Μετάβαση στο περιεχόμενο
germanicus

Λάθη-διορθώσεις-παραλείψεις [Πές το κι έγινε.]

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Πολλές φορές βρίσκει κανείς λινκ που είναι πλέον ανενεργά, διπλοποσταρίσματα, πολλαπλές παρουσιάσεις κ.ο.κ. και ψάχνεται να βρει κάποιον της Δ.Ο. για να τον ενημερώσει :) Αρκετές φορές όμως ψιλομπερδεύεται και για το ποιός είναι αρμόδιος σε ποιά ενότητα και γίνεται λίγο κουλουβάχατα η κατάσταση :)

Οπότε. Ανοίγει αυτό εδώ το sticky, προκειμένου να σημειώνει κανείς τις διάφορες ελλείψεις/λάθη/whatever και να διορθώνονται. Παράκληση μόνο. Επειδή κάτι του στυλ "αυτό υπάρχει και εδώ" ή "το λινκ εδώ δεν δουλεύει" δεν εξηγεί από μόνο του και ποιός είναι αρμόδιος για να το φτιάξει, για να μην το πατάμε όλοι λοιπόν, άμα τυχόν μπορείτε να το γράφετε στο στυλ "το λινκ στο Λούκυ Λουκ δεν δουλεύει". Ούτε έκθεση, ούτε και ένα σκέτο "αυτό" :)

Τέλος, ότι επιλύεται θα διαγράφεται για να παραμένει το τόπικ εύχρηστο.

:thanks:

• Like 15

Κοινή χρήση αυτής της καταχώρησης

Σύνδεσμος προς την καταχώρηση
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

1. Το 2ο άρθρο εδώ της LIFO, καλό θα ήταν να μπει σε δικό του νήμα. Συμβαίνει και σε πολλές άλλες περιπτώσεις με αποτέλεσμα να μη μπορούν να βρεθούν στο Index...

2. Το πινακάκι της σειράς "Νόβη" έχει λάθη. Θα έπρεπε να γράφει 20 τεύχη και να μην έχει το 21ο σε εκκρεμότητα (παρόλο που υπάρχει, βέβαια...).

3. Στο "Sexy Ιστορίες Με Εικόνες: Comix & Sex" το μεγαλύτερο σε αριθμό εξώφυλλο που έχουμε είναι το #104, αλλά στη λίστα εξωφύλλων υπάρχουν μέχρι το #708. Θα πρέπει να διαγραφούν απ' το 105ο μέχρι τέλος. Πιθανόν έμεινε έτσι όταν χωρίστηκε η σειρά από την "Ιστορίες Με Εικόνες: Mini Comics" που φαινομενικά έχει φτάσει μέχρι τον αριθμό αυτόν.

4. Το πινακάκι της σειράς "Ιστορίες Με Εικόνες: Mini Comics" έχει λάθη, τόσο στον αριθμό των τευχών, όσο στην αναφορά των τευχών που λείπουν.

5. Στη μηχανή αναζήτησης της "Συλλογής" δε μπορούσα με κανέναν τρόπο να βρω το "Γ.Π.Ε.Α." και το "K[2]". Αυτό διορθώνεται; :thinking:

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 6

1ον. Όπως ανάφερε και ο φίλτατος Βασιλιάς νομίζω ότι οι ΣΥΛΛΟΓΕΣ (δηλαδή σελίδες/εξώφυλλα εκδόσεων) θα πρέπει να μπαίνουν σαν τόμοι στα πινακάκια γιατί στην ουσία είναι τόμοι απλά δεν είναι κολλημένοι σαν τόμοι λόγο οικονομίας.

2ον. Υπάρχουν περιοδικά με κόμικ στα παρελκόμενα. Αυτόαυτό αυτό, αυτό, αυτό και αυτό δεν πρέπει να μεταφερθούν ΕΔΩ;;;;

:beer:

Επεξεργασία από ftsgr
  • Like 6

Σε αυτό πρέπει να προστεθεί στον τίτλο το LEGO.

Οπότε αυτό πρέπει να θεωρηθεί 2η περίοδος;;;;

• Like 7

Δεν ξέρω εάν τα παρακάτω δεν πληρούν τις προδιαγραφές και γι' αυτό δεν έχουν προστεθεί στη βάση, αλλά στην περίπτωση που απλώς τα έχετε ξεχάσει:

1. ΜΙΚΗ ΜΑΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ -post #8,9 Υπάρχουν εξώφυλλα που δεν έχουν ανέβει.

