Μετάβαση στο περιεχόμενο

Game of Thrones (2011-2019) [ Βασισμένη στα βιβλία του George R.R. Martin ]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7767
  • Achievement Points:  982
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ώι ρε παιδιά, θα με τρελάνετε. Τόσο πολύ σας άρεσε αυτό, όταν κάποιοι εδώ έλεγαν μέτριο το 4ο;

 

Το συγκεκριμένο επεισόδιο είναι το πιο αδύναμο της σειράς γιατί:

 

 

 

1. Δεν θέλω να βλέπω τα βυζι@ της καθεμιάς και την τσαπού του καθενός ρε γ@μώτο. Βαρέθηκα αυτές τις τεχνικές του ματιάκια λες και είναι καμιά σειρά που τώρα μπαίνει στο παιχνίδι και θέλει να κερδίσει κοινό. Απλά οι D&D δεν ξέρουν πως να προκαλέσουν shock value πέρα από το παρωχημένο γυμνό. 

 

2. Είσαι αραχτός μέσα στα κλαδιά, στην ζεστασιά σου, με την κοπελιά από τους βάλτους να έχει τσιμπηθεί μαζί σου και ένα γίγαντα, 5 υπερφυσικά και ολίγον τρομαχτικά παιδάκια και έναν μυστήριο παντοδύναμο time-bender τύπο να σε προστατεύουν. Προφανώς και θα μαρτυρήσεις την κρυψώνα σου στο πιο ισχυρό πλάσμα του γουέστερος. Γιατί είσαι περίεργος και θέλεις να δεις που παίζουν μπάλα οι WW. Και θα σου την πέσουν και θα τους φάνε όλους, βάζοντας τρικς του στυλ χολντ δε ντορ - χο ει ντορ - χοντορ. Δηλαδή όχι μόνο τα ρημάζεις όλα, αλλά αποκαλύπτεται ότι έκανες τον εγκέφαλο ενός αθώου σαν καμένο παστίτσιο. Μπετόβλακα Μπραν, το ξερα πως θα τον σκατώσουν τον χαρακτήρα του. 

 

3. Μετά από όλα αυτά που πέρασες ρε τηλεοπτικέ Τζον, τώρα κοτεύεις; Έπρεπε να έρθει η  - με μισούν εκατομμύρια θεατές επειδή κλαίγομαι 5 χρόνια - αδερφή σου (που ακόμα την τρώει ο πωπουδάκος της και εμπιστεύεται τον μικροδάχτυλο) και να πατήσει πόδι για τον Βορρά;

 

4. Καλό επεισόδιο μέσες άκρες αλλά σίγουρα όχι τόσο καλό όσο λέτε. Φαίνεται ότι δεν έχει καθόλου δάκτυλο Μάρτιν. 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σόρρυ κιόλας, αλλά

 

πώς γίνεται κάποιος να πιστεύει ότι το Hodor > Hold the Door δεν είναι ιδέα του Martin;
Ρωτάω γιατί μου το είπε και άλλος αυτό. :thinking: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Κάποιος ο οποίος έχει δώσει βάση στο ACOK και το ASOS όπου ο Μάρτιν μέσω συζητήσεων των χαρακτήρων του έχει αναφερθεί εκτεταμένα στο τι είναι ένας warg, γνωρίζει πως 

 

 

όσοι κατέχουν την ικανότητα του warging δεν μπορούν να μπουν ως ξενιστές σε σώματα όντων του παρελθόντος, ούτε μπορούν να επηρεάσουν με οποιοδήποτε τρόπο γεγονότα που έχουν ήδη συμβεί παρόλο που μπορούν να ζήσουν τις αναμνήσεις αυτών

 

 

Δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποιο κεφάλαιο αναφέρεται αλλά μπορώ να το ψάξω λίγο, ίσως να κάνω και λάθος.

 

Το ότι θα μπορούσε να το γράψει αυτός ναι, αλλά το έχει αποκλείσει ο ίδιος οπότε; Αυθαιρεσία της σειράς όπως πολλές άλλες, και όχι τόσο πετυχημένη. Και όταν (και αν) εκδοθεί το WoW και το πάει παρόμοια με την σειρά, θα είναι κwλοτούμπας.

