Μετάβαση στο περιεχόμενο

YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως πήγα χθες στα Πάμπλικ Ηρακλείου για το αγοράσω. Όλα καλά δεν το είχαν  :sun:

 

Το αντίθετο θα με παραξένευε. Κάτσε να μπει ο Ιούλης και το συζητάμε... Το λοιπόν τσίμπησα επιτέλους το τευχάκι από την έκθεση στο Πασαλιμάνι - δυστυχώς χωρίς αφίσα :( - και τολμώ να πω ότι το απόλαυσα. Ευχάριστο, έξυπνο, με ολίγη δράση προς το τέλος αλλά απολαυστικότατη και ξεκαρδιστική. Σίγουρα ότι καλύτερο διάβασα από την μετά Ουντερζό εποχή. :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ο διαχωρισμός των εκδόσεων του Asterix σε Α' και Β', έγινε μετά από έρευνα σε βάθος των τευχών του Asterix και προτροπή σας. :) Η δική μου απορία είναι: Ο Αστερίξ και οι Πίκτοι, είναι Β' έκδοση; :thinking: Ο πάπυρος του Καίσαρα, είναι Β' έκδοση; :thinking:

 

:valtnino:

 

Υπάρχουν δύο επιλογές για τα τεύχη του Αστερίξ που βγήκαν μετά την Α΄ αλλά και την Β΄ έκδοση. Ή βάζουμε όσα βγήκαν στην σελίδα της Α΄ Έκδοσης ή τα βάζουμε στη σελίδα της Β΄ έκδοσης.

 

Εδώ τα βάζουμε στην σελίδα της Β΄ έκδοσης επειδή υπάρχει συνάφεια με τα εξώφυλλα της Β΄ έκδοσης (αυτά της Α΄ έκδοσης δεν ξαναβγήκαν).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Από όλες τις παρουσιάσεις στις οποίες τα εξώφυλλα έπρεπε να σπάσουν σε δύο πινακάκια, αυτή δεν ήταν μία από αυτές έτσι και αλλιώς. Αρκούσε μια καταγραφή στο πρώτο ποστ και ας έμπαιναν στην ίδια σελίδα. Ούτε διαφορετική αρίθμηση έχουν ούτε κυκλοφόρησαν ανακατεμένα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Νομίζω ότι αν παρουσιαστούν και οι δύο εκδόσεις στην ίδια σελίδα (έχουν και τα οπισθόφυλλα τους) θα παραγίνει crowded το πράγμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σιγά μην γίνει και η σελίδα με τα εξώφυλλα του Μίκυ Μάους. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από όλες τις παρουσιάσεις στις οποίες τα εξώφυλλα έπρεπε να σπάσουν σε δύο πινακάκια, αυτή δεν ήταν μία από αυτές έτσι και αλλιώς. Αρκούσε μια καταγραφή στο πρώτο ποστ και ας έμπαιναν στην ίδια σελίδα. Ούτε διαφορετική αρίθμηση έχουν ούτε κυκλοφόρησαν ανακατεμένα. :)

 Συμφωνω με τον Κώστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν ξέρω εάν έχει ειπωθεί,αλλά κυκλοφόρησε το 36ο τεύχος του Αστερίξ και στα περίπτερα...!Το αγόρασα σήμερα που πήγα να αγοράσω το Μίκυ Μάους...!

 

Όταν έρθει η σειρά του για ανάγνωση,θα πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου...! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Να ρωτήσω, η συλλεκτική έκδοση της Κατοικίας των Θεών έχει καμια ιδιαίτερη διαφορά σε σχέση με την κανονική; Γιατί σκέφτομαι ποια να πάρω... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Να ρωτήσω, η συλλεκτική έκδοση της Κατοικίας των Θεών έχει καμια ιδιαίτερη διαφορά σε σχέση με την κανονική; Γιατί σκέφτομαι ποια να πάρω... :thinking:

Προσωπικά είχα ήδη την κανονική (αυτή της Α' έκδοσης) κι έτσι δεν το πήρα. Είναι ανάλογα με το αν σου αρέσει να έχεις σκέτη την ιστορία ή με λίγα κειμενάκια/αρθράκια κατά τη γνώμη μου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Να ρωτήσω, η συλλεκτική έκδοση της Κατοικίας των Θεών έχει καμια ιδιαίτερη διαφορά σε σχέση με την κανονική; Γιατί σκέφτομαι ποια να πάρω... :thinking:

 

 

Μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες στην παρουσίαση του GC  :sun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Σιγά μην γίνει και η σελίδα με τα εξώφυλλα του Μίκυ Μάους. :lol:

 

Νομίζω ότι δεν υπάρχει σύγκριση. Τα Μίκυ Μάους είναι μια συνεχής σειρά με αρχή και τέλος.

