Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

The Tourist

 

Γιατί θέλουν να με σκοτώσουν;

Γιατί σε φίλησα.

Τόσο πολύ του μοιάζω;

 

Μια ταινία των αγγελικών πλασμάτων Angelina Jolie και Johnny Depp. Ένας τουρίστας χρησιμοποιείται από μια πράκτορα ως αποδιοπομπαίος τράγος μιας ληστείας. Ο τουρίστας ενθουσιάζεται από τη δράση και την πράκτορα και ακολουθεί το παιχνίδι μέχρι τέλους. Τον κυνηγά η μισή Βενετία, και σχετικά το διασκεδάζει. Η ταινία είναι ευχάριστη. Προσπαθεί να γίνει μια κατασκοπευτική κωμωδία, αλλά δεν είναι ούτε κομεντί. Αλλά είναι ευχάριστη. Η ηθοποιία τους είναι επιπέδου και η δράση στυλιζαρισμένη θετικά. Πολύ μουσική, επιβλητική, που εκνευρίζει, αλλά το ξεπερνάς. Μου άρεσε πολύ. Σκηνοθεσία του άπειρου Florian Henckel von Donnersmarck, με πολύ φτωχό βιογραφικό, αλλά με γνωστή του επιτυχία το Οι Ζωές των Άλλων (δεν άντεξα να το δω ως το τέλος, τα μάτια μου βάρυναν).

 

Η ταινία πάτωσε. Δεν τα έβγαλε τα λεφτά της.

Budget: $100.000.000 (estimated)
Opening Weekend:£1.341.143 (UK) (10 December 2010)
Gross:$67.631.157 (USA) (4 March 2011)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειδα την ταινια "Frankenstein".    post-1537-1220638416.gif

Οκ......καλη αλλα δεν ξετρελαθηκα.

Στα συν για μενα,η ολη ατμοσφαιρα της ταινιας,και τα εφε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Μεσάνυχτα στον κήπο του Καλού και του Κακού.

 

Ο John Cusack ως δημοσιογράφος περιοδικού με θέμα την αρχιτεκτονική, κήπους, σπίτια κλπ καλείται να παρουσιάσει ένα σπίτι των Νοτίων Ηνωμένων Πολιτειών που ανήκει σε έναν περίεργο εκατομμυριούχο, τον Kevin Spacey. Τα Χριστουγεννιάτικα πάρτι του αρκετά δημοφιλή και το σπίτι γεμάτο με σημαντικές αντίκες. Εκεί δολοφονείται ο εραστής του Jude Law και ξεκινά μια αναζήτηση της αλήθειας από τον πρωταγωνιστή μας. Το αστυνομικό κάπου χάνεται και γίνεται περισσότερο ένα χρονογράφημα της πόλης και παρουσιάζονται ένα σωρό "γραφικοί" χαρακτήρες. Σχετικά κομεντί αστυνομικών ταινιών.

 

Πάμε μια βόλτα στο νεκροτομείο.

Είσαι νεκρόφιλος;

Α, δε θα μιλήσουμε τώρα για την πρώην γυναίκα μου!

 

Ο τίτλος αναφέρεται στις τελετές βουντού που γίνονται στην πόλη. Μισή ώρα πριν τα μεσάνυχτα λαμβάνουν χώρα οι τελετές για καλο, ενώ μισή ωρά μετά τα μεσάνυχτα αυτές που είναι για κακό.

2,5 ώρες ταινία (την είδα σε τρεις δόσεις), λίγο πλατειάζει, αλλά έχει γούστο να την παρακολουθήσεις. Από τις πιο γνωστές ταινίες του Clint Eastwood. Έχει γυρίσει πολύ καλύτερες και πολύ πιο συμπαθητικές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το ''beyond the backboard'' από τις ωραιοτερες ταινίεςπου έχω δει και αληθινη ιστορια και βιβλιο. Μιλα για την ζωη της στεισι μπες, μιας 24 χρονης κοπέλας σε σχολείο αστεγων το 87' για παιδιά ενός κατωτερου θεού ξεχασμένα από την κοινωνική πρόνοια και ταλαιπωρημένα από την απρόσωπη γραφειοκρατια. Η κοπέλα θα δωσει και ψυχη και από την τσεπη της λεφτα( αν και ανηκει στην μεσαια τάξη) για να στήσει από την αρχή ένα σχολείο-αχουρι που δεν έχει ουτε όνομα και θα τον κάνει ένα υπέροχο χωρο μάθησης με παιδικά χαμόγελα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4639 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ξεκίνησα να βλέπω το Tales From The Crypt. Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερες σειρές εκεί έξω, αλλά αυτή έχει κάτι το ιδιαίτερο. Το χιούμορ της κατάμαυρο, μακάβριο και σου δείχνει πράγματα που δε περιμένες ποτέ να δεις από μια σειρά της δεκαετίας του '90. Βέβαια το γεγονός ότι η σειρά είναι των Robert Zemeckis και Richard Donner, κάτι λέει. Στα μεγάλα συν της σειράς είναι οι μεγάλοι σταρ που παρελαύνουν. Είμαι ήδη στην αρχή της δεύτερης σεζόν και έχουν περάσει ονόματα όπως Demi Moore, William Sadler, Arnold Schwarzenegger κτλ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειδα την ταινια "Frankenstein".    post-1537-1220638416.gif

Οκ......καλη αλλα δεν ξετρελαθηκα.

