Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ karolos79  δεν ξέρω τι έχεις απο την πρώτη 60άδα αλλά σου προτείνω 5-6 αγαπημένους τόμους που θεωρώ οτι είναι εξαιρετικές δουλειές.

 

1) Το τελευταίο κυνήγι του Κρειβεν

2) Marvels

3) Daredevil Αναγέννηση

4) Η γέννηση του Βένομ (Μονο και μονο για το ιστορικό τεύχος 300 αξίζει η αγορά)

5) Spiderman Απώλεια

6) Spiderman Η επιστροφή (Με 4 ευρώ απ'τις καλύτερες μοντέρνες ιστορίες, που μου άρεσε πολύ και το σχέδιο)

 

και 2 bonus τόμους αν είσαι αρκετά τολμηρός...:)

 

7) Old man Logan

8) Marvel Horror

 

Φαντάζομαι τον Θάνατο των Στέισι το πήρες, οπότε δεν το αναφέρω..!

 

:beer:

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

26 λεπτά πριν, karolos79 είπε:

Μετά από ένα σερί αγορών 4 τόμων (102-105), δυστυχώς δεν θα "τιμήσω" τους επόμενους τόμους, διότι όσο και να θέλω να συνεχιστεί η σειρά και να συμβάλω σε αυτή, με την αγορά τόμων, οι σύγχρονες ιστορίες είναι εκτός των προτιμήσεων μου. Έχω κάνει την προσπάθεια μου για ανάγνωση σύγχρονων ιστοριών, αλλά μετά την "τραυματική" εμπειρία :crying: που απέκτησα από το The Amazing Spider-Man Το Νησί των Αραχνών (#97, #98), δεν τολμάω να το επαναλάβω. :moutra:

Ίσως επανέλθω στις αγορές με τον τόμο #112 Superior Spider-Man: My Own Worst Enemy, λόγω του ήρωα και της καλής βαθμολογίας στην ιστοσελίδα goodreads, και όχι εξαιτίας των συντελεστών, Dan Slott και Humberto Ramos. :shit2: (ναι σωστά καταλάβατε, είναι αυτοί που δημιούργησαν αυτό το "αριστούργημα" :antekale: που προανέφερα.

 

Δηλαδή μιλάμε για καλά Χριστούγεννα :beersanta: ο επόμενος τόμος. 

 

Υ. Γ Για να στηρίξω την προσπάθεια των φίλων για επέκταση, θα προχωρήσω σε αγορά απο gb-publishingservices.gr παλαιοτέρων κλασικών τόμων που λείπουν από τη συλλογή μου. 

 

Βασικά στο σχεδιασμό του αρχικού  run του superior spiderman, δηλ στα 33 τεύχη , (ξαναρχίζει νέο run τον επόμενο μήνα ,10 χρόνια μετά από το πρώτο με τον Dan Slott στο σενάριο και τον Mark Bagley στο σχέδιο )δεν ήταν μόνο ο Ramos . Με τον Stegman ξεκίνησε το όλο έπος και μεταξύ άλλων σχεδίασαν και οι Ramos, Camuncoli.

 

Τώρα για προτάσεις σε κάτι πιο νέο πέρα από τις προτάσεις τις σωστές τις πρόστυχες που σου έγιναν να.προσθεσω και εγώ κάτι λίγα:

-Thundetbolts εμπιστα τέρατα

-Ο θανατος του Spiderman

-1602(απλά έπος σαν ιστορία)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, Guts είπε:

@ karolos79  δεν ξέρω τι έχεις απο την πρώτη 60άδα αλλά σου προτείνω 5-6 αγαπημένους τόμους που θεωρώ οτι είναι εξαιρετικές δουλειές.

 

1) Το τελευταίο κυνήγι του Κρειβεν

2) Marvels

3) Daredevil Αναγέννηση

4) Η γέννηση του Βένομ (Μονο και μονο για το ιστορικό τεύχος 300 αξίζει η αγορά)

5) Spiderman Απώλεια

6) Spiderman Η επιστροφή (Με 4 ευρώ απ'τις καλύτερες μοντέρνες ιστορίες, που μου άρεσε πολύ και το σχέδιο)

 

και 2 bonus τόμους αν είσαι αρκετά τολμηρός...:)

 

7) Old man Logan

8) Marvel Horror

 

Φαντάζομαι τον Θάνατο των Στέισι το πήρες, οπότε δεν το αναφέρω..!

