Jump to content
YOSHIMITSU

ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑ (ΑΘΗΝΑ/ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ/ΠΑΤΡΑ)

Recommended Posts

Ωχ, πόσο θα κρατήσει αυτό; Βάλτε το Κλικ σ' έκπτωση να το αγοράσουμε  :spidey_yeah_that:

• Like 7

Ψωνίζω συχνά online από πρωτοπορία καθώς το 20 ευρώ δωρεάν μεταφορικά είναι δελεαστικό + ότι η γενική ταχυδρομική είναι επάνω στο δρόμο μου και με βολεύει

όμως δεν γίνεται (ρε φίλε), να είσαι η δεύτερη-τρίτη μεγαλύτερη εκδοτική στον χώρο των κόμικς, μπορεί και η μεγαλύτερη λόγω Αρκά, και να τα εμφανίζεις στο κατάλογο σου μέσα στο ψυχαγωγία -> κόμικς-χιούμορ

άσε το πόσο κακό και ξεπερασμένο είναι το site και με κακά χαρακτηριστικά π.χ. ανύπαρκτο sorting. 

• Like 14

Η Πρωτοπορία για μενα βρίσκεται στο No1 των επιλογών μου οσων αφορα τα ελληνικά graphic novels.

Σαν online καταστημα εχει πολλα θετικα. Φοβερες τιμες, αμεση εξυπηρετηση, δωρεαν μεταφορικα απο 20€+, αρκετα καλη online πληροφορηση της διαθεσιμοτητας κ.α. Σαν αρνητικό μονο το ξεπερασμένο design της πλατφορμας της θα εβαζα αλλά δεν με νοιαζει και ιδιαίτερα. Σχετικά με το πως εχει χωρισει τις κατηγοριες στο site ουτε καν το ειχα σκεφτεί σαν προβληματισμο ποτέ :P Αν τιθεται παντως θεμα απαξιωσης της 9ης τεχνης, καλυτερα βγαλτε τα συμπερασματα σας απο τη θεση που εχει τοποθετησει τα κομικς στο κεντρικό της καταστημα στην Αθηνα. Στα πιο εμφανή ραφια του μαγαζιου οπως μπαινεις, που προσωπικα μου δινει την εντυπωση οτι τα βαζει υψηλα στη λιστα των προιοντων της. :)

• Like 12

Αν τιθεται παντως θεμα απαξιωσης της 9ης τεχνης, καλυτερα βγαλτε τα συμπερασματα σας απο τη θεση που εχει τοποθετησει τα κομικς στο κεντρικό της καταστημα στην Αθηνα. Στα πιο εμφανή ραφια του μαγαζιου οπως μπαινεις, που προσωπικα μου δινει την εντυπωση οτι τα βαζει υψηλα στη λιστα των προιοντων της. :)

Το ίδιο λέω και εγώ. μου κάνει εντύπωση που ενώ τα έχει τόσο ψηλά στα προϊόντα της, δεν έχει το ίδιο καλή πρόσβαση στο site.

Το επόμενο πράγμα που με ενοχλεί, είναι πως ενώ σε όλα το κόμικ έχει 35-40% έκπτωση, στα δικά της κάνει μόνο 20-25%. Το ίδιο πράγμα αλλά από την ανάποδη, ενοχλεί και τους άλλους μαγαζάτορες/εκδοτικές με κόμικ.

Edited by totally_wired
  • Like 11

...στα δικά της κάνει μόνο 20-25%.

Αυτο ισως οφειλεται στο γεγονος οτι στα δικα της δεν εχει αναγκη εκπτωσης αφου απο την αρχη μπορει να βαλει την τιμη οσο θελει. Απλα δινει την ψευδαισθηση προσφορας στον αγοραστη. Απο την αλλη, μου εχει τυχει ενα βιβλιο των εκδοσεων της να ειναι πιο ακριβο στην Πρωτοπορια απο οτι σε αλλο καταστημα.

• Like 8

Όντως,η Πρωτοπορία (μαζί με την Πολιτεία) είναι τα δύο βιβλιοπωλεία που ξεχωρίζω,όσον αφορά την αγορά κόμικς...!Θεωρώ ότι κάνουν τις πιο γενναιόδωρες εκπτώσεις κι έχουν μακράν τις καλύτερες τιμές,τουλάχιστον σε σύγκριση με τα βιβλιοπωλεία που γνωρίζω...!

