Μετάβαση στο περιεχόμενο

Game of Thrones (2011-2019) [ Βασισμένη στα βιβλία του George R.R. Martin ]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ακριβώς αυτό που είπε ο προλαλήσαντας. Αξίζει τον κόπο να περιμένετε το FullHD.

 

Επεισοδιάρα πάντως από τις λίγες :) Όλη. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Το έβαλα σε USB και το έπαιξα σε playstation 3 και μπορώ να πω οτι χάρη στο upscale που κανει αυτόματα το playstation το είδα στην τηλεόραση με αξιοπρεπή εικόνα. Επιτέλους λίγη δράση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Μην κανετε σποιλερ!!

 

Εγω θα περιμενω παντως δυο μερες συν 8 ωρες περιπου (μεχρι δευτερα πρωι που τα βλεπω παντα) να το δω κανονικα! Ετσι κι αλλιως χρειαζεται μεγαλη υπομονη και για τον ογδοο κυκλο που θα βγει σε κανα χρονο και για τα βιβλια που το εβδομο (αν ειναι το τελευταιο και δεν τα κανει οχτω) θα βγει γυρω στο 2025 το νωριτερο.

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ok. θα σκάσω αλλιώς :)

 

αναφορικά με το S07E04 

 

 

 

παίζει να έχω δει και 10 φορές κάποιες σκηνές :lol: 

 

Ήρθαν τα ναπάλμ! :) Αυτό το πράγμα θέλει HD και ηχοσύστημα! :D :D :D simply amazing stuff! :cool: τα πάντα σε αυτή τη μάχη. τα πάντα. Και τα άλογα, και οι στάντμεν που καίγονταν, και όλοι οι ηθοποιοί και οι ατάκες. "didn't they teach you that at fancy lad school" "c'mon you fucker" "flee you idiot" "you fucking idiot". 

 

αλλά δεν είναι μόνο αυτή η μάχη. Καραλάτρεψα και όλες τις σκηνές της μικρής ψυχοπαθούς. Δεύτερη φορά που λέει ότι έχει λίστα για εκτέλεση, ο περίγυρος το ακούει και γελάει γιατί δεν μπορεί να το πιστέψει και αυτή χαζοχαμογελάει μαζί τους. Νομίζω πως την στήνουν για κάργα ψυχοπαθή. 

 

άιντε να βγει σε HD να δω και τη μάχη (φυσικά) αλλά και τη φάτσα της ψυχοπαθούς δολοφόνου. Η ματιά που ρίχνει στον Μικροτσουτσ... Μικροδάχτυλο είναι όλα τα λεφτά :) Ψάχνοντας το πάντως, δεν τον είχε στη λίστα της. Ούτε στα βιβλία, ούτε στο σώου.

 

 

 

 

αυτά σχετικά με το επεισόδιο :) 

 

Συνολικά πάντως τη βρίσκω πολύ ώριμη και μεστή σεζόν μέχρι στιγμής. Νομίζω πως μετά από τόσα χρόνια ηθοποιοί, σεναριογράφοι, σκηνοθέτες, συντελεστές έχουν βρει πλήρως τα πατήματά τους. Εντέλει στη Βρετανία κάνουν εξαιρετική δουλειά με τους ηθοποιούς τους. Οι μόνοι που δεν είναι από τα νησιά σε αυτό το επεισόδιο πρέπει να είναι ο Αμερικάνος Dinklage (Tyrion), ο Δανός Coster-Waldau (Jaime) και η Headey που γεννήθηκε στις Βερμούδες (αλλά μεγάλωσε στην Αγγλία). (χα. όλα τα τέκνα Lannister :lol: )

 

Επίσης κάτι που διαφοροποιεί πλήρως αυτή τη σεζόν είναι ότι είμαστε 100% εκτός βιβλίων. Λογικά και αυτό συμβάλει στη γρήγορη ροή (πέραν του ότι (α) πρέπει πλέον να δέσουν όλα τα plot lines (β) μάλλον προτίμησαν να μοιράσουν το budget σε λιγότερα αλλά ακριβότερα επεισόδια). Στα βιβλία, σίγουρα θα δούμε πάααααρα πολύ μπλα μπλα ακόμα. Έχουμε εκκρεμή plot lines εκεί που ούτε που εμφανίστηκαν στο σώου. 

