Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  443
  • Reputation:   2500
  • Achievement Points:  446
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πάντως πολύ φιλόδοξη αυτή η προσπάθεια της radnet σε μια εποχή που πιστεύω ότι υπάρχει και κάποιος κορεσμός. Θα συμφωνήσω με τον @ Guts μια συλλογή με τις καλύτερες ιστορίες αυτών των δεκαετιών (60,70) ίσως είχε καλύτερη τύχη. Μακάρι να συμβεί κάτι αντίστοιχο με το σύμπαν της DC όπου θα βγαίνουν οι καλύτερες ιστορίες ανά δεκαετία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1763
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

6 ώρες πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

 

Green Lantern: Gerard Jones-Ron marz Era                Καλό στην αρχή, γελοία κωμωδία στη μέση κακό το κομμάτι του Marz

 

Υποκειμενικά πάντα  παρα πολύ καλο  στην αρχή, το χανει στο έτσι κ ετσι στη μεση .........δε περιμένεις; να σου πω τη γνώμη για το run του marz  φαντάζομαι  :lol: 

 να προσθέσω κ τα superman by byrne κ supergirl by Peter david

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13787
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

6 ώρες πριν, jimakoszs97 είπε:

Συγκρίνετε εδώ και εδώ (σελίδα-σελίδα) πόσο πιο ωραία φαίνονται τα παλιά κόμικς με καινούργιους χρωματισμούς.

Eγω μια φορά προτιμώ το αριστερά σχέδιο ,το παλιό δηλαδή αν κατάλαβα σωστά. Το δεξιά μου ξενίζει στο μάτι. Σαν επιτηδευμένο μου κάνει, δε ξέρω.

Η Ραντετ μια χαρά χρωματισμούς είχε,νομίζω απο τα Masterworks είναι αν δεν κάνω λάθος. Αν εξαιρέσουμε κάποια μεγάλα ασπρόμαυρα δισέλιδα των Fantastic Four που μας είπε ο @ theforce  ότι έχουν λάθος ένταση στο μαύρο χρώμα, ούτε που θα τα έδινα σημασία.

 

6 ώρες πριν, jimakoszs97 είπε:

Αλλά τα εξώφυλλα της κλασικής συλλογής ήταν κάπως αποκρουστικά για εμένα.

:wow:

Μόνο σε εμένα άρεσαν τελικά ; :lol:

Το θεώρησα εξυπνα εμπνευσμένο που είχαν εξώφυλλο την 1η σελίδα μιας εκ των ιστοριών. Βέβαια αν και οι 5 ιστορίες είχαν "περιεργες" και "μη εξωφυλλικά εμπορικές" σελίδες , βάζανε ότι τους άρεσε περισσότερο. Πέρα απο καποια των FF που ήταν (αναγκαστικά) απογοητευτικά δεν είχα κάποιο παράπονο.  :) Έτσι πως τα φέρνω στο νου ,θα έλεγα του Thor ηταν τα πιο "πιασάρικα" και μου αρεσαν περισσότερο.

 

7 ώρες πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Αυτό αλλιώς εγώ ως φαν των  Αμερικάνικων Superhero comics όλα τα διαβάζω το θέμα είναι τι μπορεί να πουλήσει .... (spoiler alert Τίποτα )

 

Προφέσορα και εγώ όλα τα διάβαζα όσα παρατέθηκαν παραπάνω ,αλλά με την συνθήκη να μου τα δώσουν να τα διαβάσω. Ούτε χώρο να τα στοκάρω όλα αυτα έχω ούτε καίγομαι να τα αγοράσω. Αλλά αν μου τα δώσει ένας να τα διαβάσω, θα τα διαλούσα ! Όσες σελίδες και αν ειναι το καθένα. Αρκεί να μαρέσει φυσικά.

Μετά αν μου άρεσαν οπως έγινε με την SEC, εύκολα κολλούσα. 

 

 

6 ώρες πριν, Guts είπε:

Ας μας δώσουν τις καλύτερες ιστορίες απο δεκαετία 70 και μετά, και ας επικεντρωθούν περισσότερο σε ιστορίες Batman και Superman!

Ο Μπατμαν αμα είναι οπως τα καρτουν των 90ς παιζει να ναι υπεργαμάτος (δεν εχω διαβάσει σελίδα). Ο Σουπερμαν δε ξερω ποτέ δε μου αρεσε. Ο πιο ντεκαβλέ υπερηρωας για μενα, ξενερώνω και μόνο που τον κοιτάω. Προτιμώ τον Φλας.

 

 

Χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η SEC και ενώ έχουμε αλλα 10 ακόμα, νιώθω ήδη μια στέρηση. Ενα ξενέρωμα. :(

Ας ελπίσουμε να βγει ο #1 Σεπτεμβριο και να παει καλά να ανανεωθουμε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ ManaLeak13  τα καλά κόμικς Batman είναι απο δεκαετία 80 και μετά, και είναι πολύ καλύτερα απο τα καρτούν των 90s.

Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει κάποιο απο τα παρακάτω...

 

1)The Dark Knight Returns

2)The Long Halloween

3)Year One

4)Killing Joke

5)The Man Who Laughs (Ο γελαστός άνδρας)

 

Υπάρχουν και άλλες πολύ καλές ιστορίες, αλλά αυτά τα 5 είναι must, και δεν χρειάζεται να έχεις διαβάσει κάτι άλλο πρίν...λειτουργούν τελείως αυτόνομα!

