Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1544
  • Reputation:   13797
  • Achievement Points:  1819
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

20 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Από που κι ως που οι πλημμύρες στη Λάρισα θα αυξήσουν την τιμή του χαρτιού;

Οπως ο πολεμος εχει επηρεασει την τιμη της βενζινης... Αφορμή ψαχνουν ολοι τους

 

20 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Όσον αφορά τις τιμές των Epic στην Ελλάδα είναι στα 40-45€.

Nαι υπερέβαλα λιγο. Στα περισσοτερα 45 παιζουν. Που ναι μεν αξιζουν τα λεφτα τους αλλά για Αμερική. Εδω τα λες και απλησιαστα. Οκ να παρεις 1-2 ενδεικτικά να διαβασεις αλλά ολους τους ηρωες συλλογη ; No way. Ακόμα και ολα του Σπαιντι θες κανα 700ευρο ξερω γω.:crying:

 

20 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Που τα βρήκατε 50;

Efantasy

 

20 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

@ ManaLeak13  ήμουν σίγουρος ότι αν κάνεις την αρχή με τα Epic δεν θα θες να σταματήσεις.

Εδώ εγώ, που δεν είμαι και τόσο φαν των υπερηρωικών, σκέφτομαι σιγά-σιγά να πάρω και τα επόμενα Epic του Spider-Man, τουλάχιστον μέχρι τέλη '70.

Παρακάτω δεν σκοπεύω να συνεχίσω.

Έτσι κι αλλιώς δεν έχουν βγει όλα. 

Έχουν βγει μέχρι το '77 (τόμος #9) και μετά πάμε στο '84 (τόμος #15).

Οι τόμοι #10 έως #14 δεν βγήκαν ακόμη.

Άσε που αυτά που βγήκαν δεν είναι όλα διαθέσιμα καινούρια, και δεν θέλω (σε 1η φάση τουλάχιστον) να μπλέξω πάλι με eBay και amazon.

 

Ναι δεν υπαρχουν. Δεν το διαβασα ακομα αλλά με το ξεφυλλισμα και μονο το λάτρεψα. Αν βρω καποιο αλλο ανεξαρτητως Σπαιντι , οικονομικο, θα το τσιμπησω ασυζητιτι. Πολλά βλεπω ειναι εξαντλημενα κιολας. Βαριεμαι να μπλεξω με ebay προτιμώ να μην τα διαβασω...

Αν σβησει η ελπίδα της SEC 100% απο το νέο έτος λογικά θα αγορασω καποια ακομα. Αν συνεχισουν δεν εχει κανενα νοημα να τα εχω και αγγλικα και ελληνικα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  762
  • Reputation:   7222
  • Achievement Points:  776
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2957 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ αγοράζω 12 χρόνια epic collections και ποτέ δεν έχω πληρώσει πάνω από 25€,

 

Απλά παρακολουθώ κάθε μήνα τις τιμές στο Άμαζον και χτυπάω 2-3.

 

Τώρα λόγω Αγγλίας είναι πιο δύσκολο και σκέφτομαι να κάνω το όριο μου 30€ αλλά βρίσκεις πάντα προσφορές ...

 

Ενδεικτικά αναφέρω στο amazon.de τώρα έχει το Star Wars Legends Epic Collection: The New Republic Vol. 2 16,84€

 

Υπάρχουν και πολλοί προμηθευτές που ανταγωνίζονται το amazon  στο markeplace με καλές τιμές.

 

Γενικά όποιος ψάχνει βρίσκει αν και είναι δυσκολη περίπτωση τα συγκεκριμένα γιατί τυπώνονται σε μικρές ποσότητες και εξαντλούνται.

 

Επίσης πολλά κομιξάδικα αν τα κάνεις preorder σου κάνουν σημαντική έκπτωση (15-30%).

Επεξεργασία από ProfPhillipMortimer
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3879
  • Reputation:   35251
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ πάντως πιστεύω ότι το χαρτί είναι το μεγάλο μειονέκτημα της Radnet. Κακή υφή που πολλές φορές νομίζεις ότι είναι σκονισμένο χωρίς να είναι και δεν αποδίδει τα χρώματα στην τελειότητα. Συμφωνώ σε αυτό που γράφει ο @ Laz33  για την ποιότητα και το πάχος του χαρτιού και την εκτύπωση που αναλόγως αποδίδει τα χρώματα. Ας πούμε το χαρτί του Λανφέστ μου αρέσει πολύ για γαλλοβελγικό, αλλά στα υπερηρωικά μου αρέσει να φαίνονται έντονα τα χρώματα και να έχει περίπου το πάχος των εκδόσεων της Anubis, όχι το γυαλιστερό αλλά πολύ λεπτό που χρησιμοποιεί η DC στα trades της. Αυτά βέβαια είναι γούστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1351
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Kαι σκεφτείτε ότι ένας τόμος Epic είναι 4 τόμοι Radnet σε περιεχόμενο.

Άρα δεν είναι ιδιαίτερα ακριβοί αναλογικά με τον αριθμό σελίδων που περιέχουν (4 radnet κάνουν 36€).

Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά και πάλι προκείπτει ένα πρόβλημα αν σκοπεύεις να διαθέσεις το ίδιο budget με αυτό που διέθετες για την radnet. Γιατί σε αυτήν την περίπτωση ναι μεν ή τιμή είναι σχεδόν ίδια, αλλά όπως αναφέρθηκε παραπάνω δεν μπορείς να τα παίρνεις μαζικά. Και σύμφωνα με το ίδιο budget θα πρέπει να παίρνεις 1 τόμο epic ανά μήνα μιας και αναλογεί σε 4 της radnet όπως ανέφερες, που κυκλοφορούν σε έναν μήνα συνολικά(αν δεν κάνω λάθος).

