Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4230 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

 Τι μου λέτε τώρα. Εγώ είδα  Godzilla.  'Ολα τα υπόλοιπα είναι μικρά και ασήμαντα. Πάρα πολύ καλή ταινία. Καμία σχέση με την προηγούμενη αποτυχία. Μιλάμε για επικών διαστάσεων εφέ με τερατομαχίες και δεν συμμαζεύεται. Είχε και κάΤι ανθρωπάκια που έτρεχαν όλη την ώρα αλλά  ποιος νοιάζεται.

 

Σοβαρά τώρα η ταινία θα τα σπάσει. Τουλάχιστον με τα δικα μου κριτήρια. Πολυ ενδιαφέρον  backround  για την προέλευση των τεράτων που διαφέρει από το κλασικό άλιεν  oriented. Είχε αρχή μέση και τέλος κάτι που μου άρεσε ιδιαίτερα σε σχέση με τις τριλογίες τετραλογίες και τα λοιπά. Επίσης είχαν πετύχει το feeling  καθώς ο σχεδιασμός των τεράτων ήταν επικός με τα σύγχρονα εφέ αλλά τόσο κοντά στον αρχικό ιαπωνικό  Gotzilla. Πάρα πολύ καλή δουλειά. Ειλικρινά θα σπάσει ταμία και θα θέλουν και sequel.

Επεξεργασία από rkronin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

είδα κι εγω Γκοτζίλα :)

 

γι αυτό που περίμενα να δώ πέρασα καλά. Εύκολες σεναριακές λύσεις; εχει. Κάνει το σενάριο νιανιά (3-4 φορές αναφερθηκε το οικολογικό μήνυμα της ταινιας)  να το καταλάβει κι ο πλέον καθυστερημένος; το κάνει. Έχει ατάλαντους ηθοποιούς; Έχει..

Παρόλα αυτα, ο Γκοτζίλα είναι υποβλητικός και για κάποιο περίεργο λόγο λειτουργεί καλύτερα συνολικά απ' ότι επιμερους :)

 

 και δε μετανιωσα τα 3,50 ευρώ που έδωσα

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ειδα το νεο ρομποκοπ (2014), δεν ηταν ασχημο.. παιζει να μου αρεσε κ περισσοτερο απο το παλιο :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5056
  • Reputation:   34581
  • Achievement Points:  5064
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ.... ΙΕΡΟΣΥΛΕ !!!   :pesta:    :bash:    :prealmad:   :shootme:  :slap:    :doctor:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25951
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  265
  • Reputation:   1686
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

To robocop το θάβουν οι νοσταλγοί δεν ηταν άσχημο... Τελειωνω το Εmpire of the sun... O Bale πολυ καλος απο πιτσιρικας..

Επεξεργασία από Marty McFly
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Kαλα στο Godjila, ο Godjila δινει την καλυτερη ερμηνεια της ταινιας, τα παρασιτα ερχονται λιγο μετα και τελευταιοι οι ηθοποιοι. Ξεκιναει δυνατα, ο Cranston ειναι καλος ηθοποιος και η υποθεση υπαρχει ακομα, αλλα μετα το πρωτο 40λεπτο οπου εστιαζει στο πρωταγωνιστικο διδυμο του στρατιωτη Μπροντυ και της γυναικας-του-Μπροντυ τα πραγματα παιρνουν σεναριακα την κατω βολτα. Τουλαχιστον τα εφε και το cgi ειναι παρα παρα πολυ καλα και σωζουν την ταινια. Σαν destruction movie ειναι καλη αλλα θα ταν καλυτερη αν ειχε και κανα χαρακτηρα (πλην του Godjila) που να εχει ενδιαφερον.

 

kwtsoκλιμακα 6/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Λοιπον,οπως εγραψα τις προαλλες ειδα την ταινια "Avengers",η οποια μου αρεσε πολυ.Αναμεσα στους ηρωες ξεχωρισα και τον Captain America.Ετσι ειδα:

Captain Ameica:Ο πρωτος εκδικητης.

Μου αρεσε η ταινια.Δεν ξετρελαθηκα αλλα μου αρεσε.Ειχε και ωραια ατμοσφαιρα εκεινης της εποχης.Επισης ευχαριστη εκπληξη,ηταν οτι το ρολο της Πεγκυ τον ειχε μια ηθοποιος που μου αρεσε στους "Στυλοβατες της γης" η Hayley Atwell.

