Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  40273
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   140
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

52 λεπτά πριν, christs είπε:

Μη με παρεξηγησετε.

 

Αισθανθηκα ανακουφιση.

 

Για την ελλειψη χωρου μου, για τα 1200 + ευρω που θα εχω ξοδεψει μεχρι το περας αυτης, για το καθε 2 εβδομαδες κυνηγι ανευρεσης του τομου.

 

Χρειαζομουν σιγουρα ενα διαλειμμα.

 

:beer0:

 

 

Πιστεύω πολλοί από εμάς το νιώσαμε και αυτό. Εγώ ήμουν 50-50 στο αν θέλω την επέκταση για τους λόγους που ανέφερες. Σκεφτόμουν οτι ενδεχομένως να χρειαστεί να αγοράσω νέα βιβλιοθήκη συν οτι πλέον ακόμα και τα 22 ευρώ το μήνα έχουν τη σημασία τους με ρεύμα, θέρμανση και βενζίνη στα ύψη... Είμαι φουλ χαρούμενος βέβαια που έφτιαξα μια τίμια κομιξοπροίκα για τον γιό μου! 

  • Like 15
  • Λύπη 1
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με 10-11 ευρώ τόσα τεύχη μαζεμένα πουθενά στο εξωτερικό. Αυτό που λέμε value for money (ακόμα και για τους τόμους με τα τέσσερα τεύχη). Ήταν πολύ καλό για να ναι αλήθεια ...

Όσα και αν επέλεξε να πάρει ο καθένας (ή και όλα ) ας τα απολαυσει και ας μη ξεχνάμε πως έχουμε ακόμα μερικούς μήνες για να τελειώσει αυτό το όμορφο ταξίδι.

Ναι είναι κρίμα που δεν συνεχίζεται αλλά είχαμε ομως από την άλλη την ευκαιρία να δούμε σε τέτοια τιμή ιστοριαρες(που άλλοι εκδοτικοί αν τις έβγαζαν θα είχαν αρχική τιμή τουλάχιστο 17).

Προσωπική μου άποψη(κατι που έχω ξαναπεί και στο παρελθόν) ότι λογω του ότι η Ελλάδα είναι μικρό αγοραστικό κοινό συγκρινόμενη με άλλες χωρες ίσως και ότι  όσοι μάζευαν από την αρχή τα πάντα κάπου στη δεύτερη 60αδα αραίωσαν ( λόγω χώρου είτε χρημάτων ή ότι "μπουκωσαν" με τόσο υπερωικο)είτε οτι με τέτοια τιμή θα έπρεπε να πουλάει πολλαπλάσια για να επιβιώσει ήρθε  αυτο το αποτέλεσμα.

Δεν βοήθησε και η Μάρβελ με τις ταινίες και τις σειρές(τελευταία μέτρια η ποιότητα ) για να πορωθεί κάποιος να πάρει κόμιξ ενώ δεν θα έπαιρνε .

Τεσπα έμειναν κάποιο μήνες και ιστοριαρες να απολαύσουμε άρα χαμόγελα και εδώ είμαστε να τα συζητάμε !!!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  907
  • Reputation:   5273
  • Achievement Points:  955
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1684 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Κάποια στιγμή θα γινόταν κι αυτό. Όλα τα καλά κάποτε τελειώνουν. Είμαι ικανοποιημένος από την συλλογή και πιστεύω πως είχε ένα καλό run. Αν και σίγουρα θα ήθελα κάποιους τόμους από πιθανή επέκταση (εσένα κοιτάω Howard the Duck), από ένα σημείο και μετά οι ιστορίες που επιλέγονται παύουν να είναι "οι καλύτερες" οπότε ακόμα και το value for money που είναι από τα δυνατά σημεία της σειράς, χάνει λίγο την αξία του.  Γι' αυτό ας κρατήσουμε τις ευχάριστες αναμνήσεις από τις πολυάριθμες στιγμές που μας προσέφερε η συλλογή. Θα έχει ενδιαφέρον να παρακολουθήσουμε πως θα εξελιχθεί η ελληνική αγορά μεταφρασμένων κόμικς τώρα που και η συλλογή της Radnet και αυτή βγαίνουν από την εικόνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34735
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ αυτή τη συλλογή την αγάπησα. Δεν στεναχωριέμαι που τελείωσε για εμένα γιατί εδώ και καιρό δεν την παρακολουθώ. Στεναχωριέμαι όμως γιατί κάθε συλλογή που σταματάει (ακόμα και αν ήταν αναμενόμενο) δεν είναι ένα καλό νέο. Κρίμα. Και εις άλλα με υγεία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

