Μετάβαση στο περιεχόμενο

germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4403
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

΄Οχι βέβαια. Αν το είχε κάνει, θα το ξέρατε ήδη.

 

Έλεγα μήπως μου ξέφυγε γιατί τις τελευταίες ημέρες είχαμε μερικές εκατοντάδες καταχωρήσεις.

 

Απαράδεχτος πάντως ο μπαρμπατερζό.

 

Όσον αφορά τον Δαυίδ μάλλον ισχύει αυτό που λένε ότι η αγάπη για μια ενασχόληση δεν περνάει σχεδόν ποτέ από πατέρα σε υιό αλλά συνήθως από παππού σε εγγονό. Έχει και μια φωνή ο αθεόφοβος. :lol:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29567
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  116
  • Reputation:   1215
  • Achievement Points:  116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελειωσε. Ειναι κριμα. Μια ζωη έζησα με αυτα και δυσκολευομαι να πιστεψω πως πλεον θα περναω τα περιπτερα χωρις να εχω τιποτα να κοιταξω. Θα μου παρει καιρο, το ξερω. Θα πηγαινω και θα ψαχνω -ειμαι σίγουρος- και αργότερα θα αντιλαμβάνομαι οτι δεν εχει πια.

 

Ζητατε να γιορτάσουμε το κλείσιμο των αγαπημενων μας περιοδικών με αφιερωματα και πανηγυρια; Ειναι προφανες πως το ολο γεγονος δεν ηταν στα σχεδια κανενός. Το τέλος αυτο, τόσο απότομο και σκληρό, είναι ντροπή. Για τον εκδότη, τον αναγνώστη, την κοινωνία, τα πάντα. Δε χωράνε γιορτές εδώ. Μονο μια συγγνωμη, και ένα αξιοπρεπες τευχος. Η ιστορία να τελειωσει οσο πιο γλυκά γίνεται - χωρις να το πολυκαταλάβουμε. Σαν παραμυθι για καληνυχτα.

Φίλε είσαι απλά τεράστιος. Κρατάω κυρίως την πρώτη και την τελευταία παράγραφο από όσα έγραψες. Ειδικά η πρώτη παράγραφος είναι συγκινητική. Παίρνοντας έμπνευση από σένα θα γράψω κι εγώ 2 πράγματα, χωρίς να αναφερθώ περαιτέρω στις απρόσωπες και μπλαζέ ανακοινώσεις της οικογένειας Τερζόπουλου, γιατί όπως και να το κάνουμε, μου γέμισαν μία βιβλιοθήκη (και ήμουν έτοιμος να πάρω δεύτερη για να μην γκρεμιστεί η πρώτη) και γι' αυτό ευχαριστώ αυτούς και κυρίως το προσωπικό που υπήρξε η καρδιά των περιοδικών αυτά τα σχεδόν 50 χρόνια:

 

Όπως οι περισσότεροι από μας, έτσι κι εγώ γνώρισα τα περιοδικά Disney μέσω των γονιών μου. Μου τα αγόραζαν από την πρώτη δημοτικού για να μάθω ανάγνωση. Όσο παιρνούσαν τα χρόνια όμως ποτέ δεν τα αποχωριζόμουν. Σε εκδρομές, στην κατσκήνωση, στο κρεβάτι, ακόμα και στο φαγητό είχα ένα τεύχος μαζί. Θυμάμαι που άφηνα ξερούς τους γονείς μου πάντα όταν πέταγα κάποια περίεργη λέξη που είχα διαβάσει στο Μίκυ Μάους, ή όταν ανέφερα γενικές γνώσεις που είχα αποκομίσει κυρίως από τις ιστορίες του Ντον Ρόσα. Στο σχολείο ή στην κατασκήνωση πολλοί γελούσαν που κουβάλαγα τα περιοδικά μαζί μου, αλλά στο τέλος όλοι ζητούσαν ένα για να διαβάσουν. 

