Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα από τις εκδόσεις "ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ" (2023)


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ωραία.

Άρα προς το παρόν πάμε για ένα Ιζνογκούντ το χρόνο.

Να υποθέσω μέσα στο χρόνο θα δούμε και τις διάφορες επανεκδόσεις (Τεντέν, Λούκυ Λουκ κτλ).

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 490
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν δεν ανέφεραν το Μπλούμπερυ, ούτε αυτό βλέπω να κυκλοφορεί φέτος.

Τραγικοί :(

Μας έχουν αφήσει την ιστορία στη μέση, όπως και στο Viva Αναρχία.

Για το Μ&Μ το ψιλο-περίμενα.

Too good to be true το να βγαίνει ένα άλμπουμ το χρόνο.

Τίποτα, μόνο με τα Αστερίξ έχουν (σχετικά) γρήγορα αντανακλαστικά, άντε λίγο και με τα Λούκυ Λουκ.

Στις υπόλοιπες σειρές είναι "τα ζώα μου αργά"...

 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56289
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Το Μπλούμπερυ το ρώτησα, δεν πούλησε καλά το προηγούμενο και πλέον δεν είναι στις προτεραιότητες τους... :(

  • Like 8
  • Λύπη 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κρίμα να κοιτάνε πρωτίστως την τσέπη τους και όχι το να ικανοποιήσουν τους πιστούς πελάτες τους.

Τους είχα για πιο ρομαντικούς.

Κρίμα, πραγματικά κρίμα.

Κάθε χρόνο πέφτουν όλο και περισσότερο στην εκτίμησή μου.

Πλέον σταμάτησα να λέω "Μαμούθ, η αγαπημένη μου εταιρεία".

Λέω "Μαμούθ, η εταιρεία που απλά βγάζει τα αγαπημένα μου κόμικς (Λούκυ Λουκ, Αστερίξ, Μπλέικ & Μόρτιμερ)".

 

:(

 

  • Like 7
  • Λύπη 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

40 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Too good to be true

:thanks:

Αυτή την έκφραση έψαχνα για τα "Μπλέικ και Μόρτιμερ" αλλά δεν μου ερχόταν στα ελληνικά.:D

"Πολύ καλό για να είναι αληθινό".

  • Like 7
  • Λύπη 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δυστυχώς αν κάτι δεν πουλαει τότε δεν εκδίδεται. Δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, είναι εταιρίες σε ένα σκληρό χώρο. Εννοείται @ Laz33 ότι θα δουν την τσέπη τους και όχι να ικανοποιήσουν τους πιστούς πελάτες τους αν αυτοί ας πούμε είναι ελάχιστοι ενδιαφερόμενοι για ένα κόμικ όπως το Μπλουμπερυ. Ο ρομαντισμός έχει πεθάνει εδώ και πολυυυυυυυ καιρό φίλε μου καλέ.

  • Like 11
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56289
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Πάντως εγώ εκτιμώ την προσπάθεια που κάνουν να επανενεργοποιήσουν τις εκδόσεις τους οι οποίες ήταν για πολύ καιρό σε λήθαργο. Και για τα Μπλούμπερυ μου είπε ότι κάποια στιγμή θα βγάλει, επειδή ακριβώς εκτιμά τη σειρά, απλά εμείς (το αναγνωστικό κοινό δηλαδή) δεν βοηθήσαμε ώστε να έχει το Μπλούμπερυ κάποια προτεραιότητα.

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

 

20 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Και για τα Μπλούμπερυ μου είπε ότι κάποια στιγμή θα βγάλει, επειδή ακριβώς εκτιμά τη σειρά, απλά εμείς (το αναγνωστικό κοινό δηλαδή) δεν βοηθήσαμε ώστε να έχει το Μπλούμπερυ κάποια προτεραιότητα.

 

Ούτε αυτοί όμως βοήθησαν αρκετά που το έβγαλαν ασπρόμαυρο.

Θεωρώ έχασε αρκετούς υποψήφιους αγοραστές γι'αυτό το λόγο.

Όπως και το ότι εκδίδουν ένα άλμπουμ στα 4-5 χρόνια.