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13787
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, Guts είπε:

τα καλά κόμικς Batman είναι απο δεκαετία 80 και μετά, και είναι πολύ καλύτερα απο τα καρτούν των 90s.

 

Ναι κανε μου τέτοια τωρα, βάλε μου ιδέες :lol:

 

Πριν από 1 ώρα, Guts είπε:

1)The Dark Knight Returns

2)The Long Halloween

3)Year One

4)Killing Joke

5)Ο γελαστός άνδρας

 

Λιγο που τα χα ψαξει προς χριστουγεννα, ειχα ξεχωρισει το The Long Halloween. Και σεναριακα απο τις κριτηκές και απο αποψη σχεδιου.

Ξερεις τα μοντερνα δε τα μπορώ. Καποια στιγμη, ειδικα οταν θα εχουμε διαστημα χωρις μαρβελ στα χερια μας, θα μπω στο τρυπακι να παρω κατι απο DC.

 

Flash απο Jeff Jones εχω δει το προτείνουν πολλοι αμερικανοι στο Youtube. 

Green Lantern,Wonder Woman,Aquaman,JLA δε ξερω και τι αλλο υπαρχει, οπως ειπα κ πανω,μονο αμα μου δωσει καποιος να διαβασω. Να αγορασω (ή μαλλον να χρυσοπληρώσω) την Οξυ και την Anubis δε παιζει.

 

Παει, εμεις θελουμε ειδικό δωματιο 20+τετραγωνικών αποκλειστικα με βιβλιοθηκες και συρταρια για τα κομικς. Και στη μεση την πολυθρόνα που ειχαν ο Joey και ο Chandler. Θωρακισμενο με μονωση για υγρασια με πορτα μονιμα κλειδωμένη και που θα ανοιγει μονο με το δαχτυλικό μας αποτυπωμα ή σκανάρωντας τον αμφιβληστροειδή !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Long Halloween δυστυχώς υπάρχει μόνο στα Αγγλικά, αλλά είναι απ'τα καλύτερα υπερηρωικά κόμικς ever!

To Dark Knight και το Year One δεν τα λές μοντέρνα σχέδια....το πρώτο είναι χύμα - αλητεία του Frank Miller και το δεύτερο έχει noir ατμόσφαιρα

με μια ρετρό αισθητική υπέροχα δοσμένη.

 

Το δίδυμο Miller - Mazzuchelli εκτός απ'το Year One έχουν κάνει και το Daredevil: Born Again επίσης κομικσάρα μεγάλη στο ίδιο ύφος με το Year One.

 

Κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και πάρε κάποιο απ'αυτά που αναφέρω....ξεκίνα απ'το Dark Knight και θα δείς...το επίπεδο γραφής είναι στο ταβάνι!:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έστειλα κι εγώ μήνυμα στη Radnet και πήρα την ίδια απάντηση. Με πρόλαβαν οι φίλοι εδώ άρα δεν έχει νόημα να την επικολλήσω. 

 

Ο λόγος που με λυπεί επειδή δεν συνεχίζεται η σειρά είναι ότι παραλίγο να μπαίναμε στην χρυσή εποχή των 70's. Μετά ας κοβόταν. Μεγάλη απώλεια. 

Ωστόσο μην αποκλείετε να αναλάβει κάποια άλλη εταιρεία την συνέχισή της. Προφανώς η Radnet δεν θα αποκάλυπτε κάτι τέτοιο. 

Το αρνητικό σημείο είναι η επανέκδοση που εκεί δυσκολεύει λίγο την σκέψη μου. Θα έχει η Radnet τα δικαιώματα μέχρι να ολοκληρωθεί. 

 

Σχετικά με την DC πολύ θα ήθελα να υπάρξει μια ανάλογη σειρά όπως της Hachette. Και πολλοί υποτιμούν λανθασμένα τους ήρωες του DCU. Μια τέτοια σειρά θα έδινε την ευκαιρία να μάθουμε την ζωή πολλών ενδιαφέροντων υπερηρώων όπως  ο Cyborg, o Blue Beetle, ο Atom ή ο Dr Fate(δεν συζητάω για τους πολύ δημοφιλείς). 

 

Δυστυχώς την σημερινή εποχή που κυριαρχείται από την tv οι πιο νεαροί προτιμούν να δουν τηλεοπτικά μια σειρά της Marvel παρά να διαβάσουν το κόμικ που είναι η πηγή. Εξαιτίας αυτού οι σειρές κόμικ δεν θα επιβιώνουν. 

 

 

Επεξεργασία από ajuli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23674
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  64
  • Reputation:   437
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4550 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Για να καταλαβετε τα μεγεθη τις δεκαετιες του 60 και του 70 τα δημοφιλη περιοδικα Μικυ Μαους-Ποπαυ-Τιραμολα-Σεραφινο-Μπλεκ-Αγορι πουλαγαν περιπου 70 χιλιαδες ο καθε τιτλος κεθε εβδομαδα ενω στην δεκαετια του 80 που αυξηθηκε το τιραζ πουλαγαν περιπου 130 χιλιαδες.Η Radnet πουλαγε περιπου 4000 αντιτυπα απο Σπαιντερμαν,Fantastic Four,Avengers,XMEN και περιπου απο 2000 αντιτυπα οι αλλοι τιτλοι....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13787
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

5 ώρες πριν, beyonder45 είπε:

Η Radnet πουλαγε περιπου 4000 αντιτυπα απο Σπαιντερμαν,Fantastic Four,Avengers,XMEN και περιπου απο 2000 αντιτυπα οι αλλοι τιτλοι....

