Μετάβαση στο περιεχόμενο

YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

38 min ago , hardivic said:

 

Εξάλλου για το πώς βαθμολογούν με ενθουσιασμό κάποιοι ανεβάζοντας τις βαθμολογίες..

 

Πόσο δίκιο έχεις. Όταν κοιτάω μία "βαθμολογία" στο Goodreads, πάντα υπολογίζω κάτι λιγότερο. Δυστυχώς δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Επίσης να προσθέσουμε και το γεγονός ότι πολλοί φοβούνται να πουν την άποψή τους (ποιός είμαι εγώ να βάλω 1 αστεράκι σε έργο του Γκοσινί; ) και έτσι έχουμε ένα αποτέλεσμα ψευδές, πέρα ως πέρα. Τα αστεράκια δεν είναι βαθμολογία αλλά με αυτά δείχνει ο καθένας αν του άρεσε ή όχι. Γούστο εκφράζουμε και τίποτα παραπάνω.

Σχετικά με το άλμπουμ τώρα, διάβασα σε ένα blog ότι το κείμεν βρίθει απο λογοπαίγνια, σε βαθμό ίσως που δείχνει ότι ο σεναριογράφος το παράκανε. Αυτό σε κάνει να σκέφτεσαι πόσα (και αν) απο αυτά τα λογοπαίγνια θα μπορέσουν να αποδοθούν στην ελληνική μετάφραση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10075
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Προσωπικά σπάνια κοιτάω τις βαθμολογίες σε κόμιξ, βιβλία ή ταινίες, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει αντικειμενικά δεκτό κριτήριο ποιότητας/βαθμολόγησης. Ο καθένας μας έχει διαφορετικό κριτήριο βαθμολόγησης και αναγνωστικό υπόβαθρο οπότε το δικό μου 7 μπορεί να ισοδυναμεί με το 5 ή το 9 κάποιου άλλου. Επιπλέον το 7 (ή το 5 ή το 9) ενδεχομένως να αλλάξει σε μια μελλοντική επαναξιολόγηση του έργου ενώ πολύ συχνά επηρεάζεται και από εξωκαλλιτεχνικούς παράγοντες (από την σχέση μου με την σειρά στην οποία εντάσσεται, την ψυχολογική μου κατάσταση όταν το διαβάζω, την προσωπική μου θέση επί των ζητημάτων που θίγει το άλμπουμ, την άποψή μου για τις θέσεις του καλλιτέχνη που το δημιουργεί κοκ)

 

Συμφωνώ ότι όταν έχουμε χιλιάδες βαθμολογήσεις ενός έργου ενδεχομένως η βαθμολογία να έχει κάποιο βαθμό αντικειμενικότητας (αν δεχτούμε σε τέτοια θέματα σαν αντικειμενικό την συνιστώσα του συνόλου - ή ορθότερα ενός μεγάλου συνόλου - των υποκειμενικών απόψεων) αλλά και πάλι δεν είναι λίγες οι φορές που βλέπω την προσωπική μου άποψη για ένα έργο να απέχει από τον αντικειμενικό μέσο όρο του συνόλου των άλλων υποκειμενικών απόψεων. Επιπλέον όσο περνάνε τα χρόνια (έχουν περάσει πάνω από 30 χρόνια από τότε που αγόρασα το πρώτο μου Αστεριξ το 1992 και δεν ήταν του Γκοζινί) επιστρέφοντας και ξαναδιαβάζοντας παλιότερα τεύχη τα εκτιμώ διαφορετικά. Οπότε θεωρώ ότι το να πω σε κάποιον ότι το τεύχος 40 του Αστερίξ το βαθμολογώ εγώ με 3.46/5 οπότε το 3,96 που έχει τώρα στο goodreads είναι υπερβολικό, δεν έχει κανένα νόημα. Νόημα θα είχε ίσως να πω, τι μου άρεσε και τι δεν μου άρεσε στο νέο άλμπουμ κατανοώντας ότι αυτό που λέω είναι απλά άλλη μια υποκειμενική άποψη.

 

Τώρα το νέο Αστερίξ το περιμένω με αγωνία. Έχω υπόψη μου ότι δεν θα το έχει γράψει ο Γκοζινί (που κι αν το έγραφε θα ήταν σε ηλικία 97 ετών, οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι θα χαιρόμασταν που θα το διαβάζαμε, αλλά τέλος πάντων), ούτε ο Ουντερζό (που κι αυτός έχει γράψει κάποια που θεωρώ καλά, αλλά μάλλον αν το έγραφε πιο κοντά στον Ουρανό και την Λατραβιάτα θα ήταν κι όχι σαν την Οδύσσεια ή την Χαλαλήμα) οπότε δεν περιμένω να διαβάσω το ο Αστερίξ και η Κλεοπάτρα Νο 2 (δεν θα ήθελα κιόλας για να πω την αλήθεια), ούτε του Φερί θα'ναι βέβαια (που η βασική του αρετή για μένα είναι το ότι με το να αναλάβει αυτός την σειρά σταμάτησε να γράφει σενάριο ο Ουντερζό) όμως όπως το αν θα το βαθμολογήσω στο goodreads (ή όπου αλλού) με 1 ή με 5 θα έπρεπε να έχει ελάχιστη σημασία για εσάς, έτσι και το πως θα το βαθμολογήσετε εσείς δεν με αφορά ιδιαίτερα.

