Μετάβαση στο περιεχόμενο

Game of Thrones (2011-2019) [ Βασισμένη στα βιβλία του George R.R. Martin ]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καλό επεισόδιο ήταν, αλλά με 12 εναπομείναντα στο σύνολο δεν χρειαζόταν ένα ακόμα εισαγωγικό πρώτο. Λογικό για τις προηγούμενες έξι σεζόν, αλλά φέτος ξεκινούν με 650 λεπτά για να κλείσουν την κεντρική ιστορία + κάμποσα subplots. 

 

 

Δεν βρίσκω την χρησιμότητα της κόντρας σάνσα-τζον πλέον και τον χρόνο που πήρε στο επεισόδιο, ούτε το στιλ "θα κάτσω θυμωμένη/νος στην γωνία μου αν δεν μου κάνεις το χατήρι". Από την μια δεν δείχνεις στους απέξω ότι υπάρχουν διαφωνίες στην βασιλική οικογένεια γιατί δηλώνεις αδυναμία μπροστά σε ένα κοινό που ήδη δυσκολεύεται να ενωθεί κάτω από έναν σκοπό, από την άλλη ρε συ τζον άκου την σάνσα, τόσα τράβηξε δίπλα σε τόσους, κάτι θα ξέρει. 

 

 

Πολύ δυνατή αρχή πάντως που σου θυμίζει γιατί γουστάρεις να βλέπεις GoT, ελπίζω με το δεύτερο να ξυπνήσει πλήρως η όρεξη μου ξανά. 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αυτές οι σκηνές με τη Σάνσα είναι η αρχή του subplot

που θα οδηγήσει στον θάνατο της μέσα στη season που διανύουμε, όπως έχει διαρεύσει.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τι; ΠΕΘΑΙΝΕΙ Ο ΜΠΑΤΜΑΝ; 

 

Μας κορόιδευε ο τζερμανικους μου φαίνεται. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Υπάρχουν κάποια "ποπ" πράγματα που "ενώνουν" τις προηγούμενες γενιές μιας χώρας. λχ συνέχεια πετυχαίνω αναφορές στον "Άγνωστο πόλεμο". Δεν ξέρω πόσοι τον έβλεπαν (δεν έχει συζητηθεί μέσα στην οικογένειά μου), αλλά τα διάφορα κείμενα σου δίνουν την εντύπωση πως είναι ένας "κοινός τόπος". Τα αντίστοιχα ραδιοφωνικά είναι η "Λιλιπούπολη" και τα "Παραμύθια της θείας Λένας". Σαφώς και έχω πετύχει αναφορές σε διάφορα πράγματα, κάποια εκ των οποίων τα θυμάμαι (λχ Μεθοριακός Σταθμός, Λούνα Παρκ κ.ο.κ.), αλλά αυτά τα 3 αντιμετωπίζονται από τα διάφορα γραπτά ως κάποια μυθικά αντικείμενα διαρκείας. 

 

Έχω την αίσθηση ότι το GoT θα είναι κάτι που θα ενώνει τις γενιές τουλάχιστον του Δυτικού κόσμου στο μέλλον. Εν μέρει είχε τόση δημοφιλία/ενασχόληση και το Lost, αλλά δε νομίζω πως είχε αυτή την αμεσότητα, αυτό το αίσθημα ότι αφορά τόσο κόσμο *τώρα*. 

 

anyhow. Θα δείξει :)

 

Καταλαβαίνω αυτό το συναίσθημα του "δεν ήταν τόσο φουλ ρε διάολε". Σε κάποια φάση ενώ το έβλεπα τσέκαρα πόσος χρόνος απομένει και ήμουν "μόνο αυτά είδαμε ρε συ?". Δεν νομίζω όμως ότι είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. :) Σε πρώτη φάση πρέπει να ήταν (για εμένα έστω) "στέρηση" και απλώς ήθελα να δω λαίμαργα κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο. Σε δεύτερη φάση όμως αναλογίστηκα τον χαρακτήρα της Arya. Πως ξεκίνησε, πως προχώρησε, πως μεταλλάχθηκε, που έχει πάει. Εάν το δούμε με "εσωτερική" χρονολόγηση, τότε ο Ned Stark πέθανε το 299AC (after conquest) o Robb την ίδια χρονιά, ο Joffrey την επόμενη, άρα η ίδια "ρεαλιστικά" μεταλλάχθηκε "εν ριπή οφθαλμού". Απλώνοντας το όμως μέσα σε τόσες σελίδες και μέσα σε τόσες σεζόν τηλεοπτικού χρόνου, αυτό το πράγμα δεν ξενίζει. Το αντίστοιχο συμβαίνει και με ένα κάρο άλλους χαρακτήρες. Η Σανσα ένα χρόνο πριν ήταν ένα άκρως κακομαθημένο κ*λόπαιδο λχ :) Σίγουρα έχουν υπάρξει fillers τόσα χρόνια, αλλά (1) οι χαρακτήρες θέλουν τον χρόνο τους για να "ωριμάσουν" (το γάλα δεν γίνεται φέτα μέσα σε μια βραδιά :) ) και (2) θέλουν επίσης και τον χρόνο τους προκειμένου να "μάθουμε" ότι μας αφορούν. Υπό αυτό το πρίσμα λοιπόν, δεν έχω θέμα με το πόσο χρόνο θα πάρει για να πάμε στην επόμενη μάχη, στον επόμενο θάνατο, στο επόμενο ξάφνιασμα. 