 

Βέβαια στην περίπτωσή σου που σε ενδιαφέρουν μόνο τα Spider-Man και να παίρνεις μόνο ένα ανά μήνα καλά είσαι :). Τώρα αν μπορείς και θέλεις να ανεβάσεις το budget ακόμα καλύτερα :D.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  538
  • Reputation:   5641
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

15 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Αν διαβάσεις ρετρό ιστορία σε έκδοση Epic Collection θα θες να πετάξεις όλα σου τα Radnet.

Πολύ καλύτερη εκτύπωση, πολύ καλύτερα χρώματα.

Έχω βάλει τεύχη δίπλα-δίπλα να τα συγκρίνω και δεν υπάρχει καν σύγκριση.

Τα radnet έχουν πολύ σκούρες αποχρώσεις και σε πολλές σελίδες υπάρχει πολύ contrast με αποτέλεσμα τα μελάνια να φαίνονται παχιά και να χαλάνε λεπτομέρειες του σχεδίου.

Πάντως ούτε οι τόμοι της Hachette είναι στο ίδιο επίπεδο με τους αμερικάνικους. Έχουν κι αυτοί θέματα εκτύπωσης, κυρίως όσον αφορά το contrast.

Δεν θεωρώ επομένως ότι το ματ χαρτί υπερέχει. Ούτε βέβαια ισχύει πάντα ότι το γυαλιστερό είναι καλύτερο.

Ρόλο παίζει κυρίως η ποιότητα του χαρτιού, το πάχος του, η ποιότητα της εκτύπωσης και της έκδοσης γενικότερα. 

Αν πάντως το ματ χαρτί απέδιδε ντε φάκτο καλύτερα τις ρετρό ιστορίες, να είσαι σίγουρος ότι θα το χρησιμοποιούσαν οι εκδόσεις Epic Collection και Omnibus.

 

:beer:

 

Πιθανόν να αναφέρεσαι στα Spider-Man και F4, γιατί η εκτύπωση των άλλων σειρών ήταν υποδειγματική από τη Radnet. Προσωπικά έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το επίπεδο εκτύπωσης, χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης, παρά μόνο τη σειρά της Hachette και κάποια αμερικάνικα τεύχη των 90s που έχω στην κατοχή μου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  538
  • Reputation:   5641
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

16 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Σχετικά με τις στολές και γενικά  τις αλλαγές σε όλα τα κόμιξ έγιναν αλλαγές γιατί με τη παροδο του χρόνου προσπαθούσαν να κρατήσουν το ενδιαφέρον του αναγνώστη αμείωτο . Γι'αυτό και βλέπεις και πολλές στολές στον iron man ,διάφορες στολές στον spiderman κτλ . 

Μερικές αλλαγές ήταν πετυχημένες άλλες όχι και τόσο .

Όμως η δοκιμή πρέπει να γίνεται διότι όσο και να σου αρέσει ένα συγκεκριμένο μοτίβο κάποια στιγμή θα το βαρεθεί τι κοινό .

Ο κάθε συγγραφέας θέλει να αφήσει το στίγμα του με κάτι το διαφορετικό που θα κεντρίσει τον αναγνώστη είτε αυτό είναι αλλαγή στον ήρωα όπως τον ξέρουμε είτε στη στολή κτλ κτλ .

Δηλαδή οι εκάστοτε σεναριογράφοι, για να κρατήσουν το κοινό, άλλαζαν τη στολή του Iron-man σαν τα πουκάμισα του Tony Stark? Δεν υπάρχει λογική σε αυτό, εκτός αν ήταν "καμένοι" όλοι τους. :lol:

Στην κυκλοφορία του vol. 1, η δημιουργία νέας στολής για τον ήρωα μας αποτελούσε κοσμοιστορικό γεγονός και κάποιες φορές συνοδευόταν από επετειακό τεύχος. Όταν παρουσιάζεις κάθε τρεις και λίγο νέα στολή, το γεγονός αυτό χάνει την αξία του. Δεκαοκτώ ολόκληρα χρόνια χρειάστηκε να περάσουν για να παρουσιάσουν στο κοινό την ασημένια στολή σε αντικατάσταση της "κλασικής". Εξαίρεση ήταν κάποιες ελάχιστες, ενδιάμεσες στολές που έκαναν την εμφάνιση τους για υποστήριξη συγκεκριμένων αποστολών - σεναρίων.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για τις συνεχείς αλλαγές, είναι ότι γινόταν για να βγάλουν στην αγορά φιγούρα ή παιχνίδι με τη νέα στολή του Iron-man.

 

 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3301
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

25 λεπτά πριν, karolos79 είπε:

Δηλαδή οι εκάστοτε σεναριογράφοι, για να κρατήσουν το κοινό, άλλαζαν τη στολή του Iron-man σαν τα πουκάμισα του Tony Stark? Δεν υπάρχει λογική σε αυτό, εκτός αν ήταν "καμένοι" όλοι τους. :lol:

Στην κυκλοφορία του vol. 1, η δημιουργία νέας στολής για τον ήρωα μας αποτελούσε κοσμοιστορικό γεγονός και κάποιες φορές συνοδευόταν από επετειακό τεύχος. Όταν παρουσιάζεις κάθε τρεις και λίγο νέα στολή, το γεγονός αυτό χάνει την αξία του. Δεκαοκτώ ολόκληρα χρόνια χρειάστηκε να περάσουν για να παρουσιάσουν στο κοινό την ασημένια στολή σε αντικατάσταση της "κλασικής". Εξαίρεση ήταν κάποιες ελάχιστες, ενδιάμεσες στολές που έκαναν την εμφάνιση τους για υποστήριξη συγκεκριμένων αποστολών - σεναρίων.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για τις συνεχείς αλλαγές, είναι ότι γινόταν για να βγάλουν στην αγορά φιγούρα ή παιχνίδι με τη νέα στολή του Iron-man.

 

 

Και όμως κάθε σεναριογράφος θέλει να δείξει στο κοινο κάτι νέο κάτι που θεωρεί θα εντυπωσιάσει και στη συγκεκριμένη περίπτωση του iron man άλλαζαν τις στολές του.

