμαι DCάκιας

Ποια τρίτη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

12 λεπτά πριν, zarq είπε:

Ποια τρίτη;

Η Radnet ετοιμάζει άλλη συλλογή, αυτή τη φορά με τον αραχνάκια, που θα κυκλοφορήσει ίσως τέλος Φεβρουαρίου ή Μάρτιο.

Μάλλον είναι το Ultimate Spider-Man.

Σε λίγες μέρες θα μάθουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40273
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   140
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 λεπτά πριν, hudson είπε:

Η Radnet ετοιμάζει άλλη συλλογή, αυτή τη φορά με τον αραχνάκια, που θα κυκλοφορήσει ίσως τέλος Φεβρουαρίου ή Μάρτιο.

Μάλλον είναι το Ultimate Spider-Man.

Σε λίγες μέρες θα μάθουμε.

Ήλπιζα σε κάποιο run των x-men ή ιδανικά των gotg, για ultimate δε με βλέπω να στηρίζω...άσε που η ποιότητα του χαρτιού της radnet σε σχέση με της Hachette μου φαινόταν πάντα ολίγον τι κατώτερη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56291
  • Achievement Points:  5444
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

49 min ago , zarq said:

άσε που η ποιότητα του χαρτιού της radnet σε σχέση με της Hachette μου φαινόταν πάντα ολίγον τι κατώτερη

 

H αντιπαλότητα των οπαδών του ιλουστρασιόν χαρτιού με τους οπαδούς του ματ χαρτιού χάνεται στα βάθη του χρόνου, με τους πρώτους να λένε ότι το ματ δεν έχει ζωντανά χρώματα και τους δεύτερους ότι το ιλουστρασιόν αν πέφτει επάνω του φως δεν διαβάζεται. Αντίστοιχα οι μεν λένε ότι το ματ είναι πιο ξεκούραστο στα μάτια και έχει νοσταλγική υφή και οι δε ότι το ιλουστρασιόν είναι πιο ζωντανό και ανθεκτικό στον χρόνο! :) 

 

Εγώ εδώ εκ ιδίας πείρας να αναφέρω ότι σε περίπτωση ζημιάς από υγρασία/διαρροή το ματ μπορεί να αποχρωματιστεί σε σημεία ή να γίνει ολίγον... κυματιστό αλλά όταν στεγνώσει παραμένει αναγνώσιμο, σε αντίθεση με το ιλουστρασιόν που αν βραχεί γίνεται τούβλο με όλες τις σελίδες ενωμένες σαν να βάλαμε κόλλα, καταλήγοντας στην πλήρη απώλεια του τεύχους... :crying:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13782
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Στη φαση που βρισκομαι, ο χωρος ειναι ο κυριοτερος ανασταλτικός παραγοντας αποκτησης περαιτέρω κομικς και συλλογών.

Το ΣΚ κοιτουσα στο excel μου ελεγε σχεδον 1800 τευχη + σκληροδετα. Λεω στον εαυτο μου, πας καλά; Πότε θα πεις στοπ ; :lol:

 

Αληθεια που τα βαζετε ολα αυτα εσεις που έχετε συλλογες με 4 5 6+ χιλιάδες τεύχη ;

Και το σημαντικότερο,πότε τα ξαναδιαβάζεις όοοοοολα αυτά; Γιατι αμα ειναι να τα παίρνουμε για μια αναγνωση και στοιβαγμα, κριμα ειναι... καλυτερα να το διαβασεις σε ενα pdf που λέει ο λόγος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 1/2/2024 στο 11:25 ΠΜ, LEFNAT είπε:

:thinking:  Το περιεργο ειναι οτι ακριβως στο επομενο τευχος εχει το backstory του GORR  και ειναι αρκετα ενδιαφερον. Χαθηκε ο κοσμος να το εβαζαν και αυτο σε εναν ουτως  η  αλλως μικρο τομο ? :antekale:

Μόλις ολοκλήρωσα την ανάγνωση του τόμου. Μπορώ να πω πως με ενθουσίασε, και μπήκα κατευθείαν να δω την συνέχεια μέχρι το τεύχος 11 που ολοκληρώνεται η ιστορία. Ήταν πραγματικά ένα έπος και το ευχαριστήθηκα. Θα μπορούσε να είχε εκδοθεί και με τα 11 τεύχη, άλλωστε έχουμε ξαναδεί τόμους ανάλογου μεγέθους. Κρίμα πραγματικά. 

 

Πριν από 1 ώρα, ManaLeak13 είπε:

Στη φαση που βρισκομαι, ο χωρος ειναι ο κυριοτερος ανασταλτικός παραγοντας αποκτησης περαιτέρω κομικς και συλλογών.

Το ΣΚ κοιτουσα στο excel μου ελεγε σχεδον 1800 τευχη + σκληροδετα. Λεω στον εαυτο μου, πας καλά; Πότε θα πεις στοπ ; :lol:

 

Αληθεια που τα βαζετε ολα αυτα εσεις που έχετε συλλογες με 4 5 6+ χιλιάδες τεύχη ;

Και το σημαντικότερο,πότε τα ξαναδιαβάζεις όοοοοολα αυτά; Γιατι αμα ειναι να τα παίρνουμε για μια αναγνωση και στοιβαγμα, κριμα ειναι... καλυτερα να το διαβασεις σε ενα pdf που λέει ο λόγος.

