Μετάβαση στο περιεχόμενο

germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Με ένα πρόχειρο ξεφύλλισμα,νομίζω ότι είναι ένα πολύ όμορφο τευχάκι...! :)

Μου αρέσει που και η στήλη με τα αξιοπερίεργα και το κρυπτόλεξο,έχουν θέμα από τον Ελληνικό χώρο...! :P

Γι'άλλη μία φορά όμως έχω πρόβλημα με την κόλλα στην ράχη...! :sad1:

Περιμένω τη στιγμή που θα ξεχάσεις να βάλεις ''...!'' σύντροφε ινδιάνε :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

dionik_inducks_small.png

 

Την επόμενη εβδομάδα θα διαβάσουμε "Το Νησί της Μαύρης Γάτας", πειρατική ιστορία.

 

Το σημερινό τευχάκι είναι εξαιρετικό, αν και η δεύτερη και τρίτη ιστορία δεν με ενθουσίασαν τόσο (προσωπική άποψη). :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95126
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Περιμένω τη στιγμή που θα ξεχάσεις να βάλεις ''...!'' σύντροφε ινδιάνε :P

 

:lol:

 

Έχεις δίκιο...!

Αυτό το "τικ" το έχω από τότε που ασχολήθηκα με τα φόρα (δηλαδή πριν το 2003) και πάντοτε το κάνω ό,τι κι αν γράφω...! :D

Ακόμα κι όταν στέλνω e-mails (εκτός των τυπικών κι επαγγελματικών φυσικά)...! :yes:

Πάντως εάν τυχόν ξεχάσω να τα βάλω,θύμισέ το μου σε παρακαλώ...! :P

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Γι'άλλη μία φορά όμως έχω πρόβλημα με την κόλλα στην ράχη...! :sad1:

 

Και σε μένα στο πάνω μέρος του τευχους η κολλα λιγοστη..με αποτελεσμα να ανοιξει λιγο..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29315
  • Group:  Member
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  96
  • Reputation:   600
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3999 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

επειδή βλέπω πολλές πείρεργες τιμές για το μικυ μαους #1 , ποιά είναι τελικά μια λογική τιμή??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Εγώ προσωπικά, αν ποτέ αποφάσιζα να το αγοράσω, δεν θα έδινα πάνω από 100 maximum 150 ευρώ, δεδομένου ότι έχω και την ανατύπωση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29315
  • Group:  Member
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  96
  • Reputation:   600
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3999 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εγώ προσωπικά, αν ποτέ αποφάσιζα να το αγοράσω, δεν θα έδινα πάνω από 100 maximum 150 ευρώ, δεδομένου ότι έχω και την ανατύπωση. 

Αυτή είναι καλή τιμή για αγοραστή όντως. Αλλά εγώ πιο πολύ ρωτάω ποια είναι καλή τιμή για πωλητή. Το έχω βρει από μή συλλέκτη και μου είπε να του κάνω προσφορά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4461
  • Reputation:   34727
  • Achievement Points:  4528
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το τεύχος αυτής της εβδομάδας ως γνωστόν είναι ελληνικό. Η πρώτη ιστορία ονομάζεται "Ανεκτίμητη αξία", Στην αρχή νόμιζα οτι θα είναι αλλη μια ιστορία γεμάτη με Ελληνική μυθολογία. Στο τέλος στης όμως αισθάνθηκα πολύ χαρούμενος για την ιστορία που διάβασα. Για μένα είναι η καλύτερη ιστορία που έχω διαβάσει με θέμα την Ελλάδα. Δεν είμαστε μόνο κρίση κ μιζέρια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4697 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Το τεύχος αυτής της εβδομάδας ως γνωστόν είναι ελληνικό. Η πρώτη ιστορία ονομάζεται "Ανεκτίμητη αξία", Στην αρχή νόμιζα οτι θα είναι αλλη μια ιστορία γεμάτη με Ελληνική μυθολογία. Στο τέλος στης όμως αισθάνθηκα πολύ χαρούμενος και περήφανος για την ιστορία που διάβασα, δεδομένου ότι την δημιιούργησαν Ιταλοί που πιθανότατα έχουν επισκεφτεί κάποιο ελληνικό νησί και προφανώς μαγεύτηκαν. Για μένα είναι η καλύτερη ιστορία που έχω διαβάσει με θέμα την Ελλάδα. Δεν είμαστε μόνο κρίση κ μιζέρια!

