Jump to content
germanicus

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL

Recommended Posts

Αφού δεν υπάρχει στην Hachette η συνέχεια του Θωρ, η Οξύ και η Άνουμπις τι κάθονται ; Ευκαιρία για ανταγωνισμό !!!!

• Like 2

7/7 και μπορω να πω πως η πιο ευχαριστη εκπληξη ηταν ο τομος με την ιστορια του Deadpool. Πολυ καλος ο Cap και ο Σπάιντι, τα υπολοιπα δεν με ενθουσιασαν, για την ακριβεια τα περιμενα καλυτερα. Στο περιπτερο που τα αγοραζω απο τα 4 τευχη που φερνει φευγουν τα 2 ή και τα 3, ελπιζω γενικα η σειρα να παει καλα και να φτασει ως το τελος, μηπως δουμε και κατι απο Punisher.

• Like 5
  • Thanks 2

Διάβασα το Wade Wilson's War σε cbr χωρίς να έχω πολλές απαιτήσεις.
Η μόνη μου επαφή με τον Deadpool ήταν η 1η του ταινία που είδα.
Δεν είχα διαβάσει κάτι μ΄αυτόν τον ήρωα.
Ε λοιπόν ήταν ανέλπιστα διασκεδαστικό :cool:
Το ιδιαίτερο χιούμορ του Deadpool πίστευα θα με κούραζε. Αλλά δεν συνέβη.
Πλάκα είχε σε γενικές γραμμές η τρολιά του.
Δεν ήταν τόσο κάφρος όσο στην ταινία του πιστεύω.
Μόνο στο τέλος λίγο χαλάστηκα. Δεν κατάλαβα αν η ιστορία που μας διηγήθηκε ήταν αληθινή ή όχι.
Με διαφορετικό φινάλε θα του έβαζα πολύ καλό βαθμό.
Αλλά επειδή με τα αν δεν γίνεται δουλειά, βάζω ένα αξιοπρεπέστατο 7/10 :)

Χαζά χαζά μόνο τους Avengers δεν διάβασα απ΄τη συλλογή.
Ίσως το κάνω μόνο και μόνο για λόγους πληρότητας.
Η κατάταξη απ΄τον καλύτερο στο χειρότερο τόμο διαμορφώνεται ως εξής:

1) Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 8/10
2) The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10

3) Thor: Αναγέννηση: 7.5/10
4) Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10

5) Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον: 7/10
6) Iron Man: Extremis: 7/10

Όπως μαρτυρούν κι οι βαθμολογίες μου, κάτι κακό δεν έχει βγει στη συλλογή. Αλλά ούτε και κάτι φοβερό.
Είμαστε όμως σταθερά σ΄ένα καλό επίπεδο :)

• Like 7

5 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Μόνο στο τέλος λίγο χαλάστηκα. Δεν κατάλαβα αν η ιστορία που μας διηγήθηκε ήταν αληθινή ή όχι.
Με διαφορετικό φινάλε θα του έβαζα πολύ καλό βαθμό.

Ναι αλλά αυτός ακριβώς δεν ήταν ο σκοπός της ιστορίας; :thinking:

• Like 4
  • Thanks 2

Διάβασα και τα υπόλοιπα τεύχη του Θορ στα αγγλικά. Θεωρώ τον Στραζύνσκι κορυφαίο συγγραφέα. Αναρωτιόμουν αν και οι υπόλοιπες ιστορίες του για τον Θορ είναι εξίσου καλές.

Ακολουθεί μια σύντομη κριτική των ιστοριών ανά τόμο :)

Τόμος 2 (τεύχη 6-12 και 600): Μερικές αποκαλύψεις από το παρελθόν του Λόκι, που τον αναδεικνύουν σε τεράστιο κάθαρμα. Μία επική μάχη του Θορ και ένα ατύχημα που... θα έπρεπε να τον στοιχειώνει περισσότερο στη συνέχεια. Γιατί ο Θορ δεν ξανασκέφτεται ποτέ με μεταμέλεια τις πράξεις του; :thinking: Καλογραμμένο σενάριο, αλλά λείπει η φρεσκάδα του πρώτου τόμου.

