Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Πάντως με τέτοιους διαλόγους, όσκαρ δεν παίρνουμε! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εποικοδομητικός και γόνιμος διάλογος επιπέδου Alan Moore στα μέσα των '80s. Μεστός σε νόημα κι όμως αληθοφανής και ζωντανός. Δεν λες καλά που έγινε κι αυτό και κάπως ξυπνήσαμε από την αποχαύνωση του καύσωνα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

17 λεπτά πριν, Ilias είπε:

Alan Moore στα μέσα των '80s.

Τώρα που είπες αυτό, εσύ είσαι που έχεις μεταφράσει το V for Vendetta; (sorry για το offtopic, απλά το διαβάζω τώρα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

44 λεπτά πριν, rolandofshire είπε:

Τώρα που είπες αυτό, εσύ είσαι που έχεις μεταφράσει το V for Vendetta; (sorry για το offtopic, απλά το διαβάζω τώρα)

Όχι, δυστυχώς. Θα το ήθελα πολύ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 103: Daredevil - Η Βουή και η Μανία

 

Daredevil_Vol_3_1.webp  Daredevil_Vol_3_5.webp  Daredevil_Vol_3_3.webp

 

Αρχικά να πω ότι αυτός ο τόμος με κέρδισε από το όνομα και μόνο γιατί το όνομα Sound and Fury μου θύμισε το The Fire and the Fury των αγαπημένων Firewind. Anyway μετά από αρκετή ρετρίλα γυρίσαμε ξανά στους σύγχρονους τόμους και μάλιστα σε ένα τόμο με ιστορίες που βγήκαν πολύ πρόσφατα σε σχέση με τις περισσότερες της συλλογής.

 

Μια νέα σειρά Daredevil δια χειρός Mark Waid

 

1118full-daredevil_-sound-and-fury-screenshot.jpg

 

Ο Daredevil ως σειρά έχει περάσει από κάποια reboots (μάλιστα πολύ πριν η Marvel το κάνει μόδα) και αν μπορούμε να είμαστε χαρούμενοι για κάτι είναι ότι έχουμε δει στα ελληνικά ιστορίες από όλες εκείνες τις εποχές. Έχουμε δει ιστορίες του Stan Lee από το πρώτο Vol. του τίτλου, ενώ το δεύτερο που κινήθηκε αρκετά στο Marvel Knights imprint συνέβη στα τέλη των 90s με πρώτη ιστορία το Φύλακας Δαίμονας που είδαμε στο νούμερο 47 της συλλογής. Στα 00s πέρασαν αρκετές δυνατές δημιουργικές ομάδες όπως οι Bendis-Maleev και Brubaker-Lark που άφησαν καλές ιστορίες, ωστόσο το Shadowland που είδαμε στον τόμο 77 έφερε αλλαγές στην υπερηρωική ζωή του Ανθρώπου Χωρίς Φόβο.

 

Daredevil_Vol_3_9_Textless.webp

 

Το Η Βουή και η Μανία απεικονίζει μια νέα αρχή δια χειρός του μεγάλου Mark Waid και είναι ουσιαστικά το τρίτο Vol. ιστοριών του ήρωα με νέα αρίθμηση. Η λογική του Waid είναι να επαναφέρει τον Matt σε μια παλιότερη κατάσταση και να γράψει ιστορίες που ταίριαζαν με το παλιότερο ύφος των ιστοριών του δίνοντας βάσει στη ζωή του ως δικηγόρος. Ο Waid ανακατεύει διαφορετικούς κακούς και πρόσωπα και σαν πρώτο επιλέγει τον Spot (που είδαμε πρόσφατα στο Across the Spider-Verse), ενώ σύντομα ο Matt θα έρθει αντιμέτωπος και με τον Klaw αλλά και με τον Captain America για όσα έγιναν στο Shadowland.

 

Daredevil-3-Klaw.webp

 

Γενικά ακολουθεί το μοτίβο πιο σύγχρονων σειρών δηλαδή πολλές και διαφορετικές ιστορίες συν κάποιες side πχ η ιστορία του Ahmed Jobrani, ενός Μουσουλμάνου που πηγαίνει στο δικαστήριο λόγω ενός περιστατικού αστυνομικής βίας και την οποία οι Matt και Foggy πρέπει να εγκαταλείψουν λόγω μιας φήμης που υπάρχει ότι ο Daredevil είναι ο Matt και την οποία διαρκώς αρνείται, αλλά υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί εναντίον του στο δικαστήριο και να του προκαλέσει προβλήματα.

 

Daredevil_01_0021.jpg

 

Σε γενικές γραμμές είναι μια ιστορία με καλές κριτικές, με καλό σεναριογράφο, χωρίς όμως να ξεχωρίζει πολύ σε θέμα ύφους και concept όπως οι ιστορίες του Miller ή ο Φύλακας Διάβολος του Smith. Το στυλ του Rivera έχει μια ρετρίλα και είναι λίγο πιο σκοτεινό και δε με χαλάει να δω τον Daredevil και κάπως αλλιώς σχεδιαστικά. Θεωρείται από τους πολλούς πρωτοποριακούς σχεδιαστές του ήρωα σε διάφορες εκφάνσεις του και θα καταλάβετε τι εννοώ όσο τα διαβάζετε. Έχει μέγεθος όσο περίπου ένας μέσος τόμος στις 150 σελίδες και το αναμένουμε εντός της εβδομάδας Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

Υπόψιν επίσης ότι κάποια δεν τα ψηφίσαμε για τη Hachette επειδή θα τα έβγαζε η Radnet. Αν ξέραμε ότι η Radnet σταματάει στο 90, μπορεί ορισμένα αποτελέσματα να ήταν διαφορετικά. Γι'αυτό θα πρέπει να κάνουμε τα αδύνατα-δυνατά για να συνεχιστεί η συλλογή της Radnet από κάποιον άλλον. Οι πρώτες πληροφορίες που λαμβάνω για αυτό το θέμα πάντως είναι ενθαρρυντικές. 

 

Πλάκα θα έχει να σταματήσει η Hachette αυτη τη σειρά για να ξεκινήσει τη συλλογή των Κλασικών Υπερηρώων...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

On 8/7/2023 at 3:42 AM, nikolas12 said:

Αρχικά να πω ότι αυτός ο τόμος με κέρδισε από το όνομα και μόνο

 

VOUIMANIA.thumb.jpg.9d6d336a5cb06bc6f9e9d3178e0b7109.jpg :fiou:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10075
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ο τίτλος The sound and the fury προέρχεται από τον Μάκβεθ του Σαίξπηρ στον μονόλογό του ο Μάκβεθ στην 5η σκηνή της 5ης πράξης αναφέρει: 

Παράθεση

Life...

...It is a tale
Told by an idiot, full of sound and fury
Signifying nothing

Την φράση αυτή χρησημοποίησε κι ο Γουίλιαμ Φόκνερ (1897-1962) για τίτλο του πιο διάσημου ίσως μυθιστορήματός του γραμμένου του 1923. Στα ελληνικά κυκλοφορεί σαν Η βουή και η μανία (εκδόσεις Καστανιώτη) ή Η βουή και η αντάρα (εκδόσεις Πάπυρος)

Η ΒΟΥΗ ΚΑΙ Η ΑΝΤΑΡΑ - πίξελbooksΗ ΒΟΥΗ ΚΑΙ Η ΜΑΝΙΑ - Βιβλιοπωλεία Εκδόσεις Μαλλιάρης Παιδεία,  960-03-3245-2, 978-960-03-3245-2, 960-03-3245-2, 9600332452,  978-960-03-3245-2, 9789600332452

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

10 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

VOUIMANIA.thumb.jpg.9d6d336a5cb06bc6f9e9d3178e0b7109.jpg :fiou:

 

Που βρήκες αυτή τη φωτογραφία μου;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Κοίταξε καλύτερα καλό μου παιδί, δεν είναι φωτογραφία, είναι καλλιτεχνική απεικόνιση! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αγοράστηκε ο τόμος. Με το πρώτο ξεφύλλισμα διαπίστωσα ότι οι 45+ (κοντεύω) θα χρειαστούν επίσκεψη στον οφθαλμίατρο τους. Η γραμματοσειρά που επιλέχθηκε σε συνδυασμό με το μικρό μέγεθος των τόμων της Hachette (δεν είναι Radnet, τι να κάνουμε) θα δυσκολέψει τους φίλους που είναι στα πρόθυρα της πρεσβυωπίας. :D

Υ. Γ Ο επόμενος τόμος των Avengers:mafia: είναι must για τους ρετρομανεις. :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πριν από 1 ώρα, karolos79 είπε:

Υ. Γ Ο επόμενος τόμος των Avengers:mafia: είναι must για τους ρετρομανεις. :dance:

Δεν σκόπευα να τον αγοράσω, αλλά διαβάζω ότι θα περιέχει 11 τεύχη! Ίσως τελικά τον αγοράσω. Θα δω. Θα εξαρτηθεί και από το πόσο εύκολα θα βρω τον τόμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

7 hours ago, theforce said:

διαβάζω ότι θα περιέχει 11 τεύχη!