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 hours ago, thor77 said:

Προσωπικά σπάνια κοιτάω τις βαθμολογίες σε κόμιξ, βιβλία ή ταινίες, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει αντικειμενικά δεκτό κριτήριο ποιότητας/βαθμολόγησης. Ο καθένας μας έχει διαφορετικό κριτήριο βαθμολόγησης και αναγνωστικό υπόβαθρο ..

 

Ανοίγεις ωραίο θεματάκι και εγώ θα κάνω μία νύξη γύρω απο τον Αστερίξ για να μην θεωρηθώ off topic.

Σήμερα το να πεις ότι το τάδε δεν είναι "ποιοτικό" είναι κάργα ενάντια στην πολιτική ορθότητα γιατί εκφράζουν αυτό που λες· ότι δεν υπάρχει κάποιο αντικειμενικό κριτήριο. Σε ένα βαθμό ισχύει αλλά αν κάτι προσεγγίζει (έστω και λίγο) την αντικειμενικότητα, είναι το πώς χτίζεται / γράφεται ένα βιβλίο / κόμικ. Δεν μπορείς το αποτέλεσμα να το παρουσιάσεις απτά και φανερά βέβαια, αλλά ο Γκοσινί είχε μια "αντικειμενική" - φυσική μαεστρία. Δεν έχω επιχειρήματα αλλά νομίζω ότι είναι "αντικειμενικό" αυτό. Όπως και "αντικειμενικά" δεν θεωρείται ποιοτική μουσική το να πατάς όλα τα πλήκτρα μαζί γιατί υπάρχουν κάποιοι συνδυασμοί όπου εκ φύσεως που δημιουργούν αρμονικό άκουσμα, υποθέτω κάτι τέτοιο ισχύει και στο χτίσιμο ενός σεναρίου.

 

Και βέβαια συμφωνώ απόλυτα στο:

3 hours ago, thor77 said:

..πολύ συχνά επηρεάζεται και από εξωκαλλιτεχνικούς παράγοντες (από την σχέση μου με την σειρά στην οποία εντάσσεται, την ψυχολογική μου κατάσταση όταν το διαβάζω, την προσωπική μου θέση επί των ζητημάτων που θίγει το άλμπουμ, την άποψή μου για τις θέσεις του καλλιτέχνη που το δημιουργεί κοκ)..

 Αυτό είναι κατα τη γνώμη μου και το λεγόμενο "γούστο" το οποιο στην τελική υπερέχει όλων. Έχει τύχει προσωπικά να διακρίνω ένα "αντικειμενικά" καλό σενάριο αλλά αυτό που μου βγάζει ρε αδελφέ δεν μου αρέσει· πώς να το κάνουμε..είναι γούστα αυτά. Και όσο αφορά τον Αστερίξ, θεωρώ ότι "αντικειμενικά" είναι αριστουργηματικό και σεναριακά και σχεδιαστικά όμως εμένα (πλέον) δεν με αγγίζει και τόσο. Αυτό είναι θέμα καθαρά γούστου και δεν έχει να κάνει με τεχνικές λεπτομέρειες.

 

3 hours ago, thor77 said:

Συμφωνώ ότι όταν έχουμε χιλιάδες βαθμολογήσεις ενός έργου ενδεχομένως η βαθμολογία να έχει κάποιο βαθμό αντικειμενικότητας (αν δεχτούμε σε τέτοια θέματα σαν αντικειμενικό την συνιστώσα του συνόλου - ή ορθότερα ενός μεγάλου συνόλου - των υποκειμενικών απόψεων) αλλά και πάλι δεν είναι λίγες οι φορές που βλέπω την προσωπική μου άποψη για ένα έργο να απέχει από τον αντικειμενικό μέσο όρο του συνόλου των άλλων υποκειμενικών απόψεων.