 

  • Like 13
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56289
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μου είπε ότι αν έβγαινε έγχρωμο θα ήταν σε τιμή που θα ήταν χειρότερα τα πράγματα. Το ένα τεύχος που λείπει (το 10) θα βγει κι αυτό κάποια στιγμή μόνο του αλλά όπως έχουν τα πράγματα μάλλον και αυτό ασπρόμαυρο.

  • Like 14
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  762
  • Reputation:   7222
  • Achievement Points:  776
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

Έλεος με τη Μαμουθ που πάντα για την δική της ανικανότητα και ανεπάρκεια κατηγορεί τους πελάτες της.

 

Ασ αφήσει το γαμ..νο το Μπλουμπέρι να το πάρει ο Μικρός Ηρωας και σε ένα χρόνο θα έχουμε δει 20 άλμπουμ και σε δυο χρόνια τα πρώτα άλμπουμ θα είναι sold out και θα βγαίνουν με νέο εξώφυλλο.

 

Μηδέν διαφήμιση, μηδέν διαθεσιμότητα μέτρια μετάφράση κακή επιμέλει χωρίς χρώμα επειδή έτσι τους ήρθε, και μετά φταίνε οι αναγνώστες ..... που ακόμα και αυτό το ανοσιούργημα που έβγαλαν τελικά το αγοράσαμε. Εγώ προσωπικά μπας και συνεχίσει η σειρά το πήρα δύο φορές .

  • Like 16
  • Λύπη 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  542
  • Reputation:   5520
  • Achievement Points:  609
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

H Mαμουθ είναι η εταιρεία που ολοι αγαπούν να την μισούν :lol: . Εάν έπαιρναν ένα ευρώ για κάθε καταρα που τους έστελναν δεν θα χρειαζόταν να εκδίδουν κομιξ  σίγουρο εισοδιημα .   Δικαιως υπαρχει γκρινια  , αλλα απο την αλλη εχει δωσει (κατ εμε ) τα μεγαλύτερα διαμάντια  και σε περιεχόμενο και σε ποιότητα ,. θα πρεπει ολοι να συνηθίσουν τους ρυθμούς της γιατί με αυτούς προχωράει  η εταιρεία αρκετα χρονια τωρα .

επειδη οι εκδοσεις της ειναι αρεστες σε πολυ κοσμο υπαρχουν και οι απατήσεις . Κανεις δεν μιλαει για την ανυπαρξια πλεον της anubis η το γκρεμισμα της οξυ οι οποιes εχουν μπει στον αυτοματο πιλοτο και φυτοζωουν  γιατι σε πολλους δεν εκαναν κλικ ολες οι εκδοσεις τους  και μαλιστα τωρα  με τις 2 super εκδοσεις hatcette και radnet τα υπερηρωικα μπηκαν σε αλλη διασταση και καλυψαν κατα πολυ τους fan του ειδους . 

ειναι φανερο οτι οι εκδοτικες εχουν θεματα και σιγουρα δεν πλουτιζουν . αυτο εχει σαν αποτελεσμα να πηγαινουν στοχευμενα .

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56289
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, ProfPhillipMortimer said:

Ασ αφήσει το γαμ..νο το Μπλουμπέρι να το πάρει ο Μικρός Ηρωας και σε ένα χρόνο θα έχουμε δει 20 άλμπουμ και σε δυο χρόνια τα πρώτα άλμπουμ θα είναι sold out και θα βγαίνουν με νέο εξώφυλλο.

 

Δεν νομίζω ότι κρατάει η Μαμούθ το Μπλούμπερι, όταν έχει τόσο καιρό να εκδώσει τεύχος. Λέγαμε ότι κρατούσε η Μαμούθ το Κόρτο Μαλτέζε και το τύπωσε ξαφνικά η Μικρός Ηρώς, οπότε κι εδώ πιστεύω ότι αν ήθελε η Μικρός Ηρώς να εκδώσει Μπλούμπερυ θα το έκανε. Το ότι δεν το κάνει, κάτι λέει κι αυτό για το πόσο δημοφιλές θεωρείται το συγκεκριμένο κόμικ...

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  762
  • Reputation:   7222
  • Achievement Points:  776
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αγαπητέ φίλε και πραγματικέ υποστηρικτή των κομικς στην Ελλάδα  constantinople τα ίδια λέγαμε και για τον Κόρτο πριν τον πάρει άλλος.