Τόμος 3 (τεύχη 601-603 και Giant Size Finale): Δυστυχώς αλλάζει ο σκιτσογράφος. Το νέο σκίτσο μου φάνηκε κατώτερο του αρχικού. Η ιστορία παραμένει καλογραμμένη. Φαίνεται όμως ότι ο Στραζύνσκι βιάζεται να ολοκληρώσει κάποιες πλοκές, πριν αποχωρήσει (είναι τα τελευταία του τεύχη). Γιατί δηλαδή ο Λόκι να πει στον Θορ

που βρίσκεται τώρα η Σιφ; Και γιατί να πεθάνει έτσι άδοξα ο Μπιλ; 

:down:

Τόμος 4 (τεύχη 604-606): Η τελική μάχη του Θορ με τον

Δρα. Ντουμ,

με τον οποίο συνεργαζόταν ο Λόκι. Καλούτσικη, αλλά ο νέος συγγραφέας βιάστηκε να την τελειώσει στα γρήγορα.

Εν κατακλείδι, η ποιότητα πέφτει σιγά-σιγά, καθώς προχωράμε σε κάθε επόμενο τόμο. Ο Στραζύνσκι ξέρει να γράφει πρωτότυπες ιστορίες και να επανερμηνεύει με επιτυχία γνωστούς υπερήρωες (π.χ. η επιστροφή του Θορ και η ενασχόλησή του με τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα στον πρώτο τόμο). Αλλά όταν καλείται να γράψει γνωστούς εχθρούς των ηρώων (π.χ. ο Λόκι στους επόμενους τόμους), η ιστορία δεν απογειώνεται με τους ίδιους ρυθμούς. :beer:

Edited by Super Goofy 000
  • Like 10

On 13/12/2019 στο 11:30 ΠΜ, Laz33 είπε:

Τα περισσότερα τεύχη που περιέχονται στον τόμο της Hachette έχουν βγει απ΄τον Καμπανά.
Πχ το Amazing Spider-Man #252 (που είναι το 1ο τεύχος του τόμου, αυτό στο οποίο έχουμε την 1η εμφάνιση της μαύρης στολής) είναι το τεύχος 164 του Καμπανά.
Τα τεύχη 256 έως 259 επίσης έχουν βγει απ΄τον Καμπανά αλλά με μπερδεμένη σειρά.
Για το #300 όπου εμφανίζεται 1η φορά ο Βένομ δεν ξέρω. Λίγο που έψαξα δεν βρήκα να το έβγαλε ο Καμπανάς.
Αλλά καμιά φορά άλλαζε τα εξώφυλλα, οπότε μπορεί και να έχει βγει με διαφορετικό εξώφυλλο, γι΄αυτό να μην το βρήκα :thinking:

Πάντως όπως και να ΄χει μιλάμε για έκδοση 30ετίας, που για τα σημερινά δεδομένα είναι πολύ κακή από διάφορες απόψεις(εκτύπωσης, μετάφρασης κτλ).
Άρα δεν μιλάμε ουσιαστικά για επανέκδοση όπως λέμε για την Anubis.
Για μένα είναι σαν να βγαίνει 1η φορά, γιατί θα το δούμε σε μια ωραία, έγχρωμη, συγκεντρωτική και σωστά μεταφρασμένη έκδοση :)

Νομίζω ότι μάλλον αγγίζει τη κόκκινη γραμμή των spoilers το post,το ξέρω γιατί το έφαγα  :lol:

Επείσης στο τόμο 3 που λες,κόβω τον τύπο ως "τρολλά" οπότε θα είχε απώτερο σκοπό για να πει αυτό που είπε στον Thor

