Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα από τις εκδόσεις "ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ" (2023)


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 ώρες πριν, daredevil21 είπε:

Μπαίνω σήμερα στο ψιλικατζίδικο, αποφασισμένος να πάρω την λευκή ίριδα, και τελικά.. Πήρα τον αστεριξ στους Βέλγους :lol: Έχω σκεφτεί πρώτα να διαβάσω τα άλμπουμ του γκοσινυ και στην συνέχεια να μπω στα πιο σύγχρονα. Αυτό είναι μόλις το 3ο άλμπουμ που αγοράζω.

Ε ναι. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Το Αστερίξ στους Βέλγους είναι το τελευταίο του Γκοσινί. Για την ακρίβεια πέθανε λίγο πριν το τελειώσουν. Σαν φόρος τιμής υπάρχει ένα θλιμμένο λαγουδάκι στην τελευταία σελίδα. Έτσι τον έλεγε η γυναίκα του. 

  • Like 17
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 490
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

46 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Ε ναι. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Το Αστερίξ στους Βέλγους είναι το τελευταίο του Γκοσινί. Για την ακρίβεια πέθανε λίγο πριν το τελειώσουν. Σαν φόρος τιμής υπάρχει ένα θλιμμένο λαγουδάκι στην τελευταία σελίδα. Έτσι τον έλεγε η γυναίκα του. 

Ωραίες πληροφορίες, δεν τις ήξερα, ευχαριστώ φίλε @ Manitou

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Καλησπέρα! Μαύρα μάτια κάνατε να με δείτε στο συγκεκριμένο topic! Να πω την αλήθεια, μπούχτισα με αυτά που βλέπω από τη ΜΑΜΟΥΘ... Και δεν εννοώ το ότι υπάρχουν καθυστερήσεις ή ότι δεν εκδίδουν τελικά όσα υπόσχονται! Προσωπικά, ως αναγνώστης έχω υπομονή και ξέρω ότι από το 2020 κι έπειτα, μπορεί να κινούνται αργά, αλλά βλέπουμε ωραία πράγματα. Άλλο είναι που με πειράζει... Το ότι έχει κολλήσει σε συγκεκριμένους τίτλους κι ως εκεί... Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, Ιζνογκούντ, επανεκδόσεις Τεντεν. Το μόνο που πραγματικά είναι κάπως πιο ιδιαίτερο, είναι τα Μπλεϊκ και Μόρτιμερ. Θα ήθελα να δω κι άλλα Γαλλοβελγικά, κι ενώ γνωρίζω τη δυσκολία του εγχειρήματος, δεν μπορώ να παραβλέψω την προσπάθεια του Μικρού Ήρωα που έχει αποδείξει περίτρανα ότι η έκδοση BD δεν συνιστά αδιαπέραστο εμπόδιο! Θέλω με άλλα λόγια να δω να εκδίδεται από τη ΜΑΜΟΥΘ, αν όχι κάποια σειρά, η οποία ενέχει ένα α οικονομικό ρίσκο όσο να πεις, ένα graphic ovel, έστω τη συνέχεια του Viva Αναρχία, που ήταν πολύ καλο κόμικ( αν και κάπως ακριβό ομολογουμένως). Βέβαια, εδώ οφείλω να παραδεχτώ ότι δεν έχω εξαντλήσει ακόμη τον κατάλογο της ΜΑΜΟΥΘ... Δηλαδή την Τρελή της Σάκρε Κε ας πούμε, δεν την έχω αγοράσει ακόμη. Οπότε, δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να έχω την απαίτηση να κυκλοφορούν τέτοιου είδους εκδόσεις, όταν εγώ δεν έχω στηρίξει οικονομικά την εταιρεία. Παρ' όλα αυτά, ως τακτικός αναγνώστης που τιμά τουλάχιστον το 75-80% των νέων εκδόσεων και των επανατυπώσεων, νομίζω μπορώ να πω εκφράσω μια γνώμη, όχι απαραίτητα ως παράπονο, αλλά κι ως feedback!:cheers3:

  • Like 17
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Που είσαι ρε Θοδωρή, μας έλειψες.

Ήσουν απ΄τους ελάχιστους που είχαν ακόμα την υπομονή να επικοινωνούν με την εκδοτική και να μας φέρνουν νέα, άσχετα αν τα μισά και βάλε δεν επιβεβαιώνονταν (δεν φταις εσύ σ΄αυτό εξάλλου).