 

Μιλώντας σχετικά με το αργά-γρήγορα. Γρήγορα ξεπέταξαν την Dorne. Τόσο γρήγορα που ο μόνος που άγγιξε ήταν ο Oberyn Martell. Έπρεπε όμως να τον δείξουν σε ένα κάρο σκηνές προκειμένου να έχει νόημα η παρουσία του. Σε αντίθεση, ο γοητευτικότατος Alexander Siddig (θυμίζω ότι έπαιζε τον Dr. Julian Bashir στο Star Trek: Deep Space Nine) ενώ έγραφε υπέροχα στο γυαλί ως Doran Martell, πέρασε και δεν άγγιξε. Άρα ζήτω το character-building κι ας ψοφάμε για δράση :) 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Germ δεν ξερω για το τεταρτο επεισοδιο (ουτε και θελω να μαθω πριν της ωρας του :P) αλλα απο ηθοποιους νομιζω λιγοι ειναι αυτοι που ξεχωριζουν. Προσωπικα θα ξεχωριζα σιγουρα τον Tyrion, την Cercei, τον Littlefinger, την Arya, καποιους β ρολους οπως ο Jorah και ο Davos. Απο κει και περα θα ελεγα οτι οι αλλοι ειναι απλα ΟΚ και καποιοι ειναι σιγουρα αγγουρια (βλεπε Καλησι, Jon Snow κλπ) :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Και όμως. Σε αυτή εδώ τη σεζόν, όλοι δίνουν τρελά ρέστα. Ένα close-up, ένας μορφασμός και αρκεί να καταλάβεις 300% τι παίχτηκε. :) Ειδικά φέτος, έχω την αίσθηση ότι αυτό συμβαίνει συνέχεια :)

 

Ξέχασα πριν να σχολιάσω κάτι ακόμα. Αρκετοί χασκογέλασαν με την ερώτηση-ατάκα του ArchMaester σε προηγούμενο επεισόδιο για το βιβλίο που γράφει "A Chronicle of the Wars of Following the Death of King Robert I." Συν τοις άλλοις υπάρχει μια θεωρία ότι η σειρά που βλέπουμε είναι αφήγηση του χρονικού όπως το ολοκλήρωσε ο Tarly. 

 

Well. Tarly. Μπόλικα κιλά και μούσι. 

 

george-rr-martin.jpg

 

 

Φαντάζομαι τελευταία σκηνή του σώου, τον RR στο τείχος, με μαύρη γούνα, να γράφει την τελευταία λέξη :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το ειδα και ηταν επικο!! καρα επικο! Σ αυτο, ναι, συμφωνουμε! Επισης, πρωτη φορα βλεπω επεισοδιο και εχω ξεχασει τελειως την εννοια του χρονου. Του στυλ πεσαν τιτλοι τελους και νομιζα οτι ειχε ακομη αλλα 10 λεπτα...... τοσο πολυ με συνεπηρε.
 
Παμε ομως στο ενα και μεγαλο αρνητικο.

Γιατι ακομη και σ αυτο το υπερτουμπανο επικο επεισοδιο, να χρειαζεται να θυσιασουμε την αληθοφανεια, προς οφελος του show και των ηθοποιων και του δε ξερω εγω τι. Για ποιο λογο να μου παρουσιαζουν τον Μπρον ως τον Κινγκ Κονγκ που καταφερνει να χειριζεται μια γιγαντια βαλιστρα ολομοναχος, και μαλιστα να πετυχαινει κιολας ενα δρακο που λογικα κινειται με εκατονταδες μιλια ανα ωρα. Και μετα, παρε και το κερασακι οτι δεν πεθαινει απο τις φλογες του εξαγριωμενου δρακου. Ουτε και απο καποιον αλλον ντοθρακι που τοση ωρα δεν προσεξε το παραμικρο. Και δε σου εφταναν ολα αυτα? τσιμπα και ενα Τζειμι που πρεπει να σωθει οπως στις αρχαιες ελληνικες τραγωδιες, απο εναν απο μηχανης Θεο. Κριμα, ειχα πορωθει τοσο πολυ με το επεισοδιο, και ξαφνικα αρχισα να ξενερωνω. Δηλαδη υπηρχε πιο ενδοξος θανατος για τον Τζειμι και τον Μπρον, απ το να πεθανει απ την 1η μαχη δρακου στο westeros επι Καλησι? και βρεθηκε ενα μεγαλο ποταμι, ωστε να δικαιολογησουμε τωρα τη διαφυγη/ σωτηρια τους? κριμα...

