Jump to content

Recommended Posts

Τα τεύχη είναι όλα διαθέσιμα κανονικά; Σκέφτομαι να παραγγείλω κάποια από Public για να συμπληρώσω τα 35 ευρώ που χρειάζονται για δωρεάν μεταφορικά, αλλά επειδή έχουν κακό ιστορικό με την εξυπηρέτηση πελατών δεν θα ήθελα να τα προπληρώσω και μετά να πρέπει να τους κυνηγάω για επιστροφή χρημάτων... Συγκεκριμένα τα 23, 36 και 37 με ενδιαφέρουν. Για το 23 φοβάμαι πιο πολύ αν έχει εξαντληθεί, στην Πρωτοπορία δεν υπάρχει.

• Like 2
  • Replies 427
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Φρεσκο φρεσκο και λαχταριστό το νέο Αστεριξ !!!! Το πολυαναμενόμενο "Ο Αστεριξ στους Πικτους " επιτέλους κυκλοφόρησε σημερα Πεμπτη 7 Αυγουστου του σωτήριου ετους 2014 μ.χ !!   Με τιμή 4,30 (μειον τ

Διάβασα σήμερα το νέο άλμπουμ "Ο Αστερίξ και ο Υπεριταλικός" (κυκλοφορεί κανονικά στην Θεσσαλονίκη, σε βιβλιοπωλεία και περίπτερα). Δεν θα ξαναγράψω την άποψή μου για το σενάριο, μιας και το έκανα τ

E-E-E, O-O-O, το πήραμε, το πήραμε το περιοδικό!   Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.   Το εξώφυλλο δεν μεταφέρθηκε ακόμα στην παρουσίαση.      Και όποιος άλλος θέλει να το πάρει με δώρο τ

Posted Images

Posted (edited)

Το #23 μόνο σκληρόδετο θα το βρεις.
Σε μαλακόδετο για να μην υπάρχει στο comicstrip, σιγά μην υπάρχει στο public.

Edited by Laz33
  • Like 2
  • Sad 1
  • 3 months later...

Το διάβασα κ γω το #38, το Asterix and the Chieftain's Daughter...

Κρίμα, κρίμα, κρίμα..  Ξεκίνησε τόσο ωραία, με μερικές φρέσκιες ιδέες και κάποιες καλές ατάκες, άντεξε μέχρι τη μέση και μετά το σενάριο βάλτωσε..

Το τελικό αποτέλεσμα όπως ειπώθηκε από τους περισσότερους είναι μέτριο.

• Like 5
  • Thanks 2

Με τόσα που έχω ακούσει για αυτήν την περιβόητη σειρά, έκανα σήμερα την πρώτη επαφή μαζί της και κάθισα και διάβασα τα δύο πρώτα τεύχη (Ο αγώνας των αρχηγών, Οβελίξ και σία) :)

Οπότε ας μοιραστώ μαζί σας τις μίνι μου κριτικές και την γνώμη μου για το όλο σύμπαν,

όπως είχα κάνει και πριν από πολύυυυυυ καιρό με τα Λούκυ Λουκ :)

Ο αγώνας των αρχηγών

Αρκετά ωραία, ατμοσφαιρική ιστορία, με καλής ποιότητας χιούμορ, αλλά και σασπένς :clap2:

Καλά, η κουκουβαγίτσα, όλα τα λεφτά! Και οι δυο δρου'ή'δες, όμως, δεν πήγαιναν πίσω 8,5/10

Οβελίξ και σία 

Ελαφρώς, καλύτερή και λίγο πιο πλακατζίδικη από τον Αγώνα των Αρχηγών, που δείχνει και τι συμφορές μπορεί να δημιουργήσει το χρήμα :),

μέσα από το συμπαθητικό χωρίο των φίλων μας. 9,5/10

Γενικώς

Έχω δει πολλές ταινίες του Asterix (που είμαι φαν τους), και γενικώς ξέρω πάνω κάτω για τι πρόκειται, όμως τα κόμικς με έβαλαν ακόμη περισσότερο στο κλήμα. Τις κατευχαριστήθηκα τις δυο ιστορίες αυτές και θα συνεχίσω :)