Καλα στην σκηνη που εβαλαν τον Στηβ στο μηχανημα μινιον,και βγηκε "ενισχυμενος,"εμεινα καπως ετσι

post-277-1212497310.gif

:lol:

Επισης χθες ειδα και την ταιναι Captain America 2 ο στρατιωτης του χειμωνα. Καλα..ενταξει τα σπασε!! :giati: :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Είδα και εγώ το Godzilla. Αυτό που ήθελα να δω κυρίως είναι το ομώνυμο kaiju. Και όποτε εμφανιζόταν, οι σκηνές ήταν επικές και ήταν και σε κατάλληλες δόσεις. Γιατί ήθελα να δω κυρίως Godzilla, αλλά νομίζω αν το βλέπαμε περισσότερο, θα τον βαριόμουν. Όποτε εμφανιζόταν ένιωθες ένας δέος και σκεφτόσουν "Οκ, αυτό το πράμα μπορεί να τα !@#$%^&* όλα". Και αυτό ακριβώς έκανε. :P Στα συν και η μυθολογία και το υπόβαθρο που έχτισαν για τον Godzilla και τα λοιπά τέρατα. Δεν ξενέρωσα τόσο με τους ανθρώπινους χαρακτήρες, θα ήθελα περισσότερο Cranston, ενώ ο ATJ μου φάνηκε οκ. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Για το σενάριο τώρα, είχε κάποιες σεναριακές ευκολίες, αλλά δεν περίμενα και κάτι αριστουργηματικό. Ειλικρινά, θα έμενα έκπληκτος αν δεν είχε. 

 

Σαν ιδέα και υλοποίηση μου θύμισε Rise of the Planet of the Apes. Και όπως και σε εκείνο το franchise, θέλω στο επόμενο (γιατί πρέπει να υπάρξει επόμενο) διαφορετικό καστ για να διατηρηθεί φρέσκο το ανθρώπινο δράμα και να πάρουν τον χρόνο τους. 

 

Πόσο τέλειο θα ήταν να πολεμούσε στο επόμενο αυτός ο Godzilla τον King Kong; :giati:

 

EDIT: Πάντως η ταινία λειτουργεί τέλεια σαν stand-alone ιστορία, απλά έκαναν τόσο καλή δουλειά που υπάρχει προοπτική να γίνει κορυφαίο franchise. 

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Είδα και τα τελευταία φετινά επεισόδια του Person of Interest. Ένα ακόμη σίριαλ που απόδειξε ότι εκεί στην Αμερική ξέρουν από θέαμα και τηλεόραση. Αυτή η αρπαχτή των μισών συντελεστών του Lost που δεν τα βρήκαν στο Fringe, φέτος πήρε τα πάνω της. Τα σενάρια έγιναν πιο πολύπλοκα και σοφιστικέ, και οι χαρακτήρες πιο τρισδιάστατοι. Τα διλλήματα πάλι είναι αρκετά σοβαρά. Μπράβο τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

~ Monuments Men

 

Μνημειώδη χασμουρητά... Χ/10, αν και είχε τις καλύτερες προθέσεις και δυνατό καστ. Όμως με τέτοιο σενάριο και άνευρη εκτέλεση, δεν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Tι απαισιο το Monuments men,απιστευτη βερεμαρα,τζαμπα το cast.To εκελεισα στα μισα περιπου.Ειδα ομως το Godzilla!Πολυ καλο,ωραιο το design του τερατος,πολυ old school και οι σκηνες καταστροφης πολυ ωραιες αλλα η ταινια χρειαζονταν λιγο περισσοτερο Godzilla,ειδικα στην πρωτη ωρα που εκαναν tease πολλες σκηνες δρασεις οι οποιες συνεβαιναν off camera.Λιγο καλυτερο pacing και λιγοτερο με τους πολλους και αχρειαστους ανθρωπινους χαρακτηρες για το σηκουελ και ειμαστε οκ.7.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

 πολλους και αχρειαστους ανθρωπινους χαρακτηρες για το σηκουελ και ειμαστε οκ.7.5/10

 

