Μετάβαση στο περιεχόμενο

CHE


vaios

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
CHE
Σενάριο/Kείμενα:
Hector Oesterheld
Σχέδιο:
Alberto Breccia, Enrique Breccia
Hμερ. έκδοσης:
2010
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Βιογραφικό
Μέγεθος:
22.0 x 29.0
Σελίδες:
100
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Γεωργία Σακάτου
Πρωτότυπος τίτλος:
CHE
Προέλευση:
Αργεντίνικη
ISBN:
978-960-436-271-4

  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  368
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12279
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5604 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

CheBr_0001.jpgCheBr_0001z.jpg

 

Ερνέστο Γκεβάρα ή «Τσε», όπως είναι περισσότερο γνωστός σ΄ όλο τον κόσμο. Ένας επαναστάτης, ένας πολιτικός, ένας ιδεαλιστής; Ποιος ήταν τελικά ο Τσε; Ένα σύμβολο για την εποχή του, ένας θρύλος αργότερα, ένας μύθος σήμερα. Η ιστορία κατέγραψε κάθε πτυχή της ζωή του, τη γέννησή του (1928), τα παιδικά του χρόνια, τις σπουδές του, τη γνωριμία του με τον Φιντέλ Κάστρο, τη συμμετοχή του στο αντάρτικο για την ανατροπή του Μπατίστα, την υπουργοποίησή του, τη φυγή του από την Κούβα για ιδεολογικούς λόγους, την πρόσκαιρη παραμονή του στο Κογκό και τη μοιραία ανάμιξή του στο αντάρτικο της Βολιβίας όπου και κόβεται το νήμα της ζωής του από τη σφαίρα του στρατιώτη Μάριου Τεράν (1967).
Οι Breccia, πατήρ και υιός, ζωντάνεψαν το νεκρό Τσε στο κόμικ «La vida del Che» ένα χρόνο μετά την εκτέλεσή του, μέσα από ασπρόμαυρα σκίτσα σε κείμενα του Oesterheld . Στις σελίδες του άλλοτε το μαύρο και άλλοτε το λευκό αρκούν για να φανούν τα βασανισμένα από τις κακουχίες πρόσωπα και να καταγραφούν τα γεγονότα. Το κείμενο του Oesterheld λυρικό, αγωνιώδες να προλάβει να τα πει όλα, να φτάσει στο τέλος, στο θάνατο, στη λύτρωση του αγωνιστή, που δεν πρόδωσε τα ιδεολογικά πιστεύω του.
Ο υιός Breccia παίρνει τη σκυτάλη της πέννας από τον πατέρα στο πιο καίριο σημείο της “περιπέτειας”. Σχεδιάζει τον Τσε μετά τη φυγή του από την Κούβα και τον ακολουθεί μέχρι το τέλος. Σαφώς διαφορετικός σχεδιασμός, πιο άγριος, το μαύρο περισσεύει, αλλά ταιριάζει στην καταθλιπτική ατμόσφαιρα των στιγμών.
Η έκδοση καθ΄ όλα άρτια, αξίζει ένας έπαινος στις εκδόσεις «οξύ».
Τιμή 11€.

-----------------
Τα δύο άλλα άλμπουμ για τον Τσε:

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=11597
http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=19136
 

vaios/27-5-2010

 

 Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα της επανέκδοσης τον GreekComicFan.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν το διάβασα ακόμα αλλά αξίζει να το αποκτήσει κανείς μόνο και μόνο για την ιστορία που κουβαλά. Για όσους δεν γνωρίζουν, είναι το κόμικς που ο Hector Oesterheld πλήρωσε με τη ζωή του, μιας και στάθηκε η αφορμή για να δολοφονηθεί από τη χούντα της χώρας του. Για περισσότερες πληροφορίες σχετιμά με τα δραματικά αυτά γεγονότα διαβάστε την εισαγωγή του Γιάννη Κουκουλά στον πρώτο τόμο του El Eternauta. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Καθώς πριν την Ελληνική έκδοση του βιβλίου προσπαθούσα να μεταφράσω μόνος μου αυτό το ιστορικό κόμικ,

είχα μεταφράσει και τον πρόλογο της Γαλλικής έκδοσης και μια συνέντευξη που έδωσε ο Αλμπέρτο Μπρέτσια το 1992 που συμπεριλαμβάνεται στην έκδοση.

Δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνεται και στην Ελληνική έκδοση, αν ναι, πείτε μου να σβήσω αμέσως αυτό το post - δυστυχώς δεν αγόρασα ακόμα το κόμικ :( ).

Παραθέτω την μετάφρασή μου παρακάτω γιατί έχει νομίζω ενδιαφέρον (συγνώμη για τα τυχόν μεταφραστικά λάθη: δεν ξέρω λέξη Γαλλικά ως γνωστόν,

οπότε όποιος θέλει να διορθώσει κάτι στην μετάφραση, ευπρόσδεκτος :)

 

Πρόλογος

 

Τα βιβλία, σαν τους ανθρώπους, έχουν μια ιστορία και αυτή του Che στέκεται στο ύψος του μύθου που δημιουργήθηκε γύρω από αυτό το άλμπουμ. Σχεδιασμένο και δημιουργημένο μέσα στο επαναστατικό πάθος της εποχής, σε σπλαχνική απάντηση στο θάνατο του αντάρτη, ο "Che" είχε θριαμβευτική υποδοχή στο Μπουένος Αϊρες και η πρώτη έκδοση του τόμου εξαντλήθηκε σχεδόν ακαριαία. Λίγο αργότερα, όμως, μετά το πραξικόπημα, το στρατιωτικό καθεστώς στην Αργεντινή έκανε ότι είναι δυνατόν για να εξαφανίσει μέχρι και τα τελευταία ίχνη της δουλειάς, ήταν επικίνδυνο να κατέχεις ένα αντίγραφο.

Ξαναβγαίνοντας στην επιφάνεια στην Ισπανία το 1985, σε μια έκδοση πολύ ελκυστική, που είχε ανασυντεθεί από πολύ ανόμοια υλικά,

ο Che έμελλε να συναντήσει ένα νέο ακροατήριο , που γοητεύτηκε όμως περισσότερο από τις μοναδικές ποιότητες του σχεδίου και την εκπληκτική εξιστόρηση των Breccia παρά για το επαναστατικό μήνυμα καθεαυτό που εκφράζεται. Επιτέλους διαθέσιμο

στα Γαλλικά, αυτό το κάλτ κόμικ, μπορεί να απευθύνεται σήμερα στον "διττό" αναγνώστη τον οποίο στόχευαν οι Alberto και Enrique Breccia στον εκρηκτικό συνδυασμό τους της αισθητικής και της πολιτικής, της αβάντ-γκάρντ και του «αγκίτ προπ». Η παρούσα έκδοση που προτείνουν οι εκδόσεις "Freon editions", με το εξώφυλλό του τελείως ανανεωμένο και τη μόνη συνέντευξη που ο Alberto Breccia έδωσε ποτέ σχετικά με το βιβλίο, θα πρέπει να είναι ικανή να προσφέρει τον "Che" στο κοινό, και την ίδια στιγμή που προειδοποιεί και στρατεύει, όπως δεν θα σταματήσει ποτέ να κάνει.

 

Το κάψιμο των βιβλίων (Συνέντευξη).

 

Alberto Breccia: Ο Che είναι αδιαφιλονίκητα το πιο δομημένο και το πιο συντονισμένο από τα άλμπουμ μου. Με τον συγγραφέα Hector Oesterheld και τον γιο μου Enrique, του οποίου ήταν η πρώτη δουλειά σε οποιασδήποτε κλίμακα, ήθελα την μαρτυρία ενός προσώπου που, τουλάχιστον εκείνη την εποχή, καθώς σήμερα δυστυχώς, δεν ισχύει πλέον αυτό, αντιπροσώπευε την ελπίδα της Νότιας Αμερικής σαν σύνολο.

Στον Che, προσπάθησα να συμπυκνώσω με ένα τρόπο όσο το δυνατόν πιο αγνό την ζωή και την σημασία του Γκεβάρα, και μετά να τα μεταφέρω στις μελλοντικές γενεές.

