Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45800
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Θα σου ευχόμουν να τα εκατοστήσεις, αλλά μου είσαι συμπαθής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πήρα και το #302.....

 

3 συνεχόμενα τεύχη Κόμιξ! :wow:

 

 

Θα σου ευχόμουν να τα εκατοστήσεις, αλλά μου είσαι συμπαθής.

 

Τι να πω εγώ που έχω 302 συνεχόμενα. "Καλά να πάθεις", θα μου πείτε.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι να πω εγώ που έχω 302 συνεχόμενα. "Καλά να πάθεις", θα μου πείτε.

Me too! :P Μαζοχισμός όχι βλακείες. :P

 

Αλλά νταξ, άμα συνεχίσει το ΚΟΜΙΞ να έχει αυτή την "ανοδική" πορεία από δω και πέρα δεν το βρίσκω κακό. Ας έχω όλα τα τεύχη, από δω και πέρα έχω πει να αγοράζω επιλεκτικά τα τεύχη και το 302 το βρήκα αρκετά καλό, τώρα απο 303 και μετά δεν ξέρω αλλά ελπίζω να έχουμε ξανά μια μεγάλη ιστορία.

Αν γυρίσουμε πάλι στην πγοιότητα του τεύχους 299 και των προηγούμενων... let me die ( διαβάζωντας ξανά όλα τα τεύχη με την Ούνα). :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45800
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σκέφτομαι από όσα τεύχη έχουν ιστορίες της Ούνας, να σκίσω τις συγκεκριμένες σελίδες και να φτιάξω μία ειδική δερματόδετη omnibus συλλεκτική έκδοση με τις ιστορίες της. Στη συνέχεια θα την κάψω, θα την κοιτάω με οίκτο καθώς καίγεται και θα ανεβάσω το βίντεο στο YouTube. Θα είμαι κάπως έτσι.

 

bon_fire_dance_by_hat_m84-d375lmq.jpg

 

 

 

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  77
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Χθες διάβασα και εγώ το 302...θα σχολιάσω αρχίζοντας με την πρώτη ιστορία ''το πιο διάσημο ζευγάρι του κόσμου'' Μια ιστορία άπλα χάλια αν μου επιτρέπεται ο όρος.Επιασα τον εαυτό μου να σκέφτεται μήπως μεγάλωσα για Disney και άπλα δεν μου κάνουν οι ιστορίες πλέον εντύπωση?''Οι τρεις ληστές'' με καθησύχασαν αν και δεν τρελάθηκα ήταν μια ενδιαφέρουσα ιστορία αν και θα προτιμούσα να την είχε τελειώσει ο σχεδιαστής (Σκαρπα) γιατί όταν την σχεδίαζε μπορεί να είχε κάτι τελείως διαφορετικό στο μυαλό του και μου αρέσει να βλέπω τελειωμένα εργα. ''Το ναυάγιο στα πλούτη'' μου άρεσε είναι από τις ιστορίες που δεν σε εντυπωσιαζουν αλλα σε διασκεδάζουν και περνάς όμορφα τον χρόνο σου. Τελος ''ο χώρος των κατασκόπων'' του μεγάλου Μπαρκς ήταν μια καλή ιστορία που έμενα με ταξίδεψε ιστορικά  και μου έδωσε να καταλάβω τι γινόταν στα κεφάλια των Αμερικανων εκείνη την περίοδο...

Επεξεργασία από peireotiss
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25622
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Να πω κι εγώ οτι είχα χρόνια να γελάσω, (να γελάσω όμως, όχι να χαμογελάσω), με κάποιο καρέ ιστορίας και αυτό το κατάφερε η ιστορία "Ναυάγιο στα πλούτη", όπου....

 

 

 

 

... οι κάτοικοι που ανακαλύπτει ο Ντόναλντ κάτω από τη θάλασσα, μιλούν με δισύλλαβες λέξεις και όταν τον αποχαιρετούν, του λένε το φοβερό "ΣΤΑΤΣΑ ΚΙΔΙΑ"!!!! :lmao:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Σκέφτομαι από όσα τεύχη έχουν ιστορίες της Ούνας, να σκίσω τις συγκεκριμένες σελίδες και να φτιάξω μία ειδική δερματόδετη omnibus συλλεκτική έκδοση με τις ιστορίες της. Στη συνέχεια θα την κάψω, θα την κοιτάω με οίκτο καθώς καίγεται και θα ανεβάσω το βίντεο στο YouTube. Θα είμαι κάπως έτσι.

