Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  210
  • Reputation:   1217
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

On 10/2/2024 στο 10:53 ΜΜ, constantinople είπε:

Maximum Carnage :) 

The Ultimate Spider-Man Collection - Radnet  42-43

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 117: Ο Θάνατος του Γούλβεριν

 

71UWYtf2ofL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg

 

Άργησε λίγο αυτό το preview λόγω υποχρεώσεων αλλά και του ταξιδιού μου στη Ρώμη. Είχα στο μυαλό μου μήπως δεν το κάνω γιατί οκ έχει ξαναβγεί η ιστορία, αλλά είπα τελικά να γίνει για να δώσω 1-2 έξτρα πληροφορίες.

 

Το συγκινητικό τέλος ενός σπουδαίου ήρωα

 

X+Deaths+Of+Wolverine+5+1.jpg  1409689093000-DOW-page-7.webp

 

Ντάξει προφανώς πεθαίνει προσωρινά επειδή μιλάμε για αμερικάνικα υπερηρωικά κόμικς, ωστόσο αυτό που δεν ξέρουν αρκετοί είναι ότι το Death of Wolverine είναι το πρώτο μέρος μιας τριλογίας του ήρωα γραμμένη από τον Charles Soule. Το δεύτερο μέρος της είναι το Hunt for Wolverine που έχω παρουσιάσει εδώ ως έκδοση και έχει να κάνει με την επόμενη μέρα του θανάτου του Wolverine, ενώ το τρίτο είναι το Return of Wolverine που επίσης μπορείτε να βρείτε εδώ παρουσίαση και το οποίο έχει φέρει η Anubis στα ελληνικά.

 

Wolverine-009.jpg

 

Για μένα ο Θάνατος του Γούλβεριν είναι μάλλον το καλύτερο και το συγκινητικότερο από τα τρία. Σε αυτήν την ιστορία βλέπουμε ότι ο παράγοντας ίασης που κάνει τον ήρωα μας άτρωτο και πρακτικά αθάνατο σταματάει να υπάρχει λόγω ενός ιού. Παρά την προσπάθεια ηρώων να πείσουν τον Wolverine να αναζητήσουν λύση, ο ίδιος αποφασίζει να το αποδεχτεί ως γεγονός. Ωστόσο πολύ γρήγορα βλέπει πως κάποιος τον έχει επικηρύξει και ο Wolverine ξεκινάει έρευνα για το ποιος το έκανε οδηγούμενος στον Viper.

 

DjHzqbOMygEmEctor3ljAMH4Zh5Ltyp0LSfX-hibCsU.webp

 

Αργά και σταθερά, η έρευνα του τον οδηγεί στον Doctor Abraham Cornelius, γνωστό σε όλους μας ως τον άνθρωπο πίσω από το Weapon X, το πρόγραμμα που δημιούργησε τον Wolverine. Η ιστορία μας έχει δράση, έχει ένα πολύ συγκινητικό και πικρό φινάλε και κυρίως έχει μια περαιτέρω εμβάθυνση στη σχέση Cornelius και Logan που είναι ενδιαφέρουσα. Το σχέδιο είναι του McNiven, κατά τη γνώμη μου ένας από τους πιο υποτιμημένους καλλιτέχνες των 00s και γενικότερα πρόκειται για ένα πολύ όμορφο κόμικ που θα το ξανατιμήσω γιατί έχω καιρό να το διαβάσω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γνωρίζει κάποιος ο τόμος 119 Spider Verse που θα κυκλοφορήσει στις 22/03 αν είναι ο ίδιος με αυτόν που έχει κυκλοφορήσει από την Anubis?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Νομίζω ότι είναι ο ίδιος, απλώς δεν ξέρω αν ο ένας ή ο άλλος τόμος έχει κάνα τεύχος παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

 Βγήκε σήμερα ο τόμος του Γουλβεριν; Τον έχει πάρει κανείς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μόλις τώρα, constantinople είπε:

 Βγήκε σήμερα ο τόμος του Γουλβεριν; Τον έχει πάρει κανείς;

