Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34792
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως νομίζω ότι το περιοδικό σήμερα δεν κινούταν στα επίπεδα πριν τα επετειακά. Πιστεύω ότι ήταν καλύτερο. Μεγάλη παλιά ιστορία Σκάρπα, λίγη Σαβούρα καλύτερο εξώφυλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95145
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το μόνο που έχω να πω, είναι ότι αν πράγματι αυτές οι ιστορίες δημοσιευτούν εδώ και όχι στο Μίκυ Μάους, το επίπεδο του περιοδικού θα ανέβει κατά πολύ. :best:

 

 

Θα συμφωνήσω...!

Δεν ξέρω εάν θα εκτοξευτούν οι πωλήσεις του στα ύψη,αλλά ελπίζω να κερδίσει πάλι του χαμένους του αναγνώστες...! ;)

Θα μου άρεσε να δω αυτές τις ιστορίες στο Κόμιξ,παρά στο Μίκυ Μάους...!

Πιστεύω ότι λόγω του μεγαλύτερου μεγέθους του Κόμιξ θα τις απολαύσω περισσότερο...! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ολόκληρη συζήτηση για τι που θα εκδοθεί το Μόμπυ Ντικ που είχαμε κάνει ήταν τσάμπα ενέργεια τελικά. Θα μπορούσαμε να περιμένουμε ένα μήνα. :) Ή μήπως μας παρακολουθούν; ;):thinking:

 

Πάντως έπεσα μέσα στην αρχική εκτίμηση μου τελικά. Τι χαρά. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45803
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ελπίζω να μην πέσω κι εγώ στη δική μου, του διπλού τεύχους των 6€.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26881
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνω και εγω με οσα ειπατε παραπανω! Δυστχως το σκληρο εξωφυλλο δε θα συνεχιστει ΑΛΛΑ θα εχουμε πλεον ολοκληρη εικονα!!! Ειμαι πολυ χαρουμενος που θα δημοσιευτει στο ΚΟΜΙΞ η ιστορια του Μομπυ Ντικ!! Ολες οι ιστοριες που μας δειχνει το περιοδικο και μας λεει οτι θα εκδοσει στο μελλον φαινονται πολυ καλες! Οσο για το επομενο τευχος το ΚΟΜΙΞ 303 μπορει να ειναι (η και οχι) οι ιστοριες που μας παρεθετει ο παραπανω φιλος απο το inducks. Ομως, πιστευω οτι μπορει να μην ειναι και αυτες γιατι ο αριθμος των σελιδων δε βγαινει με τιποτα να ειναι 84 ουτε και αρθρα που θα μπορουσε να προσθεσει το περιοδικο! Οι ιστοριες φαινονται να ειναι πολυ μικρες! Οποτε η δεν ειναι αυτες η το ΚΟΜΙΞ μας επιφυλασει και αλλες ιστοριες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25623
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Με μια ματιά:

 

* Το εξώφυλλο του 302, δεν είναι Ναντορπ, αλλά Ιαν-Ρόμαν Πίκουλα

* Μέσα υπάρχει διόρθωση για το όνομα της αφίσας "A Binful Of Fun" του 300, για την οποία έχουμε μιλήσει σε προηγούμενες σελίδες

* Στη σελίδα με τα προηγούμενα τεύχη, συνεχίζει να λέει πάνω-πάνω "Το δώρο σας για τις γιορτές"

* Στιε σελίδες 5 και 8 του τεύχους που πήρα, υπάρχει μια μπλε γραμμή από πάνω μέχρι κάτω. Έτυχε και σε άλλους;

* Αποκρουστικό το οπισθόφυλλο με τη διαφήμιση του Φαντομ Ντακ.

 

Για τις ιστορίες δε μπορώ να πω κάτι, γιατί δεν πρόλαβα να τις διαβάσω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Διαφωνω για το οπισθοφυλλο...επιτελους μια διαφημιση Ντισνευ περιοδικου που εχει μια πιο διαφορετικη προσεγγιση και μια προφανως ενηλικη αισθητικη..η που εχει καποια αισθητικη γενικως θα ελεγα.

 

Η ιστορια του Σκαρπα ειναι κατι που εγω τουλαχιστον προσωπικα ζητουσα χρονια, οχι η συγκεκριμενη καθεαυτη αλλα μια ιστορια απο εκεινη την περιοδο του Σκαρπα..οταν εγραφε καλες περιπετειες και οχι τα σκουπιδια του 2000 και εξης.