:surf:καλό μεσημέρι 

• Like 13
  • Thanks 1
  • Read 1

Είναι ευχάριστο όποτε ο Αστερίξ αποκτά έναν νέο αναγνώστη και ακόμη πιο ευχάριστο όταν αυτός μοιράζεται μαζί μας τις νέες εμπειρίες από την ανάγνωση του, γιατί μέσα από αυτές επισκεπτόμαστε ξανά τις δικές μας (που χάνονται μέσα στα βάθη του χρόνου...εχμ...είχα δεν είχα πάλι πρόδωσα την ηλικία μου) 

:)

Θα σου πρότεινα όμως να τα διαβάσεις με τη σειρά που εκδόθηκαν στη Γαλλία:

Τόμος Έτος Πρωτότυπος τίτλος Ελληνικός τίτλος
1 1961 Astérix le Gaulois Αστερίξ ο Γαλάτης
2 1962 La Serpe d'or Το χρυσό δρεπάνι
3 1963 Astérix et les Goths Ο Αστερίξ και οι Γότθοι
4 1964 Astérix gladiateur Ο Αστερίξ μονομάχος
5 1965 Le Tour de Gaule d'Astérix Ο γύρος της Γαλατίας
6 1965 Astérix et Cléopâtre Αστερίξ και Κλεοπάτρα
7 1966 Le combat des chefs Ο Αγώνας των αρχηγών
8 1966 Astérix chez les Bretons Ο Αστερίξ στους Βρετανούς
9 1966 Astérix et les Normands Ο Αστερίξ και οι Νορμανδοί
10 1967 Astérix légionnaire Ο Αστερίξ λεγεωνάριος
11 1968 Le bouclier Arverne Η ασπίδα της Αρβέρνης
12 1968 Astérix aux Jeux Olympiques Ο Αστερίξ στους Ολυμπιακούς αγώνες
13 1969 Astérix et le chaudron Ο Αστερίξ και η χύτρα
14 1969 Astérix en Hispanie Ο Αστερίξ στην Ισπανία
15 1970 La Zizanie Η διχόνοια
16 1970 Astérix chez les Helvètes Ο Αστερίξ στους Ελβετούς
17 1971 Le Domaine des dieux Η κατοικία των θεών
18 1972 Les Lauriers de César Οι δάφνες του Καίσαρα
19 1972 Le Devin Ο μάντης
20 1973 Astérix en Corse Ο Αστερίξ στην Κορσική
21 1974 Le Cadeau de César Το δώρο του Καίσαρα
22 1975 La Grande traversée Το μεγάλο ταξίδι
23 1976 Obélix et Compagnie Οβελίξ και Σία
24 1979 Astérix chez les Belges Ο Αστερίξ στους Βέλγους
25 1980 Le Grand fossé Η μεγάλη τάφρος
26 1981 L'Odyssée d'Astérix Η οδύσσεια του Αστερίξ
27 1983 Le Fils d'Astérix Ο γιος του Αστερίξ
28 1987 Astérix chez Rahazade Ο Αστερίξ και η Χαλαλίμα
29 1991 La Rose et le glaive Ρόδο και ξίφος
30 1996 La Galère d'Obélix Η γαλέρα του Οβελίξ
31 2001 Astérix et Latraviata O Αστερίξ και η Λατραβιάτα
32 2003 Astérix et la rentrée gauloise O Αστερίξ και η επιστροφή των γαλατών
33 2005 Le ciel lui tombe sur la tête Και ο ουρανός έπεσε στο κεφάλι τους
34 2009 L'Anniversaire d'Astérix et Obélix - Le Livre d'or Τα γενέθλια των Αστερίξ και Οβελίξ: Η χρυσή βίβλος
35 2013 Astérix chez les Pictes Ο Αστερίξ στους Πίκτους
36 2015 Le Papyrus de César Ο πάπυρος του Καίσαρα
37 2017 Astérix et la transitalique Ο Αστερίξ και ο Υπεριταλικός

Κι αυτό επειδή παρόλο που οι ιστορίες υποτίθεται ότι είναι standalone, *υπάρχουν* πράγματα που τα προσέχεις μόνο όταν τα διαβάσεις έτσι, π.χ. 

