Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Fall of Eagles is a 13-part British television drama aired by the BBC in 1974. The series was created by John Elliot and produced by Stuart Burge.

The series portrays historical events from 1848 to 1918, dealing with the ruling dynasties of Europe in Austria-HungaryGermany and Russia; the Habsburgs, the Hohenzollerns and the Romanovs respectively.

 

YΓ: Patrick Stewart ως Λένιν. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

...το Tideland του τιτανοτεράστιου terry gilliam.

 

Αφόρητα νοσηρή, ονειρική (ή εφιαλτική?), καθαρά "γκιλιαμική"

 

δηλ. στο στοιχείο του (και ΜΟΥ). την απόλαυσα για 12η φορά... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22770
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4874 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το In a Better World και για δεύτερη φορά το After the wedding, στο οποιο καποια μικροπραγματακια την πρώτη φορα (5-6 χρόνια πριν) δεν ειχα δωσει το ίδιο βάρος με τωρα.

Και τα δυο σε σκηνοθεσία της Susanne Bier και στο σενάριο μαζί με τον Anders Thomas Jensen. Τους παει πολύ η συνεργασια.. Πόσο, πόσο, πόσο μου αρεσει ο τρόπος που η Bier κοιταζει τον άνθρωπο και μεσα από τον άνθρωπο, ο τρόπος που χειρίζεται την ανθρώπινη συμπεριφορά και μεταδίδει τα εσωτερικά συναισθήματα!

 

Σιγουρα, αξίζουν τσεκαρισμα! :)

Επεξεργασία από Strativarious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

YΓ: Patrick Stewart ως Λένιν. :P

ώπα... την είχα πετύχει σε ψαξίματα (ως κάτι που θα με ενδιέφερε), αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι θα μπορούσα να τη βρω κι όλας (παλιά, βρετανική, τηλεόραση.... υλικά αφάνειας)

 

πραττω άμεσα τα δέοντα

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ώπα... την είχα πετύχει σε ψαξίματα (ως κάτι που θα με ενδιέφερε), αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι θα μπορούσα να τη βρω κι όλας (παλιά, βρετανική, τηλεόραση.... υλικά αφάνειας)

 

πραττω άμεσα τα δέοντα

 

:cheers5:

Είναι ανεβασμένη στο YouTube

 

Tα επεισόδια με τον Λένιν είναι για κάποιο λόγο τρελά λεπτομερή. (ίσως βασίζονταν σε κάποια βιογραφία). Τα υπόλοιπα ίσως περνάνε και κάποια γεγονότα λίγο στο ντούκου. 

 

Επίσης ένα άλλο στοιχείο (πιθανώς αρνητικό) είναι ότι δεν δείχνει ποτέ μάχες ως ξεχωριστές σκηνές. Τις δείχνει πάντα είτε μέσα από τα μάτια των ηγετών (δηλ. σε κάποιο ανάκτορο/γραφείο) ή μέσω αφηγητή. 

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

προφανώς αυτό ήταν το βρετανικό στυλ των σήριαλ τότε. (ίσως και τώρα). Θυμάμαι πόσο είχα ξαφνιαστεί όταν στα 20τόσα μου ξαφνικά μου φλάσαρε ότι το πολυαγαπημένο I Claudius ήταν ουσιαστικά μια θεατρική παραγωγή. Όλες οι σκηνές εσωτερικές, και εκεί που θέλει να δείξει κάτι "εξωτερικό", έχει την κάμερα στραμμένη στους χαρακτήρες και απλώς ακούς την βοή από πίσω.