Στα συν για μενα,η ολη ατμοσφαιρα της ταινιας,και τα εφε.

Την παλια ειδες με τον BORIS CARLOFF η ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ?
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Την παλια ειδες με τον BORIS CARLOFF η ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ?

Την καινουργια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μπαμ μπαμ, ωραια σειρα μας θυμισες, εβλεπε κανεις και την ζωνη του λυκόφωτος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

To Looper είναι μια πολύ καλή ταινία επιστημονικής φαντασίας. Το θέμα των ταξιδιών μέσα στο χρόνο προσπαθεί να το παρουσιάσει κάπως πιο φρέσκο και νομίζω τα καταφέρνει. Το μέλλον στέλνει τα αποβράσματά του στο παρών και καλούνται να τους "εξαφανίσουν" κάποιοι εκτελεστές έναντι αδράς αμοιβής. Οι εκτελεστές σκοτώνουν κάποια στιγμή τον μελλοντικό ευατό τους εν αγνοία τους, και έτσι λήγει το συμβόλαιό τους. Έτσι βγαίνει και το όνομα Looper, δηλώνοντας το κλείσιμο του κύκλου. Ο γέρος με τον νέο εκτελεστή συναντιούνται και έκτός του κινδύνου αυτών που τους κυνηγάνε (αφού η ταυτόχρονη ύπαρξή τους δημιουργεί ατέλειωτα προβλήματα) έρχονται σε αντιπαράθεση αν πρέπει το μέλλον να είναι αυτό που ήταν ή αν πρέπει να το αλλάξουν. Ο καθένας χάνει πολλά. Σε δεύτερο επίπεδο υπάρχει και ένα παιδί που το μέλλον είναι αρκετά καταστροφικό για πολλούς. Και εκεί έχουμε αντιπαράθεση. Καλή ταινία και αξίζει το 7,5. Υπάρχουν αρκετές ανατροπές και εξελίξεις εκτός συνηθισμένων κανόνων. Με εξέπληξε θετικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

To Looper είναι μια πολύ καλή ταινία επιστημονικής φαντασίας. Το θέμα των ταξιδιών μέσα στο χρόνο προσπαθεί να το παρουσιάσει κάπως πιο φρέσκο και νομίζω τα καταφέρνει. Το μέλλον στέλνει τα αποβράσματά του στο παρών και καλούνται να τους "εξαφανίσουν" κάποιοι εκτελεστές έναντι αδράς αμοιβής. Οι εκτελεστές σκοτώνουν κάποια στιγμή τον μελλοντικό ευατό τους εν αγνοία τους, και έτσι λήγει το συμβόλαιό τους. Έτσι βγαίνει και το όνομα Looper, δηλώνοντας το κλείσιμο του κύκλου. Ο γέρος με τον νέο εκτελεστή συναντιούνται και έκτός του κινδύνου αυτών που τους κυνηγάνε (αφού η ταυτόχρονη ύπαρξή τους δημιουργεί ατέλειωτα προβλήματα) έρχονται σε αντιπαράθεση αν πρέπει το μέλλον να είναι αυτό που ήταν ή αν πρέπει να το αλλάξουν. Ο καθένας χάνει πολλά. Σε δεύτερο επίπεδο υπάρχει και ένα παιδί που το μέλλον είναι αρκετά καταστροφικό για πολλούς. Και εκεί έχουμε αντιπαράθεση. Καλή ταινία και αξίζει το 7,5. Υπάρχουν αρκετές ανατροπές και εξελίξεις εκτός συνηθισμένων κανόνων. Με εξέπληξε θετικά.

 

 

To είχα δει κι εγώ στον κιν/φο όταν βγήκε και με εξέπληξε πάρα πολύ με το πόσο καλό είναι. Παίρνει στοιχεία από πολλές ταινίες αλλά τα δένει τόσο καλά που δεν σεν ξενίζει ούτε σε απωθεί. Αξίζει. Εγώ είδα:

 