Φαινεται οτι κατι αλλαζει επιτελους. Για πρωτη φορα φαινεται φως στον οριζοντα. Παλιες κλασικες του Σκαρπα, προαναγγελια μεγαλων κεντρικων περιπετειων απο καλους ιταλουσ σχεδιαστες...αλλαγη στο layout του εξωφυλλου..θα ειμαστε ολοι εδω και θα περιμενουμε με αγωνια (και ικανοποιηση) τις επομενες κινησεις.

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Με μια ματιά:

 

* Το εξώφυλλο του 302, δεν είναι Ναντορπ, αλλά Ιαν-Ρόμαν Πίκουλα

* Μέσα υπάρχει διόρθωση για το όνομα της αφίσας "A Binful Of Fun" του 300, για την οποία έχουμε μιλήσει σε προηγούμενες σελίδες

* Στη σελίδα με τα προηγούμενα τεύχη, συνεχίζει να λέει πάνω-πάνω "Το δώρο σας για τις γιορτές"

* Στιε σελίδες 5 και 8 του τεύχους που πήρα, υπάρχει μια μπλε γραμμή από πάνω μέχρι κάτω. Έτυχε και σε άλλους;

* Αποκρουστικό το οπισθόφυλλο με τη διαφήμιση του Φαντομ Ντακ.

 

Για τις ιστορίες δε μπορώ να πω κάτι, γιατί δεν πρόλαβα να τις διαβάσω...

 

Φίλε ΄Αρχοντα, ευχαριστούμε για τις επισημάνσεις.

Επιτέλους διορθώθηκε το Time Out For fun σε A Binful of fun.

Εγώ ευτυχώς εγώ γλύτωσα την μπλε γραμμή.

Σέβομαι τη γνώμη τού φίλου Gladstone στο αμέσως προηγούμενο ποστ, αλλά κι εγώ θεωρώ το δεύτερο πλάνο τής  διαφήμισης τού ΡΚΝΑ αποκρουστικό.

Το "δώρο σας για τις γιορτές" το πρόσεξα κι εγώ χτες όταν έψαχνα να βρω το ποσοστό μείωσης τών τιμών μεταξύ τής διαφήμισης στό "Κόμιξ" και εκείνης στα Terzopoulosbooks για να γράψω το ποστ http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=5130&p=303026 Το τραγελαφιικό είναι ότι στο "Κόμιξ" αναγράφονται οι παλιές τιμές (5,50 με 7 ευρώ για τα # 194-213) και προβάλλεται ως προσφορά η τιμή τών 20 ευρώ για αγορά 5 τευχών (δηλαδή 4 ευρώ το ένα) όταν στο site μπορείς να αγοράσεις τα ίδια τεύχη με 2,70 έως 3,50 ευρώ το καθένα και χωρίς υποχρέωση να αγοράσεις 5 μαζί. Η μόνη δικαιολογία που θα μπορούσε να επικαλεσθεί ο εκδοτικός οίκος είναι ότι το #302 είχε ενδεχομένως τυπωθεί πριν αρχίσει η διάθεση τευχών τού "Κόμιξ" μέσω τού site.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6104 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Συμφωνω και εγω με οσα ειπατε παραπανω! Δυστχως το σκληρο εξωφυλλο δε θα συνεχιστει ΑΛΛΑ θα εχουμε πλεον ολοκληρη εικονα!!! Ειμαι πολυ χαρουμενος που θα δημοσιευτει στο ΚΟΜΙΞ η ιστορια του Μομπυ Ντικ!! Ολες οι ιστοριες που μας δειχνει το περιοδικο και μας λεει οτι θα εκδοσει στο μελλον φαινονται πολυ καλες! Οσο για το επομενο τευχος το ΚΟΜΙΞ 303 μπορει να ειναι (η και οχι) οι ιστοριες που μας παρεθετει ο παραπανω φιλος απο το inducks. Ομως, πιστευω οτι μπορει να μην ειναι και αυτες γιατι ο αριθμος των σελιδων δε βγαινει με τιποτα να ειναι 84 ουτε και αρθρα που θα μπορουσε να προσθεσει το περιοδικο! Οι ιστοριες φαινονται να ειναι πολυ μικρες! Οποτε η δεν ειναι αυτες η το ΚΟΜΙΞ μας επιφυλασει και αλλες ιστοριες. 