Edit: (Για να μην παρεξηγηθώ,δεν το λέω με κακία,απλά νόμιζα εγώ πως ήταν σαν spoiler,αυτό από 'κει και έπειτα άσε εμένα και συνέχισε  Goofy :) )

Edited by TheMetalBat
  • Confused 1
  • Thanks 1

7 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Επείσης στο τόμο 3 που λες,κόβω τον τύπο ως "τρολλά" οπότε θα είχε απώτερο σκοπό για να πει αυτό που είπε στον Thor

Η τρολλιά είναι μία εξαιρετική εξήγηση. Απορώ που δεν την σκέφτηκα. Ίσως επειδή μέχρι τότε ο συγγραφέας εξηγούσε τα πάντα από μόνος του.

Όσο για τα σπόιλερ, βρήκα μερικά επίμαχα σημεία, τα οποία και διόρθωσα. Σε ευχαριστώ για την επισήμανση :)

• Like 1

MARVELGRAPHICNOVELS_0008.jpgMARVELGRAPHICNOVELS_0008z.jpg

IMG_20191220_113734.jpgIMG_20191220_113748.jpg

:cheers5: 

• Like 20
  • Thanks 4

Μα δε μου λες; Αυτήν την πορτοκαλί κάθετη γραμμή μέση προς αριστερά και τις μαύρες κάθετες προς το τέλος (του οπισθοφύλλου κυρίως), τις έχει το έντυπο ή στις κάνει ο σαρωτής; :thinking:

Edited by Mandrake
  • Like 1

ποια πορτοκαλί γραμμή? γιατί το γράφεις σε αυτό εδώ το τόπικ? :) 

edit στις άκρες από τη μεριά που είναι η ράχη, φαίνεται ενίοτε το σχέδιο της ράχης πάντως.

• Like 2

Τωρα που το ανάφερε ο @Mandrake το πρόσεξα κι εγώ. Λογικά είναι του σκάνερ. Λίγο αριστερά της εικόνας του οπισθόφυλλου φαίνεται μία αχνή πορτοκαλί γραμμή.

• Like 3

μπιουτιφουλυ.......... πάει ΚΑΙ ο σκάννερ της δουλειάς........

θα το ξανασκανάρω το βράδυ στο σπίτι.

το ΙΔΙΟ ακριβώς μου έκανε και ο σκάννερ του σπιτιού την περασμένη εβδομάδα οπότε σουταρίστηκε. εκεί απλώς ήταν πιο έντονο.

• Like 3

2 hours ago, germanicus said:

μπιουτιφουλυ.......... πάει ΚΑΙ ο σκάννερ της δουλειάς........

θα το ξανασκανάρω το βράδυ στο σπίτι.

το ΙΔΙΟ ακριβώς μου έκανε και ο σκάννερ του σπιτιού την περασμένη εβδομάδα οπότε σουταρίστηκε. εκεί απλώς ήταν πιο έντονο.

Καλά, σουτάρεις το σκάνερ όποτε σου βγάζει κόκκινη γραμμή;  

Κοίταξε που έχει την επιλογή "calibrate head before each scan" και ενεργοποίησε την και θα πάψει να στη βγάζει.

:beersanta:

• Like 1
  • Thanks 2

Για παράδειγμα σου βάζω και τη θέση αυτής της επιλογής στο δικό μου σκάνερ (CANON):

calibrate.thumb.jpg.35facf0825af988c9c0d5e308bf296b3.jpg

• Like 3

Ναι, δοκίμασε πρώτα το calibrate που λέει κι ο constantinople! Δεν είναι πάντοτε σημαντικό το πρόβλημα! :)Έτυχε τώρα και το είδα στο ζουμάρισμα, αλλά δεν κατάλαβα αν είναι της έκδοσης μιας και είναι μια απόλυτη ευθεία που δε φαίνεται να ξεθωριάζει σε κάποιο σημείο της & "ψάρωσα"! Δεν είναι σημαντικό βέβαια για να κουβεντιάζουμε για αντικατάσταση... :beer: Οπότε "έπεσαν μέσα" και τα παιδιά που έλεγαν για συνέχεια στο Winter Soldier και επιτέλους ήρθε η ώρα να διαβάσω με τη σειρά μου την ιστορία αυτή που ακούω τόσα χρόνια τώρα..!

