Jump to content
germanicus

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL

Recommended Posts

Σωστά τα λέτε όλοι και όλοι έχετε το δίκιο σας. Απλά όταν κάνεις μια συλλογή τέτοιου είδους όπου θέλεις να ανοίξεις την αγορά σου (γιατί νομίζω αυτός είναι ο σκοπός και για αυτό υπάρχουν και τα σημειώματα "η ιστορία ως εδώ") ψάχνεις ιστορίες που να στέκουν κάπως καλά αυτοτελώς και να μην αποτελούν κομμάτι μεγάλης ιστορίας. Προφανώς για τους μόνιμους αναγνώστες οι μεγάλες ιστορίες είναι οι καλές και ζουμερες. Προφανώς είναι επιθυμητό η μεγάλη ιστορία του Hulk να έχει πολλές αναφορές να έχει πολύ λαό και να ανακατεύει πολλά πράγματα. Απλά σε μια τέτοια συλλογή εμένα θα με αποτρέψει από το να ξαναπάρω κάτι παρόμοιο. Πράγμα όμως που είναι κ λογικό εδώ που τα συζητάμε. Αν θες να δοκιμάσεις κάτι νέο πρέπει να έχεις υπομονή ανοχή και συγκαταβατικοτητα. 

• Like 1

1 hour ago, tkollias said:

Μα, αυτά τα τεύχη αποτελούν το 99% της Marvel! Τι θα μείνει;!;

Το 99% από τις προ του 2000 τουλάχιστον...

• Like 1
  • Thanks 1

1 hour ago, tkollias said:

Μα, αυτά τα τεύχη αποτελούν το 99% της Marvel! Τι θα μείνει;!;

Το 99% από τις προ του 2000 τουλάχιστον...

• Like 1

Posted (edited)
4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

του Ναμόρ(ούτε καν ακουστά τον είχα)

Καθόλου ακουστά? Ο Ναμόρ ήταν και στον τόμο του Κάπτεν Αμέρικα.

Edited by Bilis
  • Like 2

5 ώρες πριν, Manitou είπε:

Δεν ισχύει αυτό που λες. Τα εκατομμύρια είναι μια χαζή ιταλική ιστορία. Ο Ροσα ο Μπαρκς ο Σκάρπα ο Καστυ και άλλοι έχουν κάτι χιλιάδες ιστορίες με συνέπεια. Αλλά εδώ δεν είναι το σωστό τοπικ

6 ώρες πριν, mko είπε:

Ο @Tsaklas  αναφερόταν στη συνεπεια που (δεν) έχουν τα Ντίσνευ,όχι στο αν χρειάζεται να διαβάσεις κάτι άλλο για να καταλάβεις κάποιο Ντίσνεϋ κόμικ.Δηλαδη για να διαβάσω Μ.Μυστηριο δεν χρειάζεται να έχω διαβάσει πριν X-Mickey.Ακομη και για ΜΜ β κύκλο δεν χρειάζεται να διαβασεις τον Α κύκλο πρώτα.Ειναι εντελώς ανεξάρτητα μεταξύ τους.

6 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Τον βρε :lol:

Υπάρχει διότι είναι διαφορετικά σύμπαντα :) Κατά τον Ρόσα είναι έτσι και στο σύμπαν τον Ιταλών είναι αλλιώς. Και οι2 έχουν βάση τον Μπαρκς.

Είπα μια κουβέντα για Ντίσνευ και πέσανε να με φάνε οι ντισνεϊκοί :lol: Σ'αυτό που λέτε έχετε δίκιο. Στέκουν άψογα μόνα τους και δεν χρειάζεται να έχεις διαβάσει το Α για να κατανοήσεις το Β. Εκτός από πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα που είναι συνέχειες άλλων ιστοριών κλπ. Εγώ μίλησα καθαρά για μια ενιαία εκδοχή των γεγονότων, που ούτε εκεί υπάρχει. Στα υπερηρωικά τουλάχιστον έχει ενταχθεί η έννοια του multiverse κλπ. Το να  λέμε για διαφορετικά σύμπαντα στα Disney χωρίς εντός ιστοριών να υπάρχει κάτι τέτοιο μου μοιάζει λίγο δική μας παραδοχή. Είμαι σίγουρος ότι και οι ίδιοι οι Ιταλοί πχ δεν ακολουθούν τα Εκατομμύρια του Σκρουτζ αλλά αναφέρονται στο παρελθόν του Σκρουτζ όπως τους κάνει κέφι. Τεσπα. 

Όσο για τα υπόλοιπα που είπατε θεωρώ κι εγώ ότι ιδανικό γι'αυτή την συλλογή θα ήταν να μπαίνουν ιστορίες από τεύχη τύπου 1-6. Ή έστω από την αρχή ενός run. O David γράφει τον Hulk από το τεύχος #331 απ'όσο βλέπω. Γιατί να μας πετάξουν στο #370 και να χάνουμε τον μπούσουλα; Σας το λέει ένας μαθημένος στα υπερηρωικά, στην DC τουλάχιστον, που γνωρίζει την Marvel κυρίως από τον κινηματογράφο και αναζητήσεις στο ίντερνετ για εμβάθυνση. Θέλω να πω δεν είμαι κανένας πρωτάρης. Ίσως λανθασμένα να χρεώσαμε το μπέρδεμα του τόμου στην ηλικία της ιστορίας. Η αλήθεια είναι ότι και περσινές ιστορίες να πιάσεις, αν σου δώσω κάτι που γράφτηκε στη μέση ενός run, το να μπερδευτείς είναι πανέυκολο. Ευτυχώς βλέπω στα X-Men του Claremont πχ, αν τα δημοσιεύσουν, υπάρχει τόμος με τα αρχικά τεύχη του, από το 94 και μετά. Ελπίζω να μην δημιουργηθεί παρόμοιο θέμα στο Birth of Venom αλλά και στο Daredevil: Born Again, αν βγει, που επίσης πιάνουν απ' τη μέση τα πράγματα.