 

bon_fire_dance_by_hat_m84-d375lmq.jpg

 

 

 

 

 

Index Librorum Prohibitorum λοιπόν, φίλε Γιώργο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95138
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σκέφτομαι από όσα τεύχη έχουν ιστορίες της Ούνας, να σκίσω τις συγκεκριμένες σελίδες και να φτιάξω μία ειδική δερματόδετη omnibus συλλεκτική έκδοση με τις ιστορίες της. Στη συνέχεια θα την κάψω, θα την κοιτάω με οίκτο καθώς καίγεται και θα ανεβάσω το βίντεο στο YouTube.

 

 

Μπορείς επίσης το όλο εγχείρημα να το κάνεις στην Λέσχη και να είμαστε όλοι παρόντες την ώρα που θα βάζεις φωτιά...!

Και σου υπόσχομαι να μην χορέψω τον χορό τής βροχής για να την σβήσω...! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πυρομανείς είσαστε βρε παιδιά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95138
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πυρομανείς είσαστε βρε παιδιά;

 

Όχι ιδιαίτερα,αλλά δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από την Ούνα φλαμπέ...! :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Προτιμώ ένα filet flambé.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6409
  • Reputation:   63386
  • Achievement Points:  6473
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Διάβασα κι εγώ το τελευταίο τεύχος.

 

Γενικά δεν βλέπω καμιά σπουδαία διαφορά σε σχέση με τα προ του #300, αλλά πάλι δεν είμι και ειδικός.

 

Και γι' αυτό θα αναφερθώ μόνο στη ιστορια του Μπάρκς.

 

Εμένα μου άρεσε. Και μου άρεσε γιατί επικέντρωσα περισσότερο στο αστείο με τους χορούς (για τους οποίους λέω να κάνω και ξεχωριστή καταχώρηση αλλού). Νομίζω ότι η ιστορία περισσότερο βασιζόταν σε αυτό το γκαγκ και λιγότερο στη κατασκοπική υπόθεση. 

 

¨Οπως και να είναι όμως υπάρχουν ορισμένα σκοτεινά σημεία στο σενάριο:

 

 

 

 

1. Ο υπάλληλος-κατάσκοπος πούλησε το όπλο στη Βρουτοπία. Οι δύο κατάσκοποι στο τέλος είναι (υποτίθεται) Βρουτοπιανοί. Γιατί προσπαθούν να (ξανά)κλέψουν το όπλο;

 

2. Όπως σωστά σημείωσε ο

Θα έχει επίσης εξαιρετικό ενδιαφέρον η πρωτότυπη απόδοση αυτής της ιστορίας. Ας πούμε στην ελληνική απόδοση υπάρχει μια διφορούμενη εθνικότητα των κατασκόπων. Ναι μεν φαίνονται να είναι πρώην Σοβιετικοί (Βρουτοπιανοί), ιδίως εκεί που χορεύουν Καζατσόκ, αλλά φαίνονται να μιλάνε Ισπανικά (Μεξικάνικα, Κουβανέζικα ίσως????) και σχεδιάζουν και μια επανάσταση (!!!!!!). Εχουν ανακατευτεί όλες οι  απειλές των Η.Π.Α. της δεκαετίας του 60 σε δυο δυσμοιρους κατασκόπους..

 

Τελικά οι κατάσκοποι είναι Σοβιετικοί ή Λατινοαμερικάνοι;

 

 

 

 

Πάντως το φινάλε με τους κατασκόπους

 

 

 

που χορεύουν είναι άπαιχτο! 