 

:cheers5:

 

υγ με 1,5-1,6Μ ταχύτητα, είμαι πλήρως ικανοποιημένος :) το youtube είναι για όταν δεν μπορείς να βρεις αυτό που θες (λχ όταν ήθελα να δω ξανά το Παρα 5 ή τον Μπέκα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

You've got mail

 

aaaaaaa ok..... Meg Ryan & Tom Hanks. χαζούλα ρομαντική κομεντί. Αλλά Meg Ryan & Tom Hanks. Ήθελα κάτι light, οπότε νταξ :) και κοιτάζοντας την εργογραφίά της Ryan, ψάχνοντας για κάτι light, θυμήθηκα και το French Kiss. Το μόνο που θυμάμαι για αυτή είναι ότι δεν με είχε χαλάσει.... (και είναι πλέον περίπου 20 ετών ταινία.................) μάλλον θα την τσεκάρω ξανά σε κάποια φάση

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Την Μ.Βδομαδα,απο τις ελαχιστες φορες πια, καθισα να χαζεψω λιγο tv και πετυχα μια σειρα."Κολλησα" κι ας μην ειχα δει προηγουμενα επεισοδια.Προκειται για την μινι σειρα "Οι στυλοβατες της γης".Την βρηκα στο internet και την παρακολουθησα ολη.Μαματη σειρα!! :up: Αξιζει να την δειτε,και μονο 8 επεισοδια. :yes:

 

Επισης ειδα την "Κοκκινοσκουφιτσα" την οποια βρηκα μετρια. :thinking: Περιμενα κατι καλυτερο.Πολυ αχταρμα την εκαναν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ε ναι λοιπόν. Στην χιλιοστή πεντηκοσιοστή εικοστή δεύτερη φορά που έκατσα να δω το Star Wars IV πρόσεξα για πρώτη φορά το πόσο άθλιος ηθοποιός ήταν ο Mark Hamill. Λες και έβλεπα τον Ricky Nelson (που τουλάχιστον δεν ήταν ηθοποιός) στο Rio Bravo (που τουλάχιστον ήταν 20 χρόνια παλιότερο).

 

Ως αποτέλεσμα δεν κατόρθωσα να τελειώσω την ταινία. Τουλάχιστον δεν έχω αγωνία για το τι έγινε μετά :D Παρεμπιπτόντως είδα ένα από τα βέρζιον με έξτρα σκηνές (δεν ξέρω άμα είναι ένα ή περισσότερα) και αυτή τη φορά τσίτωσα με σκηνές που δεν είχα ξαναδεί (λχ τον Τζάμπα δε Χατ να εμφανίζεται στο πρώτο............). Γενικώς not a good day for me to watch Star Wars :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μας γελάσανε. Συγχωρέσαμε πολλά με αυτήν την μπούρδα. Κάθε φορά που βλέπω τα Star Wars, τόσο ντρέπομαι που τα είδα 

 

Και τώρα βλέπω The Prisoner   :valt: Με έπεισε η ComicBookGuy!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έπεσα πάνω σε ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο που προσπαθεί να εξετάσει από ποια κόμικς επηρεάστηκε το True Detective. Μερικοί συσχετισμοί μπορούν να φανούν και ακραίοι. Άλλοι όμως όχι και τόσο. (Η ομοιότητα, πάντως, με το Invisibles φαινόταν εξ αρχής από μίλια μακριά) (Θα με ψήσουν οι άτιμοι να ξανά-ξανά διαβάσω το Invisibles)

 

http://comicsalliance.com/true-detective-comic-books-weird-fiction-secrets-influences-alan-moore-grant-morrison-invisibles-hbo/

 

:cheers4:

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ok. ψήθηκα για να διαβάσω το Invisibles και μόνο που μίλησες για ομοιότητα. (σαφώς και έχω ακούσει θετικά λόγια για αυτό αλλά δεν το έχω τσεκάρει ακόμα).

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Όπως φαίνεται και από το άρθρο οι απόψεις του Rust είναι πανομοιότυπες με πολλές από το Invisibles. Αν δε σε χαλάει κιόλας και το όλο ύφος (pop-occult-assassins-conspiracy theories-consciousness change-και άπειρους συμβολισμούς και αλληγορίες), τότε, προσωπικά, το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1)unforgiven (1992) .... κλιντ ιστγουντ εισαι θεος ρε! :)

2)the magnificent seven! ταινιαρα.. αργησα πολυ να τη δω αν και ειμαι τρελος φαν των γουεστερν! παρελαση αστερων εκ των οποιων αγαπημενοι οι στιβ μακουιν και τσαρλς μπρονσον! :)