 

Έχεις δίκαιο.  :best: Επειδή το άθροισμα των σελίδων των ιστοριών του τεύχους είναι 64 ενώ αυτών που υπολόγισα για το επόμενο 50 πιθανότατα πράγματι σε 1 από τις ιστορίες να έκανα λάθος ή να δημοσιεύσουν και κάποια 6η ιστορία.  Αν η ιστορία που έκανα λάθος δεν αντιστοιχεί σε καμιά πολύ καλή ιστορία το επόμενο τεύχος μοιάζει αδιάφορο.

Επεξεργασία από saravakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

dionik_inducks_small.png

 

Στην στήλη "Γράμματα στην Σύνταξη", το περιοδικό απαντάει στην ερώτηση ενός αναγνώστη σχετικά με τους δημιουργούς της "Λαίλαπας των Αιώνων". Προσθέτει επίσης:

 

 

 

Δίπλα υπάρχουν οι πρώτες σελίδες των παρακάτω πέντε πρόσφατων ιταλικών ιστοριών, με την λεζάντα:

 

Topolino e il segreto dei Mousestone

Topolino e il surreale viaggio nel destino

Moby Dick

Topolino e il Dottor Tick-Tock

Le strabilianti imprese di Fantômius Ladro Gentiluomo - Fantômius a bordo

 

Το μόνο που έχω να πω, είναι ότι αν πράγματι αυτές οι ιστορίες δημοσιευτούν εδώ και όχι στο Μίκυ Μάους, το επίπεδο του περιοδικού θα ανέβει κατά πολύ. :best:

 

:cheers5:

 

Καιρός είναι φίλε. Αν συνεχίσει το Μίκυ Μάους την εξαιρετική πορεία του και αναβαθμισθεί το "Κόμιξ" με τέτοιες ιστορίες που με χαρά είδα την προαγγελία τής δημοσίευσής τους στο #302, τότε θα μπορούμε να πούμε, μαζί με την έκδοση τού Gottfredson ότι πράγματι ένας νέος άνεμος (λέγε με Ντέιβιντ) άρχισε να φυσά στη "Νέα Ακτίνα". Και με αυτή μου την παρατήρηση δεν υποτιμώ στο ελάχιστο την ανεκτίμητη (ανεξάρτητα από επί μέρους διαφωνίες και γκρίνιες) 45χρονη προσφορά τού Χρήστου Τερζόπουλου στον χώρο τού ελληνικού Disney Comic.

 

Να σας πω την αλήθεια,οι ιστορίες τύπου <Δράκουλας> από Καβατσάνο,Μοτούρα κα. δεν με συγκινούν αλλά τρελαίνομαι για ιστορίες του Κάστυ! :yes:

 

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2998-1  :yahoo: :yahoo: :yahoo:

 

Ωραίος και ο Casty αλλά εμένα ο Δράκουλας με ενθουσίασε.

 

Συνήθισα τόσο πολύ στην ιδέα ότι τέτοιες καλές ιταλικές σύγχρονες ιστορίες τις βλέπουμε πλέον στο Μίκυ Μάους (με 1.50 ευρώ) που δεν ξέρω αν με ενθουσιάζει τέτοια αναβάθμιση του ΚΟΜΙΞ.  Αν ήθελαν ανανέωση και ιταλικές ιστορίες ας έβαζαν πιο κλασικές και ας κρατούσαν τις σύγχρονες για το Μίκυ Μάους. Δηλαδή εκεί τι θα μπαίνει πλέον; Μόνο η σύγχρονη ιταλική σαβούρα;  Για την μόνη που δεν έχω μεγάλη αντίρρηση (αν και θα μας το χρεώσουν 6 ευρώ πάλι) είναι η ιστορία του Μόμπυ Ντικ που λόγω πρωτότυπου σχεδίου θα φαινόταν ωραία σε ένα πιο μεγάλο περιοδικό. (Mottura, Casty, Gervasio, Cavazzano θα βάλουν απλά και μόνο για να αγοράζουμε και το ΚΟΜΙΞ)

 

 

Θα συμφωνήσω...!

Δεν ξέρω εάν θα εκτοξευτούν οι πωλήσεις του στα ύψη,αλλά ελπίζω να κερδίσει πάλι του χαμένους του αναγνώστες...! ;)

Θα μου άρεσε να δω αυτές τις ιστορίες στο Κόμιξ,παρά στο Μίκυ Μάους...!