 

Πως είναι αριστούργημα αλλά δεν πουλάει, βέβαια άλλα αποδείχτηκαν μόλις άλλαξε εκδότη ....

 

Μιλάμε για μία εταιρεία που εκμεταλλεύτηκε την δουλειά άλλων  (Στρατίκη, Ψαρόπουλο κλπ ακόμα και Καμπανά για λίγο στους Σούπερ ήρωες)

 

παίρνοντας τα Αστεριξ , Τεν Τεν και λούκυ Λούκ με έτοιμο, μεγάλο κοινό 

 

έζησαν και ζούνε 4-5 οικογένειες χωρίς καμία άλλη ενασχόληση και με ελάχιστη προσπάθεια από αυτά τα κομικς

 

ότι έβγαλαν από μόνοι τους από την αδιαφορία τους δεν μακροημέρευσε και συνέχεια κάνουν απαξιωτικές δηλώσεις για το κοινό και τους πελάτες τους.

 

Ακόμα θυμάμαι πόσο στεναχωριόμουν παιδί ακόμα διαβάζοντας τη στήλη αλληλογραφίας των Σούπερ ηρώων για το πόσο λίγοι είναι οι αναγνώστες, δεν στηρίζουν τις εκδόσεις κλπ 

 

Ενώ το μόνο που τους νοιάζει είναι η άκοπη κονομα .... και έχουν περάσει και σε μεγάλο μέρος του κοινού και το τελείως εξωπραγματικό πως είναι και ρομαντικοί και ιδεολόγοι αγωνιστές των κομικς.

 

Ένα ένα μου έρχονται ... φοιτητής ήμουν και έβγαζαν τότε τα Μπονέλι  (Ντύλαν Ντογκ και Μυστερ ) όταν πέτυχα εκπρόσωπό τους σε μεγάλο κομιξάδικο του κέντρου ..

 

Έσπευσα να τους πω συγχαρητήρια για τις νέες εκδόσεις και έλαβα την απαξιωτική απάντηση τους:

θα τα σταματήσουμε όπου ναναι (ήταν ακόμα στα πρώτα τεύχη Ντυλαν νο 5 και Μυστερ 3)  δεν μας χέζει ο Μπονέλι, δεν βγάζουν τίποτα, τρέχουμε για 500€ το μήνα κέρδος κλπ

 

Εγώ τώρα μετά από 20 χρόνια θα απαντήσω δεν μας χέζει η Μαμούθ ... Ας κάνουν ότι τους φωτίσει ο θεός εγώ δεν τους στηρίζω.

 

Αν βγάλουν κάτι που θέλω θα το πάρω. Ως εδώ. Δεν ασχολούμαι άλλο μαζί τους. Θεωρώ πως όχι μόνο δεν έχουν προσφέρει αλλά έχουν κάνει ζημιά σαν συνολική αποτίμηση .

  • Like 9
  • Λύπη 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

@ constantinople  μπας και ψέλλισαν τίποτα για τα εξαντλημένα Ιζνογκούντ; (ξέρω, ξέρω, ο καθένας με τον πόνο του)

  • Like 4
  • Αστείο 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6226
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4250 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η αλήθεια είναι ότι όποιο καλό κόμικ κυκλοφορεί εκεί έξω , τα τελευταία χρόνια το εκδίδει η Cinebook  για τα  BD και η Epicenter για τα Bonelli!

Ευτυχώς υπάρχει και ο Μικρός Ήρως και βλέπουμε πολύ καλές προτάσεις που καλύπτουν όλα τα γούστα!

Πιστεύω ότι λίγο-λίγο η Μαμούθ αλλάζει απόψεις και τακτική ακριβώς γιατί τώρα με τον Μικρό Ήρωα δεν υπάρχουν δικαιολογίες.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56289
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

43 min ago , rolandofshire said:

@ constantinople  μπας και ψέλλισαν τίποτα για τα εξαντλημένα Ιζνογκούντ; (ξέρω, ξέρω, ο καθένας με τον πόνο του)

 

Είπε ότι αφού βγουν όλα τα νέα Ιζνογκούντ θα προχωρήσει σταδιακά σε ανατύπωση των τευχών 15 ως 20.