Στα νούμερα αυτά συνυπολογίζουμε και τις συνδρομές μέσα, σωστά; Καλά ακούγονται, θεωρητικά τουλάχιστον. 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο η Λουπα δεν επιτρέπει να συνεχίσουμε έστω με αυτούς τους 4 που πουλάνε περισσότερο... 

Ή να πουν, παιδιά λειτουργούμε αποκλειστικά και μόνο με συνδρομές για όσους τα θέλουν όλα και τους 4 που ανέφερες να βγαίνουν και στα περίπτερα σε μεγαλύτερο τιράζ. 

Σας δίνουμε περιθώριο ένα διάστημα ξέρω γω ένα εναμιση μήνα, να δηλώσετε συνδρομή για να ξεκινήσουμε τις διαδικασίες μετάφρασης, καταγραφής κλπ. 

 

Ή είναι τόσο πολύπλοκα τα πράγματα ή είναι πολύ ευκολα και δεν μπορούν να σκεφτούν 2 3 απλές λυσεις.

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  538
  • Reputation:   5640
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 10/7/2023 στο 9:45 ΜΜ, hudson είπε:

Κρίμα...:(

 

Θέλω τόσα πολλά να γράψω, αλλά....

Θα ρωτήσω μόνο το το εξής:

Είπαν κάτι για DC;;;:thinking::lol:

Εδώ ο κόσμος χάνεται και οι Detective Comicsοφιλοι χτενίζονται. :P:lol:

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  538
  • Reputation:   5640
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

21 ώρες πριν, ajuli είπε:

Ο λόγος που με λυπεί επειδή δεν συνεχίζεται η σειρά είναι ότι παραλίγο να μπαίναμε στην χρυσή εποχή των 70's. Μετά ας κοβόταν. Μεγάλη απώλεια. 

Ωστόσο μην αποκλείετε να αναλάβει κάποια άλλη εταιρεία την συνέχισή της. Προφανώς η Radnet δεν θα αποκάλυπτε κάτι τέτοιο. 

Το αρνητικό σημείο είναι η επανέκδοση που εκεί δυσκολεύει λίγο την σκέψη μου. Θα έχει η Radnet τα δικαιώματα μέχρι να ολοκληρωθεί. 

 

Θα συμφωνήσω με 70s όμως ολόκληρη τη δεκαετία, που σημαίνει 350 τόμοι όπως στην Ιταλία. Τα δικαιώματα θα τα κρατήσει η Radnet, σύμφωνα με τα λεγόμενα της εταιρείας, σε απάντηση της σε φίλο στο fb:

Screenshot_2023-07-14-16-37-25-028_com.facebook.katana.thumb.jpg.afaf12e759bf127178202785abbceae3.jpg

Επομένως η Radnet προχώρα σε επανακυκλοφορία της SEC με την ολοκλήρωση της (Δεκέμβριο;) και ίσως τον Σεπτέμβριο του 2024 (ή αρχές 2025) να αποφασίσει την έκδοση και κυκλοφορία μιας καινούριας συλλογής (Marvel ή DC). Πολλά θα εξαρτηθούν από την ολοκλήρωση ή μη της συλλογής της Hachette. Αν έχουμε επέκταση, το πιο πιθανό να πάμε για συλλογή DC με περιορισμένο τιράζ και αριθμό τόμων. Ίδωμεν... 

 

Υ. Γ 1. Οποιαδήποτε συλλογή πουλάει καλά στα πρώτα τεύχη, γιατί ως Έλληνες αρχικά ενθουσιαζόμαστε υπέρμετρα πολλές φορές, όμως η συνέχεια δεν είναι ανάλογη. 

Υ. Γ 2. Το όλο θέμα γίνεται χειρότερο από τις εταιρείες παραγωγής, με την προσφορά γνωριμίας του πρώτου και ίσως του δεύτερου τεύχους, με αποτέλεσμα τρέχουμε :obelix:να αγοράσουμε το Νο1 comic, πένα, πέτρα, κράνος, φιγούρα κλπ. χωρίς ουσιαστικά να μας ενδιαφέρει η συλλογή. 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13787
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

55 λεπτά πριν, karolos79 είπε:

Τα δικαιώματα θα τα κρατήσει η Radnet, σύμφωνα με τα λεγόμενα της εταιρείας, σε απάντηση της σε φίλο στο fb:

Όχι σε όποιον και όποιον :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1125 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

2 ώρες πριν, karolos79 είπε:

Θα συμφωνήσω με 70s όμως ολόκληρη τη δεκαετία, που σημαίνει 350 τόμοι όπως στην Ιταλία. Τα δικαιώματα θα τα κρατήσει η Radnet, σύμφωνα με τα λεγόμενα της εταιρείας, σε απάντηση της σε φίλο στο fb:

Screenshot_2023-07-14-16-37-25-028_com.facebook.katana.thumb.jpg.afaf12e759bf127178202785abbceae3.jpg

Επομένως η Radnet προχώρα σε επανακυκλοφορία της SEC με την ολοκλήρωση της (Δεκέμβριο;) και ίσως τον Σεπτέμβριο του 2024 (ή αρχές 2025) να αποφασίσει την έκδοση και κυκλοφορία μιας καινούριας συλλογής (Marvel ή DC). Πολλά θα εξαρτηθούν από την ολοκλήρωση ή μη της συλλογής της Hachette. Αν έχουμε επέκταση, το πιο πιθανό να πάμε για συλλογή DC με περιορισμένο τιράζ και αριθμό τόμων. Ίδωμεν... 