Πιστεύω ότι λόγω του μεγαλύτερου μεγέθους του Κόμιξ θα τις απολαύσω περισσότερο...! :P

 

Απαντώντας ταυτόχρονο και στους δυο καλούς μου φίλους Γιώργο και Γιάννη, λέω ότι κι εγώ προτιμώ να δω τις εντυπωσιακές -κατά τα φαινόμενα- αυτές ιστορίες στα 24Χ17 cm. τού "Κόμιξ" αντί τών 18,5Χ13,5 τού "Μίκυ Μάους".

 

Ολόκληρη συζήτηση για τι που θα εκδοθεί το Μόμπυ Ντικ που είχαμε κάνει ήταν τσάμπα ενέργεια τελικά. Θα μπορούσαμε να περιμένουμε ένα μήνα. :) Ή μήπως μας παρακολουθούν; ;):thinking:

 

Πάντως έπεσα μέσα στην αρχική εκτίμηση μου τελικά. Τι χαρά. :)

 

Καλά, αμφιβάλλεις Κώστα μου ότι διαβάζουν τις αναρτήσεις μας που τους αφορούν; Η απάντηση δίδεται μισοαστεία μισοσοβαρά αλλά είναι σίγουρο ότι το greekcomics επιτελεί με συνέπεια τον ρόλο τού σε απόσταση σημαντικότερου κομικσικού forum στην Ελλάδα. Χώρια που είναι ένα από τα μεγαλύτερα και αξιολογότερα fora (συγχωρήστε την εμμονή μου στην λατινική κλίση τού όρου forum/fora αντί τής αγγλικής forum/forums) γενικότερα στον τόπο μας.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Έχεις δίκαιο.  :best: Επειδή το άθροισμα των σελίδων των ιστοριών του τεύχους είναι 64 ενώ αυτών που υπολόγισα για το επόμενο 50 πιθανότατα πράγματι σε 1 από τις ιστορίες να έκανα λάθος ή να δημοσιεύσουν και κάποια 6η ιστορία.  Αν η ιστορία που έκανα λάθος δεν αντιστοιχεί σε καμιά πολύ καλή ιστορία το επόμενο τεύχος μοιάζει αδιάφορο.

 

Συμφωνώ κι εγώ με το συμπέρασμα τόσο τού Κώστα όσο και τού Γιώργου ότι δεν μπορεί να έχει μόνο 50 σελίδες με ιστορίες αλλά και με τη διαπίστωση τού Γιώργου ότι, εκτός εκπλήξεως, φαίνεται ότι το τεύχος θα είναι αδιάφορο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25770
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  25
  • Reputation:   269
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

ωραιο το νέο layout στα εξωφυλλα, αλλα δυστυχως το σχέδιο στο εξωφυλλο του νέου τεύχους είναι αθλιο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

ωραιο το νέο layout στα εξωφυλλα, αλλα δυστυχως το σχέδιο στο εξωφυλλο του νέου τεύχους είναι αθλιο...

 

Σίγουρα δεν πρόκειται για σπουδαίο εξώφυλλο, φίλε μου, μήπως όμως ο χαρακτηρισμός "άθλιο" είναι λίγο βαρύς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Για ενα περιοδικο που για χρονια, αν οχι δεκαετιες, αυτοχαρακτηριζοταν ως συλλεκτικοτατο, ως η κρεμ ντε λα κρεμ των κομικς ντισνευ και το καλυτερο περιοδικο ντισνευ παγκοσμιως με σημειο αναφορας τους καλυτερους απο τους κλασικοτερους των κλασικων σχεδιαστων, ε μια χαρα αθλιο ειναι το εξωφυλλο ενος αγνωστου σχεδιαστη του σημερινου τευχους... :PPP:  

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Μια χαρά ή άθλιο, φίλε;  :mafia:

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Αθλιότατο!!!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25623
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ερώτησις: Αφού το highlight του τεύχους είναι η ιστορία "Οι τρεις ληστές", τότε γιατί δεν είναι η κεντρική ιστορία;

.

.

.

Απάντησις: Πρέπει να έχουμε καλοκαιρινό εξώφυλλο (Αύγουστος) και ο Ντόναλντ πουλάει περισσότερο από τον Γκούφυ.