 

Αυτό που λες πιθανόν να ισχύει, αλλά ξεχνάς και το ισχυρότατο ρεύμα της πολιτικής ορθότητας! Ξέρεις πόσοι έχουν "βαθμολογήσει" με 5-αστερα έργα του Ντοστογιέφσκι αλλά στην κριτική τους διαβάζεις καταφανώς αρνητικές απόψεις; (ήταν κουραστικό, πολλοί διάλογοι, έκανα 2 χρόνια να το τελειώσω, αλλά ποιός είμαι εγώ ο τιποτένιος που θα βάλει 1 αστεράκι στον Ντοστογιέφσκι κτλ). Επίσης σκέψου τι κατακραυγή ή χλεύη (οι σνομπς πάντα υπήρχαν απλώς τότε σε χλεύαζαν για το άρλεκιν που διάβαζες, τώρα σε χλευάζουν επειδή τολμάς να πεις μία γνωμη που δεν ανήκει στους πολλούς) θα φάει αυτός. Βάλε και μένα σε αυτούς που πολλές φορές η προσωπική μου άποψη απέχει απο ενα μεγάλο σύνολο (πχ εμένα μου άρεσε πολύ ο Γάμος των Ντάλτον και δεν έχω λόγο να ντραπώ ακόμα και αν δεν άρεσε σε κανέναν).
 

Koύρασα όμως· εδώ θα βρείτε το άρθρο για το τεύχος (και τα πολλά λογοπαίγνια) που σας ανέφερα πριν.
 

 

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190274
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μόλις διάβασα την Ίριδα στα Αγγλικά. Έκλα*α στο γέλιο :D Ούτε που το φανταζόμουν. Σεναριακά είναι επιπέδου των πρώτων που έκανε μόνος του ο Ουντερζό (και πιθανολογώ ότι ήταν τίγκα σε ιδέες του Γκοσινί). Πάρα πολύ αστείο. 

Το μειονέκτημά του ήταν στο σχέδιο. Δεν είναι με την καμία Ουντερζό. Δεν έχει την λεπτομέρεια του Ουντερζό (που ξαναδιάβαζες και έβλεπες αστεία που δεν είχες προσέξει τις προηγούμενες 48 φορές που το είχες διαβάσει :)

 

Σα να βρήκαν σεναριογράφο για τα Αστερίξ. Είχα μια αίσθηση σε κάποιες στιγμές ότι πήγαινε να επαναλάβει αστεία και καταστάσεις (αν και εδώ που τα λέμε και ο Γκοσινί επαναλάμβανε αστεία όπως τα ψάρια ή οι καβγάδες), αλλά πέταγε μετά μια ατάκα και έκλαιγα από τα γέλια. Άιντε, να σουτάρουν και τον σχεδιαστή, να βρούνε κάποιον καλό, να ξανααπολαμβάνουμε τα Αστερίξ. 

 

:cheers5: 

υγ σαφέστατα και το έπιασα με μισή καρδιά περιμένοντας ότι θα ματαξαναβρίσω... αλλά κατέληξα να γυρνάω σαν τρελός τις σελίδες :) το πόσο με τρώει να πετάξω καρέ με τα οποία λύθηκα στο γέλιο, δεν λέγεται... με το ζόρι να μην κάνω σπόιλερ :) 

 

εδιτ ανεβάσματα σκαναρισμένων κόμικ, μόνο στην ενότητα Εξωτερικές Πηγές παρακαλώ :) αν και νομίζω ότι όλοι ξέρουμε που πέφτει το library genesis ή το getcomics ή το readcomiconline κ.ο.κ. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ germanicus  το τέλος σού άρεσε;

Εμένα μου φάνηκε κάπως "εύκολο" :thinking:

 

Όσον αφορά την ιστορία σίγουρα έχει ιδέες από Γκοσινί.

Κάποιες σκηνές είναι καρμπόν "Ο Μάντης", ενώ σαν γενική ιδέα σεναρίου μοιάζει αρκετά με τη "Διχόνοια" και το "Οβελίξ και Σία".

Για το χιούμορ επιφυλάσσομαι, γιατί κάποια αστεία δεν τα έπιασα λόγω γλώσσας και βαρέθηκα να κάνω μετάφραση επειδή το διάβασα όντας αρκετά κουρασμένος.

Ίσως διαβάζοντας το άλμπουμ στα ελληνικά το εκτιμήσω καλύτερα, μιας και θα πιάσω το 100%.

Και θέλω να το διαβάσω ξεκούραστος, γιατί παίζει κι αυτό ρόλο στην απόλαυση.

Πάντως διάβασα σ'ένα γαλλικό άρθρο ότι ήταν προσωρινή η συμμετοχή του Φαμπκαρό και ότι (δυστυχώς) θα επιστρέψει ο Φερί στο σενάριο :(

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190274
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Συμφωνώ με αυτό που λες για Μάντη, Διχόνοια, Οβελίξ και Σια. Ίσως και άλλα. Είναι αυτό που είπα για την αίσθηση ότι πήγαινε να επαναλάβει πράγματα. Αλλά έκανε κάποια πιρουέτα το σενάριο και εκεί που έλεγες ότι πάει για βουνό, σε έστελνε στη θάλασσα :) 

Το τέλος ήταν νορμάλ και αναμενόμενο, αλλά με τόσες φορές που έχω διαβάσει τα Αστερίξ (τα παλιά, τα ορθόδοξα :) ) πάντα μου φαίνονται νορμάλ και αναμενόμενα οπότε δεν μου έκατσε κάπως στραβά και δεν ξερω καν αν τα αλλα ηταν διαφορετικά.

