Μετάβαση στο περιεχόμενο

germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4697 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ψυχολογικά που δημιούργησε το Μίκυ Μάους... :wow: Ενώ επί 47 χρόνια έκανε ακριβώς το αντίθετο :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ως ψυχολόγος του, μπορώ να πω ότι πάντα είχε προβλήματα με τις πολλαπλές του προσωπικότητες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36527
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Kαλησπέροφ γείτονες και βαλκάνιεφ συντροφοβιτς έρχομαι από Ρωμάνια για να συμπληρωσω κενό παρασκευοφιτς.Είμαι ο Μάικοφ Μαούζοφ που τον Αύγουστο του 1993 έκανα το 7ο τεύχοφιτς.με 50 μπύρ...σελίδες.

post-10466-0-21880200-1382119222_thumb.jpg

Επεξεργασία από COMICSKING
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63381
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν το καλοσκεφτείς...

 

Στη Ρουμανία τα Ντίσνεϊ ξεκίνησαν το 1994.

 

Σαν λέμε ότι το Κόμιξ ή το ΜΜ, πρωτοκυκλοφόρησαν με ιστορίες (παλιές και νέες), τις οποίες εκεί δεν είχε ξαναδιαβάσει σχεδόν κανείς, το 1994. Πόσο χρονών ήμουν το 1994;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πόσο χρονών ήμουν το 1994;

 

 

45? :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29567
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  116
  • Reputation:   1215
  • Achievement Points:  116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προς ξενόφερτους Μίκυ: Εκτιμούμε ιδιαίτερα τις φιλότιμες προσπάθειές σας να γεμίσετε το κενό της Παρασκευής, αλλά ουσιαστικά απλώς κάνετε κάτι τέτοιο: :poke:

Κι άλλη μία Παρασκευή χωρίς Μίκυ Μάους κι ακόμα η συνήθεια δεν έχει φύγει. Παρασκευή μεσημέρι το μυαλό αναζήτησε νέο Μίκυ Μάους, αλλά η μνήμη έκοψε την όρεξη....

 

 

Για κάποιο λόγο ως ΜΜ έχω μάθει το Μίκυ Μυστήριο.Γράφετε όλοι ΜΜ και με μπερδεύετε.....

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Αν το καλοσκεφτείς...

 

Στη Ρουμανία τα Ντίσνεϊ ξεκίνησαν το 1994.

 

Σαν λέμε ότι το Κόμιξ ή το ΜΜ, πρωτοκυκλοφόρησαν με ιστορίες (παλιές και νέες), τις οποίες εκεί δεν είχε ξαναδιαβάσει σχεδόν κανείς, το 1994. Πόσο χρονών ήμουν το 1994;

 

 

45? :P

 

 

Πές μας πόσο ήσουν για να μην γράφει ο καθένας ό,τι θέλει. Πάντως 45 δεν πρέπει να ήταν αφού 48 ήμουν εγώ.

 

 

 

 

Για κάποιο λόγο ως ΜΜ έχω μάθει το Μίκυ Μυστήριο.Γράφετε όλοι ΜΜ και με μπερδεύετε.....

 

 

Κάποιοι από εμάς, φίλε Μέρμηγκα, χρησιμοποιούμε τις συντομογραφίες τού Inducks, όπου το Μίκυ Μάους σημειώνεται ως ΜΜ, το Μίκυ Μυστήριο ως ΜΥ ακολουθούμενο στους επόμενους, πέραν τού Α΄, κύκλους ή τις επανεκδόσεις από ένα ή δύο ακόμη γράμματα, το Μεγάλο Μίκυ ως ΜΙΚ κ.ο.κ. http://coa.inducks.org/country.php?c=gr&view=4  

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29567
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  116
  • Reputation:   1215
  • Achievement Points:  116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κάποιοι από εμάς, φίλε Μέρμηγκα, χρησιμοποιούμε τις συντομογραφίες τού Inducks, όπου το Μίκυ Μάους σημειώνεται ως ΜΜ, το Μίκυ Μυστήριο ως ΜΥ ακολουθούμενο στους επόμενους, πέραν τού Α΄, κύκλους ή τις επανεκδόσεις από ένα ή δύο ακόμη γράμματα, το Μεγάλο Μίκυ ως ΜΙΚ κ.ο.κ. http://coa.inducks.org/country.php?c=gr&view=4  