 

 

 

Just for the record... :)

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34792
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτή τη φορά έχω την εντύπωση ότι α) Η ιστορία του Μπαρκας ΔΕΝ ηταν η καλύτερη του τεύχους β) Το συνοδευτικό της σημείωμα ήταν κακογραμμένο. Πολυ κατάσκοπος ρε παιδιά χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο. 

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ απεριόριστα με τον archon για το εξώφυλλο κ την κεντρική ιστορία του τεύχους. Ενα εξώφυλλο με Γκούφυ θα ήταν πολύ καλύτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ο Μπαρκς πολιτικά ήταν ένας γνήσιος Αμερικάνος, συντηρητικός, αντκομμουνιστής και όλα τα συμπαρομαρτούντα http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FPSTS+1 http://coa.inducks.org/story.php?c=W+US+++17-02 και παράλληλα ένας ογκόλιθος τής 9ης τέχνης. Δεν υπήρχε λόγος λοιπόν να μάς θυμίσουν σήμερα που τα πράγματα έχουν αλλάξει αυτήν την αναχρονιστική πλευρά τής προσωπικότητάς του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34792
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ο Μπαρκς πολιτικά ήταν ένας γνήσιος Αμερικάνος, συντηρητικός, αντκομμουνιστής και όλα τα συμπαρομαρτούντα http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FPSTS+1 http://coa.inducks.org/story.php?c=W+US+++17-02 και παράλληλα ένας ογκόλιθος τής 9ης τέχνης. Δεν υπήρχε λόγος λοιπόν να μάς θυμίσουν σήμερα που τα πράγματα έχουν αλλάξει αυτήν την αναχρονιστική πλευρά τής προσωπικότητάς του.

 

Οντως ο Μπαρκς ήταν ένας γνήσιος Αμερικάνος της εποχής του και αυτό το κατλαβαίνει κανείς από πολλά από τα έργα του. Θα έχει επίσης εξαιρετικό ενδιαφέρον η πρωτότυπη απόδοση αυτής της ιστορίας. Ας πούμε στην ελληνική απόδοση υπάρχει μια διφορούμενη εθνικότητα των κατασκόπων. Ναι μεν φαίνονται να είναι πρώην Σοβιετικοί (Βρουτοπιανοί), ιδίως εκεί που χορεύουν Καζατσόκ, αλλά φαίνονται να μιλάνε Ισπανικά (Μεξικάνικα, Κουβανέζικα ίσως????) και σχεδιάζουν και μια επανάσταση (!!!!!!). Εχουν ανακατευτεί όλες οι  απειλές των Η.Π.Α. της δεκαετίας του 60 σε δυο δυσμοιρους κατασκόπους..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Οντως ο Μπαρκς ήταν ένας γνήσιος Αμερικάνος της εποχής του και αυτό το κατλαβαίνει κανείς από πολλά από τα έργα του. Θα έχει επίσης εξαιρετικό ενδιαφέρον η πρωτότυπη απόδοση αυτής της ιστορίας. Ας πούμε στην ελληνική απόδοση υπάρχει μια διφορούμενη εθνικότητα των κατασκόπων. Ναι μεν φαίνονται να είναι πρώην Σοβιετικοί (Βρουτοπιανοί), ιδίως εκεί που χορεύουν Καζατσόκ, αλλά φαίνονται να μιλάνε Ισπανικά (Μεξικάνικα, Κουβανέζικα ίσως????) και σχεδιάζουν και μια επανάσταση (!!!!!!). Εχουν ανακατευτεί όλες οι  απειλές των Η.Π.Α. της δεκαετίας του 60 σε δυο δυσμοιρους κατασκόπους..

 

Ο υπαινιγμός είναι σαφής για εμάς τους παλιούς. Καθώς η ιστορία είναι γραμμένη τον Απρίλιο τού 1963 http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC+278-02, αμέσως μετά την κρίση τής Κούβας (Οκτώβριος 1962) -που την έζησα 16χρονος και όλοι τρέμαμε μήπως ξεσπάσει ο Τρίτος Παγκόσμιος (Πυρηνικός) Πόλεμος- οι ξένοι πράκτορες είναι είτε Βρουτοπιανοί (Σοβιετικοί) είτε Κουβανοί και θέλουν να αρπάξουν τα όπλα ή για να ενισχύσουν την κουβανέζιικη επανάσταση, που είχε βέβαια επικρατήσει, ή για να προκαλέσουν (κομμουνιστική προφανώς) επανάσταση σε κάποια άλλη χώρα τής Λατινικής Αμερικής. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ας πω κι εγώ λίγα λόγια για το Κόμιξ #302.

