Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4311
  • Reputation:   34154
  • Achievement Points:  4435
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έχεις δίκιο Κώστα!!! Το #3 κυκλοφόρησε 30/8/12 και το #4 4/10/12...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15458
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5000 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση αλά Σκρούτζ; Τώρα που πιθανόν σταματάει το Κόμιξ λογικά τα τεύχη που κυκλοφόρησαν όλα αυτά τα χρόνια θα γίνουν δυο φορές συλλεκτικά σωστά; Αν δηλαδή τα έχεις από δυο-τρεις-τέσσερις-πέντε φορές έκαστο τι γίνεται; Θεωρείσαι πλούσιος;;;

:lefta:  :mafia:  :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν τα έχεις πολλές φορές και δεν τα πουλάς; Όχι, θεωρείσαι γνήσιος Σκρουτζ. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πες τα ρε ChrisL! Μηπως θελουν να μας μπερδεψουν? Μηπως θα αρχισουν εναα αλλο περιοδικο? Η θα γινει κατι με αυτο που εγινε στο Αλμανακο. (που εγινε Σουπερ Αλμανακο)

Δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης νέου περιοδικού. Δεν γίνεται να συνεχιστεί η συλλεκτική του υπόσταση, λόγω της εξάντλησης των ιστοριών, ενώ η αγορά καλύπτεται απ'τα υπόλοιπα Ντίσνευ, τα οποία έχουν ανεβεί πολύ σε ποιότητα (imho) τα τελευταία χρόνια. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης νέου περιοδικού. Δεν γίνεται να συνεχιστεί η συλλεκτική του υπόσταση, λόγω της εξάντλησης των ιστοριών, ενώ η αγορά καλύπτεται απ'τα υπόλοιπα Ντίσνευ, τα οποία έχουν ανεβεί πολύ σε ποιότητα (imho) τα τελευταία χρόνια. 

Δεν διαφωνώ με αυτό φίλε μου αλλά δεν βρίσκω λόγο για να κλείσει το ΚΟΜΙΞ και έτσι ξαφνικά! Πουλάει λιγότερο? Γιατί τότε δεν τελειώνουν τα Κλασσικά ή το Ντόναλντ?  Το ΚΟΜΙΞ και το Μίκυ Μάους φυσικά είναι τα 2 καλύτερα περιοδικά της Ντισνει. Κλάσης ανώτερα από τα άλλα!

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ ΑΕ («Μίκυ Μάους» κ.ά.) έσοδα 2,61 εκατ. ευρώ, μειωμένα έναντι εκείνων του 2011 (3,16 εκατ. ευρώ) κατά 17,5%, EBITDA -0,20 εκατ. ευρώ (-0,07 εκατ. ευρώ το 2011), κέρδη προ φόρων -0,24 εκατ. ευρώ (-0,10 εκατ. ευρώ) και καθαρά κέρδη -0,24 εκατ. ευρώ (-0,10 εκατ. ευρώ), απασχολώντας συνολικά κεφάλαια 1,24 εκατ. ευρώ στο τέλος της χρήσης (ίδια κεφάλαια -0,28 εκατ. ευρώ). Η απόδοση του μέσου ενεργητικού της τη χρήση 2012 σε EBITDA είναι -16,1%.

 

Πηγή Σε πτωτική πορεία η βιομηχανία εφημερίδων και περιοδικών.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ ΑΕ («Μίκυ Μάους» κ.ά.) έσοδα 2,61 εκατ. ευρώ, μειωμένα έναντι εκείνων του 2011 (3,16 εκατ. ευρώ) κατά 17,5%, EBITDA -0,20 εκατ. ευρώ (-0,07 εκατ. ευρώ το 2011), κέρδη προ φόρων -0,24 εκατ. ευρώ (-0,10 εκατ. ευρώ) και καθαρά κέρδη -0,24 εκατ. ευρώ (-0,10 εκατ. ευρώ), απασχολώντας συνολικά κεφάλαια 1,24 εκατ. ευρώ στο τέλος της χρήσης (ίδια κεφάλαια -0,28 εκατ. ευρώ). Η απόδοση του μέσου ενεργητικού της τη χρήση 2012 σε EBITDA είναι -16,1%.

