Μετάβαση στο περιεχόμενο

SPIDER-MAN: ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΚΡΕΪΒΕΝ


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
SPIDER-MAN: ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΚΡΕΪΒΕΝ
Σενάριο/Kείμενα:
J. M. Dematteis
Σχέδιο:
Mike Zeck, Bob McLeod (μελάνια)
Hμερ. έκδοσης:
22-12-2016
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
16.5 x 24.5
Σελίδες:
148
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Άγγελος Κωσταμπάρης
Χρωματισμός:
Mike Zeck, Ian Tetrault
Επιμέλεια:
Χάϊδω Παπαβασιλείου
Πρωτότυπος τίτλος:
Spider-Man: Kraven's last hunt
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-469-5
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104430
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

tn_SPIDERMANKRAVEN_0001.jpg tn_SPIDERMANKRAVEN_0001z.jpg

 

 

Ονομαστική τιμή: 16,99€

 

Κυκλοφόρησε και το νέο GN από τος εκδόσεις ΟΞΥ, αυτή τη φορά με μιά ιστορία του Spider-Man. Όσοι ασχολούνται με τα υπερηρωϊκά ίσως έχουν περισσότερες απαιτήσεις από το περιεχόμενο. Εμένα μου άρεσε τόσο το σχέδιο του Zeck, όσο και το σενάριο του Dematteis. Το διάβασα σχετικά γρήγορα, πράγμα που σημαίνει ότι για τα γούστα μου, είναι καλό. Αλλιώς είτε το διαβάζω σε δόσεις, είτε το παρατάω. Η έκδοση της ΟΞΥ είναι αρκετά καλή.

Περισσότερα από τους ειδήμονες των υπερηρωϊκών, εγώ δεν θα είμαι καλός κριτής.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6420
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διακαής πόθος μου ετών. Νοιώθω πραγματικά σαν παιδάκι τα Χριστούγεννα. :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  Τι να πει κανείς γι'αυτό το διαμάντι! Νομίζω πως ο Kwtsos στην εξαιρετική  παρουσίαση του τα λέει όλα. Εγώ το μόνο που έχω να τονίσω είναι ότι δεν έχει σημασία τι είδους κόμικς διαβάζετε. Παπιά, ποντίκια, καουμπόηδες, Ινδιάνοι, φαντάροι,bdήδες,indyδες... ΟΛΟΙ πρέπει να το έχουν στην συλλογή τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29688
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  24
  • Reputation:   187
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3801 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Νομίζω ότι αυτή η ιστορία είχε δημοσιευτεί στο (μικρού σχήματος) Σπαϊντερ-Μαν του Καμπανά. Αν γνωρίζει κανείς πότε και σε ποιά τεύχη, ας μας πληροφορήσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82074
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6025 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δημοσιεύτηκαν τα αντίστοιχα Amazing στο μικρό Σπάιντερ-μαν, τα αντίστοιχα Spectacular στο Σούπερ Σπάιντερ-μαν, σε άσχετους χρόνους, και τα αντίστοιχα Web of δε δημοσιεύτηκαν ποτέ.

 

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για όλα αυτά που είπα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6420
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δημοσιεύτηκαν τα αντίστοιχα Amazing στο μικρό Σπάιντερ-μαν, τα αντίστοιχα Spectacular στο Σούπερ Σπάιντερ-μαν, σε άσχετους χρόνους, και τα αντίστοιχα Web of δε δημοσιεύτηκαν ποτέ.

 

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για όλα αυτά που είπα.

Ακριβώς έτσι είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1344
  • Reputation:   9659
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Στον τίτλο έχεις γράψει το «κυνήγι» με «οι». :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τι να πω γι' αυτό το κόμικ. :D

 

Ο αρχισυντάκτης Jim Salicrup, αρκετά έμπειρος στο χώρο, προσπάθησε να αναστήσει τους μετριότατους τότε τίτλους του Spider-man. Είχε δηλώσει ότι στόχος του ήταν να ξανακάνει Νο 1 το Amazing Spider-man. Δική του ιδέα ήταν η ιστορία Kraven's Last Hunt να κυκλοφορήσει σε συνέχειες και στους τρεις τίτλους του Spider-man, για να τονωθούν

 

Απάντηση του Θοδωρή στο θέμα του Κώτσου που επίσης αξίζει να κρατήσετε. Αυτό ήταν και το πρώτο crossover μεταξύ των τίτλων του Σπάιντερ-Μαν εξάλλου, το οποίο προέκυψε από σπόντα, αλλά η επιτυχία του καθόρισε τις μετέπειτα κινήσεις της αμερικάνικης βιομηχανίας κόμικς, με ενδιαφέροντα και τραγελαφικά αποτελέσματα ταυτόχρονα.