:thanks: Ομολογώ ότι δε γνώριζα τους συμβολισμούς του inducks (και γενικά ποτέ δεν είχα εξοικειωθεί με το inducks μέχρι πολύ πρόσφατα). Απλώς αν θυμάμαι καλά (συγχωρέστε με αν κάνω λάθος) στα περιοδικά του Τερζόπουλου το Μίκυ Μυστήριο αναφερόταν συχνά ως ΜΜ και στο δεύτερο κύκλο του Μίκυ Μυστήριο στο εξώφυλλο υπήρχαν τα αρχικά ΜΜ με μια τεράστια γραμματοσειρά (γι' αυτό είμαι σίγουρος, μόλις το επιβεβαίωσα), οπότε ως ΜΜ είχα καταχωρήσει στο μυαλό μου το Μίκυ Μυστήριο (κι έτσι θα συνεχίσει να είναι, απλώς τώρα θα ξέρω γιατί οι υπόλοιποι εννοείτε το Μίκυ Μάους :P ).

Επεξεργασία από Mermigas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45797
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το Μίκυ Μυστήριο Β' κύκλος πάντως όντως είχε "επίσημη" ονομασία ΜΜ. Και το πρωτότυπο ΜΜ λεγόταν, από το Mickey Mouse Mystery Magazine. Απλά επειδή στο Inducks το ΜΜ είχε ήδη χρησιμοποιηθεί για το Μίκυ Μάους, έμεινε αυτή η παρανόηση.

 

post-2414-0-53503400-1382654333_thumb.jpg

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36527
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προς ξενόφερτους Μίκυ: Εκτιμούμε ιδιαίτερα τις φιλότιμες προσπάθειές σας να γεμίσετε το κενό της Παρασκευής, αλλά ουσιαστικά απλώς κάνετε κάτι τέτοιο: :poke:

 

Αγαπητέ μέρμηγκα οι αλλοδαποί Πόνδικες αυτό που θέλουν να κάνουν είναι να μας κρατήσουν την επιθυμία μας για Μ.Μ.σε εγρήγορηση,και σε αυξημένο επίπεδο να δεις πόσα τεύχη θα πουλήσει το πρώτο τεύχος που οσονουπο θα κυκλοφορήσει,μην μου απογοητεύεσαι.

  Απο Σουηδία ο σημερινός καλεσμένος μας ο ΜΙΚΑΕΛΕΝ ΜΑΟΥΣΕΡΝ  στο Τζάμπο βιβλίο με 360 σελίδες

post-10466-0-67533100-1382723464_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αφήστε αυτό το θέμα να πεθάνει όπως όλα τα άλλα πια :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  62
  • Reputation:   937
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Φιλοι του Μικυ εν Ελλαδι,μπας και καποιος εχει το τελευταιο τευχος διπλο (ή τριπλο) γιατι εγω δεν το πηρα (δυστηχως) και θα το ηθελα σαν   :trixes: ?

 

Ευχαριστω....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Αφήστε αυτό το θέμα να πεθάνει όπως όλα τα άλλα πια :P

 

Αντίθετα θα κάνουμε ό,τι μπορούμε για να το κρατήσουμε ζωντανό, φίλε.

Πριν λίγο είδα στο fb αυτό

 

https://www.facebook.com/greekmiky/posts/1427409484140373?notif_t=notify_me

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Φιλοι του Μικυ εν Ελλαδι,μπας και καποιος εχει το τελευταιο τευχος διπλο (ή τριπλο) γιατι εγω δεν το πηρα (δυστηχως) και θα το ηθελα σαν   :trixes: ?

 

Ευχαριστω....

 

Μην ανησυχείς,δεν αξίζει σαν τεύχος κατά την άποψη μου,μια ξενέρωτη-ιταλική ιστορία έχει και κανα-δυο άλλες 'χαζές' ιταλικούρες.Από τότε που το αγόρασα,δεν την έχω διαβάσει(την κύρια ιστορία) γιατί με ξενερώνει με το σχέδιο της.Αν δεν έχεις το τελευταίο τεύχος του ΚΟΜΙΞ,σε συμβουλεύω να το αγοράσεις,είναι καλύτερο από το τελευταίο ΜΜ.