 

Άσε που και να μην ισχύει, το ότι δεν έχει δάκτυλο Μάρτιν πήγαινε σε όλο το σκηνικό με τον Μπραν και όχι στο όνομα του Χόντορ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Σόρρυ, αλλά θα πιστέψω τη δήλωση των παραγωγών ότι το συγκεκριμένο για την προέλευση του ονόματος ήταν ιδέα του Μάρτιν. Δεν έχουν τον παραμικρό λόγο να γυρίσουν και να πούνε ψέμματα. Τουναντίον, εάν ήταν δική τους ιδέα, θα είχαν κάθε όφελος να την οικειοποιηθούν αφού συνάντησε τόσο μεγάλη αποδοχή.

 

Από εκεί και πέρα, τα στερνά τιμούν τα πρώτα. :) Για παράδειγμα αμφιβάλω εάν κάποιος θυμάται κάτι άλλο από το S01E09 ή από το S03E09 πέραν της εμβληματικής σκηνής που έκαστο περιέχει :) Εξού και τα σχόλια που διαβάζεις :) (αν και όπως είπα, μέχρι εκείνη τη στιγμή και εγώ ήμουν της άποψης "βαρετό επεισόδιο") (κάτι που ομολογουμένως δεν είχα πει για εκείνα τα 2... αλλά σε εκείνα τα 2 ήξερα τι ερχότανε... οπότε κρατάω μια πισινή :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56289
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Καλά μόνο εγώ θεωρώ τον Χόντορ

 

 

αδικοχαμένο; Δηλαδή, κράτα την πόρτα καημένε Χόντορ να σώσουμε τον Μπραν που μας έφερε σ'αυτή τη θέση; Γιατί δηλαδή να μην αφήσουν τον Μπραν να τον φάνε τα κοράκια, και να τρέξουν να σωθούν όλοι οι υπόλοιποι;

 

Ξέρω, η προφητεία κλπ κλπ, αλλά όλοι ρε παιδί μου να θυσιαστούν υπέρ του Μπραν; Ούτε ο βασιλιάς του βορά να ήταν!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι όλοι υπέρ. Νομίζω ότι απλώς είμαστε όλοι εντυπωσιασμένοι από την συγκεκριμένη πλοκή/ανατροπή/ιστορία/αφήγηση καθώς και από την μεταφορά της στη μικρή οθόνη :)

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν εκεί έξω μπόλικα άρθρα/σχόλια/γραφόμενα τα οποία τα χώνουν στον άλλον ή αναρωτιούνται για το για πόσα πράγματα θα αποδειχθεί ότι ευθύνεται. :) 

λχ κάποια του είχε πει να μην φυτρώνει εκεί που δεν τον σπέρνουν, και αυτός πήγε, φύτρωσε και μετά διάβασε τις Χαμηλές Πτήσεις του Αρκά :D το οποίο εν συνεχεία προξένησε διάφορα άλλα πραγματάκια.... ήδη μνημονεύονται και καταγράφονται αυτά εκεί έξω :)

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σόρρυ, αλλά θα πιστέψω τη δήλωση των παραγωγών ότι το συγκεκριμένο για την προέλευση του ονόματος ήταν ιδέα του Μάρτιν. Δεν έχουν τον παραμικρό λόγο να γυρίσουν και να πούνε ψέμματα. Τουναντίον, εάν ήταν δική τους ιδέα, θα είχαν κάθε όφελος να την οικειοποιηθούν αφού συνάντησε τόσο μεγάλη αποδοχή.

 

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι όλοι υπέρ. Νομίζω ότι απλώς είμαστε όλοι εντυπωσιασμένοι από την συγκεκριμένη πλοκή/ανατροπή/ιστορία/αφήγηση καθώς και από την μεταφορά της στη μικρή οθόνη :)

 

 

Δεν καταλαβαίνω πως καταλήγεις σε αυτά τα συμπεράσματα περί όλων; Εγώ δεν εντυπωσιάστηκα διόλου. Δεν ξέρω τι έχει γίνει στα internetika fun boys youtube κτλ αλλά συμφωνώ με τον Θρηνωδό (εκτός από το γυμνό :P )... Δεν έγινε και τίποτα...

 

 

 

 

πρακτικά έφυγε ένας minor character...  και μπορώ να πω αυτή η αναστάτωση για το όνομα κρύβει απόλυτα την αδυναμία που προκύπτει από το γεγονός πως κανονικά δεν θα πάει ούτε 500 μέτρα μακριά η ζγουρομάλα με τον σακάτη έως ότου τα ζόμπι φάνε τον χοντρό (αναγραμματισμός του ΧΟΝΤΟΡ... εξ ου και η πραγματική ερμηνεία της ονομασίας που μόνο εγώ ξέρω και σας αποκαλύπτω :P )

 

Είπα πως συμφωνώ με τον Θρηνωδό και τονίζω πως δεν θύμισε Μαρτιν (αν και δεν έχω διαβάσει τα βιβλία) και το ένοιωθα όταν έβλεπα το επεισόδιο .

