Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πωπω! Και μόνο από την περιγραφή μου φάνηκε απαίσιο!

:lmao: Να σε καλά με έκανες και γέλασα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

γιατι δεν το κλειδώνετε το θέμα; απο τις 29 σελίδες οι 28 είναι παράπονα..

 

padlock.gif

 

 

:poke:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

γιατι δεν το κλειδώνετε το θέμα; απο τις 29 σελίδες οι 28 είναι παράπονα..

 

padlock.gif

 

 

:poke:

 

 

To καλύτερο ποστ που έχει κάνει ο mr-d σε όλη του την ζωή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και είναι και μικρός ακόμα: έχει όλη τη ζωή μπροστά του!!!!!!! :idea:

 

Τελικά δεν έχει κανείς το Κόμιξ #0 για να το σκανάρει; :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12528
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  79
  • Reputation:   290
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5101 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νέο τεύχος σήμερα κανένας γενναίος???? Βασικα για τη διαφημιση του επομενου μας ενδιαφερει πιο πολυ μπας και θα χουμε αλλαγη συνταγης (που δεν θα χουμε αλλα λεμε).

Επεξεργασία από lazarospap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σημερα Σαββατο ουτε Κομιξ ειδα ουτε Ντοναλντ, μονο τα παλια μαζεψαν. Στην ακτινα απαντησαν σε καποιον οτι ειναι ευθυνη του πρακτορειου. Μου ειπαν οτι σε ολη την Αθηνα υπηρχε προβλημα.

 

Σημερα Δευτερα κυκλοφορουν και τα δυο κανονικα.

Μπορει σχεδιαστικα να ειναι ολα τα τευχη μια απ'τα ιδια αλλα σεναριακα υπαρχουν και καλες ιστοριες, αναλογα με τα γουστα του καθενος. Αυτα ομως που χαρακτηριζαμε αριστουργηματα δεν ξερω αν και ποτε θα τα ξαναδουμε σε αυτη τη συλλογη, οσο κι αν το ζηταμε.

 

Το επομενο θα κυκλοφορησει στις 29/6, (γιορτη Πετρου & Παυλου) ενω υπαρχει και η διαφημιση της νεας συλλογης ΟΙ ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ με κυκλοφορια 5/7 (2/8 για επαρχια). Ειναι οντως απο τα ΡΚΝΑ και ο τιτλος της πρωτης ιστοριας ειναι Εβρονιανοι (τυχαιο? δεν νομιζω!)

:holidays2:

Επεξεργασία από BarkScarpa
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104540
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το τεύχος #288 ανέβηκε στην παρουσίαση. :D

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4719 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ας ελπίσουμε να μην ξαναδούμε τα περσινά! Που τέλη Ιουνίου ψάχναμε τις Παρασκευές του Γκούφυ σε όλη την Αθήνα! -.-

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4857 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νέο τεύχος σήμερα κανένας γενναίος???? Βασικα για τη διαφημιση του επομενου μας ενδιαφερει πιο πολυ μπας και θα χουμε αλλαγη συνταγης (που δεν θα χουμε αλλα λεμε).

 

To Κομιξ σημερα κυκλοφορησε και σημερα δοθηκε η πληρης καταγραφη του ομως επειδη το ιντακς ειναι πολυ αργο αυτο τον καιρο σε καποια τμηματα, ταλαιπωρει τους ιντεξερς (και επισκεπτες) και ελπιζουμε να φανει τις επομενες ωρες μαζι με τις υπολοιπες καταχωρησεις νεων τευχων.

 

Το εξωφυλλο το 289 δεν ειναι Ναντορπ αλλα Πικουλα (η πρωτη του εμφανιση στο ελληνικο κομιξ).

Οι διαφημιζομενες ιστοριες ειναι μεσα στο πνευμα της εποχης μας. Καυγαδες με γειτονες, συμμετοχη σε ριαλιτυ αλλαγης εμφανισης, σαπουνοπερα, πετρελαιοπηγες και μπιζνες με σουλτανους (οι πριγκηπες μας τελειωσαν!) και η γνωστη καταπιεση της Νταιζης στον Ντοναλντ (ετσι γραφει στην περιληψη- χρησιμοποιει και την φραση "η Νταιζυ υποχρεωνει τον Ντοναλντ..."). Συνταγες ευτυχως δεν εχουμε!

