Jump to content
Valtasar

Τι πιστεύετε για το GreekComics ? [ Απόψεις-προτάσεις-ιδέες-κριτική ]

Recommended Posts

Κοιτα, σιχαίνομαι την ευθύτητα της εποχής. Αυτό το "τα λέω έξω από τα δόντια" είναι μια μ@λ@κία μερικών φτωχών στη σκέψη, που νομίζουν ότι η επιθετικότητα είναι επιχείρημα. Που δεν σκέφτονται τι θα πούν και πιστεύουν ότι αν πούν κάτι που στα γρήγορα το σκέφτηκαν στο μυαλό τους είναι και άξιο εξαγωγής. Σαν να παίζουμε Big Brother. Εγώ δε λειτουργώ έτσι. Ως καθηγητής εμαθα από τους μαθητές μου ότι με τρόπο και ήπιες μεθόδους οφείλω καθοδηγώ κάποιον να γίνεται καλύτερος. Αλλά δεν είμαι τέλειος, ό,τι μπορώ κάνω. (Ελπίζω να μην μπερδεύει κανείς τους τρόπους με την υποτακτικότητα) Και όταν δεν μπορώ, αφήνω κάποιον ανώτερο να αναλάβει. Μιλάμε όμως για μια κατάσταση μηνών που δε διορθώνεται, και έχουν γίνει πολλές νύξεις έμμεσες και άμεσες από πιο υψηλόβαθμα μέλη. Και όταν ασχολούνται με ένα τέτοιο θέμα υψηλόβαθμα μέλη εγω δε συμμετέχω, αφήνω τα υψηλόβαθμα μέλη να το διαπραγματευτούν. Εγώ εκεί σταματάω. Άσε που δεν έχω και πολύ χρόνο.

Ελπίζω να γίνεται αντιληπτό ότι μιλάω για μένα και τον τρόπο λειτουργίας μου. Και ελπίζω κάποιος να δεχτεί αυτό το συλλογισμό. Αν το προηγούμενο ποστ φαινόταν ένα μάτσο αοριστίες τότε και αυτό το ποστ είναι ακόμη μεγαλύτερες αοριστίες. Στο μυαλό μου όμως δείχνεις κάπως έτσι "Σε κερατώνω. - Μα, τι θέλεις να πεις; Μίλα στα ίσα".

Συγνώμη αλλά αυτό με τον eastwood είναι ακόμα πιο φτωχό επιχείρημα. Εντυπωσιακό αλλά άδειο. Άσε που δεν ισχύει μόνο από εσένα προς τον germ, αλλά και από μένα προς εσένα.

Ούτε κατά διάνοια να κάνουμε το σάιτ πιο πλούσιο ε; Με τίποτα δεν γίνεται αντιληπτή η τελευταία μου παράγραφο.

• Like 14

Δεν δέχομαι λοιπόν τον συλλογισμό σου αν και εκτιμώ πολύ το ότι μαθαίνεις από τους μαθητές σου καθώς πιστεύω βαθιά πως η μάθηση είναι καθαρά αμφίδρομη διαδικασία.

Μπορεί να υπάρχει η ευθύτητα της εποχής... αλλά μιλώντας για τον φτωχό στην σκέψη εαυτό μου προτιμώ να πω ή να δείξω με ξεκάθαρο τρόπο αυτό που με ενοχλεί. Είναι ο συντομότερος αλλά ίσως δυσκολότερος δρόμος προς την βελτίωση ή την απώλεια. Το εάν η φράση "συγκεκριμένη μερίδα" αποτελεί ή όχι αοριστία το αφήνω στα υψηλόβαθμα καθώς και στα χαμηλόβαθμα μέλη.

Σε ποιο φτωχό επιχείρημά μου αναφέρεσαι (δεν κατάλαβα); Αυτό με τον eastwood το χρησιμοποιώ για να δείξω πως η δική μου άποψη έχει μικρή/καθόλου αξία αφού είμαι νέος εδώ και αγνοώ τα πράγματα που έχουν γίνει...

Έχει γίνει αντιληπτή η τελευταία σου παράγραφος. Ελπίζω πως κουβεντιάζουμε ωραία και εάν νομίζεις (ως mod) πως έχουμε να πούμε και άλλα, μπορούμε να συνεχίσουμε εδώ ή να πάμε πμ  :beer:

Edited by 1529
  • Like 7

Έχω δύο ερωτησούλες να θέσω.

1)Πληροφοριακά, πως και δεν ανεβάζετε στην κατηγορία Downloads ξενόγλωσσα κόμιξ; Υπάρχει θέμα με copyright ή απλά για να μπορούν όλα τα μέλη ανεξαρτήτως γνώσης δεύτερης γλώσσας να διαβάζουν;

2)Στην κατηγορία παρουσιάσεις, μπορούμε να ανεβάσουμε παρουσίαση ξενόγλωσσου graphic novel( του οποίου η κυκλοφορία αναμένεται);

Αν έχουν απαντηθεί ξανά μάλλον στραβώθηκα και δεν βρήκα τα ποστ οπότε να είστε επιεικείς με τον γέροντα.

• Like 3

Η απάντηση για το δεύτερο ερώτημα είναι "ναι". Αν ψάξεις, υπάρχουν πολλά ξένα κόμικς σε παρουσίαση, είτε πρόκειται για σειρές, είτε για gn.