 

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

 

Δε θυμάμαι που είχα διαβάσει για ιππότες που πνίγηκαν σε ποταμάκια αφού δεν μπορούσαν να σηκωθούν από το βάρος της στολής :pool2:  Ίσως και στα βιβλία της σειράς. Επομένως κατά 99% ο Jaime μας χαιρετά τον πλάτανο. (1% αφου George R.R. Martin είσαι, όλο και κάτι σκαρφίζεσαι)

 

όντως η στολή του superhero έλειπε από τον Μπρον..  oι άλλοι 2 δράκοι που πήγαν? :moutra: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Germ δεν ξερω για το τεταρτο επεισοδιο (ουτε και θελω να μαθω πριν της ωρας του :P) αλλα απο ηθοποιους νομιζω λιγοι ειναι αυτοι που ξεχωριζουν. Προσωπικα θα ξεχωριζα σιγουρα τον Tyrion, την Cercei, τον Littlefinger, την Arya, καποιους β ρολους οπως ο Jorah και ο Davos. Απο κει και περα θα ελεγα οτι οι αλλοι ειναι απλα ΟΚ και καποιοι ειναι σιγουρα αγγουρια (βλεπε Καλησι, Jon Snow κλπ) :D

 

Kαλησι, Σνοου και Σανσα ειναι οι χειροτεροι.

 

Εχουν συνεχως αυτο το υφος ''ειμαι ετοιμος να κλαψω/εκραγω'' και με κουραζει καθε λεξη που βγαινει απο τα χειλη τους.

 

Το σημερινο επεισοδιο ειναι απο τα λιγα καλα που εχουμε δει απο την σεζον 5 και επειτα.

 

Κατα την γνωμη μου το βιβλιο αυτο εν τελει δεν μπορει να αποδοθει σωστα σε τηλεοπτικη μορφη και οι παραγωγοι δεν εχουν κανει οσο καλη δουλεια επρεπε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό που συμβαίνει με τον χαρακτήρα του Μπρον είναι εντυπωσιακό, από κομπάρσος στα βιβλία του Μάρτιν έχει γίνει καταλύτης στη σειρά. Η εξήγηση είναι ότι χρησιμοποιείται για να δώσει βάθος στον χαρακτήρα του Jaime, ενίοτε σαν Sidekick. Ο Jaime θεωρώ ότι θα είναι στη σειρά μέχρι το τέλος της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ενταξει εξαιρετικο το επεισοδιο λεμε!!

 

 

 

Εγω παντως ελπιζω να πεθανει ο Τζειμι γιατι πρεπει να αραιωνουμε λιγο με τους πρωταγωνιστες. Αλλα επειδη ο σουπερ Μπρον ολα τα κανει και συμφερει πιστευω θα τον βγαλει απο το νερο ανετα! Εδω τη βαλιστρα την χειριζοταν πιο ευκολα και απο νεροπιστολο! Εκτος αν οι δημιουργοι της σειρας εμπνευστουν απο Ντον Ροσα και ο Τζειμι την βγαλει καθαρη με καμια δεκαρα.

 

Παντως ο Τυριον εχει second thoughts μου φαινεται και δεν βλεπω και τον Βαρυς πολυ πιστο  λετε:

 

να εμφανιστει τελικα ο πατερας και γιος Γκριφ και να ταχθουν κατα κει??

 

 

Παντως το χρημα περασε οποτε οι δανειστες μια χαρα πλεον με την Σερσει. Αλλιως την εβλεπα για μνημονιο και αυτη.

 

Προβλεψη μου: στο επομενο επεισοδιο η Ντενερις κλαιγεται στον Τζον για την βαλιστρα και οτι αποτελουν κινδυνο. Τοτε ο Τζον λεει οτι "εχω τον καταλληλο ανθρωπο που και ανιατες ασθενειες γιατρευει και γεωλογικες μελετες κανει και ξηγιεται 50 καλλιοπες την ημερα". Μετα στελνει μηνυματακι στον Σαμ και ο Σαμ με την νεα καρτα ελευθερας  (για μουσεια βιβλιοθηκες κτλ) βρισκει βιβλιο "Τα Απαντα των Δρακων" απο Σκορπανο Ραμα. Και εκει θα βρει οδηγιες για πανοπλια δρακων! Και η Ντενερις θα ικανοποιηθει και θα πει στον Τζον να γονατισει μεν αλλα σε μαξιλαρακι δε για να μην ματωσει τα γονατακια του!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

 

Γενικα ειμαι με το μερος της Ντανι, αλλα οταν βλεπεις εναν κοινο θνητο να εχει τα κοτσια να πλησιαζει απο τοσο κοντα ενα δρακο, δεν μπορεις παρα να παρεις το μερος του :D

 

Αν δεν ειχε χασει το δεξι του χερι θα μπορουσε να χρησιμοποιησει τοξο ή να πεταξει το δορι απο μακρια για να την σκοτωσει.