 

Τέλος να πω το εξής. 12 επεισόδια ακόμα. Πάπαλα μετά. :) Απολαύστε τα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3133
  • Reputation:   23815
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2974 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Χωρίς να έχω δει κάτι φέτος, θα τα δω όλα μαζί αμά τη επιστροφή στην έδρα μου το Σεπτέμβρη, θα κάνω μία γενικόλογη παρατήρηση περί GoT, αλλά και TWD και άλλα τέτοια σήριαλ. Η ανάγκη του μέσου αμερικάνου για εντυπωσιασμό και η βιασύνη που διακατέχει το κοινό, έχει οδηγήσει σε τεράστιες σεναριακές συμπτύξεις, εντυπωσιασμούς για να μη βγει το επισόδειο booooooring και όλα αυτά. 3 θάνατοι το 5λεπτο (ιδιαζόντως ειδεχθείς), σεξ και βία στα σχολικά θρανία.

 

Πολύ δυσάρεστο, όλες οι σειρές πλέον τρέχουν στο FF κάτι πρέπει να γίνεται διαρκώς, που ειναι το παλιό καλό Wire που μια επιχείρηση την έψηνε ο Μακνάλτι 3 επισόδεια και τελικά ήταν σειράρα;

 

ΥΓ Με τα σπόιλερ είμαι ΟΚ, τα διαβάζω όλα φανατικά. Αν κάτι αξίζει θα το δεις και σποϊλεριασμένο και θα το χαρείς κιόλας. 12 πίθηκοι κανείς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95136
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εξαιρετικό το πρώτο επεισόδιο του κύκλου,αλλά σίγουρα όχι και το καλύτερο που έχουμε δει...!Εννοείται βέβαια ότι δεν περίμενα να "γκαζώσει" σε δράση από τόσο αρχή,αλλά και πάλι μας άφησε με ευχάριστα συναισθήματα...!

 

Η πρώτη και η τελευταία σκηνή ήταν απολαυστικότατες,ενώ κάποια στιγμή μέσα στο επεισόδιο πήγαν να μου γυρίσουν τα έντερα...!  :confuse:Φαντάζομαι,όσοι το είδατε να είχατε την ίδια αντίδραση...!Καταλαβαίνετε τι εννοώ...!  :relax:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εξαιρετικό το πρώτο επεισόδιο του κύκλου,αλλά σίγουρα όχι και το καλύτερο που έχουμε δει...!Εννοείται βέβαια ότι δεν περίμενα να "γκαζώσει" σε δράση από τόσο αρχή,αλλά και πάλι μας άφησε με ευχάριστα συναισθήματα...!

 

 

 

:lol:  :lol:  :lol: Ευχάριστα συναισθήματα λέει.. :lol:  :lol:  :lol:

 

