Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Μα έτσι δεν ειναι σε όλα τα κόμικς;

Ο Λουκ πιάνει τους Ντάλτον, οι Γαλάτες πίνουν το μαγικό ζωμό νικόντας τους πάντες κόντρα σε κάθε λογική,ο Ιζνογκουντ αποτυγχάνει για χιλιοστή φορά να εξοντώσει τον χαλίφη, ο Μίκυ λύνει το μυστήριο και από πίσω είναι το μαύρο φάντασμα ή ο μαύρος Πιτ, ο Σκρουτζ βρίσκει το θησαυρό οι Μουργολυκοι πανε φυλακή και ο Ρομπαξ τρώει το καπέλο του. 

 

Τουλάχιστον στα υπερηρωικα βλέπεις μια άλφα ποικιλία κακών, εναλλασόμενο καστ (Avengers Χ-Μen ακόμα κ οι FF στο κοντινό μέλλον) και εναλλασόμενα γκομενικά. 

 

 

Μη συγκρίνεις τα υπερηρωικά σαν σύνολο με μεμονωμένες γαλλοβελγικες σειρές.

Προφανώς και στα Λούκυ Λουκ από ένα σημείο και μετά βλέπουμε επαναλήψεις, προφανώς και στα Αστερίξ και στα Ιζνογκούντ και και και.

Εγώ σου λέω ότι ΟΛΑ τα υπερηρωικά από ένα σημείο και μετά μοιάζουν μεταξύ τους.

Δεν είναι ότι θα διαβάσω πχ Daredevil και θα πω "ω ρε φίλε, μοναδικές οι ιστορίες του DD, καμία σχέση με τις υπόλοιπες υπερηρωικες".

Στα υπερηρωικά οι στολές μόνο αλλάζουν και τα ονόματα των υπερηρώων. Και οι υπερδυνάμεις τους (κι όχι πάντα αυτό).

Οι ιστορίες διαδραματίζονται όλες σε πολύ συγκεκριμένο χώρο και χρόνο.

Τα σενάρια είναι σχεδόν πάντα τα ίδια, έρχεται ένας νέος villain και ο υπερηρωας τον νικάει μετά από πολύ ξύλο, τα γκομενικα έχουν αρχίσει κι αυτά να επαναλαμβάνονται και να θυμίζουν σαπουνόπερα.

Γενικώς παρόμοια σενάρια και μοτίβα.

Καμία σχέση με τα BD που βλέπεις τρομερή ποικιλία από σειρά σε σειρά.

Ακόμα και στα disney βλέπεις ιστορίες πολύ διαφορετικές μεταξύ τους, με ταξίδια σε διάφορα μέρη του κόσμου, σε διάφορες εποχές, ιστορίες που βασίζονται σε μύθους κτλ.

Δεν ξέρω, εγώ βαριέμαι πλέον στα υπερηρωικά.

Ακόμα και τον Spider-Man πιο πολύ από συνήθεια τον αγοράζω και όχι ότι ανυπομονώ να τον διαβάσω.

Προσωπικά η συλλογή δεν με νοιάζει αν θα σταματήσει.

Και να συνεχιστεί, πάλι μόνο τα Spider-Man θα παίρνω.

Αλλά εντάξει, καλό είναι να συνεχιστεί για όλους όσους τη στηρίζετε.

Γενικά καλό είναι να βγαίνουν κόμικς στην Ελλάδα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22103
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παιδιά καλά όλα τα άλλα, αλλά να μιλήσουμε και λίγο για courier;; :lol:

Έχουμε κανά νεότερο πότε φτάνει στους συνδρομητές η επόμενη παρτίδα;;

Έχω στείλει εδώ και μέρες-ίσως βδομάδα- mail στην Radnet, αλλά απάντηση δεν πήρα.:antekale:

Πάντα απαντούσαν, δεν ξέρω τι να σκεφτώ :thinking:

Μάλλον ξεκίνησαν οι καλοκαιρινές τους διακοπές :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Δεν τους κάνεις κι εσύ ένα τηλεφωνάκι; Μόνο εγώ θα τηλεφωνώ; :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34750
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 λεπτά πριν, hudson είπε:

Παιδιά καλά όλα τα άλλα, αλλά να μιλήσουμε και λίγο για courier;; :lol:

 

Άντε και είχα αρχίσει να ανησυχώ. Πλέον με την 15ημερη κυκλοφορία ξεθυμανε και το κυνήγι του κούριερ. 3 κιλά σπόρια πέταξα γιατί βγήκαν μαμουνια και πετούσαν στο σπίτι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πάντως η αλήθεια είναι ότι και εμένα με κουράζει η επαναληψη των σεναρίων πλεον... Είχα μείνει πολύ πίσω στην ανάγνωση, γιατί το πήγα τρένο με εκδόσεις μικρό ήρωα και είχα περίπου 12 τόμους αδιάβαστους απο Κλασσικούς και 3-4 απο Hachette οι οποίοι ήταν και αυτοί παλιές ιστορίες... Με εξαίρεση Fantastic Four, Spiderman & Thor, οι άλλοι τόμοι μου φάνηκαν λίγο αγκαρία και με κούρασαν...Ήμουν σε φάση άντε να τελειώσει η στίβα να τα διαβάσω όλα να πάω να αγοράσω ότι άλλο μου λείπει απο μικρό ήρωα... Πολλά συννεφάκια βρε παιδί μου και δεν λένε και τίποτα ουσιαστικό πολλά απο αυτά, απο το να περιγράφουν την σκηνή και σου χαλάνε τελείως την ροή της ανάγνωσης...Ευτυχώς έχω μείνει μόνο με έναν τόμο Captain & 2 X-Men 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13786
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1 ώρα πριν, Laz33 είπε:

Δεν είναι ότι θα διαβάσω πχ Daredevil και θα πω "ω ρε φίλε, μοναδικές οι ιστορίες του DD, καμία σχέση με τις υπόλοιπες υπερηρωικες".

Στα υπερηρωικά οι στολές μόνο αλλάζουν και τα ονόματα των υπερηρώων. Και οι υπερδυνάμεις τους (κι όχι πάντα αυτό).

Οι ιστορίες διαδραματίζονται όλες σε πολύ συγκεκριμένο χώρο και χρόνο.

 

Ο DD ειδικα ειχε πολλες διαφορετικες περιπετειες "εκτός εδρας" (δε ξερω αν εχεις συνεχεια ή πηρες μονο τον 1ο τομο). Πηγε στη ζουγκλα με τον Κειζαρ και τον Πλαντερ, πιαστηκε στο αντρο του Αουλ απο τη μαφια, στην αρενα με τον Μονομάχο.Πολύ δραση μη κανω σποιλς. Παρεξηγημενος ηρωας απο εμενα στην αρχη με κερδισε πολύ γρηγορα (λιγο περισσοτερο ο Θωρ βεβαια).

 

Καλα για τους Fantastic Four δε το συζητω καν. Διαστημα,τεχνολογια,side story με Inhumans,Dr.Doom. Ειναι σε αλλο λεβελ απ τους υπολοιπους.

Οι Avengers με τη νεα συνθεση κορυφη παροτι διαβασα στην κριτηκη του @ nikolas12  οτι δεν σας αρεσαν οι τελευταιες ιστοριες. 

Ο μονος που λιιιιγο με κουρασε ενω μπηκε δυναμικα ειναι ο IronMan.

 

2 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Ακόμα και τον Spider-Man πιο πολύ από συνήθεια τον αγοράζω και όχι ότι ανυπομονώ να τον διαβάσω.

:wow:

Ο Spidey ειναι ο μοναδικος ηρωας με non-stop δραση.Εκπλησσομαι που σε ψιλοξενερωσε. Με Romita Sr ειχαμε και σχεδιαστική απογειωση. Στην περιπτωση διακοπης θα ειναι ο πρωτος που θα ψαξω (αν και με υπερχαλαει) να διαβασω ονλαιν σε pdf. Για τα υπολοιπα δεν το πολυβλεπω να το κανω πραξη (παροτι δηλωνω ο Νο1 φαν των FF εδω μεσα απο την αρχη αρχη).