H πλειοψηφία των μελών δύσκολο να διαβάσει το ίδιο κόμικ 2 φορές. Βασικά ο μόνος που το κάνει συστηματικά και αποδεδειγμένα είναι ο @ Laz33 .  Τώρα για 5 και 6 χιλιάδες που λες, αν κάποιος συλλέγει 25 με 30 χρόνια, δεν είναι και τόσο τεράστιο το νούμερο αν το καλοσκεφτείς. Για παράδειγμα θυμάμαι ο @ Manitou είχε αναφέρει πως έχει περίπου 4 χιλιάδες. Ξέρουμε όμως ότι είναι ντισνεικος, οπότε άνετα τα 3 /4 της συλλογής είναι μικυ, Ντόναλντ, μεγάλο μικυ, αλμανακο, κόμιξ κτλ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, ManaLeak13 είπε:

Στη φαση που βρισκομαι, ο χωρος ειναι ο κυριοτερος ανασταλτικός παραγοντας αποκτησης περαιτέρω κομικς και συλλογών.

Το ΣΚ κοιτουσα στο excel μου ελεγε σχεδον 1800 τευχη + σκληροδετα. Λεω στον εαυτο μου, πας καλά; Πότε θα πεις στοπ ; :lol:

 

Αληθεια που τα βαζετε ολα αυτα εσεις που έχετε συλλογες με 4 5 6+ χιλιάδες τεύχη ;

Και το σημαντικότερο,πότε τα ξαναδιαβάζεις όοοοοολα αυτά; Γιατι αμα ειναι να τα παίρνουμε για μια αναγνωση και στοιβαγμα, κριμα ειναι... καλυτερα να το διαβασεις σε ενα pdf που λέει ο λόγος.

Και εγώ πάω σχετικά αργά στα κόμιξ -βιβλια λόγω χώρου(προσπαθώ τουλάχιστο με αποτυχία κάποιες φορές!). Πάλι καλά που υπάρχει το πατρικό σπίτι και το δωμάτιο εκεί και έχω τη πλειοψηφία  της συλλογής γιατί να τα φέρω μαζί με όσα cd,βιβλία έχω εδώ που ειμαι ....Ε μετά θα με διώξει η γυναίκα ή θα τη διώξω εγώ διότι δεν θα χωράμε και οι δυο στο σπίτι μαζί με όλα αυτά!

Τελικά με πιο πολύ σκέψη πιο σημαντικός είναι ο χώρος από το οικονομικό (χωρίς να το παραβλέπω) μιας και προσφορές σε κόμιξ-βιβλια πάντα θα βρίσκονται !

 

Τώρα στο θέμα του διαβάσματος δεύτερη και τρίτη φορά : προσπαθώ να αγοράζω κόμιξ που πιστεύω πως χρόνο ή χρόνια μετά να θελήσω να ξαναδιαβάσω ή έστω να ξεφυλλισω . Το να πάρω τεύχη και κόμιξ μόνο για να τα βλέπω στη βιβλιοθήκη Ε και είναι τσάμπα χρήματα αλλά και δεν υπάρχει λόγος γιατί τσάμπα χώρος .(χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν το έχω κάνει)

 

Τελικά παρατηρώ πως είναι πολύ εύκολο(παρασύρεται κάποιος ) να μαζεύεις τα πάντα σαν θεματολογία παρά να μείνεις σε 2-3-4 θέματα όσο αναφορά κόμιξ .(όλοι την έχουμε πατήσει )

 

Και εδώ πέφτει ερώτημα : πως μπορείτε και μαζεύετε τόσες πολλές θεματολογίες και μαλιστα όχι σαν δείγμα (δηλ ένα δύο τεύχη ή τόμους  από αυτό το κόμιξ -ηρωα).

Έχουμε καταλαβει όλοι μας πως δεν θα έχουμε ποτέ τα πάντα ή προς τα εκεί θέλουμε να πάμε; Μπορούμε να μείνουμε σε κατι  το συγκεκριμένο ή μας παρασύρει η καταναλωτική εποχή που ζούμε ;

 

Κάθε απάντηση δεκτή και ευχαριστώ που διαβάσατε το σεντόνι μου !! 

 

Τα σέβη μου .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  229
  • Reputation:   2412
  • Achievement Points:  248
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ο χώρος είναι βασικό θέμα δυστηχώς. 

Μετακόμισα πρόσφατα και έπρεπε να εξηγήσω στην μεταφορική τι ακριβώς είναι αυτά τα περιοδικά (!) και γιατί είναι τόσα πολλά. 

Εγώ έχω φτάσει στο σημείο όπου στις βιβλιοθήκες έχω αφήσει τα τομάκια και τα τεύχη σιγά σιγά αποθηκεύονται αλλού και με βάζει στο τρυπάκι να βρω που θα τα αποθηκεύσω, πως θα τα αποθηκεύσω κτλ. 

Με ενοχλεί επίσης το γεγονός ότι δεν έχω άμεση πρόσβαση όπως όταν τα είχα στην βιβλιοθήκη όπου τα είχα χωρισμένα ανά ήρωα και όποτε ήθελα να διαβάσω κάτι ήξερα που να ψάξω και να το βρω κατευθείαν. 

 

Σχετικά με το διάβασμα για δεύτερη και τρίτη φορά, φυσικά υπάρχουν και τεύχη ή tpbs που θα διαβαστούν και παραπάνω φορές και φυσικά υπάρχουν κάποια που διαβάστηκαν μπήκαν στην θήκη προστασίας και πιθανόν να μην ξαναβγούν. Από την άλλη δεν σημαίνει ότι θα πεταχτούν ή θα πουληθούν για να εξοικονομήσω χώρο, ειδικά από σειρές που θέλω να μαζεύω. 

ΠΧ όσο και να μην μου άρεσε ένα tpb Batman δεν έχω σκοπό το αποχωριστώ. 