 

Στην Ελλάδα όντως δημοσιεύτηκαν τα 4 από τα 6 μέρη μόνο, μιας και ακόμα δεν είχε ξεκινήσει να δημοσιεύει ιστορίες από το Web of Spider-Man ο Καμπανάς (εκτός από τα Annual). Συγκεκριμένα, στα τεύχη του 465-466 του μικρού Σπάιντερ-Μαν δημοσιεύτηκαν τα μέρη του Amazing και στα τεύχη 38-39 του Σούπερ τα μέρη του Spectacular. Τον Απρίλιο του '90 στο μικρό, Ιούλιο και Αύγουστο του '90 στο Σούπερ. Όχι μεγάλη διαφορά, αλλά και μαζί να τα έβγαζαν, με το ένα περιοδικό να είναι εβδομαδιαίο και το άλλο μηνιαίο, δεν υπήρχε περίπτωση να δουλέψει το πράμα. Οπότε αυτή είναι η πρώτη φορά που το βλέπουμε συμπληρωμένο στην χώρα μας.

 

Ο DeMatteis αξίζει όλα τα εύσημα που έχει λάβει στα χρόνια που μεσολάβησαν από την κυκλοφορία της ιστορίας. Φρόντισε να δώσει κύρος σε έναν χαρακτήρα που με τα χρόνια είχε γίνει περίγελος στους αναγνώστες με το μονοδιάστατο τροπάρι του (θέλω το Σπάιντερ-Μαν για τρόπαιο), δίνοντας του επίσης ένα καλογραμμένο κύκνειο άσμα. Προτείνεται σε όλους, ανεξάρτητα των γούστων τους. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5566
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Υπαρχει διαφημη για επομενο τομο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104430
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Υπαρχει διαφημη για επομενο τομο?

 

 

Όχι :)

 

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4745 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το διάβασα και εγώ σήμερα. Από το σχέδιο καταλαβαίνεις ότι είναι δεκαετίας 80 αλλά χάρηκα πολύ μιας και ήταν πολύ ωραία ιστορία. Είχε πολύ μπλα μπλα σε κυρίως στην αρχή, αλλά ας είναι! Αξίζει να το πάρετε όλοι και ελπίζω σε ανάλογες εκδόσεις στη συνέχεια -και με τον αραχνάκια και με άλλους ήρωες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5135
  • Reputation:   54925
  • Achievement Points:  5306
  • Days Won:  260
  • With Us For:  5197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  106

Amen to that!  :papas:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6394
  • Reputation:   63194
  • Achievement Points:  6457
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κοίτα που ψήνομαι να το πάρω κι εγώ μετά από αυτά που διάβασα εδώ αλλά και στην παρουσίαση του kwtsos!   :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3549 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μια που το έβαλε και μια που το έβγαλε εξαντλημένο από τον εκδότη (δηλαδή μάλλον δεν το ξαναφέρνει). Τα ίδια και με τον Doctor Strange. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2114
  • Reputation:   20581
  • Achievement Points:  2146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4517 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

  

Μια που το έβαλε και μια που το έβγαλε εξαντλημένο από τον εκδότη (δηλαδή μάλλον δεν το ξαναφέρνει). Τα ίδια και με τον Doctor Strange. :(

Καθόλου καλά τα νέα...

Με το που ποσταρε ο rorschach για την 40% έκπτωση στην πρωτοπορια, αμέσως έκανα παραγγελία, μαζί με το ποιος σκότωσε το λουκυ, με παραλαβή από το βιβλιοπωλείο τους στη σαλονικη. Έξι μέρες μετά, μαθαίνω ότι η παραγγελία μου δε μπορεί να ολοκληρωθεί ολη καθ ότι έχει εξαντληθεί το kraven's. Πότε πρόλαβε, ρωταω εγώ, αφού το παρήγγειλα αμέσως;; :crying:

Σε ερώτηση μου για το αν αυτό ενδέχεται να αλλάξει, και να βρουν κομμάτια, μου είπε ότι θα πρέπει να το επανεκδοσει ο εκδότης για να γίνει.