 

Τέλος, εάν η σειρά αρχίσει τα time twist κτλ τότε θα χαθεί η μπάλα και ίσως και το ενδιαφέρον. Πάντως μου λύθηκε η απορία τι κάνουν τα ζομπια όταν δεν κάνουν πόλεμο... κάθονται όρθια :P

 

 

 

 

edit

η μεγαλύτερη στιγμή του επεισοδίου είναι η αποκάλυψη της προέλευσης των ww

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Απορώ γιατί εκπλήσσεστε. Αφού τα έχει γράψει ο Μάρτιν όλα στο βιβλίο

 

missinghodor.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Εμενα παντως μου αρεσε το επεισοδιο και η καταγωγη του ονοματος Χοντορ, ειχε αρκετη δραση και εστιασε σε ενα χαρακτηρα που ειχαμε να τον δουμε εδω και πολλα επεισοδια. Επισης μαθαμε και για τους White Walkers. Γενικως αυτη η σεζον μου φαινεται αρκετα καλυτερη απο την καπως πιο ανευρη 5η σεζον :) Το μονο subplot που δεν με ενθουσιαζει και τοσο ειναι αυτο της Καλησι. εχω αρχισει να την βαριεμαι :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για μενα το καλυτερο επεισόδιο της σεζον :)

 

13256381_1118221498200662_6081296052387332417_n.jpg

:P :P :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56289
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εμενα παντως μου αρεσε το επεισοδιο και η καταγωγη του ονοματος Χοντορ,

 

Καλά που δεν του φώναξε

FUnCtion the Utility!

  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31481
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   64
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για μενα το καλυτερο επεισόδιο της σεζον :)

 

attachicon.gif13256381_1118221498200662_6081296052387332417_n.jpg

:P :P :P

+φωνώ, άρχισε να χει λίγο ενδιαφέρον αυτή η σεζόν επιτέλους!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5327 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ η μόνη απορία που έχω είναι τι ώρα βλέπει τα επεισόδια ο germanicus. Δεν ξέρω αν βγήκε κανένα νωρίτερα στα τόρρεντσ, αλλά τον σχολιασμό του για το τελευταίο επεισόδιο τον έκανε 8:44 το πρωί της Δευτέρας. Και ήθελε και αλκοόλ μετά. :hot::valtnino:

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104537
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Εγώ η μόνη απορία που έχω είναι τι ώρα βλέπει τα επεισόδια ο germanicus. Δεν ξέρω αν βγήκε κανένα νωρίτερα στα τόρρεντσ, αλλά τον σχολιασμό του για το τελευταίο επεισόδιο τον έκανε 8:44 το πρωί της Δευτέρας. Και ήθελε και αλκοόλ μετά. 

 

 

Τα είδε όλα μαζεμένα στην ειδική προβολή που έγινε πριν την κανονική προβολή των επεισοδίων, μαζί με τον πρόεδρο Ομπάμα. :D

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20263
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα είδε όλα μαζεμένα στην ειδική προβολή που έγινε πριν την κανονική προβολή των επεισοδίων, μαζί με τον πρόεδρο Ομπάμα.

Του τα έστειλαν όλα οι παραγωγοί για να παρουν τη γνώμη του πριν το φάιναλ κατ των επεισοδίων.

Ωστόσο η συνεργασία διεκόπη όταν ο Germ ζήτησε η γ@μάτη σεκανς του 9ου επεισοδίου να είναι ένα τρίο του Τύριον με την Νταινέρυς και τη Μισάντεϊ! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ο Χόντορ μου θυμίζει το Χαλακατεβάκη. :angel:

 

 

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Η ιστορία με τον Hodor έχει δημιουργήσει και μια νέα τάση, για την οποία απολογήθηκαν οι παραγωγοί:

 

 

 

 

:lmao:  :lmao:  :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104537
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

1ο Game of Thrones Festival

Οι fans της δημοφιλούς σειράς έχουν ακόμα ένα λόγο να ανυπομονούν το προσεχές Σαββατοκύριακο 28 και 29 Μαΐου 2016.