 

:beer:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

19 hours ago, Manitou said:

Ε ναι. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Το Αστερίξ στους Βέλγους είναι το τελευταίο του Γκοσινί. Για την ακρίβεια πέθανε λίγο πριν το τελειώσουν. Σαν φόρος τιμής υπάρχει ένα θλιμμένο λαγουδάκι στην τελευταία σελίδα. Έτσι τον έλεγε η γυναίκα του. 

 

Συγκεκριμένα ο Goscinny πέθανε όταν ο Uderzo ζωγράφιζε το τμήμα 28Β (μιλάω για τα άσπρα κυκλάκια στο κάτω μέρος κάθε σελίδας). Από κει και πέρα θα παρατηρήσεις ότι ο ουρανός βρέχει ή είναι συνεφιασμένος/γκρίζος. Δεν υπάρχει άλλος γαλάζιος ουρανός μέχρι το τέλος του τεύχους. :(

  • Like 14
  • Respect 4
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

23 ώρες πριν, Manitou είπε:

Ε ναι. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Το Αστερίξ στους Βέλγους είναι το τελευταίο του Γκοσινί. Για την ακρίβεια πέθανε λίγο πριν το τελειώσουν. Σαν φόρος τιμής υπάρχει ένα θλιμμένο λαγουδάκι στην τελευταία σελίδα. Έτσι τον έλεγε η γυναίκα του. 

Όχι ακριβώς. Το λαγουδάκι που κλαίει είναι η γυναίκα του γιατί έτσι την έλεγε ο Γκοσινί

  • Like 16
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, Kurdy Malloy είπε:

Όχι ακριβώς. Το λαγουδάκι που κλαίει είναι η γυναίκα του γιατί έτσι την έλεγε ο Γκοσινί

Ναι έχεις δίκιο. Το θυμόμουν ανάποδα. Όπως επίσης θυμόμουν και την ιστορία με το γκρι ουρανό. Ωραίες πληροφορίες όπως και να έχουν!

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To σενάριο πάντως στους Βέλγους είναι εξ΄ολοκλήρου του Γκοσινί, το λέω για να μη νομίζει κάποιος ότι τις τελευταίες σελίδες τις έγραψε ο Ουντερζό.
Πρώτα γράφεται το σενάριο και μετά δίνεται στον σχεδιαστή.

Μάλιστα κάπου διάβασα ότι ο Γκοσινί είχε ήδη αρχίσει να γράφει το σενάριο για το επόμενο άλμπουμ, βασικά είχε γράψει σχεδόν το μισό.
Ο Αστερίξ στο Τσίρκο θα ήταν ο τίτλος του άλμπουμ :)

 

 

  • Like 14
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Απολαυστικός ο αστεριξ στους Βέλγους. Το ευχαριστήθηκα και γέλασα πολύ.  Όταν οι Έλληνες μεταφραστές έχουν κέφια (και περίσσιο ταλέντο), μπορούν να απογειώσουν ένα ξενόγλωσσο κόμικ . Η απόδοση των ονομάτων όλα τα λεφτά. Ακόμα σκέφτομαι το μπαστουνοβλαχιξ και γελάω, άσε η προφορά που με έκανε να κοιτάξω ξανά το εξώφυλλο μήπως είχα αγοράσει τον "αστεριξ στον θεσσαλικό κάμπο":lol:. Μου έφτιαξε την διάθεση. 

  • Like 11
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

9 ώρες πριν, daredevil21 είπε:

Απολαυστικός ο αστεριξ στους Βέλγους. Το ευχαριστήθηκα και γέλασα πολύ.  Όταν οι Έλληνες μεταφραστές έχουν κέφια (και περίσσιο ταλέντο), μπορούν να απογειώσουν ένα ξενόγλωσσο κόμικ . Η απόδοση των ονομάτων όλα τα λεφτά. Ακόμα σκέφτομαι το μπαστουνοβλαχιξ και γελάω, άσε η προφορά που με έκανε να κοιτάξω ξανά το εξώφυλλο μήπως είχα αγοράσει τον "αστεριξ στον θεσσαλικό κάμπο":lol:. Μου έφτιαξε την διάθεση. 

Αν τα ονόματα σου φτιάχνουν έτσι τη διάθεση, τσέκαρε τους Νορμανδούς οπωσδήποτε. Α ρε Φωτογραφ:lol:

  • Like 9
  • Αστείο 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Νορμανδοί έχουν τέλεια ονόματα. Επίσης απίθανο γέλιο έχουν και οι Βρετανοί. Και οι Ελβετοί. Και και και...πωωωω κάτι λευκές Ίριδες μπροστά σε αυτά αδικουνται τόσο πολύ...

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.