 

Πιστευω πως ο Μπρον ηταν εκτος χαρακτηρα σε αυτο το επεισοδιο. Το λογικο θα ηταν να φυγει τρεχοντας. Εκεινος οχι μονο εμεινε και πολεμησε τον δρακο, αλλα ριψοκινδυνευσε για να σωσει τον Τζειμι. Δεν μου ακουγεται πολυ Μπρον-ιστικο αυτο. Εκτος και αν τον εσωσε ο Ντικον :lol: , αλλα μια ματια που εριξα στο νετ, λενε οι περισσοτεροι οτι το αλογο και η πανοπλια εμοιαζαν να ειναι του Μπρον.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

 

Πολύ απολαυστική η σκηνή έξω από την σπηλιά. Αφού πρώτα είδαμε (για πολλοστή φορά) ότι η dany είναι ένα ψωνισμένο παιδάκι που νομίζει ότι είναι βασίλισσα, είδαμε και πόσο ανίκανη είναι. Πρώτη φορά φάνηκε η ανικανότητα της σε τέτοιο βαθμό.

Ο Jon με τις ... που κάνει μπορεί και να το φάει το κεφάλι του. Δεν θα με χαλάσει και πολύ γιατί θα το αξίζει.

Ελπίζω ο Varys να έχει καταλάβει τι πραγματικά είναι η dany και απλά να πηγαίνει με τα νερά της περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή...

O προδότης ο Tyrion νωρίς τον θυμήθηκε τον αδερφό του. Τον αδερφό του που τον έσωσε από την εκτέλεση μετά την ήττα του Oberyn και αυτός πήγε και σκότωσε τον πατέρα τους την ώρα που... Και μιας που ανέφερα τον Oberyn να πω πόσο ευχαριστήθηκα αυτό που έκανε η Cersei στις ... του Dorne. Ο Oberyn έκανε τον μάγκα και το πλήρωσε. Δίκαια και όμορφα. Δεν έχεις κανένα λόγο να πας να εκδικηθείς για κάτι τέτοιο. Αλλά που να το καταλάβουν αυτό αυτές που σκότωσαν τον ίδιο τους τον βασιλιά. Τέσπα, πήραν αυτό που τους άξιζε. Πολύ γουστάρω τον τρόπο που παίρνει εκδίκηση η Cersei (π.χ. αυτό που έκανε στον high sparrow και στην unella).

Η μαχή στο τέλος ήταν αρκετά καλή, αλλά θα μπορούσε να ήταν καλύτερη αν δεν υπήρχε ο δράκος να μας το χαλάει. Αν δεν υπήρχε ο δράκος, όμως, οι Lannister θα νικούσαν άνετα παρόλο που οι Dothraki είχαν άλογα. Το καλό είναι πως μάλλον ο δράκος θα πεθάνει. Είναι λογικό να πεθάνει τουλάχιστον ένας (αν όχι δύο) από τους δράκους.

Ο Jaime δεν θα πεθάνει τόσο εύκολα. Δεν γνωρίζω αν θα πεθάνει στο τέλος αλλά σίγουρα δεν τελείωσε ο ρόλος του. Είναι χαρακτήρας κλειδί. Ίσως να αλλάξει την στάση του απέναντι στην Cersei (ακούγοντας την Olenna) και να γίνει χαμός μέσα στο King's Landing.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εξαιρετικο το 4ο επεισοδιο.. χαρμα οφθαλμων!! 10'   :)

 

Ο Μπρον ειναι απο τους καλυτερους δευτερους χαρακτηρες της σειρας.. παπαδες κανει ο Jerome Flynn! Ειδικα στο σημερινο επεισοδιο οι ατακες του ηταν  :lol:

 

Οσο για τα αγγουρια της σειρας (για τους ''ξυλινους'' δλδ ηθοποιους), σ' αυτην την κατηγορια για μενα εμπιπτουν η Ντενερις, η Σανσα, ο Μπραν και η Μισαντει (αυτοι απο τους πιο γνωστους). Γενικα παντως εχει γινει πολυ καλη επιλογη αξιολογων ηθοποιων :)

 

Οι καλυτεροι ερμηνευτικα (παντα κατα τη γνωμη μου) ειναι οι Νταβος, Τζορα, Μπρον, Σερσι, Λιτλφινγκερ, Αρυα, Τυριον, Τζειμι, Βαρις... ακομα και ο Ταρλι. Ο Jon Snow ειναι καπου στη μεση :)

 

Ειδικη μνεια στον Tywin, τον Ned, την Olenna και τον Alliser Thorne.. οι ηθοποιοι που τους ενσαρκωσαν ειναι σπουδαιοι. Ανεβαζαν το επιπεδο   :cheers3:

 

unpopular opinion: Δε μου αρεσε ο Oberyn, ουτε σα χαρακτηρας ουτε ο ηθοποιος που τον επαιζε 

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μια χαρά (και) το τέταρτο. Μια χαρά.