 

"Number of pages: 232" (hachettepartworks.com)

 

 

      Cheers!

 

   :beer:   (μπύρα χωρίς αλκοόλ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  128
  • Reputation:   897
  • Achievement Points:  129
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 8/12/2023 at 4:42 PM, karolos79 said:

Ο επόμενος τόμος των Avengers:mafia: είναι must για τους ρετρομανεις. 

Πες μας δύο λόγια για αυτόν,  ως άτυπο preview

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

11 ώρες πριν, Yorugosu είπε:

Πες μας δύο λόγια για αυτόν,  ως άτυπο preview

Το Korvac Saga είναι σειρά ιστοριών της Marvel γραμμένη από τον Jim Shooter, με ένα τεράστιο ρόστερ χαρακτήρων (πάνω από 20). Αυτό το κλασικό "graphic novel" στα τέλη της δεκαετίας του '70, φέρνει τους Εκδικητές απέναντι στην πιο θανατηφόρα απειλή τους μέχρι σήμερα, τον Michael Korvac, έναν αρχικά τεχνικό υπολογιστών του μέλλοντος στο εναλλακτικό σύμπαν Earth-691, που στην εξέλιξη του, αποκτά κοσμικές δυνάμεις και ελπίζει να αναδιαμορφώσει το παρόν στο κυρίως σύμπαν Earth-616. Ανοίγει με το "Thor Annual #6 όπου ο Thor συνεργάζεται με τους Guardians of the Galaxy εναντίον του Korvac τον 31ο αιώνα.

 image.thumb.png.14bc6ce75c733bf36beb3f0df236daf7.png

 

Στη συνέχεια, στα Avengers #167-168 και #170-177, οι ήρωες μας ενώνουν τις δυνάμεις τους με τους Guardians of the Galaxy εναντίον του Michael Korvac, με τη βοήθεια επιπλέον υπερηρωων όπως οι Black Widow, Hercules, Quicksilver, Ms. Marvel, Captain Marvel. Φυσικά, χρειάζεται να αντιμετωπίσουν στην πορεία, τους Ultron και the Collector (Συλλέκτη), μέχρι την τελική μάχη με τον Korvac. 

image.thumb.png.20f4298eb04c12b6eb01c63a64f9a338.png

 

image.thumb.png.fc57816d3f061906621bfbc919e47278.png

 

image.thumb.png.309d6cc7e79a96b4d95babaeb5aa1c93.png

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27040
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 29/7/2023 στο 1:33 ΜΜ, theforce είπε:

Και οι 2 συλλογές ανακοίνωσαν ανανέωση όταν συνυπήρχαν. Η ζημιά πιστεύω ότι οφείλεται σε άλλους παράγοντες. Οι συλλογές μοιάζουν μεν, αλλά έχουν εντελώς διαφορετική φιλοσοφία. Γι΄αυτό και δεν τις αγοράζει ακριβώς το ίδιο κοινό. Υπάρχουν αυτοί που αγοράζουν ανελλιπώς και τις 2, υπάρχουν αυτοί που αγοράζουν μόνο μία από τις 2, υπάρχουν και αυτοί που αγοράζουν επιλεκτικά τίτλους και από τις 2.
Εσένα πώς σε επηρέασε; 

 

Εάν οι ιστορίες της "Radnet" δεν πρόκειται να πιάσουν ποτέ της "Hachette" με κάποιες μικρές εξαιρέσεις, τότε το αναγνωστικό κοινό που γουστάρει υπερηρωικά δε θα έπρεπε να έχει προτίμηση. Εκτός και αν κάποιος αγόραζε ξενόγλωσσους τόμους της "Hachette" από πριν, είχε ήδη ένα μεγάλο αριθμό και δεν επιθυμούσε να ξεκινήσει την ελληνική έκδοση. Προσωπικά έχω δηλώσει από την πρώτη στιγμή ότι θα με δυσκόλευαν παράλληλα και οι δύο, όπως και έγινε και φαίνεται μέχρι σήμερα. Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα τα πάρω, απλώς καθυστερώ πολύ και οι αγορές μου δεν προσμετρώνται στις πωλήσεις που περιμένει να δει η "Radnet" κάθε μήνα, με αποτέλεσμα να έχει άλλη εικόνα, να φαίνεται προς στιγμήν ότι τα απούλητα είναι περισσότερα και για να ακολουθήσει το ίδιο τιράζ να πρέπει να ξοδεύει περισσότερα απ' αυτά που περίμενε ότι θα εισπράξει για να προχωρήσει.

 

Από την άλλη, εγώ ήθελα να πάρω τους επόμενους 20 τόμους, δοκίμασα 5 φορές μέσα σε δύο μέρες και μου έβγαζε σφάλμα με τη διεύθυνση, πήρα τηλέφωνο ώρες καταστημάτων και δεν το σήκωναν, όπου ο τηλεφωνητής μου έλεγε να δώσω τα στοιχεία μου διότι δε μπορούν τώρα και θα επικοινωνήσουν εκείνοι μαζί μου, πέρασαν 2 βδομάδες και εγώ τηλέφωνο δεν έλαβα. Τα χρήματα που προόριζα για εκεί (και άλλα τόσα), τα διέθεσα τελικά για άλλα κόμικς από αλλού. Αυτό δεν είναι και πολύ επαγγελματικό όταν έχεις μια σειρά υπό διάλυση και ψάχνεσαι να διαθέσεις το στοκ. Η παραγγελία είναι ακόμη στο καλάθι μου και το ξέρουν. Ας περιμένουν τώρα τον επόμενο μήνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

15 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Εάν οι ιστορίες της "Radnet" δεν πρόκειται να πιάσουν ποτέ της "Hachette" με κάποιες μικρές εξαιρέσεις, τότε το αναγνωστικό κοινό που γουστάρει υπερηρωικά δε θα έπρεπε να έχει προτίμηση. Εκτός και αν κάποιος αγόραζε ξενόγλωσσους τόμους της "Hachette" από πριν, είχε ήδη ένα μεγάλο αριθμό και δεν επιθυμούσε να ξεκινήσει την ελληνική έκδοση. Προσωπικά έχω δηλώσει από την πρώτη στιγμή ότι θα με δυσκόλευαν παράλληλα και οι δύο, όπως και έγινε και φαίνεται μέχρι σήμερα. Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα τα πάρω, απλώς καθυστερώ πολύ και οι αγορές μου δεν προσμετρώνται στις πωλήσεις που περιμένει να δει η "Radnet" κάθε μήνα, με αποτέλεσμα να έχει άλλη εικόνα, να φαίνεται προς στιγμήν ότι τα απούλητα είναι περισσότερα και για να ακολουθήσει το ίδιο τιράζ να πρέπει να ξοδεύει περισσότερα απ' αυτά που περίμενε ότι θα εισπράξει για να προχωρήσει.