Μόνο μία φορά βρήκα κόμικ πιο φτηνό στα Public,αντί για την Πρωτοπορία...!Κι αυτό ήταν η Μαύρη Τρύπα...!

Όσον αφορά τις εκπτώσεις στις δικές της εκδόσεις πιστεύω ότι είναι πιο μικρές λόγω του ότι και οι αρχικές τιμές κυμαίνονται σε φτηνά επίπεδα...!

• Like 10

Όντως,η Πρωτοπορία (μαζί με την Πολιτεία) είναι τα δύο βιβλιοπωλεία που ξεχωρίζω,όσον αφορά την αγορά κόμικς...!Θεωρώ ότι κάνουν τις πιο γενναιόδωρες εκπτώσεις κι έχουν μακράν τις καλύτερες τιμές,τουλάχιστον σε σύγκριση με τα βιβλιοπωλεία που γνωρίζω...!

Μόνο μία φορά βρήκα κόμικ πιο φτηνό στα Public,αντί για την Πρωτοπορία...!Κι αυτό ήταν η Μαύρη Τρύπα...!

Όσον αφορά τις εκπτώσεις στις δικές της εκδόσεις πιστεύω ότι είναι πιο μικρές λόγω του ότι και οι αρχικές τιμές κυμαίνονται σε φτηνά επίπεδα...!

χμμμ, ας συμπληρωσω Γιαννη τα λεγομενα σου , γραφοντας οτι εχουν υπαρξει αρκετες φορες που το Παμπλικ ειχε καλυτερη τιμη σε κομικς απ οτι τα αλλα 2 (πολιτεια-πρωτοπορια). Και δεν αναφερομαι στα απειρα ξενογλωσσα/υπερηρωικα που πολλοι απο εμας εχουμε τσιμπησει (bad doings and big ideas, batman black and white, κτλ) , απο ελληνικα ενα καλο παραδειγμα που μου ερχεται κατα νου και εχω τιμησει ειναι οι 2 εξαιρετικοι τομοι Μαυρος Πυργος που τους εδινε 5~ ευρω! :) γι αυτο, παντα, κανουμε το κλασικο tour και απ τα 3 σαιτ, πριν αγορασουμε ενα κομικ! :lol::best:

Στα της Πρωτοποριας, εχει πραγματι εξαιρετικες τιμες και πολυ συμφερουσες, για μενα τον καταναλωτη/αγοραστή, και εχω τσιμπησει παρα πολλα κομικς απο εκει. Βεβαια δε θα θελα να ειμαι ανταγωνιστης/βιβλιοπώλης, με τετοιες εκπτωσεις που κανει απ την 1η μερα κυκλοφοριας τους.... (βλεπε kraven's last hunt)

Επι της ουσιας, ηδη σημερα παρηγγειλα το εν λογω κομικσακι + το Ποιος Σκοτωσε το Λουκυ Λουκ, με 18 ευρω συνολικα! Και αν βαλετε και κατι ακομα, πιανετε το οριο των 20 ευρω και ερχονται στην πόρτα σας τζαμπε ολε! ;)

:beer:

• Like 11

Δεν έχει λογική το ότι η πρωτοπορία δεν κάνει μεγάλες εκπτώσεις στους τίτλους της γνώσης και των γραμμάτων επειδή καθορίζει από πριν τις τιμές τους. Επιπλέον θα έλεγα πως οι ονομαστικές τιμές στα κόμικ τους δεν είναι καλές, είναι όμως λογικές.

Η λογική των εκδοτών, όπως μου έχουν εξηγήσει και έχει βάση, είναι πως όταν πωλούν οι ίδιοι δεν κάνουν τις καλύτερες τιμές γιατί δεν θέλουν να ανταγωνιστούν τους πελάτες τους που αγοράζουν μαζικά απ' αυτούς με 50 και 60% έκπτωση. Γι' αυτό π.χ. ο Jemmas δίνει τα δικά του με 20% και η πρωτοπορία με 40%.

Θα έλεγε κανείς πως και στην πρωτοπορία συμβαίνει το ίδιο γι' αυτό δεν έχουν καλές τιμές στα δικά τους. Όμως δεν είναι έτσι. Πουθενά δεν θα δείτε 40% έκπτωση στον Αρκά γιατί απλά δεν κάνουν μεγάλες εκπτώσεις χονδρικής με αποτέλεσμα τα περιθώρια κέρδους σε μικρά μαγαζιά/κομιξαδικα/βιβλιοπωλεία είναι σχεδόν ανύπαρκτα. Ειδικά στα μικρά μαγαζιά οι περισσότεροι τα έχουν απλά για να εξυπηρετούν τους πελάτες τους.

