Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Tον «Ήρωα» (το κινέζικο Hero δηλαδή)

 

Μπορώ να πάρω αυτούσια την κριτική μου για τα Ιπτάμενα Στιλέτα και να την κάνω επικόλληση με ελάχιστες μόνο αλλαγές. Δεν θα το κάνω όμως, αλλά θα πω τα εξής: Είναι οπτικά ακόμα καλύτερο από τα ιπτάμενα στιλέτα, είναι ακόμα πιο άρτιο τεχνικά και πάλι είναι οπτικό ποιήμα ΑΛΛΑ το Κουνγκ Φου του είναι τραγικό. Τουλάχιστον στα Ιπτάμενα στιλέτα δεν πετάγανε όλη την ώρα. Εδώ όμως δώστου. Πετάνε πάνω από λίμνες, από λιβάδια, από σκαλιά, από όπου θες. Σίγουρα δεν ψάχνουμε τον ρεαλισμό σε τέτοιες ταινίες, αλλά σαν να μην μπορούσε να συγκρατηθεί ο Γιμού και να έβαλε μέσα όλα όσα του φαινοταν αυτουνού καταπληκτικά.

 

Τώρα όσν αφορά το συναίσθημα, με άγγιξε λίγο περισσότερο αλλά και πάλι στο τέλος δεν μου άφησε τίποτα. Ήταν ένας βασιλιάς που κατάλαβε ότι έπρεπε να σφάξει τον μισό κόσμο για να τους κάνει όλους ένα. Δεν ξέρω εάν ήμουν Κινέζος πως θα μου φαινόταν, όπως δεν ξέρω κιόλας πως θα φαινόταν σε ένα Κινέζο μια ταινία με θέμα τη ζωή του Ιουστινιανού πάντως το θέμα είναι ότι τελικά δεν μου άφησε τίποτα ουσιαστικό. Δεν ξέρω ρε παιδί μου, ενώ στο οπτικό κομμάτι οι τύποι τα καταφέρνουν άψογα, στο κομμάτι που θα έπρεπε να είναι ακόμα καλύτεροι (αίσθημα-φιλοσοφία κλπ) είναι ανεπαρκείς. Δεν κατέληξα στο συμπέρασμα που κατέληξα την προηγούμενη φορά δηλαδή, «Κινέζοι ρε φίλε.Οι τύποι το 'χουν χαμένο» , αλλά και πάλι σκέφτηκα «Ο πόλεμος είναι κακό πράγμα , γι αυτό θα κάνουμε έναν πολύ μεγάλο -επεκτατικό κιόλας- και μετά θα έχουμε ειρήνη. Τι λέ ρε παιδί μου. Επιστήμονας, είσαι όχι αστεία».

 

Πολύ απλοϊκό , πολύ επιτηδευμένο και αν το ερμηνεύσουμε με βάση την νεότερη ιστορία της Κίνας και το γεγονός ότι σε χώρες που δεν είναι Δημοκρατικές, υπάρχει η τάση να ωραιοποιείται το παρελθον και να παρουσιάζονται επαίσχυντες πράξεις του παρελθόντος ως αναγκαίο κακό (ιδιαίτερα με σκοπό να δικαιολογήσουν και πράξεις του εκάστοτε καθεστώτος) μας οδηγεί σε όχι και τόσο αθώες προθέσεις.

 

Κάπου κάπου μου έφερε στο νου ότι μπορεί να ήταν και κυβερνητική προπαγάνδα. Ίσως όχι 100% αλλά σίγουρα υπήρχαν κάποια ψήγματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

αυτό που σου έλεγα. ότι τα σταντ/χορεογραφία είναι παρωχημένα. δυστυχώς καταλαβαίνεις πλέον τα "καλώδια" που τους κρατάνε. 