2. ΜΥΣΤΗΡΙΟΝ (Α΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ) - post #4 

3. ΣΙΝΕΑΚ - post #10 

:beer5:

• Like 5

Κατά βάση θέλουν άλλες/νέες παρουσιάσεις ή περαιτέρω πληροφορίες για να ανέβουν.  :)

• Like 3

Εκτός από αυτά που αναφέρω στα ποστ 311 & 312...

Στο PLAYMOBIL στο πινακακι έχετε βάλει και την "PLAYMOBIL ΕΙΔΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ" το οποίο είναι λάθος και στο εξώφυλλα υπάρχει λινκ για την παρουσιαση που δείχνει στο PLAYMOBIL.

Έχω κάνει ήδη παρουσίαση PLAYMOBIL ΕΙΔΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ οπότε το παραπάνω δεν χρειάζεται.

Επεξεργασία από ftsgr
  • Like 5

Οπότε αυτό πρέπει να θεωρηθεί 2η περίοδος;;;;

Δεν νομίζω γιατι αυτο που ανέβασε ο Ορέστης είναι εικονογραφημένο βιβλιο με μια σελίδα κόμικς αυτό που ανέβασα εγω περιοδικό με κομικς .

• Like 4

Εκτός από αυτά που αναφέρω στα ποστ 311 & 312...

Στο PLAYMOBIL στο πινακακι έχετε βάλει και την "PLAYMOBIL ΕΙΔΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ" το οποίο είναι λάθος και στο εξώφυλλα υπάρχει λινκ για την παρουσιαση που δείχνει στο PLAYMOBIL.

Έχω κάνει ήδη παρουσίαση PLAYMOBIL ΕΙΔΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ οπότε το παραπάνω δεν χρειάζεται.

Εμ, ένα μυαλό. Θύμισε μας και εσύ πως το είχες βάλει και εδώ αρχικά αντί για ξεχωριστή παρουσίαση για να το σβήσουμε και να μην το θεωρούμε εκκρεμότητα. :)

• Like 4

Εμ, ένα μυαλό. Θύμισε μας και εσύ πως το είχες βάλει και εδώ αρχικά αντί για ξεχωριστή παρουσίαση για να το σβήσουμε και να μην το θεωρούμε εκκρεμότητα. :)

Φτιάξε και το λινκ μέσα στην παρουσίαση του PLAYMOBIL τώρα... 

Αμάν ποια. Μισές δουλειές!!!

:P

• Like 4

Ενώ οι "Διακοπές με τα Σαΐνια" ξεκίνησαν το 1996, ΕΔΩ αναγράφεται στον τίτλο ότι είναι του 1999...!

Αν θέλετε ρίξτε του μία ματιά...! :)

:beer:

• Like 7

Που; Δεν το βλέπω!! :D

:valtnino:

• Like 6

Ωχ,που πήγε...? :wow:

Έχω πιει μερικές μπύρες και θα διάβασα το 6 για 9...! :lol:

Γρήγορη ανταπόκριση και τέλεια αντανακλαστικά...!  :best:  :thanks:

Απορώ γιατί μερικοί ζηλιάρηδες σε αποκαλούν γέρο...! :P 

Επεξεργασία από Indian
  • Like 8

Κι εγώ ευχαριστώ που το παρατήρησες. :)

• Like 7

*αγνοώντας επιδεικτικά το σχόλιο περί ηλικίας*

:D :D

• Like 7

Που; Δεν το βλέπω!! 

Δεν φόραγα τελικά τα γεροντικά γυαλιά μου γι αυτό δεν το έβλεπα. :) 

• Like 7

Τα σέβη μου.

Δεν γνωρίζω αν αυτό είναι το κατάλληλο μέρος για να κλαψουρίσω αξιολύπητα σαν αβοήθητο βρέφος επί του συγκεκριμένου θέματος.

Και αν είναι,δεν ξέρω αν αυτό που ρωτάω μπορεί να απαντηθεί από κάποιον άλλον πέραν του μυστηριώδους πορτοκαλί τύπου που τριγυρνάει αθόρυβα στα παρασκήνια του φόρουμ με ένα κατσαβίδι και δυο γερμανοπολύγωνα των 11 και 14 mm,διορθώνοντας κάθε ζημιά,και ρυθμίζοντας τα μόνιτορ ώστε να μην κουφαθούμε απ το κομπρεσάρισμα του μπάσου.

Νγκραμμ θαρρώ πως λέγεται.