 

:best:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Μην ανησυχείς,δεν αξίζει σαν τεύχος κατά την άποψη μου,μια ξενέρωτη-ιταλική ιστορία έχει και κανα-δυο άλλες 'χαζές' ιταλικούρες.Από τότε που το αγόρασα,δεν την έχω διαβάσει γιατί με ξενερώνει με το σχέδιο της.Αν δεν έχεις το τελευταίο τεύχος του ΚΟΜΙΞ,σε συμβουλεύω να το αγοράσεις,είναι καλύτερο από το τελευταίο ΜΜ.

 

:best:

 

Συμφωνώ Λευτέρη μου για τις ιστορίες αλλά δεν παύει να είναι το τελευταίο Μίκυ Μάους που κυκλοφόρησε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Συμφωνώ Λευτέρη μου για τις ιστορίες αλλά δεν παύει να είναι το τελευταίο Μίκυ Μάους που κυκλοφόρησε.

 

Όντως φίλε Τρύφωνα και μας αποχαιρέτησε ως ένα καθημερινό Μίκυ Μάους,έτσι όπως μας είχε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια και αυτό αναγράφεται και στο εξώφυλλο <ΜΟΝΟ ΝΕΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ>.

 

Κατά την γνώμη μου,αυτό σημαίνει ότι το περιοδικό εξελίχθηκε με νέες ιστορίες,εκσυχρονιζόνταν και προσαρμοζόνταν σε κάθε εποχή με τις ιστορίες που την αντιπροσώπευαν.Δυστηχώς,οι ιστορίες που δημοσίευε το ΜΜ,τον τελευταίο καιρό δεν μου άρεσαν(στην πλειοψηφία τους) αλλά χάρηκα που στα τελευταία τεύχη του ΚΟΜΙΞ άλλα και του Μίκυ Μάους αντίστοιχα μας αποχαιρέτησαν με απλότητα,έτσι όπως μας είχαν συνηθίσει τόσα χρόνια!

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Όντως φίλε Τρύφωνα και μας αποχαιρέτησε ως ένα καθημερινό Μίκυ Μάους,έτσι όπως μας είχε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια και αυτό αναγράφεται και στο εξώφυλλο <ΜΟΝΟ ΝΕΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ>.

 

Κατά την γνώμη μου,αυτό σημαίνει ότι το περιοδικό εξελίχθηκε με νέες ιστορίες,εκσυχρονιζόνταν και προσαρμοζόνταν σε κάθε εποχή με τις ιστορίες που την αντιπροσώπευαν.Δυστηχώς,οι ιστορίες που δημοσίευε το ΜΜ,τον τελευταίο καιρό δεν μου άρεσαν(στην πλειοψηφία τους) αλλά χάρηκα που στα τελευταία τεύχη του ΚΟΜΙΞ άλλα και του Μίκυ Μάους αντίστοιχα μας αποχαιρέτησαν με απλότητα,έτσι όπως μας είχαν συνηθίσει τόσα χρόνια!

 

Εμένα μού άρεσαν πολλές από τις ιστορίες που δημοσιεύθηκαν στα τελευταία (δεν εννοώ τα τελευταία 5-6 μόνο) τεύχη τού Μίκυ Μάους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μην ανησυχείς,δεν αξίζει σαν τεύχος κατά την άποψη μου,μια ξενέρωτη-ιταλική ιστορία έχει και κανα-δυο άλλες 'χαζές' ιταλικούρες.Από τότε που το αγόρασα,δεν την έχω διαβάσει(την κύρια ιστορία) γιατί με ξενερώνει με το σχέδιο της.Αν δεν έχεις το τελευταίο τεύχος του ΚΟΜΙΞ,σε συμβουλεύω να το αγοράσεις,είναι καλύτερο από το τελευταίο ΜΜ.

 

:best:

 

Κάπου πρέπει να έγραψες το ":P" ή κάποιο άλλο emoticon που υποδηλώνει ότι το το post σου αποτελεί τρολλάρισμα. Δεν εξηγείται αλλιώς. 

