Jump to content

Recommended Posts

Τίτλος:
BLACKSAD
Hμερ. έκδοσης:
05-03-2020
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
292
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Lettering:
Τίνα Χελιώτη
Επιμέλεια:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Πρωτότυπος τίτλος:
Blacksad - Integrale
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
978-618-5362-63-8
Ονομαστική τιμή:
25 €

BLACKSAD20_0001.jpg  BLACKSAD20_0001z.jpg

Το "BLACKSAD" είναι γαλλικό νουαρ αστυνομικό κόμικ με πρωταγωνιστή τον ομώνυμο ήρωα ο οποίος είναι ιδιωτικός αστυνομικός σε μια αμερικανική πόλη στις ΗΠΑ τη δεκαετία του 1950. Όλοι οι ήρωες είναι ανθρωπόμορφα ζώα που συνήθως το είδος τους αντανακλά τον χαρακτήρα τους και το ρόλο τους στην ιστορία μας. Δημιουργοί του είναι οι Ισπανοί Juan Díaz Canales (σενάριο) και Juanjo Guarnido (σχέδιο) και εχουν κυκλοφορήσει 5 άλμπουμ από το 2000 εως το 2013 ενω ετοιμάζονται το 6ο και 7ο. Στα ελληνικά έχουν κυκλοφορήσει στο παρελθόν τα 3 πρώτα αλμπουμ (παρουσίαση εδώ).

Η παρούσα έκδοση που παρουσιάζω εδώ είναι μια επίτομη χορταστική έκδοση που περιλαμβάνει και τα 5 άλμπουμ συν 2 μικρές ιστορίες. Οι σελίδες μεσα είναι ιλουστρασιόν και σαν γενικη εικόνα δείχνει σαν μια καλή και προσεγμένη έκδοση. Μόνο αρνητικό είναι το μικρότερο μέγεθος απο το σύνηθες (για γαλλικό κόμικ) αλλα σήμερα που το είδα απο κοντά διαπίστωσα οτι διαβάζεται άνετα. Αλλά ομολογώ οτι θα το προτιμούσα μεγαλύτερο γιατί έχει πολύ ωραίο σχέδιο!

2.thumb.jpg.e33d368ee5902ac1dc6a25e2a45f605d.jpg3.thumb.jpg.e760822d0e28ffa1381baba41974111c.jpg

Ο τόμος αυτός λοιπόν περιλαμβάνει τα εξής:

Τα 5 άλμπουμ

- Κάπου Ανάμεσα Στις Σκιές (2000)

- Αρκτικό Έθνος (2003)

- Κόκκινη Ψυχή (2005)

- Μια Σιωπηλή Κόλαση (2010)

- Aμαρίλο (2013)

Τις 2 μικρές ιστορίες

- Φτύνοντας Στον Ουρανό

- Σαν τον Σκύλο Με Την Γάτα (2010)

Μια πολυ όμορφη εισαγωγή από τον Jim Steranko

Μικρές βιογραφιές των δημιουργων (μισή σελίδα η καθεμία)

1.thumb.jpg.fe970c02d168db2da2e2aec90be0bcda.jpg4.thumb.jpg.1cdec61dafa360db31a6b29c1a804b1b.jpg5.thumb.jpg.4ce53e89e09d40b1a5cea1558ff6a3a2.jpg

Και να γραψω και λίγα λόγια για την πλοκή κάθε άλμπουμ

1) Κάπου Ανάμεσα Στις Σκιές

Ο ήρωας μας ερευνά τον θάνατο μιας διάσημης ηθοποιού. Σύντομα θα βρεθεί αντιμέτωπος τόσο με την στυνομία όσο και τον υπόκοσμο. Ποιοι κρύβονται τελικά πίσω από αυτό το θάνατο ;

2) Αρκτικό Έθνος

Ο ήρωας μας αναλαμβάνει να ερευνήσει την εξαφάνιση μιας νεαρής κοπέλας και σύντομα θα ανακαλύψει πως στην πόλη αυτή υπάρχει έντονος διαχωρισμός ανάμεσα σε άσπρα και μαύρα ζώα.....

