Μετάβαση στο περιεχόμενο

BLAST COMICS


mandos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
BLAST COMICS
Σενάριο/Kείμενα:
Διάφοροι
Σχέδιο:
Διάφοροι
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
2007
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό,Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
17.5 x 24.5
Σελίδες:
196
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-88366-7-9
Ονομαστική τιμή:
18 €

  • Member ID:  302
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  18
  • Reputation:   18
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6365 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

BlastComics_0001z.jpgBlast Comics 1.jpgBlastComics_0001.jpg

 

Official Site: gigantobooks/blastcomics

Review: comicdom.gr

 

Το 2007 κυκλοφόρησε το BLAST COMICS, ένα concept 192 α/μ σελίδων φτιαγμένο από τα χέρια ελλήνων αλλά και ξένων δημιουργών!

 

Έπεσε στα χέρια μου από φίλο που σκιτσάρισε μέσα σε αυτό, το διάβασα με την μια και μπορώ να πω ότι μου άρεσε!

Οι ιστορίες έχουν να κάνουν με... τι άλλο?... υπέρ-ήρωες! Όμως τέτοιους ήρωες μάλλον δεν έχετε ξανασυναντήσει. Ή για να το θέσω πιο σωστά, δεν τους έχετε συναντήσει όλους στο ίδιο βιβλίο, πόσο μάλλον να πολεμούν ο ένας πλάι στον άλλο!

 

Το concept (που δεν αναφέρεται πουθενά) είναι ότι η BLAST COMICS υπάρχει εδώ και 10 χρόνια και ότι αυτό το τεύχος είναι ένα best of. Πραγματικά διαβάζοντάς το κανένας μπορεί να πιστέψει κάτι τέτοιο.

 

Δεν ξέρω αν τα 18€ είναι πολλά για ένα κόμικ των 192 σελίδων, αλλά νομίζω ότι αξίζει υποστήριξης δεδομένου ότι είναι μια ελληνική προσπάθεια που τίποτα δεν έχει να ζηλέψει από αντίστοιχα κόμικ του εξωτερικού!

 

Παράθεση
Για μια δεκαετία η BLAST COMICS προσέφερε σε ένα κοινό διψασμένο για σουπερήρωες ό,τι πιο πρωτοπόρο είχε δει ο χώρος. Βασισμένη στο όραμα του ομογενή Steve Papas και έχοντας στο δυναμικό της τους πιο ταλαντούχους καλλιτέχνες, η BLAST έφτασε να εκδίδει ένα μεγάλο αριθμό τίτλων που διακρίνονταν για την ποιότητα και την πρωτοτυπία τους και να δώσει στον κόσμο ήρωες που ακόμα και σήμερα τους θυμόμαστε με συγκίνηση. Ο τόμος που κυκλοφορεί συλλέγει για πρώτη φορά κάποιες από τις πιο αξιομνημόνευτες ιστορίες της BLAST σε μια πολυτελή έκδοση, από το βραβευμένο τίτλο «Σουπερστάρ» και το κρυμμένο διαμάντι «Διεθνείς Μαχητές» μέχρι και το κόμικ-μεγαθήριο «Ολική Σύγκρουση».

Συμμετέχουν με κόμικς οι: Becky Cloonan, Μιχάλης Διαλυνάς, Γιώργος Δουτσιόπουλος, Ilker Gazioglu, Ηλίας Κυριαζής, Ozan Kucukusta, Coskun Κuzgun, Βασιλης Λώλος, Βασίλης Μπίμπας, Adam “Mochi” Munger, Σταύρος Ντίλιος, Γαβριήλ Παγώνης, Αντρέας Παναγιωτόπουλος, Τάσος Παπαϊωάννου, Steve Papas. Και με εικονογραφήσεις οι: Μahmud A. Asrar, Jon Cairns, Jacopo Camagni, Ross Campbell, Rodin Esquejo, Ashleigh “py” Firth, Δημήτρης Κάσδαγλης, John Powell, Blackstar Shabach, Michael Walton, Matt Wheldon.

192 ασπρόμαυρες σελίδες, στην καταπληκτική τιμή των 18 ευρώ. Γλώσσα: Ελληνικά.

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους: Lord Makro & Retroplaymo.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μια φανταστική δουλειά της Giganto ! Αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7117
  • Reputation:   26982
  • Achievement Points:  7452
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον! Δεν είχα ιδέα για την "Giganto Books" (πολύ περίεργο...)!! Ευχαριστώ για το info! :thanks:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26482
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Συστήνεται ανεπιφύλακτα στους φαν των υπερηρωϊκών κόμικς, και ειδικά της εποχής του Καμπανά!