9 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Κάποια στιγμή θα γινόταν κι αυτό. Όλα τα καλά κάποτε τελειώνουν. Είμαι ικανοποιημένος από την συλλογή και πιστεύω πως είχε ένα καλό run. Αν και σίγουρα θα ήθελα κάποιους τόμους από πιθανή επέκταση (εσένα κοιτάω Howard the Duck), από ένα σημείο και μετά οι ιστορίες που επιλέγονται παύουν να είναι "οι καλύτερες" οπότε ακόμα και το value for money που είναι από τα δυνατά σημεία της σειράς, χάνει λίγο την αξία του.  Γι' αυτό ας κρατήσουμε τις ευχάριστες αναμνήσεις από τις πολυάριθμες στιγμές που μας προσέφερε η συλλογή. Θα έχει ενδιαφέρον να παρακολουθήσουμε πως θα εξελιχθεί η ελληνική αγορά μεταφρασμένων κόμικς τώρα που και η συλλογή της Radnet και αυτή βγαίνουν από την εικόνα.

Για σένα λάτρη του Howard the Duck βγαίνει στο Νοέμβριο ένα σπέσιαλ τεύχος για το παπί αυτό .

 

 

large-5555233.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1350
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  664 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, air nomad X είπε:

 

(Για το "Marvels")

 

Και μιας και μιλάμε για το συγκεκριμένο έργο, θεωρώ ότι δεύτερο (αν όχι και πρώτο...) θέμα του είναι η αχαριστία του κόσμου προς τους υπερήρωες.

Συμφωνώ οτι γίνεται κουραστική η αχαριστία του κόσμου προς τους ηπερήρωες στην συγκεκριμένη ιστορία, αλλά γενικά δεν πρόκειται για κάτι που βλέπουμε για πρώτη φορά. Η αχαριστία αυτή προέρχεται από το πηγαίο υλικό του "Marvels", δηλαδή τις κλασικές ιστορίες, με κορυφαίο παράδειγμα τις ιστορίες του Spider-Man. Για αυτόν το λόγο δεν θα χαρακτήριζα την αχαριστία του κόσμου προς τους υπερήρωες ως αρνητικό σημείο του "Marvels". 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12005
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  23
  • Reputation:   218
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5204 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πάντως θα μου λείψει να διαβάζω ιστορίες της Μάρβελ κάθε δεκαπενθήμερο..... είχα καλομαθει....πάντως τους ευχαριστώ καθώς μας προσφέρανε μπόλικες ιστορίες σε καλή ποιότητα και τιμή....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1774
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5788 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο, βρήκα επιτέλους τον τελευταίο τόμο. Πάνω που κάθισα να τον διαβάσω, βλέπω τα νέα και ...μου ήρθε κάπως περίεργα. 

     Από τη μια αυτή η συλλογή σηματοδότησε τη επιστροφή μου στα κόμικς μετά από σχεδόν είκοσι χρόνια, από την άλλη όμως, από τότε που σταμάτησε το τοπικό περίπτερο να φέρνει με είχαν φάει οι δρόμοι!

      Μια ακόμα παράμετρος για μένα που κυνηγάω μεταχειρισμένα, είναι πως πολλές φορές δίσταζα να πάρω μια καλή ευκαιρία, γνωρίζοντας ότι έχει κυκλοφορήσει στο εξωτερικό με τη συλλογή και ίσως τη δούμε εδώ. Οπότε τώρα νιώθω λίγο απελευθερωμένος.

       Ωραία ήταν όσο κράτησε, ας ελπίσουμε να υπάρξει κάτι παρεμφερές στο μέλλον - DC κανένας;

 

:shit:

      

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αναμενόμενο.

Μειώθηκε πολύ το τιράζ τους τελευταίους μήνες, κάτι που μαρτυρούσε πτώση των πωλήσεων.