Μπορεί να έχεις δίκιο ότι στα Ελληνικά θα σου φαίνεται αλλιώς. 

 

Μακάρι να μην ξαναέρθει ο Φερρί. Αχρηστος

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

ΟΚ κι εγώ είδα μια περίληψη της υπόθεσης και φαίνεται ότι συνδυάζει και τυπάκο που έρχεται στο χωριό να τους τα κάνει μούτι και ταξιδάκι στα κοντινά θέρετρα. Από τη μία ναι, επαναλαμβάνει. Από την άλλη με πόσους άλλους τρόπους να προσπαθήσει να κατακτήσει ο Καίσαρας το χωριό; Δηλαδή ή θα μείνουν εκεί ή θα πρέπει να πάνε ταξίδι, υπάρχει άλλος δρόμος να εξελιχθεί το σενάριο;

 

Μια εναλλακτική θα ήταν να εστίαζε μόνο στο χωριό χωρίς τον Καίσαρα και να βλέπαμε χαρακτήρες και τη σχέση μεταξύ τους περισσότερο στην καθημερινότητα. Αλλά μη μου αρχίσετε τότε τα 'αυτά δεν είναι Αστερίξ', 'πού είναι ο κλασικός, villain Καίσαρας;' 'εμείς αλλιώς μεγαλώσαμε με το DU (Dargaud Universe)' και τέτοια γιατί θα σας πω ότι σας αξίζει η μοίρα του Κακοφονίξ στο τελευταίο καρέ.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190274
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

δε νομίζω ότι είναι τόσο απλές οι ομοιότητες με άλλα. Θυμάμαι σε ενα κείμενο (νομιζω του Σαραντάκου, μπορεί και άλλου) που έλεγε ότι οι περιπέτειες του Αστεριξ χωρίζονται χοντρά-χοντρά σε κάποιες κατηγορίες. Μια από αυτές ήταν τα "ταξίδια" σε άλλους λαούς. Όπως λχ οι Γότθοι, οι Ισπανοί, οι Βέλγοι, οι Έλληνες κ.ο.κ. Σε αυτά του Φερρί όμως δεν είχα σε κάποιο σημείο την αίσθηση "α, επαναλαμβάνεται ή μιμείται", και ας άνηκαν οι Πίκτες σε αυτή την κατηγορία. 

Εδώ όμως κάτι πήγαινε να μου χτυπήσει αρκετά συχνά. Ίσως να είναι μια μεθοδολογία του Φαμπκαρο στο στυλ "αποδόμηση των κλισέ"? ξεκινάω κάτι, σου μοιάζει τελείως γνώριμο και μετά I am twisting it completely? :) 

Καταλαβαίνω τι λες και όντως there are only so many types of stories (λχ η ανάλυση του Propp για τη δομή των λαϊκών ιστοριών ή το Aarne–Thompson–Uther index ) αλλά εδώ κάποια πράγματα παραθύμιζαν άλλα. 

Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα :) πάντα ήμουν χάλια στην ανάλυση έργων (και αντίστοιχα όχι τόσο καλός στα μαθήματα ΝεοΕλληνικής λογοτεχνίας :) )  Συνήθως μου αρέσει κάτι (ή δεν μου αρέσει) και δεν έχω την παραμικρή ιδέα γιατί. Πολύ μετά καταλαβαίνω "α, έκανε αυτό" ή "ακολούθησε εκείνο" :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

1 λεπτό πριν, germanicus είπε:

Πολύ μετά καταλαβαίνω "α, έκανε αυτό" ή "ακολούθησε εκείνο"

Ή στο λένε άλλοι και ανάλογα με την προτίμηση που έχεις σχηματίσει πριν το μάθεις λες "έλα ρε τι έκανε ο γάτος" ή "ΝΑΙ ΚΑΙ; ΠΑΛΙ Μ#$#@@ΙΑ ΕΙΝΑΙ". Been there, done that:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

2 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

Αλλά μη μου αρχίσετε τότε τα 'αυτά δεν είναι Αστερίξ', 'πού είναι ο κλασικός, villain Καίσαρας;' 'εμείς αλλιώς μεγαλώσαμε με το DU (Dargaud Universe)' και τέτοια γιατί θα σας πω ότι σας αξίζει η μοίρα του Κακοφονίξ στο τελευταίο καρέ.:)

Ενδιαφέρον τρίβια: Στα πρώτα 13 τεύχη ο Καίσαρας έχει 6 παρουσίες. Στα επόμενα 27 έχει 6 απουσίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95127
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

8 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Ενδιαφέρον τρίβια: Στα πρώτα 13 τεύχη ο Καίσαρας έχει 6 παρουσίες. Στα επόμενα 27 έχει 6 απουσίες.