 

:beer:

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Έχω αγοράσει τα 1, 4, 6, 8, όπως και τον θάνατο των Στέισι. Το Marvels το έχω από τη Modern Times, σε 2 τόμους, που κυκλοφόρησε στα 90s. Το Daredevil από Καμπανά στο έγχρωμο Σπαιντερμαν. Για τα υπόλοιπα θα τα κοιτάξω. 

Αυτά που σκέφτομαι να αγοράσω σε πρώτο χρόνο είναι:

Α. Wolverine #13

Β. Secret wars #36

Γ. Iron-man #37 (προς το παρόν μη διαθέσιμο)

Δ. Avengers #54 (ας όψεται η Radnet) 

 

Υ. Γ Φίλε Ubergorn να σε καλά. Στα υπόψη οι τόμοι που μου πρότεινες (το έχω το Spider-Man). :efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5057
  • Reputation:   34590
  • Achievement Points:  5065
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

21 ώρες πριν, kujo79 είπε:

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάπου στην Πάτρα; Εκεί που παίρνω συνήθως ( Γούναρη - στο ύψος Ψηλαλώνια) από 6-8 που έφερνε, του έφεραν 2.

 

Έχεις κοιτάξει στο κέντρο τύπου που είναι ακριβώς δίπλα στο Πάνθεον; Το λέω επειδή απ' ότι κατάλαβα μένεις κάπου εκεί, για να μη σου πω να πας πιο μακριά...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Ρε παιδιά, επειδή τελευταία δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ πολύ με τη συλλογή, κι εχω μια απορία. Παρατήρησα ότι θα εκδοθεί το παρακάτω. Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος περί τίνος πρόκειται:thinking:Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)!

 

   Infinity_1_cover.thumb.jpg.dd8bfe9a6c10da744f0db682c97d5b44.jpg

Επεξεργασία από Black Panther
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1350
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 ώρες πριν, karolos79 είπε:

Αυτά που σκέφτομαι να αγοράσω σε πρώτο χρόνο είναι:

Α. Wolverine #13

Β. Secret wars #36

Γ. Iron-man #37 (προς το παρόν μη διαθέσιμο)

Δ. Avengers #54 (ας όψεται η Radnet) 

Φαντάζομαι πως τα πρώτα 6 τεύχη της σειράς "Secret wars" τα έχεις ήδη, για να σκέφτεσαι να αγοράσεις τον τόμο #36. 

Εναλλακτικά, λάβε υπόψιν οτι ο τόμος αυτός είναι το δεύτερο μέρος της σειράς.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1763
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

On 23/9/2023 στο 10:49 ΠΜ, kujo79 είπε:

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάπου στην Πάτρα; Εκεί που παίρνω συνήθως ( Γούναρη - στο ύψος Ψηλαλώνια) από 6-8 που έφερνε, του έφεραν 2.

Δοκίμασε στη Γούναρη δίπλα απο τον κινηματογράφο εκει παίζει να εχει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Στο τελευταιο τομακι που πηραμε, αυτο το χθεσινο / προχθεσινο, η ιστορια κλεινει χωρίς καρέ που να λεει τέλος? Μου φανηκε λιγο αποτομο μεχρι που αναρωτηθηκα αν λειπει καμια σελιδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3259
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1529 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

59 λεπτά πριν, christs είπε:

Στο τελευταιο τομακι που πηραμε, αυτο το χθεσινο / προχθεσινο, η ιστορια κλεινει χωρίς καρέ που να λεει τέλος? Μου φανηκε λιγο αποτομο μεχρι που αναρωτηθηκα αν λειπει καμια σελιδα.

 

Spoiler

 Έτσι είναι στο αμερικάνικο τεύχος, δεν λείπει καμιά σελίδα. Δες τη φώτο που έστειλα.

 

 

Uncanny Avengers 005-021.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, spider-maniac είπε:

Φαντάζομαι πως τα πρώτα 6 τεύχη της σειράς "Secret wars" τα έχεις ήδη, για να σκέφτεσαι να αγοράσεις τον τόμο #36. 

Εναλλακτικά, λάβε υπόψιν οτι ο τόμος αυτός είναι το δεύτερο μέρος της σειράς.

 

:beer:

Ναι, τον τόμο #30 τον είχα παραγγείλει παλαιότερα, αλλά ο #36 για μεγάλο χρονικό διάστημα ήταν μη διαθέσιμος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1774
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5788 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

5 hours ago, ramirez said:

 

Έχεις κοιτάξει στο κέντρο τύπου που είναι ακριβώς δίπλα στο Πάνθεον; Το λέω επειδή απ' ότι κατάλαβα μένεις κάπου εκεί, για να μη σου πω να πας πιο μακριά...