 

Από την άλλη, εγώ ήθελα να πάρω τους επόμενους 20 τόμους, δοκίμασα 5 φορές μέσα σε δύο μέρες και μου έβγαζε σφάλμα με τη διεύθυνση, πήρα τηλέφωνο ώρες καταστημάτων και δεν το σήκωναν, όπου ο τηλεφωνητής μου έλεγε να δώσω τα στοιχεία μου διότι δε μπορούν τώρα και θα επικοινωνήσουν εκείνοι μαζί μου, πέρασαν 2 βδομάδες και εγώ τηλέφωνο δεν έλαβα. Τα χρήματα που προόριζα για εκεί (και άλλα τόσα), τα διέθεσα τελικά για άλλα κόμικς από αλλού. Αυτό δεν είναι και πολύ επαγγελματικό όταν έχεις μια σειρά υπό διάλυση και ψάχνεσαι να διαθέσεις το στοκ. Η παραγγελία είναι ακόμη στο καλάθι μου και το ξέρουν. Ας περιμένουν τώρα τον επόμενο μήνα.

Έχε υπόψη σου πως όσοι διαβάζουν χρόνια κόμιξ μπορεί να είχαν αρκετούς τόμους και ιστορίες ήδη από άλλες εκδόσεις (και όχι απαραίτητα την ξενόγλωσση hachette )

Η προτίμηση που λες είναι στο τι θέλει ο άλλος . Αν ο αναγνώστης είναι της παλιάς σχολής σχεδίου ναι θα έχει προτίμηση διότι μπορεί το νέο σχέδιο ναν τον ξενίσει. Το ότι πχ εσύ ,εγώ κάποιος άλλος δεν στεκόμαστε σε παλιό νέο σχέδιο αλλά σε ιστορίες δεν σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι . Ξέρω πολύ κόσμο που πχ σε ιστορίες και σχέδια μετά τα 90ς δεν επενδύει αλλά αυτούς η hachette δυστηχως σε πολλούς τόμους θα τους χάσει .

Ύστερα είναι και η προτίμηση ήρωα ,ιστορίας κτλ .

Άρα το κοινό που γουστάρει ηπειρωικά πάντα έχει προτίμηση και πρέπει να έχει προτιμήσεις ώστε να βγαίνουν καλες ιστορίες . Αλλιώς οι εταιρίες βολεύονται και αναμασούν παλιές ιστορίες και δεν κάθονται να βγάλουν νέα πράγματα(το οποίο η Μάρβελ έχει κάνει τα τελευταία χρόνια γι'αυτό και έχει χάσει σε πωλήσεις).

Κατά τα άλλα αυτό που σου έκανε η radnet χαζομάρα της γιατί έτσι μπορεί να χάσει πελάτες .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27040
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι θα πει "παλιάς σχολής σχεδίου"; Ποια είναι δηλαδή η παλιά, ποια η καινούργια και που είναι το όριο στην κάθε μία, εφόσον διατείνεσαι ότι υπάρχουν αυτές οι δύο "κατηγορίες"; Έπειτα, εκεί που χάνουν σε σχέδιο ή χρώματα, κερδίζουν στο ιστορικό τους σκέλος με τους πρωτοπόρους της εκδοτικής, κάτι που οι περισσότεροι εδώ αντιλαμβάνομαι ότι δεν το παίρνουν αψήφιστα (και καλά κάνουν!).

 

Σε ότι αφορά αναγνώστες που μπορεί να είχαν από άλλες εκδόσεις, αν εννοείς ξενόγλωσσες, ναι, ασφαλώς και ξενόγλωσσους αντίστοιχους τόμους και όχι απαραιτητα της "Hachette", αρκεί να είναι σκληρόδετοι διότι υπάρχει διαφορά! Αν εννοείς ωστόσο Ελληνικές, είναι κυρίως απ' την "Anubis" κάποιοι τόμοι και οι συμφορουμήτες έχουν κάνει τις επιλογές τους και ξέρουν αν αξίζει τον κόπο να τους ξαναπάρουν απ' τη "Hachette" ή ακόμη και να τους αντικαταστήσουν. Τα έχουμε κουβεντιάσει αυτά εδώ μέσα στο παρελθόν τόμο προς τόμο. Και όσο για τους νεότερους τόμους από "Οξύ" & "Anubis" που ξέραμε ότι θα έβγαζε μελλοντικά η "Hachette", νομίζω πως όλοι αναιξερέτως έχουν δηλώσει ότι θα προτιμήσουν εκείνους της "Hachette" που είναι σκληρόδετοι και συνοδεύονται από άρθρα (εντάξει, ορισμένοι θα πάρουμε και τους δυο), επομένως ούτε από εκεί έχουμε απώλεια σε πωλήσεις κάποιας σειράς. Για τις εκδόσεις "Καμπανά" ούτε λόγος, καθώς οι περισσότεροι δεν τα ψάχνουν και έπειτα η ποιοτική διαφορά είναι παραπάνω από προφανής. Οι νεότεροι αναγνώστες δε θα μπορέσουν να συμπληρώσουν όλα τα τεύχη απ' την εποχή του Καμπανά καθώς υπάρχουν και σειρές που δε βγαίνουν στη "Radnet", αποκτούν όμως ένα καλό μέρος και όσοι από εμάς έχουμε εκείνα τα τεύχη, ασφαλώς και αγκαλιάζουμε την έκδοση της "Radnet". Απ' την εποχή της "Modern Times" θα δεις ελάχιστα πράγματα να εκδίδονται εδώ (κανένας Hulk σε τεύχη ή κανένα "Marvels" του Alex Ross). Επομένως για ποιες άλλες ελληνικές εκδόσεις μιλάς που είναι αποτρεπτικές ώστε ν' αγοράσει κάποιος τις σειρές αυτές; Με τις "επιλογές" που επιμένεις να αναφέρεις λες και είναι μπάτε σκύλοι αλέστε και υπάρχει πράγματι ζήτημα "επιλογής" στις δύο αυτές σειρές, είναι προφανές ότι δεν κατάλαβες αυτά που σου έγραψα την προηγούμενη φορά και κάνουμε κύκλους. Δε θα μπω στη διαδικασία όμως να τα γράψω ξανά.

 

Τέλος, έχω την αίσθηση γενικότερα ότι απ' όταν ξεκίνησε η συλλογή της "Radnet" ότι έχει ένα μικρό προβάδισμα απ' την "Hachette" κι αυτό λόγω κόστους και της συνέχειας που υπάρχει στις ιστορίες, που κάνει πιο εύκολο σε κάποιον που δεν κολλάει στους σχεδιαστές της δεκαετίας του '60 να την παρακολουθήσει. Επίσης πιστεύω ότι το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχουμε αρκετούς που διαβάζουν κόμικς, απλά ίσως δεν υπάρχουν τόσοι πολλοί που να αγοράζουν υπερηρωικά. Από κόμικς εξαντλούνται διαρκώς τα χίλια μύρια και στις πλείστες περιπτώσεις δε ξαναβγαίνουν νέες εκδόσεις. Δεν έχει νόημα να αναφέρω λίστες με εκδοτικούς οίκους & εκδόσεις, όσοι διαβάζουν κόμικς γενικότερα και παρακολουθούν την κοινότητα αυτή και τι υπάρχει στην αγορά, ξέρουν για τι πράγμα μιλάω. Αναγνώστες υπάρχουν λοιπόν απλώς στο υπερηρωικό φαίνεται πως δεν είναι τόσοι πολλοί. Έχουμε μέλη που διαβάζουν φανατικά κόμικς ή ακόμη και fanzines, όπως έχουν τεράστια συλλογή και από άλμπουμς γελοιογραφιών και παίζει να μην έχουν ούτε ένα υπερηρωικό τεύχος στη συλλογή τους. Μπορεί να μην έχουν ούτε Ντισνεϊκό τεύχος, το κοινό όμως εκεί είναι μεγαλύτερο και είναι κόμικς που απευθύνονται σε μεγαλύτερο εύρος ηλικιών. Στα υπερηρωικά υπάρχει γενικότερα μεγάλο κοινό (οπωσδήποτε έχει δημιουργηθεί και νέο) αλλά όχι απαραίτητα αναγνωστικό. Υπάρχουν κινηματογραφόφιλοι, τηλεορασόφιλοι & gamers, μεταξύ άλλων, που κάποιους απ' αυτούς εφόσον επιλέξουν να αγοράσουν κόμικς, δεν τους χαλάνε και τα "σαρωμένα Αμερικανικά". Δεν υπάρχει το αντίστοιχο κοινό στα Ντισνεϊκά σε άλλες μορφές τέχνης, αυτό που υπάρχει όμως στο αναγνωστικό κομμάτι είναι μάλλον υπέρ αρκετό. Στα υπερηρωικά δεν είναι. Ακόμη κι έτσι, όμως, πιστεύω πως με ένα τιράζ σε λογικά πλαίσια θα μπορούσαν να ολοκληρωθούν και στη χώρα μας οι σειρές αυτές. Ίσως...