 

SCN_0089 copy.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εμ βασικά οι διαφορές είναι μικρές, η ¨"μεγάλη" διαφορά ήταν στο γεγονός ότι είχαμε "αιώνες" να δούμε σε απλό τεύχος 86 σελιδών μεγάλη κλασική ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια σας φιλοι μου! Θα πω και εγω λοιπον τη γνωμη μου  για το 302! Η καλυτερη ιστορια του και η οποια μου φανηκε εκπληκτικη ηταν Οι Τρεις Ληστες! Και η ιστορια του Μπαρκς για μενα ηταν παρα πολυ καλη και κατασκοπικη! Επισης, πολυ μου αρεσε και η ιστορια Ναυαγιο στα πλουτη! Οι υπολοιπες ηταν ετσι και ετσι. Γενικα προκειται για ενα αρκετα καλο τευχος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23582
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  30
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4561 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

πολυ καλη παρουσιαση θυμαμαι εψαχνα μικρος για οσο τον δυνατον πιο παλια τευχη, και απο τοτε το κοιταγα και ελεγα οτι θα γινει μια μερα απο τα πρωτα περιοδικα που θα εχει μεγαλη ζητηση απο συλλεκτες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Λοιπόν,ήρθε η ώρα να κάνω και εγώ με την σειρά μου,μια κριτική για το ΚΟΜΙΞ 302#!

 

Θα ασκήσω μια αυστηρή κριτική.Δυστηχώς,το τεύχος απείχε πολύ από το ΚΟΜΙΞ 300# και 301# αντίστοιχα,με αποτέλεσμα το ΚΟΜΙΞ να γυρίσει στα ΄γνωστά',όπως λέμε.

 

Λοιπόν,τα πολλά λόγια είναι φτώχια,για αυτό θα ξεκινήσω από τις καλύτερες ιστορίες του τεύχους και θα τελειώσω με τις χειρότερες!

 

Ο Χορός των Κατασκόπων:Μια φανταστική και εκπληκτική ιστορία του γνωστού παπιάνθρωπου,με λίγα λόγια,ένα συνηθισμένο 'μικρό' αριστούργημα! 10/10

 

Ναυάγιο στα Πλούτη:Για εμένα,μετά την ιστορία 'Ο Χορός των Κατασκόπων',είναι η καλύτερη ιστορία του τεύχους!O Βίκαρ,από το ΚΟΜΙΞ 300# και μετά,έγινε ένα ταλαντούχος σχεδιαστής και έχω να πώ,ότι ένας από τους λόγους που συνεχίζω να αγοράζω το περιοδικό είναι αυτός ο εξαιρετικός σχεδιαστής.Το σχέδιο του,το έχω συνηθίσει για τα καλά ενώ τα σενάρια είναι έξυπνα,διασκεδαστικά,χιουμοριστικά και περιπετειώδης!

 

Ένα απλόχερο 9/10

 

Οι Τρείς Ληστές:Δεν ξέρω εάν θα με μπανάρουν από το forum του GC,για την κριτική που θα ασκήσω στην εν λόγω ιστορία αλλά θέλω να είμαι ειλικρινής σε ότι κάνω και σε ότι λέω.Το σχέδιο σε αυτήν την ιστορία,το οποίο είναι του γνωστού,σε όλους μας,Ρομάνο Σκάρπα ήταν με μία λέξη,ΑΘΛΙΟ!!!Ένα σχέδιο που δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω με τίποτα,να πώ ότι ήταν σαν να το σχεδίασε πεντάχρονο,να πώ ότι ήταν τελείως 'ξένο' για τους νέους αναγνώστες του ΚΟΜΙΞ αλλά ότι και να πώ θα είναι λίγο.Παραμένω στο σχέδιο,λέγοντας ότι ήταν για

εμένα,προσωπικά,ένα ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ και ΕΞΟΥΘΕΝΩΤΙΚΟ σχέδιο λόγω της απλοϊκότητας του!Ωστόσο,το σενάριο του Καταλάνο ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ και πιστεύω ότι λόγω του σεναρίου της,η ιστορία χαρακτηρίζετε από πολλούς ως 'αριστούργημα'.Τα μελάνια είναι εκθαμβωτικά και είναι αυτά που σε ωθούν να διαβάσεις την ιστορία και επιτέλους ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα που γεμίζουν τα συννεφάκια και όχι,οι 'ψείρες' των υπόλοιπων ιστοριών!