 

 

2 hours ago, tomas good said:

Δοκίμασε στη Γούναρη δίπλα απο τον κινηματογράφο εκει παίζει να εχει.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, πήγα κι εκεί, δεν το είχε. Αν μπορέσω θα πεταχτώ στο Ρίο, αλλιώς παραγγελία. Ελπίζω να μην επαναληφθεί στο μέλλον...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, Black Panther είπε:

Ρε παιδιά, επειδή τελευταία δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ πολύ με τη συλλογή, κι εχω μια απορία. Παρατήρησα ότι θα εκδοθεί το παρακάτω. Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος περί τίνος πρόκειται:thinking:Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)!

 

   Infinity_1_cover.thumb.jpg.dd8bfe9a6c10da744f0db682c97d5b44.jpg

 

Το Infinity είναι μια επική ιστορία γραμμένη από τον Jonathan Hickman. 

 

Παρόλο που είναι απεικονίζεται ο Thanos στο εξώφυλλο, θα έλεγα πως έχει δευτερεύοντα ρόλο και κύριοι ανταγωνιστές της ιστορίας είναι οι Builders. 

 

Εικάζω ότι ο τόμος της Συλλογής θα περιλαμβάνει μόνο τα 6 τεύχη του κεντρικού event. Δυστυχώς, δεν ξέρω εάν μπορεί να διαβαστεί αυτόνομα, χωρίς τα τεύχη των Avengers/ New Avengers που έγραφε παράλληλα ο Hickman και χρησιμεύουν ως tie-ins.

 

Θεωρητικά θα μπορούσε να διαβαστεί αυτόνομα, αλλά μεγάλο μέρος της απόλαυσης προέρχεται από την ανάγνωση των προαναφερθέντων τευχών. 

 

Επίσης, αυτή η ιστορία χρησιμεύει ως μια κλιμάκωση, οπότε αν κάποιος δεν έχει διαβάσει όλα τα προηγούμενα τεύχη των Avengers/ New Avegers, δε θα μπορέσει να την εκτιμήσει όπως πρέπει. 

 

Προσωπικά, αν και λατρεύω την εν λόγω ιστορία, δε θα την έβαζα στη Συλλογή. Είναι μη φιλική προς τους νέους αναγνώστες.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1350
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 λεπτά πριν, the comic guide είπε:

 

Το Infinity είναι μια επική ιστορία γραμμένη από τον Jonathan Hickman. 

 

Παρόλο που είναι απεικονίζεται ο Thanos στο εξώφυλλο, θα έλεγα πως έχει δευτερεύοντα ρόλο και κύριοι ανταγωνιστές της ιστορίας είναι οι Builders. 

 

Εικάζω ότι ο τόμος της Συλλογής θα περιλαμβάνει μόνο τα 6 τεύχη του κεντρικού event. Δυστυχώς, δεν ξέρω εάν μπορεί να διαβαστεί αυτόνομα, χωρίς τα τεύχη των Avengers/ New Avengers που έγραφε παράλληλα ο Hickman και χρησιμεύουν ως tie-ins.

 

Θεωρητικά θα μπορούσε να διαβαστεί αυτόνομα, αλλά μεγάλο μέρος της απόλαυσης προέρχεται από την ανάγνωση των προαναφερθέντων τευχών. 

 

Επίσης, αυτή η ιστορία χρησιμεύει ως μια κλιμάκωση, οπότε αν κάποιος δεν έχει διαβάσει όλα τα προηγούμενα τεύχη των Avengers/ New Avegers, δε θα μπορέσει να την εκτιμήσει όπως πρέπει. 

 

Προσωπικά, αν και λατρεύω την εν λόγω ιστορία, δε θα την έβαζα στη Συλλογή. Είναι μη φιλική προς τους νέους αναγνώστες.

 

 

Δεν έχω διαβάσει την ιστορία και ούτε γνώριζα κάτι για αυτήν, αλλά προτείνω σε όποιον ενδιαφέρεται να την διαβάσει ολόκληρη (μέχρι και το τελευταίο tie-in), να χρησιμοποιήσει την παρακάτω λίστα και να διαβάσει τα tie-ins τεύχη στο readcomiconline και την βασική σειρά των 6 τευχών από τον τόμο της Συλλογής, όλα με βάση την σειρά της λίστας.