 

Εμένα αυτό γιατί μου θυμίζει στατιστικά του "Πάμε Στοίχημα"? :D 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190274
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Κοίταζα τη λίστα με τα Αστερίξ. Βάζω στην άκρη τα Γενέθλια και την Επιστροφή που έχουν Γκοσινύ μέσα και φαίνεται :) Τα προηγούμενα 8, τα 5 του Φερρί και τα 3 τελευταία του Ουντερζό (Γαλέρα, Λατραβιάτα, Ουρανός) είναι κακά κόμικ. Τελευταίο αξιοπρεπές κόμικ ήταν η Χαλαλίμα που βγήκε το 1991. Μιλάμε δλδ για 31 συναπτά χρόνια μπουρδολογία. Ο μύθος, ο θρύλος, η θετική άποψη για τον Αστερίξ στηρίζεται αυτές τις 3 δεκαετίες στο υλικό που είχε βγει προηγουμένως (και έχει επανεκδοθεί σε βαθμό αηδίας. σε κάποια φάση το έδιναν μέχρι και "συνοδευτικό σε τσίχλες"... :) )  

Η πρώτη ιστορία ξεκίνησε το 1959. 79 η τελευταία του Γκοσινι (20 χρόνια), 91 η τελευταία που κάπως ξαναδιαβάζεται (Ρόδο και Ξίφος). 32 χρονια συνολο.

 

σχεδόν 50-50.

 

Να πω ότι ξαναδιάβασα την Ίριδα και ξαναγέλασα :) Ίσως να έχει δίκιο ο laz στο θέμα γλώσσας. Έχει πολλά λογοπαίγνια. Ελπίζω να είναι μερακλής ο μεταφραστής και να έχει κέφια όταν το μεταφράσει. Θα είναι αμαρτία άμα τα σκ*τώσει.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56293
  • Achievement Points:  5444
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

38 min ago , germanicus said:

Ελπίζω να είναι μερακλής ο μεταφραστής και να έχει κέφια όταν το μεταφράσει. Θα είναι αμαρτία άμα τα σκ*τώσει.

  

On 11/4/2023 at 2:50 PM, constantinople said:

Όλα τα Αστερίξ τα μεταφράζει εδώ και πολλά χρόνια η κυρία Σταματίνα Στρατηγού του Institut Français d'Athènes. Δεν νομίζω να αλλάξει σύντομα αυτό...

 

H καθηγήτρια Γαλλικών που τα μεταφράζει είναι πια μιας κάποιας ηλικίας οπότε αναρωτιέμαι αν διατηρεί ακόμα φρέσκο το χιούμορ της... :thinking:

 

Όπως και να'χει θα δούμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ constantinople

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ· μήπως η μεταφράστρια είναι κάποιας ηλικίας και δεν έχει το κέφι για ευρηματικά λογοπαίγνια πάνω στην γλώσσα-στόχο.

 

Επειδή σας εμπιστεύομαι, περιμένω τις απόψεις σας. Αν πείτε εσείς ότι έγινε καλή μετάφραση, θα πάω να το αγοράσω κι' εγώ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Γι'αυτό ήθελα Πουλάκο.

Έχει πολύ μεράκι και κάνει πολύ πετυχημένες αποδόσεις εκεί που η απευθείας μετάφραση δεν βγάζει νόημα (πχ σε γαλλικές εκφράσεις και λογοπαίγνια).

Η Στρατηγού δεν θεωρώ ότι έχει τον ίδιο ενθουσιασμό.

Θυμάμαι για παράδειγμα η Κόρη του Βερσινζετορίξ μ'είχε αρέσει περισσότερο όταν την πρωτοδιάβασα στα αγγλικά παρά μετά που τη διάβασα στα ελληνικά.

Και ίσως να έπαιξε ρόλο η μετάφραση.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά εκείνη την αηδία σ'ένα σημείο που οι πειρατές λένε "βουρ" και ο Οβελίξ λέει "είναι βουρλισμένοι αυτοί οι πειρατές" και λέω τι βλακεία διαβάζω, σιγά μη λέει έτσι στο πρωτότυπο ή στο αγγλικό.

Στο πρωτότυπο δεν βρήκα τι λέει, αλλά στο αγγλικό όντως δεν έλεγε αυτό.

Νομίζω ο Οβελίξ έλεγε απλά "είναι τρελοί αυτοί οι πειρατές" που είναι προτιμότερο απ'το "είναι βουρλισμένοι" το οποίο όχι απλά δεν είναι αστείο, αλλά είναι τόσο κρύο που πραγματικά με ξενερώνει να διαβάζω τέτοια.

Και δεν ήταν το μόνο σημείο. Θυμάμαι κι αλλού είχα αναρωτηθεί αν αυτό που διαβάζω είναι τόσο κακό και στο πρωτότυπο ή απλά δεν αποδόθηκε σωστά.

Οπότε κρατάω λίγο τις επιφυλάξεις μου και για τη μετάφραση της Λευκής Ίριδας.

Μακάρι η καθηγήτρια να είχε περισσότερη έμπνευση απ'όση όταν μετέφραζε την Κόρη.