 

Σε αντίθεση με το τελευταίο τεύχος του Κόμιξ που ήταν σαβούρα, το τελευταίο τεύχος του Μίκυ Μάους κινούταν στα επίπεδα που μας είχε συνηθίσει το περιοδικό τα τελευταία χρόνια. Η κεντρική ιστορία είναι σχετικά διαφορετική από άλλες ιστορίες, δεν έχω ξαναδεί τόσο μεγάλη χρήση ενός macguffin στο storytelling και χάρη σε αυτό το μπορούσαν να κάνουν την εμφάνιση τους πολλοί χαρακτήρες και να δημιουργηθούν πολλά μικρότερα plot-points. Δεν με πείραξε που οι μισοί από τους σκιτσογράφους σχεδιάζουν καταπληκτικά τους χαρακτήρες του disney. 

 

Και η δεύτερη ιστορία μ'άρεσε πάρα πολύ. Είχε πιο κλασσικό σχέδιο και είχε και το origin της μακροχρόνιας διαμάχης του Πητ με τον Μίκυ ( :P ). 

 

Plus, το "έξτρα" υλικό (δλδ μονοσέλιδες, ποδοσφαιρικά στριπάκια, σελίδες Τζίκε) συμπλήρωναν ωραίο το όλο πακέτο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Ρομποπλαστέξ δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο όσον αφορά τα περισσότερα MacGuffin στις ιστορίες Ντίσνευ. Σχεδόν πάντα τείνουν να έχουν ένα σταθερό στόχο απ'την αρχή ως το τέλος, και στις περισσότερες ιστορίες Σκρούτζ είναι πράγματι υλικός αυτός ο στόχος/MacGuffin. Οπότε και μπαίνουν οι ανταγωνιστές (Μουργόλυκοι, Μάτζικα, Μαύρος Πητ κτλ) για να το πάρουν αυτοί και οι υποστηρικτικοί χαρακτήρες (Κύρος, Ο'Χάρα, Μίννι κτλ.) για να βοηθήσουν τους πρωταγωνιστές. Βασικά ο θησαυρός της συμμορίας στο προτελευταίο ΜΜ ήταν μάλλον μεγαλύτερο MacGuffin.

Ήταν μια ενδιαφέρουσα χρήση όμως Checkhov's Gun, γιατί σε όλη την ιστορία (και είναι μεγαλούτσικης έκτασης) πέφτουν διάφορα στοιχεία εδώ και εκεί. Σε άλλη ιστορία Ντίσνευ, πέρα απ'το Μίκυ Μυστήριο δεν θυμάμαι να έχει γίνει αυτό. 

 

Υ.Γ Για κάποιο λόγο αντί να στείλει στη σωστή σελίδα, το λίνκ που έβαλα στέλνει στην βιογραφία του Checkhov. Ορίστε: http://en.wikipedia.org/wiki/Chekhov's_gun

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λίγο άκυρος, έχω μια απορία για ένα τεύχος Μίκυ Μάους που είχα αγοράσει παλιά, το #714, μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος αν το συγκεκριμένα τεύχος έχει γυαλιστερό χαρτί; Γιατί κανένα από τα υπόλοιπα τεύχη που έχω της ίδιας χρονολογίας δεν έχουν γυαλιστερό ή έστω διαφορετικό χαρτί απο το κλασικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Κάπου πρέπει να έγραψες το ":P" ή κάποιο άλλο emoticon που υποδηλώνει ότι το το post σου αποτελεί τρολλάρισμα. Δεν εξηγείται αλλιώς. 

 

Σε αντίθεση με το τελευταίο τεύχος του Κόμιξ που ήταν σαβούρα, το τελευταίο τεύχος του Μίκυ Μάους κινούταν στα επίπεδα που μας είχε συνηθίσει το περιοδικό τα τελευταία χρόνια. Η κεντρική ιστορία είναι σχετικά διαφορετική από άλλες ιστορίες, δεν έχω ξαναδεί τόσο μεγάλη χρήση ενός macguffin στο storytelling και χάρη σε αυτό το μπορούσαν να κάνουν την εμφάνιση τους πολλοί χαρακτήρες και να δημιουργηθούν πολλά μικρότερα plot-points. Δεν με πείραξε που οι μισοί από τους σκιτσογράφους σχεδιάζουν καταπληκτικά τους χαρακτήρες του disney. 