 

Ποτέ δεν έμαθα απ' έξω αριθμούς τευχών. Δεν υπήρχε λόγος. Ποιος μετράει μέχρι το άπειρο; Άφηνα το Μίκυ Μάους, το Κόμιξ, το Ντόναλντ και όλα τα άλλα να μετράνε για μένα. Ποτέ δεν κατέγραψα τι είχα και τι μου έλειπε μέχρι πολύ πρόσφατα. Αν δεν υπήρχε αφιέρωμα ποτέ δε θα καταλάβαινα ότι φτάσαμε τα 1500 και μετά τα 2000. Αυτό που θυμόμουν ήταν τα εξώφυλλα. Για πολλά χρόνια πήγαινα διακοπές σε συγκεκριμένο μέρος και πάντα περνούσα από ένα μαγαζί με παλιά τεύχη (φτηνά) και με το μάτι αναγνώριζα τα εξώφυλλα των τευχών που ήδη είχα σε δευτερόλεπτα. Μία και μόνη φορά έκανα λάθος και το θυμάμαι ακόμα (στο Κόμιξ με την μπαλάντα του γερο-ναυτικού). Δεν είμαι συλλέκτης. Δεν είχα σκοπό να βρω ντε και καλά το τεύχος #Ν. Έψαχνα μόνο κάποιο περιοδικό που δεν είχα για να διαβάσω νέες ιστορίες.

 

 

Ο πατέρας μου είχε ένα σωρό παλιά περιοδικά (Disney και όχι μόνο) και ο παπούς μου τα είχε πετάξει. Εμείς δε θα κάνουμε το ίδιο λάθος. Θα τα κρατήσουμε για να τα διαβάσουν τα παιδιά μας. Ή τουλάχιστον έτσι θα λέμε στους άλλους.... Γιατί πάντα δίπλα στο κρεβάτι μου θα υπάρχει ένα Μίκυ Μάους.....

Επεξεργασία από Mermigas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85731
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Σκεφτόμουν πολύ αυτές τις μέρες -από τότε που διάβασα εδώ για το τέλος των εκδόσεων της Νέας Ακτίνας- αν θα έπαιρνα το τελευταίο Μικυ Μαους.

 

Τα Disney κόμικς έχουν πάψει να με ενδιαφέρουν από την ηλικία των περίπου 12 ετών όταν και στράφηκα οριστικά πια σε άλλου τύπου αναγνώσματα (Μπλεκ,Αγορι,Ομπραξ,πολεμικά κ.λ.π ) .

 

Μεγαλώνοντας μάλιστα μπορώ να πω οτι άρχισα να νοιώθω και ένα είδος αποστροφής για το περιοδικό που με συντρόφεψε και με ψυχαγώγησε στα πρώτα μου βήματα στον κόσμο των κομικς. Ειχε γίνει πολύ "καπιταλιστικό" για τα γούστα και την κοσμοθεωρία μου και θεωρούσα οτι πλασάρει κάπως ύπουλα πρότυπα τα οποία δεν θεωρούσα σωστά (βλέπε Σκρούτζ) .

 

Αργότερα οταν "χαλάρωσα" λιγάκι στον τρόπο σκέψης το αντιμετώπιζα σαν ένα γραφικό κομικ το οποίο μου έκανε εντύπωση που εξακολουθούσε να κυκλοφορεί ακόμα (μυστήριο για μένα πως....).

 

Στο άκουσμα όμως του σταματήματος της έκδοσης ομολογώ οτι ένοιωσα λύπη και συγκίνηση......Εχοντας ήδη βιώσει την παρακμή και το κλείσιμο άλλων εκδοτικών  με κομικς που λάτρεψα (Περιοδικός Τύπος  ,Βαβελ,Παρα Πεντε ,Ψαρόπουλος κ.α ) μπόρεσα να καταλάβω πολύ καλά το πως ένοιωσαν ολοι οι φίλοι του GC στο άκουσμα της είδησης  αυτής........ :(

 

Πηγαίνοντας σήμερα στο περίπτερο της γειτονιάς (ολοένα και πιο άδειο από κόμικς) και παίρνοντας το τεύχος στα χέρια μου σκέφτηκα πόσο άσχημο είναι πολλές φορές αυτό που ονομάζουμε "τέλος εποχής" .....Ειδικά αν η εποχή που τελειώνει υπήρξε πολύ όμορφη.