 

8/10

 

 

Το πιο διάσημο ζευγάρι του κόσμου:Μια συμπαθητική ιστοριούλα που τα είχε όλα,σάτιρα του ζεύγους 'Μπραντζελινία',δημοσιογράφοι,καλοκαιρινό κλίμα και ο Ντόναλντ γίνεται ήρωας στα ξαφνικά!Η ιστορία,τα συνδιάζει όλα,δράση,αγωνία,γέλιο και της αξίζει ένα 8/10.

 

Άρωμα Χρυσού:Μια σαβουρο-ιστορία που ξέρεις να την ξεχωρίζεις από τις υπόλοιπες,εξάλλου,έτσι μας έχει συνηθίσει το ΚΟΜΙΞ,τα τελευταία χρόνια.Ένα έξυπνο σενάριο και ένα σαβουρό-σχέδιο που αξίζουν ένα 5/10.

 

Και πολύ είναι μάλιστα. :P

 

Σχετικά με το ΚΟΜΙΞ 302#,ήταν ένα μέτριο τεύχος αλλά δεν θέλω να συνεχίσει έτσι το ΚΟΜΙΞ!Το καλό του τεύχος είναι ότι λείπει το δίδυμο ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ,Μπας και Μάους Χέυμανς καθώς και οι υπόλοιπες σαβουρο-ιστορίες,για αυτό άλλωστε είχαμε 5 ιστορίες,που είναι αρκετές για κάθε τεύχος. :best:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25622
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λοχαγέ, είσαι σίγουρα 13;;;  :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μόλις διάβασα και γω το Κόμιξ 302 και θα πω τα εξής.

Οk, σαν τεύχος απέχει από τα 300 και 301 αλλά αυτό είναι λογικό. Ωστόσο, οι αλλαγές είναι μικρές με τα τεύχη "πριν του 300". Πέρα από τις εμφανησιακές (ωραίες) αλλαγές στο εξώφυλλο, οι επιλογές εξώφυλλων είναι ίδιες, όσο και οι επιλογές σχεδιαστών.

Ένα πάρα πολύ καλό γεγονός στο όλο σκηνικό είναι πως είχαμε ΧΡΟΝΙΑ να δούμε τεύχος με 5 ιστορίες, με minimum ιστορίες σε κάθε τεύχος 6 ιστορίες. Well done! Πάμε τώρα στις ιστορίες. Ναι μεν ίδιες επιλογές δημιουργών, αλλά καλύτερες επιλογές ιστοριών. Επίσης χρόνια είχαμε να δούμε κλασική μεγάλη (σχετικά) ιστορία σε απλό τεύχος.

Α και τα (ξεκαρδιστικά) στριπ συνεχίζονται. :D

 

Λοιπόν:

 

Εξώφυλλο: 

Αντί για Ναντορπ, είναι σε σχέδιο του Ιαν Ρομαν Πικουλα. Δεν είναι Γιάννης είναι Γιαννάκης. Έχε χάρη που είναι καλοκαίρι,και που το νέο στυλ στο εξώφυλλο το γοητεύει λίγο, μιας και το σχέδιο είναι άθλιο. Ευτυχώς το επόμενο τεύχος έχει κάπως καλύτερο εξώφυλλο. 3/10

 

Το πιο διάσημο ζευγάρι του κόσμου: 

Μέτρια γκαγκς και ένας ατρόμητος και τυχερός Ντόναλντ. Ασυνίθηστο αλλά ok... Πολύ μέτρια ιστορία και υποθέτω πως μπήκε επειδή είναι καλοκαίρι. Γιατί έτσι Μάρκο Ρότα; 4.5/10

 

Ναυάγιο στα Πλούτη

Και πάλι μια αρκετά καλή επιλογή ιστορίας από τη μάζα με τη σαβούρα που έχει σχεδιάσει ο Βίκαρ. Πάλι καλά. Ωραίο σχέδιο, και αρκετά "περιπετειώδες και ανατρεπτικό σενάριο, με καλό τελος, αν και το όλο θέμα στην αρχή ήταν κάπως "κουλό" (και μα τέλος πάντων ο Ντόναλντ είναι τεμπελχανάς ή κυνηγος της περιπέτειας; ) 6.5/10

 

Άρωμα Χρυσού

Έχει την πλάκα του, αλλά σε ένα μήνα δε θα θυμάσαι καθόλου αυτή την ιστορία. Τυχαίο; 5.5/10