 

Και η δεύτερη ιστορία μ'άρεσε πάρα πολύ. Είχε πιο κλασσικό σχέδιο και είχε και το origin της μακροχρόνιας διαμάχης του Πητ με τον Μίκυ ( :P ). 

 

Plus, το "έξτρα" υλικό (δλδ μονοσέλιδες, ποδοσφαιρικά στριπάκια, σελίδες Τζίκε) συμπλήρωναν ωραίο το όλο πακέτο. 

 

Ο κάθε αναγνώστης έχει τις προτιμήσεις του και γενικά την προσωπική του άποψη.

 

Το ΚΟΜΙΞ ήταν σαφές,κατά την άποψη μου,καλύτερο από το ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ.

 

Ο Μάρκο Ρότα δημιούργησε μια ανάλαφρη και έξυπνη ιστορία με ένα καλό σχέδιο και ωραία χρώματα,<Η Ώρα του Εγκέλαδου> ήταν η καλύτερη ιστορία που έχω διαβάσει ποτέ από το Βίκαρ εκτός από το συνηθισμένο σχέδιο του,το σενάριο ήταν ΑΠΙΘΑΝΟ και τέλος,η ιστορία του Μπαρκς ήταν ένα κλασσικό αριστούργημα.

 

Όλα τα παραπάνω δεν μπορούν να συναγωνιστούν με τίποτα ιταλικούρες με μέτριο σενάριο και σχέδιο ενός Ιταλοκρατούμενου <Μίκυ Μάους>.

 

( :P )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Λίγο άκυρος, έχω μια απορία για ένα τεύχος Μίκυ Μάους που είχα αγοράσει παλιά, το #714, μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος αν το συγκεκριμένα τεύχος έχει γυαλιστερό χαρτί; Γιατί κανένα από τα υπόλοιπα τεύχη που έχω της ίδιας χρονολογίας δεν έχουν γυαλιστερό ή έστω διαφορετικό χαρτί απο το κλασικό.

 

Καθόλου άκυρη δεν είναι η απορία σου, Χρήστο μου. Βρισκόμαστε στο τόπικ "Μίκυ Μάους" και μπορούμε να μιλήσουμε για οτιδήποτε σχετικό με το αγαπημένο μας περιοδικό που τόσο απότομα στερηθήκαμε εδώ και 52 μέρες   :crying: . Λοιπόν, έψαξα όλη την 100δα από το 700 ως και το 799 και βρήκα οκτώ τεύχη (τα #706, 708, 714 που το αναφέρεις κι εσύ, 721, 727, 743, 746, και 762) τα οποία είναι τυπωμένα σε γυαλιστερό χαρτί, ενώ όλα τα άλλα -προηγούμενα, ενδιάμεσα και επόμενα- είναι τυπωμένα στο συνηθισμένο χαρτί στο οποίο τυπώνονταν τότε τα ΜΜ. Δεν ξέρω ούτε μπορώ να υποθέσω γιατί συνέβη κάτι τέτοιο. Αν τα νούμερα ήταν συνεχόμενα, θα μπορούσε να πει κανείς ότι ο χαρτέμπορος τούς έδωσα κατά λάθος μια παρτίδα γυαλιστερό χαρτί και το χρησιμοποίησαν. ΄Ετσι διάσπαρτα όμως που είναι σε χρονικό εύρος ενός ολόκληρου έτους, δεν βρίσκω καμιά λογική εξήγηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καθόλου άκυρη δεν είναι η απορία σου, Χρήστο μου. Βρισκόμαστε στο τόπικ "Μίκυ Μάους" και μπορούμε να μιλήσουμε για οτιδήποτε σχετικό με το αγαπημένο μας περιοδικό που τόσο απότομα στερηθήκαμε εδώ και 52 μέρες   :crying: . Λοιπόν, έψαξα όλη την 100δα από το 700 ως και το 799 και βρήκα οκτώ τεύχη (τα #706, 708, 714 που το αναφέρεις κι εσύ, 721, 727, 743, 746, και 762) τα οποία είναι τυπωμένα σε γυαλιστερό χαρτί, ενώ όλα τα άλλα -προηγούμενα, ενδιάμεσα και επόμενα- είναι τυπωμένα στο συνηθισμένο χαρτί στο οποίο τυπώνονταν τότε τα ΜΜ. Δεν ξέρω ούτε μπορώ να υποθέσω γιατί συνέβη κάτι τέτοιο. Αν τα νούμερα ήταν συνεχόμενα, θα μπορούσε να πει κανείς ότι ο χαρτέμπορος τούς έδωσα κατά λάθος μια παρτίδα γυαλιστερό χαρτί και το χρησιμοποίησαν. ΄Ετσι διάσπαρτα όμως που είναι σε χρονικό εύρος ενός ολόκληρου έτους, δεν βρίσκω καμιά λογική εξήγηση.