Συνοπτικά η λογική της πρωτοπορίας (και της γνώσης/γράμματα) είναι θα πουλάω τα κόμικ των άλλων με 40% έκπτωση αλλά τα δικά μου δεν πρόκειται να βρεις πουθενά με έκπτωση πάνω από 25%. 

Γι' αυτό και στο μπλακ friday πέσαμε αρκετοί με τα μούτρα στους αρκάδες. Αυτά

Εδιτ:

Αντιθέτως, οι εβδομαδιαίες προσφορές τους, όταν περιλαμβάνουν κόμικς είναι πραγματικά εξαιρετικές προσφορές που αξίζουν με 1000 να τα αγοράσει κάποιος εάν δεν τα έχει.

Edited by totally_wired
  • Like 13

Όπως και να 'χει δε θα ήθελα να είμαι ανταγωνιστής της... Το ίδιο ισχύει και με όλα τα υπόλοιπα μεγάλα βιβλιοπωλεία και αλυσίδες (βλ. Πολιτεία, Public).

• Like 6

γι αυτο, παντα, κανουμε το κλασικο tour και απ τα 3 σαιτ, πριν αγορασουμε ενα κομικ! :lol::best:

Εννοείται αυτό...! :yes:

Ίσως εγώ στα κόμικς που αναζητούσα να έτυχε να βρω τις πιο συμφέρουσες τιμές στην Πρωτοπορία...! ;)

• Like 4

Συνοπτικά η λογική της πρωτοπορίας (και της γνώσης/γράμματα) είναι θα πουλάω τα κόμικ των άλλων με 40% έκπτωση αλλά τα δικά μου δεν πρόκειται να βρεις πουθενά με έκπτωση πάνω από 25%. 

Θα γ@μ@ω τους άλλους αλλά εγώ παρθένα.

Τώρα πάω να κάνω καμιά παραγγελία από το site τους. :P

• Like 6

Ψιλοάσχετο, αλλά...

Έδωσα για πρώτη φορά κάτι άχρηστα βιβλία (που αλλιώς θα χάριζα κάπου) για να εξασφαλίσω την γνωστή χαζο-έκπτωση.

Μόλις συνειδητοποίησα, ότι θεωρητικά αυτοί αγόρασαν από εμένα και μου έκοψαν τιμολόγιο.

Θα πρέπει να κάνω κάτι με την επόμενη φορολογική μου δήλωση; 

• Like 3

newsite.jpg

• Like 11

Κρίμα! Τέτοιο καλοδουλεμένο site! Μια χαρά δούλευε με Netscape και Internet Explorer.

• Like 3
  • Funny 13

Τωρα τελευταία παρατηρώ οτι ο χώρος των κόμιξ στο μαγαζί μικραίνει συνεχώς . 

Παλαια είχε 2 σειρές τωρα σχεδόν μια και πολλα επαναλαμβανόμενα  

ειναι ιδέα μου ? 

• Like 3
  • Sad 1

10 ώρες πριν, nikos99 είπε:

ειναι ιδέα μου ? 

Το ίδιο παρατήρησα κι εγώ και απ ότι γράφει στο σαιτ άμεση διαθεσιμότητα ούτε τα μισά δεν έχουν,

πρέπει λέει να τους πάρεις πρώτα τηλέφωνο για να το επιβεβαιώσεις ότι είναι άμεση διαθεσιμότητα

Φέξε μου και γλίστρησα δλδ

• Like 3
  • Sad 1

Το ίδιο παρατηρησα και για jemma το stock της ειναι πλέον 2 μικρές βιβλιοθήκες που ειναι οι καλές μέρες με 2 καταστήματα ( μιλαμε για ελληνικές εκδόσεις ) 

το Solaris και κυρίως η πολιτεία έχουν αρκετά κόμικς ακόμα 

και το public αλλα εκει ειναι γιατι του μένουν απούλητα 

αρκετα και κυρίως fanzines έχει το comicstrip που εχω αρχίσει να το συμπαθώ παρά πολυ 

• Like 6