 

Farewell Mickey Mouse ....... :respect::(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  398
  • Content Count:  4312
  • Reputation:   34167
  • Achievement Points:  4436
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το Μίκυ Μάους πρέπει να είναι το μόνο περιοδικό που κατάφερε κάτι μοναδικό για τα Ελληνικά δεδομένα. Οι άνθρωποι που δεν έχουν έστω ξεφυλλίσει κάποιο τεύχος του πρέπει να μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού... Αν εξαιρέσεις κάποιες προηγούμενες προσπάθειες, Γέλιο και χαρά και το Περιοδικό του Μίκυ Μάους, το πρώτο τεύχος του ΜΜ που κυκλοφόρησε τον Ιούλιο του 66 ήταν τεύχος ορόσημο... Προσωπικά θεωρώ ότι δεν ήταν η έντυπη αρχή του Disney εν Ελλάδι... Αλλά η αρχή των Κόμιξ ,γενικώς, στην χώρα μας...

 

Δε γνωρίζω άλλο περιδικό με κόμιξ που να είχε τέτοια απήχηση... Σκεφτήτε μόνο ότι μιροί όταν λέγαμε "μίκυμάου" εννοούσαμε τα πάντα γύρω από το σχέδιο... Κινούμενο η μη... 

 

Δε θα κάτσω να αναλύσω τι πήγε λάθος ή τι θα μπορούσε να πάει καλύτερα... Υπάρχουν μέλη του forum που είναι πιο κατάλληλα για αυτό... Εγώ ανήκω στην κατηγορία "μου αρέσει αυτό που διαβάζω". Ποτέ δεν ασχολήθηκα αν το σχέδιο-σενάριο του τάδε είναι καλύτερο από του δείνα...  Πέρα από Θείο Καρλ και Ρόσα δε ξεχωρίζω άλλους... Μπορεί ποιοτικά να μην άξιζε αυτό που διάβαζα σε πολλές εκδόσεις τα τελευταία χρόνια. Μπορεί να μην υπήρχε ουσιαστικός λόγος να αγοράζω όλες τις περιοδικές και μη εκδόσεις Disney. 

 

Αλλά το συναίσθημα του να πηγαίνω στο περίπτερο για αγορά των νέων κυκλοφοριών δε γουστάρω καθόλου που μου το παίρνουν έτσι βίαια και ξαφνικά... Ήμουν, είμαι και θα είμαι Disneάκιας μέχρι το κοκκάλο. Το σύμπαν του Disney δε θα φύγει ποτέ από το μυαλό και την καρδιά μου!!! Δε θα πάψω ποτέ να ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα ξαναέχω λόγους να πάω στο περίπτερο. Απλά ΑΡΝΟΥΜΑΙ!!!

 

Όλα ξεκίνησαν με ένα ποντίκι... Και δε τελειώνει εδώ... Μας πήραν τα περιοδικά μας!!! Δε θα μας πάρουν και την ελπίδα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9501
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ακομα δε μπορω να το χωνεψω οτι πλεον στο inducks δεν θα υπαρχουν τρεχουσες σειρες!!! Ολες θα ειναι ολοκληρωμενες... Τραγικο. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25616
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μόλις γύρισα από διακοπές και δυστυχώς, συνέβει αυτό που είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου όλες αυτές τις μέρες...

Με καλύψατε όλοι με αυτά που γράψατε...

 

Το Μίκυ Μάους δεν το έπαιρνα... Από τα νέα τεύχη που κυκλοφορούσαν, έπαιρνα μόνο το ΚΟΜΙΞ.

 

Απλά θα πω οτι περισσότερο με ενόχλησε-στεναχώρησε το πως ήρθε το τέλος, παρά το γιατί...

Τα περιοδικά ΕΠΡΕΠΕ να κλείσουν όπως τους άξιζε...

 

Αυτά που έγραψαν οι εκδότες, δεν πιάνουν μια, μπροστά σε όλα όσα γράψατε εσείς πριν...

Ένα "τελευταίο τεύχος" στο εξώφυλλο, με τον Μίκυ να μας χαιρετά. Ένα αφιέρωμα... Κάτι...

 

Και τώρα με συγχωρείτε... Παω να αγοράσω κι εγώ το τελευταίο τεύχος...