 

Ο χωρός των κατασκόπων

Και επιτέλους μια ιστορία που έχει και καλά χρώματα, όχι σαν τις υπόλοιπες ιστορίες του τεύχους. Ενδιαφέρουσα ιστορία από το πενάκι του Καρλ Μπαρκς, όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά είναι μια καλή 10σέλιδη ιστορία. 7.5/10

 

Οι τρείς ληστές

Και για το τέλος άφησα μια ιστορία που με χαροποίησε ιδιαίτερα η δημοσίευση της στο Κόμιξ και που ήταν ο κύριος λόγος που το αγόρασα. Μου ξύνησαν δύο πράγματα στη δημοσίευση της. 1) 4 γραμμές αντί για 3 και 2) τα άθλια χρώματα που είχε, μείωνοντας έτσι και το σχέδιο του Ρομάνο Σκάρπα, το οποίο ήταν και ιδιαίτερα απλοικό αλλά όμορφο. Μην ξεχνάμε πως η ιστορία είναι του 1962. Το σενάριο της ιστορίας εκπληκτικό, χωρίς να σε κάνει να βαριέσαι, ενδιαφέρον, έξυπνο και αμφυλεγόμενο μέχρι το τέλος. Μια πολύ καλή ιστορία από τρεις πολύ καλούς δημιουργούς. Όπως λέει και στο συνοδευτικό άρθρο, όχι αριστούργημα αλλά μια ιστορία που "μένει" στο μυαλό του αναγνώστη. Και όντως είναι μια ιστορία που κάποιος δεν ξεχνάει εύκολα. Τι ζητούσαμε εξάλλου από το Κόμιξ; 8.5/10

 

Σύνολο: 6.8/10

 

Ένα σχετικά καλό τευχάκι που αν μη τι άλλο έχει κάτι που περίμενες να διαβάσεις και να περάσεις όμορφα τον χρόνο σου. Μια χαρά, αξίζει τα 3 ευρώ του. Τώρα για το επόμενο ειλικρινά δεν ξέρω... Οι σχεδιαστές που θα έχει είναι κλασικά οι γνωστοί του Κόμιξ. Αλλά θα έχουμε ξανά μεγάλη ιστορία; χμμμ,..

 

Πάντως δε με χαλάει να συνεχίσει σε τέτοιους ρυθμούς το Κόμιξ, αρκεί να μας δίνει κίνητρο να το αγοράζουμε κάθε μήνα αντί να μας δίνει κίνητρα να το βρίζουμε. xD

 

Υ.Γ. Where is Van Horn (Father and son? oeo?) Δεν μου έλειψαν πάντως. :P

Επεξεργασία από Christaras
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Μόλις διάβασα και γω το Κόμιξ 302 και θα πω τα εξής.

Οk, σαν τεύχος απέχει από τα 300 και 301 αλλά αυτό είναι λογικό. Ωστόσο, οι αλλαγές είναι μικρές με τα τεύχη "πριν του 300". Πέρα από τις εμφανησιακές (ωραίες) αλλαγές στο εξώφυλλο, οι επιλογές εξώφυλλων είναι ίδιες, όσο και οι επιλογές σχεδιαστών.

Ένα πάρα πολύ καλό γεγονός στο όλο σκηνικό είναι πως είχαμε ΧΡΟΝΙΑ να δούμε τεύχος με 5 ιστορίες, με minimum ιστορίες σε κάθε τεύχος 6 ιστορίες. Well done! Πάμε τώρα στις ιστορίες. Ναι μεν ίδιες επιλογές δημιουργών, αλλά καλύτερες επιλογές ιστοριών. Επίσης χρόνια είχαμε να δούμε κλασική μεγάλη (σχετικά) ιστορία σε απλό τεύχος.