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85722
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

5 ώρες πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Αγαπητέ φίλε και πραγματικέ υποστηρικτή των κομικς στην Ελλάδα  constantinople τα ίδια λέγαμε και για τον Κόρτο πριν τον πάρει άλλος.

 

Πως είναι αριστούργημα αλλά δεν πουλάει, βέβαια άλλα αποδείχτηκαν μόλις άλλαξε εκδότη ....

 

Μιλάμε για μία εταιρεία που εκμεταλλεύτηκε την δουλειά άλλων  (Στρατίκη, Ψαρόπουλο κλπ ακόμα και Καμπανά για λίγο στους Σούπερ ήρωες)

 

παίρνοντας τα Αστεριξ , Τεν Τεν και λούκυ Λούκ με έτοιμο, μεγάλο κοινό 

 

έζησαν και ζούνε 4-5 οικογένειες χωρίς καμία άλλη ενασχόληση και με ελάχιστη προσπάθεια από αυτά τα κομικς

 

ότι έβγαλαν από μόνοι τους από την αδιαφορία τους δεν μακροημέρευσε και συνέχεια κάνουν απαξιωτικές δηλώσεις για το κοινό και τους πελάτες τους.

 

Ακόμα θυμάμαι πόσο στεναχωριόμουν παιδί ακόμα διαβάζοντας τη στήλη αλληλογραφίας των Σούπερ ηρώων για το πόσο λίγοι είναι οι αναγνώστες, δεν στηρίζουν τις εκδόσεις κλπ 

 

Ενώ το μόνο που τους νοιάζει είναι η άκοπη κονομα .... και έχουν περάσει και σε μεγάλο μέρος του κοινού και το τελείως εξωπραγματικό πως είναι και ρομαντικοί και ιδεολόγοι αγωνιστές των κομικς.

 

Ένα ένα μου έρχονται ... φοιτητής ήμουν και έβγαζαν τότε τα Μπονέλι  (Ντύλαν Ντογκ και Μυστερ ) όταν πέτυχα εκπρόσωπό τους σε μεγάλο κομιξάδικο του κέντρου ..

 

Έσπευσα να τους πω συγχαρητήρια για τις νέες εκδόσεις και έλαβα την απαξιωτική απάντηση τους:

θα τα σταματήσουμε όπου ναναι (ήταν ακόμα στα πρώτα τεύχη Ντυλαν νο 5 και Μυστερ 3)  δεν μας χέζει ο Μπονέλι, δεν βγάζουν τίποτα, τρέχουμε για 500€ το μήνα κέρδος κλπ

 

Εγώ τώρα μετά από 20 χρόνια θα απαντήσω δεν μας χέζει η Μαμούθ ... Ας κάνουν ότι τους φωτίσει ο θεός εγώ δεν τους στηρίζω.

 

Αν βγάλουν κάτι που θέλω θα το πάρω. Ως εδώ. Δεν ασχολούμαι άλλο μαζί τους. Θεωρώ πως όχι μόνο δεν έχουν προσφέρει αλλά έχουν κάνει ζημιά σαν συνολική αποτίμηση .

Φίλε @ ProfPhillipMortimer   αν και δεν είχα την τύχη να σε γνωρίσω από κοντά ,διαβάζοντάς σε τόσο καιρό εδώ έχεις κερδίσει την απεριόριστη εκτίμησή μου ,όχι  γιατί τα γούστα μας στα κόμικς συμπίπτουν σε μεγάλο βαθμό αλλά για τα εύστοχα σχόλιά σου και την κατάρτιση που δείχνουν να έχεις για το (αγαπημένο μας) αντικείμενο.

Θα είναι η πρώτη φορά που θα διαφωνήσω  σε κάποιο σχόλιο σου.

Η Μαμουθ δεν πάτησε μόνο στη δουλειά προηγούμενων εκδοτών για την "εύκολη κονόμα " .