The act of killing

Πόσες φορές έχει σοκαριστεί σε ταινία; Εγώ προσωπικά ελάχιστες. Θυμάμαι σίγουρα το Salo και το Serbian Film που όντως μπορούν να χαρακτηριστούν σοκαριστικά. Ε δεν είχα δει τίποτα. Στο συγκεκριμένο ντοκυμαντέρ λοιπόν η ομάδα πίσω από το φιλμ πάει στην Ινδονησία όπου πριν από αρκετά χρόνια είχαν γίνει πολιτικές διώξεις και δολοφονίες. Ξαναβρίσκει λοιπόν εκείνους τους δυνάστες/βασανιστές των λαών και τους ζητά να αναπαραστήσουν μπροστά στην κάμερα την δράση τους. Σε όποιο φιλμικό είδος επιθυμεί ο καθένας. Άλλος διαλέγει να κάνει γούστερν, άλλος περιπέτεια και πάει λεέγοντας. Κοινώς τους ζητά να παίξουν τον εαυτό τους και να κάνουν ότι έκαναν στην περίοδο των πολιτικών διώξεων.   και οι τύποι το κάνουν. Και στην πορεία βγαίνουν συναισθήματα. Άλλοι νιώθουν ότι έκαναν το ορθό και άλλοι λυγίζουν υπό το βάρος των πράξεών τους. Είναι ανατριχιαστικό, εξαιρετικά βίαιο -παρόλο που εξαρχής ξέρεις ότι πρόκειται για ταινία- και θα μείνει χαραγμένο στο μυαλό σου για όλη σου την ζωή.  Προσωπική μου γνώμη είναι ότι όλοι πρέπει να το δούν. Είναι από τις ποιό σπουδαίες ταινίες που έχω δει ποτέ μου (ανεξαρτήτως είδους) και ειλικρινά θέλω να το δείτε όλοι. Όσο και να θέλετε να το κλείσετε (ειδικά στη σκηνή που ένα παιδάκι πιάνει κλαίγοντας τα χυμένα μυαλά των γονιών του) συνεχίστε το. θα το θυμάστε για όλη σας τη ζωή.

 

All is lost

Με το Ρέντφορντ. Είναι αυτός ένας θαλασσοδαρμένος τύπος που όλα του πάνε στραβά, μιλάει δυό φορές μέσα σε 40 λεπτά και ταλαιπωρείται καθ' όλη τη διάρκεια της ταινίας. Φοβερή ερμηνεία του Ρέντφορντ (όχι για όσκαρ βέβαια όπως λένε) ακόμα μεγαλύτερος τεχνικός άθλος το ότι δεν μιλάει κανένας και δεν εμφανίζεται κανένας άνθρωπος για όλη την ταινία και εσύ δεν βαριέσαι. Αξίζει αν και το θέμα του έχει δουλευτεί αρκετά τα τελευταία χρόνια (Kon-tiki, Life of Pi κλπ ) Το προτείνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Την καινουργια.

Ε ενταξει την καινουρια δεν την εχω δει για να την κρινω αλλα αν δεν εχεις δει την παλια δες την είναι φοβερη.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Touch of Evil - Ο Άρχων του Τρόμου (πάλι καλά που δεν το ονομάσανε Ένας Παράξενος Τρόμος)

 

Ο Charlton Heston παίζει τον Μεξικανό Υπουργικό ακόλουθο που εποπτεύει τα σύνορα με τις ΗΠΑ. Συνεργάζεται με την διεφθαρμένη αστυνομία πέρα των συνόρων με αντίπαλο τον Orson Welles. Ο τελευταίος προσπαθεί να τον ενοχοποιήσει απέναντι στο νόμο για τα δικά του σχέδια. Διαφθορά σε όλο της το μεγαλείο. Δεν είναι άσχημη ταινία, καταλαβαίνω την αξία της, αλλά δύσκολα να την αγαπήσει κάποιος όπως τα κακογραμμένα Γεράκι της Μάλτας και Καζαμπλάνκα. Ναι, το είπα και το εννοώ. 8,2 στο IMDB, μια μάλλον γεναιόδωρη βαθμόλογία.

 

 

Οι αναλώσιμοι

 

Σενάριο ντίσνευ, δράση Γκριν Λάντερν, ηθοποιία Λέσλι Νιλσεν, εφέ Ράμπο 3. Και αγαπίεται! Τελείως ανόητη ταινία, αλλά κάνεις κέφι και δε θέλεις να χάσεις σκηνή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο Λέσλι ήταν θεός της υποκριτικής μπροστά στον Ντολφ Λάγκντρεν. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Το τεράστιο μειονέκτημα του Touch of Evil είναι το ότι αφαίρεσαν από τον θεό Orson Welles το τελικό μοντάζ.... Οπότε υπήρχε το version που παρέδωσε (και χάθηκε), το version που βγήκε και ένα πιο πρόσφατο, όπου προσπάθησαν να επαναδημιουργήσουν τη ταινία με βάση τις σημειώσεις του :) Μια απορία λοιπόν είναι πιο από τα 2 υπάρχοντα versions είδες :) Και πάλι όμως, αυτά είναι απλώς αιτίες/δικαιολογίες. Ούτε εμένα με ενθουσίασε για 8.2. 2 στοιχεία που είναι στα υπέρ της πάντως είναι (α) ούτε που είχα καταλάβει ποιος είναι ο Heston και ποιος ο Welles (φταίει το μακιγιάζ? φταίει η αλλαγή στην ηθοποιία (του Heston έστω)) και (β) το αρχικό 3λεπτο μονοπλάνο. 