Κατά την έκδοσή του το 1968, το βιβλίο ήταν μια τρομερή επιτυχία. Την μέρα της κυκλοφορίας του, όλοι οι τοίχοι του Μπουένος Άιρες ήταν καλυμμένοι με αφίσες και σε πολύ λίγο καιρό πούλησε περίπου εξήντα χιλιάδες αντίγραφα.

Εκείνη την εποχή, η νεολαία ήταν πολύ πολιτικοποιημένη, αντίθετα με την απαθή νεολαία του σήμερα, έχοντας συντριβεί και αλλοιωθεί από την ανοησία των σύγχρονων μέσων ενημέρωσης που προτιμούν το χρήμα από την πληροφορία. Η στρατιωτική καταστολή του 1973 άλλαξε τελείως την κατάσταση του βιβλίου, του οποίου η ανάγνωση και κατοχή έγινε ξαφνικά εξαιρετικά επικίνδυνη.

Όλα τα πρωτότυπα και όλα τα απούλητα αντίγραφα κάηκαν, ο σεναριογράφος του Che δολοφονήθηκε, ο γιος μου και εγώ γίναμε το αντικείμενο πολύ συγκεκριμένων απειλών και ο κόσμος ήταν τόσο φοβισμένος που γρήγορα έκαιγαν οι ίδιοι αντίγραφα του βιβλίου που είχαν ήδη αγοράσει. Από την αρχική έκδοση υπάρχουν μόνο τρία ή τέσσερα αντίγραφα, και στην σημερινή εποχή το κοινό δεν ενδιαφέρεται παρά ελάχιστα για μια τέτοιου τύπου ιστορία, μία επανέκδοση σε σύντομο χρόνο είναι πολύ απίθανη, τουλάχιστον στην Νότια Αμερική.

 

Jan Baetens : Σήμερα, μόνο η Ισπανική έκδοση (ed. Ikusager, Vitoria, 1987) είναι πραγματικά διαθέσιμη στην αγορά. Είναι μια ανακατασκευή της αρχικής έκδοσης από λίγα αντίγραφα που διασώθηκαν από την οργή της επιβολής του νόμου. Ποια είναι η γνώμη σας για αυτή την έκδοση;

 

Alberto Breccia: Χαίρομαι προφανώς για την ύπαρξή της, αν και μετάνιωσα για την πολυτέλεια της. Ο Che είναι ένα βιβλίο που έχει γίνει για τους ταπεινούς και που θα πρέπει να αποκτάται από αυτούς. Πραγματικά, ο τόμος του Ikusager είναι εξαιρετικός, αλλά βρίσκω ότι η προσοχή που δόθηκε στην μορφή προσέβαλε το μήνυμα.

Προσωπικά, ονειρεύομαι μια έκδοση σχεδόν ανώνυμη, που περιορίζεται στην ιστορία καθεαυτή, απαλλαγμένη από όλες τις τεχνικές και εμπορικές ευκολίες που την περιβάλλουν τώρα. Ονειρεύομαι ένα βιβλίο, παρά ένα προπέτασμα ανάμεσα στον αναγνώστη και την ζωή του Γκεβάρα.

Αλλά αντιλαμβάνομαι ότι αυτό είναι μη ρεαλιστικό και ότι τα πραγματικά θέματα του Che μπορούν να εξηγηθούν μόνο μέσα από τα σχόλια του αναγνώστη. Ένας πρόλογος είναι ουσιαστικός και υπήρχε πάντα: η πρωτότυπη έκδοση περιλάμβανε ένα άρθρο από την κοινωνιολόγο Eliseon Veron και η Ισπανική έκδοση ξεκινάει με μία εισαγωγή από τον συγγραφέα Ernesto Sabato. Αλλά θα πρέπει να είναι δυνατό να ενημερωθούν λίγο αυτά τα κείμενα.

 

Jan Baetens : Η δουλειά σας έχει μεταφραστεί αρκετά, ειδικά στην Γαλλία και την Ιταλία. Ο Che, όμως, φαίνεται να αποθαρρύνει τους εκδότες. Υπάρχουν σχέδια για την έκδοση αυτού του βιβλίου;

 

Alberto Breccia: Από όσο ξέρω, τέτοια σχέδια δεν υπάρχουν παρά στην Κούβα, όπου ζει η χήρα του Γκεβάρα.