 

Πηγή Σε πτωτική πορεία η βιομηχανία εφημερίδων και περιοδικών.

Επειδή είμαι της θεωρητικής και δεν έχω καλές σχέσεις με αριθμούς, προϋπολογισμους και τα συναφή, αυτό σημαίνει πως η Νέα Ακτίνα είχε κέρδος ή ζημίες; Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι οι πωλήσεις έχουν πτώση αλλά εντάξει αναμενόμενο είναι. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν διαφωνώ με αυτό φίλε μου αλλά δεν βρίσκω λόγο για να κλείσει το ΚΟΜΙΞ και έτσι ξαφνικά! Πουλάει λιγότερο? Γιατί τότε δεν τελειώνουν τα Κλασσικά ή το Ντόναλντ?  Το ΚΟΜΙΞ και το Μίκυ Μάους φυσικά είναι τα 2 καλύτερα περιοδικά της Ντισνει. Κλάσης ανώτερα από τα άλλα!

Απλά οι ιστορίες του ΚΟΜΙΞ μπορούν να πάνε αλλού. Των ΚΛΑΣΣΙΚΩΝ είναι τόσο παλιές (και συνήθως χαμηλής ποιότητας) που δεν μπορούν να μπούν σε ΜΜ χωρίς να μειωθεί η ποιότητα του τευχούς. Αν και συμφωνώ ότι πρώτα έπρεπε να κοπούν τα Κλασσικά, ακόμα και πρίν το Αλμανάκο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πριν ένα λεπτό έστειλα στο προσωπικό mail τού κ. Χρ. Τερζόπουλου με κοινοποίηση στη σύνταξη τής Νέας Ακτίνας, το ακόλουθο mail:

 

"Αγαπητέ κ. Τερζόπουλε,
Σας μεταφέρω την αγωνία τη δική μου και τών πολυάριθμων φίλων μου στο Greekcomics, συλλεκτών και αγοραστών τών περιοδικών τής Νέας Ακτίνας, για την τύχη τών αγαπημένων μας περιοδικών. 
Διαβάσαμε σήμερα στο "ΚΟΜΙΞ" τις ανακοινώσεις σας, δική σας και τού κ. Ντέιβιντ και μείναμε άναυδοι.
Πρώτη δυσοίωνη είδηση η διακοπή τής κυκλοφορίας τού "ΚΟΜΙΞ" και στη συνέχεια οι αποχαιρετισμοί.....
΄Εμειναν αναπάντητα όμως πολλά ερωτήματα. Δεν ζητάμε να μας αποκαλύψετε τίποτε μη ανακοινώσιμο, όμως θέλουμε να ξέρουμε τι σημαίνει αυτός ο αποχαιρετισμός.
Αποχώρηση τής Οικογένειας Τερζόπουλου από την ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ και συνέχιση τής κυκλοφορίας τών περιοδικών ή έστω κάποιων από αυτά από νέους εκδότες, ή διακοπή τής κυκλοφορίας όλων τών περιοδικών.
Το πρώτο μάς γεμίζει με θλίψη. Εγώ προσωπικά μάλιστα, ένας από τούς αρχαιότερους αναγνώστες σας, όπως με αποκαλέσατε στην εξαιρετικά τιμητική για μένα αφιέρωση τού τόμου τής Βιβλιοθήκης Γκόντφρεντσον, μόλις σκούπισα ένα κρυφό δάκρυ από τα μάτια μου.
Αν όμως ισχύει το δεύτερο, είναι κάτι που ισοδυναμεί με σεισμό έντασης 9 βαθμών τής κλίμακας Ρίχτερ.
Μην μάς αφήνετε λοιπόν σε τέτοια αγωνία.
Με εξαιρετική εκτίμηση και ανυπόκριτη λύπη.
Τρύφων Ευαγγελίδης".
 