 

Για νόημα πάντως, προσωπικά δεν το ψάχνω. Να το θέσω ανάποδα? Master of Puppets. https://www.youtube.com/watch?v=xnKhsTXoKCI Τι θέλει να πει ο ποιητής? ... well. Δεν με νοιάζει. Βαράω το κεφάλι στο γραφείο μου μέχρι να σπάσει (ή το γραφείο ή το κεφάλι, it doesn't matter). Και περνάω καλά. Γεμίζουν αδρεναλίνη μέχρι και οι τρίχες. Κάπως έτσι και με αυτά τα κινέζικα. Τι θέλει να πει? Που το πάει? Δεν με νοιάζει. Δέχομαι ότι είναι μια απίστευτα διαφορετική κουλτούρα και χαίρομαι πλήρως που δεν είναι η γυφτιά και η βρωμιά του bollywood. Οπότε τα παίρνω σαν παραμύθια. Ειδικά εσύ με την απίστευτη λατρεία σε Seagal και δεν συμμαζεύεται, θα έπρεπε να είσαι πιο δεκτικός στο "γμ την ιστορία, εστιάσου στο αν παιρνάς καλά". Και εντέλει είναι παραμύθια. "Διάβασε την φοβερή και τρομερή λέξη και κατάλαβε"........... ΟΚ... γουατέβερ. Μέσα. Εγώ είμαι δυτικός ορθολογιστής και ο ποιητής είναι από κάτι άλλο. Δεκτό. 

 

 

Και φυσικά και πετάνε. Και περπατάνε και στο νερό, και έχουν τον τρόπο να κλωτσήσουν το νερό έτσι ώστε οι σταγόνες να είναι αιχμηρές και να κόβουν σαν λεπίδι, και τρώνε δράκους και φτύνουν τα κόκαλα από τα μωρά που είχαν φάει οι δράκοι, και μονομαχούν για 7 μερόνυχτα στα μαρμαρένια αλώνια αλλά όπως ο Διγενής είναι έτοιμος να σκοτώσει τον Χάρο, βλέπει την καλή του να έρχεται όλο αγωνία για να δει τι έγινε εντέλει, του αποσπάται η προσοχή, και ο Χάρος ο ύπουλος, ο μπαμπέσης, ο άρχοντας αυτου του ντουνιά, τον σκοτώνει, και μπλαμπλαμπλαμπλα 

 

παραμύθι

 

και ζήσαν αυτοί καλά, εμείς καλύτερα και μετά ήρθε και το κράτος για να φορολογήσει αυτή την βελτίωση της ψυχικής μας υγείας οπότε εμείς τραγουδάμε ουγκαγκαμπουμ μπουμ γκι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτές τις μέρες είδα:

 

Moonrise Kingdom. 2 παιδιά το σκάνε απ'τα σπίτια τους σε ένα απομακρυσμένο νησί στις ΗΠΑ. Τι περίεργη, περίεργη ταινία. :P

 

Threads. Docu-drama, παραγωγή του BBC του 1984 για το πως επηρεάζει ο πυρηνικός πόλεμος τις ζωές μερικών χαρακτήρων. Είναι γενικά αρκετά ακριβές και πιστευτό. Είχαν για επιστημονικό σύμβουλο τον Carl Sagan, γύρω στην εποχή που είχε πρωτογράψει για την ιδέα του "πυρηνικού χειμώνα". Βέβαια, αργότερα είχε παραδεχτεί ότι είχε παίξει επίτηδες με τα νούμερα του...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Από τις καλύτερες σειρές ντοκιμαντέρ της Ελληνικής τηλεόρασης είναι και η Μηχανή του Χρόνου. Κάθε θέμα που διαπραγματεύεται είναι και ένα τηλεοπτικό αριστούργημα ιστορικής απεικόνισης. Οι αλήθειες που σου μεταδίδει σε βάζουν στο τρυπάκι να ψάξεις για περισσότερα. Ακόμη και απλά θέματα τα παρουσιάζει τόσο υπέροχα.

 

Και τι είδα σήμερα; Την ιστορία του Βασιλιά Αλέξανδρου και της γυναίκας του Ασπασίας. Μια πολύ όμορφη και τραγική ιστορία. Ο πρίγκιπας που ερωτεύτηκε μια κοινή θνητή και ενώ έδειχνε να μην ενδιαφέρεται για το ρόλο του στάθηκε άξιος των περιστάσεων. Ο φρικτός και τραγικός του θάνατος άλλαξε την πορεία της ελληνικής ιστορίας. Ο Τσόρτσιλ έλεγε "το δάγκωμα μιας μαϊμούς σκότωσε 1.000.000 έλληνες στη Μικρά Ασία".

