Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΩΝ ΜΠΛΕΪΚ ΚΑΙ ΜΟΡΤΙΜΕΡ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63369
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

11 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Σε αυτούς τους 72 μήνες θα έχουν βγει άλλα 5 στη Γαλλία τα οποία θα χρειαστούν άλλους 40 μήνες για να βγούν στους οποίους θα βγουν άλλα 3 στη Γαλλία που θα κάνουν 24 μήνες εδώ στους οποίους θα έχουν βγει άλλα 2. 16 μήνες μετά συν 8 για το τεύχος που θα βγει στους μήνες αυτούς. 72+40+24+16+8=160. 13 χρόνια και κάτι. Σε 15 χρόνια θα είναι ολοκληρωμένο το τρίτομο ΕΑΝ ισχύσει η επιτάχυνση.

 

 

4-1.thumb.jpg.b758e1b6655edb3c7b9a82bc1ba9c9b3.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22093
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πάντως ήδη δεν ισχύει αυτό με το 8άμηνο. Το τελευταίο το έβγαλε Νοέμβριο του 2022, άρα θα έπρεπε Ιούλιο-Αύγουστο 2023 να κυκλοφορούσε το επόμενο ή τουλάχιστον μέχρι το τέλος της χρονιάς. Αλλά από ότι είπαν θα πάει για το 2024.

Άρα όχι για 8άμηνο, αλλά στην καλύτερη για 18άμηνο το βλέπω.

Τελικά απέχει πολύ το "θέλω" της Μαμούθ από το "μπορώ".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16065
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ tik  μόλις τώρα διάβασα τις τελευταίες σελίδες και το μήνυμα του @ Kurdy Malloy   και ήθελα να κάνω σχόλιο για τον ωκυποδα Αχιλλέα αλλά με είχες προλάβει! Ωραίος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Screenshot_2023-07-09-10-14-16-09_a23b203fd3aafc6dcb84e438dda678b6.jpg

 

Εκτός σειράς να φανταστώ.

Το επόμενο canon άλμπουμ θα είναι των Sente και Juillard και προβλέπεται να βγει του χρόνου.

Αισίως θα φτάσουμε τα 30 άλμπουμ.

Κι η Μαμούθ είναι ακόμα στο #17 (ή έστω στο #20 αν βγάλουμε τους Ξιφίες).

Άρα 10 αδημοσίευτα άλμπουμ επί 1,5 με 2 χρόνια συχνότητα κυκλοφορίας, το νέο άλμπουμ θα το δούμε στην Ελλάδα σε 15 με 20 χρόνια :lol:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  638
  • Reputation:   4774
  • Achievement Points:  660
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Κυκλοφόρησε επιτέλους στα Αγγλικά το 

BEFORE BLAKE & MORTIMER: THE U RAY

Jacobs P.,Edgar

Εκδότης Cinebook 

 

image.jpeg.jpg

 

Είναι το πρώτο μου κόμικ σε ξένη γλώσσα που θέλω να αγοράσω!

 

Κι εύχομαι αυτό να βγάλει πρώτο κι άμεσα η Μαμούθ, να κάνει την μεγαλειώδη τρίπλα και να ξαναβγεί στην πρώτη γραμμή των εκδόσεων 

 

:cheers3:

 

EDIT:

Χορταστικότατο φαίνεται στο ξεκίνημα, με Σκοτσέζους και κάστρα 

image.jpeg-1.jpg

 

image.jpeg-2.jpg

 

Αναζητούνται οι δύο πρώτες αυτές σελίδες σε καλύτερη ανάλυση, να διαβάζονται!

 

PREVIEW 3ης - 10ης σελίδας, εδώ

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, chrisbouk είπε:

Κυκλοφόρησε επιτέλους στα Αγγλικά το 

BEFORE BLAKE & MORTIMER: THE U RAY

Jacobs P.,Edgar

Εκδότης Cinebook 

 

image.jpeg.jpg

 

Είναι το πρώτο μου κόμικ σε ξένη γλώσσα που θέλω να αγοράσω!

 

Κι εύχομαι αυτό να βγάλει πρώτο κι άμεσα η Μαμούθ, να κάνει την μεγαλειώδη τρίπλα και να ξαναβγεί στην πρώτη γραμμή των εκδόσεων 

 

:cheers3:

 

EDIT:

Χορταστικότατο φαίνεται στο ξεκίνημα, με Σκοτσέζους και κάστρα 

image.jpeg-1.jpg

 

image.jpeg-2.jpg

 

Αναζητούνται οι δύο πρώτες αυτές σελίδες σε καλύτερη ανάλυση, να διαβάζονται.

 

Οι σελίδες που ανέβασες είναι απ'την Κίτρινη Σφραγίδα :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  638
  • Reputation:   4774
  • Achievement Points:  660
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ευχαριστώ! 

Μόνο αυτήν και την Ατλαντίδα, που δεν έχω τα τεύχη, δεν έχω διάβασει (παρότι τα έχω ηλεκτρονικά).

Αυτές τις σελίδες εν το μεταξύ δίνει κι η Cinebook, εδώ .

Απ' ότι είδα στο Γαλλικό τεύχος που βρήκα, η περιπέτεια  LE RAYON U, αρχίζει από την τρίτη σελίδα, οπότε είναι οκ το PREVIEW που έχουμε παραπάνω.