 

Σε ότι αφορά την παραγγελία μου απ' τη "Radnet", άστα... Με όλα όσα έχουν συμβεί μέχρι στιγμής με τη συγκεκριμένη τους σειρά και μόνο, θα έπρεπε να βάλουν νερό στο κρασί τους για πολλά, διότι η αξιοπιστία εύκολα χάνεται και δύσκολα την παίρνεις πίσω. Αυτό με το ξαφνικό πρόβλημα της διεύθυνσης, το να μη σηκώνεις τα τηλέφωνα και να αγνοείς τον τηλεφωνητή σου και τον πελάτη σου που έχει κάνει άλλες δύο συνδρομές ήδη, δε δείχνει μόνο προχειρότητα & τσαπατσουλιά όπως μας έχουν συνηθίσει με τις εκδόσεις τους, αλλά και κάτι άλλο για το οποίο δε θα ήθελα να εκφραστώ αυτή τη στιγμή.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

28 min ago , Mandrake said:

Τι θα πει "παλιάς σχολής σχεδίου"; Ποια είναι δηλαδή η παλιά, ποια η καινούργια και που είναι το όριο στην κάθε μία, εφόσον διατείνεσαι ότι υπάρχουν αυτές οι δύο "κατηγορίες";

 

Προσωπικά όταν βλέπω Marvel κόμικ με άσπρα περιθώρια το θεωρώ παλαιάς σχολής (και αγαπημένης! :hug2: ) ενώ άμα βλέπω κόμικ χωρίς άσπρο περιθώριο, με το σχέδιο δηλαδή να καλύπτει το 100% της σελίδας, το θεωρώ νέα... κατάσταση!

 

Δεν είναι και 100% foolproof αυτό, καθώς υπάρχουν και σύγχρονα τεύχη με άσπρα περιθώρια καθώς και παλαιά "πρωτοπόρα" με full page σχεδιο, αλλά στο 99% των περιπτώσεων ο κανόνας που μόλις περιέγραψα με καλύπτει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22094
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φίλε @ Mandrake Κώστα εγώ σήμερα πήρα τηλ. την Radnet για να ρωτήσω κάτι για την συνδρομή και απάντησαν αμέσως. Για να πω την αλήθεια δεν πίστευα καν να το σηκώσουν λόγω διακοπών, αλλά τελικά απάντησε μια ευγενική κυρία.

Βασικά ήθελα να ρωτήσω αν ξεκίνησαν οι αποστολές για τα τεύχη 83-84, για να μου δώσει τον αριθμό αποστολής για να παρακολουθήσω την πορεία της, γιατί ποτέ δεν μου έρχεται ειδοποίηση και την τελευταία φορά είδα ότι παρέλαβα 10 μέρες αφού είχε δοθεί το δέμα μου στην ACS και μου είπε από Δευτέρα θα σταλούν στην courier.

 

Πάντως τραγική εταιρία η ACS, σήμερα θα μου έφερναν ένα δέμα που είχα παραγγείλει  πριν από 15 μέρες από κατάστημα Αθήνας , μένω Αθήνα:damn:. Το πακέτο παραδόθηκε την επόμενη της παραγγελίας στην ACS και από εκεί έκανε 15 μέρες για το σπίτι μου.:hit:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 ώρα πριν, Mandrake είπε:

Τι θα πει "παλιάς σχολής σχεδίου"; Ποια είναι δηλαδή η παλιά, ποια η καινούργια και που είναι το όριο στην κάθε μία, εφόσον διατείνεσαι ότι υπάρχουν αυτές οι δύο "κατηγορίες"; Έπειτα, εκεί που χάνουν σε σχέδιο ή χρώματα, κερδίζουν στο ιστορικό τους σκέλος με τους πρωτοπόρους της εκδοτικής, κάτι που οι περισσότεροι εδώ αντιλαμβάνομαι ότι δεν το παίρνουν αψήφιστα (και καλά κάνουν!).

 

Σε ότι αφορά αναγνώστες που μπορεί να είχαν από άλλες εκδόσεις, αν εννοείς ξενόγλωσσες, ναι, ασφαλώς και ξενόγλωσσους αντίστοιχους τόμους και όχι απαραιτητα της "Hachette", αρκεί να είναι σκληρόδετοι διότι υπάρχει διαφορά! Αν εννοείς ωστόσο Ελληνικές, είναι κυρίως απ' την "Anubis" κάποιοι τόμοι και οι συμφορουμήτες έχουν κάνει τις επιλογές τους και ξέρουν αν αξίζει τον κόπο να τους ξαναπάρουν απ' τη "Hachette" ή ακόμη και να τους αντικαταστήσουν. Τα έχουμε κουβεντιάσει αυτά εδώ μέσα στο παρελθόν τόμο προς τόμο. Και όσο για τους νεότερους τόμους από "Οξύ" & "Anubis" που ξέραμε ότι θα έβγαζε μελλοντικά η "Hachette", νομίζω πως όλοι αναιξερέτως έχουν δηλώσει ότι θα προτιμήσουν εκείνους της "Hachette" που είναι σκληρόδετοι και συνοδεύονται από άρθρα (εντάξει, ορισμένοι θα πάρουμε και τους δυο), επομένως ούτε από εκεί έχουμε απώλεια σε πωλήσεις κάποιας σειράς. Για τις εκδόσεις "Καμπανά" ούτε λόγος, καθώς οι περισσότεροι δεν τα ψάχνουν και έπειτα η ποιοτική διαφορά είναι παραπάνω από προφανής. Οι νεότεροι αναγνώστες δε θα μπορέσουν να συμπληρώσουν όλα τα τεύχη απ' την εποχή του Καμπανά καθώς υπάρχουν και σειρές που δε βγαίνουν στη "Radnet", αποκτούν όμως ένα καλό μέρος και όσοι από εμάς έχουμε εκείνα τα τεύχη, ασφαλώς και αγκαλιάζουμε την έκδοση της "Radnet". Απ' την εποχή της "Modern Times" θα δεις ελάχιστα πράγματα να εκδίδονται εδώ (κανένας Hulk σε τεύχη ή κανένα "Marvels" του Alex Ross). Επομένως για ποιες άλλες ελληνικές εκδόσεις μιλάς που είναι αποτρεπτικές ώστε ν' αγοράσει κάποιος τις σειρές αυτές; Με τις "επιλογές" που επιμένεις να αναφέρεις λες και είναι μπάτε σκύλοι αλέστε και υπάρχει πράγματι ζήτημα "επιλογής" στις δύο αυτές σειρές, είναι προφανές ότι δεν κατάλαβες αυτά που σου έγραψα την προηγούμενη φορά και κάνουμε κύκλους. Δε θα μπω στη διαδικασία όμως να τα γράψω ξανά.