Καλα αυτο ξαναπες το, και γω δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι υπηρχαν μερικοι χαρακτηρες. Πιο χαρακτηριστικη η συνεργατης του Γκοτζιλολαγνου επιστημονα η οποια δεν εριξε ουτε μια ατακα της προκοπης και μετα η γυναικα του Μπροντυ η οποια απλως περιφεροταν τρομαγμενη απο σκηνη σε σκηνη :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25951
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  265
  • Reputation:   1686
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Οντως βαρετό πολύ το Monuments Men χωρίς να χει να δώσει τπτ ιδιαίτερο..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Στα πλαίσια της πλήρους Κινεζοποίησης μου εν όψει HSKΞ (τρίτο πτυχίο) τον Ιούνιο, κάθομαι και βλάπω όλο κινέζικα. Δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο υπάρχει αλλά έχε χάρη που πρέπει να γίνει. Είδα λοιπόν τα Ιπτάμενα Στιλέτα.

 

Αρχικά να πω ότι οι υπότιλοι δεν ήταν καλοί. Περισσότερο το νόημα απέδιδαν (και κάπου το απέδιδαν και λάθος) παρά τα όσα λεγόντουσαν. Απλή παρατήρηση ήταν αυτή , πάμε παρακάτω. Κινηματογραφηση φοβερή, κασκαντεριλίκια που δεν μπορεί να κάνει κανένας άλλος και σκηνοθεσία καταπλητική.

Αλλά δεν θα μπορέσουμε να τους καταλάβουμε πλήρως αυτούς τους ανθρώπους ποτέ εμείς οι δυτικοί. Πάρα πολλές φορές έπιασα τον εαυτό μου να προσπαθεί να ξεφύγει από τον δυτικό τρόπο σκέψης και να προσπαθεί να βιώσει τον δικό τους. Οι άνθρωποι είναι εντελώς διαφορετικοί από μας. Είναι πολύ περισσότερο ποιητικοί και αφαιρετικοί από ότι οι πεζοί και άρρηκτα καθοδηγούμενοι από την λογική Ευρωπαΐοι/Αμερικανοί Σκηνοθέτες. Φυσικά δεν είναι όλοι οι δυτικοί έτσι ,αλλά κατά κύριο λόγο ,αυτά είναι τα πιο χαρακτηριστικά «δυτικά» γνωρίσματα. Όλη η ταινία μου θύμιζε κάποιον που έχει απωλέσει εντελώς τις συμβάσεις και απλά κάνει αυτό που θέλει γιατί φαίνεται όμορφο και ρομαντικό (με την καλή έννοια, όχι χαζοχαρούμενο ή μελό) . 

Τελικά όμως δεν τα κατάφερα να παραδοθώ τελείως και να ταυτιστώ. Ειδικά το τέλος, ενώ θα έπρεπε ας πούμε να νιώσω στεναχώρια, λύπη, κάποιο βαθύτερο αίσθημα τέλοσπάντων, το μόνο που μου ερχόταν στο μυαλό ήταν: «Κινέζοι ρε φίλε.Οι τύποι το 'χουν χαμένο». Ακριβώς το ίδιο είχα σκεφτεί βλέποντας και τον «Τίγρη και Δράκο». Ενώ μου άρεσε πάρα πολύ ως ταινία, τελικά δεν μου άφησε κάτι βαθύτερο ενώ υποθέτω ότι μάλλον θα έπρεπε. Λες να είμαι εγώ εντελώς αναίσθητος ;

 

Τώρα θα κάτσω να δω και τον «Ήρωα» και την «Κατάρα του Χρυσού λουλουδιού» μπας και νιώσω τίποτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στα πλαίσια της πλήρους Κινεζοποίησης μου εν όψει HSKΞ (τρίτο πτυχίο) τον Ιούνιο, κάθομαι και βλάπω όλο κινέζικα. Δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο υπάρχει αλλά έχε χάρη που πρέπει να γίνει. Είδα λοιπόν τα Ιπτάμενα Στιλέτα.

 

Αρχικά να πω ότι οι υπότιλοι δεν ήταν καλοί. Περισσότερο το νόημα απέδιδαν (και κάπου το απέδιδαν και λάθος) παρά τα όσα λεγόντουσαν. Απλή παρατήρηση ήταν αυτή , πάμε παρακάτω. Κινηματογραφηση φοβερή, κασκαντεριλίκια που δεν μπορεί να κάνει κανένας άλλος και σκηνοθεσία καταπλητική.