 

Υ. Γ 1. Οποιαδήποτε συλλογή πουλάει καλά στα πρώτα τεύχη, γιατί ως Έλληνες αρχικά ενθουσιαζόμαστε υπέρμετρα πολλές φορές, όμως η συνέχεια δεν είναι ανάλογη. 

Υ. Γ 2. Το όλο θέμα γίνεται χειρότερο από τις εταιρείες παραγωγής, με την προσφορά γνωριμίας του πρώτου και ίσως του δεύτερου τεύχους, με αποτέλεσμα τρέχουμε :obelix:να αγοράσουμε το Νο1 comic, πένα, πέτρα, κράνος, φιγούρα κλπ. χωρίς ουσιαστικά να μας ενδιαφέρει η συλλογή. 

Η επανέκδοση πότε θα αρχίσει βρε παιδιά γιατί έχω χάσει το μπούσουλα με τις εξελίξεις τελευταία :thinking:

Επεξεργασία από Black Panther
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  538
  • Reputation:   5640
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, Black Panther είπε:

Η επανέκδοση πότε θα αρχίσει βρε παιδιά γιατί έχω χάσει το μπούσουλα με τις εξελίξεις τελευταία :thinking:

Και ποιος δεν τον έχει χάσει. :D

Πιθανολογείται μετά την κυκλοφορία του 90ου τόμου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μεγάλο λάθος η διακοπή της σειράς από τη Radnet. Αυτή η σειρά είχε αποκλειστικό κοινό που απλώς θα χαθεί, δεν πρόκειται να αγοράσει κάτι άλλο στη θέση της. Θα επανέλθουν μόνο αν κάποια στιγμή συνεχιστεί...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

44 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Μεγάλο λάθος η διακοπή της σειράς από τη Radnet. Αυτή η σειρά είχε αποκλειστικό κοινό που απλώς θα χαθεί, δεν πρόκειται να αγοράσει κάτι άλλο στη θέση της. Θα επανέλθουν μόνο αν κάποια στιγμή συνεχιστεί...

Μια και εγώ ανήκω στο αποκλειστικό κοινό της σειράς (αγοράζω ελάχιστους τόμους της Hachette και δεν αγοράζω πια από το περίπτερο τεύχη Anubis ή Οξύ),  επιβεβαιώνω ότι δεν πρόκειται να αρχίσω να αγοράζω κάτι άλλο στη θέση της, ούτε από άλλη εταιρεία ούτε από τη Radnet.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13787
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

#metoo

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16066
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Έχω 3-4 μέρες να μπω σε αυτό το thread και τώρα είδα τα νέα και στεναχωρήθηκα ομολογώ. Ζηλεύω για άλλη μια φορά τους Ιταλούς. Για την νέα συλλογή must have (αν είναι αυτή και αν βγει και πολλά αν ακόμη...) τη βρήκα σε Ιταλία και Γαλλία. Αλλά δεν είμαι διαθέσιμος για το ποια έχουν εκδοθεί ήδη στην Ελλάδα ή όχι. Πάντως με την λογική ότι έχουμε την συλλογή της hachette ήδη δεν ξέρω εγώ αν θα ήθελα και άλλη συλλογή με επιλογές. Κρίμα γιατι είχα ελπίδες ότι θα φτάσουμε τους Ιταλούς στα 350 τεύχη τουλάχιστον. 

 

https://www.excalibur-comics.fr/1038-marvel-must-have-panini-comics-vf

 

 

https://www.panini.it/shp_ita_it/fumetti-libri-riviste/marvel/tipologia/marvel-must-have.html

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27049
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

On 11/7/2023 στο 7:43 ΠΜ, hudson είπε:

Δυστυχώς οι φόβοι κάποιων εδώ μέσα ότι μια δεύτερη συλλογή στη χώρα μας θα έκανε κακό σε μια από τις δύο ή και στις δύο, επιβεβαιώθηκαν.

Βέβαια η ένσταση κάποιον ήταν για μια DC συλλογή και όχι για μια δεύτερη Marvel, για αυτή δεν υπήρχαν πολλές αντιδράσεις, παρόλο που είναι παρόμοιο προϊόν.

Ίσως τελικά αν η δεύτερη ήταν DC, να μην υπήρχε μεγάλο πρόβλημα, λόγω διαφορετικού αναγνωστικού κοινού. Ποιος ξέρει...