 

Αλλά σαν κλασικός γκρινιάρης, θέλω να γκρινιάζω λίγο....

 

Πολύ το τρέχουνε ρε διάολε... Πολύ... Κάθε αίσθηση του χρόνου έχει χαθεί. Ίσως φταίει που μας είχαν συνηθίσει σε αργά επεισόδια με ελάχιστη εξέλιξη και τώρα φαίνεται κάπως, αυτό με τους χρόνους και τις αποστάσεις όμως δεν μπορώ να το χωνέψω με τίποτα. Μόνο η καημένη η Άρια, εκεί, πιστή στην πραγματικότητα... Από και πέρα

 

 

 

Η Daenerys είναι ολοφάνερο πώς έχει αρχίσει να το χάνει. Παιδί του πατέρα της.. Να δούμε ποιος θα είναι ο νέος KingQueenslayer. Έχω μια υποψία για Jaime και η ιστορία να επαναληφθεί αλλά αυτός ίσως αναλάβει την αδερφή του. Οπότε θα ποντάρω στον Jorah. Ίδωμεν..

 

Η Aria μεγάλο αλάνι. Το πουλέν μου να μας απαλλάξει από τον τέρμα αντιπαθητικό Baelish. Με τις ευλογίες του Bran :)

 

Ο Tyrion έχει περάσει σε δεύτερο ρόλο. Κακώς. Ελπίζω να επανέλθει.  

 

Η μάχη απολαυστική, κι αν και με κάποιες ενστάσεις, μπορώ να πω ότι την απόλαυσα.

 

 

 

Πάμε για το πέμπτο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν ξερω αν το παρατηρησατε, αλλα μια φραση που λεει ο Littlefinger στον Bran ειναι (σχεδον) ιδια με μια φραση που ειπε ο Rutger Hauer  στο Blade Runner   :)

 

Littlefinger: I imagine you've seen things most men wouldn't believe... (στο 1:11)

 

Roy Batty (Rutger Hauer): I've seen things you people wouldn't believe...   :)  (by the way εμβληματικη ταινια, στο τοπ10 μου ανετα) :)

 

Και ενα βιντεο για το πως γυριστηκε η μαχη..

 

https://www.youtube.com/watch?v=pE2wcBeyNdk

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μια χαρά (και) το τέταρτο. Μια χαρά.

 

Αλλά σαν κλασικός γκρινιάρης, θέλω να γκρινιάζω λίγο....

 

Πολύ το τρέχουνε ρε διάολε... Πολύ... Κάθε αίσθηση του χρόνου έχει χαθεί. Ίσως φταίει που μας είχαν συνηθίσει σε αργά επεισόδια με ελάχιστη εξέλιξη και τώρα φαίνεται κάπως, αυτό με τους χρόνους και τις αποστάσεις όμως δεν μπορώ να το χωνέψω με τίποτα. Μόνο η καημένη η Άρια, εκεί, πιστή στην πραγματικότητα... Από και πέρα

 

 

 

Η Daenerys είναι ολοφάνερο πώς έχει αρχίσει να το χάνει. Παιδί του πατέρα της.. Να δούμε ποιος θα είναι ο νέος KingQueenslayer. Έχω μια υποψία για Jaime και η ιστορία να επαναληφθεί αλλά αυτός ίσως αναλάβει την αδερφή του. Οπότε θα ποντάρω στον Jorah. Ίδωμεν..

 

Η Aria μεγάλο αλάνι. Το πουλέν μου να μας απαλλάξει από τον τέρμα αντιπαθητικό Baelish. Με τις ευλογίες του Bran :)

 

Ο Tyrion έχει περάσει σε δεύτερο ρόλο. Κακώς. Ελπίζω να επανέλθει.  

 

Η μάχη απολαυστική, κι αν και με κάποιες ενστάσεις, μπορώ να πω ότι την απόλαυσα.

 

 

 

Πάμε για το πέμπτο :)

 

 

Θυμαμαι στο τελευταιο επεισοδιο της 5ης σεζον, οι D&D ξεκαναν τον Στανις, την γυναικα του και το παιδι του μεσα σε 5 λεπτα και 2-3 σκηνες.