 

Η εκπομπή είναι άρτια. Λίγο εκνευρίζει με τις μουσικές υποκρούσεις. Επιεικώς άστοχες, βασικά απαίσιες. :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

28/5/2014 ''Godzilla'' στα village... OMG!! :) Τιτανοτεραστια ταινια, στις τοπ για μενα! Το pacific rim (το οποιο το ειχα δει κι αυτο στο σινεμα) δεν πιανει μια μπροστα του! Περιμενω με ανυπομονησια τις συνεχειες! :D

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειδα τα λιγα επεισοδια που βρηκα με υποτιτλους απο την σειρα "Mujeres asesinas" -(Γυναικες δολοφονοι).Μεξικανικη σειρα,( η original ειναι Αργεντινικη),και ειναι σαν την δικη μας "Ανατομια ενος εγκληματος".Η σειρα βασιζεται σε πραγματικα περιστατικα,με την μονη διαφορα οτι εδω ο δολοφονος ειναι παντα γυναικα. :Nurse:

Επισης χθες ειδα την τανια " Fast and furius 5 " Η ταινια δεν ηταν δικη μου επιλογη,και επειδη δεν εχω δει καμια απο τις προηγουμενες,ειχα τις επιφυλαξεις μου για το αν θα μου αρεσει.Μου αρεσε ομως!Ποοοοοοοοοοοολλη δραση!  :popcorn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

 

Επισης χθες ειδα την τανια " Fast and furius 5 " Η ταινια δεν ηταν δικη μου επιλογη,και επειδη δεν εχω δει καμια απο τις προηγουμενες,ειχα τις επιφυλαξεις μου για το αν θα μου αρεσει.Μου αρεσε ομως!Ποοοοοοοοοοοολλη δραση!  :popcorn:

 

 

Eίσαι παντρεμένη; Εάν όχι, στείλε μου πμ. Eνδιαφέρομαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα το World Wars του Ηistory Channel.

 

Ντοκιμαντέρ που σε 3 επεισόδια επιχειρεί να ακολουθήσει μερικά ιστορικά πρόσωπα (διαφημίζει τον FDR, Churchill, Stalin, Hitler, έχει μέσα επίσης τον Patton, MacArthur, απ'τον Σινο-Ιαπωνικό πόλεμο και μετά τον Tojo, και τέλος τον Truman, αν και για κάποιο λόγο ξέχασαν ότι είχε υπηρετήσει και στον Α' ΠΠ...

 

Δραματοποιεί πολλά πράγματα που σιγά μην έγιναν έτσι (μέχρι και την σκηνή που ο Χίτλερ κόβει το μουστάκι του), κόβουν πολύ ιστορία, πηδάνε από ιστορικό γεγονός σε ιστορικό γεγονός, και περιορίζουν τον Α' ΠΠ στο πολύ ένα επεισόδιο. 

 

Μέτριο αν όχι κάτω του μετρίου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Eίσαι παντρεμένη; Εάν όχι, στείλε μου πμ. Eνδιαφέρομαι.

Αχχαχαχαχχαχα!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To "Αχχαχαχαχχαχα!!!!" δεν είναι απάντηση. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

To "Αχχαχαχαχχαχα!!!!" δεν είναι απάντηση. :P

Δεν ειμαι παντρεμενη αλλα υπαρχει ετερον ημισυ. :P (ok τελος τα off-topic)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τι έχουμε εδώ, online stalking; :Suspicious:

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Αχχαχαχαχχαχα!!!!

 

Γελάς ή κλαίς τώρα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Γελάς ή κλαίς τώρα;

Δημοσκοπηση! :idea:    (ειπαμε τελος τα off-topic) :out:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Animated Φιλόσοφοι. 12 επεισόδια.