• Like 1
  • Thanks 1

6 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Γι΄αυτό BD και πάλι BD.

Εκεί υπάρχουν ένα σωρό σειρές, των 20-30 τευχών συνήθως, εντελώς ανεξάρτητες μεταξύ τους (δεν αναφέρομαι στις spin-off, ελάχιστες είναι αυτές εξάλλου).
Για να καταλάβεις το Αστερίξ δεν πρέπει να έχεις διαβάσει και ΤενΤεν, για να καταλάβεις το Θόργκαλ δεν πρέπει να έχεις διαβάσει και Βαλεριάν, για να καταλάβεις το Μπάουνσερ δεν πρέπει να έχεις διαβάσει και Μπλούμπερυ...
Απλά πράματα, ξεκάθαρα.
Τα υπερηρωικά είναι τελικά αρκετά μπερδεμένα ως επί το πλείστον. Ευτυχώς υπάρχουν κι εξαιρέσεις.
Όχι ότι δεν έχουν τη φάση τους, μια χαρά περνάω με τα περισσότερα απ΄όσα έχω διαβάσει, αλλά δεν μου προσφέρουν την ίδια ικανοποίηση που βρίσκω στη γαλλοβελγική σκηνή :)

6 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Ηulk: Σιωπηλές Κραυγές

Διάβασα επιτέλους τον 8ο τόμο που έχω αγοράσει εδώ και σχεδόν 2 εβδομάδες.
btw είναι το 1ο κόμικ που διαβάζω για το 2020 :)

Λοιπόν. Θα συμφωνήσω με αρκετά σχόλια, και ειδικά αυτό του Manitou, πως η ιστορία ήταν λίγο μπέρδεμα.
Βασικά ξεκίνησε απότομα με την εμφάνιση του γκρι Xαλκ, του Δρ. Στρέηντζ, του Ναμόρ(ούτε καν ακουστά τον είχα), του Δρ. Σαμψών κτλ.
Πολύ μπλέξιμο.
Μετά άρχισε να ξεκαθαρίζει, τα τεύχη 3 και 4 (δηλαδή τ΄αμερικάνικα #372-#373) μου άρεσαν αρκετά, εκεί με την επανασύνδεση του Μπρους με τη Μπέτι.
Στα επόμενα μπλέχτηκαν οι Σκραλ (οι ποιοι;), ένας Ρικ Τζόουνς που απ΄ό,τι κατάλαβα "έπρεπε" να τον ξέρω :lol: και άντε πάλι να προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει.
Οκ, έβγαλα κάποιο νόημα τελικά, αλλά πολύ βαβούρα και πολλοί νέοι πρωταγωνιστές.
Δεν προλάβαινε καλά καλά να τελειώσει μια ιστορία, ξεκινούσε μια άλλη εντελώς άσχετη.
Το τελευταίο τεύχος (#377) ήταν καλό κι έγινε το ξεκαθάρισμα μεταξύ γκρι και πράσινου Χαλκ :)

Συνολικά έχω ανάμεικτα συναισθήματα. Υπήρχαν σημεία που απόλαυσα, υπήρχαν σημεία που με κούρασαν.
Θεωρώ πως θέλει καλό γνωστικό υπόβαθρο για να πιάσει ένας άσχετος το νόημα. Ίσως θα πρέπει να έχει διαβάσει και τα 369 τεύχη που προηγήθηκαν, δεν ξέρω.
Θα συμφωνήσω επομένως πως ο τόμος απευθύνεται κυρίως σε φανς του Hulk και όχι σε άσχετους ή περιστασιακούς αναγνώστες υπερηρωικών όπως εγώ.

Προσπαθούμε όλον αυτόν τον καιρό να σας δώσουμε να καταλάβετε πως δεν πρέπει να τα συγκρίνετε με σειρές που έχουν συνέχεια και συνέπεια τόσα χρόνια. Το άρθρο που έχει κάθε τόμος είναι μεν βοηθητικό αλλά ok, δεν είναι απόλυτα κατατοπιστικό πάντα. Δε θα κάτσει να σου αναλύσει τι είναι οι Skrull (μία απ' τις εξωγήινες αυτοκρατορίες που ανέφερα παραπάνω), οπότε αν θέλεις να μάθεις κάτι επιπλέον, πας στην Wikipedia ή στη βάση δεδομένων της οποίας σύνδεσμο παρέθεσα ήδη. Δε θα διαβάσεις όλο το λήμμα με τις εμφανίσεις τους αλλά μονάχα στην αρχή που εξηγεί τι είναι και πας παρακάτω. Οι τόμοι αυτοί δεν είναι δυνατόν να συμπληρώσουν κάθε κενό που έχετε σε δεκαετίες τόσων ιστοριών και τευχών. Είναι κάποιες επιλεγμένες ιστορίες από χαρακτήρες ή ομάδες θεωρούμενες ως "καλές" και το άρθρο προσπαθεί να σε μπάσει καλύτερα στο κλίμα. Είναι ξεκάθαρο, βέβαια, ότι απευθύνεται κυρίως σε όσους δεν έχουν ιδέα, αλλά μέσα σε δύο σελίδες από που ν' αρχίσει πια, τι να συμπεριλάβει και που να τελειώσει;