 

Παραθέτω εξώφυλλο και οπισθόφυλλο σε μεγάλη ανάλυση και ας μετακινηθεί στην κατηγορία ">2000" :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6443 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το πήρα και εγώ από την έκθεση και το διάβασα άμεσα αφού είχα τις κατάλληλες συστάσεις (μην κοιτάτε που άργησα να γράψω τα σχόλια μου). Αν και αρχικά όταν το ξεφύλλισα λόγω του ότι είναι Α/Μ αλλά και των περίεργων χαρακτήρων που έχει με έκανε να έχω κάποιες αμφιβολίες σχετικά, τελικά το απόλαυσα και το ρούφηξα μονορούφι. Ευχάριστο, καλοσχεδιασμένες ιστορίες που αν και είναι αφενός από διαφορετικούς δημιουργούς, αφετέρου από επιλογή όπως αναφέρει μέσα από κάποια τεύχη, εμένα μου έδωσε την εντύπωση ότι ήταν με συνέχεια, χωρίς κενά λες και γράφτηκε εξαρχής για να έχει αυτή την μορφή. Όμορφο και ενδιαφέρον σύνολο γενικά, χαίρομαι που το έχω στην βιβλιοθήκη μου και φυσικά δεν μετάνιωσα καθόλου τα λεφτά που έδωσα για αυτό. Άντε βρε έχει και χάπυ έντινγκ για τους ευαίσθητους της παρέας. ;)

 

Πολύ καλό, αξίζει να το έχετε στην συλλογή σας. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28487
  • Reputation:   190234
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Το τσίμπησα στο comicon που είχε βγάλει εκείνη τη φοβερή προσφορά η Giganto και αγόραζες τα κόμικ της με τη ζυγαριά. Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Μολαταύτα υπήρχε κάτιτις μέσα του που με έκανε να το τελειώσω (είναι και μπόλικο πανάθεμά το).

 

Καμπόσο καιρό μετά, έπεσε στα χέρια μου ένα τομάκι με υπερηρωικά Καμπανά και ξαφνικά μου φλάσαρε. Είναι ένας πάρα πολύ καλός και πιστός φόρος τιμής στα κόμικ της Marvel όπως τα γνωρίσαμε μέσα από τον Καμπανά. Ήταν πασιφανές το τι "μιμούντουσαν", δεν είχα κατανοήσει όμως ότι δεν ήταν μόνο η κεντρική ιδέα που πήγαζε από εκεί, αλλά και ο τρόπος γραφής παρέπεμπε απ'ευθείας εκεί. Εάν λοιπόν είστε φαν εκείνων των κόμικ, του τρόπου γραφής στη Marvel τις δεκαετίες 60 (ειδικά) και 70, τότε είναι μια εξαιρετική πρόταση. Οι υπόλοιποι όμως νομίζω ότι δεν θα πιάσουν το πνεύμα και δεν θα το εκτιμήσουν/αποτιμήσουν σωστά.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Κάπου πήρε το αυτί μου, ότι μπορεί να παίξει κάτι παρόμοιο στο μέλον..... Είδωμεν....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3585
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6138 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Εάν λοιπόν είστε φαν εκείνων των κόμικ, του τρόπου γραφής στη Marvel τις δεκαετίες 60 (ειδικά) και 70, τότε είναι μια εξαιρετική πρόταση. Οι υπόλοιποι όμως νομίζω ότι δεν θα πιάσουν το πνεύμα και δεν θα το εκτιμήσουν/αποτιμήσουν σωστά.

 

:cheers5:

 