Στο Γρύπα πάντως δεν θυμάμαι να δυσανασχέτησα κάπου με τη μετάφραση, ούτε στον Υπεριταλικό και τα προηγούμενα τεύχη που μετέφρασε η Στρατηγού.

Οπότε ας ελπίσουμε πως η Κόρη ήταν απλά μια κακή στιγμή.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας το blog του Σαραντάκου, απορώ πως θα μεταφραστούν κάποια λογοπαίγνια, είναι πραγματικά δύσκολα. Πραγματικά όποιος ξέρει γαλλικά και μια κατάσταση της Γαλλίας την εποχή που έγραψε ο Γκοσινί, ψάξτε και βρείτε τα στα Γαλλικά. Αν νομίζετε ότι ένα καρέ έχει χιούμορ για 10/10, στα Γαλλικά είναι χιούμορ 15/10. Όχι ότι δε γελάς στα ελληνικά αλλά στη μητρική ανεβαίνει ακόμα περισσότερο.  Ο Σαραντάκος έχει κάνει πολύ καλή δουλειά επεξηγηματικά να βοηθηθούμε και εμείς που κουτσοξέρουμε γαλλικά να δούμε μια δεύτερη και τρίτη ανάγνωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30205
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  83
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  98
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  791 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Χθες άρχισα και εγώ την Λευκή Ίριδα. Είχα χαμηλές προσδοκίες για το συγκεκριμένο άλμπουμ από τα σχόλια που διάβασα από εσάς, αλλά τελικά το βρήκα πιο απολαυστικό από όσο περίμενα.  :clap2:

 

Θα αρχίσω με τα καλά: το σχέδιο εκπληκτικό όπως πάντα και μοιάζει απίστευτα στα αρχικά κόμικ. 

 

Το χιούμορ ήταν μια μίξη: μερικά αστεία με έκαναν να ξεκαρδιστώ στα γέλια, άλλα τα βρήκα μέτρια και άλλα εντελώς σαχλά. Δυσκολεύτηκα να καταλάβω ορισμένα λογοπαίγνια, αν και νομίζω πως αυτό οφείλεται στο ότι το διάβασα στα αγγλικά. Πιστεύω πως αν το διάβαζα στα ελληνικά, θα τα έβρισκα πιο αστεία. 

 

Μου άρεσε που ο συγκεκριμένος κακός ήταν μια παρωδία των con-artists που συναντάς στο ίντερνετ: ξέρετε, τους τύπους που υπόσχονται πως θα σας φτιάξουν την ζωή, αλλά το μόνο που κάνουν καλά είναι να παραδίδουν αβάσιμες συμβουλές και σαχλά αποφθέγματα σε εικόνες που απεικονίζουν λιοντάρια και που υποτίθεται πως τα έχουν πει διάσημες φιγούρες, όπως ο Άλμπερτ Αϊνστάιν ή ο Ιούλιος Καίσαρας. Ευτυχώς, ο Fabcarro έθιξε το συγκεκριμένο ζήτημα με λεπτότητα και όχι με την υπερβολή πιυ διακρίνει τον Jul στο Λούκι Λουκ. Το θεωρώ πιο ταιριαστό ο κακός να ήταν στωικιστής φιλόσοφος όχι μόνο επειδή θα ταίριαζε με την εποχή (ο στωικισμός άρχισε ναι μεν στην Ελλάδα, αλλά αναπτύχθηκε στην Ρώμη με τον Σένεκα και τον αυτοκράτορα Μάρκο Αυρήλιο), αλλά θα έκανε τα ξεσπάσματα του πιο αστεία και επίσης επειδή δεν μου αρέσει καθόλου το πως έχει εξελιχθεί ο στωικισμός στην σημερινή ποπ κουλτούρα. Αυτή είναι όμως μια δική μου άποψη.  

 

Στα κάπως πιο αρνητικά, αισθάνθηκα πως η σειρά έχει γίνει κάπως παιδική και πως ο Οβελίξ αρκετά χαζός. Εντάξει, πάντοτε ήταν χαζούλης και λαίμαργος, αλλά αισθάνθηκα πως υπερέβαλαν στο συγκεκριμένο άλμπουμ.  

 

Δεν ξέρω αν ο Fabcarro είναι καλύτερος από τον Ferri, γιατί μόνο ένα άλμπουμ έχω διαβάσει από τον καθένα και δεν είμαι σε θέση να κρίνω. Πέρασα καλύτερα πάντως διαβάζοντας την Λευκή Ίριδα από την Κόρη του Αρχηγού. 

 

Δεν ξέρω αν έχει τα φώτα να γίνει "κλασσικό" και σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα Αστεριξ, αλλά για αυτό που ήταν ήταν αξιέπαινο.

 

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, whatever είπε:

Πέρασα καλύτερα πάντως διαβάζοντας την Λευκή Ίριδα από την Κόρη του Αρχηγού. 