Δες πχ στη περίπτωση του spiderman που του έχουν κάνει ένα σωρό αλλαγές από στολές μέχρι και κοπέλες . Εδώ στο τελευταίο run του έχουν glider σαν του green goblin.

Όσο αναφορά και σε αυτό που λες για να πουλήσουν φιγούρες και παιχνίδια παίζει και αυτό . Εδω το αρχικό secret wars έγινε για να πουλήσουν παιχνίδια σε μια αλλαγή στολης ενός ήρωα θα κολλήσουν ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95140
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ kaneda

 

Εγώ πάντως, όσες φορές ήμουν στην Καλαμάτα (κι εγώ από εκεί κοντά κατάγομαι) έπαιρνα τους τόμους της Συλλογής από το περίπτερο στην γωνία της Κρήτης, στον Βασιλόπουλο. Πάντα τους έβρισκα. ;) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1351
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

16 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Μεταφορικά μπορεί να πετύχεις και 7-10 ,έχω δει και 6 σε ορισμένα. Τσεκαρε κατά καιρούς . Μπορεί να πετύχεις θησαυρούς . Έχω πετύχει τόμο x men που έψαχνα στα 5 με δύο μεταφορικα και η τιμή του κανονικά ήταν 18 άρα καλό κέρδος . 

 

2 ώρες πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Εγώ αγοράζω 12 χρόνια epic collections και ποτέ δεν έχω πληρώσει πάνω από 25€,

 

Απλά παρακολουθώ κάθε μήνα τις τιμές στο Άμαζον και χτυπάω 2-3.

 

Τώρα λόγω Αγγλίας είναι πιο δύσκολο και σκέφτομαι να κάνω το όριο μου 30€ αλλά βρίσκεις πάντα προσφορές ...

 

Ενδεικτικά αναφέρω στο amazon.de τώρα έχει το Star Wars Legends Epic Collection: The New Republic Vol. 2 16,84€

 

Υπάρχουν και πολλοί προμηθευτές που ανταγωνίζονται το amazon  στο markeplace με καλές τιμές.

 

Γενικά όποιος ψάχνει βρίσκει αν και είναι δυσκολη περίπτωση τα συγκεκριμένα γιατί τυπώνονται σε μικρές ποσότητες και εξαντλούνται.

Μιας και φαίνεσται έμπειροι με το amazon θα ήθελα να σας ρωτήσω: Για παραγγελία περισσότερων του ενός προϊόντος από το ίδιο καλάθι πληρώνεις μεταφορικά για όλα τα προϊόντα(δηλαδή το καθένα θα έχει ξεχωριστά μεταφορικά) ή μόνο τα μεταφορικά που θα πλήρωνες για ένα από τα προϊόντα (αν για παράδειγμα ήταν το μοναδικό στο καλάθι); 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  538
  • Reputation:   5641
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 11/9/2023 στο 2:03 ΜΜ, Ubergorn είπε:

Και όμως κάθε σεναριογράφος θέλει να δείξει στο κοινο κάτι νέο κάτι που θεωρεί θα εντυπωσιάσει και στη συγκεκριμένη περίπτωση του iron man άλλαζαν τις στολές του.

Φίλε Ubergorn του Iron-man του άλλαξαν τα φώτα. Χάθηκε το μέτρο. Αν στην αρχισυνταξία υπήρχε ένας Stan Lee ή ένας Jim Shooter, δεν θα γινόταν αυτό το "πανηγύρι" με τις στολές. 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3301
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

4 λεπτά πριν, karolos79 είπε:

Φίλε Ubergorn του Iron-man του άλλαξαν τα φώτα. Χάθηκε το μετρό. Αν στην αρχισυνταξία υπήρχε ένας Stan Lee ή ένας Jim Shooter, δεν θα γινόταν αυτό το "πανηγύρι" με τις στολές. 

Οι αλλαγές έγιναν και με τον stan lee . Έχεις δει τι αλλαγές έκανα στον spiderman ? Εκεί να δεις αλλαγές να σου φύγει το μυαλό . Και δεν μιλάω μόνο για στολές που οκ δεν είχε μεγάλη διαφοροποίηση στο χρώμα και στο στυλ αλλά στον ίδιο τον ήρωα .

Στον beast? Σε ένα σωρό άλλους έκαναν αλλαγές . Είναι σύνηθες αυτό μας αρέσει δεν μας αρέσει .(ναι σε μερικές φορές μια αλλαγή μπορεί να βγει αποτυχία )

Αν η ιστορία είναι καλή και καλογραμμένη άποψη μου είναι να  μη στέκεσαι σε αλλαγές . Ήμουν στο ίδιο μήκος κύματος με σένα  και με κάθε αλλαγή φώναζα αλλά με τη πάροδο των χρόνων έμαθα απλά να εκτιμώ τις καλές ιστορίες .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1544
  • Reputation:   13797
  • Achievement Points:  1819
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, spider-maniac είπε:

Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά και πάλι προκείπτει ένα πρόβλημα αν σκοπεύεις να διαθέσεις το ίδιο budget με αυτό που διέθετες για την radnet. Γιατί σε αυτήν την περίπτωση ναι μεν ή τιμή είναι σχεδόν ίδια, αλλά όπως αναφέρθηκε παραπάνω δεν μπορείς να τα παίρνεις μαζικά. Και σύμφωνα με το ίδιο budget θα πρέπει να παίρνεις 1 τόμο epic ανά μήνα μιας και αναλογεί σε 4 της radnet όπως ανέφερες, που κυκλοφορούν σε έναν μήνα συνολικά(αν δεν κάνω λάθος).

 

Για την ακρίβεια οι τόμοι της Radnet (εμενα τουλαχιστον οπως και τους υπολοιπους συνδρομητές) κόστισε ακριβώς τα μισά απο ένα epic. 