3)django (1966)... μετρια ταινια κατα τη γνωμη μου. Τη βαρεθηκα σε αρκετα σημεια... σε καμια περιπτωση δε ''φτανει'' τα spaghetti western του LEONE! ισως πιασω αλλες δυο ταινιες με franco nero, τις ''vamos a matar companeros και il mercenerio.. θα δουμε! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Robocop: είναι ταινιούλα. Ναι, είναι ένα φαινομενικά ενδιαφέρον new take αλλά δεν... Πολύ αδιάφορο reboot. 2.38/10

 

Se7en: Όχι τόσο δυνατό όσο το Fight Club, ένα σκαλοπατάκι παρακάτω. Αλλά παραμένει ταινιάρα. 8.7/10

 

The Wolf of Wall Street: Ο Ντι Κάπριο δίνει ρεσιτάλ σε μία από τις καλύτερες ταινίες του Σκορσέζε. Προσωπικά η καλύτερη ταινία του Σκορσέζε και κατάλαβα γιατί δεν σάρωσε στα όσκαρ. Ξεκινάει στην οικονομική κρίση του '70 και φτάνει μέχρι σήμερα, δείχνοντας την κατάμαυρη μεριά των χρηματιστών στις ΗΠΑ... 10"/10!

 

>>> https://www.youtube.com/watch?v=Kqo7am5oq0U

 

Her: Ο ορισμός του αριστουργήματος, από το o.s.t. μέχρι το παραμικρό στοιχείο της εκτέλεσης. Το μόνο που εξακολουθεί να μη μου κάνει κλικ είναι ο τίτλος. :P 10'''/10 και άξιζε ΠΟΛΛΑ όσκαρ.

 

 

 

:popcorn:

Επεξεργασία από DJO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4130 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Την μεγάλη βδομάδα ειδα το σηριαλ ''Μαρια και Ιωσηφ'' που ηταν καπως ρομαντικο γι'αυτα που ξερουμε από την βιβλο. Αχ, Παολα αν ειχες γραψει πιο νωρις για τους στυλοβάτες θα το παιρνα χαμπάρι πιο πριν :wall:το πήρα ειδηση αργα :nek:καλο ε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22770
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4874 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα το The Keeper of Lost Causes, δανοσουηδική αστυνομική ταινία.. :)  Αστυνομικός τα θαλασσωνει σε μια υπόθεση και τον μεταθέτουν στο νεο τμημα με ''cold cases'' και πρέπει απλως να ταξινομει και να  κλεινει υποθεσεις... απλά πραγματα..Εκεινος όμως, καταλαβαινει ότι κατι δεν παει καλα σε μια υπόθεση που εχει μπει εδω και χρόνια στο αρχειο και το ψαχνει το θέμα..

 

Ωραία ταινία, ατμοσφαιρικη.. με το γνωστο σκανδιναβικο-βόρειο στυλ που του δινει αυτο το κατι!! ;)

 

  :beer2:

Επεξεργασία από Strativarious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

κοιταγα για ταινιες που κυκλοφορουν στα ιντερνετς και πετυχα αυτη.. δεν την εχω δει αλλα εντυπωσιαστηκα απο το ονομα..

ποσο ευκολο ειναι.. ειδικα αν θες να το αναφερεις κ σε συζητηση.. Eyjafjallajökull

 

-τι ειδες χθες;

- ειδα το ευζαφζαλατζοκουλπρρρρ

-μεθυσμένος εισαι;

 

χαχαχα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Την μεγάλη βδομάδα ειδα το σηριαλ ''Μαρια και Ιωσηφ'' που ηταν καπως ρομαντικο γι'αυτα που ξερουμε από την βιβλο. Αχ, Παολα αν ειχες γραψει πιο νωρις για τους στυλοβάτες θα το παιρνα χαμπάρι πιο πριν :wall:το πήρα ειδηση αργα :nek:καλο ε;

Οπως ειπα ενα επεισοδιο ειδα στην τηλεοραση.Την σειρα την βρηκα εδω και την ειδα ολοκληρη.  http://online-cinema-series.blogspot.gr/2014/01/the-pillars-of-earth-tv-mini-series-2010.html Τα καλα που εχει το internet :)

 

Ειδα την ταινια "300 η ανοδος της αυτοκρατοριας" Λοιπον ηταν μια ωραια ταινια φαντασιας,μου αρεσε. :P