Ελπίζω να λάβω κάποια απάντηση που θα λύσει τις απορίες μας ή, έστω, κάποιες από αυτές.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 

Πριν ένα λεπτό έστειλα στο προσωπικό mail τού κ. Χρ. Τερζόπουλου με κοινοποίηση στη σύνταξη τής Νέας Ακτίνας, το ακόλουθο mail:

 

"Αγαπητέ κ. Τερζόπουλε,
Σας μεταφέρω την αγωνία τη δική μου και τών πολυάριθμων φίλων μου στο Greekcomics, συλλεκτών και αγοραστών τών περιοδικών τής Νέας Ακτίνας, για την τύχη τών αγαπημένων μας περιοδικών. 
Διαβάσαμε σήμερα στο "ΚΟΜΙΞ" τις ανακοινώσεις σας, δική σας και τού κ. Ντέιβιντ και μείναμε άναυδοι.
Πρώτη δυσοίωνη είδηση η διακοπή τής κυκλοφορίας τού "ΚΟΜΙΞ" και στη συνέχεια οι αποχαιρετισμοί.....
΄Εμειναν αναπάντητα όμως πολλά ερωτήματα. Δεν ζητάμε να μας αποκαλύψετε τίποτε μη ανακοινώσιμο, όμως θέλουμε να ξέρουμε τι σημαίνει αυτός ο αποχαιρετισμός.
Αποχώρηση τής Οικογένειας Τερζόπουλου από την ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ και συνέχιση τής κυκλοφορίας τών περιοδικών ή έστω κάποιων από αυτά από νέους εκδότες, ή διακοπή τής κυκλοφορίας όλων τών περιοδικών.
Το πρώτο μάς γεμίζει με θλίψη. Εγώ προσωπικά μάλιστα, ένας από τούς αρχαιότερους αναγνώστες σας, όπως με αποκαλέσατε στην εξαιρετικά τιμητική για μένα αφιέρωση τού τόμου τής Βιβλιοθήκης Γκόντφρεντσον, μόλις σκούπισα ένα κρυφό δάκρυ από τα μάτια μου.
Αν όμως ισχύει το δεύτερο, είναι κάτι που ισοδυναμεί με σεισμό έντασης 9 βαθμών τής κλίμακας Ρίχτερ.
Μην μάς αφήνετε λοιπόν σε τέτοια αγωνία.
Με εξαιρετική εκτίμηση και ανυπόκριτη λύπη.
Τρύφων Ευαγγελίδης".
 
Ελπίζω να λάβω κάποια απάντηση που θα λύσει τις απορίες μας ή, έστω, κάποιες από αυτές.

 

 

Εξαιρετική κίνηση. Να δούμε τι θα απαντήσει λοιπόν. Αναμένουμε εναγωνιωδώς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

΄Εφτιαξε μια νέα λέξη, Χρήστο μου, ενώνοντας το εναγωνίως με το αγωνιωδώς :respect::mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και κάτι δεν μου πήγαινε καλά στον εναγωνιωδώς!!!! :hit: Παρόλα αυτά πρέπει να πραδεχτείς ότι περιέχει πολύ αγωνία μέσα του  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όπως και να το κάνουμε, κάθε φορά που σταματάει να εκδίδεται ένα περιοδικό κόμικ στεναχωριέμαι λίγο. Ακόμα κι αν δεν με ενδιέφερε ο τίτλος, ακόμα κι αν δεν το είχα αγοράσει ποτέ. Κοιτώντας την "μεγαλύτερη εικόνα", είναι άσχημο :(

 

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αλλά πριν από λίγες μέρες αρκετοί τίτλοι (καθώς και υπάλληλοι) πέρασαν από την Disney Italy στην Panini.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σημαντικό αυτό που λέει ο Βασίλης.Ως γνωστόν η Ν.Α. βαδίζει στα χνάρια της ιταλικής εκδοτικής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Μόλις γύρισα από το χωριό μου(μή έχοντας πάρει το νέο ΚΟΜΙΞ) και σοκαρισμένος από όλα αυτά που γράφτηκαν και ειπώθηκαν,μέσα σε αυτό το forum.