Οσο ήταν ενεργό το θρυλικό δίδυμο των εκδοτών της (Κουτρουλάρης - Τσίτσοβιτς )τη δεκαετία του 80 αλλά και του 90 , η εκδοτική πρωτοπόρησε   και εκπαίδευσε  το Ελληνικό κοινό κόμικς σε top σχολές και δημιουργούς .Πρόχειρα αναφέρω τους τίτλους Σκαθάρι (μας σύστησε εξαιρετικούς Λατινοαμερικάνους κομίστες ),Σκορπιό (μια από τα ίδια ) ,Μαμουθκόμικς  ,Κατάκτηση της Δύσης  κ.λ.π  .Φυσικά δεν γίνεται να μην αναφέρω τον Pratt και όλες τις  BD σειρές που ξεκίνησε και ήταν ελάχιστα γνωστές στη χώρα μας .

Νομίζω ότι η φράση "κλειδί " στα παραπάνω βρίσκεται στη "δεκαετία του 80 αλλά και του 90".

Βρισκόμαστε στο "σωτήριον έτος "2023  ,σαράντα και πλέον χρόνια από το ξεκίνημα της εκδοτικής .Τα πάντα έχουν αλλάξει στον κόσμο και στον μικρόκοσμό μας των κόμικς, φυσικά και στην ίδια την Μαμουθ .

Ο ένας εκ των εκδοτών δυστυχώς δεν υπάρχει πια ,ο έτερος με τα χρόνια να τον βαραίνουν έχει ουσιαστικά "παραιτηθεί" ,οικονομικά η εκδοτική έχει περάσει από σαράντα κύματα τα τελευταία 20 χρόνια και στην ουσία πορεύεται στον αυτόματο.

'Εκανε λάθη ? 

Ασφαλώς ουκ ολίγα θα πω εγώ. Κάποια από αυτά καταστροφικά για την ύπαρξή της (συνεργασία με ΕΘΝΟΣ για όσους γνωρίζουν το στόρι).....

Αυτό για μένα εκτός από φυσικό (ποια από τις ιστορικές εκδοτικές στη χώρα μας δεν έκανε άραγε ?) δεν ακυρώνει σε καμιά περίπτωση την εν γένει προσφορά της και την θέση που της αρμόζει στην ιστορία των κόμικς στη χώρα μας .

Προσωπικά σαν αναγνώστης και φίλος των εκδόσεων Μαμουθ και έχοντας συνειδητοποιήσει τα παραπάνω δεν μ ενοχλεί πλέον κάτι σε σχέση με τις εκδόσεις της .

Γιατί πολύ απλά δεν περιμένω τίποτα  .

Δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι η εταιρεία θα πάρει τα πάνω της ξαφνικά και μια ωραία μέρα θα είναι όλα όπως παλιά .

Δεν γίνεται αυτό .

Προτιμώ αντί να χαλιέμαι ,να θυμάμαι να διαβάζω και να εκτιμώ όλα τα ωραία που κατά καιρούς έχει εκδόσει και να παίρνω (αν και όποτε κυκλοφορήσουν ) κανα Λούκι Λουκ ,Αστεριξ ή Μπλεικ &Μορτιμερ ....Αν και όποτε ......

Στα γράφει αυτά ένας τρελαμένος φαν του Μπλούμπερι ........:crying:

Υ.Γ Sorry για το σεντόνι.........

 

Επεξεργασία από φλοκ
  • Like 23
  • Respect 5
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

2 λεπτά πριν, φλοκ είπε:

συνεργασία με ΕΘΝΟΣ για όσους γνωρίζουν το στόρι

Do tell!!!! Δε την ξέρουμε την ιστορία:wow:

  • Like 7
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85722
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

1 λεπτό πριν, rolandofshire είπε:

Do tell!!!! Δε την ξέρουμε την ιστορία:wow:

What happens in Vegas stays in Vegas   :lol: :up:

  • Αστείο 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

21 λεπτά πριν, φλοκ είπε:

What happens in Vegas stays in Vegas   :lol: :up:

Εεεεεεελααααααααααααααααααα

Όχι μυστικά από την παρέα:PPP:

  • Αστείο 8
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  762
  • Reputation:   7222
  • Achievement Points:  776
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αγαπητέ Φλοκ σε ευχαριστώ για την απάντηση σου,

 

Η εκτίμηση είναι αμοιβαία και η απεριόριστη αγάπη μας για τα κομικς κοινή.

 

Συμφωνώ σε ότι λες, ειδικά για τη δεκαετία του 80.

 

Συμφωνώ επίσης ότι πια από την εκδοτική δεν περιμένουμε τίποτα.