1 Epic = 45 (+ όποια μεταφορικα,αν δεν προσφέρουν δωρεαν)

4 Radnet = 36 απο περίπτερο (28 πριν τις ανατιμήσεις)

4 Radnet με συνδρομή = 27 (23,8 πριν τις ανατιμήσεις)

 

Δεν το λες σε καμία περιπτωση το ίδιο για μας που "γλυκαθηκαμε" με τις συνδρομές. :lefta:

Το ζόρι ειναι οτι υπαρχουν παρα πολλά εξαντλημένα. Λογικό καθοτι τα αντιτυπα που φτανουν σε εμας ειναι απειροελαχιστα, με βαση τη ζητηση.Bέβαια είδα σε βιντεακια αμερικάνων στο youtube οτι κανουν διαρκώς επανεκδόσεις,ανα 2-3ετια περιπου.

Επισης Public Πολιτεια κλπ δεν θα στα βγαλουν ποτέ -30% -50% οπως κάνουν για διαφορες ελληνικές εκδοσεις, γιατί απλά δεν τους το επιτρέπουν.

 

Δεν ξερω...μιλάμε για πολύ ακριβό σπορ για όποιν κάτσει να ασχοληθει.Δεν ειναι ο μικιμαος που θα πας 1 φορα τη βδομαδα στο περιπτερο και θα δωσεις 1.90. Ή ενα της Μαμουθ 5.80 μια φορα στο 6μηνο.Μιλαμε για ξεζουμισμα τσέπης.

Προτιμώ με τα χίλια να συνεχίσει η SEC απο όποια εκδοτική, με δυνατότητα συνδρομής φυσικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1351
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

5 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Για την ακρίβεια οι τόμοι της Radnet (εμενα τουλαχιστον οπως και τους υπολοιπους συνδρομητές) κόστισε ακριβώς τα μισά απο ένα epic. 

1 Epic = 45 (+ όποια μεταφορικα,αν δεν προσφέρουν δωρεαν)

4 Radnet = 36 απο περίπτερο (28 πριν τις ανατιμήσεις)

4 Radnet με συνδρομή = 27 (23,8 πριν τις ανατιμήσεις)

 

Δεν το λες σε καμία περιπτωση το ίδιο για μας που "γλυκαθηκαμε" με τις συνδρομές. :lefta:

Ναι, έχεις δίκιο, πάντα το ξεχνάω οτι με την συνδρομή το κόστος είναι αρκετά μειωμένο. 

Φυσικά και δεν το λες το ίδιο(στην περίπτωση των συνδρομητών).

Επεξεργασία από spider-maniac
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1351
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Οι αλλαγές έγιναν και με τον stan lee . Έχεις δει τι αλλαγές έκανα στον spiderman ? Εκεί να δεις αλλαγές να σου φύγει το μυαλό . Και δεν μιλάω μόνο για στολές που οκ δεν είχε μεγάλη διαφοροποίηση στο χρώμα και στο στυλ αλλά στον ίδιο τον ήρωα .

Στον beast? Σε ένα σωρό άλλους έκαναν αλλαγές . Είναι σύνηθες αυτό μας αρέσει δεν μας αρέσει .(ναι σε μερικές φορές μια αλλαγή μπορεί να βγει αποτυχία )

Αν η ιστορία είναι καλή και καλογραμμένη άποψη μου είναι να  μη στέκεσαι σε αλλαγές . Ήμουν στο ίδιο μήκος κύματος με σένα  και με κάθε αλλαγή φώναζα αλλά με τη πάροδο των χρόνων έμαθα απλά να εκτιμώ τις καλές ιστορίες .

Συμφωνώ. 

Να προσθέσω οτι πολλές φορές η αλλαγή (ανεξάρτητα του αν θα σου αρέσει, σε αφήσει αδιάφορο ή την μισήσεις) μπορεί να προσφέρει και μια δόση ρεαλισμού, εφόσον βέβαια είναι καλογραμένη, όπως ανέφερες. Άλλωστε διαρκώς συμβαίνουν ξαφνικές αλλαγές στην πραγματική ζωή. 

 

Θα δώσω ένα παράδειγμα αλλαγής που μπορεί να ενόχλησε κάποιον αλλά προσφέρει ρεαλισμό στην σειρά του Spider-Man. Ακολουθεί spoiler από το Spider-Man: Brand New Day (Μια Νέα Εποχή από την anubis) και πιο συγκεκριμένα το the Amazing Spider-Man#548 :

Spoiler

Το γεγονός οτι ο J.J.J. χάνει την εφημερίδα του επειδή η γυναίκα του πούλησε τις μετοχές του. Αυτό μπορεί κάποιους να τους "τσούζει" καθώς καταργεί αρκετές κλασικές καταστάσεις της σειράς, αλλά παρόμοια πράγματα συμβαίνουν στον κόσμο μας.

Μια παρόμοια περίπτωση είναι το να σκοτώσεις έναν κλασικό υποστηρικτικό χαρακτήρα(για πάντα). Μπορεί σε κάποιους να μην αρέσει ως αλλοίωση της σειράς, επειδή δεν θα έχουν την ευκαιρία να τον δουν ξανά , οπότε θα πρέπει να αποχωριστούν (και σε αυτήν την περίπτωση) κάποιες κλασικές καταστάσεις που αφορούν την σειρά, αλλά παραμένει ένα ρεαλιστικότατο γεγονός(για την ακρίβεια, δυστηχώς, ό,τι πιο ρεαλιστικό με βάση τον πραγματικό κόσμο).

 

Και το ξέρω οτι το τράβηξα αρκετά και οτι αυτά απέχουν αρκετά από την αλλαγή μιας στολής, αλλά είπα να πω το κατιτίς μου σχετικά με τις αλλαγές σε σχέση με τις καλές ιστορίες, προσθέτοντας στην συζήτηση και τον ρεαλισμό που κάποιες φορές αυτές προσφέρουν.

 

:beer:

Επεξεργασία από spider-maniac
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3301
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

54 λεπτά πριν, spider-maniac είπε:

Συμφωνώ. 