Αλλά δεν θα μπορέσουμε να τους καταλάβουμε πλήρως αυτούς τους ανθρώπους ποτέ εμείς οι δυτικοί. Πάρα πολλές φορές έπιασα τον εαυτό μου να προσπαθεί να ξεφύγει από τον δυτικό τρόπο σκέψης και να προσπαθεί να βιώσει τον δικό τους. Οι άνθρωποι είναι εντελώς διαφορετικοί από μας. Είναι πολύ περισσότερο ποιητικοί και αφαιρετικοί από ότι οι πεζοί και άρρηκτα καθοδηγούμενοι από την λογική Ευρωπαΐοι/Αμερικανοί Σκηνοθέτες. Φυσικά δεν είναι όλοι οι δυτικοί έτσι ,αλλά κατά κύριο λόγο ,αυτά είναι τα πιο χαρακτηριστικά «δυτικά» γνωρίσματα. Όλη η ταινία μου θύμιζε κάποιον που έχει απωλέσει εντελώς τις συμβάσεις και απλά κάνει αυτό που θέλει γιατί φαίνεται όμορφο και ρομαντικό (με την καλή έννοια, όχι χαζοχαρούμενο ή μελό) . 

Τελικά όμως δεν τα κατάφερα να παραδοθώ τελείως και να ταυτιστώ. Ειδικά το τέλος, ενώ θα έπρεπε ας πούμε να νιώσω στεναχώρια, λύπη, κάποιο βαθύτερο αίσθημα τέλοσπάντων, το μόνο που μου ερχόταν στο μυαλό ήταν: «Κινέζοι ρε φίλε.Οι τύποι το 'χουν χαμένο». Ακριβώς το ίδιο είχα σκεφτεί βλέποντας και τον «Τίγρη και Δράκο». Ενώ μου άρεσε πάρα πολύ ως ταινία, τελικά δεν μου άφησε κάτι βαθύτερο ενώ υποθέτω ότι μάλλον θα έπρεπε. Λες να είμαι εγώ εντελώς αναίσθητος ;

 

Τώρα θα κάτσω να δω και τον «Ήρωα» και την «Κατάρα του Χρυσού λουλουδιού» μπας και νιώσω τίποτα.

υπερβολες, κι οι δυτικοι  μπορουν να μπουν στο κλίμα των ανατολίτικων ταινιων :P

 

και οι 4 μου άρεσαν με πιο αγαπημενη τον "Τιγρη και Δρακο" :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

υπερβολες, κι οι δυτικοι  μπορουν να μπουν στο κλίμα των ανατολίτικων ταινιων :P

 

και οι 4 μου άρεσαν με πιο αγαπημενη τον "Τιγρη και Δρακο" :)

 

Nαι αλλά όταν εμείς "απωλέσουμε εντελώς τις συμβάσεις και απλά κάνουμε αυτό που θέλουμε γιατί φαίνεται όμορφο" μας βγαίνει το Transformers....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Φαινονται "ομορφα" τα Transformers?That's a new one....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

"Ήρωας".

 

έπος. εκπληκτική ταινία. σαφώς καλύτερη από όλες όσες ανέφερες. Δράκο και τίγρη μπορεί να τα έχω δει και δεύτερη φορά. Δεν παίρνω όρκο. Στα ιπτάμενα στιλέτα είχα περάσει καλά, αλλά ομολογουμένως δεν ήταν τόσο καλή όσο οι άλλες 2. Την ξαναβλέπω (διότι εικαστικά είναι όμορφη και έχει ωραίες σεκάνς) αλλά μέχρι εκεί.

 

ο Ήρωας όμως είναι άλλο πράγμα. Ο Ήρωας είναι εξαιρετική ταινία. Εξαιρετική. Δεστην και τα ξαναλέμε :) (για να μην αρχίσω σπόιλερ με το τι σκηνή αυτή, τι σεκάνς η άλλη :) )

 

:cheers5:

 

 

edit βλέπω τώρα τα τρέηλερ. η ταινία ήταν ποίημα. και εξαιρετική ταινία. και ποίημα. και φοβερή ταινία. και ποίημα :) εξαιρετικότατη ταινία. εξαιρετικότατη (μη δεις κανένα τρέηλερ. δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να την δεις προϊδεασμένος για το σενάριο. κανένας). και εξυπακούεται ότι την σηκώνει την ψηλή ανάλυση. Ομολογουμένως κάποια από τα σταντς/χορεογραφία *σήμερα* θα κινηματογραφούντουσαν καλύτερα. Αυτό όμως είναι το μοναδικό της μείον. 