Αντίο φίλε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1612
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5864 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Παιδιά, ίσως να μην το καταλάβατε, αλλά από χτες  ουσιαστικά τα κόμικς στην Ελλάδα -τα κόμικς στο σύνολό τους κι όχι τα Ντίσνευ μόνο- ανήκουν πλέον στην ιστορία. Ή μάλλον ανήκουν σε κάποια γωνιά ενός βιβλιοπωλείου για να τα αναζητουν οι τελευταίοι τρελαμένοι μ΄ αυτά. Δηλαδή οι φανατικοί. Δηλαδή εμείς. Που όσο θα περνούν τα χρόνια θα λιγοστεύουμε. Γιατί δε θα υπάρχει διάδοχος κατάσταση. Γιατί τα κόμικς δε θα υπάρχουν πλέον στα περίπτερα. Όμως ας αριθμήσω τις σκέψεις μου: 1) Μην ψέγετε τον Τερζόπουλο. Ήταν ο καλύτερος εκδότης κόμικς, με διαφορά, στη χώρα. Αγνόησε σχεδόν ο,τιδήποτε άλλο κι επικεντρώθηκε με τρομερή συνέπεια και πάθος στα Ντίσνευς. Δεν ήταν ο εκδότης του ρίσκου, αλλά των σίγουρων λύσεων, που τις υποστήριζε με σοφή διαχείρηση. Δεν έκανε ποτέ εκπτώσεις στην ποιότητα, ποτέ δε λοξοδρόμησε απ’ τα πιστεύω του. (π.χ. δεν έφτιαξε ούτε ένα πρωτότυπο -από Έλληνες δημιουργούς- εξώφυλλο σε όλη του την πορεία. Αν και είχε ένα έμπειρο γραφιστικό προσωπικό, δεν τους ανάθεσε ποτέ ούτε τον σχεδιασμό μισού πάνελ!  Ήταν ξεροκέφαλος, ήταν τελειομανής!  Ήξερε ότι δε θα μπορούσαν ποτέ να ακουμπήσουν τα στάνταρ των Αμερικανών, Ιταλών, Σκανδιναβών κ.πλ. και δεν τους εμπιστεύτηκε ποτέ. Ακόμη και στο Βέλος, προτίμησε να μεγεθύνει εσωτερικά πάνελ για τα εξώφυλλα του, παρά να τα αναπαράγει, όπως π.χ. ο Δραγούνης, ή ο Ανεμοδουράς). Οι μεταφράσεις του, με ελάχιστες εξαιρέσεις, ήταν αξιέπαινες. 2) Τα κόμικς πεθαίνουν σαν μαζική τέχνη παγκοσμίως κι όχι μόνο στην Ελλάδα. Στην Αμερική έχουν γινει συμπλήρωμα των blockbusters της μεγάλης οθόνης. Στην Ευρώπη και στην Ιαπωνία συρρικνώνονται με ταχείς ρυθμούς. Είναι outdated, όπως τα καπέλα κι οι δετοί κορσέδες. Ακόμη φορούν καπέλα κάποιοι, περισσότερο στις απόκριες, ενώ οι κορσέδες είναι πλέον αξεσουάρ των sex shops. Ένας Τερζόπουλος δε θα μπορούσε να σώσει την κατάσταση στην εποχή -και στη χώρα-που ζούμε. 3) Όπως και να το κάνουμε τα Ντίσνευς είναι κατασκευασμένα για μικρές ηλικίες. Τι σημαίνει αυτό;  Ότι είναι γεμάτα από restrictions. Απαγορεύονται χίλια δυο πράγματα, που είναι ανώφελο να απαριθμήσω, όλοι τα ξέρουμε, με αποτέλεσμα οι χαρακτήρες να είναι εντελώς μονοδιάστατοι, σχηματικοί. Περισσότερο παραπέμπουν σε καρικατούρες, όπως ακριβώς πιστεύουν οι εκδότες ότι βλέπουν τον κόσμο -κι είναι αλήθεια- τα παιδιά. Άρα, τι προσφέρουν