Δυσκολευόμασταν να βρούμε τους τόμους στα περίπτερα. Και όχι επειδή γίνονταν ανάρπαστοι, όπως κάποιοι ισχυριζόσασταν, αλλά επειδή σταμάτησαν να φέρνουν όσους έφερναν (κάποιοι σταμάτησαν γενικώς να φέρνουν).

 

Πάντως μην έχετε παράπονο οι Μαρβελάκηδες.

120 τόμοι + 90 απ'τη Radnet.

210 τόμοι σε 4 χρόνια.

Τι να πούμε και οι μπεντέκηδες που με το ζόρι βλέπουμε 5-6 γαλλοβελγικά το χρόνο :(

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κρίμα που θα σταματήσει και αυτή η συλλογή :(.

Αυτό σημαίνει δυστυχώς ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά σχετικά με τις πωλήσεις των κόμικ στη χώρα μας.

Νομίζω ότι για δύο λόγους γίνεται αυτό:

1ον Ο κόσμος μάλλον δυσκολεύεται οικονομικά (έχουν ανέβει τα πάντα και θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν).

2ον Όπως γίνεται συχνά στην Ελλάδα, μόδα ήταν και πέρασε και επειδή είμαστε μικρή αγορά δεν μπορεί αυτή η μόδα να στηριχτεί μόνο από τους φαν του είδους (άσε που και πολλοί "φαν" του είδους δεν την στηρίζουν αυτή την προσπάθεια είτε γιατί σνομπάρουν τα μεταφρασμένα, είτε γιατί δεν τους αρέσουν κάποιες από τις ιστορίες που δημοσιεύονται).

 

Πάντως δεν μπορώ να μην πω ότι είναι και μια ανακούφιση στο πορτοφόλι μου/μας.

 

Αλλά έχουμε σχεδόν εφτά μήνες ακόμα...

 

5 ώρες πριν, kujo79 είπε:

ας ελπίσουμε να υπάρξει κάτι παρεμφερές στο μέλλον - DC κανένας;

Και έλεγα δεν θα το αναφέρει κάποιος!

Δεν ήθελα να το πω πρώτος εγώ γιατί θα φαινόμουνα πάλι γραφικός (με την εμμονή που έχω με τα DC):lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12005
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  23
  • Reputation:   218
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5204 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μακάρι να δούμε μια αντίστοιχη σειρά της DC στην θέση των σειρών Μάρβελ που σταματάνε. Πιστεύω θα είχε ανταπόκριση για αρκετούς τόμους.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40273
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   140
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η Hachette πάντως έχει βγάλει κι άλλες ανάλογες σειρές σε συνεργασία με την marvel, σύμφωνα με τη wikipedia τις Marvel's Mightiest Heroes (130 τεύχη) , The All Killer, No Filler Deadpool Collection (100 τεύχη) και X-Men:The Essential Collection (80 τεύχη μέχρι τώρα) αλλά δεν πιστεύω ότι θα έχουμε κάποια από αυτές και εδώ δυστυχώς... 

 

Προσωπικά θα ήθελα πολύ να υπάρξουν μεταφρασμένα τεύχη όπως το God Loves, Man Kills των X-Men ή το storyline του Age of Apocalypse, και ακόμα πιο ιδανικά το run των Abnett και Lanning για τους Guardians of the Galaxy που δεν έχουν μεταφραστεί ιδιαίτερα στα ελληνικά... 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Η αλήθεια είναι ότι στην παρούσα φάση νιώθω γεμάτος από Marvel και από υπερηρωικα γενικά. Οπότε δεν ξέρω αν θα ήθελα να δω άλλη συλλογή σε Marvel η  DC.

Αυτό που θα ήθελα να δω βέβαια θα ήταν μια συλλογή με one shot η graphic novels 4-5 τευχών μαξ, η οποία να έχει διάφορα μέσα από αμερικανικά μέχρι BD, σε ποιότητα παρόμοια με αυτή της Hachette.

Υπάρχουν τρομερές ιστοριαρες εκεί έξω και δυστυχώς διαβάζουμε πολύ λίγα στα ελληνικά . Οπότε μια τέτοιου τύπου 15πενθημερη ας πούμε συλλογή περιπτέρου με σχετικά καλό κόστος θα την υποστήριζα φουλ. 