 

 

edit2 για όσους αναρωτιούνται για τι μιλάμε, ιμδβ http://www.imdb.com/title/tt0299977/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τώρα θα κάτσω να δω και τον «Ήρωα» και την «Κατάρα του Χρυσού λουλουδιού» μπας και νιώσω τίποτα.

 

Προσωπικά, απ' όλες τις κινεζικές που έχω δει, περισσότερο μου άρεσε το Fearless με τον Τζετ Λι. Βασισμένο στη ζωή ενός μάστερ, έχει καλές ερμηνείες πέρα από το ξύλο.  :slap:

 

Προχθές είδα μια ταινία που ήθελα καιρό να δω, το Ζήτημα Τιμής (A Few Good Men). :soldier:  Χωρίς να είναι αριστούργημα, είναι καλοφτιαγμένη και φοβερό καστ (Νίκολσον, Μουρ και Κρουζ παίζουν εξαιρετικά).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Προσωπικά, απ' όλες τις κινεζικές που έχω δει, περισσότερο μου άρεσε το Fearless με τον Τζετ Λι. Βασισμένο στη ζωή ενός μάστερ, έχει καλές ερμηνείες πέρα από το ξύλο.  :slap:

 

Προχθές είδα μια ταινία που ήθελα καιρό να δω, το Ζήτημα Τιμής (A Few Good Men). :soldier:  Χωρίς να είναι αριστούργημα, είναι καλοφτιαγμένη και φοβερό καστ (Νίκολσον, Μουρ και Κρουζ παίζουν εξαιρετικά).

 

 

Bασικά ξέχασα να διευκρινήσω ότι ξεκίνησα να βλέπω κινέζικες ταινίες που δεν είχαν αυτοσκοπό το ξύλο. Διότι από ξύλο για το ξύλο παίζει να έχω δει τα περισσότερα που έχουν κυκλοφορήσει από το 1976 κι έπειτα. Δηλαδή βασικά ξεκίνησα να βλέπω και πιο σοβαρές Κινέζικες ταινίες.

 

Πάντως Το Fearless είναι η μόνη μέχρι στιγμής ταινία πολεμικών τεχνών που στο τέλος έκλαψα. Ναι το παραδέχομαι. Στο τέλος εκεί που το πνεύμα του κάνει κουνγκ φου στα χωράφια , εγώ έκλαιγα.

 

Πάντως με ψήσατε πάρα πολύ να δω το Hero. Θα μπει πάνω πάνω στη λίστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Εγώ πάντως ήδη την ξανακατέβασα. και ματαξαναπαλιειδα τα πρώτα 15 λεπτά. Κι άμα δεν είχα δουλειά, θα το ξαναέβλεπα όλο. Μη σου πω ότι μπορεί να κάτσω το βράδυ να το ξαναδώ.

 

Μια σύγκριση-αναλογία που μου έρχεται στο νου αφορά τα βιβλία του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών και τα βιβλία του Game of Thrones. Κάπως έτσι ορίζω και την αναλογία μεταξύ Τίγρη και Δράκος (που είναι πολύ όμορφο, αλλά μου φαίνεται κάπως φλούφλικο? κάπως mellow... δεν ξέρω ρε συ φίλε πως να το πω... για τους πολλούς. για τους εύκολους) και το Hero (που ματαξαναεπαναλαμβάνω είναι ποίηση. και κινέζικη ιστορία. και κινέζικο παραμύθι)

 

Κάτι άλλο που μου έρχεται στο μυαλό είναι οι σελίδες από το Understanding Comics όπου λέει ότι οι Ανατολικοί χρησιμοποιούν πολλά ασύνδετα καρέ με στόχο όμως να δημιουργήσουν ατμόσφαιρα. Όπως επίσης ότι και η απουσία ήχου δημιουργεί ατμόσφαιρα. 