Εάν πιάσετε σειρές που είναι για μικρότερες ηλικίες, όπως το "Marvel Super Hero Magazine" ή το "Marvel Super Heroes Squad", πέρα απ' τα παιχνίδια που έχουν μέσα, έχουν και κάποιες σελίδες που αναφέρουν επιγραμματικά (σε 2-3 σειρές το πολύ!) τι είναι ο κάθε χαρακτήρας που βλέπεις μέσα, για να "μπάσει" το παιδί στον κόσμο και να ξέρει ποιος είναι αυτός που θα δει σε κάποια ιστορία αργότερα. Αυτό για το παιδί που δεν έχει μελετήσει το σύμπαν, αρκεί! Εσείς τώρα που είστε ενήλικοι και έχετε φάει κόμικς με το κουτάλι, δεν αρκείστε σε αυτό (και είναι λογικό!), παρόλο που τα επί μέρους άρθρα είναι πολύ πιο επεξηγηματικά από εκείνες τις σειρούλες που αναφέρω παραπάνω, ειδικά αν είστε χαρακτήρες που θέλετε πραγματικά να ξεκοκαλίσετε κάτι. Το καταλαβαίνω. Θα σας πω λοιπόν, ακόμη, το εξής. Προσωπικά, τα διαβάζω τόσα χρόνια και επειδή ακριβώς μελετώ κυρίως τις ελληνικές εκδόσεις, έχω επίσης πολλά κενά, τα οποία πολλές φορές κάθομαι και συμπληρώνω με τις ώρες, εγκυκλοπαιδικά. Εάν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θέλετε να μάθετε περισσότερα για το σύμπαν αυτό, ίντερνετ έχετε, οδηγίες έχετε, είναι το μόνο εύκολο να τα ψάξετε, αρκεί να διαθέσετε ΧΡΟΝΟ και υπομονή! Και τις ιστορίες που σας "λείπουν" ή που θα θέλατε να διαβάσετε οπωσδήποτε, είτε τις κατεβάζετε στ' αγγλικά, είτε περιμένετε να κυκλοφορήσουν ή ψάχνετε να δείτε εάν υπάρχουν ήδη κυκλοφορίες τέτοιες! Εγώ ακόμη έχω κενά και οι περισσότεροι φίλοι εδώ μέσα (αν όχι όλοι!) επιλεκτικά διαβάζουν! Αλλά έτσι λειτουργεί όταν έχεις ένα "σύμπαν" μέσα από εκδόσεις τόσων ετών... Δεν είναι μια σειρά άλμπουμ ή μια σειρά βιβλίων που θα τη "βγάλεις" σε ένα Χ χρονικό διάστημα. Ακόμη και ένα χαρακτήρα να πιάσεις να ασχοληθείς, οι ιστορίες είναι τόσο πολλές που είναι σχεδόν αδύνατον να τις ολοκληρώσεις όλες. Αλλά δε χρειάζεται!! Κρατάτε αυτό ως ουσία, θα πω για πολλοστή φορά! Καλοδεχούμενο να "πέφτετε" στη συνέχεια και πάνω σε παλαιότερες που δεν έχετε διαβάσει ποτέ, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο! Το ζητούμενο είναι να κατανοήσεις πάνω κάτω πως είναι δομημένος αυτός ο Κόσμος, τι είδους πλάσματα τον περιλαμβάνουν, ότι δεν υπάρχουν μόνο καλοί και κακοί αλλά και γκρίζες ζώνες, όπου θα δεις κατά καιρούς άτυπες συμμαχίες γιατί διασταυρώθηκαν οι δρόμοι τους (π.χ. Spider-Man με X-Men), θα δεις συμμαχίες που δεν περίμενες ποτέ ότι θα διαβάσεις (π.χ. Doctor Strange με Dr. Doom), θα δεις χαρακτήρες να μεταστρέφονται γιατί τα έφεραν έτσι οι συγκυρίες (π.χ. Hulk), είτε γιατί με τα χρόνια ή με συγκεκριμένα συμβάντα αλλάζει η ψυχοσύνθεσή τους (π.χ. Iron Man), άλλωστε μιλάμε για έναν κατεξοχήν δραματικό κόσμο. Πιάνεις τον κακό και επιστρέφοντας στο σπίτι σου σε πετάνε έξω κλοτσηδόν γιατί χρωστούσες τρία μηνιάτικα! :lol:

6 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Τον βρε :lol:

Υπάρχει διότι είναι διαφορετικά σύμπαντα :) Κατά τον Ρόσα είναι έτσι και στο σύμπαν τον Ιταλών είναι αλλιώς. Και οι2 έχουν βάση τον Μπαρκς.

Όπως λέει παρακάτω ο TheMetalBat ήταν το ελληνικό dub που δίχασε τότε και έχουν περάσει τόσα χρόνια... Σκέφτηκα να γράψω "η/ο" αλλά δεν ήμουν σίγουρος και "έπαιξα" το ένα. Παρόλα αυτά, όμως, αρσενικός με τέτοιο κραγιονάκι; :lol:  Όσο για το ότι κάποιοι έπιασαν πρώτα τα "DragonBall Z", θα διαφωνήσω. Προφανώς το λες λόγω ηλικίας ( Ο "ΑΝΤ1" μια χαρά με τη σειρά πρόβαλε, κανονικότατα!), αλλά όχι κι ότι αυτό κάνανε όλοι ή να προσπαθείς να περάσεις ότι αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος παρακολούθησης! Έλεος... Ας μην το αναλύσουμε όμως εδώ τώρα και αυτό...

Στα Ντίσνεϋ που δηλώνω εγώ άσχετος, πιάσ' το αυγό και κούρευτο... Το καλό είναι πως δύσκολα θα τύχω με όλες αυτές τις εκδόσεις, όλα αυτά τα χρόνια δύο origin χαρακτήρα ή έστω να είναι "κοντά" που θα τα διαβάσω, όπου απλά δεν το θυμάμαι και περνάει απαρατήρητο. Δε θυμάμαι να με ενόχλησε/απασχόλησε ποτέ τέτοιο πράγμα. :) Πλέον αγοράζω και διαβάζω όσο προλαβαίνω μονάχα τις ειδικές εκδόσεις, είτε περιπτέρου, είτε βιβλιοπωλείου...