 

Επειδή μεταξύ άλλων χτυπάει και για μένα η "καμπάνα", να διορθώσω απλά ότι το έλεγα και για τη συλλογή της "Radnet" από τον πρώτο καιρό. Απλώς για τις συζητήσεις που λέγατε ορισμένοι για 3η σειρά "DC Comics" παράλληλα, η διαφωνία μας ήταν ακόμη πιο έντονη. Αυτά φυσικά τα υποστήριζα κυρίως για όσους θέλουν να έχουν τα πάντα από υπερηρωικά και μεταξύ άλλων ψάχνουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για τις παλαιότερες εκδόσεις της "Anubis" που δεν είχαν τη δυνατότητα να πάρουν τότε (υπερκοστολόγηση της εκδοτικής, διανομή μονάχα σε βιβλιοπωλεία, παράλληλη κυκλοφορία σειρών τευχών στα περίπτερα, είναι ορισμένοι απ' τους λόγους που ορισμένοι τα ψάχναμε εκ των υστέρων), πόσο μάλλον ακόμη παλαιότερες εκδόσεις. Όχι για όλους. Και φυσικά μέσα σ' αυτούς προσμετρώ εκείνους που τη βγάζουν με χαρτζιλίκι ή είναι άνεργοι όπως εγώ με κάποιο μικρό εισόδημα και οπωσδήποτε παίζει το ρόλο του όταν κάποιος είναι οικογενειάρχης και έχει επιπλέον υποχρεώσεις. Εάν θέλεις κάποιο προϊόν να πουλήσει το οποίο μάλιστα θα πάρει χρόνια να ολοκληρωθεί, πρέπει να τα βάλεις κάτω και να δεις τι συμβαίνει στην Αγορά. Εκτός κι αν είσαι της "αρπαχτής" και δε δίνεις δεκάρα τσακιστή τι είναι αυτό που πραγματικά ζητάει ο πελάτης και σε αυτή την περίπτωση θα υπάρξει τίμημα.

 

Δε ξέρω αν θα είναι καλύτερα με μια νέα σειρά της "DC Comics", αλλά φίλε @ BATNICK τείνω προς την άποψη του @ ProfPhillipMortimer για δύο λόγους. Αφενός του ότι το φανατικό κοινό της "Marvel Comics" είναι η γενιά μας καθώς "DC Comics" της δεκαετίες '70 & '80 δεν υπήρχαν παρά ελάχιστα πράγματα (τα έχουμε κουβεντιάσει εδώ αρκετά στο παρελθόν) με αποτέλεσμα να μην έχουν φτιάξει το ίδιο φανατικό κοινό που επί σειρά ετών διάβαζε τις αντίστοιχες ιστορίες, αλλά και στο ότι τόσο τα τεύχη, όσο και τα graphic novels της "DC Comics" είναι εκείνα που η "Anubis" ξεπούλησε τελευταία και υπήρχε στοκ αρκετά χρόνια στα βιβλιοπωλεία. Ενδεικτικά θα πω στην "Πρωτοπορία", βάζοντας απ' τα "Marvel Comics" μονάχα ορισμένες απ' τις σειρές "Ultimate". Η εγκυκλοπαίδεια επίσης της "Marvel Comics" ξεπούλησε δυο φορές και την ψάχνουν διακαώς ακόμη αρκετά άτομα, ενώ της "DC Comics" βγήκε μία έκδοση. Κάποιοι οδηγοί ορισμένων χαρακτήρων που κυκλοφόρησαν σε βιβλία, κυκλοφόρησαν μονάχα για "Marvel Comics" (Wolverine, Spider-Man & Conan). Η "Anubis" προσπάθησε να φέρει κι απ' τις δύο μεγάλες εταιρίες και έφερε πράγματι εξαιρετικά κόμικς κι απ' τις δύο, αλλά πιστεύω πως απλά πήρε τη σκυτάλη απ' την "Modern Times" με το σκεπτικό του να φέρει γενικότερα υπερηρωικά (δοκίμασε και με άλλα πράγματα αν θυμάσαι, όπως "The Umbrella Academy", Kick-Ass", "Wanted", "Watchmen", "V for Vendetta", "The Sandman" & "Heroes: Η Αρχή") και απλώς προγραμμάτισε να ανεβάσει τον πήχη ποιοτικά για να υπάρξει ακόμη μεγαλύτερο αναγνωστικό κοινό, αναζωπυρώνοντας παράλληλα όσους από εμάς αγοράζαμε ήδη απ' την "Modern Times".

 