3) Κόκκινη Ψυχή

Ο ήρωας μας θα έρθει σε επαφή με ένα παλιό καθηγητή του και την παρέα του από διανοούμενους. Σύντομα θα ανακαλύψει οτι κάποιος θέλει να σκοτώσει τον καθηγητή και θα αρχίσει να ερευνά την υπόθεση.

4) Μια Σιωπηλή Κόλαση

Η περιπέτεια αυτή θα φέρει τον ήρωα μας στην Νέα Ορλεάνη όπου θα του ανατεθεί να ερευνήσει την εξαφάνιση ενός ταλαντούχου μουσικου της τζαζ.

5) Aμαρίλο

Ενώ ο ήρωας μας κάνει διακοπές αναλαμβάνει μια εύκολη δουλεια, να οδηγήσει ένα αυτοκίνητο σε μια άλλη πολη. Όταν δυο επίδοξοι συγγραφείς κλέψουν αυτό το αυτοκίνητο ο ήρωας μας θα μπλεχτεί αναγκαστικά σε μια καινούρια περιπέτεια.

Edited by albertus magnus
  • Like 26
  • Thanks 6

Άντε περιμένω πως και πως να έρθει και στη Ξάνθη. Κυκλοφορεί κανονικά σε περίπτερα ε?

• Like 4

Σήμερα το πήρα,  σε μέγεθος όσο τα graphic novels του μάστερ Νο. Με καλής ποιότητας χαρτί και ωραίο εξώφυλλο,  ειδικά τα μάτια του blacksad είναι φοβερά. Ακόμα δεν τι διάβασα.... 

• Like 5
  • Thanks 2

Καλησπέρα!

Το βρήκε κάποιος Αθήνα; Δε το έχω δει πουθενά..

Μάλλον δεν διανέμεται σε περίπτερα, οπότε καλύτερα να επικεντρωθείς στα κλασικά κομιξάδικα και βιβλιοπωλεία, όπως:

:beer:

• Like 3

9 min ago , Indian said:

Μάλλον δεν διανέμεται σε περίπτερα, οπότε καλύτερα να επικεντρωθείς στα κλασικά κομιξάδικα και βιβλιοπωλεία, όπως:

Τη Λέσχη Φίλων Κόμικς ξέχασες :D

• Like 4
  • Thanks 1

Μόλις τώρα, Valtasar είπε:

Τη Λέσχη Φίλων Κόμικς ξέχασες :D

Έχεις δίκιο Πρόεδρε! :oops:  :sorry:

• Like 4

5 ώρες πριν, neereaux είπε:

Καλησπέρα!

Το βρήκε κάποιος Αθήνα; Δε το έχω δει πουθενά..

Στα δύο περίπτερα του αεροδρομίου έχει πάνω από 10!!!

• Like 3

Εγώ το παρήγγειλα από το site των εκδόσεων Μικρός Ήρωας. Το πήρα με 10% έκπτωση, ήρθε σπίτι μου σε 19 ώρες (Ξάνθη παρακαλώ) και είχε και Αφισάκι Κόρτο Μαλτέζε δώρο μέσα. Μιαμ Μιαμ...

• Like 4
  • Thanks 1

13 ώρες πριν, neereaux είπε:

Το βρήκε κάποιος Αθήνα;

Το είδα στο περίπτερο στο Χαλάνδρι στην αρχή της Λ. Πεντέλης. 

• Like 1
  • Thanks 1

5 ώρες πριν, MARIELOS είπε:

Το είδα στο περίπτερο στο Χαλάνδρι στην αρχή της Λ. Πεντέλης. 

Είδα τον ίδιο τον blacksad να το πουλάει :)

• Respect 2
  • Funny 4

Ευχαριστώ!  

Το βρήκε κανεις Πάτρα;

• Like 1

Τι υπέροχο κόμικ είναι αυτό!!!!απίθανη υπόθεση απίθανη ατμόσφαιρα απίθανο σχέδιο. Το μόνο που μου έκανε αρνητική εντύπωση είναι ότι οι πρωταγωνιστές όταν μιλάνε έχουν συνήθως το στόμα τους κλειστό. Έτσι αφαιρείται κάπως η κίνηση. 