Σε ευχαροστώ πολύ για την απάντηση φίλε Τρύφωνα, τουλάχιστον τώρα ξέρω πως δε με είχε εξαπατήσει τότε ο Αμερικάνος. :P Μου φάνηκε όντως και μένα πολύ περίεργο πολύ καιρό τώρα γι αυτό και το ρώτησα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Μην ανησυχείς,δεν αξίζει σαν τεύχος κατά την άποψη μου,μια ξενέρωτη-ιταλική ιστορία έχει και κανα-δυο άλλες 'χαζές' ιταλικούρες.Από τότε που το αγόρασα,δεν την έχω διαβάσει(την κύρια ιστορία) γιατί με ξενερώνει με το σχέδιο της.Αν δεν έχεις το τελευταίο τεύχος του ΚΟΜΙΞ,σε συμβουλεύω να το αγοράσεις,είναι καλύτερο από το τελευταίο ΜΜ.

 

:best:

 

 

Συμφωνώ Λευτέρη μου για τις ιστορίες αλλά δεν παύει να είναι το τελευταίο Μίκυ Μάους που κυκλοφόρησε.

 

Την προσωπική μου άποψη την διατύπωσα εδώ http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=3701&p=310445 και την επανέλαβα ίσως λίγο αδικαιολόγητα πιο αυστηρή στο αμέσως παραπάνω ποστ.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23716
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   597
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Καθόλου άκυρη δεν είναι η απορία σου, Χρήστο μου. Βρισκόμαστε στο τόπικ "Μίκυ Μάους" και μπορούμε να μιλήσουμε για οτιδήποτε σχετικό με το αγαπημένο μας περιοδικό που τόσο απότομα στερηθήκαμε εδώ και 52 μέρες   :crying: . Λοιπόν, έψαξα όλη την 100δα από το 700 ως και το 799 και βρήκα οκτώ τεύχη (τα #706, 708, 714 που το αναφέρεις κι εσύ, 721, 727, 743, 746, και 762) τα οποία είναι τυπωμένα σε γυαλιστερό χαρτί, ενώ όλα τα άλλα -προηγούμενα, ενδιάμεσα και επόμενα- είναι τυπωμένα στο συνηθισμένο χαρτί στο οποίο τυπώνονταν τότε τα ΜΜ. Δεν ξέρω ούτε μπορώ να υποθέσω γιατί συνέβη κάτι τέτοιο. Αν τα νούμερα ήταν συνεχόμενα, θα μπορούσε να πει κανείς ότι ο χαρτέμπορος τούς έδωσα κατά λάθος μια παρτίδα γυαλιστερό χαρτί και το χρησιμοποίησαν. ΄Ετσι διάσπαρτα όμως που είναι σε χρονικό εύρος ενός ολόκληρου έτους, δεν βρίσκω καμιά λογική εξήγηση.

Φίλε Τρύφωνα μπορείς να δεις και το τεύχος 736; Σε ρωτώ γιατί το συγκεκριμένο τεύχος το έχω και είναι και αυτό με γυαλιστερό χαρτι  :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Κάπου πρέπει να έγραψες το ":P" ή κάποιο άλλο emoticon που υποδηλώνει ότι το το post σου αποτελεί τρολλάρισμα. Δεν εξηγείται αλλιώς. 