στους μικρούς αναγνώστες τους; Αποκλειστικά και μόνο περιπέτεια, δράση. Όμως αυτό ακριβώς και σε απείρως καλύτερο βαθμό δεν τους προσφέρουν τα video games που τους παρέχουν μάλιστα και ενεργό ρόλο στην ιστορία; Γιατί να επιλέξουν τα κόμικς αυτά; Ξέρετε γιατί πέτυχε ο Χάρυ Πότερ; Γιατί, εκτός από δράση εμπεριείχε και δυνατά συναισθήματα αλλά και κάτι διαφορετικό: ο Χάρυ μεγάλωνε ηλικιακά, όπως μεγάλωναν και οι μικροί αναγνώστες του. Το πρώτο από το τελευταίο βιβλίο έχει τεράστια θεματική απόκλιση. Για πείτε μου, έχετε συνειδητοποιήσει ότι το 99% των δεκάδων χιλιάδων ιστοριών που διαβάζουμε στα Ντίσνευς έχουν «πραγματοποιηθεί» κατά τη διάρκεια το πολύ ΕΝΟΣ μόνο χρόνου στη ζωή των ηρώων αυτών; Κανείς δεν έχει γεράσει - μεγαλώσει- από τη δεκαετία του ’30 σχεδόν καθόλου! Αυτή η λογική βασίζεται στη συνεχή ανανέωση των μικρών αναγνωστών. Απ΄ τη στιγμή που αυτή η ανανέωση διαρκώς μειώνεται σε αριθμό, το τέλος αυτών των κόμικς είναι αναπόφευκτο. Γιατί ιδιοφυίες, όπως ο Ρόσα, που μπόρεσε να βγάλει συναίσθημα μέσα σε τέτοιες ασφυκτικές σεναριακές συνθήκες, γεννιούνται κάθε 50 χρόνια. 4) Θα μπορούσε να σώσει ο Τερζόπουλος τις εκδόσεις του; Εννοείται πως όχι. Ήταν νομοτελειακή η πτώση τους. Θυμάμαι πως μέχρι και πριν 10 χρόνια έβλεπα ακόμη κάπου και που ένα παιδί να ξεφυλίζει ένα Μίκυ Μάους στο λεωφορείο. Ε, λοιπόν, τόσα περίπου χρόνια έχω να δω κάτι τέτοιο. Μου είχε δημιουργηθεί λοιπόν η απορία: ποιος στην ευχή διαβάζει σήμερα αυτά τα κόμικς και κυκλοφορούν ακόμη σε τόσους τίτλους στα περίπτερα; Απ΄ ότι αποδείχτηκε, οι σαραντάρηδες γονείς τους, που είχαν μεγαλώσει μ΄αυτά, τους τα έπαιρναν ακόμη για να μάθουν να διαβάζουν καλύτερα, αλλά και για να ξεκολλήσουν απ΄ αυτό το ρημάδι τον υπολογιστή -το μη χείρον βέλτιστον, που λένε. Όταν κι αυτών το εισόδημα κουτσουρεύτηκε ,ή και εξαφανίστηκε, χάθηκαν και οι πωλήσεις. Η νοσταλγία, δυστυχώς δεν αρκεί. 5) Τι θα γίνει τώρα με το στοκ του Τερζόπουλου; Αν το συμβόλαιό του με την Ντίσνευ λήγει π.χ. τον Οκτόβρη, έχει δικαιωματικά, έξι μήνες προθεσμία να πουλήσει το στοκ αυτό. Το πιθανότερο είναι να διαθέσει μέσω πρακτορείων ό,τι μπορεί μόνος του, και στη συνέχεια να πουλήσει σε κάποιον χονδρέμπορο, όπως ο Στεργίδης, ό,τι έχει απομείνει στην τιμή του  χαρτιού. Τότε ο χονδρέμπορος, απολύτως νόμιμα, θα διαθέσει το στοκ αυτό στην αγορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πήρα και εγώ το τελευταίο τεύχος σήμερα. Και με βλέπω να το διαβάζω πρώτο, παρά τα προηγούμενα τεύχη ΜΜ που έχω αφήσει. 