Όμως, η έλλειψη χαρτιού και τα τρομερά οικονομικά προβλήματα του νησιού είναι εμπόδιο στην επανέκδοση του βιβλίου.

Καταλαβαίνω απόλυτα την απροθυμία των άλλων εκδοτών, επειδή οι πιθανότητες επιτυχίας του Che στα βιβλιοπωλεία δεν πρέπει να είναι πολλές στην σημερινή εποχή. Προσωπικά, είναι ένα βιβλίο που το οποίο δεν θα ξαναέκανα πλέον σήμερα, οπότε για μένα σχετίζεται με το πνεύμα της εποχής του 60. Ήταν για αυτόν ακριβώς τον λόγο που αρνήθηκα να προσαρμόσω αυτή τη δουλειά στα γούστα και τις απαιτήσεις της εποχής του 90. Αποδοκιμάζω για παράδειγμα τις λίγες άδειες, ευτυχώς όχι σημαντικές, που επέτρεψε ο Ισπανός εκδότης.

 

Jan Baetens : Δεν ήταν μόνο εξ' αιτίας του μοναδικού περιεχομένου που ο Che αποτελεί μία δουλειά-φάρο στην ιστορία των κόμικς. Και σε τεχνικό επίπεδο, ακόμα, το βιβλίο παραμένει μία απόλυτη καινοτομία, ειδικά όσον αφορά το μοντάζ παράλληλων ακολουθιών σχεδόν αφηρημένων, που κυριαρχούνται από ένα πολύ έντονο παιχνίδι των αντιθέσεων μεταξύ του μαύρου και του άσπρου, και αποσπάσματα σε στυλ "ντοκιμαντέρ", που διέπονται από πολλαπλά απαλά γκρίζα. Αυτή η αντίθεση είναι ενδεικτικό δουλειάς από τέσσερα χέρια;

 

Alberto Breccia: Αυτό ισχύει πραγματικά Στα τμήματα του βιβλίου που σχεδίασα μόνος μου, ο στόχος ήταν να δώσω ένα όσο το δυνατόν πιο πιστό πορτρέτο της ζωής του Γκεβάρα. Ο γιος μου αντιθέτως προσπάθησε σθεναρά να αποτυπώσει την σημασία του θανάτου του. Η αμοιβαία εκτίμηση για την δουλειά του άλλου μας απέτρεψε από το να ξανασχεδιάσουμε ο ένας την δουλειά του άλλου. Η συνεργασία μεταξύ μας, όμως, ήταν τόσο στενή ώστε τα στιλιστικά χάσματα μέσα στον Che δεν ζημιώνουν καθόλου την ενότητα του συνόλου.

 

Jan Baetens : Από μια αισθητική ματιά, ο Che είναι μια επιτυχία που κόβει την ανάσα. Όμως το βιβλίο δεν είναι τόσο όμορφο εξ' αιτίας του μηνύματος που αντιπροσωπεύει; Δεν ανησυχείτε μήπως η φόρμα εκτοπίζει λίγο το περιεχόμενο;

 

Alberto Breccia: Αυτός ο κίνδυνος είναι πραγματικός, τον συνειδητοποιώ και η παρατήρησή σας μοιάζει σωστή.

Από την άλλη μεριά, πρέπει επίσης να πούμε ότι προσπαθήσαμε να σχεδιάσουμε μία εικόνα του Γκεβάρα όσο πιο αυθεντική γίνεται και να εστιάσουμε στο γιατί στρατεύτηκε. Ο Che βρίσκεται στον αντίποδα αυτής της αισθητικής

του πόστερ με την οποία η Βόρεια Αμερική και η Ευρώπη κατάφεραν να ακρωτηριάσουν τον χαρακτήρα του Γκεβάρα, μετατρέποντάς τον σε ένα κοινό καταναλωτικό προϊόν.