 

Σε αντίθεση με το τελευταίο τεύχος του Κόμιξ που ήταν σαβούρα, το τελευταίο τεύχος του Μίκυ Μάους κινούταν στα επίπεδα που μας είχε συνηθίσει το περιοδικό τα τελευταία χρόνια. Η κεντρική ιστορία είναι σχετικά διαφορετική από άλλες ιστορίες, δεν έχω ξαναδεί τόσο μεγάλη χρήση ενός macguffin στο storytelling και χάρη σε αυτό το μπορούσαν να κάνουν την εμφάνιση τους πολλοί χαρακτήρες και να δημιουργηθούν πολλά μικρότερα plot-points. Δεν με πείραξε που οι μισοί από τους σκιτσογράφους σχεδιάζουν καταπληκτικά τους χαρακτήρες του disney. 

 

Και η δεύτερη ιστορία μ'άρεσε πάρα πολύ. Είχε πιο κλασσικό σχέδιο και είχε και το origin της μακροχρόνιας διαμάχης του Πητ με τον Μίκυ ( :P ). 

 

Plus, το "έξτρα" υλικό (δλδ μονοσέλιδες, ποδοσφαιρικά στριπάκια, σελίδες Τζίκε) συμπλήρωναν ωραίο το όλο πακέτο. 

 

 

Το Ρομποπλαστέξ δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο όσον αφορά τα περισσότερα MacGuffin στις ιστορίες Ντίσνευ. Σχεδόν πάντα τείνουν να έχουν ένα σταθερό στόχο απ'την αρχή ως το τέλος, και στις περισσότερες ιστορίες Σκρούτζ είναι πράγματι υλικός αυτός ο στόχος/MacGuffin. Οπότε και μπαίνουν οι ανταγωνιστές (Μουργόλυκοι, Μάτζικα, Μαύρος Πητ κτλ) για να το πάρουν αυτοί και οι υποστηρικτικοί χαρακτήρες (Κύρος, Ο'Χάρα, Μίννι κτλ.) για να βοηθήσουν τους πρωταγωνιστές. Βασικά ο θησαυρός της συμμορίας στο προτελευταίο ΜΜ ήταν μάλλον μεγαλύτερο MacGuffin.

 

Ήταν μια ενδιαφέρουσα χρήση όμως Checkhov's Gun, γιατί σε όλη την ιστορία (και είναι μεγαλούτσικης έκτασης) πέφτουν διάφορα στοιχεία εδώ και εκεί. Σε άλλη ιστορία Ντίσνευ, πέρα απ'το Μίκυ Μυστήριο δεν θυμάμαι να έχει γίνει αυτό. 

 

Υ.Γ Για κάποιο λόγο αντί να στείλει στη σωστή σελίδα, το λίνκ που έβαλα στέλνει στην βιογραφία του Checkhov. Ορίστε: "http://en.wikipedia.org/wiki/Chekhov's_gun"

 

Επειδή κι εμένα μού θαλάσσωσε την πολλαπλή παράθεση που είχα προσπαθήσει να ανεβάσω, προσθέτω εδώ ότι για τη διαφωνία που ανέκυψε προσυπογράφω την πρώτη φράση τού ποστ http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=3701&p=322711 τού Λοχαγού: "Ο κάθε αναγνώστης έχει τις προτιμήσεις του και γενικά την προσωπική του άποψη".

 

Επίσης, ευχαριστώ τους φίλους Χρήστο και Φαίδωνα γιατί  μού έμαθαν τι είναι το "MacGuffin" και, κυρίως, το "Checkhov's Gun"  :respect: νεαροί μου φίλοι.