 

Το εξώφυλλο σίγουρα δεν είναι κι από τα καλύτερα, άλλωστε είναι εμπνευσμένο από τις μεσαίες σειρές τής 4ης σελίδας τής πρώτης ιστορίας και όπως λέει ο φίλος Archon προτιμήθηκαν ο Ντόναλντ και η θάλασσα -αντί τού Γκούφυ που είναι ο πρωταγωνιστής τής σπουδαίας ιστορίας τού Σκάρπα- λόγω καλοκαιριού και μεγαλύτερης απήχησης στο αναγνωστικό κοινό.

 

Η πρώτη ιστορία δεν με άγγιξε καθόλου. Gossip story με celebrities και δεν συμμαζεύεται

βέβαια ο θρίαμβος τού μονίμως αδικημένου Ντόναλντ γενικότερα και ιδίως στα μάτια τής ματαιόδοξης Νταίζυ δεν με χάλασε

.

 

Στη δεύτερη, ο μεγάλος Scarpa και οι άξιοι συνεργάτες του έδωσαν ρέστα. Δυνατή πλοκή, θαυμάσια η παρουσία τού δισυπόστατου Γκούφυ. Και μια ομολογία τού μεγάλου πολέμιου τών πολλαπλών δημοσιεύσεων: Χίλιες φορές μια τέτοια αναδημοσίευση παρά μια καινούργια χαζοϊστορία. 

 

Πολύ καλή η ναυτική περιπέτεια με τον Ντόναλντ 

που τα καταφέρνει μια χαρά και μάλιστα για δεύτερη φορά στο ίδιο τεύχος

.

 

Το ΄Αρωμα Χρυσού αρκετά καλό με κάποιες υπερβολές, όμως.

 

Τέλος για τον Μπαρκς (άλλη μια αναδημοσίευση, που μάς πάει στο 40% τών ιστοριών και στις 34 από τις 24 σελίδες) τα είπαμε. Ξεπερασμένο ψυχροπολεμικό κλίμα με πετυχημένα αλλά επίσης λίγο υπερβολικά γκαγκ.

 

Βαθμολογία 7/10.

 

΄Ομως το τεύχος περιείχε μια πολύ σημαντική είδηση: Την επικείμενη δημοσίευση πέντε ιστοριών με εξαιρετικό ενδιαφέρον που μας τις παρουσίασε χθές ο φίλος Σπύρος aka Comics Fan.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ελπίζω πως κάποιες από αυτές τις ιστορίες να δημοσιευτούν σε τεύχη μη διπλά, γιατί αναφέρουν πως θα δημοσιευτούν σε προσεχή τεύχη. Τώρα αν προσεχή τεύχη εννοούν τα διπλά τεύχη που βγαίνουν χριστούγεννα-καλοκαίρι τότε θέλουμε 2μιση χρόνια για να τις δούμε και τις 5. :P Πάντως τελικά στο επόμενο τεύχος θα έχουμε μεγαλή ιστορία;;; Είμαι πολύ περίεργος... Χμμμ... Πάντως το εξώφυλλο του είναι ωραίο. :D

 

Ωραία παρουσίαση φίλε tryfev, ίσως πω και γω τη γνώμη μου μόλις διαβάσω το τεύχος. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ο Μόμπυ Ντικ με 71 σελίδες σίγουρα θα χρειαστεί διπλό τεύχος και πιθανόν το ίδιο να ισχύει και για τον Δρ Τικ Τοκ με 39 σελίδες. Οι άλλες τρεις ιστορίες χωρούν και σε μονά τεύχη. ΄Οσο για το επόμενο τεύχος δεν φαίνεται να περιέχει καμιά σπουδαία ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25770
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  25
  • Reputation:   269
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Σίγουρα δεν πρόκειται για σπουδαίο εξώφυλλο, φίλε μου, μήπως όμως ο χαρακτηρισμός "άθλιο" είναι λίγο βαρύς;

δεν ξερω, προσωπικα μου φανηκε απ τα χειροτερα που εχω δει στο περιοδικο...ισως να φταιει το γεγονός οτι ακολουθησε αυτό του τευχους 301, το οποιο το λατρεψα και το θεωρω ως ένα απο τα καλυτερα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45803
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ο Μόμπυ Ντικ με 71 σελίδες σίγουρα θα χρειαστεί διπλό τεύχος και πιθανόν το ίδιο να ισχύει και για τον Δρ Τικ Τοκ με 39 σελίδες.