• Like 4
  • Thanks 1

Χρήστο, γιατί προ 2000; Τι έχει αλλάξει δηλαδή; Είδαμε και το House/Power of X που το κάνανε λύσσα στις παραπομπές για να βγει κάποια άκρη και το οποίο θεωρείται κορυφή για τη χρονιά που πέρασε...

Posted (edited)

@tkollias Το λέω από την απόψη των απανωτών νέων volumes που βγάζουν για την κάθε σειρά, πράγμα που δίνει μια κάποια αυτοτέλεια. Όταν το vol.342 του Iron Man έχει π.χ. 12 τεύχη, μπορείς να τα βγάλεις σε 2 τόμους και σίγουρα θα στέκονται καλύτερα σε έναν νέο αναγνώστη από το να διαβάσει κάποια τυχαία τεύχη της πρώτης και κλασικής περιόδου.

(φυσικά δεν συμφωνώ με αυτό το μπαχαλο των επαναριθμήσεων...)

Edited by Lord Makro
  • Like 1

Το ότι οι περισσότεροι γνωρίζουν το dbz αντί του db γενικά εννοώ,οι πιο "mainstream"Στην ελλάδα έχει βγει το db κανονικά ναι.

Αλλά ναι συμφωνώ το αφήνω.

Πάντως τόσο το εισαγωγικό σημείωμα όσο και τα αφιερώματα στους δημιουργούς είναι εξαιρετική ιδέα και βοηθάνε απίστευτα! 

Επίσης αυτοί οι X-MEN τόσο καλοί ήταν? Δεν το πήρα και από ότι βλέπω μάλλον έχασα!!

• Like 2

Posted (edited)

Δεν έχασες τίποτα μιας και βρίσκονται να τα παραγγείλεις. Για τους X-Men να πω απλώς ότι το ένα κινηματογραφικό "σύμπαν" που έχουμε, αφορά τους X-Men και τους μεταλλαγμένους γενικότερα, με 12 ταινίες συνολικά και περιμένουμε σύντομα τη 13η + 2 τηλεοπτικές σειρές. Περισσότερες πληροφορίες εδώ. Το άλλο κινηματογραφικό σύμπαν το οποίο είναι και το μόνο (σχεδόν) που θα συνεχίσει από δω και στο εξής, είναι το "MCU" ("Marvel Cinematic Universe") που αφορά την ομάδα των Εκδικητών (Avengers) και πάνω απ' τις διπλάσιες ταινίες και πολύ περισσότερες σειρές.

Edited by Mandrake
  • Like 1
  • Thanks 1

@Manitou Ναι. Το Astonishing X-Men vol3 (και ανάθεμα άμα θυμάται κανείς τα 2 προηγούμενα :lol: ) είναι μια εκπληκτική σειρά. Με είχε κάνει να ξαναδιαβάσω μεταλλαγμένους. Με τεράστια χαρά. Τουλάχιστον τα πρώτα τεύχη που έγραφε ο Whedon. Μετά κάπου το έχασε... Να το έχασε με την αλλαγή σεναριογράφου? Να το έχασε με το μπλέξιμο με τα μεγάλα events της Marvel. Δεν θυμάμαι :) Θυμάμαι όμως πόσο διασκέδασα με τα πρώτα. Είχαν φέρει μια χαρά και μια "ανεμέλια" (?), "ελαφρότητα" (?), "γοητευτική παιδικότητα" (?)... δεν ξέρω πως να το περιγράψω :) Είχαν ξαναγίνει ευχάριστα και διασκεδαστικά. Δες λχ την παρουσίαση όταν τα είχε βγάλει η Anubis και τους διθυράμβους από κάτω :) Σε αντιδιαστολή και με τα επόμενα του Ellis όπου αντί να γράφει από κάτω ο κόσμος "ω λαλάκα μου τι ήταν αυτό που διάβασα" αναλώνονται με άλλα :) 

Φαντάζομαι ότι ακόμα βρίσκεται. Και ήταν μια πολύ γόνιμη περίοδος για τον Whedon. 2004 τα έγραψε αυτά. 2002 είχε φτιάξει την διασκεδαστικότατη τηλεοπτική σειρά Firefly (που άμα ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις μπόλικους οπαδούς και νομίζω ότι βλέπεται ανετότατα και σήμερα και ίσως να είναι ανεκτή/διασκεδαστική και για 10χρονα... ίσως. δεν καλοθυμάμαι άμα είχε σπλατεριές). Είχε προηγηθεί βέβαια το Buffy που έχει τρελούς φαν (η Kabuki πρώτη πρώτη :D ). Και εν συνεχεία είχε γράψει το σενάριο στο διασκεδαστικότατο Cabin in the Woods (2012. που θεωρητικά είναι "τρόμου", δεν γουστάρω τα τρόμου, έχω λατρέψει αυτό όμως) και έγραψε και σκηνοθέτησε το πρώτο Avengers. Το έχεις δει προφανώς. Το ίδιο touch είναι :) (νταξ. υπάρχει και το Avengers Ultron που είναι δικό του... αλλά πλέον είμαστε στο 2015 και έχω διαβάσει σχόλια ότι φταίνε άλλοι και όχι αυτός). 

anyhow. Ψάξτο. Δεν θα σου μαυρίσει την καρδιά (πολλά X-Men το κάνουν) αλλά δεν είναι "γελοίο". Είναι διασκεδαστικό :) 

:cheers5: 

• Like 7
  • Thanks 1

Το "Cabin in the Woods" δεν είναι για μικρά παιδιά βέβαια... :NoNo:  Πολύ ωραία ταινία ωστόσο (εμένα μου αρέσουν οι Τρόμου!)! Για το "Buffy: The Vampire Slayer" & το "Angel" τι να πούμε... Μου 'χει λείψει... Το "Firefly" δεν πρόλαβε να μου λείψει. Το χαντάκωσαν οι ανόητοι...