Α και τα (ξεκαρδιστικά) στριπ συνεχίζονται. :D

 

Λοιπόν:

 

Εξώφυλλο: 

Αντί για Ναντορπ, είναι σε σχέδιο του Ιαν Ρομαν Πικουλα. Δεν είναι Γιάννης είναι Γιαννάκης. Έχε χάρη που είναι καλοκαίρι,και που το νέο στυλ στο εξώφυλλο το γοητεύει λίγο, μιας και το σχέδιο είναι άθλιο. Ευτυχώς το επόμενο τεύχος έχει κάπως καλύτερο εξώφυλλο. 3/10

 

Το πιο διάσημο ζευγάρι του κόσμου: 

Μέτρια γκαγκς και ένας ατρόμητος και τυχερός Ντόναλντ. Ασυνίθηστο αλλά ok... Πολύ μέτρια ιστορία και υποθέτω πως μπήκε επειδή είναι καλοκαίρι. Γιατί έτσι Μάρκο Ρότα; 4.5/10

 

Ναυάγιο στα Πλούτη

Και πάλι μια αρκετά καλή επιλογή ιστορίας από τη μάζα με τη σαβούρα που έχει σχεδιάσει ο Βίκαρ. Πάλι καλά. Ωραίο σχέδιο, και αρκετά "περιπετειώδες και ανατρεπτικό σενάριο, με καλό τελος, αν και το όλο θέμα στην αρχή ήταν κάπως "κουλό" (και μα τέλος πάντων ο Ντόναλντ είναι τεμπελχανάς ή κυνηγος της περιπέτειας; ) 6.5/10

 

Άρωμα Χρυσού

Έχει την πλάκα του, αλλά σε ένα μήνα δε θα θυμάσαι καθόλου αυτή την ιστορία. Τυχαίο; 5.5/10

 

Ο χωρός των κατασκόπων

Και επιτέλους μια ιστορία που έχει και καλά χρώματα, όχι σαν τις υπόλοιπες ιστορίες του τεύχους. Ενδιαφέρουσα ιστορία από το πενάκι του Καρλ Μπαρκς, όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά είναι μια καλή 10σέλιδη ιστορία. 7.5/10

 

Οι τρείς ληστές

Και για το τέλος άφησα μια ιστορία που με χαροποίησε ιδιαίτερα η δημοσίευση της στο Κόμιξ και που ήταν ο κύριος λόγος που το αγόρασα. Μου ξύνησαν δύο πράγματα στη δημοσίευση της. 1) 4 γραμμές αντί για 3 και 2) τα άθλια χρώματα που είχε, μείωνοντας έτσι και το σχέδιο του Ρομάνο Σκάρπα, το οποίο ήταν και ιδιαίτερα απλοικό αλλά όμορφο. Μην ξεχνάμε πως η ιστορία είναι του 1962. Το σενάριο της ιστορίας εκπληκτικό, χωρίς να σε κάνει να βαριέσαι, ενδιαφέρον, έξυπνο και αμφυλεγόμενο μέχρι το τέλος. Μια πολύ καλή ιστορία από τρεις πολύ καλούς δημιουργούς. Όπως λέει και στο συνοδευτικό άρθρο, όχι αριστούργημα αλλά μια ιστορία που "μένει" στο μυαλό του αναγνώστη. Και όντως είναι μια ιστορία που κάποιος δεν ξεχνάει εύκολα. Τι ζητούσαμε εξάλλου από το Κόμιξ; 8.5/10

 

Σύνολο: 6.8/10

 

Ένα σχετικά καλό τευχάκι που αν μη τι άλλο έχει κάτι που περίμενες να διαβάσεις και να περάσεις όμορφα τον χρόνο σου. Μια χαρά, αξίζει τα 3 ευρώ του. Τώρα για το επόμενο ειλικρινά δεν ξέρω... Οι σχεδιαστές που θα έχει είναι κλασικά οι γνωστοί του Κόμιξ. Αλλά θα έχουμε ξανά μεγάλη ιστορία; χμμμ,..

 

Υ.Γ. Where is Van Horn (Father and son? oeo?) Δεν μου έλειψαν πάντως. :P

 

Εσύ παραείσαι αυστηρός......  :wow:

 

 

Λοχαγέ, είσαι σίγουρα 13;;;  :best:

 

Για άλλη μια φορά,ένα μέλος του forum αμφισβητεί την ηλικία μου,μήπως ήταν λάθος τελικά,που την δημοσίευσα; :thinking:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25622
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν ήταν λάθος...