Άρα αναρωτιέμαι, οι του οξυ/public έδωσαν ελάχιστα κομμάτια στην πρωτοπορια; το όλο τιράζ ήταν ούτως ή άλλως ελάχιστο;

Όπως και να χει, κρίμα, πρώτη φορά μου συμβαίνει να παραγγείλω κάτι και μέχρι να έρθει από Αθήνα να έχει προλάβει να εξαντληθεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  768
  • Reputation:   6201
  • Achievement Points:  784
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ομοιοπαθής κι εγώ!

Εγώ βέβαια περισσότερο ήθελα το Λούκυ Λουκ οπότε όταν ξαναβγεί προσφορά θα σπεύσω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

"Επεσε παντόφλα" όπως φαίνεται στην γενναιόδωρη Πρωτοπορία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28680
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4774 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το ιδιο ειχε συμβει και ενα φεγγαρι με τα τευχακια του fight club...Μαλλον τους δινουν περιορισμενα αντιτυπα,εκτος αν το τιραζ ηταν τοσο μικρο,που αμφιβαλλω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   857
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αρχικα, θα ηθελα να αναφερω οτι δεν ειμαι μεγαλος φαν του υπερηρωικου. Εκτος απο βασικα stories Batman, X-Men και Spider-man και καποια αλλα ιερα τερατα(πχ watchmen, hellblazer), δεν εχω μεγαλη επαφη με το ειδος διοτι δεν μου κανει. Αλλα, διαβαζοντας τις κριτικες εδω και ενθουσιαμενος απο την προσπαθεια της ΟΞΥ, ειπα να δωσω μια ευκαιρια.

Και πραγματικα απογοητευτηκα απο το συγκεκριμενο. Οκ κατανοω οτι μιλαμε για το '89 και για μια προσπαθεια να γινει λιγο πιο σοβαρο το ειδος, αλλα ανυπομονουσα να τελειωσει διοτι ειχα σκυλοβαρεθει.

Το ολο story συνοψιζεται ευκολα σε 15-20 σελιδες και για να φτασει στις 140 επρεπε να το γεμισουν με ανουσιους, βαρετους και χωρις καμια λογικη εσωτερικους μονολογους, οι οποιο καθε φορα γινονταν ολο και πιο cringy καθως και το ταξιδι προς της λυτρωση του Πιτερ Παρκερ. H ιστορια τερμα προβλεψιμη και αργη που γiα να αποκτησει ενα ενδιαφερον επρεπε να σκασει ο Βερμιν ως το wildcard του Κρειβεν, για να βρεθει ο Spider-man σε ενα ηθικο διλημμα ως προς την αντιμετωπιση του νεου εχθρου. Αν αυτη θεωρειται ιστορια σταθμος, δεν θελω καν να φανταστω πως ηταν τα υπερηρωικα comics πριν απο αυτο.

Τελος παντων, δεν μου αρεσε αλλα θα το ξεπερασω :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

:wow:  Αυτη ηταν μια αυστηρη κριτικη  :lol:

 

Εμενα παντως, αν και δεν μου αρεσουν τα υπερηρωικα, αυτο μου αρεσε!

 

Υγ. Πρεπει καποια στιγμη να διαβασω και την Ελληνικη εκδοση, που με κοιταει με παραπονο απο την στοιβα με τα αδιαβαστα :P

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82074
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6025 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Και πραγματικα απογοητευτηκα απο το συγκεκριμενο. Οκ κατανοω οτι μιλαμε για το '89 και για μια προσπαθεια να γινει λιγο πιο σοβαρο το ειδος, αλλα ανυπομονουσα να τελειωσει διοτι ειχα σκυλοβαρεθει.

Το ολο story συνοψιζεται ευκολα σε 15-20 σελιδες και για να φτασει στις 140 επρεπε να το γεμισουν με ανουσιους, βαρετους και χωρις καμια λογικη εσωτερικους μονολογους, οι οποιο καθε φορα γινονταν ολο και πιο cringy καθως και το ταξιδι προς της λυτρωση του Πιτερ Παρκερ. H ιστορια τερμα προβλεψιμη και αργη που γiα να αποκτησει ενα ενδιαφερον επρεπε να σκασει ο Βερμιν ως το wildcard του Κρειβεν, για να βρεθει ο Spider-man σε ενα ηθικο διλημμα ως προς την αντιμετωπιση του νεου εχθρου. Αν αυτη θεωρειται ιστορια σταθμος, δεν θελω καν να φανταστω πως ηταν τα υπερηρωικα comics πριν απο αυτο.