 

Λοιπόν,το ΚΟΜΙΞ έφαγε πολύ 'κράξιμο' και απέκτησε αρκετό μίσος από εμάς,από διάφορους αναγνώστες του διαδικτύου και γενικά,από αρκετούς αναγνώστες του στα τελευταία τεύχη (ειδικά με το τεύχος Αυγούστου 2011,χαμός έγινε στο fb του περιοδικού από σχόλια :P) επειδή δεν ακολουθούσαν τις συμβουλές των αναγνωστών και δημοσίευαν ιστορίες καθώς και εξώφυλλα χαμηλής ποιότητος ενώ τώρα που το ΚΟΜΙΞ 'κλείνει' όλοι στεναχωριούνται.Μήπως γιατί είχαν ελπίδες για κάτι καλύτερο στο μέλλον;Μήπως θυμήθηκαν τα παλιά 'καλά' τεύχη του περιοδικού;Ο καθένας έχεις τους λόγους του,εγώ προσωπικώς,σταμάτησα να αγοράζω όλες τις εκδόσεις της Ντίσνει(κλασσικά,μίκυ μάους,ντόναλντ κα.) πριν 2 χρόνια και το μόνο που αγόραζα ανέκαθεν έως σήμερα είναι το ΚΟΜΙΞ από αγγαρεία και σκεπτόμενος ότι έχω κάτι 'ντισνεικό' να διαβάσω έστω και κάθε μήνα.

 

Συμφωνώ,με όλους ότι το ΚΟΜΙΞ 300# και 301# ήταν τα καλύτερα ΚΟΜΙΞ των τελευταίων ετών και μάλλον,θα είχαν ανεβασμένες πωλήσεις και από το 302#,ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ στην ρουτίνα.Ωστόσο,θεωρώ ειρωνικό την έκδοση του ΚΟΜΙΞ 300# και την ευχή ενός αναγνώστη να τα χιλιάσουν μέσα από την στήλη 'Γράμματα στην Σύνταξη'.Επίσης θεωρώ εξαιρετικά αγενές την αναγγελία μεγάλων,εξαιρετικών ιταλικών ιστοριών στο ΚΟΜΙΞ από τους ίδιους τους συντάκτες καθώς και την αναγγελία της αναστολής του περιοδικού έτσι στα ΞΑΦΝΙΚΑ,χωρίς λόγο,χωρίς προετοιμασία,χωρίς τίποτα.Παρόλα αυτά,οι υποψίες των δύο εκδοτών πλήθαιναν.Για να το πώ πιο απλά,οι ελπίδες των εκδοτών ότι θα ξανασυναντηθούμε στο μέλλον κτλπ. ήταν ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ.Δεν ξέρω αν θυμάται κανείς αλλά τα ίδια ειπώθηκαν και στο περιοδικό τα 'ΣΑΙΝΙΑ' και τώρα το περιοδικό κλείνει 2 χρόνια αναστολής και γενικά,έχει ξεχαστεί από τους πάντες.

 

Ωστόσο,αν το καλοσκεφτεί κανείς,η τιμή των 3 ευρώ(που για εμένα δεν είναι ακριβή για κάθε μήνα) προβλημάτιζε αρκετούς Έλληνες αναγνώστες.Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η κατάσταση που επικρατεί στην χώρα μας δηλαδή η κρίση συμπίπτει σε έναν μεγάλο βαθμό με την κατάληξη του ΚΟΜΙΞ.Όμως,θα ήταν καλύτερο να έκλειναν τα περιοδικά 'Μίννι','Μικρή Πριγκίπισσα','Ντόναλντ','Κλασσικά','Μεγάλο Μίκυ','Σούπερ Αλμανάκο' και στην αγορά να έμεναν το 'Μίκυ Μάους΄,το 'Κόμιξ' και το 'Φάντομ'.Kατά την γνώμη μου,για να σταματήσει πρώτα το ΚΟΜΙΞ σημαίνει ότι τα υπόλοιπα περιοδικά πωλούσαν καλύτερα,ειδικά προς τα μικρά παιδιά.Μήπως γιατί ήταν οικονομικότερα;Με αυτήν την λογική θα έπρεπε να μειώσουν τις ιστορίες του ΚΟΜΙΞ και να το μείωναν από 3 στα 2ευρώ. 