 

Πριν από 1 ώρα, Lelis είπε:

Πολλά συννεφάκια βρε παιδί μου

Τι καλυτερο θα πω εγω ! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 λεπτό πριν, ManaLeak13 είπε:

Οι Avengers με τη νεα συνθεση κορυφη παροτι διαβασα στην κριτηκη του @ nikolas12  οτι δεν σας αρεσαν οι τελευταιες ιστοριες. 

Ο μονος που λιιιιγο με κουρασε ενω μπηκε δυναμικα ειναι ο IronMan.

 

Εγώ νομίζω ότι είδα πάντως και κριτικές που τους άρεσαν οι ιστορίες της νέας σύνθεσης οπότε ίσως να μην απευθύνονται απλώς στα δικά μου γούστα. Πάντως και εμένα οι τελευταίοι τόμοι δε με κερδίζουν όσο οι παλιότεροι και δεν ξέρω αν είναι θέμα αραίωσης του διαβάσματος ή λόγω κάποιας πτώσης ή κορεσμού των τίτλων της Marvel εκείνης της περιόδου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34750
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Ο DD ειδικα ειχε πολλες διαφορετικες περιπετειες "εκτός εδρας" (δε ξερω αν εχεις συνεχεια ή πηρες μονο τον 1ο τομο). Πηγε στη ζουγκλα με τον Κειζαρ και τον Πλαντερ, πιαστηκε στο αντρο του Αουλ απο τη μαφια, στην αρενα με τον Μονομάχο.Πολύ δραση μη κανω σποιλς. Παρεξηγημενος ηρωας απο εμενα στην αρχη με κερδισε πολύ γρηγορα (λιγο περισσοτερο ο Θωρ βεβαια).

 

Καλα για τους Fantastic Four δε το συζητω καν. Διαστημα,τεχνολογια,side story με Inhumans,Dr.Doom. Ειναι σε αλλο λεβελ απ τους υπολοιπους.

Οι Avengers με τη νεα συνθεση κορυφη παροτι διαβασα στην κριτηκη του @ nikolas12  οτι δεν σας αρεσαν οι τελευταιες ιστοριες. 

Ο μονος που λιιιιγο με κουρασε ενω μπηκε δυναμικα ειναι ο IronMan.

 

:wow:

Ο Spidey ειναι ο μοναδικος ηρωας με non-stop δραση.Εκπλησσομαι που σε ψιλοξενερωσε. Με Romita Sr ειχαμε και σχεδιαστική απογειωση. Στην περιπτωση διακοπης θα ειναι ο πρωτος που θα ψαξω (αν και με υπερχαλαει) να διαβασω ονλαιν σε pdf. Για τα υπολοιπα δεν το πολυβλεπω να το κανω πραξη (παροτι δηλωνω ο Νο1 φαν των FF εδω μεσα απο την αρχη αρχη).

 

Τι καλυτερο θα πω εγω ! 

Γενικά τα υπερηρωικα είναι κόμικ δράσης.

 Τα περιβάλλοντα, οι κακοί, οι συνθήκες είναι άπειρα (ιδίως οι κακοί). Αυτό που μένει ίδιο είναι η βασική ιδέα, που είναι μέσα στις άκρες το ξυλοφορτωμα των κακών.