 

Fixed! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η ιστορία Ανεκτίμητη αξία βέβαια, είχε αναφερθεί στο άρθρο του ΚΟΜΙΞ 300 για τα Ελληνικά τοπία, πράγμα που με είχε κάνει - όταν το είχα διαβάσει - να υποψιαστώ πως θα την κυκλοφορήσουν σύντομα.   :)

 

Επίσης, αναρωτιέμαι γιατί μετάφρασαν το I miti di Paperogate di Creta (The myths of Crete Paperogate σύμφωνα με το bing translator) σε Οι Μύθοι το Φεθραγόρα από τις Κουκουβάουνες.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η  ιστορια Ανεκτίμητη αξία με το ελληνικο μας νησι ηταν εξαιρετικη! Μια απο τις τοπ 10 ιστοριες που εχω διαβασει στο Μικυ Μαους!!! Για αυτην 10/10. Τα υπολοιπα δεν τα εχω διαβασει ακομη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Λίγα λόγια για το ΜΜ #2456:

 

1η ιστορία. Παιδιά, πείτε με αιρετικό και γερογκρινιάρη (που ίσως είμαι), ελληνάρα (που σίγουρα δεν είμαι) και ό,τι άλλο θέλετε. Η ιστορία "Ανεκτίμητη Αξία" παρουσιάζει μια Ελλάδα τριτοκοσμική, με μέσα συγκοινωνίας τής δεκαετίας τού '50, στα οποία στοιβάζονται φύρδην μίγδην άνθρωποι, γουρούνια, κότες, αυγά, λαχανικά και ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς, που οι απλοϊκοί κάτοικοί της δεν μιλούν καμιά ξένη γλώσσα και που ο Αρίστος, ενσάρκωση τού γνωστού κροίσου, είναι το καλό πλούσιο και γενναιόδωρο παλληκάρι. ΄Ελεος, αλλά, παρά το σημερινό κατάντημά της, εμένα -κι εσάς φαντάζομαι- η χώρα αυτή δεν με αντιπροσωπεύει. 

Κατά τα άλλα, σχέδιο και πλοκή ικανοποιητικά και ενδιαφέρουσα η παρουσίαση ενός Σκρουτζ πιο ανθρώπινου από ό,τι τον είχαμε συνηθίσει. 8/10.

 

Οι δυο μύθοι τού Φεθραγόρα από τις Κουκουβάουνες (Καλέ μου Κώστα GCF ας αναφωνήσουμε μαζί "έλεος κ. μεταφραστή") δεν μού είπαν τίποτε. Ειδικά ο πρώτος μού φάνηκε παιδαριώδης ενώ στον δεύτερο οι τρεις θεές τσακώνονταν σαν γυναικούλες τής γειτονιάς. Βαθμολογία 5 και 6/10 αντίστοιχα.

 

Ενδιαφέρουσα και καλοστημένη η τελευταία ιστορία με τον Θρόνο τού Χρυσακλή με πρωτοτυπία τόν πρωταγωνιστικό ρόλο τών Παντάξιου και Δεσποινίδος Ευταξίας. Κάπως άτσαλο το σχέδιο τού Tosolini. 8,5/10.

 

Χαριτωμένες οι δυο μονοσέλιδες ιστοριούλες με τον Οράτιο ΄Ηφαιστο. 8,5/10.

 

Συνολική βαθμολογία, επιεικώς, 7,5/10.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25074
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Οκ γράφω σε τοπικ Disney....

Παρακαλώ να μείνει αυστηρά μεταξύ μας...

Λοιπόν στο Σούπερ Μάρκετ Βεροπουλος στην Αγία παρασκευή κάτω από τηνεκκλησία, έχει δυο μεγάλες στοίβες με Μίκυ σε νούμερα από 1300 μέχρι 1800 στο 1, 5 το τεύχος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το "Ελληνικό τεύχος" ήταν αρκετά ωραίο, αν και το περίμενα λίγο καλύτερο. Λοιπόν (και σύμφωνα με τα σχόλια των φίλων παραπάνω):

 

Ωραίο Εξώφυλλο!