Ο λόγος το 1ο Game of Thrones Festival by Novacinema που διοργανώνεται για πρώτη φορά στην Ελλάδα και φέρνει ένα διήμερο γεμάτο δράσεις και happenings εμπνευσμένα από την αγαπημένη -και του ελληνικού κοινού- τηλεοπτική σειρά.

Το Φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί στην καρδιά της Αθήνας, στον πολυχώρο Κ8 Point, Ερμού 119, από τις 12 το μεσημέρι έως τις 12 το βράδυ, με ελεύθερη είσοδο για όλους.

Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να παίξουν επιτραπέζια παιχνίδια, παιχνίδια γνώσεων και μνήμης, να κάνουν henna tattoo, να φωτογραφηθούν στον Σιδερένιο Θρόνο, καθώς και με δράκους, να διαγωνιστούν στο Game of Thrones Τρίαθλο κ.α.

Επίσης κατά τη διάρκεια του φεστιβάλ θα προβληθούν τα επεισόδια 4 και 5 του 6ου κύκλου (28-29/05 στις 12.00 και σε επανάληψη στις 16.00), ενώ το κοινό θα διασκεδάσει με DJ set από την Κλαούντια Μάτολα (28/05 στις 21.30) και τη Μαρία Παπιδάκη (29/05 στις 22.30). Παράλληλα, την τελευταία ημέρα του Φεστιβάλ, Κυριακή 29/05, οι Onirama θα ξεσηκώσουν μικρούς και μεγάλους με ένα live πάρτι που θα ξεκινήσει στις 21.30.

Το 1ο Game of Thrones Festival διοργανώνεται από τα κανάλια Novacinema, τα οποία προβάλλουν τη σειρά στην Ελλάδα ταυτόχρονα με την Αμερική.

 

ΠΗΓΗ: in.gr

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

 

αντικλιμακτική τελευταία σκηνή, αλλά όλο το υπόλοιπο περιέχει διαμάντια :)

το επόμενο προμηνύεται πολύ δυνατό. :)



αναφορικά με τους θυρεούς που εμφανίζονται στο τρέηλερ:

η αρκούδα είναι οι Mormont και η γροθιά είναι οι Glover


 

Game of Thrones Season 6: Episode #7 Preview


 


WINTER IS COMING

post-277-12917183804258.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Κι εγώ δε θυμάμαι πόσες σεζόν περίμενα τον

Coldhands. Kαι επίσης με εκνεύριζαν τα άρθρα που αρνούνταν το προφανές, δηλαδή το ότι είναι ο Μπέντζεν.

Όταν τον είδα πανηγύριζα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36526
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ η μόνη απορία που έχω είναι τι ώρα βλέπει τα επεισόδια ο germanicus. Δεν ξέρω αν βγήκε κανένα νωρίτερα στα τόρρεντσ, αλλά τον σχολιασμό του για το τελευταίο επεισόδιο τον έκανε 8:44 το πρωί της Δευτέρας. Και ήθελε και αλκοόλ μετά. :hot::valtnino:

 

 

Το 1ο Game of Thrones Festival διοργανώνεται από τα κανάλια Novacinema, τα οποία προβάλλουν τη σειρά στην Ελλάδα ταυτόχρονα με την Αμερική.

 

 

Μην παραξενευεσαι,αρκετοι απο εμάς το βλέπουμε στις 4 τα ξημερώματα της Κυριακής.προφανώς και ο Νίκος.Αυτος ο κύκλος όλο και καλυτερευεί,και σίγουρα είναι καλύτερος απο τον προήγουμενο.Περιμένω με αγωνία την Κυριακη το τι θα γίνει στο επόμενο.

Οσο για τον αδικοχαμένο ΧΟΝΤΟΡ ενα θα πω που είναι ο Ρικ και η ομάδα του οταν τον χρειαζόμαστε να ξεπαστρέψει τα ζόμπιζ

Επεξεργασία από Βασιλεύς των κόμικς
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ήταν καλό επεισόδιο το 6. Όχι κάτι τρομερό, αλλά καλό. Και μερικά σχόλια:

 

 

 

  • Η εμφάνιση του μπαρμπα-Μπέντζεν μου φάνηκε κλισέ. Από τη στιγμή βέβαια που επιβίωσε με τη βοήθεια του Κορακιού δεν είναι τόσο ξεκάρφωτο συμβάν, αλλά ήταν πιο αναμενόμενο κι από τη μουσική των τίτλων.
  • Η τροπή των πραγμάτων στο King's Landing ήταν ενδιαφέρουσα, καθώς περίμενα να ξεπαστρέψουν τον Υψηλό Σπουργίτι και τα τσουτσέκια του.
  • A girl has no name. Κολοκύθια τούμπανα. Εκνευριστικό, αν και μπορεί να οδηγήσει σε ενδιαφέροντα γεγονότα.
  • Καλίσι κούκλα μου, αυτά που είπες τ' ακούμε βερεσέ. Άντε κάνε τίποτα.
  • Καλό το σκηνικό στους Τάρληδες
  • Η σκηνή με τον Walder Frey απολαυστική. Για να δούμε τι θα γίνει με τους Tully.

