Jump to content

Νέα συλλογή MARVEL Κλασικοί Υπερήρωες: Κουβεντούλα

Recommended Posts

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Φαγώθηκες εσύ ότι θα δούμε 2η και 3η έκδοση της συλλογής :lol:

Κάτσε πρώτα να δούμε αν θα ολοκληρωθεί η εξηντάδα:)

Αρχικά εμπιστεύομαι την radnet.Όποια συλλογή έχει εκδώσει μετά το πέρας της μισής συλλογής άρχισε να κυκλοφορεί και η δεύτερη έκδοση.Εδώ έχουν βγάλει 2η έκδοση συλλογές που είναι πολύ παιδικές και δεν θα πίστευε κανείς ότι θα προχωρήσει... Οι περισσότεροι κρίνουμε με όσα γνωρίζουμε οι ίδιοι.Επίσης ακόμη και η κοινότητα Greek comics θα έλεγα ότι είναι μία μειονότητα μπροστά στον πληθυσμό της Ελλάδας. Οπότε δεν έχουμε όλο το "τοπίο" για την ανταπόκριση του κοινού... Κι όλα είναι πιθανά. Ακόμη σκεφτείτε ότι σε 1.5 χρόνο θα ολοκληρωθεί η συλλογή έως τον 60ο τεύχος και για αυτό θα το μάθουμε σχετικά γρήγορα...

<<Παρόμοια πράξατε και για την πρώτη έκδοση του Blacksad και με την κυκλοφορία της 2ης καλύτερης έκδοσης αρχίσατε να γκρινιάζετε...>>

Το ξέρω ότι τώρα συγκρίνω διαφορετικές εκδοτικές και άλλα πράγματα, για αυτό δείτε το σαν ένα διάλειμμα-εισαγωγικά...

Υ.Γ. Όταν θα γκρινιάζετε θα είμαι πάλι εδώ να σας πω: " Σας τα 'λεγα εγώ!"... Και μπορεί να ζηλεύετε κι αυτούς που πήραν τις επόμενες εκδόσεις...:lol:

• Like 6

Δηλαδή τι παραπάνω μπορεί να έχει μια 2η έκδοση; Αφού αυτή εδώ έρχεται έτοιμη από την Ιταλία και εκεί, που έχουν γίνει 2ες και 3ες εκδόσεις των τευχών που εξαντλήθηκαν, τα τεύχη βλέπω και είναι ακριβώς τα ίδια.

Μάξιμουμ που μπορούν να κάνουν είναι να διορθώσουν κανένα ορθογραφικό λάθος σε κάποια 2η έκδοση...

• Like 8

5o7vn6.jpg

• Like 2
  • Respect 1
  • Funny 9

Μ'αρέσει το μαλλάκι σου και το γυαλάκι σου! :)

• Like 1
  • Funny 4

Να ρωτήσω.Γνωρίζουμε πότε θα εμφανιστεί πρώτη φορά ο Κανγκ ο κατακτητής;

Ακόμη στον τόμο 54 της Hachette αναφέρεται ως σημείωση για το τεύχος #5 FF κι επειδή δεν έχω αυτή την στιγμή τον τόμο 2 της συλλογής σας ζηλεύω όσους τον έχουν...

• Like 4

2 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Να ρωτήσω.Γνωρίζουμε πότε θα εμφανιστεί πρώτη φορά ο Κανγκ ο κατακτητής;

Ακόμη στον τόμο 54 της Hachette αναφέρεται ως σημείωση για το τεύχος #5 FF κι επειδή δεν έχω αυτή την στιγμή τον τόμο 2 της συλλογής σας ζηλεύω όσους τον έχουν...

Επίσημα η πρώτη εμφάνιση του είναι στο Avengers 8 ἀρα περίμενέ τον στον τόμο 21 (δεύτερο τόμο των Avengers). Ωστόσο

Spoiler

τη δεκαετία του ΄70 αποκαλύφθηκε ότι ο Φαραώ  Rama-Tut που πρωτοεμφανίστηκε στο τεύχος 19 των Fantastic Four, που θα δούμε στον τόμο 12 (τον πέμπτο των FF),  ήταν ο ίδιος χαρακτήρας.

• Like 5
  • Thanks 2

Ας γράψω κι εγώ μερικά σχόλια και εντυπώσεις. Πραγματικά ενθουσιάστηκα με την ιδέα της συλλογής. Η ανάγνωση των κλασικών αυτών ιστοριών στα ελληνικά με χρονολογική σειρά είναι κάτι που σίγουρα με ενδιαφέρει και με ελκύει.

Ναι προβληματίζομαι για το επιπλέον κόστος μίας ακόμη συλλογής και για τα προβληματάκια της έκδοσης που έχουν ήδη αναφερθεί (μυρωδιά, μη ύπαρξη αριθμών σελίδων, λάθη στις ημερομηνίες, τυπογραφικά) αλλά προς το παρόν η ζυγαριά γέρνει υπέρ της συλλογής.

Παλιότερα είχα διαβάσει σε χρονολογική  τα τεύχη που εμφανίζεται ο Spiderman μέχρι και το 1974-1975 στα αγγλικά και γενικά είναι πολύ κοντά στη λογική μου αυτός ο τρόπος ανάγνωσης.