 

Είχε χτες το βράδυ το L.A. Confidential Έκατσα και το ξαναείδα (έχοντας χάσει κάπου 15-20 λεπτά από την αρχή). Τι απίστευτη εργάρα???..... Με τα χρόνια να περνάνε και με την ιστορία του Mickey Cohen να έχει ξαναγίνει έργο (η μπαλαφάρα Gangster Squad και η σειρά Mob City που θέλω να τσεκάρω) άρα να μου είναι πλέον πιο γνώριμη, το φχαριστήθηκα ακόμα περισσότερο. Επαναλαμβάνω, τι απίστευτη εργάρα! :) Η πλάκα είναι ότι έχοντας καταναλώσει Americana με τους τόνους, πρόσεξα και κάποιους ηθοποιούς που πλέον τους ξέρω από αλλού. Αυτό που με ξάφνιασε περισσότερο (επειδή τον είδα :) ) ήταν ο Simon Baker από το Mentalist (έκανε τον γκέη φέρελπι ηθοποιό στη ταινία που καθάρισαν)

 

Τι εργάρα.... Και πάντα (μα πάντα) αφ'ότου τη βλέπω με πιάνει μετά μια μανία να κάτσω να δω κι άλλα τέτοια. Οπότε συνήθως το μενού συνεχίζεται με Chinatown, με Mulholland Falls και κάπου εκεί ψιλοκολλάω γιατί δεν μου έρχεται κάτι εξ'ισου διασκεδαστικό που να πραγματεύεται εκείνη την περίοδο... Ίσως να ξαναέβλεπα το Black Dahlia, αν και δεν μου άρεσε την πρώτη φορά...

 

Και φυσικά True Detective S01E07. Καλύτερο από τα 5+6, χειρότερο από τα 1-4. Ένα ακόμα επεισόδιο για να δούμε που το πάει το θέμα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Hurt Locker: η ιστορία μας ομάδας απενεργοποίησης βομβών στο Ιράκ και πιο συγκεκριμένα η ιστορία του νέου μέλους της ομάδας, του James (Renner) που έρχεται με τις επικίνδυνες μεθόδους του και την πιο ανεύθυνη συμπεριφορά του να ταράξει τα νερά. Βλέπουμε διάφορα περιστατικά στον τελευταίο μήνα της ομάδας στο πεδίο της μάχης και ουσιαστικά δεν υπάρχει κάποιος villain ή κάποιο arc που να τα συνδέει μεταξύ τους. Τα συνδέουν η ανάπτυξη των σχέσεων μεταξύ των χαρακτήρων και τα πράγματα που μαθαίνουμε για τους ίδιους. 

 

Και ενώ θα περίμενες να μην πετύχει κάτι τέτοιο, πετυχαίνει και με το παραπάνω. Ή ίσως και να μην του έδωσα πολύ σημασία λόγω της εξαιρετικής σκηνοθεσίας της Bigelow. Παρ'όλο που είναι οι πρωταγωνιστές, υπάρχουν στιγμές που δεν ξέρεις αν θα βγουν αλώβητοι από ότι αντιμετωπίζουν εκείνη την στιγμή. Μπαίνεις στην δράση και νιώθεις πως και εσύ θα πάθεις κάτι. :P 

 

Το 8,5 το παίρνει άνετα. Έχει όμως ένα θεματάκι. Έχει μερικές άκυρες στιγμές. Μερικές από αυτές περιλαμβάνουν τον στρατό και αν ήξερα 5 πράγματα παραπάνω να μην μου φαίνονταν άκυρα, μερικές όχι και απλά θεωρώ ότι ήταν προβλήματα με το σενάριο. 

 

Η σκηνή που θα μου μείνει ανακάλυψα ότι είναι και η αφίσα της ταινίας

 

Αν έβγαινε όμως το 2013 αμφιβάλλω αν θα κέρδιζε το Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας. 

 

____________________________________________________

 

Gravity: υποτυπώδες σενάριο, μικρό καστ :P, κι όμως σε κρατάει για 90 λεπτά χωρίς να ηρεμήσεις. Η ερμηνεία της Bullock είναι Όσκαρ material, ο Clooney μια..... ευχάριστη νότα, το αστέρι όμως της ταινίας είναι ο Cuaron και η ατμόσφαιρα. Ίσως η δεύτερη καλύτερη διαστημική ταινία μετά την Οδύσσεια και αυτό λέει πολλά. Η χρήση του first person view σε βάζει ακόμα περισσότερο στην δράση, η κάμερα είναι εκεί που πρέπει να είναι, φαντάζομαι στον κινηματογράφο και σε 3D θα ήταν σχεδόν αριστούργημα. 

 

Άξιζε τα βραβεία που πήρε. 