 

Εδώ έχουμε 2 σειρές με αρχή και τέλος, της Α΄ και της Β΄ έκδοσης μαζί με τα οπισθόφυλλα της κάθε έκδοσης. Αυτή τη στιγμή η Β΄ έκδοση έχει μαζί εξώφυλλα και της Β΄ και της Γ΄ έκδοσης ανακατεμένα (η διαφορά φαίνεται από την εμφάνιση του UDERZO-GOSCINNY αντί του DARGAUD στην κορυφή της σελίδας).

 

Δεν έχω βρει ακόμη το χρόνο, αλλά κάποια στιγμή θα σκανάρω ξεχωριστά όλα τα εξώφυλλα ώστε να έχουμε 3 σελίδες: Α΄, Β΄ και Γ΄ έκδοση με τα οπισθόφυλλα τους.

 

Είναι και προσωπική άποψη του καθενός, βέβαια. Κάποιου μπορεί να του αρέσει μια σελίδα με 3 εξώφυλλα και 3 οπισθόφυλλα του κάθε τεύχους επί περίπου 30 τεύχη. Εμένα θα μου φαινόταν μπερδεμένη και χωρίς να μπορεί να παρακολουθήσει κανείς ξεκάθαρα την πορεία της κάθε έκδοσης, θα μου φαινόταν σαν ένας αχταρμάς δηλαδή... :Book:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μία είναι η σειρά, με κοινή αρίθμηση και στις επανεκδόσεις. Επειδή είναι ανάγκη να γίνει διαχωρισμός στην σειρά του Ψαρόπουλου (που κάποια στιγμή θα γίνει έτσι και αλλιώς και έτσι πως δημοσιεύτηκε είναι σαν να άνοιγαν νέα σειρά κάθε φορά που έβγαζαν επανεκδόσεις), δεν σημαίνει πως είναι ανάγκη να γίνει σε αυτή ή σε κάθε σειρά που έχει επανεκδόσεις γενικά. Και δεν μπορώ να καταλάβω το σχόλιο για το ότι θα ήταν μπερδεμένη. Υπάρχει αρίθμηση και διευκρίνηση σε κάθε εξώφυλλο που είναι επανέκδοση, πως πρόκειται ακριβώς για αυτό. Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω, ούτε έχει τόσα πολλά τεύχη για να μην μπορεί να την παρακολουθήσει κανείς. Αντιθέτως είναι περισσότερο μπελάς να ψάχνεις ανάμεσα σε πολλά πινακάκια για να βρεις αυτά που θες για ένα τίτλο, ιδίως αν ψάχνεις κατευθείαν μέσα από την βάση. Είναι πιο πρακτικό γενικά οι επανεκδόσεις να είναι σε μια σελίδα και να βλέπει κανείς άμεσα τις διαφορές παρά να ψάχνεται, αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο. Που σε αυτή την περίπτωση απλά, δεν είναι, λόγω της συνάφειας στις επανεκδόσεις. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αγόρασα και εγώ τον Πάπυρο του Καίσαρα την Παρασκευή και τον διάβασα την ίδια μέρα (αν και σε 3 δόσεις, πρώτη φορά που μου συμβαίνει με Αστερίξ)

 

Συμπαθητική ιστορία σε γενικές γραμμές, (ελαφρά) καλύτερη από τους Πίκτους αλλά δεν φτάνει καν τις καλές στιγμές του Ιντερζό (προσωπικά μου αρέσει αρκετά η πεντάδα των ιστοριών σε σενάριο Ιντερζό που ξεκινά από την Οδύσσεια του Αστερξ και ολοκληρώνεται με την Γαλέρα του Οβελίξ, αν και αναγνωρίζω ότι ακόμα και οι μέτριες στιγμές του Γκοζινί είναι ανώτερες).

 

Αυτό που με χάλασε κυρίως στον Πάπυρο είναι η προσπάθεια του σεναρίου να σατιρίσει την σημερινή επικαιρότητα με τις διαρροές απόρρητων εγγράφων που αποκαλύπτουν ντροπιαστικά στοιχεία για την ιδιωτική ζωή διάσημων κτλ. Αυτή η προσπάθεια για κοινωνικό/πολιτικό σχόλιο δεν με ενδιαφέρει αφετέρου θεωρώ ότι κάνει το κόμικ επίκαιρο σήμερα αλλά το κάνει να μην μπορεί να διαβαστεί μετά από μερικά χρόνια (και βλέπω να κάνουν το ίδιο και οι επίγονοι του Μορίς στο Λούκυ Λουκ). Επιπλέον ο κακός ίσως να είναι ο πιο αδιάφορος κακός σε όλη την σειρά, ενώ θεωρώ αποτυχημένο λογοπαίγνιο το "μαντατοπόρτερ" που δεν ξέρω βέβαια πώς αναφέρεται στο πρωτότυπο αλλά και πάλι...)