Αν αυτο δεν ειναι ερασιτεχνικο γραψιμο, τοτε δεν ξερω τι ειναι.

 

 

Η σειρα στις 3 πρωτες σεζον ηταν σχεδον τελεια γιατι ακολουθουσε πολυ πιστα το βιβλιο, ειδικα στην πρωτη. Πλεον ειναι απλα καλη απο κεκτημενη ταχυτητα και γιατι το πρωτογενες υλικο ειναι αριστο, με μερικες εκλαμψεις οπως το επεισοδιο που περασε.

 

Ειλικρινα, οποιος εχει χρονο και διαθεση ας διαβασει τα βιβλια, αν οχι τωρα τοτε εστω οταν βγουν και τα 7 (αν γινει ποτε και αυτο) ωστε να τα διαβασει ολα μαζι μια και καλη. Μερα με την νυχτα πλεον το ενα με το αλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6949
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μια θεωρία Game of Thrones που με διασκεδάζει:

 

Τρεις Δράκοι άρα και τρεις Δρακοκαβαλλάρηδες.

 

Προφανώς Ντενερισ η μία,

 

Εγώ λέω Τζον Σνόου ο άλλος και Τύριον ο τελευταίος.

 

 Και των τριών οι μητέρες πέθαναν στη γέννα, λόγω της αιμομιξίας που έχει οδηγήσει σε γενετικά ελαττώματα τους Ταργκάρυεν.  

 

Γιατί και οι τρεις είναι Ταργκάρυεν τελικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Γιατί υπάρχει κάπου κάποια ένδειξη ότι ο Tyrion δεν είναι γιος του Tywin? Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία οπότε όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει. Επίσης, αυτό με τους καβαλάρηδες μπορεί και να ισχύει αλλά από την στιγμή που στην πολιορκία του Meereen και ο Rhaegal και ο Vyserion καίνε τα πλοία ταυτόχρονα με τον Drogon(στον οποίο είναι η Daenerys) μου φαίνεται ανούσιο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6949
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Γιατί υπάρχει κάπου κάποια ένδειξη ότι ο Tyrion δεν είναι γιος του Tywin? Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία οπότε όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει. Επίσης, αυτό με τους καβαλάρηδες μπορεί και να ισχύει αλλά από την στιγμή που στην πολιορκία του Meereen και ο Rhaegal και ο Vyserion καίνε τα πλοία ταυτόχρονα με τον Drogon(στον οποίο είναι η Daenerys) μου φαίνεται ανούσιο. 

 

Ναι ο mad king πολλές φορές είχε εκφράσει το θαυμασμό του προς τη γυναίκα του Tywin (Johanna Lannister) με αποκορύφωμα δύο σκηνικά.

 

Ένα: στο γάμο της που κατά τον Martin "took liberties in her bedding "

 

Δύο: στο τουρνουά για τα 10 χρόνια του Mad King που σχολίαζε δυνατά, μπροστά σε όλους  το στήθος της και σύμφωνα με την θεωρία την βίασε μετά, ώστε να συμπίπτουν χρονικά τα γεγονότα της σύλληψης του Τύριον και 

την παραίτηση του Tywin απο hand of the king.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Επισης ή στο βιβλιο ή στην σειρα ο Ταιγουιν λεει στον Τυριον...

 

 

...πριν τον σκοτωσει, οτι δεν ειναι γιος του, αλλα αυτο ειναι διφορουμενο

 

Επεξεργασία από Συλλεκτης
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

ahahahahahahahahahahahahahaha. μου έφτιαξε τη διάθεση! ωραίο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχει ξαναποσταριστεί, έτσι; :)

 

Good, Evil, Ugly, Beautiful: Help Us Make a ‘Game of Thrones’ Chart

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μία μικρή παρατήρηση για το τόσο γρήγορα-αργά εκτυλίσσεται η πλοκή στην 7 περίοδο!