 

___________________________________________________ 

 

Πάντως προέβλεψα φέτος τους περισσότερους από τους νικητές των Όσκαρ (χωρίς να έχω δει ακόμα  κάμποσες ταινίες :lol: ), αν και δεν μάντεψα σωστά τους δύο γυναικείους ρόλους. :( Αυτό είναι μάλλον δείγμα ότι οι νικητές ήταν προβλέψιμοι (είμαι ταπεινός και δεν αναφέρομαι καν στο ενδεχόμενο να είμαι τόσο καλός στις προβλέψεις :nek: ). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Hurt Locker: η ιστορία μας ομάδας απενεργοποίησης βομβών στο Ιράκ και πιο συγκεκριμένα η ιστορία του νέου μέλους της ομάδας, του James (Renner) που έρχεται με τις επικίνδυνες μεθόδους του και την πιο ανεύθυνη συμπεριφορά του να ταράξει τα νερά. Βλέπουμε διάφορα περιστατικά στον τελευταίο μήνα της ομάδας στο πεδίο της μάχης και ουσιαστικά δεν υπάρχει κάποιος villain ή κάποιο arc που να τα συνδέει μεταξύ τους. Τα συνδέουν η ανάπτυξη των σχέσεων μεταξύ των χαρακτήρων και τα πράγματα που μαθαίνουμε για τους ίδιους. 

 

Και ενώ θα περίμενες να μην πετύχει κάτι τέτοιο, πετυχαίνει και με το παραπάνω. Ή ίσως και να μην του έδωσα πολύ σημασία λόγω της εξαιρετικής σκηνοθεσίας της Bigelow. Παρ'όλο που είναι οι πρωταγωνιστές, υπάρχουν στιγμές που δεν ξέρεις αν θα βγουν αλώβητοι από ότι αντιμετωπίζουν εκείνη την στιγμή. Μπαίνεις στην δράση και νιώθεις πως και εσύ θα πάθεις κάτι. :P

 

Το 8,5 το παίρνει άνετα. Έχει όμως ένα θεματάκι. Έχει μερικές άκυρες στιγμές. Μερικές από αυτές περιλαμβάνουν τον στρατό και αν ήξερα 5 πράγματα παραπάνω να μην μου φαίνονταν άκυρα, μερικές όχι και απλά θεωρώ ότι ήταν προβλήματα με το σενάριο. 

 

Η σκηνή που θα μου μείνει ανακάλυψα ότι είναι και η αφίσα της ταινίας

 

Αν έβγαινε όμως το 2013 αμφιβάλλω αν θα κέρδιζε το Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας. 

 

____________________________________________________

 

Gravity: υποτυπώδες σενάριο, μικρό καστ :P, κι όμως σε κρατάει για 90 λεπτά χωρίς να ηρεμήσεις. Η ερμηνεία της Bullock είναι Όσκαρ material, ο Clooney μια..... ευχάριστη νότα, το αστέρι όμως της ταινίας είναι ο Cuaron και η ατμόσφαιρα. Ίσως η δεύτερη καλύτερη διαστημική ταινία μετά την Οδύσσεια και αυτό λέει πολλά. Η χρήση του first person view σε βάζει ακόμα περισσότερο στην δράση, η κάμερα είναι εκεί που πρέπει να είναι, φαντάζομαι στον κινηματογράφο και σε 3D θα ήταν σχεδόν αριστούργημα. 

 

Άξιζε τα βραβεία που πήρε. 

 

___________________________________________________ 

 

Πάντως προέβλεψα φέτος τους περισσότερους από τους νικητές των Όσκαρ (χωρίς να έχω δει ακόμα  κάμποσες ταινίες :lol: ), αν και δεν μάντεψα σωστά τους δύο γυναικείους ρόλους. :( Αυτό είναι μάλλον δείγμα ότι οι νικητές ήταν προβλέψιμοι (είμαι ταπεινός και δεν αναφέρομαι καν στο ενδεχόμενο να είμαι τόσο καλός στις προβλέψεις :nek: ). 

 

Εγώ τα έπιασα όλα όσα είχα παίξει και έχασα το πιο στανταράκι απ' όλα.Το ντοκυμαντέρ! ΑΝ είναι δυνατόν Και όχι μόνο αυτό, αλλά πήρα κι άλλους στο λαιμό μου. Δηλαδή έλεος ρε ακαδημία. Μας έκοψες τα πόδια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πιο προβλεψιμα οσκαρ ever!Πρωτη φορα επεσα μεσα σε ολες τις μεγαλες κατηγοριες,οπως και οι περισσοτεροι βεβαια,καλο αυτο σημαινει οτι πραγματικα οι καλυτεροι κερδισαν.Χαμενη ταινια οσον αφορα τα Οσκαρ φετος χαλαρα το Αmerican Hustle.Ηταν προτεινομενο για πολλες βασικες κατηγοριες και εφυγε με αδεια χερια.Ο Cuaron δικαιως εφυγε με το οσκαρ σκηνοθεσιας καθως εκανε πραγματα πρωτογνωρα με την καμερα και τα εφε του.Τo 12 years a slave επισης ηταν πολυ καλο και το χαρηκα για την ηθοποιο που εφυγε με το οσκαρ β γυναικειου καθως το αξιζε.Η Lawrence γιατι ηταν πρωτεινομενη δεν καταλαβα,μαλλον θα ηταν κανα typo.Και μιας και το τοπικ ειναι αλλο ας το κλεισω λεγοντας οτι ειδα χθες το "Out Of The Furnace" με τον Christian Bale k Woody Harrelson.Πολυ καλο.