Βέβαια είμαι σίγουρος ότι θα πάει ακλαφτη , καθώς αν εξαιρέσεις Marvel & Disney , άντε και λίγο Αστερίξ & Λούκυ , ζήτημα κάτι άλλο να πουλάει πάνω από 400-500 στην καλύτερη αντίτυπα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Κι εγώ που είχα στείλει μήνυμα δεν είχα λάβει ποτέ τέτοια δυσάρεστη απάντηση!

Αν και την περίμενα αυτή την απάντηση, γιατί (αν θυμάμαι καλά) μάθαμε την επέκταση της συλλογής για τους τόμους 61-120 γύρω στον τόμο 45, οπότε έπρεπε να μάθουμε για δεύτερη επέκταση γύρω στον τόμο 105

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39455
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  38
  • Reputation:   311
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

14 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Aπο 2 σειρές ταυτόχρονα και να "μαλώνουμε" ποια αξίζει περισσοτερο , σε μηδεν σειρες απ'το νέο έτος.

 

 

δεν μαλώναμε γιατι της Hachette ηταν πιστευω μακραν καλυτερη συνολικα σε ολα τα επιπεδα,

της radnet ναι ηταν πολυ αξιολογη ειδικα για συλεκτες και οπαδους της περιοδου αλλα οχι καλυτερη καθως αυτο το χρονολογικο που λειτουργουσε σαν πρωταρχικο της πλεονεκτιμα ηταν παραλληλα και το σημαντικο της μειονεκτιμα

 

και εγω νιωθω μια μικρη ανακουφηση για τον χωρο που θα επρεπε να βρω για να βολευτει αλλα θα προτιμουσα χιλιες φορες να συνεχισει και να διωξω αχρηστα πραγματα αμα ειναι να βαλω αυτη

 

για το τιραζ δεν ξερω ποσο εχει και ποσο πρεπει να εχει, αλλα απο εκει που το αγοραζω σταθερα φερνει καμια 20 τοσα τευχη και μεχρι το επομενο τα περισοτερα εχουν φυγει οκ ισως υπαρχει καμια μειωση αλλα θεωρω οτι με εναν πια παιχτη στην αγορα πια θα έπερνε τα πανω της και θα πουλουσε περισοτερα

 

επιπλεον η ποιοτητα ηταν υψηλη οποτε αν ζητουσαν αυξηση 1 ευρώ για τα επομενα 60 τευχη προσωπικα ανετα τα εδινα 2ευρώ παραπανω τον μηνα για αυτη την ποιοτητα και επιμελια, για μενα δεν ειναι υπο συζητηση μην πω και παραπανω θα εδινα και 3 και 4 αλλου πανε χαμενα τα λεφτα ας κοψω εναν καφε απεξω

 

ωστοσο αποψη μου οτι ειναι κακη πολυ κακη χρονικη συγκυρια να κοψουν την συλλογη τωρα δεν ξερω γιατι δεν της δινουν μια ευκαιρια τοσο μεγαλη εταιρεια του χωρου

θα μπορουυσαν να κανοιυν αυξηση 1 ευρω και να δωσου 30 τευχη παραταση δοκιμαστικα με καποιες καλες ιστοριες να δουν τωρα που ο κοσμος θα εξοικονομει καποια λεφτα απο την παυση της radnet θα μπορουσε πιστευω να στραφει περισσοτερο αγοραστικο κοινο σε αυτη ακομη και νεο και να παρει ξανα τα πανω της να διωξει και απο τα παλια

 

κριμα... πολυ κριμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39455
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  38
  • Reputation:   311
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, foinikas είπε:

Μακάρι να δούμε μια αντίστοιχη σειρά της DC στην θέση των σειρών Μάρβελ που σταματάνε. Πιστεύω θα είχε ανταπόκριση για αρκετούς τόμους.....