Η 4η σελίδα που λείπει από το preview έχει στο Γαλλικό τεύχος κείμενο οπότε οκ, συνεχίζει στην 5η σελίδα έως την 10η

Blake et Mortimer - HS1 - Le rayon 'U'_0005.jpg

 

:cheers5:

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πόσο φανταστική ιστορία ήταν η διαθήκη του Ουίλιαμ Σέξπιρ? Φοβερή ιστορία. Από τις καλύτερες της σειράς. Και χωρίς ουσιαστικά τον Ολρικ στα πόδια μας. Το συστήνω ανεπιφύλακτα στα αγγλικά (άλλωστε μόνο στα αγγλικά ή στα γαλλικά μπορεί κανεις να το βρει εύκολα) για κάποιον που θέλει να δώσει εξετάσεις γλώσσας. Η αγγλική μετάφραση είναι υπέροχη και τα κείμενα που ακολουθούμε στην ιστορία είναι γραμμένα σε φανταστικα βρετανικά αγγλικά. Μια απορία μου δημιουργήθηκε στο τέλος και τη βάζω σε παράθεση για κάποιον που δεν το έχει διαβάσει.

 

Παράθεση

Γιατί τελικά δεν χρησιμοποίησαν την original ιστορία του Μαρκήσιου σαν αποδεικτικό για την ύπαρξη - αυθεντικότητα των έργων του Σέξπιρ και χρησιμοποίησαν μόνο το τελευταίο έργο του που ήταν ουσιαστικά ανυπόγραφο?

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6226
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4250 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

6 ώρες πριν, Manitou είπε:

Πόσο φανταστική ιστορία ήταν η διαθήκη του Ουίλιαμ Σέξπιρ? Φοβερή ιστορία. Από τις καλύτερες της σειράς. Και χωρίς ουσιαστικά τον Ολρικ στα πόδια μας. Το συστήνω ανεπιφύλακτα στα αγγλικά (άλλωστε μόνο στα αγγλικά ή στα γαλλικά μπορεί κανεις να το βρει εύκολα) για κάποιον που θέλει να δώσει εξετάσεις γλώσσας. Η αγγλική μετάφραση είναι υπέροχη και τα κείμενα που ακολουθούμε στην ιστορία είναι γραμμένα σε φανταστικα βρετανικά αγγλικά. Μια απορία μου δημιουργήθηκε στο τέλος και τη βάζω σε παράθεση για κάποιον που δεν το έχει διαβάσει.

 

 

Ότι πρέπει για καλοκαίρι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τι ιστοριαρα ο όρκος των πέντε λόρδων! Ελπίζω να βγει και στα ελληνικά και θα το ξαναδιαβασω. Πάντως η αγγλική του απόδοση είναι φανταστική!! Την απόλαυσα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Manitou

 

Tέτοια γράφεις και με έχεις κάνει σχεδόν έτοιμο να παραγγείλω αγγλικά τεύχη ενώ είχα πει δεν θα το κάνω! Πες και κανένα μειονέκτημα μπας και κάνω πίσω :Ρ

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 ώρες πριν, lovcom είπε:

@ Manitou

 

Tέτοια γράφεις και με έχεις κάνει σχεδόν έτοιμο να παραγγείλω αγγλικά τεύχη ενώ είχα πει δεν θα το κάνω! Πες και κανένα μειονέκτημα μπας και κάνω πίσω :Ρ

Χρειάζεται να ξέρεις καλά αγγλικά ή να έχεις πρόχειρο λεξικό. Ή να έχεις την διάθεση σε κάποια σημεία να πιάνεις το νόημα και να χάνεις κάτι δεξιά αριστερά. Κατά τα άλλα η γλώσσα είναι άψογη. Η έκδοση το ιδιο (είναι λίγο πιο κοντά από τα δικά μας - στο μέγεθος των κλασικών BD). Προσωπικά μέχρι στιγμής έχω διαβάσει 21 Μπλέικ και Μορτιμερ. 10 στα αγγλικά και 11 στα ελληνικά. Τα αγγλικά μου έχουν πάρει πολύ πιο πολύ χρόνο αλλά τα έχω απολαύσει εξίσου με τα ελληνικά. Άντε τώρα μπαίνω να διαβάσω τα δύο του Dufaux. Για το τέλος πάντως έχω αφήσει τα 30 αργύρια στα ελληνικά ώστε να κλείσω απολαυστικά!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ καλά αγγλικά δεν ξέρω γι'αυτό και θα κάνω αγορά μόνο αν δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά. Στην περίπτωση των ΜΜ επειδή μάλλον δεν πρόκειται να εκδοθούν στο εγγύς μέλλον τα τεύχη που κυκλοφορούν, σκέφτομαι να αγοράσω κανα-δυο αλλά με την εξής προυπόθεση ότι δεν είναι sci-fi. Πχ το τεύχος sos μετεωρίτες με την τόση επιστημονική ορολογία δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να το διαβάσω (οκ αν είναι να στάξω ψάχνοντας ένα μήνα σε λεξικά να το βράσω). Δεδομένου πάντως ότι πρόκειται για σύγχρονη αγγλική μετάφραση, θέλω να πιστεύω ότι κάτι μπορεί να καταφέρω.
 