 

Ανεκτίμητη αξία:

Πολύ πρωτότυπη ιστορία που την θεωρώ και πολύ ώριμη επίσης (και στη πλοκή και στο σενάριο). Συγκεκριμένα, ναι μεν παρουσιάζει την Ελλάδα (συγκεκριμένα ένα απόμερο νησί της) ως, όχι ακριβώς, τριτοκοσμικό μέρος, αλλά μέρος που ακριβώς επειδή είναι μικρό και απομονωμένο, έχει μείνει κάπως πίσω στο χρόνο, κρατώντας όμως τις παραδόσεις και τη καλοκαρδοσίνη των ανθρώπων. Ο Αρίστος, δε μου έδωσε μόνο την εντύπωση ενός νέου καλού πλούσιου παλικαργιού, αλλά και την είκόνα ενός κατοίκου του νησιού που, είναι νέος σε ηλικία, κατάφερε να γίνει επιτυχημένος, κρατάει τις παραδόσεις και τη καλοκαρδοσίνη ενός Έλληνα, όπως όλοι οι κάτοικοι του νησιού, αλλά παρ'όλα αυτά αποτελεί έναν "σύγχρονο Έλληνα". Η ιστορία, πάνω από όλα, παρουσιάζει ένα απόμερο Ελληνικό νησί, λογικό είναι οι άνθρωπο να ζουν με τους δικούς τους, αργούς αλλά όμορφους ρυθμούς. Ναι εκ πρώτης όψεως δείχνει άσχημο κάπως αυτό, αλλά εμένα με συγκίνησε γιατί πιστεύω πως οι σχεδιαστές ήθελαν να εξυψώσουν την Ελλάδα παρά να την μειώσουν, να δείξουν πόσο καλοί και απλοί είναι οι άνθρωποι του νησιού (π.χ. ήταν τρομερό τι καταλάβαινε ο Σκρουτζ και τι του έλεγαν πραγματικά οι άνθρωποι, λόγο της διαφορετικής γλώσσης). Κατά τ' άλλα, έξυπνη και πρωτότυπη μορφή, πραγματικά η επιλογή του Φέθρυ αντί του Ντόναλντ ήταν επιτυχημένη καθώς ο Φέθρυ δεν γκρινιάζει. Βλέπουμε επίσης και character development και μια πιο ανθρώπινη στάση του Σκρουτζ. Το σχέδιο... εκπληκτικό! Όμορφα χρώματα και η καλύτερη απόδοση των Ελληνικών τοπίων! Well Done! Μια ιστορία ύμνος στην Ελλάδα! 9/10

 

Οι Δύο Μονοσέλιδες ιστορίες είχαν πολύ φάση! Απλά! 8/10

 

Τον Φεθρυγόρα από τις Κουκουβάουνες τι τον ήθελαν!; Μάπα και οι δύο ιστορίες! Τελείως παιδαριώδες, χαζό πλαστικό και φορτωμένο σχέδιο! Αίσχος. :P4/10

 

Ευτυχώς κλείνουμε όμως με μια πολύ όμορφη ιστορία με τον Θρόνο του Χρυσακλή! Όμορφο και έξυπνο σενάριο, αναπάντεχο τέλος και από τις ελάχιστες φορές που η δεσποινίς Ευταξία και ο Παντάξιος μπαίνουν σε τόσο ενεργητικό ρόλο! 8/10

 

Σύνολο: 7,5/10 αλλά... είναι πολύ καλό αν δε διαβάσεις τον Φέθρυ από τις Κουκουβάουνες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πολύ καλή κριτική, φίλε Χρήστο. Εύστοχη η άποψή σου για την παρουσίαση τού απομονωμένου ελληνικού νησιού αμβλύνει ίσως την απολυτότητα τής δικής μου. Θα μπορούσα να δεχθώ και τις σκέψεις σου για τον Αρίστο αν δεν ήξερα ότι προσωποποιεί (και ωραιοποιεί) τον γνωστό Ωνάση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Θα μπορούσα να δεχθώ και τις σκέψεις σου για τον Αρίστο αν δεν ήξερα ότι προσωποποιεί (και ωραιοποιεί) τον γνωστό Ωνάση.