Fire and blood!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5058
  • Reputation:   34601
  • Achievement Points:  5066
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για κάποιο διάστημα μπορείτε να δείτε (ή να ξαναδείτε) το 1ο επεισόδιο της 7ης σεζόν δωρεάν εδώ με ελληνικούς υπότιτλους...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Κατα την γνωμη μου ηταν ενα αδιαφορο επεισοδιο. Με την εξαιρεση της πρωτης σκηνης βεβαια. Καλως ή κακως η σειρα εχει πολλα POV και δεν εχουν ολα το ιδιο ενδιαφερον. Καταλαβαινω την αναγκη του characterization αλλα οταν πρεπει να δειξεις αναγκαστικα 5 λεπτα απο δω 5 απο κει φροντισε να δειξεις κατι καλο. Συγκεκριμενα για να καταλαβετε τι εννοω. Το να δουμε μια σκηνη μονο και μονο για κανει guest ο Ed Sheeran με γλυκαναλατο τραγουδακι δεν το θεωρω τιποτα σπουδαιο. Οπως επισης και το να βλεπω τον Tyrion, την Καλησι και την κομπανια τους (μεταξυ μας το πιο αντιπαθητικο παρεακι του Westeros αυτη τη στιγμη για μενα :P )να περιδιαβαινουν το πρωην τσαρδι του Στανις με larger than life βηματισμο παλι δεν μου λεει κατι. Ισως να ελεγαν κατι αυτες οι σκηνες αν η σειρα επικεντρωνονταν μονο σε αυτους τους χαρακτηρες αλλα δεδομενης της καταστασης μαλλον μου φαινεται οτι ειναι για να γεμιζουν χρονο :P Στην kwtsoκλιμακα ενα 7/10 για το συγκεκριμενο επεισοδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3660 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πράγματι, αναρωτιέμαι γιατί τόσα :wow: για την τελευταία σκηνή. ΟΚ ήταν, αλλά όχι ότι θα είναι αυτό που θα θυμάμαι από το εν λόγω επεισόδιο. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Το να δουμε μια σκηνη μονο και μονο για κανει guest ο Ed Sheeran με γλυκαναλατο τραγουδακι δεν το θεωρω τιποτα σπουδαιο.

Η σημασία αυτής της σκηνής ήταν

 

 

ότι η ψυχοπαθής κατά συρροήν δολοφόνος βρέθηκε με φαντάρους των Lannister, έτοιμη να τους κάνει σις κεμπάπ, αλλά έχει ακόμα ανθρωπιά μέσα της (όπως φάνηκε όταν δεν σκότωσε τις γυναίκες των Frey). Σε αντίθεση με άλλους ψυχοπαθείς δολοφόνους του σώου :) Επιπρόσθετα (α) μάθαμε ότι επί του παρόντος, δεν πηγαίνει Βόρεια στο σόι της, αλλά Νότια (β) είδαμε τους Λάννιστερς με τις γυαλιστερές στολές τους (άνθρωποι. σε αντίθεση με τους Λάννιστερς που είχαμε δει να βασανίζουν κόσμο στο Harenhall όταν η Αρυα ζήτησε από τον Jaqen H'ghar να σκοτώσει για χάρη της) και (γ) κατά πάσα πιθανότητα, η τελευταία φορά που βλέπουμε κόσμο να τρώει ήρεμος τον λαγό του στο δάσος :D Η σκηνή δεν είναι μόνο characterization. Είναι σκηνή που σε βάζει μέσα στο μεσαιωνικό σύμπαν του σώου.

 

 

τρόπον τινά (όσον αφορά το (γ) ) είναι σαν τις 2 πρώτες σειρές από αυτή εδώ τη σελίδα του Crepax. Τις απολαμβάνεις αδιαφορώντας για τα υπόλοιπα :)

 

Emmanuelle-027.jpg

 

Αυτή η παράμετρος του "στυλ" βέβαια, ισχύει ακόμα περισσότερο για τις σκηνές με τον Hound. Οι οποίες ήταν τόσο σκοτεινές, που άμα το έβλεπες πρωί με αντηλιά, δεν ξεχώριζες τίποτα :lol: Αυτές οι σκηνές δεν είναι tabula rasa. Το κτίσμα και τους ένοικούς του τους είχαμε ξαναδεί στο S04E03.

 

 

ο αγρότης που φιλοξένησε προσωρινά τον Hound και την Arya, πρόσφερε δουλειά στον Hound γιατί ήθελε ο αγρότης προστασία από την ανομία που επικρατούσε πλέον στη περιοχή, και ο Hound την άλλη μέρα έφυγε κλέβοντάς τον όμως. Άρα ο Hound έχει μερίδιο ευθύνης στην ένδεια και την απελπισία που περιήλθε ο αγρότης.

 

 

:cheers5:

 

 

 

edit η σκηνή από το S04E03 :)

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μια από αυτές τις αναπάντεχα γ@μάτες φάσεις: Χθες βόλτα στη Ζυρίχη. Περνάμε την γέφυρα πάνω από το ποτάμι μπροστά από τον καθεδρικό της πόλης και ακούω χειροκροτήματα. Μουντός καιρός, να βρέχει, και με φόντο το φουσκωμένο ποτάμι και δύο σκοτεινούς ναούς τρεις κοπέλες παίζουν βιολί,βιόλα και βιολοντσέλο. 