• Like 1

Α θα βγει η συνέχεια του Captain; Περίφημα, δεν άργησαν πολύ :)

• Like 1

Η αλήθεια είναι ότι έχω σταματήσει στον 6ο τόμο και δεν πήρα ούτε τον ΘΩΡ-που δεν μου αρέσει κιόλας, ούτε τον ΧΑΛΚ. Μαλλον και τα επόμενα δεν θα τα πάρω πλην του ''ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΕΙΑ ΤΟΥ ΒΕΝΟΜ''. Ο Κάπτεν; χμ, μπα μάλλον όχι δεν θα τον πάρω... Είμαι σε φάση που ξαναξεκίνησα να διαβάζω Φυσικές Επιστήμες και τέλειωσα προ 10 ημέρες το ''ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ'' του Χώκινγκ και εδώ και 2 μέρες μελετώ το ''ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ'' του Έρνστ Μαΐερ. Η σκέψη λοιπόν είναι στο να πάρω ''επιλεκτικά'' κάποιους ακόμα τόμους της συλλογής της HATCHETTE και το βάρος να πέσει σε επιστημονικά βιβλία των Χώκινγκ, Δανέζη, Ντώκινς, κάποια λογοτεχνο-φιλοσοφικά όπως Καζαντζάκης και Νίτσε και αρκετά θεολογικά από Αθωνικά Γεροντικά και εκδόσεις Ι.Μ Βατοπεδίου μέχρι αντιαιρετικά του εξαίρετου και μακαριστού π.Αντωνίου Αλεβιζόπουλου. Δεν θα έλεγα όχι σε ποιητικές συλλογές όπως του Λειβαδίτη και του Νερούντα, ίσως και Ρίτσο αλλά θα έλεγα ότι μου αρέσει και ο Γιάννης Στίγκας-γράφει ιδιαίτερα.

Σκεφτόμουνα λέει το τελευταίο διάστημα να πάρω ένα PS4 και αρκετά παιγνίδια και να αρχίσω τα video games αλλά, μετά από πολύ συλλογισμό, κατάλαβα ότι περισσότερο θα αποβλακωθώ παρά θα διευρύνω τις διανοητικές μου ικανότητες, οπότε επιλέγω το διάβασμα και την αγορά ωφέλιμων για τον νού βιβλίων από την παιχνιδοκονσόλα. Εννοείται δεν βλέπω τηλεόραση παρά σπάνια, καμιά ταινία δράσης κ επιστημονικής φαντασίας.

Τα σέβη μου και Καλές Γιορτές...:clap2:

• Like 5
  • Respect 1

Πάντως ρε παιδιά δεν προλαβαίνετε να βγαίνετε off topic έτσι. :lol:

Είτε εδώ είτε στο άλλο με την κρυστάλλινη σφαίρα έχετε μπερδέψει τα όρια του τσατ με την συζήτηση σε έναν καφέ. Όχι που με χαλάει ιδιαίτερα απλά το επισημάνω. Δεν χρειάζεται να κάνετε "νεκρανάσταση" στο τσατ ανά δέκα λεπτά. Ούτε ένα τσατ με κινητικότητα μια δημοσίευση την ώρα θεωρείται πεθαμένο.