 

Απλά η δική μου, αυστηρή συμφωνώ κριτική, ήταν για τη συνολική πορεία. Τα πρώτα 10-15 καλά χρόνια και τα 30 μετά άθλια ....

 

Να είμαστε όλοι καλά και να διαβάζουμε πάντα και στα Ελληνικά υπέροχα κομικς, όπως γουστάρουμε !!!!

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56289
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εγώ πάντως προσδοκώ ανάσταση νεκρών! :vampir:

  • Like 6
  • Αστείο 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95123
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

22 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Εγώ πάντως προσδοκώ ανάσταση νεκρών! :vampir:

 

Το Πάσχα πέρασε. Του χρόνου πάλι. :poke2:

 

 

:beer:

  • Αστείο 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ ProfPhillipMortimer  και @ φλοκ  σε ένα κόσμο τοξικών ιντερνετικών αντιπαραθέσεων ένα τόσο ωραίο και ευγενικό πινγκ πονγκ απόψεων δρα ως όαση. :beer:

  • Like 14
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64371
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα από όσα είπε ο @ φλοκ  Δημοσθένης. :) 

 

Δεν ισοπεδώνω τα πάντα, η προσφορά της Μαμούθ σαν εκδοτική είναι αδιαπραγμάτευτη. Είναι η τελευταία των "παλιών" που είναι ενεργή ακόμα. :respect: Από μόνο του αυτό είναι επίτευγμα...

Φυσικά δεν συγκρίνω περασμένες δεκαετίες με το σήμερα. Άλλες εποχές, άλλες καταστάσεις, άλλα δρώμενα. Έχω ζήσει αυτές τις δεκαετίες και γνωρίζω από πρώτο χέρι. 

 

Στο τιμόνι της εκδοτικής αυτή τη στιγμή είναι ένας νέος άνθρωπος. Κληρονόμησε την ιστορία της εκδοτικής με τα καλά και τα λάθη της. Προσπαθεί να γράψει τη δική του ιστορία. Θα τα καταφέρει; θα δείξει το μέλλον :thinking:

Αν περιμένω κάτι καλύτερο; θα έλεγα ελπίζω σε κάτι καλύτερο... Γιατί; γιατί πιστεύω στο νέο αίμα και γιατί γενικά είμαι αισιόδοξο άτομο :) 

Για τα νέα μέλη : είστε τυχεροί που έφτασε στον καιρό σας ένα τόσο βαρύ όνομα. Σας το λέει αυτός που είδε τον Δραγούνη, τον Καμπανά, τον πατέρα Ανεμοδουρά, τον θείο Ανεμοδουρά, τον Τερζόπουλο, την Βαβέλ, το Παραπέντε, να κλείνουν.... μαζί τους έκλεισε και ένα μεγάλο κεφάλαιο των κόμικς στην Ελλάδα.

 

:cheers3:

 

  • Like 22
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1369
  • Reputation:   9857
  • Achievement Points:  1385
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3083 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Πάντως για το Μπλούμπερυ εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον Προφέσορ ότι φταίει η Μαμούθ που δεν πουλάει. Γιατί περιμένουν να πουλήσει από μόνο του, ενώ δεν έχει την αναγνωρισιμότητα που έχει ο Αστερίξ, ο Λούκυ Λουκ και ο ΤενΤεν. Πρέπει να κάνουν κάποιες προωθητικές ενέργειες για να το μάθει ο κόσμος. Π.χ. να δώσουν μερικά τεύχη για κριτικές ή για κλήρωση και να ανεβάζουν μερικά σκίτσα από το κόμικ στην σελίδα τους στο facebook. Θα μπορούσαν ίσως να βάλουν και διαφήμιση στο Μπλεκ (που λόγω περιεχομένου θα ενδιαφέρει πολλούς φαν των western) αλλά και στα δικά τους κόμικς, ειδικά στο Λούκυ Λουκ.

Επεξεργασία από jimakoszs97
  • Like 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

15 ώρες πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

 

Έλεος με τη Μαμουθ που πάντα για την δική της ανικανότητα και ανεπάρκεια κατηγορεί τους πελάτες της.