Τελος παντων, δεν μου αρεσε αλλα θα το ξεπερασω :P

 

Να πω ότι δεν έκανα τις ίδιες σκέψεις; Και εγώ εκεί κόντεψα :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στο εξωτερικό που υπάρχει επαγγελματική παραγωγή, οι εκδότες συνήθως ζητάνε την σύνοψη ενός τεύχους σε μια σελίδα. Αν το πάρουμε κυνικά λοιπόν, όλες οι έξτρα σελίδες πέρα από αυτή την μία σελίδα, είναι περιττές. Όμως δεν πάει έτσι. Το σε πόσες σελίδες συνοψίζεται και στο πόσες δημιουργεί την ατμόσφαιρα που πιστεύουν οι δημιουργοί πως χρειάζεται, είναι άλλο πράγμα. Στο συγκεκριμένο έργο δεν είναι τόσο σημαντική η ιστορία καθαυτή, όσο η παρουσίαση την ψυχοσύνθεση των χαρακτήρων και το πόσο @@@@μενοι ψυχολογικά είναι, πριν και μετά την ιστορία. Οπότε είναι θέμα καθαρά του αν αρέσει στον καθένα αυτό το παιχνίδι που γίνεται στο Τελευταίο Κυνήγι ή όχι και ζητάει κάτι πιο story driven. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  78
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26331
  • Achievement Points:  4703
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το σε πόσες σελίδες συνοψίζεται και στο πόσες δημιουργεί την ατμόσφαιρα που πιστεύουν οι δημιουργοί πως χρειάζεται, είναι άλλο πράγμα. Στο συγκεκριμένο έργο δεν είναι τόσο σημαντική η ιστορία καθαυτή, όσο η παρουσίαση την ψυχοσύνθεση των χαρακτήρων και το πόσο @@@@μενοι ψυχολογικά είναι, πριν και μετά την ιστορία.

 

Ακριβώς έτσι, πολύ σωστά τα είπες φίλτατε!

(Καταπληκτική ιστορία)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  78
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26331
  • Achievement Points:  4703
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Να πούμε ότι η ιστορία είχε προωθηθεί ιδιαιτέρως την εποχή εκείνη από την Μάρβελ και με ολοσέλιδη διαφήμιση στα περιοδικά της.

 

post-2066-0-08435800-1486246037_thumb.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5135
  • Reputation:   54925
  • Achievement Points:  5306
  • Days Won:  260
  • With Us For:  5197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  106

Κάποιες σχετικές πληροφορίες που βρήκα στο διαδίκτυο και νομίζω ότι πρέπει να αναφερθούν και στην παρούσα σελίδα:

1. Ο  DeMatteis είπε ότι η ιστορία είχε ως στόχο να διερευνήσει τον χαρακτήρα του Spider-Man και πώς οι άλλοι τον αντιλαμβάνονται:

 

"Αυτό που θέλει να κάνει ο Kraven είναι να σκοτώσει τον Spider-Man και στη συνέχεια να πάρει τη θέση του, να αποδείξει ότι μπορεί να γίνει καλύτερος Spider-Man από τον Spider-Man. Αυτό που γίνεται ο Kraven, βέβαια, δεν είναι ο Spider-Man, αλλά αυτό που ο Kraven αντιλαμβάνεται ότι είναι ο Spider-Man. Κατά μία έννοια, αυτό που ο Kraven γίνεται είναι κάτι που μοιάζει με τον χαρακτήρα Dark Knight του Frank Miller. Διότι το θέμα με τον Πήτερ Πάρκερ και τον Spider-Man είναι ότι o Πήτερ δεν βάζει απλώς μια μάσκα και ξαφνικά μετατρέπεται σε "Spider-Man." Όταν το κάνει δεν γίνεται ένα σκοτεινό πλάσμα της νύχτας. Ότι κοστούμι κι αν φοράει, ότι κι αν αντιμετωπίζει, ο Peter Parker είναι πάντα μια πολύ ανθρώπινη, συμπονετική ψυχή που νοιάζεται. Ο Kraven δεν μπορεί να το καταλάβει αυτό. Και αυτή είναι η μεγάλη διαφορά εδώ."