Ο οποίος στο πρωτότυπο λέγεται "Pamphilos Stratonikos". rolleyes.gif:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ο οποίος στο πρωτότυπο λέγεται "Pamphilos Stratonikos". rolleyes.gif:)

 

΄Αρα η ιδέα να τον συνδέσουν με τον Ωνάση είναι τού μεταφραστή και τών αρμόδιων τής "Ν.Α.".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5521 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χεχε :D Εγώ το είχα προβλέψει! :P Θα προτιμούσα βέβαια τη Σκιάθο και την "Ακρόνησο" που ουσιαστικά ήταν η Σκύρος να τις γράφαν κανονικά και όχι έτσι, αλλά και πάλι αυτή η ιστορία είναι όλα τα λεφτά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Θα αρχίσω πρώτα για το προχθεσινό, "Ελληνικό" τεύχος. Δεν το περίμενα τόσο κακό. 

 

Η πρώτη ιστορία είχε όμορφο σχέδιο, ακόμη καλύτερα χρώματα, έναν διαφορετικό Σκρουτζ λίγο πιο μετά, ενώ κατάφερε να παρουσιάσει τον Φέθρυ πολύ θετικά, χρησιμοποιώντας τα γνωστά, πολλές φορές εκνευριστικά, χαρακτηριστικά του. 

 

Αλλά...... όπως λέει ο Τρύφωνας, δεν μου άρεσε η απεικόνιση της Ελλάδας, χωρίς να είμαι και εγώ Ελληνάρας ή κάτι παρόμοιο. Οι ευγενικοί κάτοικοι που αράζουν σχεδόν όλη μέρα, δεν γνωρίζουν καμιά ξένη γλώσσα, ο ανοιχτοχέρης μεγιστάνας κτλ. 

 

7/10 

 

Οι άλλες δύο με τον Φέθρυ με το ζόρι διαβάζονταν. Ειδικά εκείνη με τον Μινώταυρο ήταν για πέταμα. 

 

4/10 

 

Η τελευταία ήταν αξιοπρεπής και μ'άρεσε η πιο ενεργή χρήση του υπηρετικού προσωπικού του Σκρουτζ. 

 

7/10

 

________________________________________________________________________

 

Πάμε τώρα στα προηγούμενα τεύχη, δηλαδή τα 4 με τον Μυστικό Πράκτορα και το 1 με την Περικεφαλαία. 

 

Η περιπέτεια του Πράκτορα μου φάνηκε από τις καλύτερες που έχω διαβάσει. Είχε δράση, είχε χιούμορ, ανατροπές και μυστήριο. Το σχέδιο αν και ασταθές ποιοτικά (στα μισά μέρη ήταν πολύ καλό, στα άλλα δύο απλά καλό) παραπάνω από ικανοποιητικό. Οι σκηνές δράσης ήταν εντυπωσιακές και οι εκφράσεις των χαρακτήρων σαν να βγήκαν από τα καλύτερα καρτούν. 

 

Η Περικεφαλαία των Θεών είχε την φάση της. :P Δεν έχω κάτι άλλο να πω, δεν είχε τίποτα το τρομερά ιδιαίτερο. 

 

Από τις λοιπές ιστορίες, ξεχώρισα "Το Κλαμπ των Φαντασμάτων", την "Απίστευτη Μετάλλαξη" και την "Σόλο Καριέρα", χωρίς να σημαίνει ότι οι άλλες ήταν κακές. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν οι ιστορίες που διαδραματίζονται στην Ελλάδα (αν και η Ελλάδα δεν έχει σχεδόν πάντα καμία σχέση :P ) αλλά το τεύχος δεν μου πολυάρεσε..

Το Ντόναλντ βάζει ανα καιρούς ''ελληνικές'' ιστορίες που τις θεωρώ πολύ πιο αξιοπρεπείς :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9497
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ισως είμαι ο μόνος, μαζί με τον φίλο Τρύφωνα, που έγινα πραγματικό ηφαίστειο με το τελευταίο τεύχος του Μ.Μ. και συγκεκριμένα με την πρώτη ιστορία του.

Ασχετα με την ωραία εικονογράφηση και την κατά τα άλλα όμορφη ιστορία, περιγράφει τους Ελληνες σαν ένα μάτσο άξεστους, τεμπέληδες, αργόσχολους, αγενείς, πρωτόγονους, κλπ, κλπ.

Οχι ότι δεν έχουν κάποια βάση όλα αυτά αλλά υπερβάλει σε προσβλητικό βαθμό, τόσο που παραλίγο να το ξεσκίσω το τεύχος από τα νεύρα μου!!!

