Μετάβαση στο περιεχόμενο

germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μεγάλη σε έκταση ιστορία που έχω δει να κυκλοφορεί ψηφιακά στα Αγγλικά από Τζούνιορ Ντακ αλλά δεν έχει δημοσιευτεί στην Ελλάδα, είναι και το Paperino paperotto e la strada per Quacktown (Donald Duckling and the Road to Quacktown στα Αγγλικά), το οποίο είναι προγενέστερο του Ο Δρόμος για την Απαλούζα.

Θυμάστε που μίλαγα αυτό; Ε, φαίνεται πως ήρθε η ώρα να δημοσιευτεί, τώρα που ξανακοίταξα τον τίτλο της επόμενης ιστορίας (Ο Δρόμος για το Παπιοχώρι).

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Μιας και δεν εμφανίσθηκε ακόμη ο φίλος μου ο Μενίρ Πουαρώ, ας κάνω εγώ μια συνοπτική παρουσίαση τού ΜΜ #2457.

 

α. Το νησί τής Μαύρης Γάτας. Καλογραμμένη ιστορία από την εποχή τής πειρατείας, με ενδιαφέρουσα πλοκή αλλά κάπως απότομο, αν και ευνοϊκό για τον μονίμως άτυχο Ντόναλντ, τέλος. 8/10.

 

β. Η Δούκισσα τών Δουβλονιών. Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, που μάς κρατά σε εγρήγορση μέχρι το αίσιο τέλος. 8/10.

 

Στο σημείο αυτό, θα παρεμβάλω (το word θέλει να γράψω "παρεμβάλλω", αλλά κάνει λάθος γιατί εδώ είναι στιγμιαίος μέλλων, που αναφέρεται σε εφάπαξ παρεμβολή και θέλει ένα λ) μερικές ενημερωτικές επισημάνσεις:

 

Πρόκειται για την πρώτη ιστορία τής σειράς "Θησαυροί τού απέραντου γαλάζιου" http://coa.inducks.org/subseries.php?c=Zio+Paperone+e+i+tesori+del+Grande+Blu που τη γνωρίσαμε στο προηγούμενο τεύχος με το "Χρυσάφι τών Κυκλάδων". Μέχρι στιγμής έχει κυκλοφορήσει άλλη μια ιστορία από την ίδια σειρά (ιταλικός τίτλος "Το μυστικό τής Ατόλης"), την οποία σίγουρα θα δούμε προσεχώς και η οποία είδε το φως της δημοσιότητας στην Ιταλία μόλις πριν 20 μέρες, ενώ οι άλλες δύο κυκλοφόρησαν τον Απρίλιο και τον Ιούλιο τού 2012. Θα αναφερθώ σε δυο πράγματα ακόμη: Στην παρουσία σ' αυτή τη σειρά ενός νέου ήρωα, τού Κάπταιν Ζέππο, και τη σημαντική συμβολή τού Παντάξιου και τής Δεσποινίδος Ευταξίας. Και ακόμη, στο γεγονός ότι η σημερινή ιστορία είναι η πρώτη τής σειράς και κανονικά θα έπρεπε να προηγηθεί γιατί, εκτός τών άλλων, σ' αυτή μαθαίνουμε όλες τις δυνατότητες τού "Κράκεν", τού καλαμαριού-υποβρυχίου τού Ζέππο, αλλά, προφανώς, η κυκλοφορία τού αφιερώματος στην Ελλάδα, υποχρέωσε τούς εκδότες να προτάξουν το "Χρυσάφι τών Κυκλάδων".

 

Βαθμολογία τής ιστορίας 8/10.

 

γ. Το "Σπασμένο τηλέφωνο". Μάλλον αδιάφορη ιστορία, με απροσδόκητη αποκατάσταση τών πραγμάτων -έπειτα από όσα τραγελαφικά διαδραματίζονται κατά την αφήγησή της- στο τέλος. 6/10.