 

http://www.imdb.com/title/tt1206543/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

 

Είχε χτες το βράδυ το L.A. Confidential Έκατσα και το ξαναείδα (έχοντας χάσει κάπου 15-20 λεπτά από την αρχή). Τι απίστευτη εργάρα???..... Με τα χρόνια να περνάνε και με την ιστορία του Mickey Cohen να έχει ξαναγίνει έργο (η μπαλαφάρα Gangster Squad και η σειρά Mob City που θέλω να τσεκάρω) άρα να μου είναι πλέον πιο γνώριμη, το φχαριστήθηκα ακόμα περισσότερο. Επαναλαμβάνω, τι απίστευτη εργάρα! :) Η πλάκα είναι ότι έχοντας καταναλώσει Americana με τους τόνους, πρόσεξα και κάποιους ηθοποιούς που πλέον τους ξέρω από αλλού. Αυτό που με ξάφνιασε περισσότερο (επειδή τον είδα :) ) ήταν ο Simon Baker από το Mentalist (έκανε τον γκέη φέρελπι ηθοποιό στη ταινία που καθάρισαν)

 

Τι εργάρα.... Και πάντα (μα πάντα) αφ'ότου τη βλέπω με πιάνει μετά μια μανία να κάτσω να δω κι άλλα τέτοια. Οπότε συνήθως το μενού συνεχίζεται με Chinatown, με Mulholland Falls και κάπου εκεί ψιλοκολλάω γιατί δεν μου έρχεται κάτι εξ'ισου διασκεδαστικό που να πραγματεύεται εκείνη την περίοδο... Ίσως να ξαναέβλεπα το Black Dahlia, αν και δεν μου άρεσε την πρώτη φορά...

:cheers5:

 

Το ειδα και γω χτες το L.A Confidential . Καλο ηταν , βεβαια θα πω το πολυ πρωτοτυπο : " ειχαν παραλειψει ή αλλαξει μεγαλα κομματια της πλοκης του βιβλιου" αλλα αυτο ειναι αναμενομενο. Eξυπνη η "εφευρεση" του χαρακτηρα του Rollo Tomassi. Πολυ καλο το πρωταγωνιστικο τριδυμο αλλα αυτος που ξεχωρισε για μενα ειναι ο James Cromwell στον ρολο του Dudley Smith.

 

Eπισης ειδα και το True Detective #7 , σχολια οταν τελειωσει η σειρα την επομενη εβδομαδα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Το τεράστιο μειονέκτημα του Touch of Evil είναι το ότι αφαίρεσαν από τον θεό Orson Welles το τελικό μοντάζ.... Οπότε υπήρχε το version που παρέδωσε (και χάθηκε), το version που βγήκε και ένα πιο πρόσφατο, όπου προσπάθησαν να επαναδημιουργήσουν τη ταινία με βάση τις σημειώσεις του :) Μια απορία λοιπόν είναι πιο από τα 2 υπάρχοντα versions είδες :) Και πάλι όμως, αυτά είναι απλώς αιτίες/δικαιολογίες. Ούτε εμένα με ενθουσίασε για 8.2. 2 στοιχεία που είναι στα υπέρ της πάντως είναι (α) ούτε που είχα καταλάβει ποιος είναι ο Heston και ποιος ο Welles (φταίει το μακιγιάζ? φταίει η αλλαγή στην ηθοποιία (του Heston έστω)) και (β) το αρχικό 3λεπτο μονοπλάνο. 

 

 

Ναι, οι δυο πρωταγωνιστές ήταν αγνώριστοι. Τα μονόπλανα ήταν και αδυναμία του Χίτσκοκ, αλλά λόγω του κόστου τους κάνανε μεγάλη ζημιά στις εταιρίες. Οι καλλιτεχνικές ανησυχίες των δημιουργών ήταν λίγο ασύμφορες.

 

Είδα την διορθωμένη από το στούντιο βερσιόν με βάση τις σημειώσεις-παράπονά του. Δεν ξέρω τι προσθαφαίρεσαν για να πω αν διορθώθηκε ή αν χάλασε. Υπάρχει ένα εισαγωγικό κείμενο που το εξηγεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Το ειδα και γω χτες το L.A Confidential . Καλο ηταν , βεβαια θα πω το πολυ πρωτοτυπο : " ειχαν παραλειψει ή αλλαξει μεγαλα κομματια της πλοκης του βιβλιου" αλλα αυτο ειναι αναμενομενο. Eξυπνη η "εφευρεση" του χαρακτηρα του Rollo Tomassi. Πολυ καλο το πρωταγωνιστικο τριδυμο αλλα αυτος που ξεχωρισε για μενα ειναι ο James Cromwell στον ρολο του Dudley Smith.