 

Τελικά απλά συμπαθητική προσθήκη σε μια κλασική και αγαπημένη σειρά, που όμως για την επόμενη φορά περιμένω κάτι πολύ καλύτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

colporteur. Coller στην καθομιλουμένη σημαίνει είμαι κολιτσίδα, πρήχτης, κάτι τέτοιο.

 

Για τα άλλα να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Μπορώ να αναφέρω άπειρα καρέ των γνήσιων Αστερίξ που αφορούσαν την επικαιρότητα και μάλιστα στη γαλλική επικαιρότητα. Αν εξαιρέσουμε τον Γαλάτη, από το Χρυσό Δρεπάνι έχουμε τραγούδια, ατάκες, υπονοούμενα και σκίτσα σε ευθεία αναφορά της πραγματικότητας. Στην 1η σελίδα του Serpe d'Or έχουμε το πασίγνωστο "Douce France" του Charles Trenet, το όνομα του ξαδέρφου Amerix, έρχεται με λογοπαίγνιο ότι τα προϊόντα του Αμερίξ (της αμερικής) είναι τα καλύτερης φήμης (σελίδα 2) και στη σελίδα 6 έχουμε την κατασκευή των αυτοκινητόδρομων, τις 24 Ώρες του Μαν κλπ. Δηλαδή να κάνουμε κριτική στους δημιουργούς, αλλά κριτική για το ότι κάνουν ότι ακριβώς ήταν το πνεύμα των δημιουργών του Αστερίξ είναι τουλάχιστον άδικη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Κάτι από τα παλιά που ίσως κάποιοι να μην έχουν δει ή οι παλαιότεροι έχουν ξεχάσει.

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=4382

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

colporteur. Coller στην καθομιλουμένη σημαίνει είμαι κολιτσίδα, πρήχτης, κάτι τέτοιο.

 

Για τα άλλα να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Μπορώ να αναφέρω άπειρα καρέ των γνήσιων Αστερίξ που αφορούσαν την επικαιρότητα και μάλιστα στη γαλλική επικαιρότητα. Αν εξαιρέσουμε τον Γαλάτη, από το Χρυσό Δρεπάνι έχουμε τραγούδια, ατάκες, υπονοούμενα και σκίτσα σε ευθεία αναφορά της πραγματικότητας. Στην 1η σελίδα του Serpe d'Or έχουμε το πασίγνωστο "Douce France" του Charles Trenet, το όνομα του ξαδέρφου Amerix, έρχεται με λογοπαίγνιο ότι τα προϊόντα του Αμερίξ (της αμερικής) είναι τα καλύτερης φήμης (σελίδα 2) και στη σελίδα 6 έχουμε την κατασκευή των αυτοκινητόδρομων, τις 24 Ώρες του Μαν κλπ. Δηλαδή να κάνουμε κριτική στους δημιουργούς, αλλά κριτική για το ότι κάνουν ότι ακριβώς ήταν το πνεύμα των δημιουργών του Αστερίξ είναι τουλάχιστον άδικη.

Δεν έχεις άδικο στο ότι πάντα υπήρχαν μικρές αναφορές σε γεγονότα και καταστάσεις της επικαιρότητας (και ίσως να είμαι κάπως προκατειλημμένος) όμως εδώ έχουμε ένα ολόκληρο τεύχος που καταπιάνεται με την επικαιρότητα και όχι ένα καρέ ή μια σελίδα (όπως πχ οι αναφορές στο Σατιρικό του Φελίνι στο Ο Αστερίξ στους Ελβετούς). Αν δεν κάνω λάθος ολόκληρο τεύχος με άμεση στόχευση στην επικαιρότητα δεν είχαμε από την εποχή του Η μεγάλη τάφρος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Kαι πάλι μια νέρντικη παρατήρηση. Το πρώτο τεύχος που έγινε αυτό είναι το μόλις 3ο, Αστερίξ και οι Γότθοι. Γενικά η μη πλήρης κατανόηση τόσο από μας όσο και ενίοτε από τους μεταφραστές της γαλλικής πραγματικότητας και επικαιρότητας μας έχει στερήσει ένα κομμάτι της απόλαυσης, πάντα όμως ο Γκοσινί και ο Υντερζό έπαιζαν με αναχρονισμούς με την καθημερινότητά τους και την επικαιρότητα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν φταίνε οι μεταφραστές για αυτό. Η κουλτούρα και το χιούμορ  των Γάλλων κατά μεγάλο μέρος, απλά δεν είναι εξαγώγιμα. Πρέπει να τους μελετήσεις ειδικά, κάτι που έχεις κάνεις εσύ προφανώς. Για τους υπόλοιπους χρειάζονται σημεία αναφοράς για να γίνει κατανοητά κάποια πράγματα.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν πιστεύω ότι υπήρχε πρόβλημα στην υπόθεση. Μια χαρά τη βρήκα.