 

Ήταν από τα πρώτα κόμικς που διάβασα (έβγαλα τα τεύχη που είχα πρωτοδιαβάσει και κατάλαβα γιατί ξετρελάθηκα μαζί τους τότε) και σίγουρα η διακοπή τους δεν σημαίνει ότι θα σταματήσω να διαβάζω κανένα τεύχος σε κάποια άκυρη χρονική στιγμή ή κάποιον από τους τόμους που είχε η βγάλει η Ακτίνα. 

 

Τώρα αν έχουν πεθάνει τα έντυπα ελληνικά κόμικς; Ας πούμε ότι βρίσκονται σε κώμα. Και το μόνο που τα σώζει είναι η μηχανική υποστήριξη. 

 

Τον τελευταίο καιρό έπαιρνα λιγότερες σειρές σε σχέση με παλιότερα, γιατί οι περισσότερες δεν μου έκαναν, δεν ήταν αρκετές. Και με εξαίρεση τριών σειρών (Μίκυ Μάους, Μυστήριο, Φάντομ) και διαφόρων άλλων περιστάσεων (Μεγάλα Σήριαλ, κλασσικές ιστορίες) είχα βαρεθεί κάπως τα Disney και για αυτό ίσως δεν το πήρα τόσο κατάκαρδα όσο πολλοί. Πιο πολύ με λύπησε το γεγονός αυτό καθαυτό και το κλείσιμο του Μίκυ Μάους. 

 

Είναι γεγονός πάντως πως θα αραιώσω κατά πολύ τις.... εμφανίσεις μου στο μαγαζί που πάω για να πάρω τα νέα τεύχη. Ακόμα και αν δεν έβγαινε τίποτα άλλο (ή τίποτα άλλο που να έπαιρνα), πάντα υπήρχε εκεί το Μίκυ Μάους. 

 

Ευτυχώς πριν από μερικά χρόνια έκανα το άλμα πέρα από τα Disney και τα υπερηρωικά. 

 

Αντίο ελληνικά Disney, you served us well. :soldier: Ελπίζω να σας ξαναδούμε στα περίπτερα. Και αν όχι στα περίπτερα, οπουδήποτε αλλού. :)

________________________________________________________________________

 

EDIT: Το μεγαλύτερο κρίμα είναι ότι η Νέα Ακτίνα τον τελευταίο χρόνο, υπό την διοίκηση του υιού Τερζόπουλου, έκανε φιλότιμες προσπάθειες να βγάλει νέα πράγματα και να βελτιώσει τα ήδη υπάρχοντα. Οπότε, τουλάχιστον είδαμε την εκδοτική να πέφτει με ψηλά το κεφάλι. Με ένα Μίκυ Μάους που τεύχος παρά τεύχος έβαζε ιστοριάρες, δύο διαφορετικές σειρές που μπορούσαν να πουν και κάτι παραπάνω σε πιο μεγάλο ηλικιακά κοινό, δύο σειρές σκληρόδετων απίστευτης ποιότητας, ένα Κόμιξ που με αφορμή κάποιες επετείους κυκλοφόρησε 2-3 τεύχη βγαλμένα από τα παλιότερα χρόνια και ούτω καθεξής. 

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4697 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

http://www.youtube.com/watch?v=YUTcMGiG7mY

 

(Μετά το 1:40)

Όλο αυτό το στοκ, τι θα απογίνει; :wow:

Επεξεργασία από Paliakoudis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

http://www.youtube.com/watch?v=YUTcMGiG7mY

 

(Μετά το 1:40)

Όλο αυτό το στοκ, τι θα απογίνει; :wow:

Πολτος??? :grr::SmokingDevil:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  77
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

http://www.youtube.com/watch?v=YUTcMGiG7mY

 

(Μετά το 1:40)

Όλο αυτό το στοκ, τι θα απογίνει; :wow:

 

 

Μιλάει και ο τερζο junior για την κρίση με το ανοιχτό πουκαμισάκι του...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να το πουλήσει να σωθεί η εταιρεία, ε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15465
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5001 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μπα βλέπω να πηγαίνει σε κανέναν χονδρέμπορο και να πουλιέται μετά από 10 χρόνια ως υπερσυλλεκτικό στοκ!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ή να μπουν μέσα σε συλλεκτικές εκδόσεις του Βήματος, όπως ειπώθηκε μεταξύ σοβαρού και αστείου σήμερα στην λέσχη. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9501
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μετα βιας βρηκα χθες το μεσημερι τα 2 πρωτελευταια μικυ μαους στο περιπτερο, τωρα βλεπετε ολοι επεσαν με τα μουτρα να αγορασουν αλλα ειναι δυστυχως αργα.