 

Ασ αφήσει το γαμ..νο το Μπλουμπέρι να το πάρει ο Μικρός Ηρωας και σε ένα χρόνο θα έχουμε δει 20 άλμπουμ και σε δυο χρόνια τα πρώτα άλμπουμ θα είναι sold out και θα βγαίνουν με νέο εξώφυλλο.

 

Μηδέν διαφήμιση, μηδέν διαθεσιμότητα μέτρια μετάφράση κακή επιμέλει χωρίς χρώμα επειδή έτσι τους ήρθε, και μετά φταίνε οι αναγνώστες ..... που ακόμα και αυτό το ανοσιούργημα που έβγαλαν τελικά το αγοράσαμε. Εγώ προσωπικά μπας και συνεχίσει η σειρά το πήρα δύο φορές .

Xωρίς να θεωρώ άδικη την οργή σου, δε νομίζω ότι μπορούμε να πούμε τα μολύβια του Ζιρό/Μεμπιούς ανοσιούργημα. Το σενάριο του Σαρλιέ είναι εκεί, τα μολύβια του Ζιρό είναι εκεί, ο Μπλούμπερι είναι εκεί.

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39455
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  38
  • Reputation:   311
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 ώρες πριν, jimakoszs97 είπε:

Θα μπορούσαν ίσως να βάλουν και διαφήμιση στο Μπλεκ (που λόγω περιεχομένου θα ενδιαφέρει πολλούς φαν των western) αλλά και στα δικά τους κόμικς, ειδικά στο Λούκυ Λουκ.

 

οχι διαφημισεις σε τομακια η αλμπουμ παρακαλω δεν ειναι επιθυμητο απο μερους μου κατι τετοιο

σε πολυθεματικα περιοδικα, ιστοσελιδες/ σοσιαλ/ ιντερνετ, ραδιοφωνο/ τηλεοραση ,κλπ ας κανει οτι θελει

οχι στα λουκυ λουκ και στα αστεριξ μου, τα θελω καθαρα απο διαφημισεις αλλων εντυπων

αλλιως στο τελος θα καταληξουν να εχουνδιαφημισεις απο πορτοκαλαδες/ λεμοναδες/ κλπ ασχετα και δεν θα το ηθελα

Επεξεργασία από ATHANATOS
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αυστηρός ο Προφέσορ αλλά δεν έχει κι άδικο σε όλα όσα είπε για τη ΜΑΜΟΥΘ.
Θα διαφωνήσω μόνο στο σημείο που λέει ότι σαν γενική αποτίμηση η εταιρεία όλα αυτά τα χρόνια δεν έχει προσφέρει και πολλά.

Σίγουρα πρόσφερε.

Κι άντε στα Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, ΤενΤεν, Ιζνογκούντ πράγματι βρήκε έτοιμο κοινό από προηγούμενους εκδότες, αλλά μας σύστησε και καινούριες, πολύ ποιοτικές, σειρές (Μπλούμπερυ, Μπλέικ & Μόρτιμερ, Θόργκαλ, Κόρτο Μαλτέζε, Κατάκτηση της Δύσης κτλ).

Και μόνο γι΄αυτό :respect:

Όμως τα τελευταία σχεδόν 20 χρόνια όντως δεν προσφέρει.

Μόνο με Αστερίξ και ΛΛ ασχολείται συστηματικά.

Που και πάλι, στα ΛΛ τελευταία δεν μας τα λέει και πολύ καλά που σταμάτησε να βγάζει επανεκδόσεις :thinking:

 

Σταύρο, το ανοσιούργημα στο Μπλούμπερυ εννοεί φαντάζομαι το ότι βγήκε ασπρόμαυρο και με λάθη στη μετάφραση.

 

@ constantinople  διαφωνώ στο ότι ο Μικρός Ήρωας δεν πήρε τα δικαιώματα του Μπλούμπερυ επειδή δεν πιστεύει στη δημοφιλία της σειράς.

Εδώ βγάζει κάτι Τερματοφύλακες Γιατρούς και Ρόυ οφ δε Ρόβερς.

Έβγαλε το Λάργκο Γουίντς, που μέχρι πριν κάποια χρόνια μόνο 3-4 άτομα εδώ μέσα το ξέραμε.