 

Η 5η σεζόν με είχε απογοητεύσει αρκετά. Αυτή ανέβηκε πολύ και το χαίρομαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

 

Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις ιστορίας (μόνο ό,τι θυμάμαι από το σχολείο :P), το όλο σκηνικό με το βασιλιά και τον σπουργίτη που πλέον θρησκεία και πολιτική πάνε μαζί, μου θύμισε πολύ Βυζάντιο. Αν και μάλλον ήδη το θύμιζε όλη η σειρά. ;)

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Tully, αναφορά στην Brotherhood, Frey τι μας προετοιμάζουν όλα αυτά; Εεεεεε;

 

 

Μα φυσικά την εμφάνιση της Lady Stoneheart.  :yahoo:

 

 

 

Όσο για τον Μπέντζεν, μάλλον δεν έχεις διαβάσει εδώ και περίπου 10 χρόνια τι θεωρίες αναπτύσσονταν στα φόρα και στα μπλογκ ότι αποκλείεται να είναι αυτός ο Coldhands. Που εντάξει ΑΜΕΣΩΣ μόλις διαβάζεις για έναν μαυροντυμένο νεκροζώντανο που βοηθάει τον Σαμ αρχικά και τον Μπραν μετά το πρώτο πράμα που σου έρχεται είναι ο Μπέντζεν. Τον οποίο Μπέντζεν ουδέποτε άφησε ο Μάρτιν να ξεχαστεί, συχνά-πυκνά αναφέρονταν.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δε νομίζω ότι θα την δούμε στο σώου :) Πάνε καλπάζοντας για το συμμάζεμα των plotlines. Οπότε, κάθε επεισόδιο έχει 6-7 POV (ας τα πούμε έτσι :) ). 

 

για να μιλάω χύμα :D

 

 

 

αυτή τη στιγμή έχουμε τα εξής storylines

Snow

Sansa

Arya

Bran

Tyrion

Cersei

Daenerys
Theon Greyjoy

 

και ως "εξτραδάκια" έχουμε

Ramsay Bolton

Dorne

Littlefinger

Jaimie

Samwell (ο οποίος χρησίμευσε μέχρι στιγμής προκειμένου να πάρει ένα σπαθί από Valyrian steel... οπότε μένει να δούμε που θα του χρησιμεύσει)

High Sparrow

 

 

 

8+5=13. 14 ακόμα επεισόδια, κάπου 90-100 POV δλδ. 8 φορές τον κάθε έναν :) Δεν προλαβαίνουν να απλώσουν άλλο τον τραχανά. Γι'αυτό και έχουν τόσο "δεμένα" επεισόδια μέχρι στιγμής. Ακόμα και η ιστορία της Daenerys, που ως τώρα είναι αρκετά βαρετή, προχωράει... Έπαθε ότι έπαθε για να βρει αυτούς που βρήκε. Οπότε τώρα μένει να τους πάει βόλτα :) (αλλά δεν ξέρω πότε θα φτάσει... μάλλον στα πρώτα επεισόδια της 7ης σεζόν, όπου θα παίξει φάπες με καμπόσους και μετά θα τη δει Stannis βόρεια του τείχους ενάντια στον κοινό εχθρό (αν και είναι αρκετά ιστορικό το μοτίβο του πλακώνεις αυτόν που έριξε ο άλλος και του κλέβεις τα πάντα. Πρακτικά έτσι κέρδισε ο Γουλιέλμος ο Κατακτητής... Έφτασε 1-2 βδομάδες αφ'οτου ο άλλος είχε αποκρούσει τους Βίκινγκς, τον βρήκε ψιλοσακατεμένο και τον αποτελείωσε στο Hastings.... (λες? :D ))) Και πλάκα στη πλάκα, φέτος η ιστορία του Tyrion είναι πιο αδύναμη από ποτέ.... :) Οπότε δεν βλέπω σε τι θα εξυπηρετήσει το να εμφανίσουν τη συγκεκριμένη κυρία :) (και για να σου πω την αμαρτία μου, ούτε στα βιβλία έβλεπα να έχει κάποιο σοβαρό ρόλο... :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Θα εξυπηρετήσει στο να σκοτώσει με τα χεράκια της τον Τζέιμι ή τον Φρέι ή και τους 2. Επίσης δεν μπορώ να μην προσέξω τους υπολογισμούς ότι χρειάζονται 1000 καράβια στη Νταινέρυς τη στιγμή που ακριβώς αυτός ο αριθμός καραβιών σκοπεύει να ξεκινήσει από το Πάικ για να τη συναντήσει.