 

δ. Χαριτωμένες οι τρεις μονοσέλιδες ιστορίες με χαρακτήρες από το Σύμπαν τού Μίκυ σε ρόλο ηρώων τής ελληνικής μυθολογίας. 8/10.

 

Συνολική βαθμολογία: 7,5/10.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ελληνικό τεύχος:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν σας άρεσε η απεικόνιση την Ελλάδας στην 1η ιστορία (η καλύτερη για εμένα)..
Σε πολλά χωριά και νησιά έτσι ζούσαν οι άνθρωποι (σχεδόν) πριν από μερικές δεκαετίες και σε μερικά ζούνε ακόμα έτσι.

Και αν το σκεφτείτε αυτά τα γνωρίσματα είναι που έκαναν τον λαό μας διαφορετικό πριν αρχίσει η παγκοσμιοποίηση στη χώρα μας.Τα ψαροκάικα,το τάβλι,τα αμπέλια,ο καφές,το λάδι,το καφενείο,η ενασχόληση με την αλιεία και την γεωργία και τόσα άλλα. :)

Για μένα δεν είναι καθόλου προσβλητικό,ίσα ίσα μαθαίνουν οι Ιταλοί αναγνώστες και τα μικρά ελληνόπουλα πως ήταν η Ελλάδα τον προηγούμενο αιώνα :)

Επεξεργασία από Θλιμμένος Μπούφος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εχω να πω ότι όλα τα άρθρα για τη βασική ιστορία του προηγούμενου Μίκυ Μάους ήταν πολύ καλογραμμένα από όλους με άρτια επιχειρήματα ενθεν και ενθεν (φίλε Τρύφωνα ελπίζω να το έγραψα σωστά :) ). Θα συμφωνήσω με το παραπάνω Post του Θλιμμένου Μπούφου. Σε πολλά νησιά έτσι είναι η κατάσταση. Και δε λέω για την Ικαρία που είναι ακριβώς έτσι (και εχουν κ το δευτερο προσδόκιμο μέσο όρο ζωής στον κόσμο :respect: ) αλλά γενικά η ιστορία αυτή έβγαζε υπερβολικά μεν (μιλάμε για μια ιστορία μικυ μαους μην ξεχνιόμαστε) το "χαλαρό" πολλών ανθρώπων σε πολλά νησιά. Ισως το μόνο φάουλ ήταν στο οτι δεν μίλαγαν Αγγλικά οι κάτοικοι. Ακόμα και στο τελευταίο ψαροχώρι να πας στη χώρα μας θα βρεις πολλούς (αν όχι τους περισσότερους) να μιλάνε Αγγλικά (τουλάχιστον να μπορούν να σε βοηθήσουν) σε αντίθεση με τα περισσότερα Ιταλικά χωριά που χρειάζεσαι τον Μπενίνι για να συνενοηθείς. Τελοσπάντων ήταν μια χαλαρή και σίγουρα διασκεδαστική απεικόνιση της μετάλλαξης του Σκρουτς από τον γνωστό μας Θείο στον "Ελληνα Κροίσο με επτά γράμματα".

 

Οσο για το παρόν τεύχος, έχω να πω ότι η τελευταία ιστορία μ άρεσε πάρα πολύ. Ηταν αξιολάτρευτα σουρεαλιστική και οι διάλογοι γραμμένοι από κάποιον που έκανε διακοπές στο ελληνικό νησί του προηγούμενου τεύχους και έπινε τσίπουρα, ούζα κ μπύρες. 9/10 από εμένα στην ιστορία αυτή.  :blob3:

Επεξεργασία από ChrisL
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

...Ισως το μόνο φάουλ ήταν στο οτι δεν μίλαγαν Αγγλικά οι κάτοικοι. Ακόμα και στο τελευταίο ψαροχώρι να πας στη χώρα μας θα βρεις πολλούς (αν όχι τους περισσότερους) να μιλάνε Αγγλικά (τουλάχιστον να μπορούν να σε βοηθήσουν) σε αντίθεση με τα περισσότερα Ιταλικά χωριά που χρειάζεσαι τον Μπενίνι για να συνενοηθείς. 