Infinity Reading Order (comicbookreadingorders.com)

 

Γενικά από την Συλλογή Graphic Novels της Marvel είχα διαβάσει κάποια events της Marvel (House of M, Secret Invasion), αλλά το να διαβάσω το World War Hulk (και πάλι από την συλλογή) με όλα του τα tie-ins στο διαδύκτιο (με την αντίστοιχη λίστα με την σειρά ανάγνωσής του) ήταν διαφορετική εμπειρία. Και αν και σε κάποια σημεία γίνονται κουραστικά ορισμένα από τα tie-ins, γενικά προσφέρουν μια πιο ολοκληρωμένη και αναπτυγμένη ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

2 hours ago, the comic guide said:

Εικάζω ότι ο τόμος της Συλλογής θα περιλαμβάνει μόνο τα 6 τεύχη του κεντρικού event. Δυστυχώς, δεν ξέρω εάν μπορεί να διαβαστεί αυτόνομα, χωρίς τα τεύχη των Avengers/ New Avengers που έγραφε παράλληλα ο Hickman και χρησιμεύουν ως tie-ins. 

 

Θεωρητικά θα μπορούσε να διαβαστεί αυτόνομα, αλλά μεγάλο μέρος της απόλαυσης προέρχεται από την ανάγνωση των προαναφερθέντων τευχών. 

 

TOMOΣ 114: Infinity Vol. 1 - Infinity #1–3, Avengers (Vol. 5) #18–20, New Avengers (Vol. 3) #9–10

ΤΟΜΟΣ 115: Infinity Vol. 2 - Infinity #4–6, Avengers (Vol. 5) #21–23, New Avengers (Vol. 3) #11–12
Μέσα είναι και οι Avengers! :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, spider-maniac είπε:

Δεν έχω διαβάσει την ιστορία και ούτε γνώριζα κάτι για αυτήν, αλλά προτείνω σε όποιον ενδιαφέρεται να την διαβάσει ολόκληρη (μέχρι και το τελευταίο tie-in), να χρησιμοποιήσει την παρακάτω λίστα και να διαβάσει τα tie-ins τεύχη στο readcomiconline και την βασική σειρά των 6 τευχών από τον τόμο της Συλλογής, όλα με βάση την σειρά της λίστας.

Infinity Reading Order (comicbookreadingorders.com)

 

Για την ακρίβεια, κάποια τεύχη που προτείνονται στο παραπάνω Reading Order είναι περιττά κατά τη γνώμη μου, γιατί πολλά δε τα έχει γράψει ο Hickman (κάτι Nova, Captain Marvel, Against the Tide κ.α.).

 

Καλύτερα να ακολουθήσετε τη λίστα που υπάρχει στο επίσημο site της Marvel (The Main Event Suggested Reading Order) και η οποία εστιάζει μόνο στα τεύχη τα οποία γράφτηκαν από τον Hickman.

 

Τέλος, να προσθέσω ότι το Infinity τελειώνει σε cliffhanger, λόγω του ότι αποτελεί τμήμα του ευρύτερου έπους που έγραφε ο συγγραφέας στις σειρές των Avengers και Νew Avengers.  Δεν είναι μία ιστορία σαν το Civil War, όπου μόλις φτάσεις στο τελευταίο τεύχος, τότε η ιστορία τελειώνει και δεν έχει τίποτα άλλο παρακάτω.

 

@ constantinople  Τέλεια! Όποιος ενδιαφέρεται, ας ρίξει μια ματιά online και στα προηγούμενα τεύχη, για να εισπράξει το μάξιμουμ! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5057
  • Reputation:   34590
  • Achievement Points:  5065
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 ώρες πριν, kujo79 είπε:

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, πήγα κι εκεί, δεν το είχε. Αν μπορέσω θα πεταχτώ στο Ρίο, αλλιώς παραγγελία. Ελπίζω να μην επαναληφθεί στο μέλλον...