 

Η συνέντευξη πραγματοποιήθηκε στις Βρυξέλλες στις 12 Μαρτίου 1992, στο ξενοδοχείο Metropole.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  368
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12279
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5604 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

Καθώς πριν την Ελληνική έκδοση του βιβλίου προσπαθούσα να μεταφράσω μόνος μου αυτό το ιστορικό κόμικ,

είχα μεταφράσει και τον πρόλογο της Γαλλικής έκδοσης και μια συνέντευξη που έδωσε ο Αλμπέρτο Μπρέτσια το 1992 που συμπεριλαμβάνεται στην έκδοση.

Δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνεται και στην Ελληνική έκδοση, αν ναι, πείτε μου να σβήσω αμέσως αυτό το post - δυστυχώς δεν αγόρασα ακόμα το κόμικ :( ).

Παραθέτω την μετάφρασή μου παρακάτω γιατί έχει νομίζω ενδιαφέρον (συγνώμη για τα τυχόν μεταφραστικά λάθη: δεν ξέρω λέξη Γαλλικά ως γνωστόν,

οπότε όποιος θέλει να διορθώσει κάτι στην μετάφραση, ευπρόσδεκτος :)

 

Όχι, η συγκεκριμμένη συνέντευξη δεν συμπεριλαμβάνεται. Αντ΄ αυτής υπάρχει μία συνέντευξη που έδωσε ο υιός Breccia στον Ghristian Gasser συνεκδότη του κόμικ περιοδικού Strapazin με παρόμοιο περεχόμενο και για τα γνωστά γεγονότα που ακολούθησαν μετά την κυκλοφορία του κόμικ. Οι εκδόσεις "οξύ" μετέφεραν στα ελληνικά τη γερμανική απόδοση του κόμικ από τις εκδόσεις Carlseh Verlag (2008).

Ενδιαφέρουσα πάντως η συνέντευξη που μας έθεσες υπ΄ όψη.

 

 

:thanks:

 

vaios/27-5-2010

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  12247
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  322
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  322
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5127 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τελικά πως πέθανε ο Τσε;;Έχω ακούσει τρεις εκδοχές μέχρι τώρα, η βικιπαιδια λέει πως τον δολοφόνησαν στο κρεβάτι,σε αυτήν την παρουσίαση από εκείνον τον στρατιώτη, και σε μία άλλη παρουσίαση του άλλου βιβλίου ''Τσε'' λέει πως τον εκτέλεσαν!!Ας μου πει κάποιος αν μπορει...:/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πραγματικά ήθελα να μου αρέσει...

 

Χρόνια άκουγα για αυτό το κόμικ, είχε χτιστεί ένας θρύλος στο μυαλό μου. Και όταν κατάφερα να το αγοράσω σχεδόν χαμογελούσα. Δυστυχώς το βρήκα δυσνόητο, δεν μου ήταν εύκολο να παρακολουθήσω τη ροή των γεγονότων, των σκέψεων των προταγωνιστών. Δε μου άρεσε, και με στεναχωρεί αυτό.

 

Το σκίτσο στα όρια του απροσδιόριστου. Μερικές φορές είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις τι παριστάνει το καρέ. Το άφησα στη μέση και είναι άδικο. Θα δοκιμάσω να το ξαναδιαβάσω αλλά πραγματικά το κέφι να ασχοληθώ μαζί του έφυγε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελικά πως πέθανε ο Τσε;;Έχω ακούσει τρεις εκδοχές μέχρι τώρα, η βικιπαιδια λέει πως τον δολοφόνησαν στο κρεβάτι,σε αυτήν την παρουσίαση από εκείνον τον στρατιώτη, και σε μία άλλη παρουσίαση του άλλου βιβλίου ''Τσε'' λέει πως τον εκτέλεσαν!!Ας μου πει κάποιος αν μπορει...:/

 

 

 

Αυτό που έγινε σίγουρα είναι πως μετά το θάνατό του τον έβαλαν σε ένα κρεβάτι, τον φωτογράφησαν, τον βιντεοσκόπησαν και τον "επέδειξαν" στους ανθρώπους του χωριού για να δουν όλοι πως ήταν νεκρός και να μεταφέρουν την είδηση παραπέρα.