Γνωρίζανε για την έλλειψη "DC Comics" που υπήρξε στο παρελθόν στη χώρα μας (πλην της "Πέργαμος" τη δεκαετία του '90 με σχετικά μικρή συνεισφορά και καμιά 120αριά τεύχη στα τέλη των '70s, αρχές '80s απ' τον Ψαρόπουλο), άλλωστε ήταν γνώστες χρόνια πίσω με οτιδήποτε αφορά το χώρο του Φανταστικού γενικότερα, πίστεψαν ότι ήταν η καλύτερη ώρα να πάρουν εκείνοι τα δικαιώματα και ήθελαν να το κάνουν παράλληλα και με τις δύο εταιρίες (και ευτυχώς κρατάει ακόμη μέχρι και σήμερα!). Και εγώ πιστεύω ότι το κοινό είναι μικρότερο και ότι 3-4 είναι στην πραγματικότητα οι χαρακτήρες που θα τραβούσαν κόσμο στα κόμικς και δε ξέρω αν ακόμη και αυτοί θα είχαν \διάρκεια. Δε ξέρω..έχω χαλαστεί πραγματικά πολύ με όλο αυτό, προσπάθησα να υποστηρίξω και τη 2η σειρά όσο μπορώ (μου λείπουν περίπου 20 τόμοι της "Radnet" που αργά ή γρήγορα θα παραγγείλω, αν δεν είχα "Cretan Comic Con" τον περασμένο μήνα που έφυγαν 330€ περίπου, θα το είχα κάνει ήδη), αλλά δε ξέρω αν θα είμαι σε θέση να υποστηρίξω και νέα σειρά με τόμους & ιστορίες ξανάμανα από την αρχή. Είμαι εξοργισμένος με την απόφασή τους αυτή και δε θα αντάλλαζα καμία από τις δύο σειρές με οποιαδήποτε άλλης εταιρίας εφόσον τις έχω ξεκινήσει τόσον καιρό τώρα και ήθελα να ολοκληρωθούν. Προφανώς και η επόμενη που θα 'ρθει, με τέτοια νοοτροπία που έχουν θα πάει άπατη και πιο δύσκολα θα τους εμπιστευτεί κανείς αυτή τη φορά για να μπει στη διαδικασία να τη ξεκινήσει. Δε χωρά καμιά αμφιβολία. Δε ξέρω ως υπερηρωικοκαμένος τι απόφαση θα πάρω όταν θα έρθει η μαύρη αυτή ώρα, προς το παρόν αυτό που "μου βγαίνει" για την όποια αντικατάσταση της σειράς είναι ένα μεγάλο ΟΧΙ! :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27049
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

12 ώρες πριν, beyonder45 είπε:

Για να καταλαβετε τα μεγεθη τις δεκαετιες του 60 και του 70 τα δημοφιλη περιοδικα Μικυ Μαους-Ποπαυ-Τιραμολα-Σεραφινο-Μπλεκ-Αγορι πουλαγαν περιπου 70 χιλιαδες ο καθε τιτλος κεθε εβδομαδα ενω στην δεκαετια του 80 που αυξηθηκε το τιραζ πουλαγαν περιπου 130 χιλιαδες.Η Radnet πουλαγε περιπου 4000 αντιτυπα απο Σπαιντερμαν,Fantastic Four,Avengers,XMEN και περιπου απο 2000 αντιτυπα οι αλλοι τιτλοι....

 

Βέβαια συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Πόσες σελίδες είχε το τεύχος "Μπλεκ" τη μια δεκαετία και την άλλη, τι ποιότητας ήταν και τι κόστος είχε για τον εκδότη; Τέλος, πόσο πωλούνταν στα περίπτερα; Τι μισθοί έπαιζαν τότε, τι νόμισμα είχαμε και που ήταν ο πληθωρισμός; Η "στατιστική" αυτή είναι υπεραπλουστευμένη και δε μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα στο "πόσοι διάβαζαν & πόσοι αγόραζαν τότε και πόσοι σήμερα". Από τη μία έχουμε ένα pulp έντυπο με τετραχρωμία στην καλύτερη των περιπτώσεων και από την άλλη έναν έγχρωμο τόμο που συμπεριλαμβάνει αρκετά τεύχη, σε μεγαλύτερο μέγεθος, με ποιοτικότερο χαρτί, με άλλα έξοδα εκτύπωσης, σε μια άλλη εποχή, με άλλο νόμισμα, άλλους μισθούς και πολύ διαφορετικό πληθωρισμό. Η "Radnet" περίμενε δηλαδή να κάνει 10-20.000 πωλήσεις απ' αυτό προϊόν κάθε βδομάδα; Η ίδια η "Marvel Comics" πόσες κάνει σήμερα σε μια σειρά εντύπων αντίστοιχης ποιότητας και με ποια περιοδικότητα; Και δεν αναφέρομαι καθόλου στο αναγνωστικό κοινό ηλικιακά σε όλες τις παραπάνω εκδόσεις που τσουβαλιάζεις (ακόμη κι αν ισχύουν πράγματι τα νούμερα αυτά, δηλαδή).

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1176
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4864 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Ξενέρωσα απίστευτα με τα νέα. Είχαμε την εκδοσάρα της χασέτ για επιλεκτικές ιστορίες του marvel universe , είχαμε τη radnet με τα κακως κειμενα αλλά με την "χρονολογική προσέγγιση¨ και όλα είχαν μπει σε μια σειρά. Τώρα αν θα ισχύσει το επόμενο βήμα που λέει πως θα κάνει το βρίσκω εντελώς αλλοπρόσαλλο.

Δε μιλαω για β εκδόσεις κ ξεστοκαρίσματα, αυτά είναι πολιτικές κέρδους ή μείωσης ζημιας. Μιλάω για τα must haves. Αν ήδη μια σειρά όπως οι κλασικοι υπερήρωες δε πήγαν καλά και αναγκάζονται να την κόψουν, τι ακριβώς περιμένουν από μια σειρά ΄όπως το must haves?
Αν τους ακολουθούσε ένα Χ ποσοστό πελατών που προφανως δεν ηταν ικανοποιητικό (εξου και σταματάει), με τη νεα σειρά θα τους ακολουθεί ακόμη λιγότερο, μιας κ οι σκληροπυρηνικοί αγοραστές των ελληνικών μαρβελ θα τα έχουν μαζεψει ήδη τα must haves από την χασετ. Επομένως ακόμη λιγότερο κοινό ή ακόμη πιο επιλεκτικές αγορές λόγω ανατυπώσεων κλπ.