Τέρμα η γκρίνια και πάμε στα του τεύχους τωρα. Αυτό είναι το πρώτο παλιό υπερηρωικο που έπιασα στα χέρια μου. Προφανώς σαν ολοκαίνουργιος επιλεκτικός αναγνώστης δεν μου άρεσε το σχεδιο σε σχέση με τα υπόλοιπα. Γιατί στα καινούρια με κέντρισε αυτό το φουτουραλιστικο σχέδιο γεμάτο σκιές κ χρώματα. Από σενάριο δεν ξερω. Θα δούμε όταν το διαβάσω. Να σχετικά με τα παραπάνω ήθελα κάπου να βρω αυτά που λέγονται για τα νέα κ τα παλιά τεύχη στη συζήτηση με την κρυστάλλινη σφαίρα αλλά σε 46 σελίδες όπου τουλάχιστον οι μισές θα μπορούσαν να μην υπάρχουν βαριέμαι να ψάχνω. 

Τουλάχιστον αυτό εδώ το post αφήστε το καθαρο.

• Like 3
  • Read 1

Δεν μου έσβησαν το post που είχα ως απάντηση στον spiderman.Εγώ το μετέφερα,παρεπιπτόντως spiderman συγνώμη για τη διπλή ειδοποιήση.Είσαι ένας από τους αγαπημένους μου σουπερήρωες!!!!  :lol:

Αυτό ήθελα μόνο να πω.

Edited by TheMetalBat

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

Πάντως ρε παιδιά δεν προλαβαίνετε να βγαίνετε off topic έτσι. :lol:

Είτε εδώ είτε στο άλλο με την κρυστάλλινη σφαίρα έχετε μπερδέψει τα όρια του τσατ με την συζήτηση σε έναν καφέ. Όχι που με χαλάει ιδιαίτερα απλά το επισημάνω. Δεν χρειάζεται να κάνετε "νεκρανάσταση" στο τσατ ανά δέκα λεπτά. Ούτε ένα τσατ με κινητικότητα μια δημοσίευση την ώρα θεωρείται πεθαμένο.

Τέρμα η γκρίνια και πάμε στα του τεύχους τωρα. Αυτό είναι το πρώτο παλιό υπερηρωικο που έπιασα στα χέρια μου. Προφανώς σαν ολοκαίνουργιος επιλεκτικός αναγνώστης δεν μου άρεσε το σχεδιο σε σχέση με τα υπόλοιπα. Γιατί στα καινούρια με κέντρισε αυτό το φουτουραλιστικο σχέδιο γεμάτο σκιές κ χρώματα. Από σενάριο δεν ξερω. Θα δούμε όταν το διαβάσω. Να σχετικά με τα παραπάνω ήθελα κάπου να βρω αυτά που λέγονται για τα νέα κ τα παλιά τεύχη στη συζήτηση με την κρυστάλλινη σφαίρα αλλά σε 46 σελίδες όπου τουλάχιστον οι μισές θα μπορούσαν να μην υπάρχουν βαριέμαι να ψάχνω. 

Τουλάχιστον αυτό εδώ το post αφήστε το καθαρο.

Θα μεταφερθούν στην άλλη σελίδα, μη σκας. Κι εγώ εκείνη δεν την παρακολουθώ καθόλου και ευτυχώς που βρέθηκε κάποιος και τα μετέφερε εκεί! Στο "μπέρδεμα ορίων του τσατ με τη συζήτηση σε έναν καφέ" δε συμφωνώ μονάχα. Τα φόρουμ χώροι συζήτησης είναι, αυτό το λόγο ύπαρξης έχουν και αυτό υποκαθιστούν. Δεν είναι messenger ή sms. :)

• Like 3
  • Read 1

Έχεις το δίκιο σου. Ίσως ήμουν υπέρβολικος. Απλά επειδή το forum έχει ενότητες σου δίνει τον ψυχαναγκασμό να τις ακολουθείς. :lol:

Γενικά πάντως στο άλλο τοπικ που εγώ το παρακολουθώ γιατί έχει πλάκα ας γίνεται χαμός. Εδώ ας μείνει καθαρό να βρίσκουμε αυτά που θέλουμε.