 

 

 

Απ'ότι λέει στο wiki επί συνόλου 8 plotlines κράτησαν μόνο τις 3 και ουσιαστικά κράτησαν αποκλειστικά ότι είχε να κάνει με τους 3 πρωταγωνιστές (Crowe, Pearce + Spacey). Γενικώς βρίσκω απίστευτα καλές τις επιλογές των ηθοποιών, ακόμα και αυτών που είναι σε μικρότερους ρόλους. Ξαφνιάζομαι που ο σκηνοθέτης του μου είναι άγνωστος. Curtis Hanson. Έχω ακουστά κάποιες από τις άλλες ταινίες που έχει γυρίσει, αλλά επ ουδενί δε νομίζω ότι έχει ξανακάνει κάτι ανάλογο ή κάτι που να με τραβάει. 

 

Την ξαναείδα (για να δω την αρχή)

και την ξαναέβαλα τώρα για background ενώ ενημερώνω κάτι βιβλία.

 

κόλλημα :D

 

:cheers5:

 

yg ενδιαφέρουσα πληροφορία από τη wiki. Στον Spacey είχαν δώσει οδηγία να παίζει σαν τον Dean Martin. Ομολογουμένως το ειρωνικό χαμογελάκι του, η όλη φάτσα του, σε διάφορες στιγμές μου τον θυμίζει :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο Spacey είναι καλός στις μιμήσεις κλασικών ηθοποιών και παρουσιαστών την Αμερικάνικης τιβι, για αυτό του το ζήτησαν. Το κάνει για την πλάκα του κατά καιρούς, ε, ας στο κάνει και με φράγκα που και που. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απ'ότι λέει στο wiki επί συνόλου 8 plotlines κράτησαν μόνο τις 3 και ουσιαστικά κράτησαν αποκλειστικά ότι είχε να κάνει με τους 3 πρωταγωνιστές (Crowe, Pearce + Spacey). Γενικώς βρίσκω απίστευτα καλές τις επιλογές των ηθοποιών, ακόμα και αυτών που είναι σε μικρότερους ρόλους. Ξαφνιάζομαι που ο σκηνοθέτης του μου είναι άγνωστος. Curtis Hanson. Έχω ακουστά κάποιες από τις άλλες ταινίες που έχει γυρίσει, αλλά επ ουδενί δε νομίζω ότι έχει ξανακάνει κάτι ανάλογο ή κάτι που να με τραβάει. 

 

Την ξαναείδα (για να δω την αρχή)

και την ξαναέβαλα τώρα για background ενώ ενημερώνω κάτι βιβλία.

 

κόλλημα :D

 

yg ενδιαφέρουσα πληροφορία από τη wiki. Στον Spacey είχαν δώσει οδηγία να παίζει σαν τον Dean Martin. Ομολογουμένως το ειρωνικό χαμογελάκι του, η όλη φάτσα του, σε διάφορες στιγμές μου τον θυμίζει :)

Σαν βιβλίο είναι λίγο...εεεεε... Λογικό που του άλλαξαν τα φώτα. Το βιβλίο είχε να κάνει κυρίως για μια υπόθεση

κατα συρροήν παιδεραστικών φόνων μέσα στην "Ντίσνευ"

κάτι που αν θυμάμαι καλά δεν αναφέρεται καν στην ταινία.

 

Την Μαύρη Ντάλια, όμως, που είναι πολύ καλό βιβλίο, την έκαναν χειρότερη ταινία, γιατί αφαίρεσαν το όλο plotline με το Μεξικό, και τον δεύτερο δράστη, που ήταν και τα δυο σημαντικά στην υπόθεση. Και πάλι, βλέπεται πολύ ευχάριστα.

 

--

 

Είδα το 12 Χρόνια Σκλάβος. Δεν με ενθουσίασε. Ίσως να είναι πιο ενδιαφέρον για αυτούς που δεν γνώριζαν για το τι έπαιζε με την δουλεία στις ΗΠΑ. Κυρίως ενδιαφέρον είχε ο δεύτερος ιδιοκτήτης του Σόλομον. Κατά τα άλλα...μπα...

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αποκλειστικά για όσους έχουν δει το True Detective S01E07

 

Οι υπόλοιποι ή θα σας το κάνει spoil ή δεν θα πιάσετε το αστείο :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=Zd6nx-KnTwo

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αποκλειστικά για όσους έχουν δει το True Detective S01E07

 

Οι υπόλοιποι ή θα σας το κάνει spoil ή δεν θα πιάσετε το αστείο :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=Zd6nx-KnTwo

 

:cheers5:

:lmao: :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Βλέπω να γίνεται τόσο δημοφιλής αυτή η σκηνή όσο το ξέσπασμα του Χίτλερ στο Downfall. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Μαζέψτε τους 2

 

Η δεύτερη ταινία ήταν το ίδιο γελοία με την προηγούμενη. Τόσο γελοία που αρέσει. Θέλω να δω και το 3.