Ξερετε οτι ετοιμαζεται και τριτο μερος ετσι; "300:Gorgo the Persian slayer"

Ειδα την ταινια "Vampire Academy" Αυτη την ταινια την περιμενα πως και πως να την δω,γιατι εχω διαβασει τα 2 πρωτα βιβλια (και εχω στην ακρη τα αλλα),και μου αρεσουν πολυ.Απογοητευση.........Δεν ξερω.Η ταινια ακολουθει το βιβλιο κι ομως καμια σχεση.Δεν δημιουργει τιποτα απο την ατμοσφαιρα του βιβλιου. :down:

Επισης με πολυ μεγαλη καθυστερηση ειδα τους "Εκδικητες" Απλα μαματη!!!! :giati: :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4130 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

παολα, thanks

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το 2001: A Space Odyssey. Πολύ καλό. Αν και πιστεύω πως τώρα πια έχουμε δει τόσο πολύ διάστημα σε βίντεο, ντοκιμαντέρ κτλ. που όλα αυτά τα αργά πλάνα δεν προκαλούν την έξαρση που προκαλούσαν, πιθανόν, κάποτε κι έτσι καταντάει αρκετά βαρετή σε μερικά σημεία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

χτες και προχτες ειδα μπολικα μιας και ημουν ολη τη μερα στο κρεβατι με πυρετο

 

captain phillips:ωραια ταινια,μου χε λειψει ο τομ χανκς. Εχει ενα κακο:κανει γρηγορα ενα κρεσεντο σε αγωνια/δραση και μετα πεφτει λιγο ο ρυθμος και κανει κοιλια μεχρι να ξαναπαρει μπρος. Κατα τα αλλα ωραια περιπετειουλα,κατα τη γνωμη μου αξιζε μονο τις υποψηφιοτητες στα οσκαρ και οχι και τα οσκαρ.. 7,5+/10

 

reservoir dogs: Μια ληστεια διαμαντιων δεν πηγε καλα και τα μελη της συμμοριας ψαχνουν να βρουν το "καρφι". Πολυ καλο το ντεμπουτο του ταραντινο!Ωραιες ερμηνειες απο ενα καστ πρακτικα αγνωστο σε μενα (εκτος του buscemi που τον ηξερα απο τον λεμποφσκυ). Ο ρυθμος κλασικα καλος,γρηγορος και δε σε αφηνει να βαρεθεις 8/10

 

life of Brian: πως να μην λατρεψεις την ταινια που μας έδωσε αυτο (αντε παρτε και το οριτζιναλ ) ;; Δυνατη μίξη "άκυρων" αλλά και καυστικών αστείων,το προτεινω σε ολους! (ακομα και σε αυτους που δεν ειναι φαν του συγκεκριμενου χιουμορ,τουλαχιστον θα δουν την τελευταια σκηνη :P ) 9+/10

 

Holy Grail: Χμμμ,βλεποντας το μετα τον Brian και εχοντας δει παλιοτερα το meaning of life (το οποιο μου αρεσε οσο το life of Brian ή ισως και περισσοτερο) ψιλοαπογοητευτικα με αυτο. Bασικα ισως οχι με την ταινια αυτη καθε αυτη αλλα με την αποδοχη της (#88 στο τοπ250 του imdb με το meaning of life εκτος αυτου και τον μπράιαν στο #172). Την βρηκα 3-4 κλικ κατωτερη των αλλων δύο, νομιζω πολλα αστεία βασίστηκαν στην "ακυρίλα". Κατώτερη των αλλων 2 για μενα αλλα και παλι αρκετα καλη!! 8-/10

και τωρα μενει να δω το live στο hollywood bowl και το a fish called wanda (οχι monty pythons αλλα εχουν καποιους κοινους συντελεστες) :)