Αλλά γενικά είναι το κάτι αλλο

• Like 8

Επανέρχομαι! Τι ιστοριάρα αυτή  η δεύτερη του τόμου.

Καταπληκτική.

Διαμάντι αυτός ο τόμος. Σπεύσατε!!!!!

• Like 5

Σήμερα το τσίμπησα και εγώ.

Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό όταν το είδα ήταν το πόσο όμορφο ήταν το σχέδιο και τα χρώματα.

• Like 7

Posted (edited)

Καλά δεν το έχει διαβάσει κανένας να κάνουμε κουβέντα? :lol:

Δεν ξέρω γιατί πωρώθηκα έτσι? Παίζει να είναι στα 5 καλύτερα κόμικ που έχω διαβάσει ποτέ.  

Η τέταρτη ιστορία με συγκλόνισε. Μπρος πίσω στο χρόνο, μπρος πίσω στη μέρα και στη νύχτα. Φοβερό.  

Αν ήταν σενάριο ταινίες θα είχε σπάσει τα box office. 

Αντε ρε παιδιά διαβάστε το να κάνουμε κουβεντούλα!!!!

Edit: Μπήκα στη wikipedia που έχει ένα αρκετά εκτενές αφιέρωμα. Εκεί έχει και τις υποθέσεις των ιστοριών. Σε μία έχω διαφωνία ως προς τι κατάλαβε αυτός που το έγραψε και τι κατάλαβα εγώ. 

Edited by Manitou
  • Like 6
  • Thanks 3

Θεωρείται απ΄τα top BD, άσχετα αν δεν συμφωνώ.
Είχα διαβάσει πριν καναδυό χρόνια τα 4 απ΄τα 5 τεύχη.
Δεν τα πολυθυμάμαι να πω την αλήθεια.
Θυμάμαι μόνο ότι μου άρεσε το 2 και το 3, το 5 σχεδόν καθόλου και το 1 ήταν υπερβολικά απλό σαν σενάριο.
Κοινώς δεν έπαθα την πλάκα μου.
Πάντως επειδή έχω πολύ ελεύθερο χρόνο πλέον, ψήνομαι να πάρω την έκδοση της Μικρός Ήρως ώστε να διαβάσω και το 4 που το έχω αδιάβαστο.
Πάντως @Manitou υπάρχει κι άλλο θέμα με Μπλάκσαντ κι είχαμε κάνει αρκετή κουβέντα εκεί.
Ρίξε μια ματιά αν θες :)

• Like 4
  • Thanks 3

1 hour ago, Laz33 said:

Θεωρείται απ΄τα top BD, άσχετα αν δεν συμφωνώ.
Είχα διαβάσει πριν καναδυό χρόνια τα 4 απ΄τα 5 τεύχη.
Δεν τα πολυθυμάμαι να πω την αλήθεια.
Θυμάμαι μόνο ότι μου άρεσε το 2 και το 3, το 5 σχεδόν καθόλου και το 1 ήταν υπερβολικά απλό σαν σενάριο.
Κοινώς δεν έπαθα την πλάκα μου.
Πάντως επειδή έχω πολύ ελεύθερο χρόνο πλέον, ψήνομαι να πάρω την έκδοση της Μικρός Ήρως ώστε να διαβάσω και το 4 που το έχω αδιάβαστο.
Πάντως @Manitou υπάρχει κι άλλο θέμα με Μπλάκσαντ κι είχαμε κάνει αρκετή κουβέντα εκεί.
Ρίξε μια ματιά αν θες :)

Πωωωω δεν το πήρα είδηση. Πολύ σε ευχαριστώ. Θα το ξεψαχνισω. Το 4 είναι φοβερή ιστορία. Σε μπερδεύει λίγο αλλά έχει φοβερό μπρος πίσω και αποκαλύψεις κάθε λίγο και λιγάκι.

• Like 2

To τσίμπησα τελικά, μαζί με κάποια ακόμα κόμικς.
Είπα να μην πάρω το Dr Strange απ΄τη συλλογή Marvel της Hachette και να πάρω ένα BD μιας και είχα καιρό να πάρω γαλλοβελγικό.