μακαρι στην θεση της να βγαλουν μια ιδια σειρα με καμια εκατοστη τευχη απο dc θα ηταν μια ευχαριστη αλλαγη απο την ολοκληρωτικη διακοπη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56293
  • Achievement Points:  5444
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Το ιδανικό θα ήταν η Hachette να συνέχιζε τη σειρά της Radnet από το #91, αφού στη Γαλλία έτσι κι αλλιώς αυτό κάνει, βγάζει τη σειρά της Radnet με σκληρό εξώφυλλο και ράχη:

 

z2_1.thumb.png.5c0cefa72d9fb19f163e4331265b3206.png

  • Like 10
  • Respect 1
  • Αστείο 4
  • Read 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39455
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  38
  • Reputation:   311
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

επιμενεις ομως ετσι; σου εχει γινει ψυχωση η συνεχιση της συλλογης της radnet

 

κοιτα ξερω εναν καλο γιατρο που με εχει βοηθησει παρα πολυ να ξεπερασω τα ψυχολογικα μου, να απεξαρτηθω απο τα κομικς και να επικεντρωθω σε πιο σοβαρα πραγματα 

 

...λεμε τωρα, τον εκοψατελικα  γφιατι δεν μου εφταναν τα λεφτα να αγοραζω βιβλιοθηκες και κομικς

Επεξεργασία από ATHANATOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

19 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Το ιδανικό θα ήταν η Hachette να συνέχιζε τη σειρά της Radnet από το #91, αφού στη Γαλλία έτσι κι αλλιώς αυτό κάνει, βγάζει τη σειρά της Radnet με σκληρό εξώφυλλο και ράχη:

 

z2_1.thumb.png.5c0cefa72d9fb19f163e4331265b3206.png

Με 15ήμερη κυκλοφορία...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

sorry αλλά όσοι θέλετε συλλογή dc, μαζί σας αλλά..

τι ακριβώς θα αγοράσει κάποιος με 10+ €  ;;; blue beetle; birds of prey; donna troy; και αλλα πολλά που βγάζει τελείως άγνωστα στον μεσο ορο των εν δυνάμει αγοραστών μιας τέτοιας συλλογής;

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1763
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Είχα σκοπό ν αγοράσω κ τα 14 εναπομείναντα τεύχη ως στήριξη αλλά με τη διακοπή θα περιοριστώ στα μισά. Κριμας που θα ξανά φάμε στη μούρη  civil war η death of wolverine ( θα μπορούσε να είχαμε φρέσκο πράγμα στη θέση τους) αλλά όπως λέει κ το άσμα έτσι εινια η ζωή....

 

50 λεπτά πριν, mr-d είπε:

sorry αλλά όσοι θέλετε συλλογή dc, μαζί σας αλλά..

τι ακριβώς θα αγοράσει κάποιος με 10+ €  ;;; blue beetle; birds of prey; donna troy; και αλλα πολλά που βγάζει τελείως άγνωστα στον μεσο ορο των εν δυνάμει αγοραστών μιας τέτοιας συλλογής;

 

 

 

batman, superman, flash, gren lantern, jla,jsa,wonder woman, nightwing κλπ..... αυτα πιστεύω οτι θα τα αγοράσει κάποιος με 10+ €, εγω πάντως ναι, αν κ εχουν βγει καλές ιστορίες με τα birds, τον blue beetle( το run του Keith Giffen) . Η troy αποτελεί μερος της wonder οπότε ναι θα αγοραστεί κ αυτή.

Επεξεργασία από tomas good
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1956 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

13 hours ago, spider-maniac said:

Συμφωνώ οτι γίνεται κουραστική η αχαριστία του κόσμου προς τους ηπερήρωες στην συγκεκριμένη ιστορία, αλλά γενικά δεν πρόκειται για κάτι που βλέπουμε για πρώτη φορά. Η αχαριστία αυτή προέρχεται από το πηγαίο υλικό του "Marvels", δηλαδή τις κλασικές ιστορίες, με κορυφαίο παράδειγμα τις ιστορίες του Spider-Man. Για αυτόν το λόγο δεν θα χαρακτήριζα την αχαριστία του κόσμου προς τους υπερήρωες ως αρνητικό σημείο του "Marvels". 

 

Παρεξήγηση!  :)

 

Δεν το θεωρώ αρνητικό σημείο, ούτε καν κουραστικό. Αντίθετα, το ότι οι υπερήρωες κάνουν ό,τι μπορούν για να βοηθήσουν τους ανθρώπους παρά την αχαριστία, μεγενθύνει τον υπερηρωικό τους χαρακτήρα. Δεν είναι μόνο οι υπερδυνάμεις, είναι και το ήθος που κάνει τον υπερήρωα υπερήρωα.