 

ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ:Που θα δημοσιευτούν οι μεγάλες ιταλικές ιστορίες που αναγγέλθηκαν στο προηγούμενο τεύχος;Τι θα απογίνουν οι μεγάλες 'αδημοσίευτες' ιστορίες καθώς και ορισμένες μικρές του Καρλ Μπάρκς;Που θα δημοσιεύονται οι ιστορίες των Βαν Χορν,Βίκαρ,Χέυμανς,Μάρκο Ρότα,Φρέντυ Μίλτον και άλλων σχεδιαστών που άνηκαν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ και μόνο στο περιοδικό ΚΟΜΙΞ;

 

Το ΚΟΜΙΞ,το περιοδικό με τις ιστορίες των μεγάλων δημιουργών του Ντίσνεϊ,το περιοδικό που μεγάλωσαν από την δεκαετία του 80' έως και σήμερα γενιές και γενιές,το περιοδικό που επαίνεσαν τόσοι άλλοι,ακόμα,και ο ίδιος ο Ντον Ρόσα,το περιοδικό με το ιστορικό  πλήρωμα του ΚΟΜΙΞ,το περιοδικό που ξεπέρασε σε δημοτικότητα και πωλήσεις(πριν χρόνια) ακόμα και το μικρό 'Μίκυ' σταματάει την εκδοτική ζωή του με έναν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ(κατά την γνώμη μου) τρόπο.Η αυλαία έπεσε.

 

Κρατάμε λοιπόν την φράση που είχε πεί,πριν χρόνια,ο Χρήστος Τερζόπουλος:Αν είναι να κλείσει κάποιο περιοδικό,θα κλείσουν πρώτα τα υπόλοιπα και στο τέλος,το ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ,η ναυαρχίδα των ελληνικών περιοδικών ΄Ντίσνει'.

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοχαγέ μου, θα ακουστεί άσχημα αυτό που θα πω αλλά τα λόγια σου μου θυμίζουν Έλληνα πολιτικό. :P Πιστεύω πως σχεδόν κανένας δε θα στεναχωρηθεί αν δεν ξαναδεί τους "μεγάλους" σχεδιαστές του Κόμιξ, εκτός κάποιων εξαιρέσεων. Καρλ Μπαρκς και Μάρκο Ρότα μπορούν να μπουν στο Μίκυ Μάους, όπως και παλιότερα. Τι καλύτερο; Το θέμα μας δεν είναι αυτό, το θέμα μας είναι ότι ακόμα δεν ξέρουμε τι σημαίνει αυτός ο επίλογος για το μέλλον των Ελληνικών εκδόσεων Ντίσνευ. Επίσης, οι υπεύθυνοι ανήγγειλαν τη δημοσίευση ιστοριών για το Κόμιξ στο μέλλον και δεν απαντάνε στα ερωτήματα μας για το τι πήγε στραβά απλώς γιατί μέσα σε έναν μήνα 'ποίος ξέρει τι έγινε και πήγαν στραβά' και άλλαξαν τελείως τα σχέδια τους! Από ότι έχω καταλάβει, το μόνο που ξέρουν οι υπεύθυνοι, όχι οι εκδότες, είναι ότι σταματάει το Κόμιξ. Προσέξτε την εικόνα κάτω από τα περιεχόμενα του τεύχους, είναι συμβολική.

Εν τέλει συμφωνώ πως έπρεπε να κρατήσει το Μίκυ Μάους, Φάντομ, Μίκυ Μυστήριο και τα επίτομα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25610
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5464 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η απόφαση φαίνεται πως πάρθηκε στο πόδι.

 

Στο εξώφυλλο έπρεπε να γράφει "τελευταίο τεύχος" και μέσα να έχει ένα αφιέρωμα αντάξιο του ονόματος του περιοδικού.

Όσον αφορά την τιμή, φυσικά και δεν ήταν καθόλου ακριβό το περιοδικό, σε σχέση με οτι προσέφερε.

 

Έχω την αίσθηση οτι οι εξελίξεις, τους προλαβαίνουν εκεί στη Ν. Ακτίνα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25820
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  402
  • Reputation:   5416
  • Achievement Points:  402
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Παντως η δικη μου εντυπωση ειναι οτι απλως θα αλλαξει εκδοτικη οποτε καλο ειναι να συγκρατησουμε τα συναισθηματα μας κ να κανουμε λιγο υπομονη... :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Χωρίς να έχω λάβει ακόμη απάντηση στο mail μου -δεν ξέρω άλλωστε αν θα λάβω καν- έχω την εντύπωση ότι θα υπάρξει αλλαγή φρουράς στην "Νέα Ακτίνα" και θα συνεχίσουν να εκδίδονται τα περισσότερα περιοδικά. 