 Αυτό ήθελε να πει ο @ Laz33

 Εγώ προσωπικά επειδή έχω διαβάσει ελάχιστα υπερηρωικα σε σχέση με ότι έχει κυκλοφορήσει δεν θα πω ότι έτσι είναι διότι δεν το ξέρω. Έχουν κυκλοφορήσει χιλιάδες υπερηρωικα κόμικ. Ας πούμε το watchmen δεν ήταν έτσι. Αυτα τα πρώτα που διαβάζουμε από τη Radnet έχουν αυτή τη φιλοσοφία όλα. Αλλάζουν πράγματι οι στολές οι κακοί και τα περιβάλλοντα. Ας πούμε και τα Αστερίξ είναι οι κακοί Ρωμαίοι που τις τρώνε. Ναι αλλά τα Αστερίξ είναι όλα κ όλα όσα μόνο τα Spiderman τα πρώτα, δεν ξέρω, τρία τέσσερα χρόνια κυκλοφορίας τους. Σκέψου όλα τα BD που έχουν κυκλοφορήσει τι διαφορές έχουν μεταξύ τους. Τελοσπαντων αυτή η συζήτηση έχει την αφοριστική ατάκα στο τέλος ότι όλα είναι γούστα και ότι περί ορεξεως κολοκυθόπιτα. 

 

Το μόνο 100% σίγουρο είναι ότι γενικά οποιαδήποτε σειρά κόμικ κυκλοφορεί στη χώρα μας είναι ΚΑΚΟ να μην πάει καλά και ακόμα ΧΕΙΡΌΤΕΡΟ να μην ολοκληρώνεται. Η αγορά μας είναι ΜΙΑ. Οι πιο πολλοί εδωμεσα τελικά διαβάζουμε απ' όλα. Κάθε Spiderman - Ironman κτλ που δεν πουλιέται μεταφράζεται και σε ένα Λούκυ Λουκ που θα αργήσει να εκδώσει ή ένα Μπλουμπερυ που δεν θα εκδοθεί. Η ίδια αγορά είναι. Οι ίδιοι είμαστε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4252
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Χωρίς να είμαι φουλ γνώστης και έχοντας πάρει μόνο κάποια από αυτή τη σειρά, κυρίως Spiderman και Fantastic Four (και κάποια πρώτα από τους άλλους), εμένα αυτό που με είχε δυσκολέψει ήταν ότι ένιωθα να απαιτείται να έχω διαβάσει προηγούμενες ιστορίες για να διαβάσω μια ιστορία στη μέση της σειράς. Αυτό στη Disney πχ δεν υπάρχει. Ακόμα και ιστορίες που αφορούν σύμπλεγμα του κόσμου του Disney με το παρελθόν ή άλλους μύθους πχ (που ίσως δε της λες canon, αν είναι δόκιμος αυτός ο όρος στη Disney) διαβάζονται χωρίς να υπάρχει απαίτηση να ξέρεις ποιος είναι ο Σκρουτζ ή ο Ντόναλντ στη Λιμνούπολη. Εδώ ένιωθα πως αν χάσω ένα τεύχος κάπου θα έχανα σημαντικό κομμάτι της αφήγησης.

 

Κατά τα άλλα όμως ισχύει πως υπάρχει αρκετό βάθος στους ήρωες που σε πολλά Disney ή BD δε το έχεις γιατί δεν σου εξυπηρετεί την ιστορία. Και αυτό το εξυπηρετούν τα μεγάλα μπαλονάκια, άσχετα από το αν όντως σε πολλά καρέ γίνεται κατάχρηση και θα μπορούσε ο σκοπός να εξυπηρετηθεί από το σχέδιο και μόνο. Για μένα πρέπει να συνεχιστεί η σειρά γιατί όντως το να σταματήσει θα είναι ένα σημάδι ότι οι κομιξάδες στην Ελλάδα δε τιμάνε τα κόμιξ στην Ελλάδα, με ό,τι σημαίνει αυτό για την αγορά. Μακάρι να υπήρχε ο χώρος και τα βαλάντια να στηρίξουμε κάθε έκδοση από την αρχή μέχρι το τέλος αλλά δε γίνεται δυστυχώς. Έτσι όλοι μας πάμε με βάση τους περιορισμούς μας να τιμήσουμε τα κόμιξ που θα θέλαμε περισσότερο τη συγκεκριμένη στιγμή. Μακάρι αυτό να είναι αρκετό για την συνέχεια και την επιβίωση των εκδόσεων.:pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13786
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

εμένα αυτό που με είχε δυσκολέψει ήταν ότι ένιωθα να απαιτείται να έχω διαβάσει προηγούμενες ιστορίες για να διαβάσω μια ιστορία στη μέση της σειράς.