 

Υπάρχει και ένα κέντρο τύπου-παντοπωλείο στο πάνω μέρος της Αγίας Σοφίας (απέναντι από το Pizza Fan). Επίσης απ' ότι ξέρω η Γωνιά του Βιβλίου στην Αγίου Νικολάου φέρνει τα εβδομαδιαία Ντίσνευ, άρα μπορεί να φέρνει και τα βιβλία της Hachette...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  57
  • Reputation:   557
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1768 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

14 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

TOMOΣ 114: Infinity Vol. 1 - Infinity #1–3, Avengers (Vol. 5) #18–20, New Avengers (Vol. 3) #9–10

ΤΟΜΟΣ 115: Infinity Vol. 2 - Infinity #4–6, Avengers (Vol. 5) #21–23, New Avengers (Vol. 3) #11–12
Μέσα είναι και οι Avengers! :up:

 

109. Avengers: Avengers World 
111. New Avengers: Everything Dies 

Δεν είναι τυχαίο που η hatchette έχει βάλει πριν τα infinity τους δύο πρώτους τόμους των avengers/new avengers. Όλα αυτά πάνε πακέτο . Για να έχετε πλήρη εικόνα και κατανόηση του infinity event πρέπει να πάρετε και τα 4.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Όντως, αυτοί τόμοι περιέχουν την αρχή των 2 αυτών σειρών:

 

109. Avengers: Avengers World - Avengers (Vol. 5) #1–6
111. New Avengers: Everything Dies - New Avengers (Vol. 3) #1–6

 

Αλλά δεν ξέρω αν είναι σημαντικά και αυτά που υπάρχουν στα ενδιάμεσα τεύχη και δεν δημοσιεύονται (Avengers 7-17 & New Avengers 7-8).

 

Στους New Avengers που είναι 2 μόνο τεύχη φαντάζομαι δεν τρέχει τίποτα, αλλά στους Avengers είναι 10 τεύχη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

32 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Όντως, αυτοί τόμοι περιέχουν την αρχή των 2 αυτών σειρών:

 

109. Avengers: Avengers World - Avengers (Vol. 5) #1–6
111. New Avengers: Everything Dies - New Avengers (Vol. 3) #1–6

 

Αλλά δεν ξέρω αν είναι σημαντικά και αυτά που υπάρχουν στα ενδιάμεσα τεύχη και δεν δημοσιεύονται (Avengers 7-17 & New Avengers 7-8).

 

Στους New Avengers που είναι 2 μόνο τεύχη φαντάζομαι δεν τρέχει τίποτα, αλλά στους Avengers είναι 10 τεύχη!

 

Πράγματι, κάθε τεύχος είναι σημαντικό.

Ωστόσο, λογικά πριν από το πρώτο μέρος του Infinty, θα υπάρχει μία εισαγωγή η οποία θα εξηγεί εν τάχει τα γεγονότα των τευχών A 7-17 & NA 7-8.

Βέβαια, είναι διαφορετικό να διαβάζεις τα αυτούσια τεύχη από μία απλή περίληψη, αλλά δεν πειράζει. 

 

Επίσης, τα τεύχη 109. και 111. (Avengers World και Everything Dies) διαβάζονται μαζί κι όχι ξεχωριστά. Η ενδεικτική σειρά ανάγνωσης είναι η εξής:

 

New Avengers Vol. 3 #1 (2013)
New Avengers Vol. 3 #2
New Avengers Vol. 3 #3

                                    Avengers Vol. 5 #1 (2013)
                                    Avengers Vol. 5 #2
                                    Avengers Vol. 5 #3
                                    Avengers Vol. 5 #4
                                    Avengers Vol. 5 #5

New Avengers Vol. 3 #4
New Avengers Vol. 3 #5
New Avengers Vol. 3 #6

                                    Avengers Vol. 5 #6

 

 

Και εδώ να προσθέσω ότι το run ολοκληρώνεται με το Secret Wars, το οποίο έχει βγει και στα ελληνικά.

Επεξεργασία από the comic guide
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3259
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1529 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Καλησπέρα σας φίλοι και φίλες μας.

Έστειλα μεηλ στη Χασετ για να μάθουμε αν θα υπάρξει δεύτερη επέκταση και έλαβα την δυσάρεστη απάντηση:

 

Καταγραφή marvel.JPG

Επεξεργασία από PowerRangers8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Κι αυτή ρε φίλε:moutra2:; Κρίμα γιατί θα έρχονταν τόμοι ορόσημα αν συνεχιζόταν:sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κρίμα ρε γαμωτο γιατί μια 60αδα ακόμα θα εκλεινε μια χαρά με τίτλους φωτια αυτή την τόσο ωραία συλλογή .....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  180
  • Reputation:   1228
  • Achievement Points:  193
  • Days Won:  0
  • With Us For:  924 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πολυ κριμα ρε παιδια, μας εφαγε η Ραντνετ με τις τσαπατσουλιες της :reap:

Ας μεινουμε στα θετικα, οτι μαζεψαμε 120 τομους σε πολυ καλη τιμη, φοβερη εκδοση και ιστορικες επι το πλειστον ιστοριες.