Δε το βλέπω καν σαν σωστή τακτική άλλη μια έκδοση μαρβελ κ ανεξάρτητα με τα προηγούμενα ποστς που τα βρίσκω σωστά για την DC στην Ελλάδα, τουλάχιστον θα είχαμε κάτι διαφορετικό και σίγουρα καινούριο (αν οπωσδήποτε έπρεπε να βγαλει παλι κατι υπερηρωικό).
Μπήκα στη σελίδα των must haves και βλεπω civil war, infinity gauntlet , man without fear, spider-verse κλπ πράγματα που όχι απλά είναι επανεκδόσεις, αλλά και σχετικά πρόσφατες μάλιστα.

Ακόμη και για μένα το παιχνίδι τελείωσε, με το που τελειώσει ο 90 που είμαι συνδρομητής κ πράγματι ανακοινωθεί τέτοιου είδους σειρά θα είμαι τέρμα επιλεκτικός κ το μόνο που εύχομαι είναι μετά τα γεγονότα των κακών επιμελειών να συνεχίσει επαόριστον η χασέτ με τη σειρά της παρά η ραντετ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  180
  • Reputation:   1228
  • Achievement Points:  193
  • Days Won:  0
  • With Us For:  925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εγώ από τη άλλη ελπίζω η anubis να έχει κινηθεί έξυπνα, και να έχει ενημερώσει εδώ και μέρες την hachette ότι η ανταγωνιστική συλλογή σταματάει, ώστε να ληφθεί υπόψη στην απόφαση επέκτασης ή όχι της δικής της συλλογής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  790 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Όσοι αγοράζετε την συλλογή από περίπτερο, βρήκατε κανονικά χθες τον τόμο 80?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Προσωπικά δεν βρίσκω νόημα να επεκταθεί η συλλογή της Hachette.

Ήδη στη δεύτερη 60αδα είδαμε ένα σωρό ιστορίες που ούτε κατά διάνοια μπορούν να θεωρηθούν "οι καλύτερες ιστορίες της Marvel".

Η τρίτη 60αδα θα έχει ακόμα πιο "άκυρες" ιστορίες.

Καταλαβαίνω ότι οι μαρβελάκηδες θέλετε επέκταση απλά και μόνο για να διαβάσετε περισσότερο Marvel, αλλά από ένα σημείο και μετά χάνεται το νόημα της συλλογής με αυτές τις επιλογές ιστοριών που γίνονται.

Να το πω αλλιώς. Η συλλογή, από ένα σημείο και μετά, από "Oι καλύτερες ιστορίες της Marvel" θα έπρεπε να ονομαστεί απλά "Iστορίες της Marvel" :oops:

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 9
  • Διαφωνώ 2
  • Ουδέτερο 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23674
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  64
  • Reputation:   437
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4550 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

11 hours ago, Mandrake said:

 

Βέβαια συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Πόσες σελίδες είχε το τεύχος "Μπλεκ" τη μια δεκαετία και την άλλη, τι ποιότητας ήταν και τι κόστος είχε για τον εκδότη; Τέλος, πόσο πωλούνταν στα περίπτερα; Τι μισθοί έπαιζαν τότε, τι νόμισμα είχαμε και που ήταν ο πληθωρισμός; Η "στατιστική" αυτή είναι υπεραπλουστευμένη και δε μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα στο "πόσοι διάβαζαν & πόσοι αγόραζαν τότε και πόσοι σήμερα". Από τη μία έχουμε ένα pulp έντυπο με τετραχρωμία στην καλύτερη των περιπτώσεων και από την άλλη έναν έγχρωμο τόμο που συμπεριλαμβάνει αρκετά τεύχη, σε μεγαλύτερο μέγεθος, με ποιοτικότερο χαρτί, με άλλα έξοδα εκτύπωσης, σε μια άλλη εποχή, με άλλο νόμισμα, άλλους μισθούς και πολύ διαφορετικό πληθωρισμό. Η "Radnet" περίμενε δηλαδή να κάνει 10-20.000 πωλήσεις απ' αυτό προϊόν κάθε βδομάδα; Η ίδια η "Marvel Comics" πόσες κάνει σήμερα σε μια σειρά εντύπων αντίστοιχης ποιότητας και με ποια περιοδικότητα; Και δεν αναφέρομαι καθόλου στο αναγνωστικό κοινό ηλικιακά σε όλες τις παραπάνω εκδόσεις που τσουβαλιάζεις (ακόμη κι αν ισχύουν πράγματι τα νούμερα αυτά, δηλαδή).

Δυστυχως η Radnet  οντως περιμενε 10 χιλιαδες αντιτυπα τουλαχιστον....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1957 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

1 hour ago, daredevil21 said:

Όσοι αγοράζετε την συλλογή από περίπτερο, βρήκατε κανονικά χθες τον τόμο 80?