2 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

Εδώ ένιωθα πως αν χάσω ένα τεύχος κάπου θα έχανα σημαντικό κομμάτι της αφήγησης.

 

Φαντάσου ότι βλέπεις ένα σήριαλ. Θα καταλάβαινες τι γίνεται αν ξεκινούσες με ένα επεισόδιο της 3ης σεζόν; Πιθανώς όχι.

Κάπως έτσι δες και τα Μάρβελ.Τουλάχιστον έτσι το προσεγγίιζω από την οπτική μου.

Γιαυτό το λόγο και επιλέγω να μην συλλέγω τους τόμους της Επίσημης Συλλογής,

 

Στα Ντισνευ δεν υφισταται τέτοιο πρόβλημα. Τωρα είναι καλό ή κακό αυτό δε ξέρω, έτσι τα συνηθίσαμε μια ζωή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η συνεχόμενη ροή των ιστοριών κυρίως της Μάρβελ στα υπερηρωικα και η εξέλιξη των χαρακτήρων σε βάθος χρόνου, είναι τα στοιχεία που μου άρεσαν εξαρχής και συνέχισα να διαβάζω τους τίτλους της ανελλιπώς, μέσα από τις ελληνικές εκδόσεις του Καμπανά και της Μαμούθ, από το 1986 έως το 1993. Το στοιχείο αυτό είναι που με συναρπάζει ακόμη και σήμερα. Επίσης αγοράζοντας επιλεκτικά κάποιους τίτλους της επίσημης συλλογής της Hachette και μεμονωμένες εκδόσεις της Μικρός Ηρως, μπαίνω στη διαδικασία να αναζητήσω πληροφορίες για γεγονότα που συνέβησαν στο παρελθόν, μέσα από τις παραπομπές τευχών που αναγράφονται σε αυτές, και κάθε φορά με εκπλήσσει θετικά η συνέπεια των υπευθύνων της εταιρείας στο χτίσιμο του σύμπαντος της και η συνεκτικότητα του όλου έργου. Σίγουρα είναι σχεδόν ακατόρθωτο, να παρακολουθήσει κάποιος την εξέλιξη των ηρώων, στα 60 και πλέον χρόνια που κυκλοφορούν τα κόμικς της Μάρβελ και καταλαβαίνω απόλυτα κάποιον που δεν θέλει να μπει σε αυτή την διαδικασία, και απλά να διαβάσει μια αυτοτελή ιστορία για να περάσει ευχάριστα την ώρα του. 

 

Υ. Γ Αναδημοσιεύω την ανάρτηση που είχα κάνει παλαιότερα για να γίνω κατανοητός στους φίλους του forum. 

 

Αγοράστηκε ο 89ος τόμος της συλλογής με τον Daredevil. Ξεφυλλίζοντας τον, στο τεύχος #158, έπεσα πάνω σε έναν όχι γνωστό villain με λευκά γάντια, τον Death-Stalker. Μετά από λίγο θυμήθηκα ότι είχα διαβάσει ιστορία του, όταν είχα αγοράσει την έκδοση της Μικρός Ήρως Daredevil & Captain America : Διπλός Θάνατος, που κυκλοφόρησε στα περίπτερα πριν λίγους μήνες. 

image.thumb.png.08f807d92c14c97abc8aaf3445747287.png

Ελληνική έκδοση (Οκτώβριος 2022).

 

image.thumb.png.7c6990dedc5628c67fd72f4c4cac3886.png

Αμερικάνικη έκδοση (Νοέμβριος 2008).

Παρουσίαση του συγκεκριμένου κόμικ υπάρχει στο forum ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ _ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ_ΚΟΜΙΚΣ_>2020 από τον φίλο albert.