Το πρόβλημα ήταν ότι κυλούσε αργά η δράση και όπως είπε ο Μπίχλας ήταν λες και άπλωσαν την ιστορία ώστε να καλύψει με το στανιό τις 44 σελίδες του άλμπουμ.
Υπήρχαν επαναλήψεις και η υπόθεση κυλούσε πολύ αργά.

Τα παλιά άλμπουμ ήταν πολύ συμπαγή. Γίνονταν ένα σωρό πράματα σε μια ιστορία.
Στον Πάπυρο έγιναν 2-3 όλα κι όλα.
Η ιστορία θα μπορούσε να γραφτεί και σε 20 σελίδες.
Με τις επαναλήψεις και την αργή δράση κουράζεται ο αναγνώστης.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Τα παλιά άλμπουμ δημοσιεύονταν σελίδα-σελίδα σε περιοδικά (Pilote επί προκειμένου, αλλά και Spirou, Tintin etc). Αυτό είχε τα καλά του και τα κακά του. Στα καλά ήταν ότι κάθε σελίδα έπρεπε να έχει ένα μίνιμουμ επίπεδο ενδιαφέροντος και δράσης/πλοκής. Στα κακά ήταν ότι αυτό έκοβε δυνατότητες από τον σχεδιαστή που δεν ρίσκαρε να σπαταλήσει τη μία σελίδα την εβδομάδα για να κάνει μία σελίδα μονό καρέ και να δείξει τις πραγματικές δυνατότητές του, χώρια που αυτή η μίνιμουμ πλοκή συνεπάγονταν αρκετή περιγραφή ή μπαλονάκια με διαλόγους που πολλές φορές έπνιγαν τα σχέδια.

 

Τώρα όμως που πρέπει (στη Γαλλία) να σχεδιάσουν 44 σελίδες με τη μία κινούνται με μεγαλύτερη ποικιλία, άλλοτε για καλύτερα και άλλοτε χειρότερα. Σίγουρα η έμπνευση και η ιστορία δεν είναι πάντα 44 σελίδων, αλλά το πρόβλημα με τον Αστερίξ είναι ότι δεν μπορείς να βάλεις ένα ολοσέλιδο σκίτσο του Ντελαμπύ πχ να καλύψεις τη σελίδα που σου λείπει και να κερδίσεις εξτρά πόντους δημιουργίας στα μάτια των αναγνωστών. Είναι Αστερίξ και πρέπει η σελίδα να καλυφτεί με χιουμοριστική πλοκή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Γούστα είναι αυτά.
Προσωπικά απ΄το να δω 2-3 ωραία σκίτσα που πιάνουν μισή σελίδα τη καθένα, προτιμώ να δω ένα άλμπουμ με ωραία ιστορία και πλούσια δράση.

Οι ικανότητες του σεναριογράφου μ΄ενδιαφέρουν πιο πολύ και όχι του σκιτσογράφου.
Το σενάριο της ιστορίας κάνει ένα άλμπουμ επιτυχημένο και όχι τα σκίτσα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο πάπυρος είναι καλύτερος από τους πίκτους. αν αυτό λέει κάτι, βέβαια....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και εμένα μου άρεσε περισσότερο από τους Πίκτους. Στο σχέδιο επίσης ο Κόνραντ αρχίσει να βρίσκει τα πατήματα του. Είναι εμφανές πως δεν μπορούν να φτιάξουν την μεγάλη περιπέτεια που θα γίνει κλασική από την μία στιγμή στην άλλη. Μακάρι να μπορούσαν αλλά με τόση προσμονή για κάθε άλμπουμ, το παίζουν εκ του ασφαλούς. Είναι σε καλό δρόμο όμως. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Το διάβασα κι εγώ τον Παπυρο και μπορώ να πω πως δε με απογοήτευσε. Η αρχική ιδέα του σεναρίου, με τον Καίσαρα να προσπαθεί να κλέψει έναν άκρως σημαντικό πάπυρο που ρίχνει φώς στα ψέματα του νέου του βιβλίου, ήταν πολλά υποσχόμενη... Η πλοκή πράγματι ξεδιπλώνονταν αργά, αλλά μπορώ να πω πως τα γκαγκ μου άρεσαν... :)