 

Απλά, αδυνατώ να πιστέψω οτι ο γιός μου, σε 8 χρόνια, θα έχει τέτοιο μεστό και σωστό λόγο!

 

:congrats:

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Δεν ήταν λάθος...

 

Απλά, αδυνατώ να πιστέψω οτι ο γιός μου, σε 8 χρόνια, θα έχει τέτοιο μεστό και σωστό λόγο!

 

:congrats:

 

Μην νομίζεις,στον προφορικό λόγο είμαι πιο ελεύθερος και απλός,σε σχέση με τον γραπτό.Στον γραπτό λόγο,δεν ξέρω αλλά εκφράζομαι περισσότερο και έχω αρκετό αυθορμητισμό,τουλάχιστον έτσι μου βγαίνει εμένα. :best:

 

Ωστόσο,μου αξίζει ένα   :respect:   :P

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34774
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοχαγέ πολύ ωραία η κριτική σου. Θα διαφωνήσω λιιιιιγο με την κριτική στο σχέδιο του Σκάρπα γιατί εμείς οι γκουχ γκουχ λίγο μεγαλύτεροι προτιμάμε το πιο απλό σχέδιο, αλλά γενικά σου αξίζει ένα  :respect: για το πόσο ωραία τα έγραψες,

Επεξεργασία από ChrisL
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Δεν ήταν λάθος...

 

Απλά, αδυνατώ να πιστέψω οτι ο γιός μου, σε 8 χρόνια, θα έχει τέτοιο μεστό και σωστό λόγο!

 

:congrats:

 

 

Μη μασάς ρε. Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Ούτως η άλλως η επιστήμη δεν προοδεύει με τα λόγια αλλά με τις πράξεις. Οπότε ας έχει κοφτερό μυαλό και ας μην μπορεί να εκφραστεί τόσο ορθά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Μη μασάς ρε. Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Ούτως η άλλως η επιστήμη δεν προοδεύει με τα λόγια αλλά με τις πράξεις. Οπότε ας έχει κοφτερό μυαλό και ας μην μπορεί να εκφραστεί τόσο ορθά.

 

Συμφωνώ,μαζί σου,οι πράξεις είναι καλύτερες από τα λόγια αλλά ας μην ξεχνάμε ότι χωρίς τα λόγια δεν γίνονται οι πράξεις. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95138
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ πάλι δεν έχω δει πρόσφατα εξώφυλλο του Νάντορπ και με έχει πιάσει σύνδρομο στέρησης...! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ πάλι δεν έχω δει πρόσφατα εξώφυλλο του Νάντορπ και με έχει πιάσει σύνδρομο στέρησης...! :D

Νταξ, έχουμε να τον δούμε από το #296, και έπεσαν 2 γιορτές μαζεμένες, άσε τώρα που βρήκαν άλλο καλλιτέχνη, τον Πίκουλα. Κοντός ψαλμός όμως... xD

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34774
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλά πλάκα πλάκα το τελευταίο εξώφυλλο παίζει να ήταν κ από τα χειρότερα,,..Νάντορπ και πάλι Νάντορπ..Έλα πλάκα κάνω. :trixes:  :trixes: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Για να μην κάνω χωριστές απαντήσεις ή πολλαπλή παράθεση, θα πω μερικά λόγια για όσα από αυτά που έγραψαν οι φίλοι μου στα χτεσινά ποστ.

 

α. Διάβασα δυο εντυπωσιακές κριτικές από δυο πολύ νέα (Λοχαγός Μαρκ) ή νέα (Christaras) παιδιά. Ανεξάρτητα από τις μεταξύ τους διαφωνίες ως προς την αποτίμηση τών ιστοριών και του τεύχους συνολικά ή τις διαφορετικές -σε κάποια σημεία- από τις δικές μου απόψεις τους, είναι μεστές και ουσιαστικές και θα μπορούσαν να έχουν γραφεί από μέλη οποιασδήποτε ηλικίας. :congrats: λοιπόν και :respect: και στους δύο. Αν μάλιστα περνούσαν τα κείμενά τους πριν τα δημοσιεύσουν, από τον ορθογραφικό έλεγχο τού word θα ήταν άψογα. Παρεμπιπτόντως, λοχαγέ μου, γράφοντας "εξουθενικό" προφανώς εννοούσες "εξουθενωτικό".