Στο αεροπλάνο κατά την προσγείωση τους δείχνει όλους να ορμάνε σαν άγριοι και να γίνεται χαμός ενω άλλοι παίζουν τάβλι!!! (ισχύει από την εμπειρία μου σε κάποιο βαθμό), μετά μας δείχνει να έχουμε στα νησιά μόνο καρόδρομους και σαράβαλα αμάξια, οι Ελληνες νάναι τεμπέληδες και αργόσχολοι και βλαχαδερά, και να μην καταλαβαίνουν και Αγγλικά, ο νους μας να είναι στο ποτό και στο φαί και στο καφέ και να ξυπνάμε αργά, ίσως όλα έχουν τη βάση τους αλλά αυτή η ιστορία ήταν απαράδεκτη και ας χρυσώνει λίγο το χάπι στο τέλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5521 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η ιστορία, όπως κάθε ιστορία Ντίσνεϋ, γράφεται με σκοπό να διασκεδάσει κατά κύριο λόγο, και το πόσο ανταποκρίνεται στην 100% πραγματικότητα έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Θεωρώ απολύτως αποδεκτό και φυσιολογικό να βασίζονται σε κάποια στοιχεία ενός λαού και να το παραξηλώνουν ακόμα (όχι πως θεωρώ την συγκεκριμένη ιστορία παραξήλωμα αλλά anyway) για να εξυπηρετήσουν το σκοπό της ιστορίας σεναριακά, αλλά και για να βγάλουν γέλιο. Δεν είδα κάτι πολύ τραβηγμένο ώστε να ενχολήσει, να προσβάλει, και πραγματικά την απόλαυσα την ιστορία από την πρώτη στιγμή που τη διάβασα.

 

Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι όλα αυτά προφανώς βασίζονται στις εμπειρίες των δημιουργών από κάποια επίσκεψη στην Ελλάδα. Δεν είναι παράξενο να ήταν ελάχιστοι οι άνθρωποι που μπορούσε να συνενοηθεί κάποιος τουρίστας στη γλώσσα του τότε (οι δημιουργοί είναι ιταλοί και όχι άγγλοι οπότε αυτό ανεβάζει τη δυσκολία που πιθανώς αντιμετώπισαν). :P

 

Γενικά όλα αυτά μου φαίνονται αυτονόητα και δυσκολεύομαι να καταλάβω πώς θα μπορούσε κανείς να θιχτεί απ' την εν λόγω ιστορία... Είναι η πιο εύστοχη ντισνεϋκή περιπέτεια στην Ελλάδα, κατ' εμέ, και μακράν η πιο ευχάριστη.

 

:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9497
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

An ziseis kapoia stigmi sto eksoteriko tha me katalabeis ...

 

Sorry gia ta greeklish alla grafo apo kinito pou den exei ellinika.

 

Itan oraio teuxos kata ta alla.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25611
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πολύ σωστές ΟΛΕΣ οι απόψεις που εκφράστηκαν μέχρι τώρα, για την ιστορία "Ανεκτίμητη αξία".

 

Αφού τη διάβασα κι εγώ, να πω κι έγώ το μακρύ μου και το κοντό μου...

 

Σίγουρα η εικόνα ενός αργόσχολου λαού, δεν είναι και η καλύτερη. * Όμως *, η ιστορία διαδραματίζεται σε ένα απομακρυσμένο νησί, όπου δεν πατάει τουρίστας και οι ρυθμοί ζωής είναι αργοί.

Αυτό το λέει η ίδια η ιστορία, αν τη διαβάσετε προσεκτικά.

Σίγουρα όμως οι εικόνες τριτοκοσμικών αερογραμμών θα μπορούσαν να λείπουν. 

 

Αποτέλεσμα;

Ανάμεικτα συναισθήματα, όπως είπε και νωρίτερα ο ifaisteio (χρυσώνει το χάπι στο τέλος), γι'αυτό και λέω οτι όλες οι απόψεις είναι σωστές...