 

Μια φιλόδοξη καλογραμμένη σειρά της ΕΤ3 (τη θυμάστε; Το κανάλι λέω, όχι την εκπομπή). 20λεπτα ντοκιμαντέρ που παρουσιάζουν γνωστούς φιλόσοφους της Αρχαιότητας και των πρώτων χριστιανικών χρόνων. Χρησιμοποιούνται κινούμενα σχέδια, ή μάλλον κινούμενες στατικές εικόνες (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόν τον όρο). Χαριτωμένα και ανάλαφρα δίνουν πολλές αλήθειες και δείχνουν το μεγαλείο της αυγής της Φιλοσοφίας. Τα έκανα πολύ κέφι. Σενάριο, σκηνοθεσία, σφουγγάρισμα, σκούπα μάπα, όλα τα έκανε, ο Γιώργος Χατζηβασιλείου.

Θοδωρής Ακριτίδης, Γιάννης Βογιατζόπουλος, Στέφανος Χαχαμίδης, η ομάδα πίσω από το animation.

 

Για να καταλάβετε πόσο θετικά ανάλαφρο είναι σας λέω ότι το σήμα της εκπομπής είναι το You could be mine των Guns 'n Roses!

Πάω να δω τον αγαπημένο μου Πλάτωνα :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να δω το The Longest Day, ή να διαβάσω για εξετάσεις;

 

Όταν φτάσω στα 50 και θα είμαι μίζερος, θα με ενοχλεί πιο πολύ το ότι έχασα την 70η επέτειο της D-Day, ή ο χαμηλότερος βαθμός πτυχίου; :P  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4813 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

μεχρι τοτε θα υπαρχει η 100η επετειος :):P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5327 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είδα την πρώτη season του Rick and Morty και ήταν απίστευτα απολαυστικό! Χιουμοριστικό, περιπετειώδες, ιδιοφυές. Από τις λίγες φορές που καταριέμαι την ώρα και τη στιγμή που είδα κάτι και τώρα θα πρέπει να περιμένω 1 χρόνο για να δω καινούρια επεισόδια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Είδα

 

Lego Movie

 

Eίναι όλη η «αναρχία», η οργιαστική φαντασία και η χαρά του να παίζεις με Lego σε μια ταινία. Το σενάριο μοιάζει λίγο με τα Toy Story αλλά είναι με Λέγκο. Πάρα πολύ όμορφο οπτικά, με πολλά gag που «δουλεύουν» επειδή πρόκειται για Λέγκο και πάρα πολύ αστείο. Ξεχώρισα ιδιαίτερα την σκηνή που βρίσκονται μαζί ο Μιχαήλ Άγγελος -ο ζωγράφος- με τον Μικελάντζελο -το χελωνονιντζάκι- και κοιτάζονται. Αυτό μόνο στην φαντασία ενός παιδιού θα μπορούσε να συμβεί. Την προτείνω με χίλια, όσοι λάτρευαν και λατρεύουν τα Λέγκο θα την καταευχαριστηθούν, οι υπόλοιποι σίγουρα θα περάσουν καλά.

 

Crippled Avengers.

 

Οι τύποι το τερμάτισαν.Το Κουνγκ Φου, το ανθρώπινο σώμα, το κασκαντεριλίκι , τα ακροβατικά. Αυτά που κάνουν δεν γίνονται. Λένε ότι το Five Deadly Venoms (με τους ίδους δάρτες) είναι καλύτερο ,αλλά εγώ διαφωνώ. Εδώ έχουν πάει σε άλλα επίπεδα. Για όσους δεν κατάλαβαν μιλάμε για παλιά ταινία Κουνγκ Φου που βασικά δεν έχει σενάριο/ηθοποιία/ντεκόρ κλπ αλλά την βλέπεις απλά για να πεις «τι κάνουν οι άνθρωποι ρε φίλε». Πρακτικά βλέπεις την ταινία και μετά νιώθεις παράλυτος.

 

Tom Yum Gong 2

 

Μια φορά και έναν καιρό εκεί κάτω στην Ταϋλάνδη ήταν ένα καλό παιδί που το λέγαν Τόνυ Τζα (ή τουλάχιστον έτσι είπαν σε μας γιατί θα είχε κανένα τραγικά δύσκολο όνομα ) που του κλέψαν τον Ελέφαντα και τον πήγαν στην Αυστραλία.