Μου αρέσει να τα ταξινομώ, να τα βάζω ανά αλφαβητική σειρά ή ανα χρονολογική σειρά ή ότι άλλο μου έρθει κάθε φορά που θέλω να κάνω αναδιοργάνωση και να τα περνάω ηλεκτρονικά στη βάση δεδομένων που έχω. Το διασκεδάζω όπως διασκεδάζει ο Σκρουτζ όταν βουτάει στα λεφτά του.

 

Σχετικά με το αν μπορούμε να ακολουθήσουμε όλες τις σειρές, είναι σχεδόν ακατόρθωτο αν και δεν πιστεύω ότι κάποιος αρέσκεται στο να διαβάζει όλα τα έιδη. Νομίζω δίνουμε προτεραιότητα στο τι θέλουμε να διαβάζουμε και να συλλέγουμε. ΠΧ μου αρέσουν πολύ οι ντίσνευ ιστορίες αλλά δεν μπαίνω στην διαδικασία να αγοράζω το κομιξ ή κάποια άλλη σειρά.  Την παρούσα στιγμή πέρα από τα άπαντα Μπαρκς, Ρόσα και όσα έχουν βγει από Σκάρπα δεν έχω κανένα τέυχος Disney στη συλλογή μου αν και έχω διαβάσει πάνω από εκατονάδες τεύχη Μίκυ μάους, κόμιξ, ντόναλντ κτλ. Αν μπω στην διαδικασία να αγοράζω τα Κομιξ από εδώ και πέρα, σίγουρα θα βγει το μικρόβιο της ολοκληρωμένης συλλογής στη φόρα και θα θέλω να μαζέψω και τα 100+ τέυχη που έχουν βγει μέχρι τώρα. 

 

 

  

2 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Και το σημαντικότερο,πότε τα ξαναδιαβάζεις όοοοοολα αυτά; Γιατι αμα ειναι να τα παίρνουμε για μια αναγνωση και στοιβαγμα, κριμα ειναι... καλυτερα να το διαβασεις σε ενα pdf που λέει ο λόγος.

 

 

Άμα τα διαβάζουμε σε pdf, πως θα μυρίζουμε τις σελίδες , πως θα χαζεύουμε τα χρώματα, πως θα κάνουμε review το χαρτί και την βιβλιοδεσία. 

 

Και όπως είπε (αν το είπε) ο Stan Lee  ''Comics are like boobs. They look great on a computer, but I'd rather hold one in my hand"

 

Επεξεργασία από Andysaurus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είμαι της φιλοσοφίας ν΄αγοράζω κόμικς τα οποία μ΄αρέσουν πολύ και θα τα ξαναδιαβάσω.

Και όχι μόνο μια 2η φορά, συνήθως αρκετές παραπάνω.
Έχω κάποιες αγαπημένες σειρές (7-8 περίπου, φαίνονται στη φωτογραφία εξωφύλλου μου, λείπει ο Λάργκο μόνο) που τις κάνω συστηματικά επανάληψη, κάποιες κάθε χρόνο (πχ Λούκυ Λουκ) κάποιες μια φορά στα δύο με τρία χρόνια.

Αλλά και τα λιγότερο αγαπημένα κόμικς της συλλογής μου (πχ κάτι Ζαγκόρ, Τεξ, Σούπερμαν κτλ) σίγουρα τα έχω διαβάσει μια 2η φορά.

Αν ένα κόμικ το αγόρασα, το διάβασα, δεν μ΄άρεσε και δεν πρόκειται να το ξαναδιαβάσω, τότε το πουλάω ή το δίνω στον ανηψιό μου.
Δεν έχω ιδιαίτερα μεγάλη συλλογή (γύρω στα 500 κόμικς), γι΄αυτό και μου είναι εφικτό να τα κάνω επανάληψη.
Για κάποιον που έχει χιλιάδες, λογικό να μην μπορεί να τα ξαναδιαβάσει.
Εκτός κι αν πει "τέλος, δεν ξαναγοράζω κόμικς για 5 χρόνια και θα κάτσω να ξαναδιαβάσω αυτά που έχω".
Αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλοί τέτοιοι :)

 

Για το χώρο που λέτε θα συμφωνήσω με τον @ hudson .

Αν κάτι το θέλω πολύ, θα το αγοράσω και θα βρω τρόπο να το βολέψω στον πολύ περιορισμένο χώρο που διαθέτω πλέον.
Αν κάτι δεν με τρελαίνει και τόσο, δεν θα το αγοράσω, χρησιμοποιώντας ως δικαιολογία την έλλειψη χώρου.

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

9 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Και εδώ πέφτει ερώτημα : πως μπορείτε και μαζεύετε τόσες πολλές θεματολογίες και μαλιστα όχι σαν δείγμα (δηλ ένα δύο τεύχη ή τόμους  από αυτό το κόμιξ -ηρωα).

Έχουμε καταλαβει όλοι μας πως δεν θα έχουμε ποτέ τα πάντα ή προς τα εκεί θέλουμε να πάμε; Μπορούμε να μείνουμε σε κατι  το συγκεκριμένο ή μας παρασύρει η καταναλωτική εποχή που ζούμε ;

Παίζει να το έχω ξαναγράψει αλλά κάπου είδα ότι είναι σημάδι αισιοδοξίας στη ζωή να παίρνεις παραπάνω βιβλία από όσα μπορείς να διαβάσεις σε ένα βίο. Κοινώς αν είμαστε υπερκαταναλωτικοί (που οκ, είμαστε και δυστυχώς οι εκδότες κόμιξ το έχουν καταλάβει), ας είμαστε στα βιβλία. Και επειδή έχουμε αποδεχτεί τουλάχιστον εδώ μέσα πως ένα καλό κόμιξ και ένα καλό βιβλίο είναι ένα και το αυτό, όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο.