Μάλλον μεταξύ του όρκου των Λόρδων είμαι και της Διαθήκης του Σαίξπηρ. Είναι και η Σφραγίδα και οι Πυραμίδες όμως που επίσης θέλω να διαβάσω...ουφ..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε αυτές τις ολιγοήμερες διακοπές διάβασα λίγα Μ&Μ και ΛΛ (για τα τελευταία θα επανέλθω όταν καταφέρω να βρω το "Μπελάδες στις Φυτείες"). Συγκεκριμένα για τα Μ&Μ διάβασα τα: Η Διαβολική Παγίδα και το Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ.

 

-Η Διαβολική Παγίδα:
Είχα διαβάσει εξαρχής πολύ καλά λόγια για το τεύχος συν του ότι μου αρέσει η ε.φ οπότε πίστευα θα είναι ένα τεύχος που θα απολαύσω. Δυστυχώς διαψεύστηκα. Όπως είπα και πριν ενώ είμαι φαν της ε.φ και δεν περιμένω "ρεαλισμό", εδώ είχαμε ένα ακραίο sci-fi. Ειδικά στο

Spoiler

ταξίδι του στο μέλλον

με είχε πλέον χάσει. Ήταν απάλευτο. Επίσης μού φαινόταν και κάπως "ανώριμη" η όλη ιδέα πίσω απο την ιστορία ότι δηλαδή

Spoiler

ένας κακός επιστήμονας κατασκεύασε κάτι τεχνολογικά απίστευτο με μόνο σκοπό του να "εκδικηθεί τον εχθρό του"...!

 

Πολλοί απο εσάς έχετε χαρακτηρίσει ως ξεπερασμένα τα Μ&Μ. Αυτό το ένιωσα διαβάζοντας αυτό το τεύχος. Ήταν γερασμένο· και άσχημα γερασμένο. Χωρίς να το ξέρω νομίζω ότι ο Τζέικομπ πρέπει να εμπνεύστηκε απο την Μηχανή του Χρόνου του Χ.Τ. Γουέλς πλην όμως αγαπημένο έργο όπου παρά την παρωχημένη εικόνα έβγαζε μία νοσταλγία άλλης εποχής. Πριν διαβάσω το έργο είχα πολλούς δισταγμούς να αγοράσω και το τελευταίο ημιτελές έργο του Τζέικομπς. Τώρα διαβάζοντας την Διαβολική Παγίδα πλέον δεν έχω σκοπό στα σίγουρα να αγοράσω τις Τρεις Φόρμουλες του καθηγητή Σάτο.

 

 

-Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ

Απλά το απόλαυσα. Κατασκοπεία άλλης εποχής με αρκετές υπερβολές βέβαια αλλά δεν με ένοιαξε. Πυκνό κείμενο που ήθελε αρκετή ώρα για να το τελειώσεις. Μικρό μου παράπονο είναι οι "μη ρεαλιστικές" στιγμές όπου κάποιος ξεφεύγει απο τα χέρια του εχθρού πολύ εύκολα. Είναι κάτι που το είχα επισημάνει και σε άλλο τεύχος. Αν είχε προσεχθεί αυτό νομίζω θα ήταν ακόμα καλύτερο.
Πάντως πρόκειται για πολύ ωραίο τεύχος που σου κρατά συντροφιά για αρκετή ώρα. Οι συγγραφείς ήταν φανερότατο ότι αντιμετώπισαν την σειρά με σεβασμό ενώ το reboot τους ήταν δουλεμένο.
Απο τα τέσσερα μέχρι στιγμής τεύχη που χω διαβάσει, αυτό είναι το καλύτερο. Μετά ακολουθούν τα: Μετεωρίτες, Περιδέραιο και η Παγίδα. Μόνο η παγίδα δεν μου άρεσε.

 


Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που έχετε διαβάσει και τα μετέπειτα -μεταφρασμένα στην Αγγλική - τεύχη: υπάρχουν ΜΜ που είναι σε αρχαιολογικό στυλ ή μόνο Επιστημονική Φαντασία και κατασκοπεία φάση;

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έχει απ' όλα. Ψάξε λίγο το θέμα του @ Laz33 που λέει ποια είναι τα αγαπημένα του Blake και Mortimer που κάπου γράφει συνοπτικά την υπόθεση απ' όλα. Άκρως διαφωτιστικό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ lovcom  Σε αρχαιολογικό στυλ είναι τα 30 Αργύρια, όπου η υπόθεση εξελίσσεται στην Ελλάδα, και είναι εύκολα ένα απ'τα καλύτερα Μπλέικ και Μόρτιμερ!

 

Για τους ''Μπελάδες στις φυτείες'' αν σε βγάλει ο δρόμος, ρίξε μια ματιά στην έκθεση στο πεδίον του Άρεως, στο περίπτερο της Μαμουθ, θα το έχει λογικά!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Που είναι αυτό το ποστ του Laz;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 ώρες πριν, constantinople είπε:

Που είναι αυτό το ποστ του Laz;

Εδώ: Το μεταφέρω αυτούσιο καθότι το βρίσκω πολύ κατατοπιστικό εν γένει 

On 26/1/2017 στο 5:08 ΜΜ, Laz33 είπε:

Διάβασα όλα τα άλμπουμ και ήρθε η ώρα να κάνω τον τελικό απολογισμό.
Εννοείται θα τα διαβάσω ξανά και ξανά αλλά έχω ήδη σχηματίσει εικόνα.