 

lego movie: το βαλα να παιζει μαζι με κατι χαζοδουλειες που εκανα στο δωματιο για να το τσεκαρω γιατι μου κανε εντυπωση που ειναι #206 στο τοπ του imdb. τελικα εκατσα και τελικα το δα ολο! Ηταν καλο. Αρκετα φρεσκο και ξεφευγει αρκετα απο το κλισε στορυ των animation. Πλακα ειχαν ακομα οι αναφορες σε meme,ταινιες (πχ LotR,Harry Potter),διασημους κλπ. Να πω εδω οτι εμφανιζονται και πολλοι υπερηρωες με τα διαφορα κλισε που τους περιβάλουν :) . Με λίγα λόγια μια ταινία που φτιαχτηκς ετσι ωστε να ψυχαγωγησει και τα μικρα παιδια αλλα και τους συνοδους τους (τους συνοδους ισως και λιγο παραπανω! ). 7,5/10

 

cinema paradiso : Δεν ξερω τι να πρωτογραψω για αυτην την ταινια. Aρχικα να πω οτι προκειται για τη σχεση που αναπτύσει ενα μικρο παιδί(Τότο-Σαλβατόρε) με τον χειριστή του προβολέα (Αλφρέντο) του σινεμα σε ενα χωριό της Σικελίας. Μαγευτηκα,πραγματικα. Απο το κλίμα της; απο τον τόπο που εκτυλισσεται; από το πόσο τελειο τυπακι ειναι ο μικρός; απο το ποσο απίστευτος είναι ο Αλφρεντο; από όλα;; Πραγματικα δεν ξερω. Ξερω οτι για 2,5 ωρες η ταινια αυτη με καθηλωσε και για πολυ ωρα μετα συζηταγα τα οποια μηνύματα περνάει. 9++/10

(Κατι τεχνικο:εχει κυκλοφορησει σε αρκετες version,120 λεπτων,150 και 180.. Αποτι εψαξα στα ίντερνετς τα 120 ειναι πολυ λιγα και εχουν κοψει καποια καιρια κομματια ενω η version των 180 λεπτων στα δινει ολα στο πιατο. Εγω την εκδοση των 150 λεπτων ειδα.Αυτην ξερω,αυτη προτεινω ;) )

 

 

απο σειρες τωρα ειδα και τα 2 τελευταια επεισοδια απο game of thrones και πλεον θα βλεπω το καινουργιο επεισοδιο day one και δε θα ξαναφαω spoiler :hop: 

 

κατουρηθηκα και λιγο πανω μου στη σκηνη με το μωρο και τους white walkers

 

 

 αρχισα και το true detective. Ειναι πράγματι πολύ καλό! Πανάκριβη παραγωγη, τόσες λήψεις απο ελικόπτερο σε καθε επεισοδιο για τα ματια μας και μονο,i like it! Δύο παράπονα εχω μόνο: o "γέρος" ράστυ είναι λιγο too much noir για μενα..Δηλαδη κατσε ρε φιλε. πινεις μπυρα με στυλακι,καπνιζεις με στυλακι,κανεις αυτο το σιχαμερο τριξιμο της γλωσσας στα δοντια με στυλακι και μετα μου βγαζεις και φλασκι;;;; too much!! :P το αλλο μου παραπονο ειναι οτι οταν μιλανε κάνουν πολυ μεγάλες παύσεις. Νομιζω αυτη γενικα ειναι η καταρα των σειρων με μεγαλα επεισοδια: στις 20λεπτες κωμωδιες τα λενε τοσο γρηγορα που μερικες φορες πρεπει να το γυρισεις πισω γιατι χανεις καποια ενω στις 50λεπτες προλαβαινεις να τα μαθεις και απεξω :P . Τωρα μπορειτε να πεσετε να με φατε 

 

I-regret-nothing-2.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Λοιπόν είδα τα Outrage και Beyond Outrage (όπως καταλαβαίνετε το δεύτερο είναι σίκουελ) του Τακέσι Κιτάνο. Ιαπωνικές ταινίες με yakuza.  :gun2: Καλογυρισμένες, με έξυπνο σενάριο, αν και η πρώτη είναι μακράν καλύτερη από τη δεύτερη. Τις συνιστώ σε όποιον θέλει να δει κάτι διαφορετικό από τις αμερικάνικες μαφιόζικες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

 

Το 2001: A Space Odyssey. Πολύ καλό. Αν και πιστεύω πως τώρα πια έχουμε δει τόσο πολύ διάστημα σε βίντεο, ντοκιμαντέρ κτλ. που όλα αυτά τα αργά πλάνα δεν προκαλούν την έξαρση που προκαλούσαν, πιθανόν, κάποτε κι έτσι καταντάει αρκετά βαρετή σε μερικά σημεία.