 

Προσωπικά εκτός από κάποια Disney δύσκολα ξαναγυρίζω να διαβάσω πάλι ιστορία, ακριβώς γιατί έχω τη δίψα να πάω σε άλλο αδιάβαστο όταν τελειώνω κάτι (και πάντα έχω αδιάβαστα). Πάντως με λίγες εξαιρέσεις, το να πάρω άπαντα από κάποιον ήρωα δύσκολα θα το κάνω, προτιμώ να πάρω κι εγώ ιστορία που θα έχει κάτι να μου πει. Βέβαια σε Marvel και DC που υπάρχει αυτό το continuity δεν είναι και πολύ εύκολο, αλλά οκ. 

 

Η εποχή πάντως σίγουρα μας παρασέρνει σε κάτι άλλο: στο όλα πολύ γρήγορα και στη δυσκολία συγκέντρωσης. Πιάνω τον εαυτό μου να μη μπορεί να μείνει ένα ολόκληρο μισάωρο σε μια δραστηριότητα συγκεντρωμένος, όπως πχ στο διάβασμα μιας ιστορίας. Γι'αυτό όταν διαβάζω κόμιξ ή βιβλίο έχω το κινητό σε άλλο δωμάτιο πια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13782
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

12 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Τώρα στο θέμα του διαβάσματος δεύτερη και τρίτη φορά : προσπαθώ να αγοράζω κόμιξ που πιστεύω πως χρόνο ή χρόνια μετά να θελήσω να ξαναδιαβάσω ή έστω να ξεφυλλισω . Το να πάρω τεύχη και κόμιξ μόνο για να τα βλέπω στη βιβλιοθήκη Ε και είναι τσάμπα χρήματα αλλά και δεν υπάρχει λόγος γιατί τσάμπα χώρος .(χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν το έχω κάνει)

 

Αν δεν τα διαβάσω 2η 3η 4η κλπ φορά δεν βλέπω το νόημα ύπαρξης στη συλλογή. Γιαυτό εξάλλου έπιασα επανάληψη τους Fantastic Four. Τοσα χρηματα δώσαμε,για μια φορά μόνο κριμα δεν είναι; 

Εκτός αμα μιλάμε για σειρά τευχών πχ τα Μικυ Μαους που οι ιστορίες μετα το 1900 δε διαβάζονται και απλά τα έχω για να τα έχω. Οσα απο αυτα έχω δλδ.

 

 

10 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Αν ένα κόμικ το αγόρασα, το διάβασα, δεν μ΄άρεσε και δεν πρόκειται να το ξαναδιαβάσω, τότε το πουλάω ή το δίνω στον ανηψιό μου.

Συμφωνώ. Ότι δεν μαρέσει προσπαθώ να το πουλήσω , να το ανταλλάξω. Καθαρά θέμα χώρου

 

3 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

Η εποχή πάντως σίγουρα μας παρασέρνει σε κάτι άλλο: στο όλα πολύ γρήγορα και στη δυσκολία συγκέντρωσης. Πιάνω τον εαυτό μου να μη μπορεί να μείνει ένα ολόκληρο μισάωρο σε μια δραστηριότητα συγκεντρωμένος, όπως πχ στο διάβασμα μιας ιστορίας. Γι'αυτό όταν διαβάζω κόμιξ ή βιβλίο έχω το κινητό σε άλλο δωμάτιο πια.

Παλιά θυμαμαι, σιγουρα και εσυ, πιαναμε τα μικυ μαους τα ΚΟΜΙΞ και χανομασταν με τις ωρες. Ειδικά τα ΣΚ. Τωρα παω να διαβασω 2-3 τευχη είτε κουράζομαι είτε βαριέμαι είτε θα χτυπησει μήνυμα στο μεσεντζερ Κάτι θα γίνει τελοσπάντων. Σερί διάβασμα μονο με τη SEC κατάφερα έκανα ,και όχι πάντα.

 

3 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

Κοινώς αν είμαστε υπερκαταναλωτικοί (που οκ, είμαστε και δυστυχώς οι εκδότες κόμιξ το έχουν καταλάβει), ας είμαστε στα βιβλία.

Kαι γιατι να μην είμαστε στα ρουχα ; :lol:

Προτιμώ να τα σπρώχνω εκεί παρα σε ανουσια για μενα κομικς. 

Οπως ειχα σχολιάσει καποτε για το Ινκαλ

 

Εδώ το Infinity Gauntlet που σχολιαζα καμια 2ετια πότε θα βγει ή πότε θα το βρω μεταχειρισμένο και τσιγγουνεύομαι να το παρω τωρα που ξαναβγηκε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17725
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπάρχουν βλέψεις άραγε να ξαναδούμε από την εν λόγω εταιρεία σε έκδοση περιπτέρου..Π.χ. με άλλο θέμα,ήρωες της Dc ή ο,τι άλλο -πχ. Αδημοσίευτες ιστορίες bd, ή αμερικανικες σε αυτήν την ποιότητα που μας ικανοποίησε όλους-η την πλειοψηφία-

Ρητορική ερώτηση θα πει κανείς,αλλά το θέμα Marvel δεν πουλάει όπως πούλαγε όταν ξεκίνησε η εν λόγω συλλογή..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

6 ώρες πριν, albert είπε:

Υπάρχουν βλέψεις άραγε να ξαναδούμε από την εν λόγω εταιρεία σε έκδοση περιπτέρου..Π.χ. με άλλο θέμα,ήρωες της Dc ή ο,τι άλλο -πχ. Αδημοσίευτες ιστορίες bd, ή αμερικανικες σε αυτήν την ποιότητα που μας ικανοποίησε όλους-η την πλειοψηφία-

Ρητορική ερώτηση θα πει κανείς,αλλά το θέμα Marvel δεν πουλάει όπως πούλαγε όταν ξεκίνησε η εν λόγω συλλογή..