Ακριβώς. Το πρόβλημα δεν είναι πως οι κάτοικοι δεν μιλάνε Αγγλικά αλλά πως οι Ιταλοί ακόμα και να ξέρουν Αγγλικά δεν τα μιλάνε, με αποτέλεσμα να καταστεί την συνεννόηση μαζί τους άθλο ο οποίος μπορεί να γεμίσει τις σελίδες του Μίκυ Μάους με μπόλικες τραγελαφικές ιστορίες βγαλμένες από  αυτή την «πολιτισμική» (sic) ανταλλαγή. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4311
  • Reputation:   34158
  • Achievement Points:  4435
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ευχαριστώ τον φίλο μου Τρύφων που κάλυψε το κένο μου παρ' ότι βρίσκεται σε διακοπές. Το Ελληνικό τεύχος αλλιώς το περιμέναμε ,αν κατάλαβα καλά από τα σχόλια των συνκομιξόφιλων, και αλλιώς μας βγήκε. Μιλάω για την πρώτη ιστορία φυσικά. Με ενόχλησε και έμενα φυσικά σε κάποια σημεία. Δίοτι μία σκέψη μου ήταν ότι κάποιος ξένος που δεν έχει ιδέα απο Ελλάδα και διαβάσει αυτή την ιστορία δε θα σχηματίσει και την καλύτερη εντύπωση για την χώρα μας. Αλλά υποστηρίζω και την άποψη ότι στα απομονωμένα νησιά μάς ίσως υπάρχει μια παρόμοια κατάσταση. Μου άρεσε πολύ και ο Φέθρυ σε αυτή την ιστορία... Πολύ διαφορετικός και λιγότερο γκαφατζής... Επίσης το τέλος για εμένα ήταν αναμένομενο γιατί η ευαισθησία του Σκρουτζ είναι γνωστή...

 

Τρύφων μου συγχαρτήρια και από εμένα για την συμπλήρωση της συλλογής σου. Ευχές από καρδιάς να το βρεις και ολόκληρο!!!

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχουμε ξαναδεί τον Ινδιάνα Γκούφυ στο ΜΜ. Η εν λόγω ιστορία ήταν αρκετά χιουμοριστική... Ειδικά το μηνύμα που διάβασε προς στο τέλος ο Μίκυ...

 

Υ.Γ. Το περιέργο ωράριο που δούλευα αυτήν και την εβδομάδα που μας πέρασε με έκανε να απέχω από το καθήκον μου εδώ. Θα επιστρέψω με το αυριανό τεύχος από την στιγμή που το ωράριο εργασίας μου επιστρέφει στο φυσιολογικό του. Διότι είναι κάτι που μου αρέσει να κάνω και έστω και 1 "ευχαριστώ" να πάρω μου είναι πολύτιμο... 

 

Υ..Γ. (2). Διπλό Καλοκαιρινό τεύχος? Γιατί έχω την αίσθηση ότι διπλά βγαίναν μόνο Χριστούγεννα και Πάσχα? Ας με ενημερώσει κάποιος περικαλώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

 

Υ..Γ. (2). Διπλό Καλοκαιρινό τεύχος? Γιατί έχω την αίσθηση ότι διπλά βγαίναν μόνο Χριστούγεννα και Πάσχα? Ας με ενημερώσει κάποιος περικαλώ.