• Like 3

@Manitou διάβασε το X-Men, αξίζει.
Αν είδες και την προσωπική μου κατάταξη θεωρώ πως είναι ο καλύτερος τόμος της συλλογής μέχρι στιγμής.
Και τον θεωρώ αρκετά αυτοτελή. Δεν χρειάζεται να ξέρεις και πολλά για το τι προηγήθηκε(όσα χρειάζονται αναφέρονται στον πρόλογο), ούτε θεωρώ ότι μένει η ιστορία ανολοκλήρωτη, άσχετα αν υπονοείται συνέχεια. Η βασική υπόθεση κλείνει και ο τόμος στέκεται μια χαρά και μόνος του.
Δεν είναι σαν το Thor πχ που έχεις την αίσθηση ότι διάβασες το part 1 μιας ιστορίας.
Πάντως επειδή απ΄ό,τι κατάλαβα ούτε εσύ είσαι πολύ φαν των υπερηρωικών, είσαι σαν κι εμένα περιστασιακός αναγνώστης, μην περιμένεις να πάθεις και την πλάκα σου με το Gifted.
Αλλά θα σου αρέσει αρκετά πιστεύω :)

btw μιας και λέγαμε τις προάλλες για το υπόβαθρο που χρειάζονται τα περισσότερα υπερηρωικά.
Εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάρω το Μαύρο Φοίνικα της Οξύ, που θεωρείται η καλύτερη ιστορία X-Men.
Αλλά κολλάω στο ότι ίσως κι εκεί χρειάζονται γνώσεις από προηγούμενα τεύχη και δεν θα πιάσω καλά το νόημα.

Ισχύει ή διαβάζεται μια χαρά κι απ΄όσους δεν έχουν εμπειρία με τους μεταλλαγμένους; :thinking:

Πχ το Gifted μια χαρά το διάβασα, δεν ένιωσα ότι έχω χάσει επεισόδια.

Με το Φοίνικα τι ισχύει; :thinking:

• Like 5

Ναι και εγώ περιστασιακός αναγνώστης είμαι, που όμως αστεία αστεία μόνο το X-men και το Deadpool και το Gurdians of Galaxy δεν πήρα. Επίσης δεν μου αρέσουν καθόλου οι αντίστοιχες ταινίες. Έχω λίγο χρόνο για ταινίες και αν δω θα προτιμήσω κάτι άλλο. Όσες φορές τις πέτυχα δεν μου άρεσαν.

• Like 4

Το "Dark Phoenix Saga" κατά τη γνώμη μου χρειάζεται γερό υπόβαθρο για να καταλάβεις τις αλλαγές και την απώλεια... Εάν είναι σαρωμένα τα τεύχη της "Μαμούθ Comix", προτείνω να ξεκινήσεις απ' αυτά! Μέσα σ' αυτά υπάρχει και το "Dark Phoenix Saga", βέβαια, οπότε αν θέλεις να το διαβάσεις σε έντυπο, κάνε πρώτα μία ψακτική γιατί δεν έχω πρόχειρες μπροστά μου αντιστοιχίες. Ίσως κάποιος άλλος φίλος μπορεί να μας πει άμεσα.

• Like 3

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Πάντως τόσο το εισαγωγικό σημείωμα όσο και τα αφιερώματα στους δημιουργούς είναι εξαιρετική ιδέα και βοηθάνε απίστευτα! 

Επίσης αυτοί οι X-MEN τόσο καλοί ήταν? Δεν το πήρα και από ότι βλέπω μάλλον έχασα!!

Post/απάντηση δικιά μου με το πως να πάρεις ένα τεύχος αν το έχεις χάσει.

• Like 3

Πριν από 1 ώρα, germanicus είπε:

Ναι. Το Astonishing X-Men vol3 (και ανάθεμα άμα θυμάται κανείς τα 2 προηγούμενα :lol: ) είναι μια εκπληκτική σειρά. Με είχε κάνει να ξαναδιαβάσω μεταλλαγμένους. Με τεράστια χαρά. Τουλάχιστον τα πρώτα τεύχη που έγραφε ο Whedon. Μετά κάπου το έχασε...

Να ήταν μόνο μετά τότε που το χάσε... Γενικά οι X-Men σε μεγάλο σημείο το είχαν "χάσει" με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια...

45 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Το "Dark Phoenix Saga" κατά τη γνώμη μου χρειάζεται γερό υπόβαθρο για να καταλάβεις τις αλλαγές και την απώλεια... Εάν είναι σαρωμένα τα τεύχη της "Μαμούθ Comix", προτείνω να ξεκινήσεις απ' αυτά! Μέσα σ' αυτά υπάρχει και το "Dark Phoenix Saga", βέβαια, οπότε αν θέλεις να το διαβάσεις σε έντυπο, κάνε πρώτα μία ψακτική γιατί δεν έχω πρόχειρες μπροστά μου αντιστοιχίες. Ίσως κάποιος άλλος φίλος μπορεί να μας πει άμεσα.

Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει έχεις διαβάσει πράγμα από πριν για να το καταλάβεις και να το νιώσεις θα έλεγα...

49 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Επίσης δεν μου αρέσουν καθόλου οι αντίστοιχες ταινίες.

Λογικό διότι εκτός από 2-3 ταινίες, δυστυχώς τα έκανε μαντάρα η Fox με τους X-Men.