Το διάβασα και εγώ μετά από πολύ καιρό που το είχα αγοράσει!!!Μου βγαλε λίγο την πίστη ομολογώ μέχρι να το τελειώσω...Δεν τρελάθηκα τόσο πολύ και κάπου στα μισά είχα κουραστεί λιγάκι αλλά ευτυχώς προς το τέλος το πράγμα έπαιρνε μια πιο ενδιαφέρουσα τροπή και καταβρόχθισα τις επόμενες σελίδες με ευχαρίστηση!!!! :) Με τίποτα δεν λυπήθηκα σαφώς τα λεφτά που έδωσα (σε προσφορά) για τόσες σελίδες!!Ίσως να φταίει και ότι σαν νεότερος δεν έχω διαβάσει και πολύ Καμπανά για να το δω με τη σωστή ματιά όπως αναφέρει και ο GERM!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6053
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πολύ όμορφη δουλειά και εξαιρετική έκδοση. Αν και δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα με τα σενάρια των ιστοριών, το concept ήταν εξαιρετικό και άψογα εκτελεσμένο. Όσοι μεγαλώσαμε με 70s και 80s κόμικς της Marvel, έχουμε κάθε λόγο να χαμογελούμε ευτυχισμένοι.... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το πρώτο πράγμα που αγόρασα από το φετινό Comicdom! :D Το είχαν 1 ευρώ και δεν μπορούσα να πω όχι. :P Πάντως, αποπνέει αίσθηση Καμπανά και Marvel προηγούμενων δεκαετιών. Από τις ιστορίες, ένα μέρος των καρέ και τα origins των χαρακτήρων μέχρι την στήλη αλληλογραφίας και τα αφιερώματα σε χαρακτήρες!

 

Το ζουμί όμως είναι η ποιότητα των ιστοριών. Και σίγουρα υπάρχει ζουμί! :mafia: Όλες οι ιστορίες είναι άνω του μετρίου. Καλύτερες ίσως είναι ο Δαυλός, το Ξύπνημα του Izakuchi, ο Πινόκιο, το Πάνθεον και η Ολική Σύγκρουση. Ειδικά ο Κυριαζής κάνει παπάδες σε αυτή την συλλογή. Οι πιο action-packed ιστορίες είναι δικές του.

 

Και μ'άρεσε το γεγονός ότι τεύχος προς τεύχος έμπαινε ένα μικρό λιθαράκι στην ολοκλήρωση του προλόγου της Ολικής Σύγκρουσης. Βέβαια αυτό γινόταν κάπως άγαρμπα και δεν ξέρω αν το έκαναν και αυτό επιτηδευμένα, για να θυμίζει old-school Marvel ή απλά επειδή έτσι προέκυψε.

 

Τέλος, να πω πως έχει χτιστεί ένας ολόκληρος κόσμος γύρω από τους ψεύτικους χαρακτήρες της Blast Comics. Μόλις 10 χρόνια ιστοριών και τους βαραίνει το continuity. :P:spidey_yeah_that:

 

Θα ήθελα να δω μια συνέχεια. Ίσως με κάποιες από τις ιστορίες που αναφέρονται στην Αλληλογραφία ή στα Editor's Notes του "Steve Papas", ομογενή που έχτισε από το μηδέν το σύμπαν της Blast Comics (αλά Stan Lee). Από τις καλύτερες ελληνικές εκδόσεις! :div:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23405
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2503
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ηταν must στο φετινο con ! 1ευρω! 1ευρω για αυτο το τετραπαχο κομικ !!! ΠΑΡΑΔEΙΣΟΣ !

 

 

για απορρητους λογους το αγορασα 5 φορες !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5647 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ένα ευρώ;;; Κορόιδο σε έπιασαν... Εγώ το πήρα 0.50 :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23405
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2503
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ATΙ

ΜΗ ΖΩΗ !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4810 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ηταν must στο φετινο con ! 1ευρω! 1ευρω για αυτο το τετραπαχο κομικ !!! ΠΑΡΑΔEΙΣΟΣ !

 

 

για απορρητους λογους το αγορασα 5 φορες !

1€??????? σου εχει μεινει κανενα; δινω 2 (100% κερδος) :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6443 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Όποιος δεν το έχει πάρει, είναι ευκαιρία να το τσιμπήσει και φέτος από τον πάγκο της Giganto. 1€ στο Happy Hour, είναι κλοπή και ειλικρινά πρέπει να τους πει κάποιος να το δίνουν σε καλύτερη τιμή (και δεν εννοώ πιο χαμηλά, έτσι;). Είναι κρίμα, γιατί πέραν του προφανές (μέγεθος και ποιότητα) είναι πιστεύω και πολύ καλό το περιεχόμενο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από τα 18€ σε έξι-επτά χρόνια έπεσε στο 1€. Απόδειξη ότι στο χώρο αυτό όσο περισσότερη υπομονή έχεις τόσο περισσότερο κέρδος έχεις. Και τι άλλο μας λέει η εκδοτική. Ότι πρέπει να είσαι τελείως καμμένος για να ξανααγοράσεις καινούριο κόμικ τους. Ας το να παλιώσει λίγο να πάει στο ευρουλάκι!  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104523
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Μια φανταστική δουλειά της Giganto ! Αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω.