 

Φίλε Γιάννη ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ενημερωτικά, μέχρι στιγμής έχουν κυκλοφορήσει επτά διπλά (με δύο αριθμούς δηλαδή) τεύχη. Πέντε Χριστουγεννοπρωτοχρονιάτικα κι δύο Πασχαλινά. Αν κυκλοφορήσει καλοκαιρινό τεύχος με δύο αριθμούς, τότε θα είναι το πρώτο. Μένει να δούμε αν θα γίνει κάτι τέτοιο ή αν απλώς θα είναι ένα τεύχος με διπλάσιες σελίδες αλλά με έναν αριθμό, όπως ήταν, π.χ., το #2222.

 

Υ.Γ. Και μια χάρη: Το όνομά μου κλίνεται, οπότε, στην ονομαστική είναι "ο Τρύφων" ή "ο Τρύφωνας", αλλά στην γενική και στην αιτιατική γίνεται, αντίστοιχα, "του Τρύφωνα" και "τον Τρύφωνα".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τελικά είναι πράγματι διπλό τεύχος με διπλό αριθμό #2458-2459. ΄Ετσι, την άλλη Παρασκευή, προφανώς, δεν θα κυκλοφορήσει Μίκυ Μάους. Επομένως το #2460 θα το πάρω πια στην Αθήνα στις 6/9.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τεύχος 2458-2459.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Όπου ο δρόμος προς το παπιοχώρι δημοσιεύεται στην ολότητα του, κάτι που είχα ψυλλιαστεί πως θα το κάνουν. :)

 

Μόνο που, καθώς το τεύχος δεν είναι πραγματικά διπλό (164 σελίδες μόνο, για αυτό και γράψανε ενισχυμένο) μένει χώρος μόνο για μία ακόμα πλήρη ιστορία. Και αυτή έχει δημοσιευτεί ξανά.

 

Ραντεβού σε 15 μέρες με το Μυστήριο του Ρομπολαστέξ.

 

Υ.Γ. Έτσι πάντως καταφέραμε να έχουμε και φέτος κατά κάποιο τρόπο τομάκι Τζούνιορ Ντακ. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ραντεβού σε 15 μέρες με το Μυστήριο του Ρομπολαστέξ.

Δεν ειναι επιβεβαιωμενο, απλα το γραφω εδω για να δειτε τι χαμος γινεται αυτη τη στιγμη στα Ντισνεϋ: ο σταντάς στην Ομονοια μου ειπε πως του ειπαν οι διανομεις οτι μαλλον απο 'δω και περα το Μικυ Μαους θα παραμεινει ετσι ενισχυμενο και θα γινει δεκαπενθημερο.

 

Μενει να δουμε τι θα γραφει το επομενο τευχος. Οποτε υπομονη. Εγω δεν το πιστευω προσωπικα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πριν λίγο τέλειωσα την ανάγνωση τού ΜΜ #2258/9 και ειδικότερα την ιστορία "Ο δρόμος για το Παπιοχώρι", με ανάμεικτα συναισθήματα.

 

Πρόκειται κατά τη γνώμη μου για μια άνιση ιστορία με αρκετά θετικά στοιχεία και ενδιαφέρουσα ατμόσφαιρα και άλλα τόσα εκνευριστικά, που πλατειάζει αδικαιολόγητα, με επαναλήψεις, καλύπτοντας 132 ολόκληρες σελίδες ενώ θα μπορούσε να είχε περιορισθεί στις μισές. Βαθμολογία 7/10.

Χαριτωμένη η επαναδημοσιευόμενη ιστορία "Εγώ θα σε σώσω". 

Τέλος οι τρεις μονοσέλιδες δεν ξεφεύγουν από το γνωστό μοτίβο με τις απίστευτες γκάφες τού απερίγραπτου Φέθρυ.

 

7/10 και στο σύνολο.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δεν ειναι επιβεβαιωμενο, απλα το γραφω εδω για να δειτε τι χαμος γινεται αυτη τη στιγμη στα Ντισνεϋ: ο σταντάς στην Ομονοια μου ειπε πως του ειπαν οι διανομεις οτι μαλλον απο 'δω και περα το Μικυ Μαους θα παραμεινει ετσι ενισχυμενο και θα γινει δεκαπενθημερο.