 

Οταν βεβαια κατι ειναι καλο θα μοσχοπουλησει, οπως το Βημα της Κυριακης σημερα με το αλφαβηταρι που εξαφανιστηκε εδω απο τις 10 το πρωι.

 

Αν ηθελαν δηλαδη οι Τερζοπουλοι μπορουσαν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15465
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5001 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ χτές πάντως τσίμπησα 3 τεύχη τα οποία έβρισκα σε αφθονία...Χαλαρώστε, τα δυο είναι δικά μου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9501
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

γενικα στο νησι δεν ειναι πλεον πολλα τα περιπτερα που φερνουν ντισνευ, καποια εχουν κλεισει και αυτα που φερνουν εχουν λιγα κομματια.

απο την αλλη μπορει να βρεις παλια τευχη ευκολα, πχ χθες ειδα κομιξ νο. 200, 235, κλπ, ντοναλντ 101, κλπ, μικυ μαους σειρας 2200.

Εχω παντως μια κρυφη ελπιδα, ο ουσιαστικα μη αποχαιρετισμος των Τερζοπουλων ισως σημαινει κατι καλο τελικα... Μια επαναδιαπραγματευση και τελικα συνεχιση καποιων τιτλων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25616
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έχει ένα ωραίο και έγκυρο άρθρο σήμερα ο Περρής στο ΘΕΜΑ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25616
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πάντως η διπλή αρίθμηση είναι λίγο άκυρη...  :thinking:

 

Δεν μπορεί ένα τεύχος να έχει δύο νούμερα.  :moutra:

Και το Pixel όταν έβγαινε τον Ιούλιο, είχε έναν αριθμό και έγραφε "Τεύχος τάδε, Ιούλιος/Αύγουστος"... 

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   1002
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και καλά καλύπτει 2 βδομάδες εννοεί , το κάνανε και τα χριστούγεννα αυτό , όταν έβγαινε ένα διπλό τεύχος και είχε 2πλη αρίθμηση ενώ την επόμενη βδομάδα δεν έβγαινε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9501
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οταν ομως βγηκε το τευχος-θηριο νο.2185 αλλα και το τεραστιο νο. 2000 δεν ειδα να βαλουν 3-4 νουμερα ...

 

Επισης οι παλιοτεροι θυμουνται οτι το σπανιο διπλο τευχος νο. 119 πηρε εναν αριθμο και οχι πχ 119-20...

 

Αντιστοιχα και το ενισχυμενο νο. 314...

 

Απλα απο το νο. 2000 και μετα αρχισε να ζοριζεται οικονομικα η εταιρια και αρχισε τα κολπα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Διπλο νουμερο εβγαινε οταν δε θα κυκλοφορουσε την επομενη βδομαδα..το 2001 βγηκε μια βδομαδα μετα το 2000 π ηταν για αλλους λογους ενισχυμενο..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   1002
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οταν ομως βγηκε το τευχος-θηριο νο.2185 αλλα και το τεραστιο νο. 2000 δεν ειδα να βαλουν 3-4 νουμερα ...

 

Επισης οι παλιοτεροι θυμουνται οτι το σπανιο διπλο τευχος νο. 119 πηρε εναν αριθμο και οχι πχ 119-20...

 

Αντιστοιχα και το ενισχυμενο νο. 314...

 

Απλα απο το νο. 2000 και μετα αρχισε να ζοριζεται οικονομικα η εταιρια και αρχισε τα κολπα.

με κάλυψε ο Dimious ;) , όταν δε βγαίνει την άλλη βδομάδα βάζουν 2 αριθμούς !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9501
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εννοω οτι τα τελευταια χρονια οταν εβαζαν ενισχυμενα ή διπλα τευχη, επιτηδες δεν εβγαζαν τευχος την επομενη βδομαδα, προφανως κατι κερδιζαν μ' αυτο τον τροπο.