 

 

Τώρα αν ήταν όρθιος όταν τον σκότωσαν ή καθιστός και δεμένος πισθάγκωνα, μάλλον το δεύτερο, αφού η εντολή να εκτελεστεί δόθηκε σε ένα στρατιώτη, ο οποίος και σκότωσε τον Γκεβάρα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πραγματικά ο μύθος που περιβάλει αυτό το κόμικ είναι ίσως μεγαλύτερος και απο το ίδιο το κόμικ.

 

Μόλις ένα χρόνο μετά το θάνατο του Τσε ο Oesterheld γράφει ένα σενάριο "αγιοποίησης" του Τσέ, αλλά ταυτόχρονα και ένα σενάριο προτροπής. Ο λόγος του λιτός και μετρημένος μιάς και την βαρύτητα έχουν οι πράξεις και όχι τα λόγια. Έτσι κι αλλιώς κι ο ίδιος ο Oesterheld ήθελε να επιλέξει (και το έκανε) έναν παρόμοιο δρόμο.

 

Το σχέδιο των Breccia είναι πραγματικά εξαιρετικό! Έκαναν τέτοια κόμικς το 1968 στην Αργεντινή όταν στις περισσότερες περιπτώσεις άλλων δημιουργών ή και σχολών, εκείνη την εποχή, το σχέδιο είχε μάλλον διεκπαιρεωτικό χαρακτήρα. Χωρίς να ξεφεύγουν και αυτοί απο το πνεύμα του σεναρίου του Oesterheld με λιτές γραμμές μας δίνουν ένα απίστευτο έργο.

 

Μπορεί ένα τέτοιο κόμικ να έχει σήμερα τον αντίκτυπο που είχε όταν πρωτοεκδόθηκε; Σίγουρα όχι. Τώρα πια η ιστορία του Τσε είναι απλά, άλλη μια σελίδα στο παγκόσμιο βιβλίο της ιστορίας. Τότε ήταν κάτι παραπάνω και κάτω απο αυτό το πρίσμα φτιάχτηκε τότε και αυτό το κόμικ.

 

Αξίζει να διαβαστεί; Όσο "παλιό" κι αν φαντάζει σήμερα, η απάντηση είναι ναι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Επληροφορήθηκα ότι στο παζάρι του Ιανού επί της Σταδίου (λίγο πιο ψηλά από το αντίστοιχο της Anubis προς Σύνταγμα), υπάρχουν κάποια ολίγα αντίτυπα στα 4€. Πέρασα και τσίμπησα ένα και έμειναν άλλα τέσσερα πίσω, δεν ξέρω αν συμπληρώνουν. Ευκαιρία είναι για όποιον έχει την δυνατότητα και το επιθυμεί, αν προλάβει. Αριστερα όπως μπάινετε μετά τα ταμεία κατω χαμηλά στο πάτωμα. Να ευχαριστήσω εδώ και εγώ για την ενημέρωση, τα παιδιά που μου το είπαν.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ο ανθρωπος που περιπου δυο χρονια πριν (δηλαδη εγω :P ), αγορασε το τελευταιο αντιτυπο

απο την προσφορα του Ιανου, ηρθε παλι για να ζωντανεψει το τοπικ!

 

Κατ' αρχας να ευχαριστησω τον Yoshi για την ενημερωση, οπως και τα παιδια που τον ενημερωσαν!

 

Τα λογια του Ανδρεα δυο ποστ παραπανω με καλυπτουν σχεδον απολυτα, το μονο που θελω

να συμπληρωσω, ειναι πως ορισμενες φορες, κανει αναφορες και αλματα που δυσκολευουν

αρκετα την αναγνωση σε καποιον σχετικα αμυητο, ακομα και οι σημειωσεις στο τελος του βιβλιου,

καποιες φορες μπορει να φανουν ελλειπης, για να παρακολουθησει ο αναγνωστης στο 100% το στορυ.

 

Το σχεδιο ειναι τρομερα επιβλητικο, δεν ξερω πως γινεται να ειναι δυσνοητο σε καποιους,

εμενα μου αρεσε πολυ και θεωρω πως η αλλαγη στην σχεδιαση, απο θεμα στυλ και ατμοσφαιρας,

εγινε την πλεον καταλληλη στο κομικ στιγμη.