Το top5 μου είναι το εξής:

1) Το Μυστήριο της Μεγάλης Πυραμίδας
2) Το Μυστικό του Ξιφία
3)
Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ
4)
Η Κατάρα των 30 Αργυρίων
5) S.O.S. Μετεωρίτες


Κι άλλα μου άρεσαν πολύ αλλά είπα να περιοριστώ στις 5 ψήφους :)

Kαι τώρα μια σύντομη αξιολόγηση κάθε τεύχους, μαζί με την προσωπική μου βαθμολογία.

To Μυστικό του Ξιφία: 9/10
H πρώτη προσπάθεια του Jacobs και μια απ΄τις καλύτερες πολεμικές ιστορίες που διάβασα, χωρίς να λείπει και η παραεπιστήμη στην υπόθεση, σε διακριτικό βαθμό βέβαια.
Παρότι γράφτηκε τη δεκαετία του ΄50 διαβάζεται άνετα και τώρα.
Το μόνο αξιοσημείωτο ψεγάδι είναι ότι ξεκινάει κάπως απότομα.

Το Μυστήριο της Μεγάλης Πυραμίδας: 9.25/10
Η καλύτερη δουλειά του Jacobs. Μια ιστορία εγκλήματος και μυστηρίου με φόντο τις πυραμίδες της Γκίζας.
Αν εξαιρέσουμε ένα μέρος του 1ου τόμου που ήταν κάπως "φλύαρο" με τις ατελείωτες καταδιώξεις του Μόρτιμερ στους δρόμους του Καϊρου, κατά τ΄άλλα πρόκειται για αριστούργημα.
Πέρα απ΄την καταιγιστική δράση υπάρχει πολύ ιστορία από πίσω πάνω στον αρχαίο πολιτισμό των Αιγυπτίων, όπως και κυνήγι θησαυρού.
Must read για τον οποιονδήποτε και όχι μόνο για τους φανς του είδους.

Η Κίτρινη Σφραγίδα: 8/10
Nαι ξέρω, θεωρείται απ΄τα καλύτερα και για πολλούς το καλύτερο τεύχος της σειράς.
Έχει όμως πολλά στοιχεία επιστημονικής φαντασίας που δεν είναι τ΄αγαπημένα μου.
Όχι ότι δεν μ΄άρεσε βέβαια. Μια καλοδουλεμένη και "σκοτεινή" ιστορία.
Οι φανς του sci-fi θα την κατευχαριστηθείτε. Οι άλλοι απλά θα τη διαβάσετε ευχάριστα. Αξίζει πάντως.

Το Αίνιγμα της Ατλαντίδας: 6.5/10
To πιο ξεπερασμένο τεύχος της σειράς.
Αυτό είναι πενηντίλα και το δείχνει. Και στο σκίτσο και στο σενάριο.
Εκείνη την εποχή αν (ζούσα και) το διάβαζα, ενδεχομένως να μου άρεζε πολύ.
Αλλά εν έτει 2016 που το πρωτοδιάβασα, μου φάνηκε παρωχημένο.
Δεν πέρασα άσχημα βέβαια. Σίγουρα δεν το λες κακό.
Θα το πρότεινα μόνο στους ρετρόφιλους.

S.O.S. Μετεωρίτες: 8.5/10
Mια ανέλπιστα πολύ καλή ιστορία. Έχει επιστημονική φαντασία αλλά όχι extreme.
Και μάλιστα για τα σημερινά δεδομένα δεν ξέρω καν αν η δημιουργία μηχανών που επηρεάζουν τον καιρό πρέπει να θεωρείται επιστημονική φαντασία.
Απ΄τις καλύτερες δουλειές του Jacobs, που έδειχνε ότι ήταν ψαγμένος με επιστημονικά/παραεπιστημονικά θέματα.

Η Διαβολική Παγίδα: 8/10
Άλλη μια ιστορία sci-fi μ΄ένα απ΄τα πιο συνηθισμένα θέματα του είδους. Τη χρονομηχανή.
Δεν βγάζει την "πενηντίλα" της Ατλαντίδας αλλά ούτε μπορεί να θεωρηθεί σύγχρονο. Δεν κρύβει τα χρονάκια του είναι η αλήθεια. Κυρίως στο σκίτσο (εκεί με τους δεινόσαυρους ειδικά).
Τα ταξίδια του Μόρτιμερ ήταν πολύ ενδιαφέροντα βέβαια. Ειδικά τα 2 πρώτα. Δεν μετέφεραν στο χρόνο μόνο τον καθηγητή αλλά και τον ίδιο τον αναγνώστη.
Ευχάριστη έκπληξη ότι για 1η φορά δεν εμφανίζεται ο Όλρικ στην υπόθεση.