Σε 2-3 ώρες θα πάω να τον πάρω εγώ. Δεν τον βρήκες? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95122
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

22 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 Βγήκε σήμερα ο τόμος του Γουλβεριν; Τον έχει πάρει κανείς;

 

Αμέ. Κάποιος τον έχει ανεβάσει και στην βάση κιόλας. :D 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Τελικά τον βρήκα. Απλά ο συνηθισμένος μου περιπτεράς με κρέμασε! :sick:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Παιδιά απίστευτος ο νέος τόμος! Μόνο το μισό τεύχος είναι όλο εξτραδάκια!!!:mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ε παιδιά όταν πάτε περίπτερο , βλέπετε ποσά τεύχη/τιράζ μένουν εκεί? Το λέω επειδή στο περίπτερο γειτονιάς μου από τον προηγούμενο τόμο (Young Avengers) μέχρι τώρα μόνο και μόνο βρίσκονται δυο τεύχη. Ρώτησα τον περιπτερά αν έφερναν περισσότερα και μου είπε ότι έτσι του ήρθαν μόνο δυο τιράζ. Τελικά πλησιάζει το τέλος της σειράς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σε λιγότερο από 2 μήνες κληρώνεται η επίσημη συλλογή.  Αν εξαιρέσεις τον τόμο 112, έχω να αγοράσω τόμο από τον 105. Δυστυχώς από τους σύγχρονους τίτλους κανένας δε μου κέντρισε το ενδιαφέρον ώστε να μεταβώ στο περίπτερο. Απεναντίας παράγγειλα από gb-publishingservices 5 παλαιότερους τόμους που δεν είχα στη συλλογή μου. Είχα προγραμματίσει να αγοράσω τους τελευταίους τόμους 119 και 120, όμως με την έναρξη της νέας συλλογής της Radnet και με την απουσία προοπτικής συνέχισης της σειράς το ξανασκέφτομαι. Τα μπάτζετ είναι περιορισμένο γιατί εκτός από τη νεα συνδρομή, παράλληλα τρέχουν και φιγούρες του MCU που θέλω να συλλέξω. Επομένως το ερώτημα είναι αν οι τόμοι 119 και 120 αξίζουν. Επίσης αν ο τόμος 120 περιέχει εξτραδάκια που τον διαφοροποιούν από την έκδοση της Anubis (υπάρχει στις εξωτερικές πηγές). 

Τελειώνοντας έχω την εντύπωση ότι η τελευταία 10αδα της συλλογής είναι η πιο "αδιάφορη" για όσους αγοράζουν επιλεκτικά, λόγω και των επανεκδόσεων. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

8 λεπτά πριν, karolos79 είπε:

Σε λιγότερο από 2 μήνες κληρώνεται η επίσημη συλλογή.  Αν εξαιρέσεις τον τόμο 112, έχω να αγοράσω τόμο από τον 105. Δυστυχώς από τους σύγχρονους τίτλους κανένας δε μου κέντρισε το ενδιαφέρον ώστε να μεταβώ στο περίπτερο. Απεναντίας παράγγειλα από gb-publishingservices 5 παλαιότερους τόμους που δεν είχα στη συλλογή μου. Είχα προγραμματίσει να αγοράσω τους τελευταίους τόμους 119 και 120, όμως με την έναρξη της νέας συλλογής της Radnet και με την απουσία προοπτικής συνέχισης της σειράς το ξανασκέφτομαι. Τα μπάτζετ είναι περιορισμένο γιατί εκτός από τη νεα συνδρομή, παράλληλα τρέχουν και φιγούρες του MCU που θέλω να συλλέξω. Επομένως το ερώτημα είναι αν οι τόμοι 119 και 120 αξίζουν. Επίσης αν ο τόμος 120 περιέχει εξτραδάκια που τον διαφοροποιούν από την έκδοση της Anubis (υπάρχει στις εξωτερικές πηγές). 

Τελειώνοντας έχω την εντύπωση ότι η τελευταία 10αδα της συλλογής είναι η πιο "αδιάφορη" για όσους αγοράζουν επιλεκτικά, λόγω και των επανεκδόσεων. 