 

Τέλος, έχω την αίσθηση γενικότερα ότι απ' όταν ξεκίνησε η συλλογή της "Radnet" ότι έχει ένα μικρό προβάδισμα απ' την "Hachette" κι αυτό λόγω κόστους και της συνέχειας που υπάρχει στις ιστορίες, που κάνει πιο εύκολο σε κάποιον που δεν κολλάει στους σχεδιαστές της δεκαετίας του '60 να την παρακολουθήσει. Επίσης πιστεύω ότι το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχουμε αρκετούς που διαβάζουν κόμικς, απλά ίσως δεν υπάρχουν τόσοι πολλοί που να αγοράζουν υπερηρωικά. Από κόμικς εξαντλούνται διαρκώς τα χίλια μύρια και στις πλείστες περιπτώσεις δε ξαναβγαίνουν νέες εκδόσεις. Δεν έχει νόημα να αναφέρω λίστες με εκδοτικούς οίκους & εκδόσεις, όσοι διαβάζουν κόμικς γενικότερα και παρακολουθούν την κοινότητα αυτή και τι υπάρχει στην αγορά, ξέρουν για τι πράγμα μιλάω. Αναγνώστες υπάρχουν λοιπόν απλώς στο υπερηρωικό φαίνεται πως δεν είναι τόσοι πολλοί. Έχουμε μέλη που διαβάζουν φανατικά κόμικς ή ακόμη και fanzines, όπως έχουν τεράστια συλλογή και από άλμπουμς γελοιογραφιών και παίζει να μην έχουν ούτε ένα υπερηρωικό τεύχος στη συλλογή τους. Μπορεί να μην έχουν ούτε Ντισνεϊκό τεύχος, το κοινό όμως εκεί είναι μεγαλύτερο και είναι κόμικς που απευθύνονται σε μεγαλύτερο εύρος ηλικιών. Στα υπερηρωικά υπάρχει γενικότερα μεγάλο κοινό (οπωσδήποτε έχει δημιουργηθεί και νέο) αλλά όχι απαραίτητα αναγνωστικό. Υπάρχουν κινηματογραφόφιλοι, τηλεορασόφιλοι & gamers, μεταξύ άλλων, που κάποιους απ' αυτούς εφόσον επιλέξουν να αγοράσουν κόμικς, δεν τους χαλάνε και τα "σαρωμένα Αμερικανικά". Δεν υπάρχει το αντίστοιχο κοινό στα Ντισνεϊκά σε άλλες μορφές τέχνης, αυτό που υπάρχει όμως στο αναγνωστικό κομμάτι είναι μάλλον υπέρ αρκετό. Στα υπερηρωικά δεν είναι. Ακόμη κι έτσι, όμως, πιστεύω πως με ένα τιράζ σε λογικά πλαίσια θα μπορούσαν να ολοκληρωθούν και στη χώρα μας οι σειρές αυτές. Ίσως...

 

Σε ότι αφορά την παραγγελία μου απ' τη "Radnet", άστα... Με όλα όσα έχουν συμβεί μέχρι στιγμής με τη συγκεκριμένη τους σειρά και μόνο, θα έπρεπε να βάλουν νερό στο κρασί τους για πολλά, διότι η αξιοπιστία εύκολα χάνεται και δύσκολα την παίρνεις πίσω. Αυτό με το ξαφνικό πρόβλημα της διεύθυνσης, το να μη σηκώνεις τα τηλέφωνα και να αγνοείς τον τηλεφωνητή σου και τον πελάτη σου που έχει κάνει άλλες δύο συνδρομές ήδη, δε δείχνει μόνο προχειρότητα & τσαπατσουλιά όπως μας έχουν συνηθίσει με τις εκδόσεις τους, αλλά και κάτι άλλο για το οποίο δε θα ήθελα να εκφραστώ αυτή τη στιγμή.

Επειδη κατάλαβα ακριβώς τι μου λες ας τα πάρουμε ένα ενα χωρίς καμία διάθεση τσακωμού αλλά μόνο συζήτησης :

Πρώτον όσο αναφορά το παλιάς κοπής σχεδίου .

Τσεκαρε σχέδιο εποχής 60-80ς με 90ς και μετά . Ε δεν μπορεί να μην δεις διαφορες. Πέρα από την εξέλιξη του σχεδιασμού (που είναι λογικό με τη πάροδο των χρόνων ) μπήκε στη ζωή μας και κατεπεκταση και στα κόμιξ ο υπολογιστής ο οποίος βοηθάει στην τελειοποίηση των κόμιξ .

 

Δεύτερον : Οι περισσότεροι που είχαν τα κόμιξ από μια έκδοση ξενόγλωσση δύσκολο να ξαναπαρουν και της hachette για πολλούς λόγους αλλά οι κυριότεροι πιστεύω είναι το έξτρα χρήμα(που θα μπορούσαν να διαθεσουν σε άλλες αγορές που δεν έχουν ) και ο χώρος(ναι φυσικά θα υπάρξουν και άτομα που θα τα αγοράσουν να τα έχουν και τα δύο και είναι σεβαστό )

 

Τρίτον : Στο κομμάτι της έκδοσης Hachette και έκδοσης από άλλη όσο αναφορά στη επιλογή ναι συμφωνούμε πως πας καρφί ως επιλογή για τη hachette

 

Τέταρτον : Στο κομμάτι των ελληνικών εκδόσεων παλαιότερων ετών που αναφέρεις ναι σε γενικές γραμμές συμφωνω με τα όσα λες .

 

Πέμπτον : Αν βλέπεις να μη βγαίνει τόσο μεγάλος αριθμός κόμιξ(και λογικό για να μη μπουν μέσα οι εταιρίες) αυτό σημαίνει δυστηχως ότι ναι δεν έχουμε αρκετο κόσμο στη Ελλάδα που να διαβάζει κόμιξ ανεξαρτητως είδος (Αυτό πάει δειλά δειλά να αλλάξει τα τελευταία χρόνια από τη καραντίνα και μετά αλλά ακόμα είναι νωρίς). Τώρα αν αυτός ο κόσμος που υπάρχει και διαβάζει είναι αρκετός για να σώσει συλλογές και για να στηρίξει άλλες μένει να το δούμε :)

Στο θέμα που είπες με τις ταινίες και το κοινό που δημιουργήθηκε σε σχέση με την ανάγνωση και την αγορά υπερωικων κόμιξ ναι θα συμφωνήσω ,δεν αγοραζουν .(δυστηχως)

 

Τώρα αν έχει προβάδισμα η μία συλλογή ή η άλλη δεν ξέρω γιατί πάνε σε διαφορετικό κοινό (το οποίο μπορείς να το πεις και κοινό αν πεις κοινό που διαβάζει υπερήρωες) ή σε διαφορετική λογική ανάγνωσης .( Η μία με χρονολογική σειρά έκδοσης ,η άλλη ιστορίες ανεξαρτήτως χρονολογιας)

 

Τέλος αδερφέ ελπίζω να βγάλεις άκρη με τη παραγγελία σου γιατί όντως αυτά που κάνουν είναι σαν να θέλουν να διώξουν κόσμο και όχι να κερδίσουν . Καλή τύχη σε αυτό :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27040
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κουβέντα κάνουμε... Δεν αλλάζει το σχέδιο με τις δεκαετίες. Δηλαδή αλλιώς σχεδίαζαν το 1989, αλλιώς το 1991; Ή άλλος σχεδίαζε το 1989 και άλλος σχεδιάζει το 1991; Υπολογιστές βγήκαν, δε σημαίνει όμως ότι χρησιμοποιούνταν ντε και καλά σε κάθε κόμικ από τότε που άρχισαν να χρησιμοποιούνται κι έπειτα και οπωσδήποτε όχι από κάθε δημιουργό. Αυτό που λέει παραπάνω ο φίλος @ constantinople έχει μία λογική και είναι όντως ένα χαρακτηριστικό γνώρισμα, δε νομίζω όμως ότι ισχύει για κάθε κόμικ που έχει βγει ποτέ, ακόμη κι αν είναι για τα υπερηρωικά ή ειδικά για τη "Marvel Comics" και μόνο. Έχει όμως μία βάση. Ήταν κάτι που πράγματι γινόταν διαρκώς και κάποια στιγμή ελαττώθηκε σημαντικά (δεν εξαφανίστηκε!).