 

Στα δικά μου τα γούστα είναι ψηλά :) πολύ ψηλά :) Θέλησα να δω κι άλλα κινέζικα blockbusters έκτοτε. Τα Ιπτάμενα στιλέτα το είπαμε. Οκ, αλλά δεν με ενθουσίασε τόσο. Είχα δει και την πρώτη ταινία από το Red Cliff αλλά με είχε απογοητεύσει. Τόσο, που δεν ψήθηκα ποτέ για να δω τη δεύτερη :)

 

Η μοναδική ανατολίτικη ταινία που με έχει συνεπάρει εξ'ίσου (και περισσότερο θα έλεγα) είναι το 2046  Μέχρι και το OST έχω της ταινίας :) Εικαστικά από τα πλέον εντυπωσιακά πράγματα που έχω δει. Σεναριακά ομολογώ ότι το θυμάμαι σε πολύ γενικές γραμμές. Όταν όμως την είχα δει, μετά, γύρισα και είπα ότι ήξερα πως οι ταινίες βαθμολογούνται με αστεράκια, αλλά το 2046 βαθμολογείται με το πόσα ποτήρια αλκοόλ θες μετά για να συνέλθεις :) Δεν έχω κατορθώσει να την ξαναδώ διότι στο μυαλό μου και στη ψυχή μου είναι καταχωρημένη ως κάτι που με άγγιξε πάρα πολύ βαθιά, που με έπνιξε με μια μελαγχολία (δεν θα έλεγα γλυκιά... δεν θυμάμαι τέτοιο συναίσθημα. δεν θυμάμαι όμως ούτε μαυρίλα του να κόψω τις φλέβες μου) και ενώ θα ήθελα να με ξανααγγίξει τόσο, φοβάμαι να το ξαναεπιτρέψω :) (και επιπρόσθετα κυνηγάω πράγματα που θα με κάνουν να διασκεδάσω και να ξεχάσω τις όσες πλείστες αηδίες ζω στην καθημερινότητά μου :) )

 

Αυτά τώρα δικά μου συναισθήματα, δικές μου προτιμήσεις :) Απ'ότι βλέπω στο imdb τα πλήθη δεν συμφωνούν ούτε με το 10αρι που έχω ρίξει στο 2046 (έχει 7,5), ούτε με το 9αρι που έχω ρίξει στο Hero (που έχει 8 και είναι κάτω από τον Τίγρη και Δράκο sto  άκυρο... εντέλει το Hero (9αρι από εμένα) έχει 8 στο imdb ενώ το Τίγρης και Δράκος που κάποτε ήταν σε τρομερά ψηλές θέσεις έχει πλέον 7.9 (και 8άρι από εμένα)

 

:cheers5:

 

yg trailer 2046

 

 

yg2 και απ'ότι βλέπω, το 2046, παρότι είναι Κορεάτη, μιλάνε Cantonese | Japanese | Mandarin

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

"Ήρωας".

 

έπος. εκπληκτική ταινία. σαφώς καλύτερη από όλες όσες ανέφερες. Δράκο και τίγρη μπορεί να τα έχω δει και δεύτερη φορά. Δεν παίρνω όρκο. Στα ιπτάμενα στιλέτα είχα περάσει καλά, αλλά ομολογουμένως δεν ήταν τόσο καλή όσο οι άλλες 2. Την ξαναβλέπω (διότι εικαστικά είναι όμορφη και έχει ωραίες σεκάνς) αλλά μέχρι εκεί.

 

ο Ήρωας όμως είναι άλλο πράγμα. Ο Ήρωας είναι εξαιρετική ταινία. Εξαιρετική. Δεστην και τα ξαναλέμε :) (για να μην αρχίσω σπόιλερ με το τι σκηνή αυτή, τι σεκάνς η άλλη :) )

 

Ακριβώς όπως τα λες! Είναι όντως η καλύτερη από όλες αυτές τις ταινίες του είδους, και μια από τις προσωπικά αγαπημένες μου ever! Αν θυμάμαι καλά πρέπει να την είδα 2 φορές στο σινεμά (και τη έχω και σε DVD)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μόλις είδα το Biutiful με τον Χαβιέρ Μπαρδέμ. Καλή ταινία, συγκινητική, αλλά την προτείνω μόνο σε σινεφίλ.  :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5327 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είδα το season finale του Supernatural και ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον. Αρκετά καλογραμμένο και όχι μόνο για Supernatural, αλλά και γενικά.