Να προσθέσω οτι πολλές φορές η αλλαγή (ανεξάρτητα του αν θα σου αρέσει, σε αφήσει αδιάφορο ή την μισήσεις) μπορεί να προσφέρει και μια δόση ρεαλισμού, εφόσον βέβαια είναι καλογραμένη, όπως ανέφερες. Άλλωστε διαρκώς συμβαίνουν ξαφνικές αλλαγές στην πραγματική ζωή. 

 

Θα δώσω ένα παράδειγμα αλλαγής που μπορεί να ενόχλησε κάποιον αλλά προσφέρει ρεαλισμό στην σειρά του Spider-Man. Ακολουθεί spoiler από το Spider-Man: Brand New Day (Μια Νέα Εποχή από την anubis) και πιο συγκεκριμένα το the Amazing Spider-Man#548 :

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

Το γεγονός οτι ο J.J.J. χάνει την εφημερίδα του επειδή η γυναίκα του πούλησε τις μετοχές του. Αυτό μπορεί κάποιους να τους "τσούζει" καθώς καταργεί αρκετές κλασικές καταστάσεις της σειράς, αλλά παρόμοια πράγματα συμβαίνουν στον κόσμο μας.

Μια παρόμοια περίπτωση είναι το να σκοτώσεις έναν κλασικό υποστηρικτικό χαρακτήρα(για πάντα). Μπορεί σε κάποιους να μην αρέσει ως αλλοίωση της σειράς, επειδή δεν θα έχουν την ευκαιρία να τον δουν ξανά , οπότε θα πρέπει να αποχωριστούν (και σε αυτήν την περίπτωση) κάποιες κλασικές καταστάσεις που αφορούν την σειρά, αλλά παραμένει ένα ρεαλιστικότατο γεγονός(για την ακρίβεια, δυστηχώς, ό,τι πιο ρεαλιστικό με βάση τον πραγματικό κόσμο).

 

Και το ξέρω οτι το τράβηξα αρκετά και οτι αυτά απέχουν αρκετά από την αλλαγή μιας στολής, αλλά είπα να πω το κατιτίς μου σχετικά με τις αλλαγές σε σχέση με τις καλές ιστορίες, προσθέτοντας στην συζήτηση και τον ρεαλισμό που κάποιες φορές αυτές προσφέρουν.

 

:beer:

Πολύ καλά τα λες αγαπητέ . Εδώ ακόμα οι fans γκρινιάζουν γιατί ο spiderman δεν είναι εδώ και χρόνια παντρεμένος με τη Mary Jane έπειτα από μια ιστορία θυσίας (δεν θα πω περισσότερα να μη χαλασω κατι) και δεν στέκονται στο αν βγαίνουν καλες ιστορίες ή όχι . Ξεκινάει ένα νέο κομμάτι με νέο συγγραφέα και είναι έτοιμοι με καρφιά και σταυρό αν δουν ότι δεν έχει τον spiderman μαζί με τη Mary Jane . Δηλ . Κάπου έλεος . 

Ας σταθούμε στις ωραίες ιστορίες και μη γκρινιάζουμε με κάθε αλλαγή . 

Οι ίδιοι είμαι σίγουρος θα γκρινιαζαν αν όλα ηταν τα ίδια γιατί " τίποτα νέο δεν γίνεται και όλα είναι βαρετά ".

Δεν θα πετύχει κάθε νέα αλλαγή αλλά και οι κακες αλλαγές και ιστορίες είναι εκεί έξω για να εκτιμήσουμε κάποια ιστορία που δεν της είχαμε δώσει τη πρέπουσα προσοχή .

 

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32962
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Και με 40€ βρίσκεις κάποια Epic.

Εγώ το πήρα από Cosmic Realms με παραγγελία.

Είχε 45€ αλλά επειδή ήμουν νέο μέλος πήρα ένα 10% έκπτωση και μου κόστισε 40,5€.

Κι επειδή είμαι Θεσ/νικη πήγα το πήρα απ'το κατάστημα, δεν είχα ταχυδρομικά έξοδα.

Όσον αφορά τις συνδρομές, ναι μεν έχεις δίκαιο για την τιμή, αλλά στις συνδρομές πρέπει αναγκαστικά να πάρεις ΟΛΟΥΣ τους ήρωες, κάποιους εκ των οποίων δεν τους γουστάρεις και τόσο και τζάμπα τους "φορτώνεσαι".

Εγώ που θέλω μόνο Spider-Man ή κάποιος που θέλει 2-3 ήρωες, δεν μπορεί να κάνει συνδρομή στη Radnet. Δεν τον συμφέρει.

Και φυσικά μην παραλείπουμε το γεγονός ότι συνολικά τα Epic έχουν καλύτερη ποιότητα.

Άρα δεν θεωρώ ότι υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά στην τιμή, αναλογικά μιλώντας πάντα.

 

Σίγουρα θα προτιμούσα κι εγώ να συνεχιζόταν η SEC, όχι όμως για οικονομικούς λόγους.

Αλλά για τον απλούστατο λόγο ότι προτιμώ να διαβάζω κόμικς στα ελληνικά παρά στα αγγλικά.