 

Γι` αυτό ακριβώς είναι και για μένα σπουδαίο έργο το "Marvels", και όχι μόνο γιατί παρουσιάζει, κατά τρόπο επιτυχημένο κατ´ εμέ, το πώς ζει σε μια κοινωνία με υπερήρωες ένας συνηθισμένος άνθρωπος, Αυτό είναι το επιφανειακό θέμα, ενώ η αχαριστία είναι, θεωρώ, το βαθύ, βασικό θέμα του έργου.

  

       καλή διάθεση πάντα!

                       :)

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1 ώρα πριν, ATHANATOS είπε:

επιμενεις ομως ετσι; σου εχει γινει ψυχωση η συνεχιση της συλλογης της radnet

 

 

Όταν έχεις στα χέρια σου την καλύτερη σειρά που έχει κυκλοφορήσει στη χώρα μας, είναι να μη σου έχει γίνει ψύχωση ;

 

1 ώρα πριν, constantinople είπε:

Το ιδανικό θα ήταν η Hachette να συνέχιζε τη σειρά της Radnet από το #91, αφού στη Γαλλία έτσι κι αλλιώς αυτό κάνει, βγάζει τη σειρά της Radnet με σκληρό εξώφυλλο και ράχη:

 

z2_1.thumb.png.5c0cefa72d9fb19f163e4331265b3206.png

 

Πολύ όγκος για το τίποτα ρε συ. Γκουμούτσες να μας πιάνουν τον λιγοστό χώρο που έχουμε;

 

Δεν βγάζουν κανα Epic λεω εγώ καλύτερα ;

 

 

 

8.99 για σκληρόδετο ! Και ασε εδω τα 8.99 για soft της ραντνετ να σου λέει "είναι χαμηλή η τιμή"

Eκτός αμα δίνεται και το 2ο τεύχος σε "τιμή γνωριμίας". 

 

EDIT : Στα 14.99 θα ειναι η τιμή κυκλοφορίας.Ακριβή σειρά.

Αλλά τι αναγκη έχουν οι Γερμανοι με 2Κ μισθο;

 

Στις συνδρομές τους βλέπω δίνουν κούπες ,Τ-shirt και δε ξέρω γω τι άλλο μελλοντικά !

Με 14.99 στη συνδρομή παιρνεις 2 τόμους συν δωράκια; Τι φάση :thinking:

 

 

Τόμοι 1 & 3 για οποιον θέλει να χαζέψει

 

Hachette ® Marvel ™ Origins - Spider-Man Comic Ausgabe 1 Die Superhelden Sammlung / Sammler Edition - YouTube

 

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ απορώ πάντως γιατί δεν κάνει κανείς το αυτονόητο, να βγάλει δηλαδή μόνο Spiderman η μόνο Batman..

Θα μου πείς οι περισσότεροι τα έχουν, αλλά μια καλή έκδοση σε καλή τιμή πιστεύω θα πήγαινε Super.

 

:beer:

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1956 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

1 hour ago, constantinople said:

Το ιδανικό θα ήταν η Hachette να συνέχιζε τη σειρά της Radnet από το #91, αφού στη Γαλλία έτσι κι αλλιώς αυτό κάνει, βγάζει τη σειρά της Radnet με σκληρό εξώφυλλο και ράχη:

 

z2_1.thumb.png.5c0cefa72d9fb19f163e4331265b3206.png

 

Αν είναι αυτό που είχα δει κάποια στιγμή σε βιντεάκι, τότε έχεις δίκιο, είναι καλή πρόταση. Αλλά μου φάνηκε τότε ότι το χαρτί είναι γυαλιστερό, που για μένα δεν είναι το ιδανικό...

 

Αλλά αν είναι να συνεχίσει από το 91 και μετά, μάλλον θα το σκεφτώ... :thinking:

 

        καλή διάθεση πάντα!

                       :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Παιδιά όπως και να έχει ας ελπίσουμε η Hachette να συνεχίσει την εκδοτική προσπάθεια στη χώρα μας, γιατί έχει συλλογάρες. Ήταν πολύ καλό όσο κράτησε:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1350
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  664 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

21 ώρες πριν, air nomad X είπε:

 

(Για το "Marvels")

Κι εμένα με προβληματίζουν τα πολύ ρεαλιστικά σχέδια, αλλά έχουν κι αυτά τη θέση τους.