Λογικό να πέσει η πώληση όσο περνάει ο καιρός σε κάτι. Λίγο ο κορεσμός για κάποιους ,λίγο ο χώρος ,λίγο ότι χάνεται ο αρχικός ενθουσιασμός .

Παντού συμβαίνει αυτό.

Και σε κάποιο run κόμιξ μπορεί να το ξεκινήσουν πχ 100 και στο τέλος να το ακολουθούν οι 30-40.

 Συνδιασμός όλων των παραπάνω πιστεύω και δεν έβαλα σαν παράγοντα το οικονομικό θεωρώντας πως θα υπάρχουν οι πόροι .

Τώρα για κάτι άλλο να ξεκινήσει ,δυστυχώς έτσι όπως το βλέπω εγώ θα πρέπει να βγουν μαζεμένες ταινίες ,σειρές καλές που να κινήσουν το ενδιαφέρον και του κόσμου που δεν θα διάβαζε τέτοια σε άλλη περίπτωση .

Μια χαρά έχουμε αναλογικά με τους αναγνώστες . Χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν θα ήθελα όπως εσύ και άλλες σειρές περιπτέρου :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34732
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

15 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Λογικό να πέσει η πώληση όσο περνάει ο καιρός σε κάτι. Λίγο ο κορεσμός για κάποιους ,λίγο ο χώρος ,λίγο ότι χάνεται ο αρχικός ενθουσιασμός .

Παντού συμβαίνει αυτό.

Και σε κάποιο run κόμιξ μπορεί να το ξεκινήσουν πχ 100 και στο τέλος να το ακολουθούν οι 30-40.

 Συνδιασμός όλων των παραπάνω πιστεύω και δεν έβαλα σαν παράγοντα το οικονομικό θεωρώντας πως θα υπάρχουν οι πόροι .

Τώρα για κάτι άλλο να ξεκινήσει ,δυστυχώς έτσι όπως το βλέπω εγώ θα πρέπει να βγουν μαζεμένες ταινίες ,σειρές καλές που να κινήσουν το ενδιαφέρον και του κόσμου που δεν θα διάβαζε τέτοια σε άλλη περίπτωση .

Μια χαρά έχουμε αναλογικά με τους αναγνώστες . Χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν θα ήθελα όπως εσύ και άλλες σειρές περιπτέρου :)

Επειδή γενικά έχει ξαναναφερθει μου κάνει εντύπωση το γιατι μια από τις ναυαρχίδες των κόμικ χρειάζεται ταινίες και σειρές απλά για να επιβιώνει. Μου κάνει φοβερή και όχι θετική εντύπωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

25 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Επειδή γενικά έχει ξαναναφερθει μου κάνει εντύπωση το γιατι μια από τις ναυαρχίδες των κόμικ χρειάζεται ταινίες και σειρές απλά για να επιβιώνει. Μου κάνει φοβερή και όχι θετική εντύπωση.

Για παλιούς αναγνώστες όχι τόσο πολύ (και σε αυτούς παίζει ρόλο στο να ξαναζεσταθουν από όρεξη) δεν χρειάζεται μιας και τα γνωρίζουν αλλά για μη μυημένους στα κόμιξ με ήρωες  ναι χρειάζεται . Το κοινό που διαβάζει αλλά είδη κόμιξ θα δοκιμάσει και υπερωικα αν τον παρασύρουν οι καλές ταινίες σειρές και θα μπει στη διαδικασία να τους τσεκαρει και σε χαρτί πέρα της μεγάλης οθόνης .

Σκέψου το σαν μια έξτρα διαφήμιση για τον χώρο του κόμιξ πέρα από επικερδές επιχείριση .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Σχετικά με την Μάρβελ και τις ταινίες, είναι απλά το γεγονός ότι ο κόσμος και οι νέοι δεν διαβάζουν πια κόμικς. Και αυτό το λένε τα νούμερα. Η αγορά βιβλίου(τύπος, βιβλία , κόμικς) και , αλλά και ο χρόνος διαβάσματος είναι πτωτικος για όλη την Ευρώπη με σχεδόν 50% πτώση τα τελευταία 20 χρόνια . Στην Ελλάδα μάλιστα συμβαίνει και το εξής παράδοξο. Μαζί με την Βουλγαρία είναι τελευταίες στο ποσοστό που δαπάνα σε αγορά βιβλίων , με τις δαπάνες να αποτελούν το 0.6% των συνολικών δαπανών ενός ατόμου (στην Ευρώπη ο μ.ο είναι 1.1% ), αλλά να είναι τέταρτη σε χρόνος ανάγνωσης βιβλίων ανά άτομο στην ΕΕ. Οπότε η έχουμε φτηνά βιβλία σε σχέση με τα υπόλοιπα αγαθά στην Ελλάδα , η διαβάζουμε βιβλία που έχουμε σπίτι , η λέμε ψέματα όταν μας ρωτάνε πόσες ώρες διαβάζεται η υπάρχουν πολλοί σαν τον φίλο @ Laz33  που διαβάζουν πάνω από 2-3 φορές τα βιβλία τους...:P:beer:

 

Και για να επιστρέψω στην marvel , το franchise υπάρχει απλά έχει μετατοπιστεί εμπορικά πολυ καιρό τώρα. Δεκαετία 80-90 με τα παιδικά, 90-00 με τα βίντεο games & παιχνίδια, 00-10 με το MCU. Μπορεί τα κόμικς να είναι η μήτρα των ιδεών και τις εξέλιξης των χαρακτήρων του franchise, αλλά εμπορικά είναι αρκετά πίσω. Το ίδιο ακριβώς και με τα Disney και τον Μίκυ. 