Όπως και να χει:

Σαν πικραμένος πρώην που σκαλίζει ψυχαναγκαστικά τα κοινωνικά δίκτυα της άλλοτε κοπέλας του,απλά για να βυθιστεί στην οργή/αυτολύπηση/υπεροψία συγκρίνοντας τον εαυτό του με φωτογραφίες των νέων της συντρόφων,τείνω να μπαίνω σε προφίλ μελών που με ενδιαφέρουν τα ποστ τους,για να βρω περαιτέρω υλικό.

Μπαίνοντας λοιπόν στο προφίλ του DJO για να φάω ΙΟΝ αμυγδάλου δακρυσμένος καθώς ατενίζω τα αμείλικτα,εξαψήφιας δεκαδικής ακρίβειας σκορ του σε κριτικές ελληνικών εκδόσεων,βλέπω το εξής:

post-29990-0-18439700-1505601997_thumb.png

Τραγωδία.Γενοκτονία.Πυρπόληση πολιτιστικής κληρονομιάς και φτύσιμο στην τέφρα της.

Ένα μόνο καταθλιπτικό ποστ απομένει εκεί που κάποτε στέκονταν περήφανα ράφια ολόκληρα από κουρτίνες λέξεων και εμότικονς.

Αίφνης έψαξα αλαφιασμένος τον δολοφόνο.Θα τον έβρισκα και θα τον έκανα να λογοδοτήσει στη δικαιοσύνη,ή έτσι έλεγα στον εαυτό μου για να συγκρατηθώ από τον πειρασμό της αυτοδικίας.

Και τον βρήκα.

post-29990-0-69728600-1505601269_thumb.jpg

Ξέρω πως ό,τι έχει ποστάρει κάθε μέλος βρίσκεται ακόμα εκεί αν τα τοπικς δεν έχουν διαγραφεί/γίνει απόρρητα,και μπορώ να το διαβάσω αν το ψάξω εκτενώς.

Αλλά η αναζήτηση μέσω των προφίλ ήταν μια πολύ αξιόπιστη και βολική μορφή αρχειοθέτησης που  -ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ,ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΟΡΚΟ- υπήρχε στο παρελθόν δίχως τον περιορισμό σε περιεχόμενο ενός χρόνου.

Μπορεί βέβαια όλα να λύνονται με κάποια ρύθμιση μέσω του λογαριασμού μου που με διαφεύγει,αλλά θεωρώ τον εαυτό μου σχετικά forum-savvy,οπότε παίρνω το θάρρος να δημοσιεύσω αυτή την απορία/πρόταση/διόρθωση/μυξόκλαμα,αποδεχόμενος τον κίνδυνο να γίνω ρόμπα αν το επόμενο ποστ αναφέρει λακωνικά "Πατάς ΑΥΤΟ το πασιφανές κουμπί,αμόρφωτε κερκοπίθηκε.Λύθηκε."

Επεξεργασία από kuf
  • Like 13
  • Αστείο 1

Δε νομίζω ότι έδειχνε ποτέ παλιότερα ποστ με τον τρόπο που λες (ο οποίος είναι "βάζω το ποντίκι πάνω από το όνομα του μέλους και μετά επιλέγω "find content"/"εύρεση περιεχομένου"). Απ'όσο θυμάμαι πάντα έδειχνε υλικό ενός έτους. Κοιτάζοντας και στο admincp (control panel), δεν βλέπω και κάποιο σημείο που να μπορεί να αλλάξει η ρύθμιση.

Από εκεί και πέρα όμως, αυτό που έκανες είναι στη πραγματικότητα ένα shortcut :) (κατ'εμέ τουλάχιστον). Πήγαινε πάνω δεξιά, δίπλα από το "αναζήτηση/search" έχει ένα γρανάζι :) Από εκεί πας στην σύνθετη αναζήτηση/advanced search. Εκεί μπορείς να παραμετροποιήσεις το τι ψάχνεις και να βρεις οτιδήποτε από το 2006 μέχρι σήμερα :)

:cheers5:

• Like 12

Κάποτε, πολύ παλιά και πριν από κάποιες αναβαθμίσεις του φόρουμ, κάτω από το εικονίδιο του μήνα ανά μέλος ή την φωτό του προφίλ του (αβατάρ) τα δύο πεδία posts/topics ήταν ενεργά για τον κάθε χρήστη και πατώντας επάνω τους έβγαζε το αντίστοιχο περιεχόμενο για τον συγκεκριμένο χρήστη. Δεν θυμάμαι να είχαν χρονικούς περιορισμούς και ειδικά το topics ήταν πολύ χρήσιμο.

