Jump to content

BERLIN

Recommended Posts

Τίτλος:
BERLIN
Σενάριο/Kείμενα:
Κυριάκος Αθανασιάδης
Σχέδιο:
Νικόλας Κούρτης
Hμερ. έκδοσης:
05-11-2020
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια,Τρόμου/Θρίλλερ
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
20.3 x 28.8
Σελίδες:
116
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Lettering:
Νικόλας Κούρτης
Επιμέλεια:
Ελευθερία Σκλάβου
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-5116-85-9
Ονομαστική τιμή:
12,95€

BERLIN_0001.jpg BERLIN_0001z.jpg

Berlin. Πρώτος θάνατος. Στη ράχη έχει τον αριθμό 1. Σημάδι ότι φιλοδοξεί να είναι σειρά. Και εγώ ρωτάω "που είναι ο δεύτερος τόμος και γιατί δεν έχει βγει ακόμα". 

Πέμπτη 5 Νοεμβρίου 2020 έσκασε στον Πειραιά στο κατάστημα της Jemma. Άκουσα noir, μου άρεσε το εξώφυλλο, έσκασα κι εγώ εκεί για να προλάβω το lockdown. Ο Σταυριανός μου είπε ότι εάν το πάρω ως "Jemma Store Exclusive", θα υπάρχει και μια μικρή αφισσούλα. Δεν φημίζομαι για τη φειδώ μου. Του τα έδωσα. Μου τα έδωσε. Αλισβερίσι και νταραβέρι.

img 813.jpg

Παραφυσικό, urban, neo-noir λέει από πίσω. Aλήθεια.

Στο σενάριο ο Κυριάκος Αθανασιάδης. Φαν του Λαβκραφτ. Προφανώς. Φαν και των νουάρ. Κάνει αυτό που λέει το οπισθόφυλλο. Περίπου. Στη πραγματικότητα απλά στήνει τον καμβά για τον 50 χρονο βετεράνο Νίκο Κούρτη. Ο οποίος κάνει πράγματα που δεν έχω ξαναδεί Έλληνα να κάνει. Σπανίως τα βλέπω και σε ξένο κόμικ. 

Δεν μπορώ να σπάσω το κόμικ για σκανάρισμα. Περιορίζομαι λοιπόν σε μια εικόνα που ανέβασε ο Κούρτης στο φβ του.
124135524_917264318803151_6555902114904520876_o.jpg

και σε ένα promo video που έφτιαξε η Jemma.

Το σχέδιο πραγματικά με σόκαρε. Σχεδόν οι μισές σελίδες είναι επιπέδου splash page με τρελή λεπτομέρεια και συγκλονιστική ατμόσφαιρα. It has to be seen, to be believed. Και κόσμο δημιουργεί, και παπάδες κάνει, και μητροπολίτες, και πατριάρχες. Του πήρε 2-2,5 χρόνια για να το φτιάξει. Το πιστεύω.

Κομιξάρα που άνετα την εκδίδει ο οιοσδήποτε στο εξωτερικό. Ο οιοσδήποτε.

φβ του Κούρτη

:cheers5: 

• Like 11
  • Thanks 4
15 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Κομιξάρα που άνετα την εκδίδει ο οιοσδήποτε στο εξωτερικό. Ο οιοσδήποτε.

Θα συμφωνήσω απόλυτα :) Ήδη με έχει κερδίσει από το βίντεο!! Πολύ όμορφο σχέδιο και υπέροχη η αφισούλα. Θα το έχω στα υπόψιν :)

• Like 7

Ασπρόμαυρο κόμικ γεμάτο "χρώματα".

Σπάνια βλέπουμε τέτοια δουλειά.

ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ.:clap2:

Σίγουρη αγορά μόνο και μόνο για το σχέδιο.

• Like 6

Δεν λέω, το έγχρωμο σχέδιο χρειάζεται τεχνική για να "παραχθεί". Το ασπρόμαυρο σχέδιο, όμως, θέλει και ταλέντο. Ειδικά όταν παίζει τόσο πολύ με τις σκιάσεις. :wow:

Σαν λάτρης του ασπρόμαυρου, λοιπόν, με σαγήνευσε το συγκεκριμένο κόμικ, από τα λίγα που είδα εδώ. Κι επειδή, ούτε και το νουάρ σενάριο με αφήνει αδιάφορο (το αντίθετο μάλιστα), με την πρώτη ευκαιρία θα το αποκτήσω. :)

:beer5:

• Like 6

Το σχέδιο αντικειμενικά τα σπάει.
Για το σενάριο όμως δεν μας έδωσες και πολλές πληροφορίες.
Αξίζει;

Όχι τίποτα άλλο, αλλά με τα ελληνικά κόμικς είμαι επιφυλακτικός.