Γενικά μικρή αγορά πλέον και συμπληρωματική ,που για να κρατήσει το εμπορικό της σε παγκόσμια κλίμακα θέλει βοήθεια και πουσαρισμα ( και λίγο μάρκετινγκ , βλέπε manga που πλασάρουν την όλη κουλτούρα )

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  907
  • Reputation:   5273
  • Achievement Points:  955
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1684 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Αυτό. Η Marvel είναι φαινόμενο της pop κουλτούρας πλέον και πρέπει να ανανεώνει συνεχώς το κοινό της για να επιβιώσει. Αυτό που έχει σημασία για την εταιρεία είναι να διατηρηθεί ζωντανό το IP. Έτσι είναι όλα τα franchises στην Αμερική, γι αυτό και βγαίνουν ένα σωρό αχρείαστα sequels που ξεφεύγουν πολύ από το αρχικό. Τώρα, πχ, είδα ότι θα βγει κι άλλο Jurassic Park το 2025.

Ένα franchise που ανανεώνεται επιτυχημένα κατά την γνώμη μου είναι τα Χελωνονιντζάκια. Είτε πρόκειται για τα κόμικς, τις σειρές ή τις ταινίες κάθε πενταετία περίπου κάνουν ολοκληρωτικό reboot και έτσι διατηρούνται επίκαιρα για κάθε γενιά.

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34732
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, Lelis είπε:

Σχετικά με την Μάρβελ και τις ταινίες, είναι απλά το γεγονός ότι ο κόσμος και οι νέοι δεν διαβάζουν πια κόμικς. Και αυτό το λένε τα νούμερα. Η αγορά βιβλίου(τύπος, βιβλία , κόμικς) και , αλλά και ο χρόνος διαβάσματος είναι πτωτικος για όλη την Ευρώπη με σχεδόν 50% πτώση τα τελευταία 20 χρόνια . Στην Ελλάδα μάλιστα συμβαίνει και το εξής παράδοξο. Μαζί με την Βουλγαρία είναι τελευταίες στο ποσοστό που δαπάνα σε αγορά βιβλίων , με τις δαπάνες να αποτελούν το 0.6% των συνολικών δαπανών ενός ατόμου (στην Ευρώπη ο μ.ο είναι 1.1% ), αλλά να είναι τέταρτη σε χρόνος ανάγνωσης βιβλίων ανά άτομο στην ΕΕ. Οπότε η έχουμε φτηνά βιβλία σε σχέση με τα υπόλοιπα αγαθά στην Ελλάδα , η διαβάζουμε βιβλία που έχουμε σπίτι , η λέμε ψέματα όταν μας ρωτάνε πόσες ώρες διαβάζεται η υπάρχουν πολλοί σαν τον φίλο @ Laz33  που διαβάζουν πάνω από 2-3 φορές τα βιβλία τους...:P:beer:

 

Και για να επιστρέψω στην marvel , το franchise υπάρχει απλά έχει μετατοπιστεί εμπορικά πολυ καιρό τώρα. Δεκαετία 80-90 με τα παιδικά, 90-00 με τα βίντεο games & παιχνίδια, 00-10 με το MCU. Μπορεί τα κόμικς να είναι η μήτρα των ιδεών και τις εξέλιξης των χαρακτήρων του franchise, αλλά εμπορικά είναι αρκετά πίσω. Το ίδιο ακριβώς και με τα Disney και τον Μίκυ. 

Γενικά μικρή αγορά πλέον και συμπληρωματική ,που για να κρατήσει το εμπορικό της σε παγκόσμια κλίμακα θέλει βοήθεια και πουσαρισμα ( και λίγο μάρκετινγκ , βλέπε manga που πλασάρουν την όλη κουλτούρα )

 

Πολύ ωραία ανάλυση. Απλά ας πούμε τα Ντίσνεϋ και τα BD δεν έχουν κανένα ουσιαστικό πουσαρισμα από ταινίες ή video games και πάλι επιβιώνουν όπως επιβιώνουν. Πώς γίνεται τα marvel να θέλουν συνεχως πουσαρισμα ενώ υπάρχουν άπειρα παιχνιδια, τόσες ταινιες, lego, φιγούρες κλπ. Αυτό δεν καταλαβαίνω. Θα μου πεις δεν είμαστε Αμερική. Νομίζω ότι στην Ελλάδα διαχρονικά δεν έχουν καλό.μαρκετινγκ. Εγώ που μεγάλωσα τέλη δεκαετίας 80 με δεκαετία 90 σε δύο επαρχιακές πόλεις απλά δεν ήξερα τα marvel. Βγήκαν από το 2020 δύο.μεγαλες υπέροχες συλλογές με απειροελάχιστη διαφήμιση. Διαφήμιση που εκ του αποτελέσματος την χρειάζονταν τελικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

2 hours ago, Manitou said:

Πολύ ωραία ανάλυση. Απλά ας πούμε τα Ντίσνεϋ και τα BD δεν έχουν κανένα ουσιαστικό πουσαρισμα από ταινίες ή video games και πάλι επιβιώνουν όπως επιβιώνουν. Πώς γίνεται τα marvel να θέλουν συνεχως πουσαρισμα ενώ υπάρχουν άπειρα παιχνιδια, τόσες ταινιες, lego, φιγούρες κλπ. Αυτό δεν καταλαβαίνω. Θα μου πεις δεν είμαστε Αμερική. Νομίζω ότι στην Ελλάδα διαχρονικά δεν έχουν καλό.μαρκετινγκ. Εγώ που μεγάλωσα τέλη δεκαετίας 80 με δεκαετία 90 σε δύο επαρχιακές πόλεις απλά δεν ήξερα τα marvel. Βγήκαν από το 2020 δύο.μεγαλες υπέροχες συλλογές με απειροελάχιστη διαφήμιση. Διαφήμιση που εκ του αποτελέσματος την χρειάζονταν τελικά.