 

 

Σκεφτείτε ότι αυτό γράφτηκε όταν είχε 18€!!!!!!

 

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Από τα 18€ σε έξι-επτά χρόνια έπεσε στο 1€. Απόδειξη ότι στο χώρο αυτό όσο περισσότερη υπομονή έχεις τόσο περισσότερο κέρδος έχεις. Και τι άλλο μας λέει η εκδοτική. Ότι πρέπει να είσαι τελείως καμμένος για να ξανααγοράσεις καινούριο κόμικ τους. Ας το να παλιώσει λίγο να πάει στο ευρουλάκι!

Αυτό το χόμπι θέλει υπομονή, αλλά τέτοιες κινήσεις δεν προβλέπονται με τίποτα. Νομιζω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Και όλα αυτά ενώ η Anubis έκανε μαζικές εκπτώσεις και ενώ η Jemma οργάνωσε τριήμερο με -50% έκπτωση (χωρίς να μετράμε την περίοδο του ενός μήνα περίπου που έκλεινε το δεύτερο κατάστημα και είχε και εκεί εκπτώσεις). 

 

Νομίζω ότι τέτοια φαινόμενα θα γίνουν πιο συχνά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

256px-Crysis_Cover.jpg

 

 

 :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ωχ, και έχει και δύο συνέχειες...... :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5464 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Από τη μια είναι καλό να γίνονται εκπτώσεις προσφορές για να μπορούμε να προμηθευόμαστε και να τσεκάρουμε πολλά και διαφορετικά κόμικς αλλά από την άλλη αν συνεχιστεί για πολύ καιρό αυτή η κατάσταση θα αποκτήσουν πρόβλημα οι εκδοτικές και μετά πάπαλα τα κόμικς... 

 

Πάντως βλέπω και αδικαιολόγητες τιμές στις καινούριες πληροφορίες κυκλοφορίες και δεν ξέρω πόσο βοηθάει την κατάσταση αυτό... Και να θέλει κάποιος να στηρίξει ελληνικές εκδοτικές και Έλληνες δημιουργούς πόσα τεύχη 20 σελίδων αντέχει πλέον να πάρει στα 5,5 ευρώ το καθένα;  :(

Επεξεργασία από saveapenguin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85719
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Όποιος δεν το έχει πάρει, είναι ευκαιρία να το τσιμπήσει και φέτος από τον πάγκο της Giganto. 1€ στο Happy Hour, είναι κλοπή και ειλικρινά πρέπει να τους πει κάποιος να το δίνουν σε καλύτερη τιμή (και δεν εννοώ πιο χαμηλά, έτσι;). Είναι κρίμα, γιατί πέραν του προφανές (μέγεθος και ποιότητα) είναι πιστεύω και πολύ καλό το περιεχόμενο.

Εχει καταντήσει βαρετό αλλά θα το γράψω κι εδώ .

Κατόπιν της προτροπής σου :lol: :lol:  πήρα τα HeHe #1 , Blast και Ταξής με ένα euro έκαστο !!!! Πραγματικά για το Blast είναι απίστευτη τιμή και τους το είπα  οτι είναι σα να τους κλέβουμε !!!Μου απάντησαν οτι είναι παλιά κυκλοφορία της Giganto και οτι τώρα πια προσανατολίζονται σε νεα πράγματα στο χώρο των κομικ οπότε δεν έχουν πρόβλημα......

 

Από τη μια είναι καλό να γίνονται εκπτώσεις προσφορές για να μπορούμε να προμηθευόμαστε και να τσεκάρουμε πολλά και διαφορετικά κόμικς αλλά από την άλλη αν συνεχιστεί για πολύ καιρό αυτή η κατάσταση θα αποκτήσουν πρόβλημα οι εκδοτικές και μετά πάπαλα τα κόμικς... 