 

Υ.Γ. Τελικά, Φαίδωνα, βρήκα με πλάγιο τρόπο το λινκ που παραπέμπει στο λήμμα τής Wiki  "Checkhov's Gun"  . Αφού πάλεψα επί ώρα και μού έβγαζε κι εμένα τη βιογραφία τού μεγάλου ρώσου θεατρικού συγγραφέα, μπήκα στο γλωσσικό http://en.wiktionary.org/wiki/Chekhov's_gun πάτησα το external link που παρατίθεται εκεί και βγήκα στο

http://en.wikipedia.org/wiki/Chekhov%27s_gun το οποίο οδηγεί στο εγκυκλοπαιδικό λήμμα.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15465
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5001 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Γυαλιστερό χαρτί είχαν και πολλά 50άρια κλασικά Ντίσνεϋ. Έχουμε πει και σε άλλο θέμα ότι πιθανόν ο Τερζο έκανε πειράματα με το χαρτί εκτύπωσης τότε!

Συνεπώς τα 700άρια Μίκυ Μάους και τα 50άρια κλασικά ταιριάζουν στο θέμα του γυαλιστερού χαρτιού μιας και εκδόθηκαν την ίδια περίοδο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φίλε Τρύφωνα μπορείς να δεις και το τεύχος 736; Σε ρωτώ γιατί το συγκεκριμένο τεύχος το έχω και είναι και αυτό με γυαλιστερό χαρτι  :(

 

Φίλε μου, είναι κι αυτό τυπωμένο σε γυαλιστερό χαρτί, απλώς μού ξέφυγε στο ψάξιμο.

 

Γυαλιστερό χαρτί είχαν και πολλά 50άρια κλασικά Ντίσνεϋ. Έχουμε πει και σε άλλο θέμα ότι πιθανόν ο Τερζο έκανε πειράματα με το χαρτί εκτύπωσης τ

Συνεπώς τα 700άρια Μίκυ Μάους και τα 50άρια κλασικά ταιριάζουν στο θέμα του γυαλιστερού χαρτιού μιας και εκδόθηκαν την ίδια περίοδο

 

Σωστός, Βαγγέλη μου. Τα Κλασικά #51-54 και 56-63 είναι τυπωμένα σε γυαλιστερό χαρτί, τα #50, 55 και από το 65 και μετά σε κοινό, ενώ με το # 64 συμβαίνει το εξής απίστευτο: Από τα 12 τυπογραφικά που το αποτελούν, τα 4 πρώτα (σελ. 1-64) και τα 4 τελευταία (σελ. 129-192) είναι τυπωμένα σε κοινό χαρτί, αλλά τα 4 μεσαία (σελ. 65-128) σε γυαλιστερό!!!!!!!

 

Η εξήγηση που παραθέτεις πειράματα τού Τερζό είναι απόλυτα αληθοφανής, πολύ περισσότερο αφού το ζήτημα έχει ξανασυζητηθεί σε άλλο τόπικ, γεγονός που δεν θυμάμαι. Μπορεί να το έχω διαβάσει αλλά δεν το "αποθήκευσα στον σκληρό μου" :mafia:

 

Υ.Γ. Με βάλατε και κατέβασα ντάνες ολόκληρες από ΜΜ και Κλασικά. 

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9501
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Φιλοι του Μικυ εν Ελλαδι,μπας και καποιος εχει το τελευταιο τευχος διπλο (ή τριπλο) γιατι εγω δεν το πηρα (δυστηχως) και θα το ηθελα σαν   :trixes: ?

 

Ευχαριστω....

Νικο το έχει ο τύπος αυτός στο ibid.

http://www.ibid.gr/ViewItem.asp?itemid=7772875

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4403
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για το θέμα του χαρτιού συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση του uncle scrooge.

Εκτός αυτού, η μετάβαση υπάρχει και στο Σούπερ μίκυ αλλά και σε άλλες εκδόσεις.

Μάλιστα κάποιο τεύχος από τα σούπερ μίκυ (κάπου στο #10-12) το είχα κρατήσει διπλό γιατί τα εσωτερικά φύλλα ήταν εκτυπωμένα και στο παλιό χαρτί και στο γυαλιστερό.
Δηλαδή έτυχε να βρω το ίδιο νούμερο με διαφορετικό χαρτί. :)

Επίσης μου έχει τύχει τεύχος ντίσνευ της εποχής (νομίζω κλασικά 50άρι) που είναι μισό χάρτινο και μισό γυαλιστερό.

O Τερζόπουλος το είχε παρακάνει με τα πειράματα. Χημικός έπρεπε να γίνει :)
 

Επεξεργασία από vintaz
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.