Εύλογο το ερώτημα σου. 

Πιθανώς η κάθε κατηγορία / franchise να έχει τους δικούς της λόγους και τους δικούς τους τρόπους ώστε να πουσαριστει.

 

Σχετικά με την Disney νομίζω ότι παίζει ρόλο, το γεγονός οτι έχουν το μεγαλύτερο brand name, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξέρει κάποιος τους ήρωες της. Επίσης θεωρώ ότι τα Disney είναι η εύκολη λύση , καθώς οι εκδόσεις της είναι κυρίως περιοδικά, φτηνά, εύκολα στην εύρεση τους και το κυριότερο απευθύνονται σε παιδιά. Επίσης μην ξεχνάμε ότι ακόμα και σήμερα βγαίνουν παιδικα με τον Μίκυ, video στο YouTube (τα έλιωνε ο ανιψιός μου όταν ήταν 5-6 χρόνων ), παιχνίδια, λούτρινα κτλπ. Νομίζω όλοι μας από παιδιά έχουμε στις πιο παλιές μας αναμνήσεις φυτεμενη μια φάτσα του Μίκυ και του Ντόναλντ, συννονιμο της παιδικής μας αθωότητας, περιπέτειας και ξεγνοιασιάς και νομίζω ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο και καλύτερο μάρκετινγκ από πλευράς Ντίσνεϋ. Τέλος , παρόλα αυτά αν δεν κάνω λάθος , τα Disney κόμικς, απουσιάζουν από μεγάλες αγορές όπως Αμέρικη , Ασία και τις συναντάμε κυρίως σε Ευρώπη και Λατινική Αμερική που και εκεί έχω την αίσθηση , ότι επιλεκτικά σε κάποιες χώρες τα πάνε καλά.

 

Σχετικά με τα BD, η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που μπορεί να πεις ότι τα πλασάρει. Υπάρχουν οι ναυαρχίδες του Αστερίξ Λούκυ Λουκ κτλπ, αλλά πιθανός να φταίει η μεγάλη ποικιλία τους και το γεγονός ότι έχουν φτιάξει όλα αυτά τα χρόνια ένα καθαρό κόμικς φαν κοινό. Η αλήθεια είναι ότι από BD δεν έχω εικόνα για το τι συμβαίνει, τι υπάρχει σε εκδόσεις , σε άλλα μέσα , τι συμβαίνει σε χώρες εκτός Ευρώπης , οπότε δεν μπορώ να σκεφτώ και πολλά.

 

Στην Ελλάδα για την Μάρβελ, πιστεύω ότι μπορεί να ήταν ακριβά τα δικαιώματα στους εκδότες εκείνη την εποχή σε σχέση με άλλα κόμικς. Επίσης μεγάλο μέρος της αγοράς από πολύ νωρίς καβατζωσαν και οι εκδόσεις Τερζοπούλου , που κυριολεκτικά έχτισαν ένα κόμικς κοινό μια χώρας. Ιδικά  στην γενια μου δεκαετία 90 αρχές 00 παρόλο που είχα λιώσει το παιδικό με το spiderman , Disney κόμικς διάβαζα γιατί ήταν κυριολεκτικά παντού 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95127
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #116 σκαναρίστηκε κι ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0116.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0116z.jpg

 

Σε δύο εβδομάδες θα διαβάσουμε την ιστορία "Ο θάνατος του Γούλβεριν".

 

IMG_20240209_091828.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Απίστευτο ότι τελειώνει σιγά-σιγά η συλλογή, σε 4 μόλις τεύχη. Μπαίνουμε κιόλας σε πολλές επανεκδόσεις Anubis (117 Death of Wolverine, 119 Spiderverse, 120 Civil War) οπότε το καλοσκέφτομαι μήπως πάρω μόνο τον 118 με τον Rocket Racoon και προσπεράσω τους υπόλοιπους, μιας και η συλλογή δε θα συνεχίσει...θα δείξει. (Δεν είναι ότι έχω χώρο κιόλας να βάλω κάπου συνεχόμενα πλέον 120 τεύχη για να χαλαστώ για τη ράχη, αλλά ακόμα κι έτσι, οι 119-120 είναι μονόδρομος η προσπέραση θεωρώ, άντε το πολύ να αγοραστεί κ ο 117 για να μη μου λείπει τίποτα ως εκεί)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  180
  • Reputation:   1228
  • Achievement Points:  193
  • Days Won:  0
  • With Us For:  923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 hours ago, Tsaklas said:

[...], οι 119-120 είναι μονόδρομος η προσπέραση θεωρώ, άντε το πολύ να αγοραστεί κ ο 117 για να μη μου λείπει τίποτα ως εκεί)

 

Δηλαδη μαζευεις τοσα χρονια και θα τα χαλασουμε στο τελος για 2 τομακια? :reap:

Και εμενα μου φαινεται περιεργο που τελειωνει, οταν ξεκινησα να συλλεγω λιγο πιο συστηματικα κομιξ, ειμασταν στο νουμερο 54! Τωρα φτασαμε στο 116, και στο σπιτι σε λιγο δεν θα χωραμε απο τις αγορες που ουσιαστικα ξεκινησαν μετα απο αυτη εδω την συλλογη:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 115: Αιωνιότητα Μέρος Δεύτερο

 

clean (1).jpg

 

Διαβάστηκε και το δεύτερο μέρος του Infinity και αν και στο προηγούμενο review είπα πολλά για την ιστορία, ας προσθέσω λίγα ακόμα εδώ.