 

Επίσης, (νομίζω πως πρέπει να κάνουμε παρουσίαση του True Detective :lol: )

 

Δεν ξέρω αν είναι υπερβολή δική μου, αλλά άκουσα σήμερα για έναν Ledoux και συγκεκριμένα αυτόν. Και όπως λογικά θα λέει και το WIkipedia, αυτός ο τύπος είχε φτιάξει ένα χώρο για να μαζέυει αλάτι και να το μετατρέπει στην απαιτούμενη μορφή ώστε να χρησιμοποιηθεί από τους ανθρώπους (ή κάτι τέτοιο ρε παιδί μου). Προσωπικά κάνω την αντιστοιχία αλάτι-->μεθαμφεταμίνη.post-11317-0-86511300-1400701042_thumb.jpg-->post-11317-0-90641500-1400701038_thumb.jpg


 

Και, συγκεκριμένα, είχε τοποθετήσει το εργοστάσιο(τι ήταν αυτό) κοντά στο δάσος ώστε να έχει πρόσβαση στα ξύλα που χρειαζόντουσαν για να ανάβουν φωτιές και ήταν πιο δύσκολο να μετακινηθούν απ'ότι το αλάτι. Τα συμπεράσματα δικά σας.


 

Ίσως να είναι κάποιες δικές μου εμμονές. 'Η τρελάθηκα. Αλλά μου φαίνεται τόσο μεγάλη η ομοιότητα που δεν μπορώ να φανταστώ ότι ο Πιζζιολατο(πως τον λένε) ήξερε ακόμα κι αυτόν τον μαντραχαλά που έπαιζε με το αλάτι.

 


 

Εντιτ: Για κάποιο περίεργο λόγο έγινε κάτι μυστήριο με τα σπόιλερς :lol:

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4471 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δειτε Penny Dreadful! Δειτε Penny Dreadful! Δειτε Penny Dreadful!

 

Ειδα και τα δυο επεισοδια που βγηκαν μεχρι στιγμης και εχω ξετρελαθει.Η ατμοσφαιρα του βικτοριανου Λονδινου ειναι απλα μαγευτικη.Οσο για το cast: Timothy Dalton,Eva Green,Josh Hartnett.Ειδικα η Eva Green εδωσε ρεστα στο δευτερο επεισοδιο.Απιστευτη ερμηνεια.

Μου θυμιζει αρκετα το League of Extarordinary Gentlemen.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δειτε Penny Dreadful! Δειτε Penny Dreadful! Δειτε Penny Dreadful!

 

Ειδα και τα δυο επεισοδια που βγηκαν μεχρι στιγμης και εχω ξετρελαθει.Η ατμοσφαιρα του βικτοριανου Λονδινου ειναι απλα μαγευτικη.Οσο για το cast: Timothy Dalton,Eva Green,Josh Hartnett.Ειδικα η Eva Green εδωσε ρεστα στο δευτερο επεισοδιο.Απιστευτη ερμηνεια.

Μου θυμιζει αρκετα το League of Extarordinary Gentlemen.

Ελπίζω να εννοείς το κόμικ και όχι την βδελυγματική ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Robocop. (2014) Μεχ, καλουτσικο. Ξαναβλεπεται 2η φορα. Ξανα-ξαναβλεπεται ομως; Δε θα το λεγα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4471 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ελπίζω να εννοείς το κόμικ και όχι την βδελυγματική ταινία.

 

Εννοειται πως αναφερομαι στο comic.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

εννοεί το κόμικ. Λόγω φόρτου εργασίας δεν έχω κατορθώσει να δω ακόμα ολόκληρο επεισόδιο, αλλά μόνο καμιά 20αρια λεπτα από το πρώτο. Τα οποία μου φαίνονται μια χαρά για εισαγωγικό (και ομολογουμένως έχω ακούσει και εγώ καλά σχόλια για την Eva Green στο δεύτερο)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ο Godzilla επέστρεψε στην μεγάλη οθόνη πιο εντυπωσιακός από ποτέ!! Θα έλεγα πως μοιάζει με τον αυθεντικό Γιαπωνέζικο. Για ταινία με τέρατα και καταστροφές ήταν αρκετά καλή, αν και θα μπορούσε να έχει περισσότερο Godzilla. Τα τέρατα που αντιμετώπισε ο Godzilla θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα (γιγάντιες μύγες WTF?). Ο βασιλιάς των τεράτων είναι πολύ επιβλητικός και προκαλεί τόσο δέος που με τον τρόπο που τελειώνει η ταινία σε κάνει να ανατριχιάζεις. Δυστυχώς, οι ανθρώπινοι χαρακτήρες μου φάνηκαν αδιάφοροι. Πιστεύω πως θα ενθουσιάσει τους φανατικούς του είδους. Βαθμολογία 7/10      

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.