Πήγε κι αυτός λοιπόν στην Αυστραλία και έστειλε την μιση ΄στο νοσοκομείο. Τέλος πάντων αυτό έγινε στην πρώτη ταινία, προφανώς εδώ οι κακοί δεν βάλαν μυαλό και πάνε να του ξανακλέψουν τον ελέφαντα και αυτός στέλνει κάμποσους στα θυμαράκια. Κι ενώ η πρώτη ταινία είχε έναν Τόνυ Τζα που βασιζόταν μόνο στις ακροβατικές ικανότητές του και πραγματικά πάθαινες πλάκα, εδώ βάλαν σκοινιά, CGI, και το χειρότερο 3D που υπάρχει ποτέ με αποτέλεσμα να νιώθεις ότι βλέπεις κακή ταινία του Bollywood. Όλοι μου έλεγαν να το αποφύγω, αλλά εγώ εκεί ήθελα να το δω. Ε λοιπόν δεν βλέπεται, ιδιαίτερα εάν σκεφτεί κανείς πόσο καλό είναι το πρώτο Tom yum Gong (στα Ελληνικά το είπανε Warrior King γιατί έτσι) . Απλώς αποφύγετέ το και ξαναδείτε το πρώτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το "I Saw the Devil". Κορεατικό περιπετειοθρίλερ, κάπως παρόμοιο με το αριστούργημα που λέγεται "Oldboy", μόνο που έχει περισσότερο αίμα. :minigun:  Πολύ περισσότερο για την ακρίβεια.

Αξιολογότατη ταινία, αλλά για γερά στομάχια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είδα

 

Lego Movie

 

Eίναι όλη η «αναρχία», η οργιαστική φαντασία και η χαρά του να παίζεις με Lego σε μια ταινία. Το σενάριο μοιάζει λίγο με τα Toy Story αλλά είναι με Λέγκο. Πάρα πολύ όμορφο οπτικά, με πολλά gag που «δουλεύουν» επειδή πρόκειται για Λέγκο και πάρα πολύ αστείο. Ξεχώρισα ιδιαίτερα την σκηνή που βρίσκονται μαζί ο Μιχαήλ Άγγελος -ο ζωγράφος- με τον Μικελάντζελο -το χελωνονιντζάκι- και κοιτάζονται. Αυτό μόνο στην φαντασία ενός παιδιού θα μπορούσε να συμβεί. Την προτείνω με χίλια, όσοι λάτρευαν και λατρεύουν τα Λέγκο θα την καταευχαριστηθούν, οι υπόλοιποι σίγουρα θα περάσουν καλά.

 

Crippled Avengers.

 

Οι τύποι το τερμάτισαν.Το Κουνγκ Φου, το ανθρώπινο σώμα, το κασκαντεριλίκι , τα ακροβατικά. Αυτά που κάνουν δεν γίνονται. Λένε ότι το Five Deadly Venoms (με τους ίδους δάρτες) είναι καλύτερο ,αλλά εγώ διαφωνώ. Εδώ έχουν πάει σε άλλα επίπεδα. Για όσους δεν κατάλαβαν μιλάμε για παλιά ταινία Κουνγκ Φου που βασικά δεν έχει σενάριο/ηθοποιία/ντεκόρ κλπ αλλά την βλέπεις απλά για να πεις «τι κάνουν οι άνθρωποι ρε φίλε». Πρακτικά βλέπεις την ταινία και μετά νιώθεις παράλυτος.

 

Tom Yum Gong 2

 

Μια φορά και έναν καιρό εκεί κάτω στην Ταϋλάνδη ήταν ένα καλό παιδί που το λέγαν Τόνυ Τζα (ή τουλάχιστον έτσι είπαν σε μας γιατί θα είχε κανένα τραγικά δύσκολο όνομα ) που του κλέψαν τον Ελέφαντα και τον πήγαν στην Αυστραλία.