Κάποτε πρέπει να ξεπεράσω τις προκαταλείψεις μου :thinking:

• Like 4
  • Sad 1

Έσκασαν στο διπλανό τραπέζι στο μπαρ η Cara Delevigne, η Eva Green, η Kristen Stewart και η Margot Robbie και η απορία σου είναι εάν παίζει trip hop ή psychedelic trance? :D Δεν παίζει κλαρίνα, μπορείς να τις κάνεις χάζι χωρίς να σου αποσπάται η προσοχή :) Και είναι τέτοια που θα τις δεις να λικνίζονται κι όλας :) 

• Like 6
  • Respect 1
  • Funny 3

Αν κατάλαβα καλά το σχόλιό σου είναι ένα κόμικ στο οποίο ευχαριστιέται κυρίως το μάτι.

Πάντως απ΄την περίληψη στο οπισθόφυλλο μου φαίνεται ότι η υπόθεση Ντυλαν-Ντογκίζει :)

• Like 6

Παραφυσικό, urban, neo-noir, Λαβκραφτ. 4 λέξεις που χρησιμοποίησα :) Να το αναπτύξω σε 4 παραγράφους για να λέμε ότι κάτι κάναμε και ότι πιάσαμε τις 500 λέξεις που ήθελε ο αρχισυντάκτης για να γεμίσει η ύλη? :lol: 

Οι μισές σελίδες του κόμικ είναι για να μπούνε στο "οφθαλμόλουτρο". Τόσο εντυπωσιακά καλές :) Άμα πέσει το ρεύμα ενώ το διαβάζεις, θα κάψεις όλα τα Ντύλαν Ντογκ για να βλέπεις :) 

• Like 6
  • Funny 4

Το είχα περάσει στο "Goodreads" πριν κυκλοφορήσει, γι' αυτό δε γνώριζα letterer & editor. Ελπίζω ο @thor77 να πράξει τα δέοντα για άλλη μια φορά. :D  Σ' ευχαριστώ για την παρουσίαση Νικόλα και, αν και λίγο καθυστερημένα, να χαίρεσαι το όνομά σου και ότι επιθυμείς!! :cheers3:

• Like 3
  • Thanks 1
  • 5 weeks later...

Aπό τις θετικές σας κριτικές και τις υπέροχες εικόνες που ανέβασε ο τζερμάνικους, ενέδωσα και το πήρα.
Ιστορική στιγμή, το πρώτο ελληνικό κόμικ που αγοράζω (εξαιρώ τον Αρκά, που πιο πολύ τα θεωρώ γελοιογραφίες αυτά που κάνει και όχι κόμικς) :)

Λοιπόν.
Για το σχέδιο τι να πω. Αυτό που φαίνεται, αυτό είναι.
Σούπερ :clap2:

Ρεαλιστικό, λεπτομερές, ατμοσφαιρικό.
Η πόλη, τ΄αυτοκίνητα, οι άνθρωποι, τα τέρατα, όλα τέλεια.
Κανένα ψεγάδι :cool:

Σεναριακά σίγουρα δεν το λες αψεγάδιαστο.
Βασικά μου φάνηκε αρκετά μικρή η ιστορία και πολύ απλή/απλοϊκή.
Σίγουρα είχε το ενδιαφέρον της και γενικά πιστεύω ο κόσμος της Μπερλίν έχει πολλά να μας προσφέρει.
Αλλά εδώ είδαμε ελάχιστα.
Θα ήθελα να γινόταν μια παρουσίαση των πρωταγωνιστών, να μαθαίναμε κάποια βασικά για τον Κάρτερ και την Ντανς.

Επίσης μου φάνηκε ημιτελής.
Αυτός ο δαίμονας στο τέλος τι φάση; Από που προήλθε; Τι ήθελε να κάνει; Για ποιο λόγο τον επικαλέστηκε η Σουάν;

Αναπάντητα ερωτήματα.
Θέλω να πιστεύω η συνέχεια (γιατί μάλλον πρόκειται για σειρά και όχι για one-shot) θα δώσει περισσότερες εξηγήσεις.

Σχέδιο: 10/10

Σενάριο: Eπιεικώς 7/10
Σύνολο: 7.5/10 (στο σενάριο δίνω πάντα μεγαλύτερη σημασία)

Γενικά το πρόσημο είναι θετικό.
Θεωρώ η σειρά έχει προοπτική και περιμένω τη συνέχεια.
Εύχομαι να δούμε κάτι πιο σύνθετο απ΄αυτό, κάτι πιο βαθύ.
Η έκδοση της Jemma τούμπανο. Μεγάλο μέγεθος, ωραίο χοντρό χαρτί, στιβαρό δέσιμο.
Τσεκάρετέ το :)

• Like 8

Βρε παιδιά, εσείς πού το βρήκατε; Γιατί με κάνατε να θέλω να το αγοράσω( έχω ψάξει σε πέντε περίπτερα και δεν έχω δει κάτι).

• Like 1

Σε βιβλιοπωλεία και κομικσάδικα το βρίσκεις :)

• Like 1
  • Thanks 1

Α, ωραία, ώρα να χρησιμοποιήσω τα <<μεγάλα μέσα >> ( το ίντερνετ), για να δω πού μπορώ να βρω το τεύχος.

Υ.Γ. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά μου φαίνεται ότι για ένα τεύχος με τόσο ατμοσφαιρικό σχέδιο, το εξώφυλλο είναι λίγο αδιάφορο.

• Like 1
  • Thanks 1