Για να δούμε τι θα δούμε.
Οι ιστορίες ξέρω εκ των προτέρων ότι θα με ικανοποιήσουν μεν, δεν θα με συναρπάσουν δε.
Είμαι όμως περίεργος να δω πως φαίνεται το σχέδιο σε έντυπη μορφή, έστω και σε μικρότερες διαστάσεις απ΄το κανονικό.
Τα προηγούμενα Μπλάκσαντ τα διάβασα ψηφιακά. Όσο να ΄ναι στο χαρτί είναι άλλη αίσθηση (καλύτερη εννοείται).

btw στο comicstrip δίνουν αυτό το ΣΚ κουπονάκι έξτρα έκπτωσης 10% σε όλα τα κόμικς, ακόμα και σε νέες κυκλοφορίες :)

• Like 8
  • Thanks 1

Το διάβασα.
Χαζά χαζά εκτός απ΄τις 2 πρώτες ιστορίες που κάτι ψιλοθυμόμουν απ΄την προηγούμενη φορά, τις υπόλοιπες ήταν σαν να τις πρωτοδιάβαζα.
Την 4η έτσι κι αλλιώς πρώτη φορά τη διάβασα.

Λοιπόν. Δεν θα πω πολλά μιας κι έχω ξαναγράψει την άποψή μου για το Μπλάκσαντ.

Πανέμορφο σχέδιο, σεναριακά αρκετά καλό αλλά όχι αψεγάδιαστο.

Κάποιες σεναριακές ευκολίες(κυρίως στην 1η ιστορία), κάποια δυσνόητα σημεία, κάποιες τρυπούλες στην υπόθεση(πχ στο Αρκτικό Έθνος).

Ακόμα και η ξεπερασμένη θεματολογία σε κάποιες ιστορίες με έκαναν να ικανοποιηθώ αλλά να μην ενθουσιαστώ.
Σίγουρα πάντως πρόκειται για μια πολύ αξιόλογη και τίμια δουλειά. Απλά συνεχίζω να μη δικαιολογώ την τεράστια δημοφιλία του κόμικ.
Να το πω αλλιώς, μια χαρά είναι αλλά μπορώ άνετα να σκεφτώ 10 καλύτερα γαλλοβελγικά απ΄αυτό :)

Η έκδοση τίμια κι αυτή. Σίγουρα το μεγάλο μείον της είναι το μικρό μέγεθος.

Κατά τ΄άλλα όμως ok. Δεν μετάνιωσα που το αγόρασα.
Και μόνο λόγω της μεγάλης του δημοφιλίας αξίζει να βρίσκεται στη βιβλιοθήκη μου :)

Και μια βαθμολογία για κάθε ιστορία.

Κάπου Ανάμεσα Στις Σκιές: 7/10

Αρκτικό Έθνος: 8/10

Κόκκινη Ψυχή: 8/10

Μια Σιωπηλή Κόλαση: 7.5/10

Aμαρίλο: 7/10

• Like 7

Έλα ρε μόνο σε εμένα φάνηκε τόσο μα τόσο καλό? 

Ιδίως η τέταρτη ιστορία ήταν καταπληκτική με τα μπρος πίσω πέρα δώθε. 

Πάντως πιο μεγάλο σε μέγεθος θα ήταν πιο απολαυστικό. Και επίσης θα έπρεπε στους μυωπες να δίνουν δώρο μια λάμπα και ένα μεγεθυντικο φακό. Τόσο σκούρο και πυκνό...

:xm:

• Like 5

12 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Έλα ρε μόνο σε εμένα φάνηκε τόσο μα τόσο καλό?

Ίσα ίσα. Οι περισσότεροι το θεωρούν αριστούργημα.

Εγώ μάλλον είμαι η εξαίρεση.
Επαναλαμβάνω πάντως. Καλό είναι, μ΄άρεσε σε γενικές γραμμές.
Τα 8άρια ειδικά που έβαλα σε 2 ιστορίες είναι πολύ καλοί βαθμοί για τα δεδομένα μου.

Απλώς δεν το θεωρώ αριστούργημα :)

• Like 4