Βέβαια αν συνεχιζόταν με ρυθμό μια κυκλοφορία στις 2 εβδομάδες, κλάφτα Χαράλαμπε. Θα έβγαινε ένα Spider-Man στους 4 μήνες :confuse:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7127
  • Reputation:   27051
  • Achievement Points:  7462
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Σε ότι αφορά τις πλημμύρες και την καταστροφή που έπαθαν οι άνθρωποι σε Καρδίτσα, Βόλο, Πήλιο, Τρίκαλα, Θεσσαλία και ένα σωρό χωριά, η ακρίβεια είναι αναμενόμενη αλλά δε νομίζω ότι θα επηρεάσει το χαρτί. Από που κι ως που; Τα σιτηρά θ' ανέβουν οπωσδήποτε και κάποιες φορολογίες θα πάνε παραπάνω διότι και έλλειψη θα υπάρχει και χρήματα πρέπει να βρεθούν για τους ανθρώπους εκεί. Ελπίζω οι αυξήσεις αυτές, βέβαια, να είναι σε λογικά πλαίσια και από δω και στο εξής να υπάρξουν σοβαροί σχεδιασμοί και υλοποιήσεις για να μη ξαναζήσει κανείς αυτό το κακό... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3301
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

7 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Σε ότι αφορά τις πλημμύρες και την καταστροφή που έπαθαν οι άνθρωποι σε Καρδίτσα, Βόλο, Πήλιο, Τρίκαλα, Θεσσαλία και ένα σωρό χωριά, η ακρίβεια είναι αναμενόμενη αλλά δε νομίζω ότι θα επηρεάσει το χαρτί. Από που κι ως που; Τα σιτηρά θ' ανέβουν οπωσδήποτε και κάποιες φορολογίες θα πάνε παραπάνω διότι και έλλειψη θα υπάρχει και χρήματα πρέπει να βρεθούν για τους ανθρώπους εκεί. Ελπίζω οι αυξήσεις αυτές, βέβαια, να είναι σε λογικά πλαίσια και από δω και στο εξής να υπάρξουν σοβαροί σχεδιασμοί και υλοποιήσεις για να μη ξαναζήσει κανείς αυτό το κακό... :(

Δεν εννοούσαμε απαραίτητα το χαρτί σαν άνοδο προς τα πάνω ,όχι εγώ τουλάχιστο , αλλά αν ανέβουν όλα παραπάνω  αυτό θα επηρεάσει δυστυχώς  και το θέμα κόμιξ ως προς το ποσό που θα μπορεί να διαθέσει κάποιος εκεί .

Κατά τα άλλα ναι όλοι μας ευχόμαστε να μην ξαναζήσει κάνεις κάτι τέτοιο και μακάρι να βρεθεί λύση για αυτούς τους ανθρώπους ....

 

Πάντως δυστυχώς τα κόμιξ αυξάνουν σαν τιμή και δνε είναι μόνο η αύξηση του χαρτιού ο λόγος .(η marvel και η DC πρόσφατα έκαναν εκ νέου αύξηση τιμής) Ελπίζω να μην έχουμε άλλη άνοδο στην τιμή των κόμιξ και να μπορούμε να αγοράζουμε όσα περνάμε και πριν (και γιατί όχι και πιο πολλά )

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 11/9/2023 στο 2:31 ΜΜ, Indian είπε:

@ kaneda

 

Εγώ πάντως, όσες φορές ήμουν στην Καλαμάτα (κι εγώ από εκεί κοντά κατάγομαι) έπαιρνα τους τόμους της Συλλογής από το περίπτερο στην γωνία της Κρήτης, στον Βασιλόπουλο. Πάντα τους έβρισκα. ;) 

 

 

:beer:

 

Ναι @ Indian , κατάλαβα ποιο περίπτερο λες. Σε ευχαριστώ πολύ! :)

 

Έπειτα από τις δύο αποτυχημένες επιτόπιες προσπάθειες που έκανα σε μαγαζιά-περίπτερα, τα οποία και ήξερα ότι έφερναν από τουλάχιστον δύο τόμους της συλλογής σε κάθε νέα κυκλοφορία, επικοινώνησα κατευθείαν με ένα αρκετά γνωστό μαγαζί της πόλης μου που φέρνει τύπο (λογικά θα πρέπει να το ξέρεις και εσύ, είναι αυτό στην πλατεία 23ης Μαρτίου). Με το που μου είπαν αυτοί ότι δεν είχαν κάνει παραλαβή από την Άργος και πως είχαν παραλάβει μόνο το κόμιξ της Radnet (και θυμούμενος ότι η συλλογή της Radnet δεν διανέμεται από την Άργος), άρχισα να το ψυλλιάζομαι... Έλεγα, "δεν μπορεί ο τόμος του Άιρον Μαν να ξεπούλησε τόσο γρήγορα, λες και πρόκειται για τόμο του Σπάιντερ-Μαν ή των Χ-ΜΕΝ". Μετά που επικοινώνησα και με την ίδια την Άργος και με διαβεβαίωσε ότι οι διανομές της γίνονται κανονικά σε όλα τα μέρη της Ελλάδας, ήμουν πλέον απόλυτα σίγουρος ότι στην δική μου πόλη για κάποιον Χ λόγο ο τόμος δεν είχε κυκλοφορήσει πουθενά.

 

Την επόμενη μέρα (το προηγούμενο Σάββατο δηλαδή) το πρωί όταν επικοινώνησα με το μαγαζί από το οποίο παίρνω σε μόνιμη βάση τους τόμους και μου είπε ότι θα έκανε παραλαβή από την Άργος (μιας και στην χθεσινή παραλαβή από ότι μου είπε είχε ελλείψεις στα περιοδικά) αναθάρρησα... Και τα υπόλοιπα είναι ιστορία... ;)

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3879
  • Reputation:   35251
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 106. Uncanny Avengers Η Κόκκινη Σκιά

 

51YmdZlHQ3L._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg

 

Και κάπου εδώ τελειώνουν οι ρετρό τόμοι και ξεκινάει ένα σερί αρκετά πρόσφατων ιστοριών με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

Μια νέα ομάδα Avengers με μίξη κανονικών Εκδικητών και μεταλλαγμένων

 

9780785166030_4_1500x.webp  gm8sx2ppre.jpg

 

Μα δεν υπήρχαν και πιο πριν μέλη των X-Men στους Avengers; Φυσικά και υπήρχαν, αλλά καταπώς φαίνεται η Marvel ήθελε άλλη μια σειρά (για την οποία επέλεξε ταλαντούχο δίδυμο) και φυσικά έπρεπε κάπως να δικαιολογηθεί η επιρροή του μέτριου Avengers vs X-Men. Κάπως έτσι λοιπόν ο Captain America καταλαβαίνει πως ο Cyclops στη Utopia είχε δίκιο και οι Avengers είχαν πράγματι απομακρυνθεί από τον κόσμο των μεταλλαγμένων. Προς τιμήν και του Xavier, o Cap οραματίζεται μια νέα ομάδα Avengers με μέλη των ιδίων και των X-Men που απευθύνεται σε ανάλογα ζητήματα.