 

Μενει να δουμε τι θα γραφει το επομενο τευχος. Οποτε υπομονη. Εγω δεν το πιστευω προσωπικα.

Eνισχυμενο και οχι διπλες σελιδες μεν, διπλασια τιμη δε. Ωραια πραγματα. Αν, μια στις εκατο, παραμεινει ετσι, ειναι καθαρη μειωση σελιδων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Να και το dionik_inducks_small.png για το διπλό τεύχος. Η ιστορία του Τζούνιορ είχε μερικές πολύ ωραίες στιγμές, σε γενικές γραμμές μου άρεσε πολύ. Προτείνεται για καλοκαιρινό ανάγνωσμα, μαζί με τα Μεγάλα Σήριαλ που έχετε στοιβάξει για τις διακοπές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επηρεασμενη απο μια ομορφη νοσταλγικη ιστορια που διαβασα με τον Τζουνιορ Ντακ σε ενα Μεγαλο Σηριαλ  που απεκτησα πριν λιγο καιρο,το "Πυρ,παπι και θαλασσα" αγορασα το τευχος αυτο.

Αυτη η ιστορια ομως ηταν πολυ διαφορετικη.Οπως ειπε και ο Τρυφωνας εχω αναμεικτα συναισθηματα.Ειχε και καλα και κακα στοιχεια.

Ενταξει περιμενα περισσοτερα.Καλη ηταν αλλα θα μπορουσε και καλυτερη.

Η αλλη με τον Μικυ αδιαφορη για μενα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Επίσης η ιστορία με την Ακρόνησο μου άρεσε υπερβολικά πολύ. Τη διάβασα γύρω στις 5-6 φορές, ήταν και οι διακοπές που βοήθησαν. Αν πειραζόμαστε από τέτοιες χιουμοριστικές απεικονίσεις, τι να πούνε και οι Άγγλοι που το μόνο σημαντικό στοιχείο ιστορίας που έχουν (Κάμελοτ & ιππότες) παρουσιάστηκε από τον Don Rosa ως ένα χωριό άξεστων, άπλυτων, απολίτιστων, αγροίκων φτωχοχωριατών.

 

Από τη στιγμή που η ιστορία βγάζει γέλιο μου αρκεί. Ειδικά τη στιγμή που η ιστορία κλείνει με θετικό(τατο) τρόπο ως προς την χώρα μας. Εξ' άλλου μην αμφιβάλλετε πως μερικές φορές, μπορεί αυτή η εικόνα να μην απέχει και πολύ από το πώς μας βλέπουν οι ξένοι. Στις χώρες τους που η απόλυτη οργάνωση είναι αυτονόητη, ακόμα και μία καθυστέρηση λίγων λεπτών μπορεί να είναι σημαντικό ζήτημα γι' αυτούς. Πόσο μάλλον όταν οι επιβάτες αρχίζουν να φωνάζουν, να μιλάνε έντονα, να κάθονται σε όποια θέση θέλουν και να μασουλάνε σνακ και σάντουιτς ενώ μπορεί να απαγορεύεται. Πολλοί εξ' αυτών όμως, εν τέλει γοητεύονται από τα ελληνικά νησιά, τη φιλικότητα των κατοίκων και τις γενικότερες ομορφιές της χώρας μας. Αυτό αποτυπώνει και η συγκεκριμένη ιστορία.

 

Όσο για την ονομασία της Σκύρου σε Ακρόνησο, λογικά το έκαναν ώστε να απεικονίζεται γενικά η Ελλάδα και όχι ένα συγκεκριμένο μέρος της, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων από άτομα που κατάγονται ή διαμένουν στο συγκεκριμένο νησί.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95122
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

...τι να πούνε και οι Άγγλοι που το μόνο σημαντικό στοιχείο ιστορίας που έχουν (Κάμελοτ & ιππότες) παρουσιάστηκε από τον Don Rosa ως ένα χωριό άξεστων, άπλυτων, απολίτιστων, αγροίκων φτωχοχωριατών.