΄Οσο για την διακοπή έκδοσης τού "ΚΟΜΙΞ" είναι πιθανόν οι Τερζόπουλοι να είχαν κατοχυρώσει στο όνομά τους τον συγκεκριμένο τίτλο και να μην παραχώρησαν για κάποιους λόγους -ενδεχομένως για να επανεκδώσουν κάποια στιγμή μόνοι τους το "ΚΟΜΙΞ"- τα δικαιώματά τους σε αυτόν.

Είναι χαρακτηριστικό ότι όλοι ή σχεδόν όλοι οι άλλοι τίτλοι προέρχονται, είτε αυτούσιοι είτε σε μετάφραση, από αντίστοιχους ιταλικούς [Topolino, Almanacco Topolino, Super Almanacco, Mickey Mouse Mystery,  Classici, Paperino (Ντόναλντ), Minni & Company, Paperinik New Adventures], ενώ περιοδικό με τίτλο COMICS, όσο μπορώ να ξέρω, δεν υπάρχει στην Ιταλία.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5521 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

΄Οσο για την διακοπή έκδοσης τού "ΚΟΜΙΞ" είναι πιθανόν οι Τερζόπουλοι να είχαν κατοχυρώσει στο όνομά τους τον συγκεκριμένο τίτλο και να μην παραχώρησαν για κάποιους λόγους -ενδεχομένως για να επανεκδώσουν κάποια στιγμή μόνοι τους το "ΚΟΜΙΞ"- τα δικαιώματά τους σε αυτόν.

 

Χωρίς να θέλω να συμμετάσχω στο ατέλειωτο παιχνίδι της πιθανολογίας ( :P ), σε περίπτωση που ισχύουν τα περί αποχώρησής τους από εκεί δεν είναι δυνατόν να εκδώσει οποιοσδήποτε περιοδικό Ντίσνεϋ χωρίς να έχει τα δικαιώματα από την Ντίσνεϋ

 

Όπως και να 'χει πάντως ό,τι είναι να γίνει θα γίνει... Ας περιμένουμε να έχουμε κάτι πιο χειροπιαστό στα χέρια μας πριν βγάλουμε άλλες 100 διαφορετικές εκδοχές του τι γίνεται :P

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Χωρίς να θέλω να συμμετάσχω στο ατέλειωτο παιχνίδι της πιθανολογίας ( :P ), σε περίπτωση που ισχύουν τα περί αποχώρησής τους από εκεί δεν είναι δυνατόν να εκδώσει οποιοσδήποτε περιοδικό Ντίσνεϋ χωρίς να έχει τα δικαιώματα από την Ντίσνεϋ

 

Όπως και να 'χει πάντως ό,τι είναι να γίνει θα γίνει... Ας περιμένουμε να έχουμε κάτι πιο χειροπιαστό στα χέρια μας πριν βγάλουμε άλλες 100 διαφορετικές εκδοχές του τι γίνεται :P

 

΄Εχεις δίκιο, Γιαννάκη μου, αυτό δυσκολεύει τα πράγματα.  Πάντως το παιχνίδι τών πιθανολογήσεων είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον. Εδώ παίχτηκαν εκατομμύρια στα πλαίσια τής πιθανολόγησης, για το φύλο του επίδοξου/επίδοξου (σκέτο επίδοξος ο πατέρας του και διάδοχος ο παππούς του) διαδόχου τού βρετανικού θρόνου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3980 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Φαση θα ειχε να ξεκινησουν νεες συλλεκτικες εκδοσεις με τιτλο ΠΑΠΙΟΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ και ΠΟΝΤΙΚΟΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ

 