 

Σε ότι αφορά τα ξενόγλωσσα, έχουν γράψει και μέλη εδώ ότι θα αγόραζαν και την ελληνική έκδοση ενώ είχαν ήδη την Αμερικανική. Νομίζω μεταξύ άλλων το έχει γράψει και οι φίλοι @ christs και ο @ Tsaklas , ας το επιβεβαιώσουν ή διαψεύσουν. Ή είχαν πει ότι θα πάρουν και θα κρατήσουν και το Ελληνικό. Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις. Έτσι κι αλλιώς για τις ξενόγλωσσες δε διαφώνησα σε κάτι, το ανέφερα πρώτος μάλιστα. Κι εγώ ενδεχομένως να σκεφτόμουν το ίδιο εάν είχα πρωτίστως εκείνες (δεν αγοράζω ξενόγλωσσα γενικότερα). Στις Ελληνικές προγενέστερες ήταν η ένστασή μου. Έπειτα για τις περιπτώσεις των διπλών έχουμε καμιά 15αριά graphic novels της "Anubis" (και όχι πάντοτε σε αυτό το φορμά, μπορεί να ήταν τεύχη!) απ' τα 100+ που έχουν εκδοθεί μέχρι σήμερα. Δεν είναι αριθμός ικανός να αποτρέψει κάποιον που θέλει ν' αγοράσει υπερηρωικά κόμικς να μη συνεχίσει τη σειρά της "Hachette".

 

Δεν είναι πάντοτε ικανός αριθμός να στηρίξει, αλλά αυτό έρχεται σε συνάρτηση με τον εκάστοτε εκδότη & τις επιλογές του, την ελληνική αγορά στα κόμικς τη δεδομένη περίοδο, την περιοδικότητα των εντύπων, την τιμή και φυσικά το είδος κόμικ. Γι' αυτό ανέφερα για μικρότερο κοινό σε υπερηρωικά, ενδεχομένως στα Γαλλοβελγικά να είναι ακόμη μικρότερο κ.ο.κ. Για παράδειγμα, υπάρχει περίπτωση να βγουν τόμοι "Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα" και να μην αγοραστούν; Η σειρά μετράει 6 χρόνια και με μεγάλα διαλείμματα, που αν δεν υπήρχε το αγοραστικό κοινό που τα γουστάρει πραγματικά μπορεί και να την είχε παρατήσει και ν' αγόραζε μια αντίστοιχη ξενόγλωσση. Από την άλλη βλέπεις όμως και τη σειρά "Judge Dredd: Οι Ολοκληρωμένες Υποθέσεις" η οποία ξεκίνησε τον Ιούλιο 2011, πριν χρόνια ανακοινώθηκε ότι ο 9ος τόμος θα ήταν πιθανόν εκείνος που θα διέκοπτε τη σειρά και αυτός κυκλοφόρησε τελικά το Δεκέμβριο του 2019 και φέτος τον Ιούνιο μάθαμε ότι θα βγει κάποια στιγμή ο 10ος τόμος αλλά "όχι άμεσα"... Με αυτή την περιοδικότητα, υπάρχει σειρά που θα ζόριζε κάποιον να την ολοκληρώσει; :D Βέβαια, εάν πηγαίνεις με ρυθμούς αλά "Μαμούθ Comix", δε ξεχνάς μόνο τη σειρά αλλά και τ' όνομά σου ακόμα. Το πολύ πολύ να τη ξεκινήσει κάποιος και να την ολοκληρώσουν τα εγγόνια του! Μια μεταξύ τους σκυταλοδρομία καλλιτεχνικού τύπου. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:

Κουβέντα κάνουμε... Δεν αλλάζει το σχέδιο με τις δεκαετίες. Δηλαδή αλλιώς σχεδίαζαν το 1989, αλλιώς το 1991; Ή άλλος σχεδίαζε το 1989 και άλλος σχεδιάζει το 1991; Υπολογιστές βγήκαν, δε σημαίνει όμως ότι χρησιμοποιούνταν ντε και καλά σε κάθε κόμικ από τότε που άρχισαν να χρησιμοποιούνται κι έπειτα και οπωσδήποτε όχι από κάθε δημιουργό. Αυτό που λέει παραπάνω ο φίλος @ constantinople έχει μία λογική και είναι όντως ένα χαρακτηριστικό γνώρισμα, δε νομίζω όμως ότι ισχύει για κάθε κόμικ που έχει βγει ποτέ, ακόμη κι αν είναι για τα υπερηρωικά ή ειδικά για τη "Marvel Comics" και μόνο. Έχει όμως μία βάση. Ήταν κάτι που πράγματι γινόταν διαρκώς και κάποια στιγμή ελαττώθηκε σημαντικά (δεν εξαφανίστηκε!).

 

Σε ότι αφορά τα ξενόγλωσσα, έχουν γράψει και μέλη εδώ ότι θα αγόραζαν και την ελληνική έκδοση ενώ είχαν ήδη την Αμερικανική. Νομίζω μεταξύ άλλων το έχει γράψει και οι φίλοι @ christs και ο @ Tsaklas , ας το επιβεβαιώσουν ή διαψεύσουν. Ή είχαν πει ότι θα πάρουν και θα κρατήσουν και το Ελληνικό. Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις. Έτσι κι αλλιώς για τις ξενόγλωσσες δε διαφώνησα σε κάτι, το ανέφερα πρώτος μάλιστα. Κι εγώ ενδεχομένως να σκεφτόμουν το ίδιο εάν είχα πρωτίστως εκείνες (δεν αγοράζω ξενόγλωσσα γενικότερα). Στις Ελληνικές προγενέστερες ήταν η ένστασή μου. Έπειτα για τις περιπτώσεις των διπλών έχουμε καμιά 15αριά graphic novels της "Anubis" (και όχι πάντοτε σε αυτό το φορμά, μπορεί να ήταν τεύχη!) απ' τα 100+ που έχουν εκδοθεί μέχρι σήμερα. Δεν είναι αριθμός ικανός να αποτρέψει κάποιον που θέλει ν' αγοράσει υπερηρωικά κόμικς να μη συνεχίσει τη σειρά της "Hachette".

 

Δεν είναι πάντοτε ικανός αριθμός να στηρίξει, αλλά αυτό έρχεται σε συνάρτηση με τον εκάστοτε εκδότη & τις επιλογές του, την ελληνική αγορά στα κόμικς τη δεδομένη περίοδο, την περιοδικότητα των εντύπων, την τιμή και φυσικά το είδος κόμικ. Γι' αυτό ανέφερα για μικρότερο κοινό σε υπερηρωικά, ενδεχομένως στα Γαλλοβελγικά να είναι ακόμη μικρότερο κ.ο.κ. Για παράδειγμα, υπάρχει περίπτωση να βγουν τόμοι "Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα" και να μην αγοραστούν; Η σειρά μετράει 6 χρόνια και με μεγάλα διαλείμματα, που αν δεν υπήρχε το αγοραστικό κοινό που τα γουστάρει πραγματικά μπορεί και να την είχε παρατήσει και ν' αγόραζε μια αντίστοιχη ξενόγλωσση. Από την άλλη βλέπεις όμως και τη σειρά "Judge Dredd: Οι Ολοκληρωμένες Υποθέσεις" η οποία ξεκίνησε τον Ιούλιο 2011, πριν χρόνια ανακοινώθηκε ότι ο 9ος τόμος θα ήταν πιθανόν εκείνος που θα διέκοπτε τη σειρά και αυτός κυκλοφόρησε τελικά το Δεκέμβριο του 2019 και φέτος τον Ιούνιο μάθαμε ότι θα βγει κάποια στιγμή ο 10ος τόμος αλλά "όχι άμεσα"... Με αυτή την περιοδικότητα, υπάρχει σειρά που θα ζόριζε κάποιον να την ολοκληρώσει; :D Βέβαια, εάν πηγαίνεις με ρυθμούς αλά "Μαμούθ Comix", δε ξεχνάς μόνο τη σειρά αλλά και τ' όνομά σου ακόμα. Το πολύ πολύ να τη ξεκινήσει κάποιος και να την ολοκληρώσουν τα εγγόνια του! Μια μεταξύ τους σκυταλοδρομία καλλιτεχνικού τύπου. :D

Στη περίπτωση του Ρομάνο Σκαρπα  βγαίνουν άνα τρεις με τέσσερις μήνες κάθε χρόνο(ή σχεδόν κάθε) άρα 12-16 τόμους το χρόνο άρα αν η συλλογή της hachette έβγαινε και αυτή έτσι θα ήταν και αυτή πολλά χρόνια και το ίδιο κοινό που την αγόρασε μέχρις στιγμής θα την συντηρούσε τόσα αναλογικά χρόνια . Τώρα μένει να δούμε πως θα πάει και ελπίζουμε για το καλύτερο .