• Like 2
  • Thanks 2

Σχετικά με το προηγούμενο θέμα, εάν τα υπερηρωικά είναι μπερδεμένα ή όχι, πιστεύω ότι τζάμπα έγινε τόσος χαμός. Αφού τα τεύχη κυκλοφορούν ως σειρά με continuity, λογικό είναι να εμφανίζονται χαρακτήρες που έχουν εμφανιστεί στο παρελθόν ή να αναφέρουν προηγούμενα γεγονότα. Κάτι που δεν έχει καμία σχέση με την Disney όπου κάθε ιστορία είναι αυτοτελής. Δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείτε να τα συγκρίνετε. Επίσης στην περίπτωση του Hulk ελάχιστες ήταν οι γνώσεις που χρειαζόταν και δεν τις κάλυπτε η εισαγωγική σελίδα. Το ότι είχε πολλούς χαρακτήρες να εμφανίζονται από το πουθενά δεν σημαίνει ότι χρειάζεται να έχεις πλήρη γνώση αυτών των χαρακτήρων. Εμφανίζεται π.χ. ο Ναμόρ και το μόνο που κάνει είναι να παλεύει τον Χάλκ. Αφού εξηγείται ο λόγος για τον οποίο παλεύει τον Χάλκ δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα άλλο. Το γεγονός ότι είναι ο Πρίγκιπας της Ατλαντίδας δεν αλλάζει τίποτα στην συγκεκριμένη ιστορία. Το ίδιο ισχύει και για τους Skrulls και τον Ρικ Τζόουνς.

2 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Με το Φοίνικα τι ισχύει; :thinking:

Στις παλιές ιστορίες, όπως κάποιος είχε ήδη αναφέρει, κάθε τεύχος ή κάθε δύο τεύχη αποτελούσαν μια αυτοτελή ιστορία ενώ έχτιζαν σιγά-σιγά ένα μεγαλύτερο event. Μιας και τα collective editions συνήθως περιλαμβάνουν 6-8 τεύχη δεν μπορούν να συμπεριλάβουν ολόκληρο το storyline που μπορεί να επεκτείνεται σε 20-30 τεύχη, με μερικά να είναι άμεσα συνδεδεμένα με την ιστορία ενώ άλλα να έχουν μόνο μικρά στοιχεία που δείχνουν που θα καταλήξει. Συνήθως περιλαμβάνουν μόνο το αποκορύφωμα της ιστορίας, ξεκινώντας από ένα σημείο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αρχή. Έτσι γίνεται και με το Dark Phoenix. Περιέχει μεν ολόκληρο το Dark Phoenix Saga αλλά δεν περιλαμβάνονται τα τεύχη που εξηγούν πως η Jean Grey απορρόφησε το Phoenix Force. To collective edition βγάζει νόημα αν διαβαστεί μόνο του, το απολαμβάνει όμως κάποιος περισσότερο εάν ξέρει και την προϊστορία.

Τελειώνοντας θέλω να πω ότι προτιμάω οι ιστορίες να ξεκινάνε από την μέση και να τελειώνουν κανονικά παρά να ξεκινάνε κανονικά αλλά να μην τελειώνουν (όπως π.χ. το Thor). Η ιστορία στον τόμο του Hulk έχει αρχή, μέση και τέλος από μόνη της και πιστεύω το "The Story so Far" δίνει αρκετές πληροφορίες για να την κατανοήσεις. Το να σε πειράζει που εμφανίζονται δυο-τρεις χαρακτήρες που δεν έχεις ξαναδεί δεν είναι κάτι άξιο παραπόνου.

• Like 5

Εγω παντως παιδια στο ψιλικατζιδικο της γειτονιας ειμαι ο μονος που το παιρνει και για αυτο κιολας του στελνουν ενα αντιτυπο μονο. Χθες γυρισα απο το χωριο οπου δεν το πηρα γιατι δεν το βρηκα (σε αντιθεση με εφημεριδες σαββατοκυριακου) και περασα σημερα απο το ψιλικατζιδικο πιο πολυ απο ευγενεια παρα γιατι περιμενα να το βρω. Και ομως ηταν εκει και με περιμενε. Στα πρωτα 2-3 τευχη ομως φυγανε και αλλα. Εικαζω λογω της χαμηλοτερης τιμης ισως και μετα σταθεροποιηθηκε σε 1 αντιτυπο και 1 πελατη. Ελπιζω παντως να μην ειναι ενδεικτικο και να πηγαινει καλα ωστε να βγουν και τα 60 και γιατι οχι και αλλα.

• Like 2

Ίσως έχει να κάνει με το συγκεκριμένο.
Σκέψου ότι κι εγώ που γενικώς ακολουθώ τη σειρά, παρέκαμψα τους Guardians of the Galaxy, όπως και τους Avengers, τον Deadpool και τον Thor.

Σαν κι εμένα θα ΄ναι σίγουρα κι άλλοι που αγοράζουν επιλεκτικά.
Πιστεύω το επόμενο που θα είναι Spider-Man θα πάει πολύ καλά.
Θα ήθελα πάντως, από έγκυρη εννοείται πηγή, να μάθαινα πως πήγαν οι πωλήσεις ανά τόμο :)

4 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Ίσως έχει να κάνει με το συγκεκριμένο.
Σκέψου ότι κι εγώ που γενικώς ακολουθώ τη σειρά, παρέκαμψα τους Guardians of the Galaxy, όπως και τους Avengers, τον Deadpool και τον Thor.

Σαν κι εμένα θα ΄ναι σίγουρα κι άλλοι που αγοράζουν επιλεκτικά.
Πιστεύω το επόμενο που θα είναι Spider-Man θα πάει πολύ καλά.
Θα ήθελα πάντως, από έγκυρη εννοείται πηγή, να μάθαινα πως πήγαν οι πωλήσεις ανά τόμο :)

Μήπως αν ρωτήσεις την argoscom;

Ως διανομέας της συλλογής στα σημεία πώλησης πιστεύω θα ξέρει πως πάνε οι πωλήσεις.Παίρνοντας επιστροφές και τι δίνει σε κάθε μέρος.