Υπόθεση Περιδέραιο: 7.5/10
Mετά από καιρό ο Jacobs γράφει μια ιστορία χωρίς τα προσφιλή του στοιχεία sci-fi.
Αρκετά καλή αν και απλή υπόθεση, μπόλικο μυστήριο και εξιχνίαση του εγκλήματος των κλεμένων κοσμημάτων.
Το μόνο που με χάλασε ήταν ότι όλη η ιστορία διαδραματίστηκε και πάλι στο Παρίσι (3ο σερί άλμπουμ που οι πρωταγωνιστές βρίσκονται στη Γαλλία). Δεν υπήρχαν ταξίδια σε πιο εξωτικούς προορισμούς.
Επίσης παρατήρησα μια "φλυαρία" που με κούρασε, αντίστοιχη μ΄αυτήν που περιγράφω στον 1ο τόμο της Πυραμίδας.

Οι 3 Φόρμουλες του Καθηγητή Σάτο: 6.5/10
Μια ιστορία που δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει ο Jacobs αλλά το έκανε ο Bob de Moor κάμποσα χρόνια μετά.
Αυτή μάλιστα είναι η πιο "σύγχρονη" ιστορία, με την έννοια ότι είναι η μόνη που η υπόθεση εξελίσσεται στα μέσα της δεκαετίας του ΄60.

Οι συνεχιστές του Jacobs τοποθετούν τα δρώμενα στις δεκαετίες του ΄40 και ΄50.
Δεν είναι κακή αλλά σίγουρα έχουμε δει πολύ καλύτερες δουλειές απ΄τον σπουδαίο αυτό δημιουργό.
Πολύ sci-fi, ακραίο sci-fi, σχεδόν στα όρια του γραφικού.

Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ: 9/10
Mετά από 20 σχεδόν χρόνια η σειρά Μπλέικ και Μόρτιμερ συνεχίζεται με απόλυτη επιτυχία.
Το σενάριο υπογράφει ο γνωστός από διάφορες δημοφιλείς του δουλειές (XIII, Thorgal, Largo Winch) Jean Van Hamme.
Εξαιρετική και πρωτότυπη ιστορία κατασκοπείας, με πολλά αναπάντεχα και εκπλήξεις. Μια ιστορία ωστόσο που διατηρεί ακέραιο το ύφος της σειράς, ενώ εισάγει πολύ επιτυχημένα και κάποια νέα στοιχεία (όπως τις γυναικείες παρουσίες).
Κατά πολλούς πρόκειται για το καλύτερο άλμπουμ στη μετα-Jacobs εποχή. Το ίδιο ισχύει και για μένα (μαζί με τα 30 Αργύρια).
Μάλιστα το τοποθετώ ψηλότερα απ΄τα περισσότερα άλμπουμ του Jacobs.

Η Συνωμοσία Βορόνοφ: 8/10
To 1o άλμπουμ του Sente και μάλλον το καλύτερό του.
Άλλη μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία κατασκοπείας, με θέμα ένα μολυσματικό εξωγήινο ιό που πρόσβαλε μια διαστημική αποστολή και φόντο τον Ψυχρό Πόλεμο ανάμεσα σε Αμερικάνους και Σοβιετικούς.
Καλοδουλεμένο, σε κρατάει σε αγωνία μέχρι τέλους, ενώ διατηρεί με τη σειρά του το γνώριμο ύφος του Jacobs.
Μάλιστα περιορίζει και την υπερβολική κάποιες φορές συνήθεια του E.P.J. να γεμίζει μπαλονάκια το σκίτσο, περιγράφοντας τα αυτονόητα που δείχνει η εικόνα.

Αλλόκοτη Επαφή: 7.5/10
Άλλη μια ιστορία απ΄τον Van Hamme, για μένα η πιο αδύναμη απ΄τις τρεις που έγραψε.
Μια χαρά είναι βέβαια. Απλά μπλέκει στην υπόθεση ταξίδια στο χρόνο, μεταλλαγμένους ανθρώπους από άλλες εποχές, φέρνει πίσω τον Μπασάμ Νταμντού (τον Κίτρινο Αυτοκράτορα) και γενικά η επιστημονική φαντασία οργιάζει (και κουράζει όσους δεν είναι φαν της).

Οι Σαρκοφάγοι της 6ης Ηπείρου: 6/10
H δεύτερη ιστορία που γράφει ο Sente και η πρώτη επιστημονικής φαντασίας.
Για να μην επαναλαμβάνομαι, δεν μ΄άρεσε το extreme sci-fi στοιχείο με τις τηλεμεταφορές πνεύματος κτλ, αλλά περιείχε μια πάρα πολύ ωραία αναδρομή (που παίζει ρόλο στην υπόθεση φυσικά) στο παρελθόν του Μόρτιμερ στη Σίμλα, που βοηθάει να καταλάβουμε καλύτερα το χαρακτήρα του και την πορεία του.

Το Τέμενος της Γκοντουάνα: 5/10
Μια ιστορία που δεν είναι εντελώς ανεξάρτητη.
Θα μπορούσε να θεωρηθεί συνέχεια των Σαρκοφάγων, αφού βασίζεται σε πολλά στοιχεία αυτής της ιστορίας. 
Ωστόσο περιέχει και μια νέα υπόθεση, την ανακάλυψη ενός αρχαίου αναπτυγμένου πολιτισμού που κατάφερε να επιβιώσει στους αιώνες.
Έχει πάρει στοιχεία απ΄την Ατλαντίδα, αλλά δεν είναι αυτό τόσο πρόβλημα.
Έχει αρκετές υπερβολές και κουφά, μέχρι και μια τεράστια θερμοκοιτίδα-χλαπάτσα που αναπαράγει την ανθρωπότητα.
Το πιο αδύναμο άλμπουμ του Sente, χωρίς όμως να είναι κακό. Στο τέλος μάλιστα κρύβει και μια έκπληξη.