 

Καθίσαμε λίγο να τις ακούσουμε όπως παίζανε κλασικά κομμάτια, ρίχνουμε το κατιτίς για να τις στηρίξουμε και κινάμε να φύγουμε. Ξαφνικά η βιολίστρια γυρνάει στο μικρόφωνο και λέει με σοβαρότατη φωνή: "Children of summer, winter is here", και ξεκινούν το τραγούδι τίτλων του game of thrones. Ακούγοντας αυτό το κομμάτι με αυτό το φόντο, δεν υπήρχε καλύτερος τρόπος να μπεις στο μεσαιωνικό κλίμα της σειράς. Απλά μαγεία. 

 

hype hype hype 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δράση δε θέλατε? :) ε, πάρτε τη :D

 

σχόλιο μετά τη τελευταία σκηνή

 

του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ :D :D :D

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=z2pRLR6Ns5I

 

WINTER IS COMING

 

post-277-12917183804258.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να κάνω μια ερώτηση, γιατί μου διέφυγε κάτι:

 

 

Την Ελάρια Σαντ και την κόρη της, της έσφαξε και αυτές ή τις πήρε αιχμάλωτες;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104540
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Τις πήρε αιχμάλωτες, δεν το έδειξε αλλά το υπονόησε. Του λέει σκότωσέ μας και αυτός γελάει με κάποιο νόημα. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αποσπάστηκε η προσοχή μου και έχασα το συγκεκριμένο σημείο.

 

Ευχαριστώ.    :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Όλα τα λεφτά του επεισοδίου η τελευταία σκηνή

θα έλεγα ότι οι sandsnakes ήταν αναμενόμενη απώλεια.

Επεξεργασία από Hayate
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Από τα πιο ενδιαφέροντα Inside the Episode που έχω δει. Ρίχτε του μια ματιά (αφού δείτε το S07E02 φυσικά :) ). Νομίζω πως αξίζει τον κόπο

 

https://www.youtube.com/watch?v=TZB-bxAHv4s

 

:cheers5:

 

εδιτ 2η φορά στη φετινή σεζόν που κάνουν self reference σε κάτι από πανάρχαια σεζόν (αναφέρομαι σε αυτό το who I am που λέει και στο Inside the Episode). Επιπρόσθετα εδώ μάλιστα έριξαν ξανά ηθοποιό/χαρακτήρα που είχε παίξει στις 4 πρώτες σεζόν και μετά δεν τον ξαναείδαμε. Ωραίο πράγμα αυτό :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Κάποιος κακοπροαίρετος θα ετοιμάζοταν να τονίσει σαρκαστικά πως ο Γιούργιον (sic) χρειάστηκε μόλις ένα επεισόδειο για να χτίσει τον μεγαλύτερο στόλο που 'χει υπάρξει ποτέ,ένα ακόμα για να φτάσει κινγκ'ς λάντινγκ,και άλλο ένα για να εφεύρει το GPS και να αιφνιδιάσει τα ανηψια του.

 

Ο ίδιος ομως κακοπροαίρετος φώναξε ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ όταν ο καπετάνιος έκανε σουβλάκι 2 παουερπαφ γκερλς στην ίδια σκήνή,οπότε έχασε κάθε δικαίωμα ένστασης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Η πιθανότητα ότι θα εμφανιστεί κάποιος περίεργος για να θέσει το ατράνταχτο και ακλόνητο επιχείρημα πως ξεκίνησε να κόβει δέντρα για να φτιάξει το στόλο στο S06E05, άρα έφτιαχνε παπόρια με ρυθμό 200 ανά επεισόδιο, είναι πολύ μεγάλη.

 

200 ανά επεισόδιο, είναι μια χαρά ρυθμός. Σχεδόν 3 το λεπτό. Και χωρίς τις διαφημίσεις.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16066
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

1ον  Εμφανιστηκε επιτελους ο πριγκηπας που μας ειχαν υποσχεθει.

 

οχι αυτος post-11226-0-33089900-1500929314_thumb.jpg  αλλα ο αληθινος ηρωας ο Hot Pie....!!