 

Μην ξεχνάς και τις επικές νίλες που έχουν πάθει οι Άγγλοι από τον Λοχαγό Μάρκ και τον Μπλεκ,που θα έπρεπε να είχαν μηνύσει (αν όχι εκτελέσει :P) τους δημιουργούς...! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Βασικά η Αγγλία ήταν η μεγαλύτερη αυτοκρατορία που υπήρξε ποτέ για μερικούς αιώνες οπότε.. :P

Απλά δεν έχει αρχαία ιστορία.(Ε αν το σκεφτείς δεν είναι πολλοί λαοί που είχαν..μετρημένοι στα δάχτυλα είναι)

Πάντως δεν βρίσκω λόγο να προσβάλλεται κανένας λαός,όπως και στο Asterix που μερικές φυλές παρουσιάζονται διαφορετικά είναι πολύ ωραίο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Επίσης η ιστορία με την Ακρόνησο μου άρεσε υπερβολικά πολύ. Τη διάβασα γύρω στις 5-6 φορές, ήταν και οι διακοπές που βοήθησαν. Αν πειραζόμαστε από τέτοιες χιουμοριστικές απεικονίσεις, τι να πούνε και οι Άγγλοι που το μόνο σημαντικό στοιχείο ιστορίας που έχουν (Κάμελοτ & ιππότες) παρουσιάστηκε από τον Don Rosa ως ένα χωριό άξεστων, άπλυτων, απολίτιστων, αγροίκων φτωχοχωριατών.

 

Από τη στιγμή που η ιστορία βγάζει γέλιο μου αρκεί. Ειδικά τη στιγμή που η ιστορία κλείνει με θετικό(τατο) τρόπο ως προς την χώρα μας. Εξ' άλλου μην αμφιβάλλετε πως μερικές φορές, μπορεί αυτή η εικόνα να μην απέχει και πολύ από το πώς μας βλέπουν οι ξένοι. Στις χώρες τους που η απόλυτη οργάνωση είναι αυτονόητη, ακόμα και μία καθυστέρηση λίγων λεπτών μπορεί να είναι σημαντικό ζήτημα γι' αυτούς. Πόσο μάλλον όταν οι επιβάτες αρχίζουν να φωνάζουν, να μιλάνε έντονα, να κάθονται σε όποια θέση θέλουν και να μασουλάνε σνακ και σάντουιτς ενώ μπορεί να απαγορεύεται. Πολλοί εξ' αυτών όμως, εν τέλει γοητεύονται από τα ελληνικά νησιά, τη φιλικότητα των κατοίκων και τις γενικότερες ομορφιές της χώρας μας. Αυτό αποτυπώνει και η συγκεκριμένη ιστορία.

 

Όσο για την ονομασία της Σκύρου σε Ακρόνησο, λογικά το έκαναν ώστε να απεικονίζεται γενικά η Ελλάδα και όχι ένα συγκεκριμένο μέρος της, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων από άτομα που κατάγονται ή διαμένουν στο συγκεκριμένο νησί.

 

Η επιχειρηματολογία σου είναι πολύ ενδιαφέρουσα Γιώργο μου, αν και η ελεεινή εικόνα τού Κάμελοτ που παρουσιάζει ο Ρόσα δείχνει, αν δεν απατώμαι, την Αγγλία τών πρώτων μεταχριστιανικών αιώνων και όχι τη σύγχρονη.