Σου προτείνω σίγουρα το hawkeye:η ζωή μου ως όπλο, και το thor the god butcher, τα διάβασα και τα βρήκα εξαιρετικά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εγώ πάλι μετά από τον Μαραθώνιο Radnet , εχω ξεκινήσει τον Μαραθώνιο των GN και μπορώ να πω ότι το απολαμβάνω μέχρι στιγμής παρά πολύ.. 

Ξεκίνησα από τον θάνατο των Στεισυ, που πραγματικά το τευχαρα ήταν αυτή. Ο Σπιντερμαν στα καλύτερα του. Μετά το πήγα σερί με τις καινούριες ιστορίες και ότι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής πολύ καλό. Σήμερα διάβασα και το Λόγκαν. Καλό αλλά αρκετά μικρό... Το λες και ότι δεν είχε καν υπόθεση τόσο μικρό που ήταν. Περίμενα να είναι σαν το γέρο Λόγκαν το οποίο ήταν κορυφαίο, αλλά ναι δεν ενθουσιάστηκα.

 

Μου έχουν μείνει καμία 10αρια ακόμα. 

Τελευταία για ανάγνωση έχω αφήσει Iron Man, Black Panther & Έπος του Κορβακ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πω, πω, παιδιά! Τί ήταν αυτό που έπαθα με τον πρόσφατο τόμο της συλλογής; :wow: Ξεκινάω να τον ξεφυλλίζω για τον καθιερωμένο "ποιοτικό έλεγχο" και ήδη από την πρώτη σελίδα βλέπω τον Γούλβεριν με στολή σαμουράι! "Πάρα πολύ ωραία", λέω από μέσα μου, "και ακόμα δεν ξεκινήσαμε". Εντάξει, για τα υπόλοιπα τί να πω... Καλύτερο δώρο δεν θα μπορούσα να έπαιρνα από την συλλογή. Τόσα πολλά εξτραδάκια, με τόσες πολύτιμες πληροφορίες από τόσους πολλούς καλλιτέχνες για τον αγαπημένο μου Γούλβεριν! Φαντάζομαι ότι ειδικά εγώ και ο @ Indian  θα πρέπει να πετάξαμε ολόκληρο χαρταετό πριν από την ώρα του από την τόση υπέρμετρη χαρά μας. :lol:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πιστεύω πως η ιστορία έχει φοβερό σχέδιο,έρε αυτός ο Mcniven ξέρει να "κεντάει",μου αρέσει πολύ η τελευταία σελίδα.Είναι απλά μουά 

(9).jpeg.a11bbd7842691f68df5ae8b5eca6d3cf.jpeg

 

 

Και γενικά οι τελευταίες τέσσερις  σελίδες είναι απλά ένα αριστούργημα.

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 118: Rocket Raccoon Μια Ιστορία Κυνηγιού

 

RCO091_1559723478.jpg

 

Φτάνουμε λοιπόν στο τέλος και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολλά να πω για τους εναπομείναντες τόμους, αν και ο Rocket Raccoon είναι μια περιπτωσάρα αφού πολλοί ήθελαν να δουν ιστορία του στη συλλογή και η επέκταση έδωσε τελικά αυτήν την ευκαιρία. 

 

O Rocket κατηγορείται για φόνο

 

15363651.jpg

 

Αν κάτι μου έκανε εντύπωση είναι ότι αυτή δεν είναι η πρώτη σειρά Rocket Raccoon που κυκλοφόρησε, αλλά η δεύτερη με την πρώτη να εκδίδεται το μακρινό 1985 σε σενάριο του Bill Mantio και σχέδιο του...Mike Mignola του Hellboy (ναι, και εγώ έπαθα σοκ). Το 2014 μετά και την επιτυχία του Guardians of the Galaxy, o ήρωας απέκτησε ξανά τη δική του σειρά, η οποία κράτησε μόλις ένα χρόνο και έκλεισε με το Secret Wars εκείνης της χρονιάς. Το Chasing Tail είναι η πρώτη ιστορία αυτής της σειράς δια χειρός Skottie Young.