 

 

2ον Εγω οταν επαιζα strategy games (πχ age of empires, warcraft 2 κτλ ) που ειχαν καραβια τα εχτιχα πιο γρηγορα απο τον Εουρον οποτε δεν μου κανει και τοση εντυπωση.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1369
  • Reputation:   9869
  • Achievement Points:  1385
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3085 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Χορταστικό και απολαυστικό το S07E02. Στα αρνητικά βάζω το ότι παραλίγο να κάνω εμετό σε μία σκήνη (όπως και στο προηγούμενο επεισόδιο). Δεν υπάρχει λόγος να μας το κάνουν αυτό.

Η daenerys θα γίνει χειρότερη από τον mad king αν ανέβει στον θρόνο (που δεν πιστεύω να ανέβει). Ο Varys εμετικός. Ο Littlefinger ενοχλητικός. Η κόκκινη γριά αδιάφορη, λογικά όμως θα παίξει σημαντικό ρόλο ξανά. Η σκηνή με τον grey worm και την missandei απίστευτα αργή. Οι Lannister έχουν μείνει σχεδόν μόνοι τους και ψάχνουν για συμμάχους. Ωραίο και το εργαλείο για τους δράκους, ελπίζω να είναι και αποτελεσματικό. Η Arya πέρα βρέχει. Έμαθε για τον Jon και έφυγε για το τείχος. Ο Jon κατεβαίνει στην daenerys (λάθος κίνηση κατ' εμε) και η αντιπαθητική Sansa κάνει τουμπεκί μόλις της πει ότι την αφήνει στην θέση του. Και τέλος, η μάχη ήταν επική. Το άξιζαν και με το παραπάνω οι σκύλες του Dorne. O Reek Theon την γλίτωσε (περιμένω πολλά από αυτόν).



Ναι. Είμαι με τα λιοντάρια.

tumblr_static_house_lannister_by_scrolls
post-31217-0-98465200-1500930705_thumb.jpg

 

 

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις το spoiler για την δευτερη παραγραφο σου καθως αποκαλυπτεις αρκετα σημεια της πλοκης του επεισοδιου :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3404
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Κάτι πάει να γίνει! χεχε :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σπόιλερ θέλουν τα 1-2 από τα παραπάνω σχόλια ακόμα, μην γράφετε στα παπάκια σας όσους δεν το έχουν δει ακόμα όπως κάνει όλο το υπόλοιπο ίντερνετ. :)

 

Στα του επεισοδίου,

 

 

 

επιτέλους αποδείχτηκε αυτό που λέω δύο χρόνια τώρα, ότι η Γιάρα δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα άμαθο στον πόλεμο παιδάκι. Απλά δεν πήρε χαμπάρι έναν ολόκληρο στόλο μέχρι που πλεύρισε το διοικητικό πλοίο (εκ των πραγμάτων το πλοίο θα ήταν στην κεφαλή του στόλου άρα πέρασε καμιά εκατοστή πλοία μέχρι να ακούσουν τον ορυμαγδό).

 

Και σε αυτή την ίδια σκηνή, επαληθεύεται πόσο κακό στόρυ λάιν ήταν το Ντορν έτσι όπως στήθηκε στη σειρά: It doesn't happen until it's convenient to the plot. Οι κόρες του όμπερυν, τα φίδια της άμμου εδώ και δύο χρόνια δεν έκαναν απολύτως τίποτα και καταλήξανε να σφαχτούν σε 2.5 λεπτά screen time. Δεν είναι να πεις ότι ήταν εκπαιδευμένες στην μάχη, ή ότι οι λεπίδες με τις οποίες πέρασαν δύο τρεις φορές το σώμα του Έουρον είχαν δηλητήριο πάνω, μπα. 

 

Τέλος, μου δίνεις 6 λεπτά από το φίκι φίκι με τα βυζγια της μισάντει, μια σκηνή με μηδενικό νόημα είτε σε ανάπτυξη χαρακτήρων είτε στης πλοκής, αντί να μου τα δώσεις στη μάχη. 

 

Παρόλα αυτά το επεισόδιο κάνει παροιμοιώδες build-up κατά τα άλλα και προμηνύεται να γίνει πανικός με τζον και νταινέρις. Γουστάρω όσο περνάει ο καιρός Έουρον, ο τύπος είναι αδίστακτος, αμείλικτος και θεότρελος. Ότι αξίζει στο γούεστερος. :D

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6226
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Στην παρατήρηση ότι στη σειρά (αλλά και στα βιβλία) κάτι χτίζεται για πολύ καιρό και μετά γκρεμίζεται πιο γρήγορα από το γεφύρι της Άρτας, θα συμφωνήσω απόλυτα!