 

Ναι (περιοχή εντός Αττικής). Αλλά είχαν πάει νωρίτερα άλλοι, και παραλίγο να μην το βρω (όπως συνέβη με την Hachette, αλλά μικρό το κακό :)).

 

 

 

Επεξεργασία από air nomad X
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13787
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

33 λεπτά πριν, beyonder45 είπε:

Δυστυχως η Radnet  οντως περιμενε 10 χιλιαδες αντιτυπα τουλαχιστον....

Στην τσουχτεροτατη τιμή που κατέληξαν των 9 ευρω εβδομαδιαια, τα 4.000 αντίτυπα ήταν υπερτέλειο νούμερο. 2.000 πωλήσεις για τον αδιάφορο Hulk; Πλάκα μας κάνουν; Μιλάμε για super νούμερα. Ότι με ότι... Ποιος "ουδέτερος" θα προτιμήσει να πάρει τον χαλκ και τον κάπτεν από το κομιξ με εξώφυλλο Ροσα/Μπαρκς στα 3.50 ευρώ ή ένα ΛΛ/Αστεριξ στα 5.80; Παιδιά, απλή λογική, δε χρειάζεται PhD στην κομικσοπωληση. Κατι πουλάει (στην Ελλάδα) περισσότερο από τα άλλα. Πως το κοντραρούμε; 

Α ρε αυτή η λαμποργκινι έμεινε αποθημενο...

Η ζημιά πες τους έγινε στον τομο 36 που άλλαξε η τιμή και έχασαν και μέρος από το στάνταρ και από το περιστασιακο κοινό. Αν βέβαια βγάζεις τιράζ 12 χιλιαδες και πουλάς τα 2.500 προφανώς καταλαβαινουμε όλοι τι πρόβλημα δημιουργείται. 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23674
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  64
  • Reputation:   437
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4550 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

24 min ago , ManaLeak13 said:

Στην τσουχτεροτατη τιμή που κατέληξαν των 9 ευρω εβδομαδιαια, τα 4.000 αντίτυπα ήταν υπερτέλειο νούμερο. 2.000 πωλήσεις για τον αδιάφορο Hulk; Πλάκα μας κάνουν; Μιλάμε για super νούμερα. Ότι με ότι... Ποιος "ουδέτερος" θα προτιμήσει να πάρει τον χαλκ και τον κάπτεν από το κομιξ με εξώφυλλο Ροσα/Μπαρκς στα 3.50 ευρώ ή ένα ΛΛ/Αστεριξ στα 5.80; Παιδιά, απλή λογική, δε χρειάζεται PhD στην κομικσοπωληση. Κατι πουλάει (στην Ελλάδα) περισσότερο από τα άλλα. Πως το κοντραρούμε; 

Α ρε αυτή η λαμποργκινι έμεινε αποθημενο...

Η ζημιά πες τους έγινε στον τομο 36 που άλλαξε η τιμή και έχασαν και μέρος από το στάνταρ και από το περιστασιακο κοινό. Αν βέβαια βγάζεις τιράζ 12 χιλιαδες και πουλάς τα 2.500 προφανώς καταλαβαινουμε όλοι τι πρόβλημα δημιουργείται. 

Παντως οι ιταλοι κομικσοφιλοι μας εβαλαν τα γυαλια,η συλλογη εκει συνεχιζεται

  • Like 5
  • Λύπη 1
  • Διαφωνώ 1
  • Ουδέτερο 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13787
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

14 λεπτά πριν, beyonder45 είπε:

Παντως οι ιταλοι κομικσοφιλοι μας εβαλαν τα γυαλια,η συλλογη εκει συνεχιζεται

Οι Ιταλοί φίλε μου δεν έχουν τον Κουλή και τον Αλέξη δυναστες να τους ρουφάνε το αίμα...Εκεί είναι η διαφορά μας. Ουτε σου λένε το δώρο που σου έβαλα μου το επιστρέφεις γιατί θα σε απολύσω... Ούτε ο μισθωτός των 800 ευρώ καθαρά θεωρείται προνομιούχος έναντι των υπολοίπων! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34768
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Οι συγκρίσεις με την Ιταλία που μαζί ίσως με την Ιαπωνία και τις ΗΠΑ παίζει να είναι οι τρεις χώρες με τη μεγαλύτερη παράδοση και διείσδυση των κόμικ (εικάζω παραπάνω και από τη Γαλλία) είναι σαν να συγκρίνουμε την Μπαρτσελόνα με τον Αστέρα Τρίπολης. Δεν μιλάω για βιοτικό επίπεδο, πληθυσμό κλπ. Πιο πολύ μιλάω για την διείσδυση των κόμικ και την παράδοση που έχουν. Παρόλα αυτά η μικρή και όχι πλούσια χώρα μας κινείται σε πολύ υψηλά στάνταρ όσον αφορά τις εκδόσεις κόμικ στη γλώσσα μας διαχρονικά. Να σας πω όπως μας μετέφερε και φιλτατος @ germanicus  σε άλλο σημείο στα Ισπανικά (που είναι η τρίτη ομιλούμενη γλώσσα παγκοσμίως) υπάρχουν μετεφρασμενες λιγότερες από τις μισές ιστορίες του Ντον Ρόσα. Οπότε ας δούμε το δάσος και όχι το δέντρο 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.