 

9780785193890_4_1500x.webp  rr_4_big.jpg

 

Το σενάριο είναι ιδιαίτερα έξυπνο, αφού βλέπουμε ότι ο Rocket απολαμβάνει μια γενικότερη καλή φήμη στον κόσμο που τον θεωρεί ήρωα λόγω και της παρουσίας του στους Guardians of the Galaxy, αλλά σύντομα θα κατηγορηθεί για φόνο που φυσικά δεν έχει διαπράξει. Κάποιος προσπαθεί και κατασκευάζει ένα αφήγημα σχετικά με τον ήρωα μας και είναι συνεχώς πολλά βήματα μπροστά. Ενώ οι Ex-Terminators, μια οργάνωση που αποτελείται από πρώην συντρόφους (!!!) του Rocket που είναι απογοητευμένες που τις παράτησε, με αρχηγού τη General Amalya και ο Macho Gomez τον κυνηγούν, ο Rocket ψάχνει τον πραγματικό δολοφόνο μαζί με τον Groot προκειμένου να καθαρίσει το όνομά του.

 

18694713._SY540_.jpg

 

Ο Skottie Young θεωρείται καλός δημιουργός και αν παρατηρείτε τα εξώφυλλα στο τέλος των τόμων έχει κάνει μπόλικα για σύγχρονους τίτλους Marvel, έχοντας ένα ελαφρώς πιο παιδικό σχέδιο. Η ιστορία έχει έξι τεύχη και από το πέμπτο, το σχέδιο το αναλαμβάνει ο Jake Parker που είναι παρόμοιας αισθητικής και ο Young μένει στο σενάριο. Θεωρείται μια ιστορία έξυπνη και με αρκετό χιούμορ και προσωπικά περιμένω να δω αν θα καταφέρει να με κερδίσει! Θα το δούμε στα περίπτερα τις επόμενες ημέρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36284
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  59
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1446 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απο την παρουσιαση που εκανε ο φιλος  nikolas12  , συγχαρητηρια για μια ακομα φορα :clap2: , το σχεδιο δεν ειναι καθολου  του γουστου μου , αλλα ισως ταιριαζει στην  συγκεκριμενη περισταση  δηλαδη μια ιστορια  του Rocket Raccoon  Υπομονη μεχρι την Παρασκευη για να δουμε αν αξιζει η θα κλαιμε τα λεφτα μας :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Έχω μια απορία. Ο τόμος 120 της συλλογής είναι ο τόμος Civil War που κυκλοφόρησε από την Anubis και φαίνεται στην φωτογραφία που επισυνάπτω;

IMG_20240310_175230.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  907
  • Reputation:   5273
  • Achievement Points:  955
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1683 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

5 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Έχω μια απορία. Ο τόμος 120 της συλλογής είναι ο τόμος Civil War που κυκλοφόρησε από την Anubis και φαίνεται στην φωτογραφία που επισυνάπτω;

 

Ναι, ο ίδιος είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 119: The Amazing Spider-Man: Spider-Verse

 

Amazing_Spider-Man_vol.3_-9.jpg

 

Προτελευταίο preview και επίσημα μπορώ να πω ότι με πονάει κάπως, αλλά ένα όμορφο ταξίδι τελειώνει και δη με μια από τις καλύτερες ιστορίες του Spider-Man.

 

O Spidey μεγαλώνει (πολύ) τη μυθολογία του

 

Spider-Verse-2-01.jpg  ASM-10-04.jpg

 

Σήμερα μέσα από την προβολή του σε ταινίες και (πολλές) ιστορίες, έχουμε κάπως δεδομένο το Spider-Verse, αλλά η αλήθεια είναι ότι δημιουργήθηκε μόλις πριν από δέκα χρόνια. Ήταν μία ακόμα προσπάθεια του σπουδαίου Dan Slott να επεκτείνει τη μυθολογία του Spider-Man και να παρουσιάσει τον Peter Parker της Earth-616 ως έναν πολύ ξεχωριστό και μοναδικό ήρωα. Η γενικότερη ιστορία αφορά τους Inheritors που έχουν ως αρχηγό τον Solus και παιδιά μεγάλους κακούς όπως ο Morlun, γνωστός μας και από τη συλλογή της Hachette.