η εναν εννιαιο τιτλο ΝΤΙΣΝΕΥΛΑΝΤ !!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Εγώ,προσωπικώς,έχω την ίδια άποψη με τους υπόλοιπους φίλους,ο Χρήστος και ο Ντέιβιντ Τερζόπουλος αποχωρούν οριστικά από την εταιρία Νέα Ακτίνα.Αυτό γίνεται εξαιρετικά κατανοητό,εφόσον οι Τερζόπουλοι μιλάνε με παρελθοντικό χαρακτήρα και όχι με παροντικό(ο Χρήστος Τερζόπουλος δεν ανέφερε ότι ο γιός του θα συνεχίσει την έκδοση των ντισνεικών περιοδικών αλλά ούτε και ο Ντέιβιντ).Επίσης,αυτό ενισχύεται όταν ο Ντέιβιντ ευχαριστεί όλους τους συνεργάτες του στην Νέα Ακτίνα και ότι ήταν εκδότης μόνο για 1,5 χρόνο.Τέλος,ενισχύεται 100%,όταν ο Χρήστος Τερζόπουλος δεν μας αποχαιρετά μόνο για τα χρόνια του ΚΟΜΙΞ αλλά για τα 47 χρόνια και τους 3 μήνες δηλαδή από όλες τις εκδόσεις του!

 

Όποτε βρισκόμαστε σε ένα σταυροδρόμι:είτε θα αναλάβουν την έκδοση των περιοδικών άλλοι εκδότες εκεί στην ΔΟΛ. είτε θα σταματήσουν τα περιοδικά 'Ντίσνει'.

 

***Ας μην ξεχνάμε ότι το Μεγάλο Μίκυ δεν είχε διαφήμιση,άρα και αυτό μπορεί να έκλεισε χωρίς επίλογους.Οπότε υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ πιθανότητα να σταματήσουν σιγά-σιγά οι εκδόσεις Ντίσνει.

 

Ποιος να αναλάβει την έκδοση των περιοδικών Ντίσνει εφόσον οι κατάλληλοι για αυτήν την δουλεία ήταν οι Τερζόπουλοι.Εκτός και αν τους έδιωξε η ΔΟΛ. αλλά γιατί να το κάνει,εφόσον κατείχαν και αυτοί ποσοστό. :thinking:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Είμαι σε μέρος χωρίς νετ, όμως κατάφερα να βρω γιατί είδα σήμερα το ΚΟΜΙΞ στα περίπτερα. Προφανώς οι εξελίξεις έγιναν πολύ γρήγορα, γι' αυτό και μένουμε ξεκρέμαστοι. Είναι πολύ πιθανόν να έγινε για χίλιους δυο λόγους, όμως θα σταθώ πολύ στο παρακάτω, που προφανώς έπαιξε μεγάλο ρόλο.

 

Αν σε ένα περιοδικό βγάζεις σχεδόν αποκλειστικά σαβούρες, θα το φας το κεφάλι σου. Τη στιγμή που ~8 χρόνια βγάζεις σκουπίδια, θα έρθει και η στιγμή που θα κλείσεις. Ε, ήρθε αυτή η στιγμή. Ξαναλέω πως από πίσω μπορεί να έχουν παιχτεί τα χίλια μύρια που να μην έχουμε ιδέα, όμως όσο να 'ναι, όταν ένα περιοδικό είναι αξιόλογο, βοηθάει στο να μην βαρέσει κανόνι.

 

Το ηρωικό πλήρωμα του ΚΟΜΙΞ δεν ξεφορτώθηκε την σαβούρα που επανειλημμένως του γινόταν συστάσεις, και τώρα μαζεύτηκε τέτοιο φορτίο που το πλοίο βούλιαξε. Κρίμας, όμως τι να κάνουμε, το έφαγαν μόνοι τους το κεφάλι τους. Ίσως να γίνει όπως στο εξωτερικό, που το Disney συμβόλαιο αλλάζει εκδότες ανά μερικά χρόνια ανάλογα με τις εξελίξεις τις εκάστοτε χώρας. Η Ελλάδα παίζει να έσπασε και ρεκόρ μόνιμου Disney εκδότη. Θα δείξει. Επίσης 2 υποσημειώσεις:

 