 

Ιστορία 71 σελίδων μια χαρά χωράει σε συνηθισμένο τεύχος 84 σελίδων. Ή στην χειρότερη ενισχυμένο τεύχος 100 σελίδων. Απλά θα πρέπει να βάλουν μόνο αυτήν την ιστορία και καμία άλλη σαβούρα, πράγμα που απεχθάνονται για έναν ανεξήγητο λόγο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ιστορία 71 σελίδων μια χαρά χωράει σε συνηθισμένο τεύχος 84 σελίδων. Ή στην χειρότερη ενισχυμένο τεύχος 100 σελίδων. Απλά θα πρέπει να βάλουν μόνο αυτήν την ιστορία και καμία άλλη σαβούρα, πράγμα που απεχθάνονται για έναν ανεξήγητο λόγο.

 

Να σου πω την αλήθεια φίλε κι εμένα δεν θα με ενθουσίαζε να αγοράσω ένα τεύχος που να περιέχει μια ιστορία μόνο, όσο σπουδαία και αν είναι. Προφανώς κι αυτοί λοιπόν κάτι τέτοιο θα σκέπτονται και δεν το κάνουν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95145
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ιστορία 71 σελίδων μια χαρά χωράει σε συνηθισμένο τεύχος 84 σελίδων. Ή στην χειρότερη ενισχυμένο τεύχος 100 σελίδων. Απλά θα πρέπει να βάλουν μόνο αυτήν την ιστορία και καμία άλλη σαβούρα, πράγμα που απεχθάνονται για έναν ανεξήγητο λόγο.

 

 

Να σου πω την αλήθεια φίλε κι εμένα δεν θα με ενθουσίαζε να αγοράσω ένα τεύχος που να περιέχει μια ιστορία μόνο, όσο σπουδαία και αν είναι. Προφανώς κι αυτοί λοιπόν κάτι τέτοιο θα σκέπτονται και δεν το κάνουν. 

 

Θα συμφωνήσω με τους καλούς μου φίλους...!

Δεν νομίζω ότι αυτές οι ιστορίες θα μπουν σε απλό τεύχος...!

Πάει πάρα πολύς καιρός που στο Κόμιξ έμπαινε μονο μία μεγάλη ιστορία,άντε και καμία πολύ μικρότερη...!

Κι από την στιγμή που έδωσαν αρκετή σημασία (με το να βάλουν ξεχωριστό αφιέρωμα-διαφήμιση στην στήλη των αναγνωστών) σε αυτές τις ιστορίες τότε μάλλον θα τις κυκλοφορήσουν σε κάποιο ενισχυμένο ή διπλό τεύχος του περιοδικού...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95145
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελείωσα κι εγώ την ανάγνωση του τελευταίου τεύχους...!

Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά σε σχέση με τα προηγούμενα,προ του # 300,τεύχη...!

"Το πιο διάσημο ζευγάρι του κόσμου" είναι μία συμπαθητική (και μόνο) ιστοριούλα,ενώ "Οι τρεις ληστές" είναι μία κλασική ιστορία με πολύ δυνατή κι έξυπνη πλοκή που σίγουρα σου μένει...!

Το "Ναυάγιο στα πλούτη" με άφησε ικανοποιημένο σε σχέση με την ιστορία "Άρωμα χρυσου",όπου ο δημιουργός παρουσιάζει τον Σκρουτζ σαν έναν ξελιγωμένο γέρο,ο οποίος στην αρχή ψάχνει ένα ξένο σπίτι (του Κύρου) για να βρει χρυσό και μάλιστα σε ένα καρέ στοιχημάτιζε ότι ο Κύρος "κάτι του κρύβει"...!Σώνει και καλά δηλαδή εάν υπάρχει χρυσός εκεί θα πρέπει να το πάρει ο Σκρουτζ...! :collapse:

Τέλος η ιστορία του μεγάλου Μπάρκς δε με ενθουσίασε τόσο...!

Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω,πολλοί κατάσκοποι χωρίς λόγο,με το συνοδευτικό άρθρο της να μου μοίαζει πιο πολύ με αγγαρεία παρά με άρθρο...!

 

Αυτά...! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πήρα και το #302.....

 

3 συνεχόμενα τεύχη Κόμιξ! :wow: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.