Πήγε κι αυτός λοιπόν στην Αυστραλία και έστειλε την μιση ΄στο νοσοκομείο. Τέλος πάντων αυτό έγινε στην πρώτη ταινία, προφανώς εδώ οι κακοί δεν βάλαν μυαλό και πάνε να του ξανακλέψουν τον ελέφαντα και αυτός στέλνει κάμποσους στα θυμαράκια. Κι ενώ η πρώτη ταινία είχε έναν Τόνυ Τζα που βασιζόταν μόνο στις ακροβατικές ικανότητές του και πραγματικά πάθαινες πλάκα, εδώ βάλαν σκοινιά, CGI, και το χειρότερο 3D που υπάρχει ποτέ με αποτέλεσμα να νιώθεις ότι βλέπεις κακή ταινία του Bollywood. Όλοι μου έλεγαν να το αποφύγω, αλλά εγώ εκεί ήθελα να το δω. Ε λοιπόν δεν βλέπεται, ιδιαίτερα εάν σκεφτεί κανείς πόσο καλό είναι το πρώτο Tom yum Gong (στα Ελληνικά το είπανε Warrior King γιατί έτσι) . Απλώς αποφύγετέ το και ξαναδείτε το πρώτο.

Θέλω να δω πότε θα κάνεις review στα dvd με τις Μπάρμπι που κυκλοφορούν. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μόλις τέλειωσα το "Unbreakable". Χωρίς να είναι αριστούργημα, έχει καλό καστ (Μπρους Γουίλις, Σάμιουελ Λ. Τζάκσον) και ατμόσφαιρα. Σίγουρα είναι must για τους απανταχού κομικόφιλους πάντως! :thor:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26509
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Φυσικά και είναι MUST!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

''Duel'' (1971).. η πρωτη ταινια του στιβεν σπιλμπεργκ! καταπληκτικη! σασπενς και αγωνια στο full! :) καταευχαριστηθηκα το τελος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4472 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ξεκινησα το Fringe και μπορω να πω οτι με κερδισε απο το πρωτο κιολας επεισοδιο.Δικαιολογημενα το αποκαλουν μιξη X-Files και Twilight Zone.Εχω δει μεχρι και το πεμπτο επεισοδιο και εχω μια απορια.Οποιος μπορει και θελει ας δωσει μια απαντηση με οσο το δυνατον λιγοτερα spoilers.

Οι μπλε λαμψεις που παρατηρουμε σε ορισμενες σκηνες εχουν καποιο νοημα? Μηπως υποδηλωνουν στιγμιαια μεταβαση σε καποιο παραλληλο συμπαν?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν μπορώ να σου πω. Είναι σπόιλερ. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4472 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν μπορώ να σου πω. Είναι σπόιλερ. :P

 

Thanks.Αρα εχουν νοημα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θα τα εξηγήσει αυτά, μην ανησυχείς. Επίσης σύντομα ξεφεύγει από το μοτίβο X-Files/Twilight Zone και χτίζει την δικιά του μυθολογία. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ξεκινησα το Fringe και μπορω να πω οτι με κερδισε απο το πρωτο κιολας επεισοδιο.Δικαιολογημενα το αποκαλουν μιξη X-Files και Twilight Zone.Εχω δει μεχρι και το πεμπτο επεισοδιο και εχω μια απορια.Οποιος μπορει και θελει ας δωσει μια απαντηση με οσο το δυνατον λιγοτερα spoilers.

Οι μπλε λαμψεις που παρατηρουμε σε ορισμενες σκηνες εχουν καποιο νοημα? Μηπως υποδηλωνουν στιγμιαια μεταβαση σε καποιο παραλληλο συμπαν?

 

Όλα αυτά τα περίεργα συνδέονται, και υπάρχει ένα σχέδιο. Και γρήγορα θα πάρεις τις απαντήσεις σου. Στις διάφορες σεζόν αλλάζουν φαινομενικά προορισμό τα σενάρια, αλλά ας πούμε ότι παραμένει συμμαζεμένο. Οι παραγωγοί του LOST είναι από πίσω. Βέβαια οι μισοί παραγωγοί βλέποντας το μπάχαλο που χτίζεται τα παρατάνε και φεύγουν (και φτιάχνουν το Person of Interest). Πολύ καλύτερο από το X-Files, αλλά με τα βίας γλυτώνει το LOST φιάσκο.

 

Καλή διασκέδαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.