 

  fea9a22a7723832ce06a037910be25dc.jpg

 

Στόχος των Inheritors να σκοτώσουν τον Spider-Man σε κάθε μα κάθε διαφορετική Γαία προκειμένου να εκπληρώσουν την προφητεία του είδους τους. Όπως προείπα, στο Spider-Verse και τις διάφορες σειρές του, η μυθολογία των δυνάμεων του Spidey και των δυνάμεων της Αράχνης επεκτείνονται πάρα πολύ σε γενικότερο επίπεδο. Το αποτέλεσμα της όλης ιστορίας είναι να βλέπουμε πολλές, διαφορετικές εκδοχές του Spider-Man από κάθε Earth να συσπειρώνονται με αρχηγό τον δικό μας Peter Parker της Earth-616 προκειμένου να πολεμήσουν τους παντοδύναμους Inheritors.

 

what-is-your-favorite-alternate-spider-man-costume-v0-i54d13tmm3gb1.webp

 

Είναι μια ιστορία με πανέμορφο σχέδιο (μπορείτε να διαβάσετε το αναλυτικό μου review εδώ) από δύο εξαιρετικούς δημιουργούς όπως ο Coipel και ο Camuncoli, αλλά έχει το κλασικό θεματάκι μεγάλων ιστοριών στη σύγχρονη εποχή, δηλαδή καλή η κύρια ιστορία, αλλά χρειάζεσαι όλα τα tie-ins για να πιάσεις και την παραμικρή λεπτομέρεια της. Αν θέλετε πάντως να δείτε μια τεράστια ποικιλία Spider-Man και από που προήλθαν όλες αυτές οι περίεργες εκδοχές του που είδαμε στα Into και Across the Spider-Verse, τότε κοπιάστε. Η Hachette εντός εβδομάδας κυκλοφορεί μια από τις πιο σημαντικές ιστορίες του ήρωα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κρίμα που οι δύο τόμοι με τους οποίους κλείνει αυτή η συλλογή έχουν κυκλοφορήσει και από άλλες εκδοτικές. 

Για μένα, όπως έχω αναφέρει ξανά, ο τελευταίος τόμος ήταν το Rocket Raccoon. Θα μου άρεσε ένας τόμος που δεν έχει ξανακυκλοφορήσει στα ελληνικά. Θα ήταν ένας μεγάλος επίλογος. 

 

Ωστόσο επαναλαμβάνω ότι αυτή ήταν(και είναι) η καλύτερη υπερηρωική συλλογή που έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα. Καλύτερη σε όλα. Σκληρόδετη, ποιοτικότατο χαρτί, έντονα και καθαρά χρώματα, αξιοπρεπέστατη επιμέλεια και με εμφάνιση που καμαρώνει στην βιβλιοθήκη. 

 

Αναμονή για την συνέχειά της... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

59 λεπτά πριν, ajuli είπε:

Κρίμα που οι δύο τόμοι με τους οποίους κλείνει αυτή η συλλογή έχουν κυκλοφορήσει και από άλλες εκδοτικές. 

Για μένα, όπως έχω αναφέρει ξανά, ο τελευταίος τόμος ήταν το Rocket Raccoon. Θα μου άρεσε ένας τόμος που δεν έχει ξανακυκλοφορήσει στα ελληνικά. Θα ήταν ένας μεγάλος επίλογος. 