  1. Όταν κλείνει ένας τίτλος, η συλλεκτική του τιμή συνήθως πέφτει, δεν ανεβαίνει.
  2. Περιοδικό όπως το ΚΟΜΙΞ, έχει πάμπολες προοπτικές. Μην μασάτε την καραμέλα που λέει πως αφού τελείωσαν Barks & Rosa το περιοδικό δεν έχει νόημα ύπαρξης. Υπάρχουν ακόμα εκατοντάδες αξιόλογες ιστορίες, αρκεί κάποιος να τις βρει ανάμεσα στον ωκεανό σκουπιδιών και να τις παρουσιάσει στο περιοδικό. Και εδώ είναι το σημείο που κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο :wall: , επειδή προτάσεις έχουμε κάνει ουκ ολίγες φορές, όμως όοοοοοχι, το ΚΟΜΙΞ πρέπει να ακολουθήσει την αποτυχημένη πεπατημένη που με μαθηματική ακρίβεια θα τους οδηγούσε στο κλείσιμο του περιοδικό. Ε, φάτο το κεφάλι σου λοιπόν να τελειώνουμε.

Ελπίζω αν στο μέλλον υπάρξει άλλος εκδότης, να παίρνει στα σοβαρά τις απόψεις των αναγνωστών του, και γιατί όχι, να ψάξει για νέα άτομα με όρεξη για το αντικείμενο. Όχι πως ο Ντέιβιντ έκανε άσχημη δουλειά τον τελευταίο χρόνο, ενώ φαινόταν πως υπήρχαν προοπτικές, όμως δυστυχώς μας άφησε ξεκρέμαστους.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

***Ας μην ξεχνάμε ότι το Μεγάλο Μίκυ δεν είχε διαφήμιση,άρα και αυτό μπορεί να έκλεισε χωρίς επίλογους.Οπότε υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ πιθανότητα να σταματήσουν σιγά-σιγά οι εκδόσεις Ντίσνει.

 Το Μεγάλο Μίκυ τώρα που έγινε διμηνιαίο ίσως να μην θέλει να «κλείνει» την ύλη του τόσο νωρίς. Θα δούμε σε 1,5 μήνα που κανονικά θα κυκλοφορήσει το επόμενο τεύχος αν το σούταραν και αυτό (αν και λογικά πρώτα θα φάνε πόδι οι τίτλοι που δημιουργήθηκαν στην δεκαετία του '90 και μετά η κλασική τριάδα του '60.), αν δεν κλείσουν όλοι οι τίτλοι στο ενδιάμεσο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πάντως αν έχουν κατοχυρώσει το όνομα ΚΟΜΙΞ το Τερζοπουλέικο και ουσιαστικά κλείσει μόνο αυτό, θα ήθελα να δω να το εκδίδουν με ιστορίες από άλλα είδη. 

 

Συνεχίστε την κουβέντα σας. :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25610
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5464 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μια πολύ σωστή παρατήρηση από αναγνώστρια στο FB:

 

 

 

Τους εστειλα ενα mail εχθες το βραδυ....ελπιζω να απαντησουν.... ή να βγαλουν καποια επισημη ανακοινωση να μας ανακοινωσουν με μεγαλυτερη σαφηνεια,τι ακριβως συμβαινει.... Και μη μας πειτε κυριε Χρηστο Τερζοπουλε οτι ακομα και τωρα, εχουμε "γκρινια"..... "ενδιαφερον" λεγεται αυτο.

 

(στο κείμενό του ο κ. Χ. Τερζόπουλος μιλάει για ενθάρρυνση, υποδείξεις αλλά και γκρίνια των αναγνωστών)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πάντως αν έχουν κατοχυρώσει το όνομα ΚΟΜΙΞ το Τερζοπουλέικο και ουσιαστικά κλείσει μόνο αυτό, θα ήθελα να δω να το εκδίδουν με ιστορίες από άλλα είδη. 

 

Συνεχίστε την κουβέντα σας. :D

χαχαχαχα το ονειρα σας ειναι αυτο, να δουμε τα υπερηρωικα στο ΚΟΜΙΞ, να πεσει το καστρο μας :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εφόσον κλείσει και το Μεγάλο Μίκυ, δεν θα μπαίνουν πλέον ιστορίες των 4 σειρών πάνελ, ή θα πρέπει να γίνει κάποιο τρελό φόρματινγκ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.