31 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Μήπως αν ρωτήσεις την argoscom;

Ως διανομέας της συλλογής στα σημεία πώλησης πιστεύω θα ξέρει πως πάνε οι πωλήσεις.Παίρνοντας επιστροφές και τι δίνει σε κάθε μέρος.

Δεν πιστεύω η argoscom να δώσει πληροφορίες σχετικά με τις πωλήσεις έτσι στο άκυρο. Δεν χάνεις και τίποτα αν ρωτήσεις βέβαια.

• Like 3

Καλημέρα παιδιά. Λοιπόν για τον τόμο του Χαλκ έχουμε και λέμε (παρακάτω ακολουθούν ελαφρά σπόιλερ από την πλοκή της ιστορίας). Αρχικά μου άρεσε πολύ το σχέδιο και τα χρώματα τα οποία με έκαναν να "μεταφερθώ" σε μια άλλη δεκαετία (ιδιαίτερα για το χρώματα πιστεύω ότι οι υπεύθυνοι για αυτό το κομμάτι έδωσαν ρεσιτάλ). Επίσης φαίνεται (πέρα από το ότι αναφέρεται στο τέλος του τόμου) ότι στον σεναριογράφο αρέσει πολύ ο χαρακτήρας του Χαλκ, γράφοντας μία ιστορία στην προκειμένη περίπτωση πολύ αξιόλογη. Ιδιαίτερα στα σημεία όπου δείχνει την εσωτερική διαμάχη του Μπρους Μπάνερ ανάμεσα σε γκρι και πράσσινο Χαλκ ήταν εξαιρετικά (κυρίως στα τρία τελευταία τεύχη), καθώς επίσης και στο τεύχος όπου ο Μπρους πάει να βρει την Μπέτι στο μοναστήρι, όπου στην συγκεκριμένη σκηνή ψιλο-έπεσα σε "κατάθλιψη" με την εξέλιξη της συνάντησής τους. Στα συν επίσης και η παρουσία του Δόκτωρ Στρέιντζ, των Σκραλς και η παρουσία του χαρακτήρα της Μάρλο, η οποία έδωσε μία ωραία στιγμή από γέλιο (αναφέρομαι στην σκηνή όπου συναντάει για πρώτη φορά τον Μπρους και την Μπέτι στο σπίτι του Τζόουνς). Τέλος και εμένα με πείραξε λίγο που κάποιοι χαρακτήρες δεν αναλύονται επαρκώς (Ρικ Τζόουνς και Δόκτωρ Σαμψών) αν και ισχύει αυτό που είπατε, ότι υποτίθεται ότι ο αναγνώστης τους γνωρίζει από τα προηγούμενα τεύχη. Προσωπικά εγώ θα ήθελα να ξέρω ποιά ήταν αυτή η "δύναμη" που είχε προκαλέσει στο παρελθόν ο Τζόουνς και οι Σκραλς προσπαθούσαν να τον αναγκάσουν να την χρησιμοποιήσει, καθώς επίσης και ποιός ήταν ο άνθρωπος μέσα στο κόκκινο αμάξι (πείτε την αλήθεια δεν θα μπορούσε με κάποιες τροποποιήσεις να μοιάζει με την μηχανή του Κανέντα από το άνιμε Ακίρα;) που κυνηγούσε τον Χαλκ. Συμπερασματικά άλλος ένας εξαιρετικός τόμος όπου βλέπουμε πρωτίστως έναν Μπρους Μπάνερ ψυχολογικά ασταθή, με τους Χαλκ (πράσσινο και γρι) να προσπαθούν να πάρουν (ο καθένας ξεχωριστά) τον έλεγχο του μυαλού του. Βαθμολογία: 9/10.

Υ.Γ.: Μακάρι ο @Proedrosgr να έχει δίκιο και ο τόμος που θα μάθουμε την άλλη Παρασκευή να είναι μία ιστορία του Γούλβεριν.

Edited by kaneda
  • Like 5
  • Thanks 1

Τελείωσα κι εγώ επιτέλους τον τόμο του Χαλκ. Ακολουθούν ελαφρά σπόιλερ προφανώς.

Ανάμεικτα συναισθήματα γενικά όπως προείπα. Μου άρεσε αρκετά, άλλα τεύχη περισσότερο, άλλα λιγότερο, απλά ένιωσα ότι δεν υπάρχει τόση ισορροπία και συσχέτιση μεταξύ τευχών. Σου πέταγε πάρα πολλές υποπλοκές. Μία ο Στρέιντζ, μια ο Νάμορ, μία ο Ρικ Τζόουνς, μία ο Δρ. Σαμψών, μία οι Σκραλ, μία η Μάρλον γενικά χαμός λίγο. Από την μία είναι ωραίο γιατί νιώθεις όντως ότι βρίσκεσαι σε ένα σύμπαν ρεαλιστικό, μεγάλο, περιεκτικό, όπως στη πραγματική ζωή που σε μια μέρα μπορεί να συναντήσεις πολλούς διαφορετικούς γνωστούς σου που δεν συνδέονται μεταξύ τους. Από την άλλη όπως είπαν κι άλλοι ένιωσα και λίγο ότι με πετάει στη μέση της ιστορίας. Το τελευταίο τεύχος θεωρώ ήταν αριστούργημα, με την διαταραχή προσωπικότητας, πάρα πολύ έξυπνο και δίνει άλλη βαρύτητα στην ιστορία του Μπάνερ. Γενικότερα με τον τόμο αυτό βλέπεις πόση ανάπτυξη μπορεί να έχει ο Χαλκ, ενώ στις ταινίες πάντα είναι λίγο μονοδιάστατος και περιορίζεται στην σχέση Μπάνερ-Χαλκ και τίποτα παραπάνω. Μου άρεσαν επίσης πάρα πολύ οι διάλογοι του David. Διασκεδαστικοί, φυσικοί και γεμάτοι αναφορές. 