 

Και μια διορθωσούλα, αν μου επιτρέπεις, σ' ένα λαθάκι που το κάνουν πολλοί: Η πρόθεση εξ δεν συνοδεύεται από απόστροφο γιατί είναι αυτούσια. Η απόστροφος μπαίνει μόνο σε περίπτωση έκθλιψης, δηλαδή όταν λείπει ένα φωνήεν π.χ. άλλα αντ' άλλων (λείπει το ι του αντί), επ' ώμου (λείπει το ι τού επί), κατ' εμέ (λείπει το α τού κατά), σ' ένα (λείπει το ε του σε).

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Κάμελοτ του Ρόσα και το πώς παρουσιάστηκε ο Αρθούρος δεν το είχαν δεχτεί όλοι τόσο καλά. Μην ξεχνάμε ότι ο Ρόσα έτσι και γράψει "κακό"/ανταγωνιστή, πάντα θα καταλήξει σε κάτι λίγο-πολύ δισδιάστατο. Πηγές αναφέρουν ότι ηγήθηκε την Αγγλία στην αντίσταση κατά των Σαξώνων ή ήταν γενικά βασιλιάς εκείνη την εποχή, δώσε ή πάρε μερικούς αιώνες. Δεν ξέρω από που κολλάει ότι ήταν ένας δευτερεύων βουνίσιος φύλαρχος όπως υποστηρίζει, πιθανότατα τελείως άκυρα, ο Ρόσα.

 

Αυτό για το "μόνο σημαντικό στοιχείο ιστορίας" θα θεωρήσω ότι είναι χιουμοράκι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ο Αρθούρος http://en.wikipedia.org/wiki/King_Arthur και οι θρύλοι που συνδέονται με αυτόν είναι ένα από τα πιο ενδιαφέροντα ζητήματα τής μεσαιωνικής ιστορίας τής Αγγλίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

[...] Αυτό για το "μόνο σημαντικό στοιχείο ιστορίας" θα θεωρήσω ότι είναι χιουμοράκι. 

Ναι, η αλήθεια είναι πως έγραψα το post βεβιασμένα και τώρα που το διαβάζω όντως φαίνεται πολύ χοντρό. Ας αντικαταστήσουμε τη φράση "το μόνο σημαντικό στοιχείο ιστορίας που έχουν" με "ένα πολύ σημαντικό στοιχείο ιστορίας που έχουν"

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου,σε λίγα λεπτά θα ανεβεί στην σελίδα του περιοδικού Μίκυ Μάους,μια πινακίδα που θα αναγράφει ότι η κυκλοφορία του περιοδικού θα γίνει στις 6 Σεπτεμβρίου. :thinking:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Μα η ημερομηνία αυτή έχει ανακοινωθεί και στο προηγούμενο τεύχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4718 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Τελικά το ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ θα είναι δεκαπενθήμερο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Την άλλη Παρασκευή που θα κυκλοφορήσει το επόμενο τεύχος, θα μάθουμε και αν θα εξακολουθήσει να εκδίδεται και, σε καταφατική, ελπίζω, περίπτωση, τη συχνότητα κυκλοφορίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95122
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Λέτε να σταματήσει κι αυτό την κυκλοφορία του...?

Παιδιά,πέρα από την πλάκα,είναι τραγικό...!

Μερικοί από εμάς έχουμε μεγαλώσει με τα κόμικς τού Disney και μέσα σε λίγες ημέρες βλέπουμε να σταματάνε να κυκλοφορούν τα αγαπημένα μας περιοδικά...!

Η κατάθλιψη βρίσκεται πλέον προ των πυλών...! :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  62
  • Reputation:   937
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6649
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αρνούμαι  :NoNo: να το πιστέψω....

:sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9497
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οταν λεμε Μικυ Μαους εννουμε το εβδομαδιαιο μικρο ή μονο το Κομιξ; Η ολα τα ντισνευ;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ελα πειτε την αλήθεια.. πλάκα κάνετε..

 

μια εβδομάδα τώρα εχει πάρει φωτιά το φόρουμ με αυτο το θέμα σε ποσα διαφορετικά τοπικ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.