 

2. Η ιστορία εξιστορείται με αποσπάσματα από το διάσημο αγγλικό ποίημα (του William Blake) "The Tyger", όπου η λέξη "Tyger" αντικαθίσταται από τη λέξη "Spyder".

 

3. Η ιστορία αυτή (που δημοσιεύθηκε το 1987) θεωρείται "μια εκπληκτική δουλειά που ενέπνευσε αμέτρητες απομιμήσεις από άλλους συγγραφείς τα τελευταία χρόνια." Επίσης ότι "διαθέτει τη συνήθη δράση των κόμικ, αλλά συνδυάζει επίσης και πτυχές από την κλασική λογοτεχνία και επαναλαμβανόμενα θέματα, προκειμένου να παρουσιάσει μια βαθύτερη, πιο περίπλοκη αφήγηση, η οποία περιέχει αποσπάσματα από το ποίημα του William Blake "The Tyger", ενώ η τέχνη του Mike Zeck γεμίζει το βιβλίο με σκοτεινό φωτορεαλισμό. 

 

4. Στην ιστορία υπάρχουν πολλές στιγμές που εξερευνούν τη σχέση του Πήτερ με την Mary Jane. Καθώς αυτή η ιστορία λαμβάνει χώρα νωρίς στο γάμο τους, έχουμε την ευκαιρία να δούμε πώς επηρεάζει τη MJ η εξαφάνιση του Πήτερ και πώς θα αντιδρούσε αν ο Πήτερ πέθαινε στην πραγματικότητα. Προσθέτει επιπλέον στρώματα στο γάμο τους και κάνει το τέλος της ιστορίας, όπου ο Πήτερ επιστρέφει στη MJ για να αναρρώσει, να φαίνεται πολύ καλύτερο.

 

:cheers4:

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2856 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Αρχικα, θα ηθελα να αναφερω οτι δεν ειμαι μεγαλος φαν του υπερηρωικου. Εκτος απο βασικα stories Batman, X-Men και Spider-man και καποια αλλα ιερα τερατα(πχ watchmen, hellblazer), δεν εχω μεγαλη επαφη με το ειδος διοτι δεν μου κανει. Αλλα, διαβαζοντας τις κριτικες εδω και ενθουσιαμενος απο την προσπαθεια της ΟΞΥ, ειπα να δωσω μια ευκαιρια.

Και πραγματικα απογοητευτηκα απο το συγκεκριμενο. Οκ κατανοω οτι μιλαμε για το '89 και για μια προσπαθεια να γινει λιγο πιο σοβαρο το ειδος, αλλα ανυπομονουσα να τελειωσει διοτι ειχα σκυλοβαρεθει.

Το ολο story συνοψιζεται ευκολα σε 15-20 σελιδες και για να φτασει στις 140 επρεπε να το γεμισουν με ανουσιους, βαρετους και χωρις καμια λογικη εσωτερικους μονολογους, οι οποιο καθε φορα γινονταν ολο και πιο cringy καθως και το ταξιδι προς της λυτρωση του Πιτερ Παρκερ. H ιστορια τερμα προβλεψιμη και αργη που γiα να αποκτησει ενα ενδιαφερον επρεπε να σκασει ο Βερμιν ως το wildcard του Κρειβεν, για να βρεθει ο Spider-man σε ενα ηθικο διλημμα ως προς την αντιμετωπιση του νεου εχθρου. Αν αυτη θεωρειται ιστορια σταθμος, δεν θελω καν να φανταστω πως ηταν τα υπερηρωικα comics πριν απο αυτο.