Στα βιβλία μάλιστα είναι πιο κουραστικό καθώς έχουν περάσει και χαρακτήρες ,κυρίως στο 4ο βιβλίο (το οποίο θα έπρεπε να λέγεται Βολοδέρνω στο Γουέστερος) που  δεν είχαν καμιά συμμετοχή στην εξέλιξη της ιστορίας!

Δεν είμαι ψυχαναλυτής αλλά νομίζω ότι ο Μάρτιν θέλει να βασανίζει-κακοποιεί τους χαρακτήρες του (έχει κόψει ότι προεξέχει από τους περισσότερους) σε σημείο να σκέφτομαι ότι ΑΝ είχα κλινική στο Γουέστερος θα είχα θησαυρίσει!  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20263
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν μοιράζαμε τώρα τα 7 βασίλεια που τελικά είναι 9 θα ειχαμε:

 

Σέρσει - 4 (Γεουέστερλαντς/ Κάστερλι Ροκ , Άιρον Άιλαντς, Κράουνλαντς /Κινγκς Λάντινγκ, Ρίβερλαντς / Ρίβεραν)

Στη σειρά λέει 3 βέβαια.....

Επίσης αν η Άρυα σκοτώνει τον Γουόλντερ Φρέι στο Τουίνς (προηγούμενος κύκλος) και τη φαμίλια του στο Ρίβερραν, ποιος κυβερνάει εκεί πέρα; Φαίνεται από την περίπολο των Λάνιστερς που συναντά η Αρυα , ότι η Σέρσει διατηρεί τον έλεγχο, αν και ειναι να απορεις που βρίσκονται ο Μελανιχθύς και ο Εντμιουρ Ταλι....

 

Νταινέρις - 2,5 (Χαιγκάρντεν, Ντορν και τα μισά Στορμλαντς (Ντράγκονστόουν). Δεν ξέρουμε τι γίνεται στο Στορμ'ς Εντ , και που στο διάολο ειναι ο Τζέντρι

 

Τζον Σνόου 2 - Βορράς, Κοιλάδα του Άρυν, εύθραστη συμμαχία ελέω Σάνσα)

 

Αταξινόμητο 0,5 , είπαμε, το Στορμς Εντ

 

Μετά το τελευταίο επεισόδιο όλες οι συμμαχίες της Νταινέρις με το Westeros φαίνονται υπ ατμόν. Αβέβαιη η στάση του ακέφαλου Ντορν, αβέβαιη η συνοχή των Ταιρέλ.....

Δεν βλέπω να ξεκαθαρίζει τίποτα και σε αυτόν τον κύκλο....

 

Admin, mod και λοιπές δυνάμεις, μπορείτε να βάλετε σε σπόιλερ ότι νομίζετε....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10075
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Υποθέτω ότι στη σειρά αναφέρεται ότι η Σερσεϊ κυβερνά 3 βασίλεια-περιοχές λόγω του ότι δεν έχει διαρρεύσει ακόμα η συμμαχία της με τα Σιδερένια Νησιά

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τα Iron Islands δεν είναι ένα από τα 7 βασίλεια. 

 

Kingdom of the North, ruled by House Stark of Winterfell.
Kingdom of the Mountain and the Vale, ruled by House Arryn of the Eyrie.
Kingdom of the Isles and the Rivers, ruled by Harren Hoare of Harrenhal. -> Tully
Kingdom of the Rock, ruled by House Lannister of Casterly Rock.
Kingdom of the Stormlands, ruled by House Durrandon of Storm's End -> Baratheon
Kingdom of the Reach, ruled by House Gardener of Highgarden. -> Tyrell
Principality of Dorne, ruled by House Martell of Sunspear.

 

Άρα

Jon Snow

Kingdom of the North, ruled by House Stark of Winterfell.
Kingdom of the Mountain and the Vale, ruled by House Arryn of the Eyrie.
 
Daenerys
Kingdom of the Reach, ruled by House Gardener of Highgarden. -> Tyrell
Principality of Dorne, ruled by House Martell of Sunspear.
 
Cersei
Kingdom of the Rock, ruled by House Lannister of Casterly Rock.
Kingdom of the Isles and the Rivers, ruled by Harren Hoare of Harrenhal. -> Tully -> ???

Kingdom of the Stormlands, ruled by House Durrandon of Storm's End -> Baratheon -> ???

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.