 

Εντάξει, η Κόρη του Βερσινζετορίξ είναι ίσως το χειρότερο του Φερί (μαζί με τον Υπεριταλικό).

Λογικό να σου άρεσε περισσότερο η Ίριδα.

Διάβασε τον Πάπυρο του Καίσαρα αν θες να κάνεις καλύτερη σύγκριση.

 

Πάντως αυτό με τις προσδοκίες παίζει σημαντικό ρόλο.

Ευχαριστιέσαι περισσότερο κάτι όταν ξεκινάς να το διαβάζεις με χαμηλές προσδοκίες, αντίστοιχα το ευχαριστιέσαι λιγότερο αν έχεις υψηλές προσδοκίες.

Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις (κόμικς που ανταποκρίνονται στις υψηλές ή χαμηλές προσδοκίες) αλλά συμβαίνει σπάνια. Τουλάχιστον σε μένα.

 

Συγκεκριμένα για τη Λευκή Ίριδα σ'εμένα συνέβη το αντίθετο από σένα.

Ξεκίνησα να το διαβάζω με υψηλές προσδοκίες (απ'αυτά που διάβαζα στο εξωτερικό και τις βαθμολογίες που έβλεπα) και τελικά δεν το βρήκα τόσο γαμάτο άλμπουμ όσο το παρουσίαζαν. Ίσως γι'αυτό να'μαι λίγο πιο αυστηρός στην κριτική μου.

Το αντίθετο συνέβη στο τελευταίο Ιζνογκούντ. Το διάβασα με χαμηλές προσδοκίες. Κι επειδή αποδείχτηκε καλύτερο απ'όσο περίμενα, το ευχαριστήθηκα περισσότερο :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  638
  • Reputation:   4781
  • Achievement Points:  660
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2295 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Σήμερα πριν λίγα λεπτά ή ΜΑΜΟΥΘ μου έστειλε ηλεκτρονικό μήνυμα ότι κυκλοφόρησε το νέο τεύχος της και είναι διαθέσιμο για παραγγελία:

 

Αστερίξ 40 – Η Λευκή Ίιρδα

5,80 - € 5,20 €

Τίτλος: Αστερίξ 40 – Η Λευκή Ίιρδα
Κείμενα: Fabraco
Σχέδιο: Fabrice TARRIN
Χρώμα: Didier Conrad
Μέγεθος: 21 * 28
Σελίδες: 48 χρώμα
Εξώφυλλο: Μαλακό
ISBN: 978-960-321-592-9

 

ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ

 

Αστερίξ-Η-Λευκή-ίριδα.png

 

To 40o τεύχος της σειράς ΑΣΤΕΡΙΞ, με καινούριο σεναριογράφο, τον Fabcaro και σχέδια του καταξιωμένου Didier Conrad.

 

Ο Αστερίξ, ο Οβελίξ και ο Ιντεφίξ μπλέκουν άθελά τους σε μία ακόμα περιπέτεια:
Λευκή Ίριδα είναι το όνομα μιας νέας σχολής θετικής σκέψης, που προέρχεται από τη Ρώμη. Όπως όλες οι μόδες, αρχίζει να εξαπλώνεται. Ο Καίσαρας – στην προσπάθειά του να καταλάβει το περιβόητο Γαλατικό χωριό – αποφασίζει πως η μέθοδος αυτή μπορεί να έχει ευεργετική επίδραση στους κουρασμένους από τις μπούφλες στρατιώτες του και έτσι, στέλνει τον… life coach, Λαοπλάνους να τους την διδάξει! Σύντομα όμως ξεφεύγει από τα στενά όρια των Ρωμαϊκών στρατοπέδων και αρχίζει να επηρεάζει όλους όσους τον συναναστρέφονται…

 

Πηγή: mamouthcomix-eshop.gr , εδώ 

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ-ΣΧΟΛΙΑ:

Διαφωτίστε με παρακαλώ!

Θεωρείται η σημερινή, ως ημέρα πρώτης κυκλοφορίας του τεύχους;

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10075
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μήπως είναι ανάποδα τα ονόματα του σχεδιαστή και του υπεύθυνου χρωματισμού;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  638
  • Reputation:   4781
  • Achievement Points:  660
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2295 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Σύμφωνα με δεκάδες εξώφυλλα ξένων εκδόσεων που κοίταξα, τα σχέδια - εικονογράφηση, τα έκανε ο Didier Conrad!

Δες στο asterix.com , εδώ .

 

Οπότε μάλλον πάνω στην δικαιολογημένη συγκίνησή τους αντέστρεψαν την σειρά καταγραφής του σχεδιαστή και του μελανωτή!

:valt:

Εδώ, τώρα μόλις που κοίταζα να βρω τον μελανωτή, βρήκα γαλλικό εκδοτικό οίκο να λέει για συγγραφέα της ΛΕΥΚΗΣ ΙΡΙΔΑΣ, τον Ρενέ Γκοσινί! :confuse:

 

Στο εξώφυλλο γράφεται σωστά ο σχεδιαστής. 