Η Κατάρα των 30 Αργυρίων: 8.75/10
Εκπληκτική παραλλαγή της Πυραμίδας.
Αποδράσεις, καταδιώξεις, αρχαιολογικές ανακαλύψεις, κυνήγι θησαυρού.
Και τι δεν έχει αυτό το άλμπουμ, η ιστορία του οποίου διαδραματίζεται στην ηλιόλουστη χώρα μας.
Μπόλικες ιστορικές και θρησκευτικές αναφορές στη ζωή των πρώτων χριστιανών αλλά ακόμα και στου ίδιου του Ιούδα Ισκαριώτη, που αποτελεί πρωταγωνιστή της ιστορίας.
Κάποιοι το κατηγορούν ότι μοιάζει με Ιντιάνα Τζόουνς, άλλοι με τον Κώδικα Ντα Βίντσι. Και γενικώς στο εξωτερικό οι κριτικές για το άλμπουμ είναι ανάμεικτες. Love it or hate it ένα πράμα.
Προσωπικά δεν με νοιάζει με τι μοιάζει και αν μοιάζει με κάτι (αρκεί να μη μοιάζει με άλλο Μπλέικ και Μόρτιμερ).
Μαζί με την Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ το θεωρώ ό,τι καλύτερο γράφτηκε μετά-Jacobs κι ένα απ΄τα καλύτερα stories της σειράς.
To μόνο που μπορώ να του καταλογίσω σαν μειονέκτημα είναι ότι ο 2ος τόμος δεν είναι τόσο "συμπαγής". Μου φάνηκε αραιογραμμένος (σε σχέση με τα άλλα Μ&Μ πάντα) και είχα την αίσθηση ότι δεν έγιναν τόσα πολλά πράματα όσα στον 1ο.
Κρίμα πάντως που δεν βγήκε στα ελληνικά. Ξέρετε όμως αγγλικά οι περισσότεροι. Τρέξτε να το πάρετε από τη cinebook και δεν θα χάσετε.

Ο Όρκος των 5 Λόρδων: 7/10
Mια σειρά από μυστηριώδεις κλοπές και φόνους κρύβει ένα μυστικό που ελάχιστοι γνωρίζουν.
Ανάμεσα σ΄αυτούς και ο Λοχαγός Μπλέικ.
Μια αρκετά καλή ιστορία κατασκοπείας/μυστηρίου που αφορά τον Μπλέικ και την ανάμειξή του στην υπόθεση θανάτου του Λόρενς της Αραβίας.
Καλογραμμένο αλλά χωρίς πολλά αναπάντεχα.
Στα συν ότι δεν έχουμε ανάμειξη του Όλρικ (μαζί με τη Διαβολική Παγίδα είναι τα μοναδικά άλμπουμ που δεν εμφανίζεται ο "Συνταγματάρχης").

Το Κύμα Σέπτιμους: 4/10
Aυτό είναι το μοναδικό άλμπουμ του Dufaux και κατά κοινή ομολογία το χειρότερο της σειράς.
Ένα κακό sequel της Κίτρινης Σφραγίδας (όχι ότι η Κίτρινη Σφραγίδα είχε ανάγκη να συνεχιστεί βέβαια).
Δεν είναι τρελή μπούρδα, απλά έχει πολλές υπερβολές και η επιστημονική φαντασία ξεφεύγει απ΄τα αποδεκτά όρια.
Επίσης μου φάνηκε ότι αλλοιώνονται κάποια χαρακτηριστικά των πρωταγωνιστών.
Παρουσιάζεται ένας Μόρτιμερ "πέφτουλας" κι ένας Όλρικ περισσότερο συναισθηματικός απ΄όσο ξέρουμε (σε κάποια φάση ήμουν σε σημείο να τον λυπηθώ κιόλας).
Μου φάνηκε ότι ξέφυγε απ΄το γνωστό ύφος της σειράς, ενώ άφησε και κάποια αναπάντητα ερωτήματα.
Κάτω του μετρίου.

Η Ράβδος του Πλούταρχου: 8/10
Ένα πολύ καλό prequel του Ξιφία που περιέχει με τη σειρά του μια πολύ ενδιαφέρουσα υπόθεση κατασκοπείας κι επιπλέον φανερώνει πως φτάσαμε στον Γ΄ Παγκόσμιο Πόλεμο (που περιγράφεται στον Ξιφία), λύνοντας έτσι αρκετές απορίες που δημιουργήθηκαν στην 1η ιστορία του Jacobs (η οποία κακά τα ψέματα ξεκινάει κάπως απότομα).
Θα προτιμούσα βέβαια να διαβάσω καινούρια ιστορία και όχι sequel ή prequel παλιάς.
Αλλά ok, απ΄τη στιγμή που μ΄άρεσε δεν πρέπει να παραπονιέμαι.