 

Τώρα για αγορά ξένου και ελληνικού και εγώ είπα πως υπάρχουν τέτοιο αναγνώστες δεν διαφώνησα στο ότι υπάρχουν όσο στο ότι δεν είναι αναλογικά πολλοί . (Άρα επί της ουσίας λέμε το ίδιο εδώ :) )

 

Τώρα στο σχέδιο . Ναι υπάρχει περίπτωση να αλλάξει το σχέδιο και να έχουμε εξέλιξη  γιατί βγήκε πχ νέος σχεδιαστής . Συγκεκριμένα και πρόχειρα (μόλις τελείωσα βάρδια και δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να σκεφτώ εύκολα) μου έρχεται στο μυαλό ο mcfarlane  (ναι αυτός που γράφει και έχει σχεδιάσει κιολας spawn ) που το 1987 όταν  πρωτοασχοληθηκε με τον αραχνακια  διαφοροποίησε και εξελιξε τρομερά το σχέδιο στο spiderman και έχει αφήσει εποχή. (Και φυσικά επιρρεασε μετέπειτα σχεδιαστές) . Τώρα για τους υπολογιστές . Στις περισσότερες περιπτώσεις μπαίνουν στο τελείωμα ή αν θες στη βοήθεια βελτίωσης  ενός κόμιξ (χρωματισμοί πχ).

 

Στις ελληνικές προγενέστερες δεν διαφωνησα καθόλου . Τώρα εθιξες και μαμούθ που είναι πληγή η εταιρία . Διάβαζες μια ιστορία και στο επόμενο αντί συνέχειας έβλεπες άλλη εντελώς νέα χαχα. Θεοί εκεί σε αυτό το κομμάτι .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μπορεί τελικά να διαβάζουν λίγοι τα υπερηρωικά κόμικς στην Ελλάδα, αυτό όμως δεν σημαινει ότι είναι λίγοι αυτοί που τους αρέσουν τα υπερηρωικά κόμικς. Οι ελληνικές εκδόσεις όμως δεν καλύπτουν όλον αυτόν τον κόσμο, ούτε και οι πιο σύγχρονες εκδόσεις των τελευταίων ετών. Ακόμη και αυτές οι 2 που κυκλοφορούν τώρα, έχουν αρνητικά που δεν τραβάνε όσους θα ήθελαν να διαβάσουν υπερηρωικά.  Παίζει ρόλο και το ότι με τον τρόπο που εκδίδονται τα υπερηρωικά κόμικς στην Ελλάδα τουλάχιστον τα τελευταία 30 χρόνια, δεν δημιουργούν νέο αναγνωστικό κοινό. Το Μίκυ Μάους έχει καταφέρει να δημιουργεί συνεχώς νέο κοινό, ίσως γιατί βγάζει εκδόσεις πιο φιλικές προς τα παιδιά, μαζί με την πιο συλλεκτική για πιο μεγάλους ή όσους θέλουν περισσότερα από μια απλή ιστορία, όπως είναι (ή ήταν) το ΚΟΜΙΞ. Στα πιο πρόσφατα χρόνια κάτι πήγε να κάνει η Anubis με τίτλους που είχαν σταθερή και συχνή κυκλοφορία, αλλά τελικά και αυτή τα έκανε μαντάρα.

Για το σχέδιο, κι εγώ θα έβαζα ως ορόσημο τον ΜακΦάρλαν. Στα τέλη της δεκαετίας του 80 και αρχές της δεκαετίας του 90 εμφανίστηκαν νέοι σχεδιαστές που ξεκινησαν ένα νέο κύμα δημιουργικότητας στα υπερηρωικά κόμικς, με μπροστάρη τον ΜακΦάρλαν.

 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

7 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Στη περίπτωση του Ρομάνο Σκαρπα  βγαίνουν άνα τρεις με τέσσερις μήνες κάθε χρόνο(ή σχεδόν κάθε) άρα 12-16 τόμους το χρόνο

Εεεεεεεε ούτε καν, συνήθως είχαμε 6 το χρόνο με εξαίρεση την περσινή χρονιά που βγήκαν 4 το φθινόπωρο. Στη φετινή δεν έχουμε νέα του ακόμα αλλά ελπίζουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εγώ πιστεύω (το χω ξανασχολιασει εξάλλου) ότι το ελληνικό κομικσοκοινο είναι καθαρά ντισνευικο. Τα υπόλοιπα δυστυχώς δεν τα βλέπουν καν... :( Αντε λίγο τα Αστεριξ /ΛΛ ίσως μπαίνουν μια σφήνα στις συλλογές. Ως εκεί. 

 

Δείτε την καινούρια βλακειούλα που κυκλοφορεί η Κ τώρα τον Αύγουστο.Έτρεξαν κυριολεκτικά όλοι να τα πάρουν (μην τυχόν και χάσουν τέτοιο κελεπούρι). Έτρεξαν το ίδιο στον 1ο τομο της Ραντνετ και της Ασέτ στην τιμή-χάρισμα των 2€; Σε καμία μα καμία περίπτωση!

Είναι όπως ειπώθηκε παραπάνω. Προτιμούν να τα βλέπουν στις ταινίες πάρα να τα διαβάζουν. Και όσοι λιγοστοί εξ αυτών διαβάζουν, είναι σε pdfs. Τώρα γιατί έχουν τέτοια στάση; Είναι το οικονομικό; Δε ξέρω. Δε το νομίζω, βλέποντας τι χρήμα ξοδεύεται αβέρτα στο secondary market των μεταχειρισμένων ντισνευ. :giati:

 

Δεν είναι άμα βγαίνουν 4 ή 6 το χρόνο. Και κάθε Κυριακή να έβγαιναν τα άπαντα του Σκαρπα ή τα άπαντα του οποιουδηποτε, θα πουλούσαν σαν τρελά. Σας το εγγυόμαι. Οι ντισνευικοι είναι αυτό που λέμε "αγοράζω τα πάντα και ας είναι όπως είναι". 

Νταξει δε θα πούμε στον άλλον τι θα συλλεξει και τι όχι, φαντάζομαι έχει την νοημοσύνη να κρίνει αν αυτό που αγοράζει τον ικανοποιει. Η κατάσταση είναι αυτή που είναι και πορευόμαστε. Εμείς όπως μπορέσαμε στηρίξαμε την προσπάθεια της Radnet. Και με το παραπάνω κιόλας!

 

Πάντως εγώ για 2η σερί φορά δεν πήρα κάποιο μέιλ. Τι έγινε, δεν με αγαπάνε πια; :moutra2:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Τα Μίκυ Μάους έχουν και το πλεονέκτημα του κόστους, ούτε καν 2 ευρώ για 130 σελίδες. Τη συλλογή Καρλ Μπαρκς του Τερζόπουλου δεν ξέρω πόσοι την αγόραζαν στα 16 ευρώ (ή κάπου εκεί νομίζω). Δεν είχα αγοράσει ούτε ένα τόμο, το θεωρούσα πολυτέλεια, κι ας κυκλοφορούσε πολύ αραιά. Τον Μπαρκς της Καθημερινής όμως, τον αγόρασα πλήρη με 4 ευρώ τον τόμο.
Τον Σκάρπα τον αγοράζουμε όπως είναι επειδή κοστίζει μόλις 4 ευρώ. Και αυτόν όμως, στα χάλια που κυκλοφορεί, φαίνεται ότι δεν τον αγοράζουν πολλοί, γι΄αυτό κυκλοφορεί με τη συχνότητα που κυκλοφορεί. Υπάρχουν όρια στην κοροϊδία του κοινού όπως φαίνεται, ακόμη και για τα Disney. Το συλλεκτικό Μίκυ Μάους της Κ της Κυριακής, αγόρασα το 1ο τεύχος αλλά το 2ο δεν το αγόρασα. Στο Facebook στην ομάδα ΚΟΜΙΞ, ενώ είχε γίνει πανικός από αναρτησεις και σχόλια για το πρώτο τεύχος, δεν υπάρχει σχεδόν καμία ανάρτηση ή σχόλιο για το 2ο. Ίσως να έπεσαν οι πωλήσεις. Πάντως, έστω και έτσι, μιλάμε και πάλι για χιλιάδες αναγνώστες ακόμη και αυτής της έκδοσης του Μίκυ Μάους μέσω της εφημερίδας.