Για παράδειγμα, το βασικό θέμα του "Marvels" είναι το πώς βλέπει τους υπερήρωες ένας καθημερινός άνθρωπος. Άρα ο ρεαλισμός είναι το ζητούμενο. Έτσι μπορείς να φανταστείς πιο εύκολα τους υπερήρωες στη δική σου καθημερινότητα.

Και μιας και μιλάμε για το συγκεκριμένο έργο, θεωρώ ότι δεύτερο (αν όχι και πρώτο...) θέμα του είναι η αχαριστία του κόσμου προς τους υπερήρωες.

Γενικά, και για μένα είναι ένα από τα καλύτερα.

 

       καλή διάθεση πάντα!

                       :)

 

 

 

2 ώρες πριν, air nomad X είπε:

 

Παρεξήγηση!  :)

Δεν το θεωρώ αρνητικό σημείο, ούτε καν κουραστικό. Αντίθετα, το ότι οι υπερήρωες κάνουν ό,τι μπορούν για να βοηθήσουν τους ανθρώπους παρά την αχαριστία, μεγενθύνει τον υπερηρωικό τους χαρακτήρα. Δεν είναι μόνο οι υπερδυνάμεις, είναι και το ήθος που κάνει τον υπερήρωα υπερήρωα.

 

Γι` αυτό ακριβώς είναι και για μένα σπουδαίο έργο το "Marvels", και όχι μόνο γιατί παρουσιάζει, κατά τρόπο επιτυχημένο κατ´ εμέ, το πώς ζει σε μια κοινωνία με υπερήρωες ένας συνηθισμένος άνθρωπος, Αυτό είναι το επιφανειακό θέμα, ενώ η αχαριστία είναι, θεωρώ, το βαθύ, βασικό θέμα του έργου.

  

       καλή διάθεση πάντα!

                       :)

 

 

 

 

Η πλάκα είναι οτι εκεί που λες "θέμα" για τον ρεαλισμό κατάλαβα τι ήθελες να πεις, αλλά μετά χρησιμοποιόντας την ίδια λέξη για την αχαριστία του κόσμου για κάποιο λόγο το μυαλό μου πήγε στο θέμα=πρόβλημα:confuse:.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πάντως το περίεργο είναι που αυτή η συλλογή σταματά (για λόγους που  έχω αναλύσει κατά τη δική μου άποψη πάντα) και άλλες εκδοτικές πάνε σε επανεκδόσεις άλλων συλλογων τόσο σύντομα οπως το να κάνεις τον ανθρώπινο σκελετό ή χαρτονομίσματα κτλ

Ότι δηλ υπάρχει τόσο αισιοδοξία για αγορά αυτων των συλλογων.

Γενικά πολλές συλλογές στα περίπτερα για τόσο μικρό αγοραστικό κοινό που είμαστε .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, zarq είπε:

Η Hachette πάντως έχει βγάλει κι άλλες ανάλογες σειρές σε συνεργασία με την marvel, σύμφωνα με τη wikipedia τις Marvel's Mightiest Heroes (130 τεύχη) , The All Killer, No Filler Deadpool Collection (100 τεύχη) και X-Men:The Essential Collection (80 τεύχη μέχρι τώρα) αλλά δεν πιστεύω ότι θα έχουμε κάποια από αυτές και εδώ δυστυχώς... 

 

Προσωπικά θα ήθελα πολύ να υπάρξουν μεταφρασμένα τεύχη όπως το God Loves, Man Kills των X-Men ή το storyline του Age of Apocalypse, και ακόμα πιο ιδανικά το run των Abnett και Lanning για τους Guardians of the Galaxy που δεν έχουν μεταφραστεί ιδιαίτερα στα ελληνικά... 

 

 

Μαζί σου με τα μπούνια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 25/9/2023 στο 4:23 ΜΜ, ATHANATOS είπε:

κριμα

μου αρεσει που στειλαμε και wishlist

κριμα

Μ@@@κια κάναμε :shit2: με τη wishlist. Τη στείλαμε στην Anubis - Hachette και δεν κοιτάξαμε να τη στείλουμε στον :beersanta:

Κρίμα. 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.