 

Οπως εγραψε και ο Ανδρεας, ενα κομικ που αξιζει πραγματικα να διαβαστει.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Στην Πολιτεία βρέθηκαν δύο αντίτυπα,εκ των οποίων το ένα το πήρα εγώ...! :)

Μόλις το διαβάσω θα επανέλθω...! :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Υπάρχουν κάποια αντίτυπα στην Πολιτεία στα 6,40€. Αγόρασα ένα σήμερα και τα παιδιά μου είπαν πως γενικά το φέρνουν. Δεν ξέρω αν ισχύει, όμως όποιος θέλει να το αγοράσει, ας σπεύσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δυστυχώς δεν μου έκανε το κλικ το κόμικ αυτό. Ήθελα να μου αρέσει για διάφορους λόγους, αλλά δεν...

Στην αρχή ειδικά με ξένισε πάρα πολύ ο τρόπος αφήγησης και η εικονογράφηση. Μετά το συνήθισα και με τράβηξε περισσότερο, αλλά και πάλι δεν... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σε λίγη ώρα το διάβασα όλο καθώς στεκόμουν περισσότερο στο σχέδιο παρά στο κείμενο. Μ'άρεσε αλλά ένιωσα ότι δεν μπορώ να συνδεθώ με ότι περιγράφει σε αντιληπτικό επίπεδο. Άλλα αναγνώσματα που παρουσιάζουν πρόσωπα/γεγονότα παλιότερων εποχών έχω καταφέρει να τα νιώσω καλύτερα, ενώ η κατάσταση που προβάλει το συγκεκριμένο ήταν αρκετά μακρινή από τα δεδομένα μου.

 

Αυτό βέβαια αποτελεί ευκαιρία παρά απομάκρυνση. 

 

Σίγουρα δεν είναι "εύκολο" και εύκολα το αφήνεις επειδή είναι δυσλειτουργικό χωρίς καμία σχεδιαστική ή σεναριακή αρμονία. Παρόλα αυτά πρέπει να επιμείνει ο αναγνώστης γιατί πέρα από τις φανφάρες περί κομιστικού θρύλου, διαβάζει ένα από τα ελάχιστα πολιτικά κόμικ για το οποίο ένας εκ των συντελεστών δολοφονήθηκε λόγω της κυκλοφορίας του.

 

Η βαρύτητα του είναι και το κύρος του που σε συνδυασμό με την εξιστόρηση της ζωής μιας από τις πιο αντισυμβατικές διεθνείς προσωπικότητες, το τοποθετεί στη βιβλιοθήκη μου ως ένα ιδιόρρυθμο,ιδιαίτερο και φλογερό άλμπουμ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ο Oesterheld εξαφανιστηκε το 1976 και μαλλον περισσοτερο εχει να κανει με το γεγονος οτι ειχε εμπλακει σε ενοπλο ανταρτικο και λιγοτερο με το οτι εκανε κομικς :P

 

Απο κει και περα παρολο που το αρχισα με τις καλυτερες των προθεσεων, δεν με ενθουσιασε ουτε σαν δομη ουτε σαν περιεχομενο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

6,40 στις προσφορές της Πολιτείας (60% κάτω).

http://www.politeianet.gr/books/9789604362714-oesterheld-hector-german-oxu-che-75936

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κατά την επίσκεψη μου,την προηγούμενη εβδομάδα,στο Nakas Books,που βρίσκεται μέσα στο River West στο Αιγάλεω,εντόπισα αρκετά τεύχη από το συγκεκριμένο κόμικ...!Γύρω στα 7-8...!Δεν κοίταξα τιμή...!

 

Επίσης το είχε πάρει το μάτι μου και στα Public στο Αιγάλεω...!