 

Δηλαδη αν φετος εβγαζαν πχ το τευχος 2185, την επομενη βδομαδα δεν θα κυκλοφορουσαν αλλο και θα το ονομαζαν νο.2185-86...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το 2222 ηταν διπλο χωρις να υπαρχει προβλημα με το 2223..πιστευω οτι με τα διπλα που τα βγαζε στις εποχες των γιορτων επωφελουταν ειτε στο θεμα της διανομης, ειτε στο θεμα των μισθων των υπαλληλων.. ισως και για να μην εμφανισει μειωμενες πωλησεις λογω των διακοπων σε χωρια: αντε να βρεις παρασκευη το μικυ μαους.. και που να ξερει ποσα να αφησει για αθηνα και απο ποσα να στειλει στα χωρια που γεμιζουν κοσμο εκεινες τις μερες.. οποτε εβγαζε ενα την πρωτη βδομαδα με τον κλασικο τροπο διανομης κ την αλλη βδομαδα ας πηγαιναν και στη Δονουσα τα παιδια.. (μικρα και μεγαλα :) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6103 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Από το εξώφυλλο της σημερινής κυπριακής εφημερίδας "Σημερινή":

 

post-3299-0-83469800-1378752516_thumb.png

 

http://www.sigmalive.com/files/filefield/2/7/7/Simerini09092013.pdf

Επεξεργασία από saravakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Παιδιά, διάβασα πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις και αναλύσεις, με κορυφαία αυτήν του φίλου Βασίλη aka Moribus, είπα κι εγώ τα δικά μου κι έβγαλα τον "εκ βαθέων" προσωπικό μου καημό και δεν έχω σκοπό να προσθέσω μια ακόμη ανάλυση. Επειδή όσο ζω ελπίζω, θα ευχηθώ να γίνει κάποιο θαύμα και να ξαναδούμε περιοδικά Ντίσνεϋ στην Ελλάδα. Κάποιες ανεπίσημες και μη διασταυρωμένες πληροφορίες που συγκέντρωσα χτες και σήμερα, θα τις ανεβάσω στο τόπικ "ΝΕΑ ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΑΚΤΙΝΑΣ".

 

Τώρα για τα τεύχη με διπλό Νο, πιστεύω πως έβγαιναν σε γιορτές για να δοθεί μια εορταστική ανάπαυλα σε όλους όσοι ασχολούνταν με όλα τα στάδια έκδοσης και διανομής τού περιοδικού, που ήταν και το μόνο εβδομαδιαίο, ενώ στα υπόλοιπα η περιοδικότητα έκδοσης (ανά μήνα, δίμηνο η και τρίμηνο), έδινε από μόνη της την απαραίτητη ανάπαυλα.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Από το εξώφυλλο της σημερινής κυπριακής εφημερίδας "Σημερινή":

 

attachicon.gifμικυ μαους.png

 

http://www.sigmalive.com/files/filefield/2/7/7/Simerini09092013.pdf

 

Δυστηχώς,δεν έχουν δημιουργήσει κάποιο άρθρο για τον εν λόγω θέμα. :(

 

 

Έχει ένα ωραίο και έγκυρο άρθρο σήμερα ο Περρής στο ΘΕΜΑ...

 

Θα ήθελα πολύ κάποιος να το ανεβάσει εδώ στο forum για να το δούμε και εμείς,ο Περρής είναι ένας μεγάλος και έμπειρος συλλέκτης και η γνώμη του θα είναι αξιόλογη.... :best:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9847
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  256
  • Reputation:   3148
  • Achievement Points:  256
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5470 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σε οσα περιπτερα πηγα σημερα:

Mικυ Μαους ουτε για δειγμα!Ενω Κομιξ εβρισκες αρκετα!!!Τυχαιο?Δεν νομιζω!!!Τελικα νομιζω οπως φυσικα πιστευα παντα, οτι πιο συλλεκτικο ηταν το Μικυ Μαους απο οτι το Κομιξ... :hit:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34735
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το Μίκυ μάους είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της ιστορία των κομιξ σε αυτή τη χωρα. Το ΚΟΜΙΞ ήταν κάτι άλλο. Μέχρι να τελειώσει ο Ντον Ρόσα, και να τελειώσουν κ οι μεγάλες ιστορίες του Μπαρκς, απλά δεν υπήρχε σαν περιοδικό. Θυμάμαι όταν πρωτοπήρα το τεύχος νούμερο 1 στα χέρια μου που μονολόγησα" Αυτό δεν είναι μίκυ μάου είναι κάτι πολύ πολύ καλύτερο". Τα τελευταία δυο τρία χρόνια βέβαια το Μικυ Μαους ήταν σαφώς ποιοτικότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.