Μετά με κάποια αναβάθμιση πήραν πόδι αυτά τα modules/hacks/whatever και μπήκε και ο περιορισμός του χρόνου νομίζω για την αποφόρτιση της βάσης δεδομένων του φόρουμ νομίζω (? δεν είμαι σίγουρος). Τώρα ούτε με advance search δεν ξέρω αν έχεις τα ίδια αποτελέσματα, μια ματιά που έριξα δηλαδή δεν βγάζει τα αναμενόμενα και έχει κόφτη νομίζω στις 40 σελίδες, τουλάχιστον η πρόχειρη δοκιμή που έκανα μόλις. Α και δεν κατάφερα να βγάλω τα topics μόνο κάποιου μέλους, αλλά η αλήθεια είναι ότι κλείνουν τα μάτια μου και από την ταμπλέτα που μπήκα να ρίξω μια ματιά πριν κοιμηθώ, δεν την παλεύω για πολλά πολλά.

• Like 8

Αρκετές ταινίες και σειρές χρειάζεται να μετακομίσουν από τα προσεχώς στη θεσω των τρέχουσων σειρών και ταινιών. Αλλιώς δε βγαίνουν στη λίστα των περιεχoμένων και δεν μπορούν να βρεθούν εύκολα :cheers3:

Επεξεργασία από x_for_xepeta
  • Like 6

Τώρα ούτε με advance search δεν ξέρω αν έχεις τα ίδια αποτελέσματα, μια ματιά που έριξα δηλαδή δεν βγάζει τα αναμενόμενα και έχει κόφτη νομίζω στις 40 σελίδες, τουλάχιστον η πρόχειρη δοκιμή που έκανα μόλις. Α και δεν κατάφερα να βγάλω τα topics μόνο κάποιου μέλους, αλλά η αλήθεια είναι ότι κλείνουν τα μάτια μου και από την ταμπλέτα που μπήκα να ρίξω μια ματιά πριν κοιμηθώ, δεν την παλεύω για πολλά πολλά.

Λοιπόν σήμερα από υπολογιστή και με πιο καθαρό μυαλό το έψαξα και ναι τελικά μπορείς να βρεις αποτελέσματα π.χ. topics κάποιου πίσω μέχρι το 2006 αλλά πάλι σε άτομα όπως ο DJO υπάρχει περιορισμός στα αποτελέσματα 40 σελίδων. Τον οποίο όμως λογικά παρακάμπουμε εύκολα.

Αναζήτηση σε Forums

Match: all words ONLY search in TITLES

Find author: Yoshimitsu

Find by date: September 1, 2006 11:05 AM to now OK (και το πρώτο με το ημερολόγιο σε σύγχρονη ημερομηνία έκανα και μετά άλλαξα το έτος σε 2006)

Αυτά...

Εμένα μου βγάζει αν είδα καλά όλα τα θέματα που έχω ανοίξει, επειδή είναι 11 σελίδες σύνολο. Στον DJO που έχει ανοίξει δεκάδες (και αναφέρω τον DJO επειδή ο φίλος kuf τον είχε σαν παράδειγμα παραπάνω), βγάζει μέχρι 40 σελίδες και έως το έτος 2012. Οπότε για παραπάνω αποτελέσματα λογικά θα άλλαζα τις ημερομηνίες την πρώτη πάλι σε 2006 αλλά την δεύτερη αντί για now και 2017 σε 2012 για να πάρω τα ενδιάμεσα αποτελέσματα.

Αυτά...

Ελπίζω έτσι τουλάχιστον ο φίλος kuf να βρει μία διέξοδο για αυτά που ψάχνει.

Καλές αναζητήσεις :magic:  και μιας και θα ξεθάψεις σκελετούς :vampir:  ρίξε ένα μικρό καθαρισματάκι στις αράχνες που θα βρεις μπροστά σου :clean:  (απόφευγε τις ραδιενεργές όμως, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να πάθεις αν σε τσιμπήσει μία). :shit:

:gif_comics:

Πάρε και ένα υπόδειγμα:

post-5-0-06901300-1505809170_thumb.jpg

Επεξεργασία από Yoshimitsu
  • Like 9

Στην παρουσίασης των AsteTrix, στην πρώτη γραμμή της πρώτης καταχώρησης, υπάρχει σύνδεσμος που κανονικά θα έπρεπε να σε στέλνει στην παρουσίαση της σειράς Asterix Κόκκινο και Χρυσό, αλλά αντί αυτού σε στέλνει αλλού:praff:

Παρακαλώ για διορθωτικές ενέργειες!!!   :Nurse:

• Like 6

Το 2010, όταν άνοιξε το τόπικ ο vintaz, δεν υπήρχε ξεχωριστή παρουσίαση για τα Κόκκινο+Χρυσό. Μιλάγαμε λοιπόν για αυτό στον Ψαρόπουλο. Γι'αυτό και ο Ίωνας ξεκινάει την παρουσίαση Κ+Χ λέγοντας ότι υπάρχει σωρεία πληροφοριών στο Αστερίξ του Ψαρόπουλου :)

σουλουπώθηκε :)

:cheers5:

• Like 5

Παυλάν, μακράν από τα καλύτερα περιοδικά επιστημονικής φαντασίας το Αναλόγιο, αποτελεί άλλωστε και τμήμα των δικών μου αναζητήσεων. Όμως πρέπει να αλλαχθεί το πινακάκι στην παρουσίαση και από 8 να πάει στα 9 διαπιστωμένα τεύχη. Το αναφέρεις στην παρουσίαση και γίνεται κι εδώ αναφορά για 9 τεύχη. Βάλε και το λινκ από την wiki στην παρουσίαση

http://wiki.redworlds.gr/tiki-index.php?page=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF

Επεξεργασία από Uncle Scrooge McDuck
  • Like 9

Θείε ξέρεις ότι αν δεν σκαναριστεί εξώφυλο, δεν ανεβαίνουν τα διαπιστωμένα τεύχη. Ναι έχω διαβάσει για 9 τεύχη, όμως δεν έχω δει ποτέ μου το νούμερο 9. :)

Οπότε σε αναμονή μέχρι να βρεθεί. :)

EDIT: Έβαλα το link και ευχαριστώ. :thanks:

Επεξεργασία από Dr Paingiver
  • Like 8

Στο "Τρομερά Σταυρόλεξα & Γρίφοι Με Τον Scooby-Doo!" έχει γίνει λάθος στο πινακάκι με ένα επιπλέον "Και", με αποτέλεσμα να φαίνεται έτσι και στα "Εξώφυλλα" όπως και στη σελίδα εξωφύλλων της παρουσίασης.

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 4

fixed.

• Like 4

Ωραία! Και τώρα λείπει μία ακόμη έκδοση που εντόπισα! :mafia: Την πέτυχα σε περίπτερο 2 φορές αλλά δεν ήμουν σίγουρος και δεν την πήρα... Στην άλλη βόλτα. Ευχαριστώ Κώστα! Για όλα! :beer:

• Like 3

Ο τίτλος "DISNEY ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ (ΤΟΜΟΙ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ)" θέλει διόρθωση, διότι η λέξη "DISNEY" είναι γραμμένη ως "d-ι-sney" (με ελληνικό ιώτα δηλαδή, αντί με αγγλικό i), και έτσι η σειρά εμφανίζεται σε λάθος αλφαβητική θέση στα ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ/ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ.

Επίσης, η σειρά DISNEY ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ και οι επανεκδόσεις της περιέχουν ιστορίες κόμικς. Επομένως, δεν θα έπρεπε να είναι καταχωρημένες στα ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ αντί στα ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ/ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ-ΛΟΙΠΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ?  Κάποιες παρόμοιες σειρές (δηλαδή με ιστορίες κόμικς και με παιχνίδια στο ίδιο περιοδικό), βρίσκονται στις ΛΟΙΠΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ (π.χ. ASTETRIX), ενώ άλλες βρίσκονται στα ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ (π.χ. ΜΠΑΜΠΟΥΛΑΣ Α.Ε.). Ποιο είναι το κριτήριο για αυτή την επιλογή?

• Like 8

Το πρώτο διορθώθηκε. Σχετικά με το δεύτερο τώρα. Η ενότητα παρελκόμενα δημιουργήθηκε πριν την ενότητα λοιπές εκδόσεις. Αυτό σημαίνει ότι κάποια θέματα καταχωρήθηκαν εκεί και τώρα χρειάζονται αλλαγή ενοτήτων. Όπως σου έγραψα κι αλλού, όταν κάποτε γίνει το ξεσκαρτάρισμα, θα τακτοποιηθούν κι αυτά. :)

• Like 8

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Οροι χρήσης μας.