 

Και για μένα μπορούσαν να επιλέξουν καλύτερα τους τελευταίους δύο τόμους. Ίσως έγινε για μείωση κόστους από τη στιγμή που το υλικό ήταν έτοιμο, αλλά ρε γαμώτο μια δεύτερη εξηντάδα είχαμε ρε Hachette, βάλε όσο μεγαλύτερο πλήθος ιστοριών γίνεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34088
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   46
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καλησπέρα σας! Έχω καιρό να μπω απλά μόλις πήρα το τεύχος 119 και σας θυμήθηκα 😅 Παίρνω το τεύχος τόσα χρόνια, έχω μετακομίσει χώρα, γύρισα πίσω, χώρισα 2 φορές, καραντινες, κοβιντ, υιοθέτησα γάτα 😂 Πρέπει να ήμουν περίπου 22-23 όταν ξεκίνησε και χθες έκλεισα τα 28

 

Και τώρα έμεινε 1 τεύχος σε 2 εβδομάδες. Και μετά τι? Σταμάτησαν και οι κλασικοί υπερήρωες. Τον spiderman ακόμα σκέφτομαι αν θα τον πάρω. Παίρνω και τις φιγούρες deagostini βέβαια που μάλλον έχουν ακόμα δρόμο. Τίποτα DC αντίστοιχο με τα graphic novels? Ξέρουμε κάτι? Δεν καπνίζω κιόλας, θα με χάσει ο περιπτεράς 😂😂

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3287
  • Achievement Points:  383
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

39 λεπτά πριν, penelopekats είπε:

Καλησπέρα σας! Έχω καιρό να μπω απλά μόλις πήρα το τεύχος 119 και σας θυμήθηκα 😅 Παίρνω το τεύχος τόσα χρόνια, έχω μετακομίσει χώρα, γύρισα πίσω, χώρισα 2 φορές, καραντινες, κοβιντ, υιοθέτησα γάτα 😂 Πρέπει να ήμουν περίπου 22-23 όταν ξεκίνησε και χθες έκλεισα τα 28

 

Και τώρα έμεινε 1 τεύχος σε 2 εβδομάδες. Και μετά τι? Σταμάτησαν και οι κλασικοί υπερήρωες. Τον spiderman ακόμα σκέφτομαι αν θα τον πάρω. Παίρνω και τις φιγούρες deagostini βέβαια που μάλλον έχουν ακόμα δρόμο. Τίποτα DC αντίστοιχο με τα graphic novels? Ξέρουμε κάτι? Δεν καπνίζω κιόλας, θα με χάσει ο περιπτεράς 😂😂

 

Αν διαβάζεις ξενόγλωσσα θα βγουν προς το καλοκαίρι κλασικές ιστορίες dc σε προσιτή τιμή (10) όπως hush, watchmen κτλ. σε μέγεθος manga .

Κατά τα άλλα θα σου πρότεινα έστω και επιλεκτικά να δώσεις ευκαιρία στη νέα συλλογή . Ακόμα και επιλεκτικά έχει ιστοριαρες να διαβάσεις.

Κατά τα αλλα καλώς ήρθες και παλι στο σχολιασμό και καλά διαβάσματα!! Νιάου !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, Ubergorn είπε:

Αν διαβάζεις ξενόγλωσσα θα βγουν προς το καλοκαίρι κλασικές ιστορίες dc σε προσιτή τιμή (10) όπως hush, watchmen κτλ. σε μέγεθος manga .

Κατά τα άλλα θα σου πρότεινα έστω και επιλεκτικά να δώσεις ευκαιρία στη νέα συλλογή . Ακόμα και επιλεκτικά έχει ιστοριαρες να διαβάσεις.

Κατά τα αλλα καλώς ήρθες και παλι στο σχολιασμό και καλά διαβάσματα!! Νιάου !

Αυτό πως το ξέρεις?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3287
  • Achievement Points:  383
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 λεπτό πριν, Manitou είπε:

Αυτό πως το ξέρεις?