 

Πάντως βλέπω και αδικαιολόγητες τιμές στις καινούριες πληροφορίες και δεν ξέρω πόσο βοηθάει την κατάσταση αυτό... Και να θέλει κάποιος να στηρίξει ελληνικές εκδοτικές και Έλληνες δημιουργούς πόσα τεύχη 20 σελίδων αντέχει πλέον να πάρει στα 5,5 ευρώ το καθένα;  :(

Πόσο δίκιο έχεις !!!!!!! :best: :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6443 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ότι και να λέμε το 1€ είναι ανεξήγητα χαμηλή τιμή για το συγκεκριμένο κόμικ, τόσο από άποψη μεγέθους όσο και περιεχομένου. Για άλλα ναι μπορώ να το δικαιολογήσω, αλλά για το συγκεκριμένο όχι και σίγουρα δεν είναι κάτι που και υπομονή να έχεις θα περίμενες ποτέ ότι θα μπορούσε να φτάσει εκεί κάτω. Ούτε στα μεταχειρισμένα ένα πράγμα (βασικά βάζω στοίχημα ότι εκεί θα το βρείτε πολύ πιο ακριβά), αλλά ακόμη και έτσι το πήρατε; Το διαβάσατε; Σας άρεσε; Δεν βλέπω σχόλια για το περιεχόμενο και αυτό είναι ακόμη πιο μεγάλο κρίμα από την τιμή του. Βεβαίως δημιουργεί ένα - ίσως κακό - προηγούμενο για την εκδοτική που το ανέφερε πολύ εύστοχα και χωρίς πολλά πολλά ο φίλος bonadrug, από την άλλη δεν μπορώ να ξέρω το πως και τα γιατί. Όπως και να έχει είναι μοναδική ευκαιρία και να το πάρετε όσοι δεν το έχετε, δεν νομίζω ότι θα το μετανιώσετε.

 

Από την άλλη κρίση - κρίση, αλλά οι εκδοτικές είχαν πολλά να παρουσιάσουν σε μικρό διάστημα και προφανώς δεν φτάνουν τα χρήματα μας. Προσωπικά τσίμπησα κυρίως προσφορές και παλιά που δεν είχα και τα είχα σταμπάρει, πήρα μάτι και όλα τα καινούργια και έχω ήδη στο μυαλό μου αυτά που μου γυάλισαν τα οποία θα ενταχθούν σταδιακά και με ρέγουλα στο πρόγραμμα. Δεν λέω ότι θα τα πάρω όλα, δεν μου άρεσαν όλα, είναι όμως κάποια που όπως είπα μου γυάλισαν και εντάξει όσο μπορώ για αρκετά από αυτά θα επιδιώξω να τα πάρω κι ας μην περιμένω κάποια εξωφρενικά καλή προσφορά. Η ποσότητα των νέων κόμικς, είναι το φαινόμενο προφανώς ότι όλοι επενδύουν σε αυτή την έκθεση - εκδήλωση και μαζεύουν όλο τους το υλικό για να το παρουσιάσουν, ενώ την υπόλοιπη χρονιά είναι πιο ισορροπημένα (έως νεκρά μην πω) τα πράγματα. Δεν τους αδικώ, δύσκολα θα φτάσουν ίσως τα κόμικς τους σε τόσο πολύ κόσμο με το λιγότερο δυνατό κόστος διαφήμισης.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6401
  • Reputation:   63312
  • Achievement Points:  6465
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν και δεν το ξέρω το Blast, το λοογικότερο δεν είναι να τους ξέμεινε ένα πολύ μεγάλο στοκ το οποίο προσπαθούν να διώξουν;

 

Θέλω να πω ότι 5-6 χρόνια μετά την κυκλοφορία του, αν είχανε τυπώσει κάναδυο χιλιάδες κομμάτια (μάλλον τα μισά), πουλήσανε καμιά 500-600-700 (μάλλον ούτε τα μισά), εξαντλήθηκε το αγοραστικό κοινό τι να τα κάνουν τα υπόλοιπα; Όπως συμβαίνει και με τα βιβλία: δεν συμφέρει η αποθήκευση. Ή τα κάνεις χαρτοπολτό ή τα σκοτώνεις ώστε να αδειάσεις χώρο, να πάρεις πέντε δραχμές και να κάνεις και λίγο διαφήμιση.

 

Δεν είναι τυχαίο ότι πλέον τα ανεξάρτητα κόμικς βγαίνουν σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων:

Καλύπτεται η ζήτηση, δεν ξεμένει στοκ, θεωρούνται και καλά πιο συλλεκτικά και είναι και ακριβότερα.

 

:holidays2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85719
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

"Το διαβάσατε; Σας άρεσε; Δεν βλέπω σχόλια για το περιεχόμενο και αυτό είναι ακόμη πιο μεγάλο κρίμα από την τιμή του."