Τελος παντων, δεν μου αρεσε αλλα θα το ξεπερασω :P

Δηλαδή εκεί που ο αραχνάνθρωπος πήγε να σκοτώσει τον εχθρό του αναρωτιόταν τους  εξής μονολόγους του τύπου: να ζει κανείς ή να μην ζει Η τι είναι τελικά ή ζωή και ιδιαίτερα εκείνη ενός εντόμου; Άραγε γιατί ζω; Είμαι όμορφος; Μήπως έχω τίποτε θέμα διότι αντί να περπατώ σαν φυσιολογικό ον πετώ από πολυκατοικία σε πολυκατοικία και από διαμέρισμα σε διαμέρισμα με την βοήθεια της τεντωμένης τσίχλας; Τι μάρκα τσίχλα χρησιμοποιώ ; Για την αναπνοή η εκείνη με γεύση φράουλας ; Μήπως πάσχω από διπλή προσωπικότητα; Είμαι η αράχνη ή ο Πέτρος ; Γιατί δεν με πήρε το κορίτσι μου τηλέφωνο; Μήπως με εγκατέλειψε; ή την έφαγε από παντόφλα ή από εφημερίδα ή μου την έφαγε κάποιος άλλος; Μήπως πρέπει να ζω σε διαμέρισμα ή  ως αράχνη να ζω με μύγες και κουνούπια ; Πως θα ήθελα να φάω τα τελευταία; Με φιλέτο σοτέ αλά κρεμ ή σκέτα;Τι φταίει για την οικονομική κρίση ;  Αν αυτοί ήταν οι μονόλογοι τότε φίλε μου κρίμα τα λεφτά που έδωσες για να διαβάσεις αυτά . Κρίμα Μα είναι δυνατόν να διαβάζεις αυτά; Ποιο ενδιαφέρον θα είχε το κόμικ αυτό αν ο ήρωας σκοτωνόταν με το να τον συρρικνώσουν με λέιζερ στην συνέχεια να τον πετάξουν μέσα στην λεκάνη της τουαλέτας και ν α τραβήξουν το καζανάκι. Μια τελευταία ερώτηση γιατί ο Πάρκερ να οδηγηθεί στην λύτρωση ; Απάντηση διότι σε μια λογική κοινωνία με λογικά όντα ένας τέτοιος τύπος δυστυχώς  δεν έχει θέση . Εκτός αν ξυπνήσει στην συνέχεια ν α συνειδητοποιήσει ότι για μια ζωή  ήταν ήρωας σε μπούρδες και να απαιτήσει πιο σοβαρούς ώριμους και μεστούς ρόλους Ίσως αυτό επιζητούσε ο Πάρκερ Σοβαρότητα και σεβασμό έναντι στον εαυτό του έστω και ντυμένος αράχνη Αυτά κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα μαζί σας 

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5135
  • Reputation:   54925
  • Achievement Points:  5306
  • Days Won:  260
  • With Us For:  5197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  106

Όπως έχω γράψει παραπάνω, η ιστορία εξιστορείται με αποσπάσματα από το διάσημο αγγλικό ποίημα (του William Blake) "The Tyger" (του έτους 1794), όπου η λέξη "Tyger" αντικαθίσταται από τη λέξη "Spyder". Επίσης η ιστορία έχει και άλλες λογοτεχνικές αναφορές. Όσοι ξέρουν από λογοτεχνία θα καταλάβουν, για όσους πάλι δεν έχουν την λογοτεχνία στο φόρτε τους και βαριούνται τα κειμενα, κυκλοφορούν πολλές ιστορίες του σπάιντερμαν που είναι πίου-πίου από την αρχή μέχρι το τέλος. Επίσης δεν συνηθίζουμε να κοροϊδεύουμε κόμικ, ιδίως όταν δεν τα έχουμε διαβάσει.

 

:beer:

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23526
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

 Επίσης δεν συνηθίζουμε να κοροϊδεύουμε κόμικ, ιδίως όταν δεν τα έχουμε διαβάσει.

 

:beer:

Έλα ρε συ! Είναι από τα απολαυστικότερα ποστ που έχω βρει εδώ μέσα. Με την παντόφλα και την εφημερίδα θα μου έφευγε ο καφές από τη μύτη. Αν κάποιος αναρωτιόταν για ποιο λόγο έγινε το greekcomics, διάβασε για τη "μάρκα τσίχλας" και του έφυγε η απορία :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαβασα και την Ελληνικη, σχετικα καλη εκδοση, μονο ενα λαθακι στους διαλογους επεσε στη αντιληψη μου, που οκ, ουτε αυτο θα επρεπε να υπαρχει αλλα εχουμε δει και πολυ χειροτερα... Η ποιοτητα του χαρτιου ειναι πολυ καλυτερη απο τις αντιστοιχες της Anubis, το χαρτι ειναι πολυ πιο μαλακο, σχεδον σαν τις Αμερικανικες εκδοσεις, κατι που δημιουργει λιγοτερες πιεσεις στην ραχη και το κανει σιγουρα ανθεκτικοτερο στις πολλες αναγνωσεις.