Αν έπρεπε να κατατάξω ως τώρα τις ιστορίες:

1. Thor: Αναγέννηση 

2. Spider-Man: Η Επιστροφή

3. X-Men: Το Χάρισμα

4. Captain America: Εκτός Χρόνου

5. Hulk: Σιωπηλές Κραυγές

6. Iron Man: Extremis

7. Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον

8. New Avengers: Aπόδραση

• Like 8
  • Thanks 1

4 ώρες πριν, kaneda είπε:

(πείτε την αλήθεια δεν θα μπορούσε με κάποιες τροποποιήσεις να μοιάζει με την μηχανή του Κανέντα από το άνιμε Ακίρα;) 

ΩΩΩΩΩΩ ΝΑΑΑΙ!!!

Πάρα πολύ,ας τις βάλουμε να κάνουν κόντρες.

Έκλεψε  του Kaneda τη μηχανή ο Hulk και στέλνει τον Tetsuo να την πάρει πίσω. Χεχ

Hulk vs Tetsuo Shima......αυτό θα έκανε ένα φοβερό κόμικ :lol:

• Like 2

On 11/1/2020 στο 3:30 ΜΜ, TheMetalBat είπε:

ΩΩΩΩΩΩ ΝΑΑΑΙ!!!

Πάρα πολύ,ας τις βάλουμε να κάνουν κόντρες.

Έκλεψε  του Kaneda τη μηχανή ο Hulk και στέλνει τον Tetsuo να την πάρει πίσω. Χεχ

Hulk vs Tetsuo Shima......αυτό θα έκανε ένα φοβερό κόμικ :lol:

Ναι ρε φίλε @TheMetalBat! Και καλά η κόντρα θα λάμβανε μέρος στο φουτοριστικό Νέο Τόκιο υπό την μουσική υπόκρουση του Vangelis από το Blade Runner. Και σπόιλερ για το τέλος... ο Χαλκ δεν καταφέρνει να νικήσει τον Τετσούο καθώς ο τελευταίος μεταμορφώνεται σε μία άμορφη μάζα (όπως στο άνιμε) και απορροφά τον Χαλκ.

Φυσικά και αυτό δεν θα είναι το τέλος καθώς ο Χαλκ παίρνοντας την μορφή του Μπρους Μπάνερ, θα καταφέρει να δραπετεύσει και στην συνέχεια να σώσει τον Τετσούο, πριν ο τελευταίος υποκύψει από την ανεξέλεγκτη δύναμή του και πεθάνει. Τέλος, φεύγουν και οι δύο ως καινούργοι φίλοι με την μηχανή του Κανέντα και χάνονται στα ψηλά κτίρια του Νέο Τόκιο. Και μετά πέφτει το σάουντρακ του άνιμε και... τέλος.

Edited by kaneda
  • Like 1

8 hours ago, kaneda said:

καθώς επίσης και ποιός ήταν ο άνθρωπος μέσα στο κόκκινο αμάξι (πείτε την αλήθεια δεν θα μπορούσε με κάποιες τροποποιήσεις να μοιάζει με την μηχανή του Κανέντα από το άνιμε Ακίρα;) που κυνηγούσε τον Χαλκ.

Δεν αποκαλύπτεται γιατί είναι hint για επόμενα τεύχη. Αυτό είναι που μου αρέσει σε αυτά τα κόμικς, το βάθος των ιστοριών και το προσεγμένο continuity ;)

• Like 3
  • Respect 1
  • Thanks 1

για τους  φύλακες του γαλαξία, καλές ιστορίες, τις δυο πρώτες διάβασα δεν ήξερα τίποτα για αυτή την ομάδα. ο hulk πολύ καλός. μου θύμισε τα παλια

Edited by SPAWN
  • Like 6

2 ώρες πριν, SPAWN είπε:

για τους  φύλακες του γαλαξία, καλές ιστορίες, τις δυο πρώτες διάβασα δεν ήξερα τίποτα για αυτή την ομάδα. ο hulk πολύ καλός. μου θύμισε τα παλια

Δεν είχες διαβάσει, διότι δεν υπήρχαν φίλε μου!! Αυτή η ομάδα δεν έχω μάθει ακόμη πως και πότε προέκυψε... Οι Guardians of the Galaxy που είχαμε την τύχη να διαβάσουμε κάποιες περιπέτειές τους στα "Σπάιντερ Μαν" του Καμπανά, ήταν με μέλη όπως τους Vance Astro και Martinex (νομίζω και ο Yondu) και κάνας-δυο ακόμη που δε θυμάμαι, με αρχηγο τον Starhawk, που αν δεν απατώμαι ήταν κάτι σαν..ανδροϊδές! Μάλιστα ήρθαν απ' το μέλλον και βοήθησαν τους Εκδικητές, όπου τους είχαν κάνει επίτημα μέλη τους (τότε ήρθαν απ' το μέλλον διότι κυνηγούσαν έναν επιστήμονα που το έσκασε από κει, αυτός που θα γνωρίσουμε λίγο αργότερα ως "Εχθρός"!)! Καμία σχέση με την "ανάλαφρη" αυτή ομάδα που έχουμε εδώ και που το origin της δεν το γνωρίζω, ούτε γιατί είναι στην "εποχή μας", ούτε φυσικά γιατί έχουν το ίδιο όνομα με εκείνη την ομάδα... Υποτίθεται πως η άλλη ομάδα έρχεται μετά το 3.000 μ.Χ. και δημιουργήθηκε για να αντιμετωπίσει την απειλή της ερπετοειδούς φυλής εξωγήινων, τους Badoon, που κατέστρεφαν τα πάντα στο πέρασμά τους!

• Like 5
  • Thanks 1