 

Οι τρεις ιστορίες φτάνουν στο τέλος τους

 

07-Avengers-Worlds1.webp  Avengers_23_Preview_1.jpg

 

Όπως είχαμε πει λοιπόν, ο Hickman έχει γράψει τρεις διαφορετικές ιστορίες, τις οποίες σέταρε στα Avengers και New Avengers και τις οποίες σιγά σιγά ολοκληρώνει μέσα από τεύχη των προαναφερθέντων σειρών συν τα τεύχη του Infinity. Ουσιαστικά σε αυτόν τον δεύτερο και εξίσου ογκώδη τόμο, έχουμε το τέλος της ιστορίας των Avengers με τους Δημιουργούς μέσα από μία πολύ μεγαλειώδη και ενθουσιώδη μάχη που δείχνει το ποιόν του Cap και του Thor αν και σε γενικές γραμμές είναι η πιο αδιάφορη.

 

avengers21_temper.jpg  new-avenger-a-perfect-world.jpg

 

Λιγότερο χώρο έχουν οι Illuminati στο New Avengers και την ιστορία της σύγκρουσης των διαφορετικών Earths και σιγά σιγά ο Hickman επικεντρώνεται στην ιστορία του Thanos που ψάχνει να βρει και να σκοτώσει τον γιο του παρέα με τον στρατό του. Σιγά σιγά φέρνει ξανά στη Γη τους Εκδικητές και η δράση γίνεται καταιγιστική, ενώ και οι Inhumans και ιδίως οι Black Bolt, Maximus και Lockjaw παίζουν καθοριστικό ρόλο στην ιστορία. Ο γιος του Thanos δεν έχει πολύ χώρο, ωστόσο έχουμε ένα φανταστικό τουίστ στο τέλος που αφήνει υποσχέσεις για το μέλλον.

 

Infinity6_Thanos_vs_Avengers.webp  INFINITY2013004-int-LR2-7-9eab8.jpg

 

Σε γενικές γραμμές, το Infinity είναι μια ιστορία που αφήνει τα σημάδια της στους ήρωές της και αυτό είναι πολύ εμφανές στα τελευταία τεύχη, αφού όλοι δείχνουν να έχουν χαραχτεί από αυτήν την ιστορία. Ειδικότερα οι Inhumans πρέπει να ανασυνταχθούν ενώ και η ύπαρξη των Illuminati προκαλεί προβλήματα στον Black Panther δείχνοντας πως τελικά οι τρεις ιστορίες είχαν μια βαθύτερη σύνδεση και επίδραση. Συνολικά πάντως ήταν μια ωραία ιστορία με φανταστικό σχέδιο (που δε θα το ξανασχολιάσω, αλλά να προσθέσω ότι και οι Leinil Yu και Mike Deodato κάνουν τρομερή δουλειά), αλλά θέλει αρκετό διάβασμα άλλων τόμων για να μπορέσεις να την ακολουθήσεις.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

583736.jpg

 

Αν θέλετε να ψαχτείτε με ιστορίες των Avengers, Illuminati, Inhumans και κάμποσο Thanos, ο Hickman με τους σχεδιαστές του δημιουργούν νέους χαρακτήρες και κακούς και ταυτόχρονα εκμεταλλεύονται όλο το σύμπαν της Marvel πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων πάρα πολύ όμορφα δένοντας αριστοτεχνικά τις διαφορετικές ιστορίες. Άμα θέλετε να ψαχτείτε σε αυτήν την κατεύθυνση, τότε σας το προτείνω. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Για όσους αναβάλλουν να κλείσουν ενδεχόμενα κενά τους στη συλλογή αυτή, να αναφέρω οτι υπάρχουν ήδη 5 τόμοι που αναφέρονται "εκτος αποθεματος" στο σαιτ της GB. Αυτο δε, που μου έκανε εντύπωση ήταν οτι μόλις έκανα τη δική μου παραγγελία πριν από λίγο, ένας εξ αυτών βγήκε εκτός αποθέματος, κάτι που μου δείχνει οτι μαλλον σε αρκετους υπαρχει ηδη περιορισμένο απόθεμα. Σπεύσετε, αν τους θέλετε καινούριους, αν και λογικά θα βρίσκονται για χρόνια και στα μεταχειρισμένα.

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εντάξει,καινούργιοι τόμοι πέραν του 120 δεν βγαίνουν,οκ.

 

Αλλά μια δυο ανατυπώσεις δεν μπορούν να είναι πιθανές;  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

23 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Εντάξει,καινούργιοι τόμοι πέραν του 120 δεν βγαίνουν,οκ.

 

Αλλά μια δυο ανατυπώσεις δεν μπορούν να είναι πιθανές;  

Οχι.

 

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το 102 και 103 μου κάνει εντύπωση που είναι ήδη out of stock. Δεν έχουν πολύ καιρό που κυκλοφόρησαν. Πρέπει να έχει μειωθεί πάρα πολύ το τιράζ για να εξαντληθούν τόσο σύντομα. Από πλευράς μου τους τελευταίους τόμους δεν τους βρίσκω πια στην γειτονιά μου και τους παίρνω πλέον στην περιοχή της δουλειάς.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.