 

β. Εγώ είπα τη γνώμη μου για το τεύχος και ως προς τον Scarpa προσυπογράφω, ως πολύ μεγαλύτερος (η ηλικία τού Μαρκ "ισούται" με το 1/5 της δικής μου), το ποστ τού ChrisL.

 

γ. Προβληματίστηκα αρκετές φορές με την ηλικία τού Λοχαγού μας (αλήθεια, φίλε Μαρκ, μόλις τώρα πρόσεξα πως δεν σε έχω εντάξει στους "φίλους" μου και το έκανα ήδη και, με την ευκαιρία, θύμισέ μου το μικρό σου όνομα) αλλά και άλλων πολύ νεαρών παιδιών. ΄Ομως, όπως δείχνουν τα πράγματα, οι πιτσιρικάδες μάς βάζουν τα γυαλιά. ΄Αξιοι, λοιπόν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Για να μην κάνω χωριστές απαντήσεις ή πολλαπλή παράθεση, θα πω μερικά λόγια για όσα από αυτά που έγραψαν οι φίλοι μου στα χτεσινά ποστ.

 

α. Διάβασα δυο εντυπωσιακές κριτικές από δυο πολύ νέα (Λοχαγός Μαρκ) ή νέα (Christaras) παιδιά. Ανεξάρτητα από τις μεταξύ τους διαφωνίες ως προς την αποτίμηση τών ιστοριών και του τεύχους συνολικά ή τις διαφορετικές -σε κάποια σημεία- από τις δικές μου απόψεις τους, είναι μεστές και ουσιαστικές και θα μπορούσαν να έχουν γραφεί από μέλη οποιασδήποτε ηλικίας. :congrats: λοιπόν και :respect: και στους δύο. Αν μάλιστα περνούσαν τα κείμενά τους πριν τα δημοσιεύσουν, από τον ορθογραφικό έλεγχο τού word θα ήταν άψογα. Παρεμπιπτόντως, λοχαγέ μου, γράφοντας "εξουθενικό" προφανώς εννοούσες "εξουθενωτικό".

 

β. Εγώ είπα τη γνώμη μου για το τεύχος και ως προς τον Scarpa προσυπογράφω, ως πολύ μεγαλύτερος (η ηλικία τού Μαρκ "ισούται" με το 1/5 της δικής μου), το ποστ τού  ChrisL.

 

γ. Προβληματίστηκα αρκετές φορές με την ηλικία τού Λοχαγού μας (αλήθεια, φίλε Μαρκ, μόλις τώρα πρόσεξα πως δεν σε έχω εντάξει στους "φίλους" μου και το έκανα ήδη και, με την ευκαιρία, θύμισέ μου το μικρό σου όνομα) αλλά και άλλων πολύ νεαρών παιδιών. ΄Ομως, όπως δείχνουν τα πράγματα, οι πιτσιρικάδες μάς βάζουν τα γυαλιά. ΄Αξιοι, λοιπόν.

 

 

α.Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια...!!!Επίσης,ένα ΜΕΓΑΛΟ :thanks: για την διόρθωση και τις διορθώσεις σου σε ορισμένες λέξεις διότι μου είναι αρκετά χρήσιμες!Όσο για το word,χρησιμοποιώ αλλά όταν 'κοκκινίζει' μια λέξη δεν είναι μόνο για ορθογραφικά λάθη(ονοματεπώνυμα,κεφαλαία γράμματα κα.) και ορισμένες φορές δεν μπορείς να βρείς το λάθος.

 

β.Δεν ήξερα,ότι η ηλικία μου είναι το 1/5 της δικής σου αλλά ακούγεται ενδιαφέρον! :best:

 

γ.Με λένε Λευτέρη και χαίρομαι που γίναμε κάτι σαν 'διαδικτυακοί' φίλοι! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25622
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κοίτα να δεις που έχουν τσιμπήσει οι τιμές....

 

Βρήκα σε News Stand σήμερα το τεύχος 243 σε ζελατίνα, με αυτοκόλλητο 3.90!!!

Παλιά αυτά τα έβρισκα με 3 Ευρώ ή 3.50 maximum... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.