Τότε είχα γράψει :

"Όσον αναφορά το σενάριο, λόγω του μικρού μεγέθους της ιστορίας, δεν δίνεται η δυνατότητα στον σεναριογράφο για ικανοποιητική ανάπτυξη του villain (καταγωγή, δυνάμεις, λόγοι εκδίκησης). Επίσης δεν υπάρχει κάποια παραπομπή σε παλαιότερη ιστορία για να ανατρέξεις σε αυτή για επιπλέον πληροφορίες".

Τελικά βρέθηκαν οι πληροφορίες αυτές που χρειαζόμουν μετά από καιρό με την αγορά του πρόσφατου τόμου της συλλογής graphic novel της Μαρβελ. :dance:

Μάλιστα, παρόλο που η έκδοση της Μικρός Ήρως είναι της Panini από Ιταλούς συντελεστές, το σενάριο παραμένει πιστό στην ιστορία του τεύχους #158. 

Παραθέτω 3 καρέ για του λόγου το αληθές. 

IMG_20230128_191727.thumb.jpg.ac9c053506b462c77eaf1bf4b8afc044.jpg

Τόμος #89 Graphic Novels Marvel

 

IMG_20230128_160259.thumb.jpg.5d43bbb5d44beb9b8809c2873ac1d698.jpgIMG_20230128_191902.thumb.jpg.206953697ac25c27f8a31678bca06256.jpg

Daredevil & Captain America : Διπλός Θάνατος

 

Τέλος εάν έχουμε επέκταση της σειράς κλασικοί υπερήρωες θα διαβάσουμε την καταγωγή του Death-Stalker στο αμερικανικό τεύχος #41 του Daredevil (Τόμος #97 κλασικοί υπερήρωες). :pray:

 

IMG_20230128_160106.thumb.jpg.0bc9fb974f9b79a8a0aa37393dda4551.jpg

 

 Όλα τα παραπάνω αποδεικνύουν τη συνέπεια και το μεράκι των συντελεστών της Marvel, στα 60 και πλέον χρόνια κυκλοφορίας των υπερηρωικων κόμικς της. 

 

Υ. Γ 2 Την ίδια συνταγή ακολούθησαν και οι συντελεστές του MCU, γι' αυτό έγινε τόσο αγαπητό στους σινεφίλ και τεραστίων διαστάσεων εμπορική επιτυχία, σε αντίθεση με το υποτιθέμενο σύμπαν της DC από τη Warner Bros.

 

Υ. Γ 3 Υπάρχει και η εγκυκλοπαίδεια της Μάρβελ για όσους θέλουν να βοηθηθούν και να κατανοήσουν περισσότερο τους χαρακτήρες της. 

 

 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  762
  • Reputation:   7222
  • Achievement Points:  776
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2956 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το continuity αυτό φίλε Κάρολε ήταν έμπνευση του Σταν Λι και τηρήθηκε ευλαβικά μέχρι που δεν γινόταν άλλο έως τα μέσα των 90ς.

 

Από τότε γίνονται συνέχεια revamps και back to basics ιστορίες για τους νέους φανς κλπ και συνεπώς αυτό που περιγράφεις είναι πια πολύ πιο χαλαρό.

 

Η χρυσή εποχή από πλευράς δημιουργικότητας και ιστοριών είναι όπως έχουμε πει τα 70ς για την Μαρβελ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7079
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Έχουν μείνει μόνο δύο σετ με την προσφορά για τους τόμους 21-40! Λέτε να έρθει και η προσφορά 41-60;:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

12 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Έχουν μείνει μόνο δύο σετ με την προσφορά για τους τόμους 21-40! Λέτε να έρθει και η προσφορά 41-60;:thinking:

Τελικά σχεδόν ξεπούλησε η προσφορά. 