Επεξεργασία από diotsoumas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Να πάρει...οπισθοδρόμηση λέγεται αυτό. Πρέπει να περιμένουμε πότε θα κάνουν νέες εκδόσεις ή επανεκδόσεις η Οξύ-Anubis-Μικρός Ήρως για να διαβάσουμε (όχι πάντα) κάτι της προκοπής στα ελληνικά:antekale:Ενώ με τη συγκεκριμένη συλλογή και με της Radnet εννοείται καλομάθαμε να έχουμε ανά δεκαπενθήμερο εκδοσάρες! Τι να πεις ρε φίλε:trixes:

Επεξεργασία από Black Panther
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ωραίο ήταν όσο κράτησε. Μακάρι να συνέχιζε αλλά δυστυχώς έπιασε το potential της και κατά τη γνώμη μου το τρύπησε. Διαβάσαμε επανεκδόσεις, είδαμε πρώτη φορά ιστοριάρες, ξαναείδαμε ιστορίες από εποχές Καμπανά, απολαύσαμε ρετρό αλλά και σύγχρονα runs. Τώρα θα επικεντρωθούμε πάλι στο κανονικό διάβασμά μας και πιστέψτε με δύο χρόνια τώρα έχω πολλά αδιάβαστα. Δεν στεναχωριέμαι που τελείωσε, είμαι χαρούμενος που το πρόλαβα και τα μάζεψα όλα :

  • Like 20
  • Λύπη 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39455
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  38
  • Reputation:   311
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

κριμα

μου αρεσει που στειλαμε και wishlist

κριμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1956 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

 

(Για το "Marvels")

 

On 9/23/2023 at 7:15 PM, ManaLeak13 said:

Τι σχεδιο ειναι αυτο ρε παιδια ; Σαν να βλεπεις ταινια. Σαν κατι cut sceens που βαζανε οταν περνουσες μια πιστα στα παιχνιδια των 90ς 00ς. Σας αρεσει κατι τέτοιο;  Εμένα πάντως δε μου θυμιζει κομικς αυτο το πραμα.

 

Κι εμένα με προβληματίζουν τα πολύ ρεαλιστικά σχέδια, αλλά έχουν κι αυτά τη θέση τους.

 

Για παράδειγμα, το βασικό θέμα του "Marvels" είναι το πώς βλέπει τους υπερήρωες ένας καθημερινός άνθρωπος. Άρα ο ρεαλισμός είναι το ζητούμενο. Έτσι μπορείς να φανταστείς πιο εύκολα τους υπερήρωες στη δική σου καθημερινότητα.

 

Και μιας και μιλάμε για το συγκεκριμένο έργο, θεωρώ ότι δεύτερο (αν όχι και πρώτο...) θέμα του είναι η αχαριστία του κόσμου προς τους υπερήρωες.

 

Γενικά, και για μένα είναι ένα από τα καλύτερα.

 

 

       καλή διάθεση πάντα!

                       :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

31 min ago , ATHANATOS said:

μου αρεσει που στειλαμε και wishlist

 

Να δούμε που θα τη βάλουμε τώρα τη wishlist που στείλαμε !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Aπο 2 σειρές ταυτόχρονα και να "μαλώνουμε" ποια αξίζει περισσοτερο , σε μηδεν σειρες απ'το νέο έτος.

 

Μια χαρα... 

 

 

4 ώρες πριν, diotsoumas είπε:

Πολυ κριμα ρε παιδια, μας εφαγε η Ραντνετ με τις τσαπατσουλιες της :reap:

 

Και σε αυτο η Radnet φταει ; :lol:

 

 

 

Ορίστε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία τωρα που σταματάνε και οι 2 να αναλάβει μια εκδοτική να συνεχίσει απ τον τόμο 91#. 

Λέω εγώ τώρα...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μη με παρεξηγησετε.

 

Αισθανθηκα ανακουφιση.

 

Για την ελλειψη χωρου μου, για τα 1200 + ευρω που θα εχω ξοδεψει μεχρι το περας αυτης, για το καθε 2 εβδομαδες κυνηγι ανευρεσης του τομου.

 

Χρειαζομουν σιγουρα ενα διαλειμμα.

 

:beer0:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.