Η Διαθήκη του Ουίλλιαμ Σ.: 7/10
Kαι τέλος η πιο πρόσφατη δουλειά που κυκλοφόρησε.
Ενδιαφέρουσα υπόθεση με μια ιστορία που αναφέρεται στο παρελθόν του Σαίξπηρ.
Μας μεταφέρει στα μέρη που έζησε τα παιδικά του χρόνια αλλά και στη γραφική/πανέμορφη Βενετία, που κρύβει ένα σκοτεινό μυστικό.
Ωραίο άλμπουμ που σε κρατάει σε αγωνία. Αλλά δεν έχει τόσο δράση όσο άλλα, ενώ γίνεται και λίγο φλατ στο τέλος.
Δεν έχει την κορύφωση που περίμενα, δεν συμβαίνει κάτι αναπάντεχο.
Με καλύτερο και λιγότερο προβλέψιμο φινάλε θα ήταν μέσα στα καλύτερα του Sente και όχι μόνο.

 

Η Κοιλάδα των Αθανάτων: 7.5/10

Ξεκίνησε υπέροχα. Ο 1ος τόμος είχε λίγο πολύ όλα όσα θέλει να δει ένας φαν της σειράς.
Αρχαιολογικές αναζητήσεις, ιστορικές αναδρομές, κατασκοπία, μάχες, κυνηγητά.

Ο 2ος τόμος λίγο μας τα χάλασε.
Άπλωσε πολύ την ιστορία ο Sente. Και στην προσπάθεια να κλείσει όλα τα μέτωπα αύξησε το ρυθμό στο 2ο μισό του άλμπουμ, δίνοντάς μας ένα βιαστικό φινάλε. Χρειαζόταν ένας 3ος τόμος για να "αναπνεύσει" καλύτερα η ιστορία.

Κρίμα, γιατί υπήρχει προοπτική να δούμε κάτι πολύ καλό.
Ο πρώτος τόμος είναι 8άρι, ο δεύτερος 7άρι.

 


Αυτές είναι προσωπικές απόψεις. Κάποιοι θα συμφωνείτε, κάποιοι θα διαφωνείτε.
Θα χαρώ όμως ν΄ακούσω και τις δικές σας :)


Εdit: Τα ξαναδιάβασα κι έκανα κάποιες μικρές διορθώσεις σε ορισμένα. Σε γενικές γραμμές όμως δεν άλλαξαν οι εντυπώσεις μου απ΄την 1η φορά.
Edit #2: Πρόσθεσα την κριτική μου για την τελευταία ιστορία, Η Κοιλάδα των Αθανάτων :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  37360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  67
  • Reputation:   285
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1115 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα!Τι κάνετε ?χαθήκαμε? κανά νέο? καμιά εκδοτική προσμονή έχουμε?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6626
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Διάβασα όλη την Ελληνική σειρά + τους 3 ξιφίες στα Αγγλικά.

 

Συνολικά μία πολύ καλή σειρά που όντως αξίζει να διαβαστεί, εμένα μου άρεσαν και τα ΕΦ και τα πιο μυστηρίου/αστυνομικά.

 

Η πρώτη περίοδος που είναι τα τεύχη του Jacobs ήταν αρκετά καλή αν και φαίνεται η ηλικία τους, έχουμε κλασσικές περιπέτειες της εποχής όπου το σκουντούφλημα, οι συμπτώσεις και η κωλοφ... εχμ η τύχη των πρωταγωνιστών καθορίζουν την εξέλιξη.

 

Στην συνέχεια έχουμε τους συνεχιστές, στα Ελληνικά έχουμε δει μόνο τεύχη από τον Jean Van Hamme και τον Yves Sente.

 

Διαβάζοντας τα είναι σαν να έχουμε δύο διαφορετικά χωροχρονικά συνεχή(timelines), ένα του Van Hamme και ένα του Sente, ο κάθε σεναριογράφος το πιάνει από κει που το άφησε ο ίδιος κι ας έχουν μεσολαβήσει ιστορίες του άλλου, ο καθένας έχει τους δικούς του support characters και φυσικά το δικό του στυλ.

 

Θα πω πρώτα για τον Sente, δεν είναι κακές οι ιστορίες του σαν ιδέα όμως ο Sente για πρώτη φορά εισάγει ξεκάθαρες πολιτικές απόψεις στην σειρά, μάλλον καλύτερα τις δίνει στο πιάτο δεν είναι κάποιοι που μοιάζουν με πραγματικές καταστάσεις, εδώ έχουμε ξεκάθαρα, κλασσικά κακοί Σοβιετικοί που θέλουν να κατακτήσουν τον κόσμο, καλοί αποικιοκράτες Άγγλοι που σώνουν τον κόσμο κτλ κτλ. Δεν είναι άσχημα τεύχη δεν διεκδικούν και δάφνες όμως.

 

Ο Jean Van Hamme από την άλλη έχει δώσει πόνο, από τις πιο ωραίες ιστορίες της σειράς είναι οι δικές του με ωραία δομή, πλοκή και δράση. Και ο Van Hamme τελικά βάζει πολιτική (με τους Ναζί) αλλά το κάνει 2ος μετά τον Sente. 