Ενημερώνομαι από διάφορα ξένα σάιτ για μελλοντικές κυκλοφορίες αλλά και κόμιξ νέα όσο αναφορά το εξωτερικό (σε ότι κυκλοφορεί σε Ελλάδα θεωρώ πως εδώ γίνεται άψογη ενημέρωση και μπράβο σε όλους τους συντελεστές που τόσα χρόνια έχουν τέτοια ενημέρωση) όπως επίσης σε συζητήσεις με ένα δύο μαγαζιά κόμιξ στο κέντρο της Αθήνας με τους ιδιοκτήτες εκεί . :)

Αυτό με τη dc που έγραψα παραπάνω ήταν ανακοίνωση της εταιρίας από τον περασμένο Νοέμβριο απλά όσο περνούσε ο καιρός έβγαιναν πιο πολλές πληροφορίες (όπως γίνεται συνήθως )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εμένα, σαν ψέμα μου φαίνεται ότι οδεύουμε σιγά-σιγά προς το τέλος της αγαπημένης μας συλλογής. :sad1: Προσωπικά εγώ έχω ένα προαίσθημα - ή ίσως πιο σωστά (για να είμαι απολύτως ειλικρινής μαζί σας) έναν ευσεβή πόθο - ότι η Ασέτ θα επιστρέψει κάποια στιγμή (ίσως τον Σεπτέμβριο του '24 :thinking:) με νέα συλλογή, ακολουθώντας το πρόσφατο "μπάσιμο" της Radnet με την συλλογή του Σπάιντερ-Μαν. Δηλαδή θα κινηθεί σε αυστηρούς συγκεκριμένους-εμπορικούς ήρωες, εκδίδοντας είτε την σκληρόδετη συλλογή των Χ-ΜΕΝ (εκμεταλλευόμενη το hype της αναβίωσης-συνέχειας της animated σειράς του '90), είτε μεταβαίνοντας στο "αντίπαλο στρατόπεδο" εκδίδοντας με έναν μαγικό τρόπο την αντίστοιχη συλλογή του Μπάτμαν.

 

Παιδιά, κακά τα ψέματα. Οι εκδοτικές δεν είναι φιλανθρωπικές οργανώσεις και όσο και αν θα ήθελα να έβλεπα ιστορίες με διαφορετικούς χαρακτήρες και κάπως πιο undergound θεματικές όπως έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν σε αυτό εδώ το τόπικ (και χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν θα ήμουν ικανοποιημένος από την έκδοση κάποιας εκ των δύο προαναφερθέντων συλλογών), η λογική λέει ότι αν θέλεις να έχεις υψηλές πωλήσεις, και το σημαντικότερο, καλές πωλήσεις σε βάθος χρόνου θα εστιάσεις την προσοχή σου σε ήρωες που πουλάνε διαχρονικά και χαίρουν της εκτίμησης του αναγνωστικού κοινού. Με τον Σπάιντερ-Μαν να είναι ήδη "καπαρωμένος" από την Radnet, η προσοχή σου στρέφεται αδιέξοδα στους Χ-ΜΕΝ και στον Μπάτμαν. Το επαναλανσάρισμα-συνέχεια της συλλογής των Κλασικών Υπερηρώων από την Ασέτ δεν θα μπορούσε να γίνει για τον λόγο που ανέφερε προηγουμένως, συν το ότι αν το έκανε αυτό θα διαφήμιζε αναπόφευκτα τον εγχώριο ανταγωνιστή της.

 

Βέβαια ξανά λέω ότι αυτά δεν είναι παρά μόνο εικασίες και κανείς μας δεν ξέρει τί πρόκειται να συμβεί στο μέλλον. Μπορεί κάτι από αυτά που ανέφερα. Μπορεί πάλι και τίποτα. Μόνο ο χρόνος θα δείξει. Ελπίζουμε όλοι μας για το καλύτερο. :pray:

 

Υ.Γ.: Απλά για τα τυπικά να αναφέρω ότι μου έκανε εντύπωση που στο πρόσφατο τόμο της συλλογής, καθώς και κατά όπως φαίνεται και στον επόμενο, ο υπότιτλος-τίτλος δεν είναι μεταφρασμένος σε Αραχνο-Σύμπαν και Εμφύλιος Πόλεμος αντίστοιχα. Εδώ μετέφρασαν το Παγκόσμιος Εχθρός Χαλκ και το Ο Φονέας των Θεών. Τώρα στα τελειώματα τους έπιασε εκεί στην Ασέτ να κάνουν τσιγκουνιές; :lol:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22093
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