Όταν είδα τον 1ο κύκλο ξετρελάθηκα κι αμέσως έτρεξα να αγοράσω το δεύτερο βιβλίο.Το διάβαζα και περίμενα να έχει μια συνέχεια για το τι έγινε η Θυελογέννητη και οι δράκοι αλλά μάταια.Η Νταινέρυς ενδιαφερόταν για την δουλεία και τους σκλάβους ,παρά να φτιάξει στρατό για να πάρει πίσω τον θρόνο ,άλλωστε που να πάει με τα σαυράκια να κατακτήσει το Γουέστερος!Λέω μάλλον θα γίνει στο επόμενο-τρίτο βιβλίο  αλλά φευ!Στο τέταρτο βιβλίο ήταν σαν εκεί που παρακολουθούσες ένα ντέρμπυ π.χ. ΟΣΦΠ-ΠΑΟ να βγει κάποιος στην τηλεόραση και να πει :και τώρα αγαπητοί συνδρομητές θα παρακολουθήσετε έναν ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ αγώνα β εθνικής και όταν τελειώσει θα δείτε την συνέχεια του ντέρμπυ!Στο πέμπτο βιβλίο ευτυχώς υπήρχε αρκετή δράση αλλά μέχρι εκεί ,μετά ανέλαβαν οι σεναριογράφοι της σειράς για την συνέχεια στον 6ο και 7ο κύκλο!

Κατά την ταπεινή μου άποψη αν είχαν παραληφθεί αρκετά πράγματα και μεταπηδούσαμε στα γεγονότα του 7 κύκλου προσωπικά δεν θα με πείραζε καθώς από εδώ και πέρα είναι η ουσία!

Για όσους είχαν κάποιες εύλογες απορίες θα προσπαθήσω να δώσω κάποιες απαντήσεις με καθαρά ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ κριτήρια και βέβαια με την μορφή spoiler

 

Πως έφτιαξε ο άτιμος ο Εουρον τον στόλο του τόσο γρήγορα;
Τον αγόρασε στα ΙΚΕΑ !Επίπεδες συσκευασίες ,γρήγορη και εύκολη συναρμολόγηση!
Πως ξεπρόβαλε τόσο ξαφνικά και τους αιφνιδίασε;
Με τις δύο κοπελιές να χαμουρεύονται ,τον Θήον να μην ξέρει αν το Γουέστερος είναι ανατολικά ή δυτικά τί περιμένετε να ηχήσουν τα ραντάρ;
Είναι ο Τύριον ένας Ταργκάρυεν;
Εννοείται πως ναι όπως πολύ εύστοχα παρατήρησε ο συνάδελφος profPhillipMortimer !Επίσης θα καβαλήσει και δράκο ,τον πιο μικρό φαντάζομαι!
Είναι δυνατόν ο Μπρον να τεντώσει μόνος του εκείνη την τεράστια βαλλίστρα;
Έχετε δει την τεράστια σύζυγό του την Λόλυς ,αφού καταφέρνει αυτή δεν θα καταφέρνει ένα τόσο δα τοξάκι;
Πως είναι δυνατόν ο Τζείμι ενώ καλπάζει σε ένα ρυάκι να πνίγεται σε ένα ωκεανό;
Εδώ η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια ,να τολμήσω χωροχρονική μετατόπιση σαν το ακόμα χαμένο αεροσκάφος των Μαλαισιανών αερογραμμών;
Ο Μπραν δεν είναι ο Μπραν;
Ο ίδιος είναι αλλά μικρός είχε πέσει από ύψος,του έμεινε κουσούρι!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Όσοι πιστεύουν ότι δεν γίνεται να οπλίσει ένα άτομο βαλλίστρα, ακόμα και τέτοιου μεγέθους, έχουν δει άραγε ποτέ από κοντά καμία; Γιατί εγώ που έχω δει, είδα 2 άτομα να την χειρίζονται όλα κι όλα και ο ένας υπήρχε εκεί επικουρικά για να βάζει το βέλος (το οποίο αν κάνουμε μια σύγκριση με τα βέλη που χρησιμοποιούσαν οι Έλληνες και αργότερα οι Ρωμαίοι, και ακόμα πιο αργότερα στο Μεσαίωνα οι Βρετανοί, μπορούμε να πούμε με ικανοποιητική σιγουριά ότι ζυγίζει 25-30 κιλά) και ο άλλος για να γυρίζει 2 αντιστρεπτικούς άξονες που η μέγιστη αντίσταση στρέψης ήταν παρόμοια με τιμόνι μη υδραυλικού αυτοκινήτου. 