 

Δεν υποτίθεται ότι ήταν εξαντλημένο και πολύ δυσεύρετο...? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προφανώς η Πολιτεία έχει κομμάτια ακόμα. Και βλέπω πως η προσφορά έχει αναφερθεί ξανά (μου ξέφυγε). :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  


 Μια ευχάριστη έκπληξη για εμάς τους λάτρεις της 9ής τέχνης επιφυλλάσει το δεύτερο φύλλο της εφημερίδας  'Εθνος της Κυριακής ,της τρίτης περιόδου υπό το νέο εκδοτικό καθεστός απο τον Iαν Σαββίδη .Σε επανέκδοση -ανατύπωση η εικονογραφημένη νουβέλα CHE 
   βιογραφία του πιο γνωστού επαναστάτη της σύγχρονης ιστορίας.Η έκδοση όπως προανάφερα είναι ανατύπωση του άλμπουμ που έκδοσαν οι εκδόσεις ΟΞΥ το 2010 .Εχει το ίδιο μέγεθος* και το ίδιο ISBN,δεν είναι όπως τις προηγούμενες φορές έκδοση του Εθνους με συνεργασία με κάποια άλλη εταιρία αλλά καθαρά εκδοσή της ΟΞΥ  .Η μόνη διαφορά απο το πρωτότυπο είναι στο μέσα  μέρος του οπισφόφυλλου αναγράφει <<ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ ΕΘΝΟΣ >> .
Ελπίζω αυτή η κίνηση  να είναι η αρχή μιας σειράς απο κόμικς πιο ''σοβαρών'' ή ακόμα και εναλλακτικών κόμικς , θα προτιμούσα βέβαια κάτι που δεν θα είχε κυκλοφορήσει στο παρελθόν αλλά μιας που ο CHE θεωρείτε εξαντλημένο, καλά έκανε και ξαναβγήκε στην αγορά .Η τιμή του θεωρείτε πολύ καλή ,με 4,25 τέτοιο άλμπουμ δεν αγοράζεις .Ασε που έχεις δωρεάν τηλεπεριοδικό ,σταυρολεξο και βιβλίο (Καρλ Μαρξ ,πάει ασορτι με Γκεβάρα )και φυσικά εφημερίδα που την χρειαζόμαστε για φωτιά ,αντις πετρέλαιο που όλο και ακριβαίνει.
 Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται καινούργια παρουσίαση ,όυτε σάρωση . αφού είναι ίδιο με την προηγούμενη έκδοση .
   Για το GREEKCOMICS Βασιλεύς των κόμικς 

 

Υ.Γ.* Παίζει στο μάκρος να είναι περιπου μισό εκατοστό πιο μικρό η τωρινή έκδοση ,δεν εχω τώρα μπροστά μου την εκδοση του 2010 να συγκρίνω, και μπορεί να ξέφυγε λίγο του Βάιου στην μετρηση .
 

Επεξεργασία από comicsking
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το απέκτησα κι εγώ. Πάντως για την επόμενη φορά δεν έχει προσφορά κόμιξ αλλά βιβλίο και CD

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αυτό δίνουν; Όχι ρε γμτ! Και νόμιζα ότι δίνουν της ΚΨΜ. :trixes: Αύριο το πρωί βρίσκονται οι κυριακάτικες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@thor77 

Από την στιγμή που έκαναν την αρχή,ας ελπίσουμε ότι σύντομα θα βάλουν και τίποτα άλλο...! :pray: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Βρήκα επιτέλους μέσα στις γιορτές το χρόνο και το διάβασα. Με μία λέξη: Κακό. Ή έστω (για μένα) 100% εκτός των προτιμήσεών μου στα κόμικς. Όσο και να προσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου να το τελειώσω λόγω θέματος, το κόμικ για μένα δε διαβάζεται. Η επιλογή αφήγησης με απωθεί κατάφορα. Σόρι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προστέθηκε εξώφυλλο και οπισθόφυλλο από την επανέκδοση του Έθνους, η οποία δεν έχει τα σήματα του mad.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 22/5/2019 στο 8:32 ΜΜ, GreekComicFan είπε:

Προστέθηκε εξώφυλλο και οπισθόφυλλο από την επανέκδοση του Έθνους, η οποία δεν έχει τα σήματα του mad.

Μαζί μ' αυτά σβήσανε όμως και την υπογραφή του Enrique Breccia... :damn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.