ΜΠΡΑΒΟ RADNET. :clap2:OYAOY!!! :lol:

image.png.88c5a1958673f8373311a759d7c21be9.png

Για να μη λένε κάποιοι κακοπροαιρετοι ότι δεν πουλάει. :P

"Καλοδεχούμενη" η επόμενη προσφορά. :Ungry:

 

Υ. Γ Το δίτομο που περιμένουμε να αποσταλεί σε εμάς τους συνδρομητές, είναι "καυτό" . Περιλαμβάνει ομολογουμένως τους δύο καλύτερους τίτλους της συλλογής (Spider-Man, Fantastic Four). :mafia:Ανυπομονώ. 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εν τω μεταξύ δεν βλέπω κανέναν να τους τηλεφωνάει για να μάθει τι γίνεται. Προτίθεται κανείς ή θα πρέπει να βγάλω πάλι εγώ τα κάστανα από τη φωτιά; :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7079
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

59 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Εν τω μεταξύ δεν βλέπω κανέναν να τους τηλεφωνάει για να μάθει τι γίνεται. Προτίθεται κανείς ή θα πρέπει να βγάλω πάλι εγώ τα κάστανα από τη φωτιά; :moutra2:

Εσύ είσαι ο αρχηγός!:lol::nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4252
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Από την εμπειρία μου, όσο νεότερος είναι κάποιος, τόσο νομίζω το να σηκώσει το χέρι του να πάρει τηλέφωνο του φαίνεται όλο και λιγότερο οικείο (εξαίρεση ο @ Θοδωρής Καραπάνος ). Ε, αγαπητέ @ constantinople  να μάθεις να δηλώνεις 106 χρονών. It always comes with a price:lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13786
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν έχω κάρτα να τους πάρω. Αν τους κάνω μια αναπάντητη, τι λέτε θα με πάρουν πίσω; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4252
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

8 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Δεν έχω κάρτα να τους πάρω. Αν τους κάνω μια αναπάντητη, τι λέτε θα με πάρουν πίσω; :thinking:

Αν είναι στην ηλικία μας, ίσως πιστέψουν ότι τους την πέφτεις...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

5 min ago , ManaLeak13 said:

Δεν έχω κάρτα να τους πάρω. Αν τους κάνω μια αναπάντητη, τι λέτε θα με πάρουν πίσω; :thinking:

 

Αφού δεν τους παίρνει κανένας και με φλομώσατε στη φτηνή δικαιολογία, τους ξαναπήρα εγώ. :ego:

 

Μου είπαν ότι σήμερα δόθηκαν οι επόμενοι 2 τόμοι στους κούριερ και ότι ουδέν νεότερον από το Ισπανικό μέτωπο για το θέμα της επέκτασης! :heat:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Νομίζω όσον αφορά την επέκταση της συλλογής στη χώρα μας, ότι βιαζόμαστε αρκετά. Με εβδομαδιαία κυκλοφορία οι Ιταλοί θα μάθουν για το αν επεκταθεί η συλλογή τους στο τεύχος 345. Επομένως εμείς με δεκαπενθήμερη, αν το γνωρίζουμε στο 85ο τόμο, θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι. Γι' αυτό συνιστώ υπομονή, γιατί όπως λέει και ο σοφός λαός,

το καλό πράγμα image.png.9fa67988b277752c16aaa55a4e8d97a0.png 

(όχι αυτός) αργεί να γίνει. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

23 ώρες πριν, constantinople είπε:

Εν τω μεταξύ δεν βλέπω κανέναν να τους τηλεφωνάει για να μάθει τι γίνεται. Προτίθεται κανείς ή θα πρέπει να βγάλω πάλι εγώ τα κάστανα από τη φωτιά; :moutra2:

 

Εμείς όταν μας βάλουν φραγή οι εκδοτικές:

 

constantinople.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  433
  • Reputation:   4294
  • Achievement Points:  600
  • Days Won:  2
  • With Us For:  827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Αφού δεν τους παίρνει κανένας και με φλομώσατε στη φτηνή δικαιολογία, τους ξαναπήρα εγώ. :ego:

Aχ, με πρόλαβες. Για να πω την αλήθεια όμως μου είχε χαλάσει και το τηλέφωνο.