 

 

Θυμάσαι εκείνη τη σκηνή που οι πίθηκοι μαθαίνουν να χρησιμοποιούν τα κόκαλα;  Ε , διαβάζοντας την κριτική σου σκέφτηκα ότι κάτι άλλα κόκαλα τρίζουν. 

 

Λοιπόν είδα τα Outrage και Beyond Outrage (όπως καταλαβαίνετε το δεύτερο είναι σίκουελ) του Τακέσι Κιτάνο. Ιαπωνικές ταινίες με yakuza.  :gun2: Καλογυρισμένες, με έξυπνο σενάριο, αν και η πρώτη είναι μακράν καλύτερη από τη δεύτερη. Τις συνιστώ σε όποιον θέλει να δει κάτι διαφορετικό από τις αμερικάνικες μαφιόζικες.

 

Τα έχω κατεβασμένα εδώ και πολύ καιρό. Θέλω να τα δω, αλλά τώρα θα τα βάλω σε σειρά προτεραιότητας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελείωσα το Star Trek: The Next Generation.

 

Εμπειρία.

 

NsWYM6I.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24291
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  376
  • Reputation:   2891
  • Achievement Points:  376
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πριν μερικές μέρες ξεκίνησε η σειρά Penny Dreadful. Μαγείες, Vampires και άλλα τέτοια! Υπέροχη ατμόσφαιρα!! Το προτείνω ανεπιφύλακτα αν σας αρέσουν οι ''σκοτεινές'' σειρές!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Amadeus: Καλό ήταν. Ενδιαφέρον, ευχάριστο και είχε και την ίντριγκά του ρε παιδί μου. :lol: 

 

 

The Usual Suspects: Δε μπορώ να ότι ξετρελάθηκα κιόλας. Για την ακρίβεια ήταν απλά μέτρια έως και αδιάφορη. (Με βάση τα γούστα μου πάντα) Το μόνο σημείο που έδειξε να έχει ενδιαφέρον ήταν στο τέλος, όχι το ποιος ήταν, αλλά το τι έκανε ο μπαγάσας. Εντάξει, είναι και σχετικά παλιά οπότε ίσως τότε θεωρούνταν πιο συγκλονιστική ως υπόθεση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ πάλι , έχω πέσει με τα μούτρα στις σειρές τον τελευταίο καιρό. Από VIKINGS ( τρελό κόλλημα ) , WALKING DEAD , GAMES OF THRONE , μέχρι το CALIFORNICATION , το οποίο το είδα "μονορούφι" , όλες τις σαιζόν μέχρι την τρέχουσα 7η και το καραγουστάρω !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Είδα το Stage Fright.

 

Είναι Horror/Musical/Comedy. Δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλές τέτοιες ταινίες του είδους οπότε ας την κρίνουμε γι αυτό που είναι σε κάθε τομέα ξεχωριστά. Πάσχει σαν Horror , είναι πολύ καλό σαν musical έχει ορισμένα ξεκαρδιστικά σημεία ως comedy αλλά γενικά είναι λίγο παραπάνω από μέτρια. Την είδα λόγω ακριβώς του ότι είναι ένα περίεργο κράμα και σε γενικές γραμμές είναι όντως προτώτυπη. την προτείνω; Δεν ξέρω. Δείτε το τρέηλερ. Να ξέρετε πάντως ότι την κάνει να μοιάζει καλύτερη από ότι είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

BAD TASTE του PETER JACKSON γυρισμενη το 1987,την βρηκα τυχαια σε μια περιηγηση στο youtube.Κατι τυποι πολεμανε κατι εξωγήινους που θελουν να καταστρεψουν την Γη.Ενταξει στην αρχη βαριεσε λιγο αλλα μετα είναι καλη,τον τρελο με το αλυσιπριονο τον παιζει ο σκηνοθέτης,μια από τις πρωτες του ταινιες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.