 

:beer0:

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Στο blog του ζεύγους Turconi-Radice υπάρχουν σκίτσα από επίσκεψη στις Σποράδες, τον Σεπτέμβριο του 2007. Έχουν χρησιμοποιηθεί σε πολλά από τα καρέ της ιστορίας!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Και τώρα έφτασε η στιγμή να ευχαριστήσω τον ξεχωριστό μου φίλο Νικόλα aka Ifaisteio για τη χαρά που μου έδωσε χτες στον όμορφο "Κήπο" τής Μυτιλήνης, όπου καθόμασταν, η Μαίρη κι εγώ με συντροφιά τον άλλο εξαίρετο μυτιληνιό φίλο Πάνο aka CitizenX που τόσα έχει προσφέρει στους έλληνες κομικσόφιλους με τις θαυμάσιες εκδόσεις τής "΄Ενατης Διάστασης" και, ανοίγοντας την τσάντα, έβγαλε και μου χάρισε το τόσον καιρό αναζητούμενο και αναμενόμενο ΜΜ #620. Βέβαια, είχε μόνο το εξωτερικό μέρος τού αναδιπλούμενου εξώφυλλου, αλλά αυτό δεν μειώνει καθόλου τη χαρά μου. Επιτέλους το κενό καλύφθηκε. Τώρα αν κάποια φορά το ξαναβρώ ακέραιο μάλλον θα το πάρω, αλλά θα φυλάξω δίπλα του το πολύτιμο δώρο τού Νικόλα. Ξέρετε ο Νίκος κι ο Πάνος, με τις αξιαγάπητες συντρόφους τής ζωής τους, αποτελούν σημεία αναφοράς τού ετήσιου ταξιδιού μας στην όμορφη πατρίδα τής Μαίρης που την θεωρώ πια και δική μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95126
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και τώρα έφτασε η στιγμή να ευχαριστήσω τον ξεχωριστό μου φίλο Νικόλα aka Ifaisteio για τη χαρά που μου έδωσε χτες στον όμορφο "Κήπο" τής Μυτιλήνης, όπου καθόμασταν, η Μαίρη κι εγώ με συντροφιά τον άλλο εξαίρετο μυτιληνιό φίλο Πάνο aka CitizenX που τόσα έχει προσφέρει στους έλληνες κομικσόφιλους με τις θαυμάσιες εκδόσεις τής "΄Ενατης Διάστασης" και, ανοίγοντας την τσάντα, έβγαλε και μου χάρισε το τόσον καιρό αναζητούμενο και αναμενόμενο ΜΜ #620. Βέβαια, είχε μόνο το εξωτερικό μέρος τού αναδιπλούμενου εξώφυλλου, αλλά αυτό δεν μειώνει καθόλου τη χαρά μου. Επιτέλους το κενό καλύφθηκε.

 

Πραγματικά πολύ χαίρομαι που τελικά κάλυψες το κενό στην συλλογή σου φίλε Τρύφων...! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ολα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω με κάλυψαν οπότε δε θα πώ τα ίδια..αυτο που έχω μόνο να σχολιάσω είναι πως το περίμενα πολύ καλύτερο το τευχος αυτο, μιας και εχει να κάνει με την όμορφη Ελλαδίτσα μας! Απογοητεύτηκα λιγουλακι...

6,5-7/10 απο μένα.. :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

εγω παιδιά αν κ συνηθίζω να γκρινιάζω εύκολα, :-P εν τούτοις στο συγκεκριμένο θέμα μαλλον διαφωνώ λιγάκι με την πλειοψηφία! ίσως είναι η οπτική που το βλέπει κανείς. ένιωσα οτι οι άνθρωποι απλά ήθελαν να περάσουν στο τέλος κάποια μηνύματα-συναισθήματα, κ ίσως γι'αυτό χρειάστηκε να το παράκάνουν κάπως!!

εμένα σαν ιστορία κόμικ μου άρεσε, δε με προσέβαλε, άλλωστε μήπως πολλά από αυτα , πριν κάποια χρόνια ήταν πραγματικότητα, σε κάποια γραφικά μην τουριστικά νησάκια;; :-)

 

καλα εννοείται πως κάποιες υπερβολές προφανώς δε γίνεται να ισχύουν, αλλα μιλάμε για υπερβολή σε κόμικ που όλοι οι άνθρωποι, είναι... παπιά!!! :-P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τεύχος 2457.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

(δεν έχει Τζούνιορ Ντακ μέσα πάρα το εξώφυλλο).

 

Το επόμενο τεύχος αναφέρει πως θα είναι ενισχυμένο, οπότε προφανώς πρόκειται για το διπλό τεύχος που θα μας κρατήσει συντροφιά για δύο βδομάδες, για να πάνε και αυτοί διακοπές.

 

Edit: Το επόμενο τεύχος πάντως θα έχει Τζούνιορ, όπως φαίνεται από την εικόνα που επέλεξαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.