 

Σιγά Yoshi πρίν μια ώρα το πήραμε !!!! Παντως με μια κλεφτή ματιά φαίνεται ενδιαφέρον . :Book:

 

Ο bonadrug είναι ο saveapenguin σωστά ??

 

Πάντως από την κουβέντα που είχα με τον άνθρωπο της Giganto νομίζω οτι ο tik έχει δίκιο στην τοποθέτησή του .

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

θελω blast :(

 

 

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95046
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το είχα πάρει στο τελευταίο Comicdom και το είχα βάλει στην λίστα με τα αδιάβαστα μέχρι τώρα...!

Να πω την αλήθεια δεν μου είχε γεμίσει πολύ το μάτι και δεν είχα διαβάσει το θέμα αυτό,αλλά το πήρα λόγω της κουβέντας περί "συλλεκτικότητας" που άκουγα στον πάγκο τής Giganto και φυσικά τής ξεδιάντροπης τιμής του 1€...!

Το διάβασα λοιπόν την προηγούμενη εβδομάδα και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά...!

Βρήκα αρκετά πρωτότυπη την προσπάθεια δημιουργίας διάφορων υπερηρώων στα χνάρια των ηρώων τής Marvel και της DC και μάλιστα με την συμμετοχή και Ελλήνων δημιουργών ...!

Μερικοί ήρωες μάλιστα πιστεύω ότι θα μπορούσαν να σταθούν ισάξια με πολλούς από τους πρωτοκλασσάτους Αμερικάνους...!

Οι ιστορίες που ξεχώρισα ήταν οι εξής :

 

  • Το ξύπνημα του Ikazuchi
  • Η γέννηση του Σούπερσταρ (αν και μεγάλη αντιγραφή με τον Σούπερμαν :P)
  • Η ημέρα τής κρίσης
  • Πινόκιο (πανέξυπνο σενάριο)
  • Πάνθεον # 49
  • Τα μυστικά τού Σπαρτιάτη
  • Ολική σύγκρουση

Γενικά πρόκειται για ένα πολύ ωραίο κόμικ που αξίζει να το διαβάσετε...! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το τελείωσα πριν λίγο. Το βρήκα εξαιρετικό, τόσο σε επίπεδο σκίτσου (καμία ιστορία δε μου φάνηκε κακοσχεδιασμένη), αλλά κυρίως σε επίπεδο ιστοριών. Το concept και το origin των περισσοτέρων ηρώων είναι πολύ πρωτότυπο, ιδιαίτερα του Πινόκιο ( :respect: ), της Μεταβολίκ και της Ικαζούτσι. Μπορεί να φανεί ιερόσυλο αυτό που θα πω, αλλά αν ήταν και οι αμερικανικοί υπερήρωες έτσι, θα διάβαζα πολύ περισσότερο αμερικανικά κόμικς. Είναι ένας ελληνικός τόμος που αξίζει όσο λίγοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Περιμενε στις στοιβες με τα αδιαβαστα απο το Comicdom του 2012 ή του 2013  :P

 

Να πω την αληθεια μου, πιστευα πως θα ειναι αλλο ενα απο αυτα τα κομικ, που μετα την πρωτη

αναγνωση πανε αμεσως στις προσφορες μου, λιγο το υπερηρωικο κονσεπτ, λιγο το εξωφυλλο 

που λογω Κυριαζη μου ξινιζε, καταλαβαινετε... τελικα εκανα μεγα λαθος!

Το απολαυσα μεχρι δακρυων, γελασα πολλες φορες και νομιζω πως ειναι μια απο τις καλυτερες

παρωδιες υπερηρωικων κομικ που εχω διαβασει, χωρις παρ' ολα αυτα να ειναι αμιγως παρωδια.

 

Ολες οι ιστοριες ειναι σε καλο επιπεδο, ειναι δουλεμενες και αυτο φαινεται, αυτο ομως που βγαζει ματια,

ειναι το σχεδιο στην ιστορια του Ικαζουτσι, αν το παρω χρονολογικα απο τα κομικ του που εχω διαβασει, 

σε αυτη την ιστορια φαινεται ποσο ΜΕΓΑΛΟΣ σχεδιαστης θα γινει εγινε ο Μιχαλης Διαλυνας  :respect:  :respect:

 

Δεν ξερω που θα το βρειτε, παντως το δικο μου αντιτυπο θα μεινει εδω τελικα, φυσικα προτινεται!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.