Mια χαρά μπορούσε να βγάλει το Μπλούμπερυ αν είχε τη δυνατότητα, αλλά λογικά δεν μπορούσε επειδή η ΜΑΜΟΥΘ είχε καβατζώσει τα δικαιώματα.
'Αλλωστε δεν είναι μια σειρά που την παράτησε για πάρα πολύ καιρό.
Το μεγαλύτερο διάστημα που δεν εξέδωσε κάποιο τεύχος ήταν 7 χρόνια.

Αλλά τότε ο Μικρός Ήρωας δεν ασχολούνταν με BD. Δεν θα τον ενδιέφερε μια τέτοια έκδοση.

Τώρα όμως που ασχολείται είναι ευκαιρία να πάρει τα δικαιώματα μιας σειράς που η ΜΑΜΟΥΘ απαξιώνει.

Μακάρι να πάρει τα Μπλούμπερυ ή τα Θόργκαλ :pray:

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δυστυχώς οι φανς των κόμικς είμαστε πιο ρομαντικοί απ'τους εκδότες.

Προσωπικά πάντως προσπαθώ να αποβάλω τον όποιο ρομαντισμό μου και να κοιτάω το αποτέλεσμα και το τι με καλύπτει σαν καταναλωτή.

Λέει ο Βαλτάσαρ ότι είναι ουσιαστικά "τιμή" μας που συνεχίζουμε να'χουμε στις μέρες μας μια ιστορική εταιρεία σαν τη Μαμούθ (κι ας φυτοζωεί).

Εγώ θα γίνω εντελώς κυνικός (και πρακτικός) και θα πω ότι δεν με νοιάζει το όνομα μιας εταιρείας.

Με νοιάζει να διαβάζω τα αγαπημένα μου κόμικς, άμεσα αφότου κυκλοφορήσουν στο εξωτερικό, σε αξιοπρεπείς εκδόσεις, με σωστή μετάφραση και επιμέλεια.

Άλλωστε δεν βγαίνουν πολλά άλμπουμ το χρόνο απ'αυτές τις σειρές, άρα δεν είναι δύσκολο να συμβαδίζεις με την κυκλοφορία της Γαλλίας.

Δεν μπορεί να το κάνει αυτό πλέον η Μαμούθ;

Γεια σας τότε.

Ας κλείσει, να πάρει μια άλλη εταιρεία τα δικαιώματα, που έχει όρεξη για δουλειά.

Εσείς πιστεύετε ότι αν κλείσει η Μαμούθ θα σταματήσουν να βγαίνουν Αστερίξ και Λούκυ Λουκ;

Ούτε καν. Ένα σωρό εταιρείες θα σφαχτούν να πάρουν τα δικαιώματα.

Ακόμα και τα Μπλέικ & Μόρτιμερ πιστεύω θα βρεθεί εκδότης να τα θέλει.

 

Το χειρότερο με τη Μαμούθ είναι ότι δεν έχουν πλέον αξιοπιστία και δεν βλέπω να έχουν όρεξη.

Αν το έβλεπα δεν θα ήμουν τόσο επικριτικός μαζί τους.

Δεν γίνεται να τους στέλνω μήνυμα στο fb και να μου απαντούν μετά από μέρες ή να μην απαντούν καν.

Δεν γίνεται να μου λένε ψέματα, ότι το τάδε τεύχος θα κυκλοφορήσει σε μια βδομάδα πχ και να κυκλοφορεί σε δυο μήνες.

Δεν γίνεται άλλα να μου λένε τη μία μέρα, άλλα την επόμενη.

Πχ κάτι πολύ πρόσφατο.

Είπαν στον @ constantinople  ότι το Ιζνογκούντ βρίσκεται στο τυπογραφείο και θα κυκλοφορήσει σε λίγες μέρες.

Εγώ τους έστειλα μήνυμα τη Δευτέρα και χθες μού απάντησαν (τρεις μέρες μετά και αφού τους ξανα-"ενόχλησα") ότι το Ιζνογκούντ τώρα πάει για τυπογραφείο (δεν έχει πάει ακόμα) και θα κυκλοφορήσει σε 2 βδομάδες (άρα βάλτε μήνα τουλάχιστον).

Εμένα αυτή η κοροϊδία δεν μ'αρέσει.

 

  • Like 11
  • Λύπη 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.