• Funny 1

Να ρωτησω....μιας και παρατήρησα τα εξώφυλλα, το εξώφυλλο του  4ου τόμου με τον Captain America,

γνωρίζει κανείς γιατί βγήκε λογοκριμένο σε εμάς;  :thinking:

MARVELGRAPHICNOVELS_0004.jpg  560969069_captainamericawintersoldierpart1.thumb.jpg.2fdfe2e000f22746735c331d7a7bfa7f.jpg

• Like 5
  • Confused 1
  • Disagree 1

Για να μην θεωρηθει ανθελληνας ο καπτεν Η.Π.Α. αφου θα πολεμαει εναντια τους και θα φαινονται σαν κακοι αυτοι που φερουν "αρχεωαιλυινικα σιμβωλα"....!! ΔΙΑΔΟΣΤΑΙ!!1111!!

• Like 1
  • Respect 1
  • Funny 4

Το έψαξα και εγώ όταν πρωτοβγήκε,μόνο το εξώφυλλο είναι έτσι,μέσα είναι κανονικά (συν πως στα χαρτόνια των τευχών καθώς και στην αφίσα είναι το εξώφυλλο όπως κυκλοφόρησε).Οπότε ναι censor,συμφωνώ με censorship; όχι

Αλλά καταλαβαίνω γιατί το κάνανε,φαντάσου πόσοι εδώ στην Ελλάδα θα το ούρλιαζαν αν τις άφηναν εκεί.Ίσως καλύτερα που τις έβγαλαν παρά να τις άφηνεις,λιγότερο ρίσκο μάλλον.

• Confused 2
  • Thanks 1

2 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Το έψαξα και εγώ όταν πρωτοβγήκε,μόνο το εξώφυλλο είναι έτσι,μέσα είναι κανονικά (συν πως στα χαρτόνια των τευχών καθώς και στην αφίσα είναι το εξώφυλλο όπως κυκλοφόρησε).Οπότε ναι censor,συμφωνώ με censorship; όχι

Αλλά καταλαβαίνω γιατί το κάνανε,φαντάσου πόσοι εδώ στην Ελλάδα θα το ούρλιαζαν αν τις άφηναν εκεί.Ίσως καλύτερα που τις έβγαλαν παρά να τις άφηνεις,λιγότερο ρίσκο μάλλον.

Εμ..γιατί θα ούρλιαζαν; Η σβάστικα δεν είναι αρχαιοελληνικό σύμβολο... Πλάκα κάνει ο Αλβέρτος παραπάνω! :beer:

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

Έχεις το δίκιο σου. Ίσως ήμουν υπέρβολικος. Απλά επειδή το forum έχει ενότητες σου δίνει τον ψυχαναγκασμό να τις ακολουθείς. :lol:

Γενικά πάντως στο άλλο τοπικ που εγώ το παρακολουθώ γιατί έχει πλάκα ας γίνεται χαμός. Εδώ ας μείνει καθαρό να βρίσκουμε αυτά που θέλουμε.

Μπα, όταν κάτι με κουράζει, απλώς δεν το παρακολουθώ. Και αυτό το παιχνίδι "μαντεψιάς" δεν είχε κανένα ενδιαφέρον για μένα και μόνο πονοκέφαλο μου έφερνε... Κάθομαι χαλαρά να πιω το καφεδάκι μου και να μπω να μάθω μια πληροφορία και βομβαρδιζόμουν με ένα σωρό υποθέσεις & ευχολόγια και ενώ γνωρίζω ήδη τα επόμενα 4 άλμπουμ που θα κάνουν δύο μήνες να βγουν, να πρέπει να πονοκεφαλιάζω ποιο θα είναι εκείνο που θα βγει μετά από δυόμισι. Δε μ' ενδιαφέρει... Εκείνο το νήμα το έχω, μάλιστα, μπλοκάρει να μη μου εμφανίζεται καθόλου στο φόρουμ. Έμπα φίλε μου να ψάξεις τι τόσο ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις που έχουν γίνει όλα αυτά τα χρόνια, που ενδεχομένως δεν έχεις δει ακόμα! Ακόμη κι από κόμικς που ενδεχομένως δε σ' ενδιαφέρουν! Εγώ για κάτι τέτοια ψοφάω! Και είμαι βέβαιος ότι τα περισσότερα νεότερα μέλη αναλώνονται σε κάποιες λίγες που "βγαίνουν στο προσκήνιο" λόγω κάποιου σχολίου που μπορεί να προκύψει, ενώ το φόρουμ κρύβει θησαυρούς! :)