 

Όπως επίσης και τον τίτλο του τεύχους τον έγραψαν λάθος στο πινακάκι και σύντομα πιστεύω θα το διορθώσουν. 

 

Εδώ τρέμουν τα δικά μου χέρια να γράψω για την είδηση και γράφω αλαντάλων και σβήνω-γράφω δέκα φορές μέχρι να πετύχω το σωστό!

 

:cheers3:

 

 

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20263
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

στα περίπτερα βγήκε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34735
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως εγώ που το παρήγγειλα πριν από λίγο παρήγγειλα την λευκή ιιρδα :lol:

Από τη χαρά τους τα έχουν κάνει κουλουβάχατα. Χαλάλι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  638
  • Reputation:   4781
  • Achievement Points:  660
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2295 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

27 λεπτά πριν, Bonadrug είπε:

στα περίπτερα βγήκε;

Από όσο είδα σήμερα το απόγευμα που έμαθα το νέο και μετά,

περίπου κανα τρίωρο που γύρναγα έξω,

δεν το βρήκα σε περίπτερο. 

Αύριο πρωί θα ρωτήσω και τον περιπτερά μου για πληροφορίες εκ των έσω. 

 

Η ημέρα κυκλοφορίας στα περίπτερα πιάνεται λοιπόν για ημέρα πρώτης κυκλοφορίας του τεύχους;

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ-ΣΧΟΛΙΑ:

Απάντησε ο φίλος @ theforce , εδώ  , στα ΝΕΑ ΤΗΣ ΜΑΜΟΥΘ!

Από βδομάδα θα κυκλοφορήσει στα περίπτερα!

 

image.png.59183fa3447846df2df71b9526db3ec0.png

 

:cheers3:

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56293
  • Achievement Points:  5444
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

25 min ago , chrisbouk said:

Η ημέρα κυκλοφορίας στα περίπτερα πιάνεται λοιπόν για ημέρα πρώτης κυκλοφορίας του τεύχους;

 

Θα έλεγα ως μέρα κυκλοφορίας την ημέρα που θα εμφανιστεί στα ράφια του comicstrip και θα το αγοράσει ο πρώτος από εμάς.

 

ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΓΙΑ ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ. ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 23/11/2023.

 

Που σύμφωνα με την ανωτέρω ανακοίνωση τους θα είναι η Πέμπτη... :valt: (αν και μπορεί να τους έρθει κι από Τετάρτη...)

EDIT: Στα περίπτερα θα σκάσει μια-δυο βδομάδες μετά τα βιβλιοπωλεία.

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ας ελπίσουμε τα τυπογραφικά λάθη να περιορίζονται στο πινακάκι της παρουσίασης και όχι στο ίδιο το άλμπουμ.

Μη βιάστηκαν να το βγάλουν κι είναι γεμάτο λάθη.

Τους έφαγα :out:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 hours ago, Laz33 said:

 

Μη βιάστηκαν να το βγάλουν κι είναι γεμάτο λάθη.

Τους έφαγα :out:

 

Eγώ πάλι δεν θα τους "φάω", απλά δεν θα αγοράσω το άλμπουμ. Το ίδιο έκανα και με τα Τεντεν (που θέλω πολύ να διαβάσω), βλέποντας εδώ απαράδεκτα πράγματα (άθλιες μεταφραστικές αποδόσεις, ξεχασμένα κενά μπαλονάκια και λοιπά τραγέλαφα) που πρακτικά μαρτυρούν αδιαφορία επιμέλειας. Απλά αποφάσισα να μην τα αγοράσω. Γι'αυτό και σε ένα βαθμό συμφωνώ μαζί σου στο ότι δεν με νοιάζει το τι δυσκολίες έχει μία εταιρία. Δεν είναι δικιά μου δουλειά. Δεν γίνεται να βγάζεις ανολοκλήρωτα προϊόντα και να σε στηρίζω κιόλας.

Αν το πράτταμε όλοι αυτό, χωρίς να έχουμε "τρέλα" να πάρουμε κάποιο καινούργιο τεύχος διατηρώντας κάποια αυτοσυγκράτηση, νομίζω ότι οι εκδότες θα έμπαιναν στο τρυπάκι πλέον να επιμελούνται σοβαρά τα κείμενά τους και - το κυριότερο - να σέβονται το αγοραστικό κοινό.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Η 40η ιστορία του Asterix με τίτλο Η Λευκή Ίριδα μόλις κυκλοφόρησε

 

AsterixMamouth_0040.jpg  AsterixMamouth_0040z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Ημερ. έκδοσης: 21/11/2023

Σελίδες: 52

ISBN: 978-960-321-592-9

Ονομαστική τιμή: 5,80 ευρώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56293
  • Achievement Points:  5444
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Το αγόρασες δηλαδή; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.