Σημαντικό το ότι η Marvel σε γενικές γραμμές έχει κρατήσει τη συνέχιση των ιστοριών της, σε αντίθεση με την DC και τις συνεχείς επανεκκινήσεις της (χαρά που έκανα όταν στο Marvel Legacy επανέφεραν την αρχική αρίθμηση των τευχών στους τίτλους, αν και κράτησε για λίγο).  Υπάρχουν βέβαια κάποιες ψιλοεξαιρέσεις, βλέπε One More Day, αλλά σε γενικές γραμμές ότι διαβάζουμε στα τεύχη της συλλογής είναι κανόνας έως και σήμερα.

Πολύ θετικό επίσης είναι ότι οι τόμοι είναι ανά ήρωα. Προσωπικά θα ήθελα τη συλλογή με  απόλυτη χρονολογική σειρά και σε γενικές γραμμές έτσι σκοπεύω να τη διαβάσω. Ωστόσο οι τόμοι ανά ήρωα πιθανόν να βοηθήσουν στη συνέχιση μελλοντικά της συλλογής έστω για ορισμένους ήρωες σε περίπτωση που οι πωλήσεις ορισμένων δεν είναι αποδοτικές.

Edited by Captain Cooper
  • Like 9
  • Respect 1

Χαράς ευαγγέλια κύριοι! :)

Η ανάλυση μου για τις ιστορίες των ηρώων της συλλογής που έχω βάλει εδώ πέρασε σε άλλο επίπεδο!

Πλέον περιέχει για κάθε ήρωα και τα ακόλουθα πεδία:

Τεύχη που θα δούμε στα Ελληνικά για πρώτη φορά!

Τόμοι που έχουν βγει μέχρι στιγμής στην Ιταλία από την Panini!

Αριθμός κάθε τόμου στη συλλογή και το έτος που θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα! (επιστρατεύτηκαν οι καλύτερες χαρτορίχτρες, μέντιουμ, αστρολόγοι και λοιπά συναφή υπερφυσικά όντα δια να επιφέρωμεν το καλύτερον αποτέλεσμα! - Στο τέλος βέβαια πάλι εγώ έπρεπε να κάτσω να τα υπολογίσω emot-argh.gif)

Αριθμός τεύχους που θα φτάσει ο κάθε τίτλος μέσα στους 60 πρώτους τόμους της Ελλάδας.

Αριθμός τεύχους που έχει φτάσει ο κάθε τίτλος μέσα στους 236 τόμους που έχουν βγει στην Ιταλία.

Ό,τι χρειάζεστε για να δείτε την πορεία της σειράς στην Ελλάδα μέχρι το 2026 θα το βρείτε εκεί, ενώ έχω σκοπό να ενημερώνω το θέμα τακτικά με τους νέους τόμους που βγαίνουν εδώ και στην Ιταλία!

:party3:

• Like 6
  • Respect 5

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

Χαράς ευαγγέλια κύριοι! :)

Η ανάλυση μου για τις ιστορίες των ηρώων της συλλογής που έχω βάλει εδώ πέρασε σε άλλο επίπεδο!

Πλέον περιέχει για κάθε ήρωα και τα ακόλουθα πεδία:

Τεύχη που θα δούμε στα Ελληνικά για πρώτη φορά!

Τόμοι που έχουν βγει μέχρι στιγμής στην Ιταλία από την Panini!

Αριθμός κάθε τόμου στη συλλογή και το έτος που θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα! (επιστρατεύτηκαν οι καλύτερες χαρτορίχτρες, μέντιουμ, αστρολόγοι και λοιπά συναφή υπερφυσικά όντα δια να επιφέρωμεν το καλύτερον αποτέλεσμα! - Στο τέλος βέβαια πάλι εγώ έπρεπε να κάτσω να τα υπολογίσω emot-argh.gif)

Αριθμός τεύχους που θα φτάσει ο κάθε τίτλος μέσα στους 60 πρώτους τόμους της Ελλάδας.

Αριθμός τεύχους που έχει φτάσει ο κάθε τίτλος μέσα στους 236 τόμους που έχουν βγει στην Ιταλία.

Ό,τι χρειάζεστε για να δείτε την πορεία της σειράς στην Ελλάδα μέχρι το 2026 θα το βρείτε εκεί, ενώ έχω σκοπό να ενημερώνω το θέμα τακτικά με τους νέους τόμους που βγαίνουν εδώ και στην Ιταλία!

:party3:

Ευχαριστούμε πολύ!!! :div: Προτείνω το ποστ σου με τον οδηγό για αυτούς τους τόμους να προστεθεί στο κυρίως thread της συλλογής της Radnet, ή να δημιουργηθεί ένα νέο νήμα σαν αυτό που είχε φτιάξει στο παρελθόν ο @ Tsaklas για την συλλογή της Χασέτ, ούτως ώστε αυτό να μην χαθεί και να μπορεί να βρεθεί εύκολα.

Edited by kaneda
  • Like 6
  • Respect 1