 

Σχηματίζεται ένας rogue δυνητικός στρατός ο οποίος το αστείο είναι (καθόλου αστείο ή τυχαίο - συνειδητή επιλογή του Μάρτιν) ότι περιέχει κάτι από κάθε μεγάλο οίκο: Νταινέρυς, Τύριον, Σάνσα (Τζον), Έουρον, Ελάρια, Γκέντρυ (κάπου θα σκάσει κι αυτός), Μπλάκφις, Σαμ (από το Reach). Μόνο ο μικροδάχτυλος μένει και το Έυρι γενικότερα, μάλλον κάποιος θα αγανακτήσει και θα στείλει για αεροπλοΐα το καθυστερημένο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20263
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πλάκα πλάκα έχει γίνει η επανεμφάνιση του κάθε πικραμένου στη σεζόν

ρίκον, όσσα, μπέντζεν, φρέι, έντμουρ τάλι, έπεται ο μελανιχθύς, για να μη πούμε ότι και η τίμ μπραν και οι πνιγμένοι είχαν πάνω απο μια σεζόν να εμφανιστούν,

ε κάπου θα σκάσει μύτη και το μπάσταρδο του Ρόμπερτ..

θυμίζω ότι το στόριλάιν του δενόταν με της άρια ώς ένα σημείο..

 

υπάρχει ακόμα ένα κενό βέβαια αν μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία

στα βιλία κάθε σταρκάκι είχε ένα ανταροκουτάβι

μέχρι τώρα

της σάνσα το σκότωσε ο τζόφρης (ο χάουντ, αν θυμάμαι)

του ρίκον το σκότωσαν οι άμπερ

του ρομπ, οι φρέι και του τον φόρεσαν κολάρο

τον σάμερ , τα ζόμπις των γουόκερς

ο γουλφ του σνόου είναι ακόμα ζωντανός

ε που στο διάολο ειναι το λυκάκι της άρυα;

στο βιβλίο αφήνεται να εννοηθεί ότι έχει γίνει αρχηγός μια αγέλης λύκων ή κάνω λάθος;

λέτε να συναντηθεί με την Αρυα κατά την επιστροφή της στο γουέστερος ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6226
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4250 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

ε που στο διάολο ειναι το λυκάκι της άρυα;

στο βιβλίο αφήνεται να εννοηθεί ότι έχει γίνει αρχηγός μια αγέλης λύκων ή κάνω λάθος;

λέτε να συναντηθεί με την Αρυα κατά την επιστροφή της στο γουέστερος ;

Θα την δούμε να επιστρέφει κι αυτή θριαμβευτικά ,καβάλα στον ανταρόλυκο ως άλλη πριγκίπισσα  Μονονόκε ...  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Nymeria στο σώου

Nymeria στα βιβλία

 

Καραεγγυημένα θα την ξανασυναντήσουμε :) Αν και έτσι όπως έχει πάει η ιστορία της νεαράς μέχρι τώρα, άνετα θα την καθαρίσουν πάνω που η νεαρά θα είναι μισό λόφο μακρυά από το να την ξαναβρεί :D και άνετα μπορεί να το κάνει ο Ψιλοσπουργίτης, τον οποίο εν συνεχεία η νεαρά θα κάνει σις κεμπάπ. Σε πολύ μικρά κομμάτια και με τους οφθαλμούς ανάμεσα στα διάφορα κομμάτια κρέας (εναλλάξ κρέας-οφθαλμοί-κρέας-αμελέτητα-κ.ο.κ. :D ) (το πάλεψα Μανώλη για ένα κουάτρο Τύριον με Νταινέρυς, Μισάντεϊ και Άρυα, αλλά δεν. Το βρήκαν απλό και τετριμμένο. :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.