 

image.jpeg

 

Η πρώτη ομάδα που σχηματίζεται αποτελείται από τον ίδιο, τον Thor, τον Havok, τη Scarlet Witch, τη Rogue και τον Wolverine. Βέβαια σε αυτήν την πρώτη ιστορία δεν έχουμε κάποια ομάδα με επισημότητα. Ουσιαστικά οι ήρωες ενώνονται αφού οι Cap και Thor επισκέπτονται τον Havok για να του πουν για την ομάδα και δέχονται επίθεση από τον Avalanche, την ίδια ώρα που οι Rogue και Scarlet Witch δέχονται από τους S-Men του Red Skull ο οποίος κλέβει το νεκρό σώμα του Professor X.

 

Uncanny Avengers - 01.png

 

Γρήγορα γίνεται αντιληπτό ότι η επιστροφή του Red Skull είναι τρομακτική αφού κλέβει μέρος του εγκεφάλου του Xavier για να ελέγχει μεταλλαγμένους, βάζοντας ανθρώπους να σκοτώσουν μεταλλαγμένους και κάνοντας τη Wanda να θέλει να επαναλάβει όσα έγιναν στο House of M. Σύντομα όλοι οι ήρωες έχοντας καταλάβει ότι και ο Avalanche είχε σταλεί από τον Red Skull θα οδηγηθούν στο να αντιμετωπίσουν την κόκκινη σκιά και νέμεση του Cap και αυτή τη φορά δυνατότερο από άλλες φορές.

 

unity.jpg

 

Το σενάριο υπογράφει ο Rick Remender φρέσκος από την εξαιρετική δουλειά στο Venom ένα χρόνο νωρίτερα, ενώ στο σχέδιο βρίσκεται ένας πολύ αγαπημένος μου σχεδιαστής, ο John Cassaday που έχουμε δει μεταξύ άλλων και στη συλλογή σε τίτλους των X-Men και του Captain America. Είναι μια διασκεδαστική σύγχρονη ιστορία με μέλη των Avengers και των X-Men και αν κάποιος αρέσκεται σε ιστορίες ομάδων, τότε πιθανό να του αρέσει και σε αυτή. Κυκλοφορεί την ερχόμενη εβδομάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο σάιτ της GB publishing έχουν ανεβάσει όλους τους τόμους της συλλογής, αλλά κάποιοι απ'αυτούς είναι ''εκτός αποθέματος''.

Πάντως έγινε καλή ανανέωση οπότε όποιος θέλει παλιότερους τόμους ας ρίξει μια ματιά.

 

Εγώ πέρασα μια βόλτα απ'το υποπρακτορείο στον Πειραιά και παρέλαβα το Marvel Horror που δεν το έβρισκα με τίποτα,και απ'ότι είδα

είχε πολλές παραγγελίες απ'τη συλλογή Graphic Novels, που πάει να πεί οτι οι τόμοι έχουν ζήτηση και συνεχίζουν να πουλάνε online.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1957 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

 

Ίσως, μάλιστα, γι` αυτό να έχουν ελλατωθεί τα αντίτυπα που παραδίνονται στα σημεία πώλησης. Κρατιέται έτσι το τυπικό του "Κυκλοφορεί στα περίπτερα", ενώ η αγορά γίνεται βασικά online. Έτσι γλιτώνουν και τις τυχόν φθορές από τις τυχόν επιστροφές.

 

(Μια θεωρία δικιά μου...)

 

    

     καλή διάθεση πάντα!

                   :)

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1775
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάπου στην Πάτρα; Εκεί που παίρνω συνήθως ( Γούναρη - στο ύψος Ψηλαλώνια) από 6-8 που έφερνε, του έφεραν 2.

Επεξεργασία από kujo79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7079
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

53 λεπτά πριν, kujo79 είπε:

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάπου στην Πάτρα; Εκεί που παίρνω συνήθως ( Γούναρη - στο ύψος Ψηλαλώνια) από 6-8 που έφερνε, του έφεραν 2.

Στο Ρίο ξέρω ένα περίπτερο που φέρνει σταθερά 2. Βρίσκεται απέναντι από ένα βιβλιοπωλείο (lexis λέγεται αν θυμάμαι καλά) και παραδίπλα από ένα ψητοπωλείο. (Περιγραφή στο περίπου) Α! Είναι δίπλα και σε ένα ΚΕΠ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  180
  • Reputation:   1228
  • Achievement Points:  193
  • Days Won:  0
  • With Us For:  925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Παντως νομιζω ο τομος που κυκλοφορησε την Παρασκευη ειναι ο μικροτερος της συλλογης μεχρι σημερα, μια σταλιτσα πραγματικα :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7079
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

8 λεπτά πριν, diotsoumas είπε:

Παντως νομιζω ο τομος που κυκλοφορησε την Παρασκευη ειναι ο μικροτερος της συλλογης μεχρι σημερα, μια σταλιτσα πραγματικα :sad1:

Όχι ο μικρότερος, αλλά από τους μικρότερους... Θυμάμαι σίγουρα άλλους 2-3 σίγουρα...

1) Deadpool secret wars

2-3) 2 με τον wolverine( weapon x, τον άλλον τίτλο δεν τον θυμάμαι)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5272
  • Reputation:   56306
  • Achievement Points:  5446
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

10 min ago , diotsoumas said:

Παντως νομιζω ο τομος που κυκλοφορησε την Παρασκευη ειναι ο μικροτερος της συλλογης μεχρι σημερα, μια σταλιτσα πραγματικα :sad1:

 

Ναι, είναι πολύ γλυκούλικος! :hug2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1957 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

Είναι πράγματι πολύ λεπτός.