 

Για την ιστορια τα εχω ηδη γραψει στην παρουσιαση της Αμερικανικης εκδοσης, κορυφαιο κομικ, απο τα καλυτερα του ειδους που εχω διαβασει, η ατμοσφαιρα που χτιζει ειναι πραγματικα τρομερη, οφειλετε ολοι να του δωσετε μια ευκαιρια, ειδικα τωρα που δεν υπαρχει η τροχοπεδη της Αγγλικης γλωσσας.

 

Προσωπικα, για οικονομικους και χωροταξικους λογους θα κρατησω μονο το Αμερικανικο HC, το οποιο κερδιζει στα σημεια.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94171
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η αλήθεια είναι ότι όταν ξεκίνησα να το διαβάζω είχα στο μυαλό μου μία περιπέτεια με τον Spider-Man...!Όπως λοιπόν καταλαβαίνετε αισθάνθηκα πολύ άβολα με την ανάγνωση των πρώτων σελίδων...!

 

Η ιδέα του σεναρίου είναι πρωτότυπη και ευφυής...!Όπως σωστά ειπώθηκε,δίνεται βάρος περισσότερο στην παρουσίαση των χαρακτήρων και των συναισθημάτων των πρωταγωνιστών,παρά σε μία ακόμα ιστορία δράσης...!Σε αυτό τον τομέα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο και το εγκρίνω...!Από εκεί και πέρα,ο τρόπος που ο συγγραφέας διαχειρίζεται τους διαλόγους και περισσότερο τους μονολόγους και τις σκέψεις των ηρώων δεν μου άρεσε...!Υπάρχουν ολόκληρα λογύδρια που στο δικό μου μικρό μυαλό δεν βγάζουν μεγάλο νόημα,κάποιες προτάσεις που επαναλαμβάνονται,κάποιες προτάσεις που υπάρχουν μέσα σε προτάσεις και κάποιες σκόρπιες λέξεις που (επίσης) δεν βγάζουν νόημα και διακόπτουν τον ειρμό...!Μου έβγαλε μία φιλοσοφία που δεν με ικανοποίησε...!Είμαι ΟΚ σε μία τέτοια προσέγγιση αλλά μου φάνηκε ότι μελετούσα σύγγραμμα κλινικής ψυχολογίας...! :D Για εμένα μπορούσε να δώσει πολλά περισσότερα το σενάριο...!Όσον αφορά τον χαρακτήρα του Κρέιβεν,από ένας σχιζοφρενής και μανιακός κυνηγός,εδώ μετατρέπεται σε έναν σχιζοφρενή,μανιοκαταθλιπτικό κι εμμονικό τύπο,το παίξιμο του οποίου αξίζει όσκαρ...! :best: Το φινάλε αφήνει μία γλυκόπικρη γεύση και προκαλεί την συμπόνια του αναγνώστη προς τον τραγικό χαρακτήρα του μεγάλου κυνηγού...!Σίγουρα εδώ ο "Αραχνάκιας" έρχεται σε δεύτερο πλάνο...!

 

Σχεδιαστικά ήταν του γούστου μου και πλέον μπορούμε να την χαρακτηρίσουμε ρετρό...!Υπήρχαν όμορφα και καθαρά,μη "κομπιουτερίστικα" καρέ,με λεπτομέρειες και χρωματισμό που συμβάλει στο ύφος του κόμικ...!

 

Αξιόλογη ήταν και η έκδοση της ΟΞΥ...! :best: Έχει γίνει τίμια δουλειά τόσο στο δέσιμο του βιβλίου,όσο και στο χαρτί...!Ευχάριστη λεπτομέρεια,τα εξώφυλλα των πρώτων τευχών κυκλοφορίας...!Μου άρεσε το ματ εξώφυλλο,αν και θα το ήθελα λίγο πιο παχύ για την αποφυγή τσαλακωμάτων...!Καλό θα ήταν να έμπαινε κανένα άλλο εξτραδάκι,όπως πχ οι βιογραφίες των δημιουργών ή κάποιο editorial...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.