Νοιώθω περήφανος που έγραψα τόσο γεμάτη κριτική. :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειδα την ταινια "Beowulf"

Χμμμ....Αν και ειχε ολα τα στοιχεια για να μου αρεσει,δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε. :moutra: .Δεν ξερω ...Πολυ λιγο..

Σε καποιες σκηνες αηδιασα πραγματικα..

Και γελασα στην σκηνη οπου βγαινει η Αντζελινα -δαιμονας-τερας απο την λιμνη πανω σε ψηλοτακουνα. :mazoreta: Αυτα ειναι.

Δεν νομιζω οτι θα την ξαναδω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μαζέψτε τους 2

 

Η δεύτερη ταινία ήταν το ίδιο γελοία με την προηγούμενη. Τόσο γελοία που αρέσει. Θέλω να δω και το 3.

Νοιώθω περήφανος που έγραψα τόσο γεμάτη κριτική. :valt:

 

Στον κινηματογράφο που το είχαμε δει να δεις τι χαβαλέ είχε. Μιλάμε για πολύ γέλιο. Και όχι δεν είναι το ίδιο γελοία με την προηγούμενη. Είναι απείρως καλύτερη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Την πρώτη σεζόν του Mob City. 6 νουάρ επεισοδιάκια στο Los Angeles του Bugsy και Mickey Cohen. Δυστυχώς λόγω χαμηλών ratings έγινε cancelled και δεν θα υπάρξει δεύτερη σεζόν. Ομολογώ ότι δεν ξέρω καν εάν ήταν να βγούνε κι άλλα επεισόδια σε αυτή εδώ τη σεζόν. Η κεντρική ιστορία όμως έχει μια ολοκλήρωση. Απλώς σε αφήνει με ένος είδους cliff hanger... Όχι κάτι φοβερό και τρομερό. Ένα "άνοιγμα" για να συνεχιστεί η αφήγηση (με μια άλλη ιστορία) στην επόμενη σεζόν. (που εντέλει δεν θα έρθει).

 

Κριτική?... Όχι ακριβώς σαν ξεθυμασμένη coca cola. Αλλά ούτε και coca cola που μόλις άνοιξες και έβαλες στο ποτήρι. Ωραία φωτογραφία, ωραίες "εικόνες", τρώγονταν η ιστορία, αλλά κάπου κάτι δεν έδενε για να την κάνει εξαιρετική (όπως λχ ένα L.A. Confidential). Δεν θα πω ότι ήταν τίγκα στα κλισέ.... Είχε πάρα πολλά στερεότυπα, αλλά δεν "έβγαιναν" ως κάτι το κακό (όπως συνήθως "βγαίνουν" τα κλισέ). Απλώς είχες την αίσθηση ότι δεν σου λέει κάτι καινούργιο αλλά και ότι δεν χειρίζεται πολύ καλά τους διάφορους κώδικες του νουάρ. 

 

Οπότε μπαίνει ως ένα από τα πολλά που έχω δει, δεν μετάνιωσα, αλλά μετά από ελάχιστο χρονικό διάστημα ξέχασα την ύπαρξή τους :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

La grande belezza

 

Έπρεπε το όσκαρ  να το είχε πάρει το Jagten  αλλά ας είναι. Ηλικιωμένος αρθρογράφος κοσμικής στήλης , με ένα πετυχημένο μυθιστόρημα πριν από 40 χρόνια γιορτάζει τα 65α γενέθλιά του και συνειδητοποιεί ότι τελικά η ζωή του δεν ήταν και τόσο σπουδαία. Δηλαδή η ταινία σου λέει ότι μερικοί άνθρωποι βάζουν μυαλό στα 65 τους. Τα «χώνει» πάντως στην Μαρίνα Αμπράμοβιτς (που για μένα αντιπροσωεύει ότι πάει στραβά με την μοντέρνα τέχνη σήμερα) οπότε αυτό είναι μπόνους. Καλό , να το δείτε.

 

Das Experiment.

 

Eίναι τόσο καλό όσο λένε. Προφανώς η καλύτερη ταινία που γυρίστηκε ποτέ για τις σχεσεις εξουσίας είναι το κουρδιστό πορτοκάλι,  αλλά και αυτή εδώ που πατάει σε πιο ρεαλιστικές φόρμες είναι αρκετά καλή. Δεν μου αρέσει τόσο που έχει το sub-story με τους έρωτες και τις αγάπες αλλά ίσως χωρίς αυτό να γινόταν πιο βαριά από όσο ήδη είναι. Δεν θα γράψω για το σενάριο, αλλά η σκηνοθεσία κάπου κάπου μου έφερνε σε «αμερικάνικο θρίλερ» παρά σε δραματική/κοινωνική. Και πάλι όμως δεν μπορώ να του προσάψω κάτι. Απλά σου κάνει εντύπωση που ακούς γερμανικά ενώ νομίζεις ότι παρακολουθείς Αμερικάνικη ταινία. Κι αυτό να το δείτε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.