Πήγα διστακτικός, τον είδα κι έτσι...

 

...και τον πήρα. :D

 

Όταν γύρισα σπίτι, τον άνοιξα για να δω μην έχει κάτι στραβό...

 

...κι έκατσα και τον διάβασα.

 

Είχα δει τις πρώτες σελίδες σε δείγμα κάπου. Μ` άρεσε η κεντρική ιδέα του σεναρίου (avengers + x-men), ωραίο και το σχέδιο, απλά δεν ήξερα πώς θα χειριζόταν το θέμα ο σεναριογράφος (εξ ου και ο δισταγμός μου...).

 

Ο τόμος περιέχει πέντε μόλις τεύχη, αλλά τούτο μόνο θα πω: όταν έφτασα στο τέλος του #4, θεώρησα το #5 bonus.

Και το βράδυ έψαχνα για τυχόν omnibus (που δεν είναι τα οικονομικά μου τώρα για κάτι τέτοιο, αλλά καλό είναι να ξέρεις, όταν βρεθεί μια ευκαιρία να την αρπάξεις...).

 

Από άποψη τιμής σε σχέση αυστηρά με την ποσότητα και μόνο, να υπενθυμίσω ότι, για παράδειγμα, τα τεύχη της facsimile edition έχουν 4 ευρώ το ένα.

 

Βέβαια πάντα ισχύει το ότι όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου.

 

        καλή διάθεση πάντα!

                       :)

 

 

Υ.Γ.: ...και αφού το διάβασα, μπήκα εδώ μέσα, και είδα ότι κυκλοφόρησε κανονικά ο Thor.

Και το απόγευμα έτρεχα.

Εντάξει, το βρήκα. :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3301
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

50 λεπτά πριν, air nomad X είπε:

Είναι πράγματι πολύ λεπτός.

Πήγα διστακτικός, τον είδα κι έτσι...

 

...και τον πήρα. :D

 

Όταν γύρισα σπίτι, τον άνοιξα για να δω μην έχει κάτι στραβό...

 

...κι έκατσα και τον διάβασα.

 

Είχα δει τις πρώτες σελίδες σε δείγμα κάπου. Μ` άρεσε η κεντρική ιδέα του σεναρίου (avengers + x-men), ωραίο και το σχέδιο, απλά δεν ήξερα πώς θα χειριζόταν το θέμα ο σεναριογράφος (εξ ου και ο δισταγμός μου...).

 

Ο τόμος περιέχει πέντε μόλις τεύχη, αλλά τούτο μόνο θα πω: όταν έφτασα στο τέλος του #4, θεώρησα το #5 bonus.

Και το βράδυ έψαχνα για τυχόν omnibus (που δεν είναι τα οικονομικά μου τώρα για κάτι τέτοιο, αλλά καλό είναι να ξέρεις, όταν βρεθεί μια ευκαιρία να την αρπάξεις...).

 

Από άποψη τιμής σε σχέση αυστηρά με την ποσότητα και μόνο, να υπενθυμίσω ότι, για παράδειγμα, τα τεύχη της facsimile edition έχουν 4 ευρώ το ένα.

 

Βέβαια πάντα ισχύει το ότι όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου.

 

        καλή διάθεση πάντα!

                       :)

 

 

Υ.Γ.: ...και αφού το διάβασα, μπήκα εδώ μέσα, και είδα ότι κυκλοφόρησε κανονικά ο Thor.

Και το απόγευμα έτρεχα.

Εντάξει, το βρήκα. :)

 

 

Για να μη μιλαμε συνεχώς αν συμφερει ή όχι η αγορά ενός τόμου να ξέρετε ότι κάθε τεύχος αμερικανικού τεύχους  κάνει 3,99 και ανεβαίνει πλέον 4,99( μιλώντας πάντα για Μάρβελ και dc γιατί αλλού είναι και πιο χαμηλά πχ τα spawn που είναι στα 2,99 ακόμα προς τιμήν τους).

Άρα ακόμα και 4 τεύχη να έχει ένας τόμος πάλι συμφερει στα 11 ευρώ .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  538
  • Reputation:   5641
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μετά από ένα σερί αγορών 4 τόμων (102-105), δυστυχώς δεν θα "τιμήσω" τους επόμενους τόμους, διότι όσο και να θέλω να συνεχιστεί η σειρά και να συμβάλω σε αυτή, με την αγορά τόμων, οι σύγχρονες ιστορίες είναι εκτός των προτιμήσεων μου. Έχω κάνει την προσπάθεια μου για ανάγνωση σύγχρονων ιστοριών, αλλά μετά την "τραυματική" εμπειρία :crying: που απέκτησα από το The Amazing Spider-Man Το Νησί των Αραχνών (#97, #98), δεν τολμάω να το επαναλάβω. :moutra:

Ίσως επανέλθω στις αγορές με τον τόμο #112 Superior Spider-Man: My Own Worst Enemy, λόγω του ήρωα και της καλής βαθμολογίας στην ιστοσελίδα goodreads, και όχι εξαιτίας των συντελεστών, Dan Slott και Humberto Ramos. :shit2: (ναι σωστά καταλάβατε, είναι αυτοί που δημιούργησαν αυτό το "αριστούργημα" :antekale: που προανέφερα). 

 

Δηλαδή μιλάμε για καλά Χριστούγεννα :beersanta: ο επόμενος τόμος. 

 

Υ. Γ 1. Για να στηρίξω την προσπάθεια των φίλων για επέκταση, θα προχωρήσω σε αγορά απο gb-publishingservices.gr παλαιοτέρων κλασικών τόμων που λείπουν από τη συλλογή μου. 

Υ. Γ 2. Ο #103 τόμος (Daredevil Η Βουή Και Η Μανία) μπορεί να είναι σύγχρονος, αλλά το σενάριο του ήταν "προσγειωμένο - ρεαλιστικό" και με ικανοποίησε αρκετά. 

 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.