 

Η τελευταία ιστορία (τα 30 αργύρια) είναι για μένα η καλύτερη, και τι δεν έχει, ανανεωμένο σχέδιο το οποίο είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ, μεγάλη χορταστική ιστορία με αρκετό μυστήριο και περιπέτεια, άρωμα Ελλάδας σχεδόν από την αρχή μέχρι το τέλος, φορτηγάκι με την επιγραφή "ΦΕΤΑ" στο πλάι. Τι άλλο να ζητήσεις?

 

Ελπίζω να βγάζει κανένα τεύχος η Μαμούθ και να διαβάσουμε κι άλλες ωραίες ιστορίες.

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

 

Cult Comic Book ‘The Yellow M’ Set For Live Action Adaptation With Belga Films Group & Cédric Nicolas-Troyan

 

MixCollage-31-Mar-2024-02-45-PM-8539.webp

 

https://deadline.com/2024/04/belga-films-group-director-cedric-nicolas-troyan-adaptation-cult-comic-book-the-yellow-m-1235872589/amp/

 

https://www.imdb.com/title/tt5656742/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22093
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 5/4/2024 στο 11:19 ΠΜ, Kurdy Malloy είπε:

 

Cult Comic Book ‘The Yellow M’ Set For Live Action Adaptation With Belga Films Group & Cédric Nicolas-Troyan

 

MixCollage-31-Mar-2024-02-45-PM-8539.webp

 

https://deadline.com/2024/04/belga-films-group-director-cedric-nicolas-troyan-adaptation-cult-comic-book-the-yellow-m-1235872589/amp/

 

https://www.imdb.com/title/tt5656742/

 

Και για πείτε μου τώρα, αν τα δικαιώματα για το κόμικ αυτό τα είχε μια άλλη Ελληνική εκδοτική (πχ Μικρός Ήρως ή Anubis ή κάποια άλλη) και όχι η Μαμούθ, δεν θα εκμεταλλεύονταν αυτό το γεγονός;;;:thinking:

Η Μαμούθ πιστεύετε ότι θα κάνει κάτι;;

Μπααα:antekale:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  762
  • Reputation:   7222
  • Achievement Points:  776
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σύμφωνα με εμπιστευτικές πληροφορίες που μόλις έμαθα,  η Μαμούθ περιμένει έτοιμη για όλα,  τις κριτικές για την ταινία για να αποφασίσει πως θα κινηθεί.

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10075
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Για να λέμε όμως και του στραβού το δίκιο, με εξαίρεση τις ταινίες του Αστερίξ και ίσως τα Στρουμφάκια, οι ταινίες που βασίζονται σε γαλλοβελγικά κόμιξ περνάνε απαρατήρητες στην Ελλάδα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πιστεύω μετά απ΄αυτήν την είδηση θα τρέξει η Μαμούθ να βγάλει όλα τα ανέκδοτα άλμπουμ της σειράς μέχρι την πρεμιέρα της ταινίας.
Ίσως προλάβει να επανεκδόσει και τα 4 πρώτα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μιας που το αναφέρουμε ξαναέρχεται καλοκαίρι. Ώρα να συνεχίσω τα blake και mortimer από εκεί που τα είχα αφήσει!!!:blob7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

9 ώρες πριν, thor77 είπε:

Για να λέμε όμως και του στραβού το δίκιο, με εξαίρεση τις ταινίες του Αστερίξ και ίσως τα Στρουμφάκια, οι ταινίες που βασίζονται σε γαλλοβελγικά κόμιξ περνάνε απαρατήρητες στην Ελλάδα. 

Ορθόν αλλά υπάρχει και ο Λούκυ Λουκ με Τέρενς Χιλ να μας στοιχειώνει τα όνειρα, οπότε εν μέρει δικαίως.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16065
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το Λούκυ Λουκ με τον Τέρενς Χιλ το έβλεπα πάντως και μου άρεσε. Εντάξει παιδάκι ήμουν δεν πολύ καταλάβαινα ομολογώ.  :xm:

 

 

Πάντως τα κωμικά ουεστερν (τρινιτυ κτλ) που είχε βγάλει ήταν μια χαρά. Και φυσικά πάντα παρέα με τον Μπραντ Σπένσερ. Και μιας και μιλάμε για Τέρενς Χιλ να αναφέρω ότι έχει παιξει και σε διάφορες καλές ιταλικές ταινίες (β ρόλους ) πχ στον γατόπαρδο του Βισκόντι. 

 

 

Τώρα για τα Μπλέηκ και Μόρτιμερ μακάρι να είναι καλή η ταινία και μακάρι να ενεργοποιηθεί η εκδοτική και σε αυτή τη σειρά περισσότερο. Ίσως αν γίνει υπερπαραγωγή και υπερεπιτυχημενη η ταινία να φέρει και ζήτηση στο κόμικ. Αλλά χλωμό το βλέπω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Το κωμικά γουέστερν που έπαιζαν οι Χιλ-Σπένσερ εκείνη την εποχή ήταν αφασία. Μάλιστα θυμάμαι πού όταν είδα το Λούκυ Λοκυ του Τέρενς Χιλ είχα απογοητευτεί που δεν έπαιζε και ο Μπαντ Σπένσερ!

 

Τώρα τις άλλες ταινίες του που λες, γατόπορδο κλπ δεν τις είχα δει! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.