 

Bal_BBC1.jpg

 

Μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι η βαλλίστρα που ρίχνει ο Μπρον είναι το 1/5 της παραπάνω; Μπορούμε αν κάνουμε μια κατά προσέγγιση σύγκριση κλίμακας στο 4ο επεισόδιο. Η παραπάνω λοιπόν χρειαζόταν για να λειτουργήσει σε πλήρη ρίψη (δηλαδή 2-4 βέλη το λεπτό) τέσσερις στρατιώτες της S.P.Q.R.. Ένας στο αριστερό τιμονι φόρτισης, ένας στο δεξί, ένας με δύο να κουβαλάει τα βέλη (τα οποία ανάλογα το κράμα και το μέγεθος έφταναν μέχρι και ~80 κιλά έκαστο) και ένας να στοχεύει. Το μηχάνημα που φαίνεται στο επεισόδιο θυμίζει έντονα την καροβαλλίστρα, την προσαρμοσμένη και μεγαλύτερη έκδοση της χειροβαλλίστρας που με την σειρά της αποτελούσε εξέλιξη του Ρωμαϊκού crossbow ουσιαστικά, ονόματι Scorpio (εξού και το scorpion του GoT). Το scorpio με την σειρά του στην πρώιμη μορφή εφευρέθηκε από τους Έλληνες και υιοθετήθηκε από τον στρατό της S.P.Q.R. 

 

Ballista-quadrirotis.jpeg.jpeg

 

Να και μια καροβαλλίστρα παρόμοια με της σειράς, χειριζόμενη κυρίως από έναν στρατιώτη με βοήθεια από δεύτερο για να του βάζει τα βέλη πάνω γρήγορα και να χειρίζεται τον δεύτερο άξονα για γρηγορότερη φόρτιση. Η χάραξη αυτή είναι από έναν "κατάλογο πολέμου" ονόματι De rebus bellicis Editio princeps έκδοση του 1552 που περιείχε διάφορα καλούδια. 

 

Οπότε ναι, είναι ασφαλές να πούμε ότι πάνω στην αναμπουμπούλα της μάχης ένας ικανός αρτιμελής άντρας μπορεί γεμάτος αδρεναλίνη να οπλίσει και να πυροβολήσει μια καροβαλλίστρα τέτοιου μεγέθους. Είναι όμορφη η επιστήμη :)

 

Ένα μικρό εξτραδάκι για όποιον θέλει να υπολογίσει την ταχύτητα εκτόξευσης του βέλους. Βάρος: ~25 κιλά σε γωνία 55-60 μοίρες (?), με αντίσταση όπως φαινόταν περίπου το μήκος του ίδιου του αντικειμένου ρίψης. Να πούμε ότι η Νταινέρις

είναι μέσου ύψους κοπέλα γύρω στο 1.65-1.70; Και το βέλος στην σκηνή με τον τζέιμι που πάει να την φάει λάχανο είναι περίπου στο ύψος της και λίγο μεγαλύτερο; Γύρω στα 200 cm;

Προσωπικές εκτιμήσεις βέβαια αλλά νομίζω σχετικά κοντά για το χαζοπόρισμα που πάμε να βγάλουμε. 

 

Τώρα για το αν ένας δράκος κινείται με εκατοντάδες μίλια την ώρα, οποιαδήποτε κουβέντα θα πάει στράφι γιατί μιλάμε για φανταστικό πλάσμα. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι ένα ιπτάμενο ζώο που ζυγίζει κάτι δεκάδες τόνους είναι φτιαγμένο για να πιάνει ταχύτητες κοντά στο φράγμα του ήχου :) Πιο πολύ για φονική μηχανή του στιλ seek and destroy μου φαίνεται παρά για f18. :)

 

Στα λοιπά είδα πριν κάναδυο ώρες τα επεισόδια 3&4 και έχω μείνει λαλάκας. Λαλάκας λέμε. :) Τα δώσανε όλα και γούσταρα τρελά, πάω να δω τα spot on review των rockstars στο yt και αύριο σχολιάζω εκτενώς τι μου άρεσε και τι μου άρεσε ακόμα πιο πολύ. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94413
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν ξέρω εάν έχει ανέβει ξανά αλλά το διάβασα μόλις σήμερα και μου έκανε εντύπωση...!

 

Οι γούνινες κάπες της Νυχτερινής Φρουράς στο Game of Thrones δεν είναι τίποτα άλλο από χαλιά του Ikea...! :wow:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Έχουν προχωρήσει πλέον τόσο παρά πέρα από τα βιβλία που αναρωτιέμαι αν ακόμα ακολουθούν την πλοκή των βιβλίων όπως τους την είχε πρωτοπεί ο Μάρτιν ή αν όταν βγουν τα βιβλία θα διαβάσουμε κάτι τελείως διαφορετικό.

 

Και πάνω σε αυτό, λέτε το επόμενο βιβλίο να είναι έτοιμο, αλλά το HBO να έχει ζητήσει από τον Μάρτιν να μην το βγάλει πριν το τέλος της σειράς, για να μην αποσπαστεί η προσοχή του κοινού από τη σειρά;  :holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.