Υ.Σ. Για να επανέλθω όμως κι εγώ ξενέρωσα με τη λογοκρισία και δεν καταλαβαίνω γιατί το έκαναν αυτό... Αν δεν το είχε αναδείξει ο Retroplaymo, βέβαια, μπορεί και να μην το έπαιρνα χαμπάρι! :best:

Edited by Mandrake
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Read 1

Δηλαδή να δείχνουν τον Deadpool ν΄αποκεφαλίζει και να σφάζει αβέρτα δεν έχουν θέμα.
Η σβάστικα τους πείραξε...

Έλεος με την "ντεμέκ" πολιτική ορθότητα. Για τέχνη μιλάμε.
Ας ελπίσουμε μέσα να μην την πείραξαν και να είναι μόνο στο εξώφυλλο η απουσία.
Όχι τίποτε άλλο αλλά αλλοιώνεις και το σενάριο έτσι.
Για να έχει ο δημιουργός το σύμβολο θα υπάρχει λόγος.

Edited by Laz33
  • Like 3

19 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Ας ελπίσουμε μέσα να μην την πείραξαν και να είναι μόνο στο εξώφυλλο η απουσία.

Ναι, μόνο στο εξώφυλλο είναι. 

• Thanks 3

6 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Ναι, μόνο στο εξώφυλλο είναι. 

Κάτσε να βγει ο τόμος να το επιβεβαιώσουμε.
Ποτέ δεν ξέρεις.

Ώπα άκυρο, νόμιζα μιλούσαμε για το Στρατιώτη του Χειμώνα :lol:

Edited by Laz33
  • Like 1
  • Funny 1

Αυτολογοκρισία καθαρά που αμφιβάλλω πως έχει να κάνει μόνο με εμάς. Πιστεύω πως έτσι θα το βγάζει πλέον σε όλες τις χώρες για να έχει το κεφάλι της ήσυχο η Hachette.

• Like 2
  • Thanks 2

1 ώρα πριν, Mandrake είπε:

Μπα, όταν κάτι με κουράζει, απλώς δεν το παρακολουθώ. Και αυτό το παιχνίδι "μαντεψιάς" δεν είχε κανένα ενδιαφέρον για μένα και μόνο πονοκέφαλο μου έφερνε... Κάθομαι χαλαρά να πιω το καφεδάκι μου και να μπω να μάθω μια πληροφορία και βομβαρδιζόμουν με ένα σωρό υποθέσεις & ευχολόγια και ενώ γνωρίζω ήδη τα επόμενα 4 άλμπουμ που θα κάνουν δύο μήνες να βγουν, να πρέπει να πονοκεφαλιάζω ποιο θα είναι εκείνο που θα βγει μετά από δυόμισι. Δε μ' ενδιαφέρει... Εκείνο το νήμα το έχω, μάλιστα, μπλοκάρει να μη μου εμφανίζεται καθόλου στο φόρουμ.

Ενώ το να γράφεις (στο κυρίως thread μάλιστα) ότι το σκαναρισμένο εξώφυλλο εμφανίζει μια αμυδρά πορτοκαλί γραμμή, είναι πολύ εποικοδομητικό σχόλιο :lol:

Edited by Laz33
  • Funny 1