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, theforce είπε:

Τα Μίκυ Μάους έχουν και το πλεονέκτημα του κόστους, ούτε καν 2 ευρώ για 130 σελίδες. Τη συλλογή Καρλ Μπαρκς του Τερζόπουλου δεν ξέρω πόσοι την αγόραζαν στα 16 ευρώ (ή κάπου εκεί νομίζω). Δεν είχα αγοράσει ούτε ένα τόμο, το θεωρούσα πολυτέλεια, κι ας κυκλοφορούσε πολύ αραιά. Τον Μπαρκς της Καθημερινής όμως, τον αγόρασα πλήρη με 4 ευρώ τον τόμο.
Τον Σκάρπα τον αγοράζουμε όπως είναι επειδή κοστίζει μόλις 4 ευρώ. Και αυτόν όμως, στα χάλια που κυκλοφορεί, φαίνεται ότι δεν τον αγοράζουν πολλοί, γι΄αυτό κυκλοφορεί με τη συχνότητα που κυκλοφορεί. Υπάρχουν όρια στην κοροϊδία του κοινού όπως φαίνεται, ακόμη και για τα Disney. Το συλλεκτικό Μίκυ Μάους της Κ της Κυριακής, αγόρασα το 1ο τεύχος αλλά το 2ο δεν το αγόρασα. Στο Facebook στην ομάδα ΚΟΜΙΞ, ενώ είχε γίνει πανικός από αναρτησεις και σχόλια για το πρώτο τεύχος, δεν υπάρχει σχεδόν καμία ανάρτηση ή σχόλιο για το 2ο. Ίσως να έπεσαν οι πωλήσεις. Πάντως, έστω και έτσι, μιλάμε και πάλι για χιλιάδες αναγνώστες ακόμη και αυτής της έκδοσης του Μίκυ Μάους μέσω της εφημερίδας.

Οι τόμοι με το έργο του Καρλ Μπαρκς ήταν σκληροδετοι τόμος στα τέσσερα ευρώ ο ένας με τη καθημερινή και χρονολογικά ο κάθε τόμος . Ήταν τρία καλοκαίρια και όποιος την πήρε είχε ολοκληρωμένη όμορφη συλλογή. Εκείνη πούλησε πολύ καλά γιατί ήταν προσεγμένη .

Προσωπικά τα πήρα όλα και είναι εξαιρετικά στο ράφι σαν συλλογή(Για τη αξία των ιστοριών δεν χρειάζεται φαντάζομαι να κάνουμε λόγο).

Μετα με τον Ρομάνο Σκαρπα έριξαν ποιότητα χαρτιού(στου Μπαρκς ήταν και εξαιρετικό το μέσα πέρα από το το σκληρό εξώφυλλο) και φυσικά ούτε λόγος για σκληροδετο εξώφυλλο. Άσε που σε σχέση τη Ιταλικη έκδοση που εκεί βασίζεται βάζουν τον μισό τόμο άρα για να έχεις μια ολοκληρωμένη συλλογή δεν θέλει μόνο χρόνια ίσως να θέλει δεκαετία και πάνω. Πήρα τη πρώτη φουρνιά στο πρώτο καλοκαίρι μετα λίγα και έπειτα τη  σταμάτησα γιατί η ποιότητα ήταν κακη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

5 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Οι τόμοι με το έργο του Καρλ Μπαρκς ήταν σκληροδετοι τόμος στα τέσσερα ευρώ ο ένας με τη καθημερινή και χρονολογικά ο κάθε τόμος . Ήταν τρία καλοκαίρια και όποιος την πήρε είχε ολοκληρωμένη όμορφη συλλογή. Εκείνη πούλησε πολύ καλά γιατί ήταν προσεγμένη .

Προσωπικά τα πήρα όλα και είναι εξαιρετικά στο ράφι σαν συλλογή(Για τη αξία των ιστοριών δεν χρειάζεται φαντάζομαι να κάνουμε λόγο).

Μετα με τον Ρομάνο Σκαρπα έριξαν ποιότητα χαρτιού(στου Μπαρκς ήταν και εξαιρετικό το μέσα πέρα από το το σκληρό εξώφυλλο) και φυσικά ούτε λόγος για σκληροδετο εξώφυλλο. Άσε που σε σχέση τη Ιταλικη έκδοση που εκεί βασίζεται βάζουν τον μισό τόμο άρα για να έχεις μια ολοκληρωμένη συλλογή δεν θέλει μόνο χρόνια ίσως να θέλει δεκαετία και πάνω. Πήρα τη πρώτη φουρνιά στο πρώτο καλοκαίρι μετα λίγα και έπειτα τη  σταμάτησα γιατί η ποιότητα ήταν κακη.

Τον Σκάρπα δεν τον θεωρώ συλλογή Είναι μια έκδοση για ψυχαναγκαστικούς, απλά για να λέμε ότι έχουμε όλες τις ιστορίες του. Γι΄αυτό και μόνο τον συνεχίζω, παρόλο που τις ιστορίες της τελευταίας χρονιάς δε νομίζω να τις διάβασα καν. Απλά πήρα τους τόμους και τους έβαλα στο ράφι με τους υπόλοιπους. Φέτος που δεν βγήκε κανένας τόμος, δεν μπορώ να πω ότι μου έλειψε. Απλά δεν μπήκαν νέοι τόμοι στο ράφι, αυτό μόνο μου έμεινε. Αν κυκλοφορούσε κανονικά και σε τιμή 9-10 ευρω, όπως τα υπερηρωικά για παράδειγμα, ή ακόμη και 7-8 ευρώ, δεν θα είχα ασχοληθεί καθόλου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 λεπτό πριν, theforce είπε:

Τον Σκάρπα δεν τον θεωρώ συλλογή Είναι μια έκδοση για ψυχαναγκαστικούς, απλά για να λέμε ότι έχουμε όλες τις ιστορίες του. Γι΄αυτό και μόνο τον συνεχίζω, παρόλο που τις ιστορίες της τελευταίας χρονιάς δε νομίζω να τις διάβασα καν. Απλά πήρα τους τόμους και τους έβαλα στο ράφι με τους υπόλοιπους. Φέτος που δεν βγήκε κανένας τόμος, δεν μπορώ να πω ότι μου έλειψε. Απλά δεν μπήκαν νέοι τόμοι στο ράφι, αυτό μόνο μου έμεινε. Αν κυκλοφορούσε κανονικά και σε τιμή 9-10 ευρω, όπως τα υπερηρωικά για παράδειγμα, ή ακόμη και 7-8 ευρώ, δεν θα είχα ασχοληθεί καθόλου.

Δεν ήταν προσεγμένος καθόλου ,συμφωνώ και εγώ δεν τον θεωρώ συλλογή . Από τη πρώτη φουρνιά άντε να διάβασα τα μισά και απλά ράφι μόνο . Δεν τον πρόσεξαν καθόλου δυστηχως . Αν ήταν όπως του Μπαρκς προσεγμένος πιστεύω πως θα τον είχαν πάρει πολύ περισσότεροι . Κρίμα πάντως.

Στην Ελλάδα πάντως τα τελευταία χρόνια πάει να δημιουργηθεί δειλά δειλά κοινό για κόμιξ και βλέπουμε και δημιουργίες αξιολογες από Έλληνες δημιουργούς .

Αλλά πιστεύουμε απέχουμε ακόμα έτη φωτός από τη κουλτούρα των Ιταλων ή των Αμερικανών -Αγγλων -Γαλλων (μη μιλήσω και για άλλες χώρες) όσο αναφορά την ανάγνωση των κόμιξ .

Εδώ υπάρχουν ακόμα άτομα στη χώρα μας που σε κοιτάνε περίεργα αν τους προς "μου αρέσει να διαβάζω κόμιξ "

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.