• Like 1

Έχω δύο ερωτησούλες να θέσω.

1)Πληροφοριακά, πως και δεν ανεβάζετε στην κατηγορία Downloads ξενόγλωσσα κόμιξ; Υπάρχει θέμα με copyright ή απλά για να μπορούν όλα τα μέλη ανεξαρτήτως γνώσης δεύτερης γλώσσας να διαβάζουν;

2)Στην κατηγορία παρουσιάσεις, μπορούμε να ανεβάσουμε παρουσίαση ξενόγλωσσου graphic novel( του οποίου η κυκλοφορία αναμένεται);

Αν έχουν απαντηθεί ξανά μάλλον στραβώθηκα και δεν βρήκα τα ποστ οπότε να είστε επιεικείς με τον γέροντα.

για το 2) αν αναμενεται παει στα νεα,αν εχει βγει μπορεις να κανεις νεο θεμα εδω 

:beer:

• Like 4

Δεν ξέρω αν έχει ξαναπροταθεί γιατί είναι μεγαλούτσικο το τόπικ για να το διαβάσω ολόκληρο:

Θα μπορούσε στον τομέα ''Μελέτη'' να γίνει μια ακόμα κατηγορία με το όνομα ''Ιστορίες'' και να χωρίζεται στις υποκατηγορίες που υπάρχουν και στους χαρακτήρες (δηλ. Ντίσνευ, Υπερηρωικα, Περιπέτειες, Χιούμορ, Looney Tunes, Διάφορα). Σε κάθε τόπικ θα γίνεται η περιγραφή μιας ιστορίας κι από κάτω θα μπορεί όποιος θέλει να γράψει τη γνώμη του για τη συγκεκριμένη ιστορία!

Edited by petross21
  • Like 2

Αυτό μπορείς να το κάνεις κατευθείαν στα θέματα της εκάστοτε σειράς.

• Like 2

Σίγουρα, απλά το προτείνω και για καλύτερο ''αρχείο'' και για σχολιασμό και περιγραφή και παλαιότερων ιστοριών εκτός από αυτές που περιλαμβάνονται στις τελευταίες εκδόσεις. Το έχω δει σε 1-2 άλλα ξένα φόρουμ σχετικά με κόμικς και σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να γίνει κι εδώ! :)

Edited by petross21
  • Like 3

Τα ξένα φόρουμς που το είδες, είχαν παρουσιάσεις των σειρών, με μελέτη και κριτική, όπως εδώ; Γιατί συνήθως τέτοιες ενότητες καλύπτουν το κενό που δεν υπάρχει εδώ. :)

• Like 2

(Ίσως να υπάρχει κάπου στις ρυθμίσεις και να μην μπόρεσα να το βρω)

Θα ήταν χρήσιμο μια επιλογή ή έστω ένα κουμπί προβολής όλων των θεμάτων ενός sub-forum σε μια σελίδα. Έτσι είναι πιο εύκολο όταν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο :)

Edit: Ξέρω πως υπάρχει κουμπί για την προβολή της επόμενης σελίδας, αλλά αν το sub-forum έχει 10-15 σελίδες, τρως αρκετό χρόνο να τις ανοίγεις μια-μια.

Edited by DaDiRa
  • Like 4

Τα ξένα φόρουμς που το είδες, είχαν παρουσιάσεις των σειρών, με μελέτη και κριτική, όπως εδώ; Γιατί συνήθως τέτοιες ενότητες καλύπτουν το κενό που δεν υπάρχει εδώ. :)

Ναι, αυτό για παράδειγμα.

Συγκεκριμένα, έχει ενότητα, για τις ιστορίες που σας εντυπωσίασαν περισσότερο, αλλά και παρουσιάσεις τευχών στην ενότητα Le Pubblicazioni

• Like 2

Ακριβώς αυτό που εννοούσα. Εδώ έχεις κατευθείαν τις σειρές για να σχολιάσεις. :)

• Like 1

Σε γενικές γραμμές μ΄αρέσει το forum :up:

Μ΄αρέσει που έχει παρουσιαστεί εδώ μέσα σχεδόν όποιο κόμικ υπάρχει στην αγορά, μ΄αρέσει που υπάρχουν άτομα ψαγμένα που μπορείς να συζητήσεις σε βάθος για τα αγαπημένα σου κόμικ, μ΄αρέσουν πολύ οι δημοσκοπήσεις ώστε να βλέπω τα γούστα του κόσμου στο ποια θεωρούν τα καλύτερα τεύχη μιας σειράς κτλ.

Τα μόνα 2 πράματα που δεν μ΄αρέσουν είναι ότι υπάρχουν πολλά θέματα άσχετα με το αντικείμενο(αγαπημένη ταινία, πέθανε ο χ τραγουδιστής κ.α.) και ότι ξεκινάνε παρουσιάσεις που ξεχνούν να συνεχιστούν και πολλές φορές δεν ολοκληρώνονται καν.

• Like 6

Αφού ξεθάφτηκε το παρόν λέω και δημόσια κάτι που σας είχα πει όταν είχα πρόσβαση στα ένδον: Απελευθερώστε τα βίντεα. Πρέπει να είναι το μόνο φόρουμ παγκοσμίως που δεν το κάνει

• Like 6