 

αρχείο λήψης.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27049
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ρώτησα τον περιπτερά μου πριν 5-6 μέρες ο οποίος φέρνει αρκετά κομμάτια κι απ' τις δύο υπερηρωικές σειρές και μου είπε ότι πάει καλά η "Radnet" και ξεπουλάει αρκετά κομμάτια, αλλά ειδικά απ' τη "Hachette" φέρνει 10 κομμάτια κάθε δεκαπενθήμερο και φεύγουν όλα! Καταρχάς για το Ηράκλειο και για να φεύγουν 10 κομμάτια κάθε δεκαπενθήμερο και όλα όσα φέρνει της "Radnet" (δε μου έδωσε ακριβές νούμερο) ΜΟΝΟ απ' αυτό το περίπτερο, είναι εξωπραγματικό! Στο παρελθόν έχετε πει διάφοροι ότι αυτός δεν είναι τρόπος να κρίνεις όμως όσοι βρισκόμαστε στην περιφέρεια, ακόμη κι αν είναι σε μεγάλο αστικό κέντρο, νομίζω ότι είμαστε σε θέση να κρίνουμε τι σημαίνουν τα νούμερα αυτά των πωλήσεων, ξέροντας πάνω κάτω τι αναγνωστικό κοινό υπάρχει γενικότερα στην πόλη μας. Και τα συγκεκριμένα είναι ένα πολύ ευχάριστο νέο. Και της "Radnet" ξεπουλάει απλώς δε θα έχει μπει στη διαδικασία να ζητάει περισσότερα κομμάτια απ' ότι αντιλαμβάνομαι. Ακόμη και τα μισά από εκείνα της "Hachette" βδομάδα να πουλάει όμως, είναι μια χαρά! Μη ξεχνάμε ότι η "Radnet" έχει και συνδρομή και μάλιστα με καλύτερη τιμή, όπου οι τόμοι έρχονται σπίτι σου. Έχουν λιγοστέψει τα περίπτερα που φέρνουν περιοδικό τύπο η αλήθεια, όμως γνωρίζω πολύ καλά ότι οι τόμοι και των δύο σειρών διανέμονται κανονικά ακόμη και στα πιο μακρινά προάστια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

8 hours ago, Macchia nera said:

Aχ, με πρόλαβες. Για να πω την αλήθεια όμως μου είχε χαλάσει και το τηλέφωνο.

 

Μήπως σε είχαν απαγάγει και εξωγήινοι; :Ungry:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13786
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Χλωμό το βλέπω να παραλάβουμε σήμερα.. Μάλλον από Δευτέρα, εκτός άμα κάνουν αποστολές Σάββατο πρωί. :(

 

Δε μπορώ να καταλάβω το λόγο που καθυστερούν εμάς τους συνδρομητές. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7079
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν λίγο μου ήρθε email "Παραδόθηκε στον ταχυδιανομέα"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

54 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Χλωμό το βλέπω να παραλάβουμε σήμερα.. Μάλλον από Δευτέρα, εκτός άμα κάνουν αποστολές Σάββατο πρωί. :(

 

Δε μπορώ να καταλάβω το λόγο που καθυστερούν εμάς τους συνδρομητές. 

 

Και εγώ από εβδομάδα θα παραλάβω. Ευτυχώς με τη συνδρομή παρατείνουν την αγωνία μου τι τομάρα θα διαβάσουμε, αισθάνομαι τόσο τυχερός που σαν συνδρομητής μπορώ να διαβάζω τους τόμους μετά από αυτούς που τους παίρνουν στο περίπτερο. Αλλά αυτοί πληρώνουν και παραπάνω ΓΑΤΑΚΙΑ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4252
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάζοντας τα τελευταία ποστ, νιώθω την ακατανόητη ανάγκη να προσφέρω στο φίλτατο @ Manitou  λίγα σπόρια:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ναι αλλά το καλοκαίρι τα σπόρια δεν ενδείκνυνται... :popcorn2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.