 

Βεβαια, το σχέδιο του Uderzo υπερτερεί από αυτό του Conrad, χωρίς ωστόσο το σχέδιο του δεύτερου να μην είναι καλό, ίσα ίσα που βρίσκεται και σε καλό επίπεδο... Σε επίπεδο σεναρίου, δυστυχώς δε μπορώ να πω πως τα αστεία του μου άρεσαν... Είχε μερικές καλές ιδέες που μέσα στην ιστορία ήταν ωραία κωμικά στοιχεία, όπως

τα ζώδια του μήνα και πώς καθορίζουν τη συμπεριφορά των Γαλατών :P (αν και στοιχείο αναχρονισμού)

αλλά σε γενικές γραμμές περιμένω περισσότερα σε αυτόν τον τομέα...:) Πιστεύω, όμως, πως με καλή δουλειά, θα πλησιάσουν κατά πολύ στο μέλλον το τρομερό δίδυμο Goscinny- Uderzo :)

 

Edit: Το καλύτερο σημείο του άλμπουμ ήταν το τέλος νομίζω :yes: Έκλεισαν την ιστορία με εξαιρετικά ευφάνταστο τρόπο :D

Επεξεργασία από Darrell
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1946
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Eμένα ο πάπυρος μου άρεσε! Είχε έξυπνες ατάκες και μπόλικο χιούμορ! Είναι μια παγίδα πάντως η σύγκριση! Συχνά μας στερεί την απόλαυση, επειδή συγκρίνουμε με κάτι παλιότερο, καλύτερο, ίσως νοσταλγικό.

 

 

Και το τέλος στο άλμπουμ όπως είπε κι ο φίλος πιο πάνω κι αυτό ήταν ευφάνταστο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσουν το επίπεδο των άλμπουμ του Goscinny, όσο και να προσπαθήσουν.
Δεν μπορείς να μπεις στο μυαλό του δημιουργού ενός κόμικ και να κατεβάσεις τις ιδέες του.
Πόσο μάλλον όταν ο δημιουργός είναι ένας άνθρωπος με τεράστια φαντασία και ταλέντο όπως ήταν ο Rene.

Γι΄αυτό και πιστεύω ότι δεν πρόκειται ποτέ να ξαναδούμε ιστορίες σαν εκείνες.
Στην καλύτερη να δούμε ιστορίες σαν τις πρώτες του Uderzo, που ήταν αξιοπρεπέστατες αλλά όχι άψογες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Από ανάρτηση του comicstrip στο fb στις 25-26/8:

 

Γυρίσαμε από τις διακοπές και μπαίνουμε δυναμικά με καινούρια βιβλία.

Βιβλίο δραστηριοτήτων, με 60 παιχνίδια για τους φίλους του Αστερίξ, του Οβελίξ και των υπόλοιπων Γαλατών.

Από τις εκδόσεις ΜΑΜΟΥΘ COMIX.

Κυκλοφορεί από σήμερα.

ISBN 978-960-321-563-9

 

1.jpg

 

και

 

60 ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΙΞ

Το δεύτερο βιβλίο δραστηριοτήτων, με 60 παιχνίδια για τους λίγο μεγαλύτερους φίλους των Αστερίξ και Οβελίξ, και των υπόλοιπων Γαλατών.

Από τις εκδόσεις ΜΑΜΟΥΘ COMIX.

Κυκλοφορεί από σήμερα.

ISBN 978-960-321-563-9

 

2.jpg

 

:havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μου άρεσε και το νέο αλμπουμάκι, μπορώ να πω και λίγο πιο πολύ από τους Πίκτους. Η νέα ομάδα φαίνεται πως κάνει καλά τη δουλειά της, γέλασα με αρκετά από τα αστεία και το σχέδιο είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πάντως ακόμα και ο Πάπυρος του Καίσαρα είναι υποδεέστερο απ΄τα χειρότερα άλμπουμ του Goscinny, που κατά κοινή ομολογία είναι Το Μεγάλο Ταξίδι και Ο Αστερίξ στους Βέλγους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.