- Τα πρώτα 8 περίπου είναι τα τεύχη όπου η σειρά ακόμη διαμορφωνόταν και εμφανίζονταν νέοι χαρακτήρες και συμπεριφορές. Το σχέδιο μπορεί να είναι πρωτόλειο σε σχέση με τα επόμενα, αλλά η πλοκή δεν έχει να ζηλέψει τίποτε από αυτά που θα ακολουθήσουν.

- Οι γνωστοί μας χαρακτήρες δεν εμφανίστηκαν όλοι από την αρχή, π.χ. ο Σκύλος Ιντεφίξ εμφανίστηκε στο Νο.5 (Ο Γύρος της Γαλατίας) και ο Αλφαβητίξ ο ψαράς στο Νο.14 (Ο Αστερίξ στην Ισπανία).

-  Από το Νο.14 και μετά οι περιπέτειες των τευχών εκδίδονται εναλλάξ ως εξής: Μία περιπέτεια όπου έχει ταξίδι στο εξωτερικό, μία περιπέτεια όπου διαδραματίζεται μέσα στο χωριό.

- Το Νο.24 είναι το τελευταίο πριν το θάνατο του σεναριογράφου Goscinny. Από τα επόμενα το έξυπνο χιούμορ θα αρχίζει να υπολείπεται, αν και η διαφορά άρχισε να γίνεται αισθητή από το Νο.28 και μετά.

- Από το Νο.35 φεύγει και ο σχεδιαστής Uderzo από το προσκήνιο και κινούμαστε πλέον σε... αχαρτογράφητα νερά...

Καλή ανάγνωση! :cheers2:

Edited by constantinople
  • Like 13
  • Respect 2
  • Thanks 4
  • 1 month later...

Επίσης να συμπληρώσω ότι το Asterix είναι ότι πιο κλασικό μπορείς να διαβάσεις και πρέπει οπωσδήποτε να το κάνει. Σκέψου ότι η ιστορία Οβελίξ και Σία που διάβασες διδάσκεται-παρουσιάζεται σε πανεπιστήμια οικονομικών.

• Like 8
18 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Επίσης να συμπληρώσω ότι το Asterix είναι ότι πιο κλασικό μπορείς να διαβάσεις και πρέπει οπωσδήποτε να το κάνει. Σκέψου ότι η ιστορία Οβελίξ και Σία που διάβασες διδάσκεται-παρουσιάζεται σε πανεπιστήμια οικονομικών.

Και σαν απόφοιτος ΑΣΟΕΕ πρέπει να πω ότι πολύ καλά κάνουν και κακώς δεν τη διδάξανε στο τμήμα μας. Μιλάμε για την αγαπημένη μου ιστορία Αστερίξ, μέσα σε 45 περίπου σελίδες, ο Γκοσινύ κάνει μια υπέροχη οικονομική ανάλυση σχετικά με τα προϊόντα, την προσφορά, τη ζήτηση και ταυτόχρονα μια κοινωνική ανάλυση για το πως επηρεάζονται οι καταναλωτές από τις τάσεις και πρότυπα που τους επιτάσσει όλο αυτό το σύστημα. Όταν ο αδερφός μου μού είπε ότι έχει στόχο να δώσει Πανελλαδικές να περάσει στο ίδιο τμήμα με μένα, ήταν το πρώτο κόμικ που του έδωσα για να μπει στο κλίμα. Δυστυχώς δεν το έχει διαβάσει ακόμα :( 

• Like 8
  • Thanks 1

Φίλε είναι κ μένα η αγαπημένη μου ιστορία μαζί με Βρετανούς και Ελβετούς. Απίθανο χιούμορ απίθανο σενάριο απίθανο σχέδιο. Από τις καλύτερες ιστορίες κόμικ γενικά θεωρώ.

• Like 8