19 λεπτά πριν, kaneda είπε:

Υ.Γ.: Απλά για τα τυπικά να αναφέρω ότι μου έκανε εντύπωση που στο πρόσφατο τόμο της συλλογής, καθώς και κατά όπως φαίνεται και στον επόμενο, ο υπότιτλος-τίτλος δεν είναι μεταφρασμένος σε Αραχνο-Σύμπαν και Εμφύλιος Πόλεμος αντίστοιχα. Εδώ μετέφρασαν το Παγκόσμιος Εχθρός Χαλκ και το Ο Φονέας των Θεών. Τώρα στα τελειώματα τους έπιασε εκεί στην Ασέτ να κάνουν τσιγκουνιές

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για την μετάφραση, αλλά εντώ στο ελλάντα είναι πιο εύηχα τα ξένα παρά τα ελληνικά πλέον :lol:.

Τα Spider-verse και Civil War είναι γνωστά και από τις ταινίες και έτσι ευελπιστούν οι της Hachette ή της Anubis να τραβήξουν πιο πολύ κόσμο.

 

Κατά τα άλλα, θα ήθελα και εγώ από Σεπτέμβριο η Hachette να φέρει κάτι άλλο, αλλά όχι Marvel πάλι, ας κάνουμε ένα break (να το πω στα αγγλικά και εγώ :lol:). Εξάλλου έχουμε Marvel που κυκλοφορεί.

Αν δεν είναι DC ας είναι κάποιο ευρωπαϊκό. Τόσες ωραίες συλλογές από κόμικ έχει η εταιρεία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

9 λεπτά πριν, hudson είπε:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για την μετάφραση, αλλά εντώ στο ελλάντα είναι πιο εύηχα τα ξένα παρά τα ελληνικά πλέον :lol:.

Τα Spider-verse και Civil War είναι γνωστά και από τις ταινίες και έτσι ευελπιστούν οι της Hachette ή της Anubis να τραβήξουν πιο πολύ κόσμο.

 

Κατά τα άλλα, θα ήθελα και εγώ από Σεπτέμβριο η Hachette να φέρει κάτι άλλο, αλλά όχι Marvel πάλι, ας κάνουμε ένα break (να το πω στα αγγλικά και εγώ :lol:). Εξάλλου έχουμε Marvel που κυκλοφορεί.

Αν δεν είναι DC ας είναι κάποιο ευρωπαϊκό. Τόσες ωραίες συλλογές από κόμικ έχει η εταιρεία.

Ε ναι. Πόσο Marvel πια. Μετά θα λέμε τι έχουν τα έρμα και ψοφανε. Υπάρχουν ένα σωρό ωραίες συλλογές εκεί έξω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

38 λεπτά πριν, hudson είπε:

Κατά τα άλλα, θα ήθελα και εγώ από Σεπτέμβριο η Hachette να φέρει κάτι άλλο, αλλά όχι Marvel πάλι, ας κάνουμε ένα break (να το πω στα αγγλικά και εγώ :lol:). Εξάλλου έχουμε Marvel που κυκλοφορεί.

Αν δεν είναι DC ας είναι κάποιο ευρωπαϊκό. Τόσες ωραίες συλλογές από κόμικ έχει η εταιρεία.

 

Ναι, και εγώ συμφωνώ μαζί σου. Εγώ το τελευταίο διάστημα, αν εξαιρέσεις την συλλογή της Ασέτ, έχω κάνει μία δυνατή στροφή προς τον κόσμο των μάνγκα, και δεν σου κρύβω ότι από την στιγμή που η συλλογή της Ασέτ δεν θα επεκταθεί, μόνο ιστορίες των Χ-ΜΕΝ είναι αυτές που θα με ενδιέφεραν να διαβάσω από Μάρβελ πλευρά. Ή Χ-ΜΕΝ ή οποιαδήποτε άλλη σειρά, φτάνει να μην είναι Μάρβελ. :blush2:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.