 

Το 288 εχει ενα ωραιο αρθρο (τα περισσοτερα ειναι καλα) για τα πρωτα καρτουν και στριπ και την επιρροη του γκοτφρεντσον στα στριπ του Ταλιαφερρο. Τα αρθρα για τις ιστοριες του Μπαρκς ειναι κλασικα καλοφτιαγμενα.

Απο τα λιγα κομικς που ξεφυλλισα αυτο το μηνα αυτο ηταν το καλυτερο και οι ιστοριες του ηταν πραγματικα ιστοριες καθημερινης τρελλας, κατι πολυ ταιριαστο με την εποχη που ζουμε !

 

:cool:

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15465
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5001 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αν κυκλοφόρησε σήμερα Αθήνα και το Κόμιξ και το Ντόναλντ φαντάζομαι επαρχία πότε θα έρθουν....σήμερα δεν βρήκα τίποτα πουθενά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   1002
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

υπαρχει και η διαφημιση της νεας συλλογης ΟΙ ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ με κυκλοφορια 5/7 (2/8 για επαρχια). Ειναι οντως απο τα ΡΚΝΑ και ο τιτλος της πρωτης ιστοριας ειναι Εβρονιανοι (τυχαιο? δεν νομιζω!)

 

 

Καντε ενα upload της διαφημισης να δουμε κι εμεις

(εχω κοψει το κομιξ , αφου ειχε γινει αθλιοτατο , τους τελευταιους μηνες)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25248
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  104
  • Reputation:   443
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πάλι ιστορία του Ρότα στο επόμενο τεύχος. Μόνο σε μένα φαίνεται ο Ρότα η σημαντικότερη αιτία πτώσης της ποιότητας του Κόμιξ τα τελευταία 8 χρόνια; (το γεγονός ότι τελείωσαν σχεδόν οι ιστορίες του Ρόσα δεν είναι συγκρίσιμο) Σε κάθε τεύχος διστάζω να το διαβάσω μόνο και μόνο γιατί θα πρέπει να διαβάσω μια μεγάλη και συνήθως χαζή ιστορία του.

[σημείωση το τωρινό ακόμα δεν το έχω διαβάσει]

Επεξεργασία από onewarmslime
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1678
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4604 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ρότα, Ρόσα.. ένα σύμφωνο αλλάζει για τον Τερζόπουλο! :yahoo:

 

Ακόμα και αυτά τα ασήμαντα 3ε του τεύχους δώστε τα καλύτερα σε έναν περαστικό.. ο τερζόπουλος δεν ξέρει τι έχει άλλωστε.. και να σταματήσει το ΚΟΜΙΞ δεν έγινε κάτι..

ίσα ίσα που μετά τα παλιά τεύχη θα γίνουν ακόμα πιο σπάνια..! :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15465
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5001 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ με το που διάβασα την ιστορία "Οι χρυσοφάγοι" είπα πως ο τίτλος και μόνο σε προϊδεάζει για κάτι καλό!! Αλλά δυστυχώς ξενέρωσα τόσο με το σενάριο όσο και με το σχέδιο, που ήταν πραγματικά απαίσιο, ειδικά ο Σκρούτζ...αν συνεχίσουν έτσι θα βγάλει κανένα χέρι από εκεί που βρίσκεται ο Παπιάνθρωπος και θα αρχίσει να ρίχνει φάπες!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για μενα το Κομιξ αλλαξε εντελως ροτα μετα το 211 (1/2006), στο τελευταιο αφιερωμα σε κλασικο δημιουργο (τον Σκαρπα σε αυτο). Δεν ξερω πως το ειδαν τοτε το θεμα αλλα δεν φταιει το αν θα μπει ή οχι ο ενας σχεδιαστης επειδη τον συμπαθουν ή αντιπαθουν καποιοι.

Σιγουρα λειπουν πλεον οι μεγαλες περιπετειες αλλα ειναι καθαρα θεμα επιλογων γιατι το κομιξ δεν ειναι περιοδικο που στηριζεται σε ανατυπωσεις. Αν ηταν θα εχανε ακομα πιο πολλους. Εχει εξευρωπαϊστει επειδη σε πολλα ξενα τευχη μπαινουν ιστοριες κοντα στις 10 σελιδες. Ισως να τους ειπαν οι του συγχρονου μαρκετινγκ οτι μερικοι αναγνωστες του στοχευμενου target group βαριουνται να διαβαζουν πιο μεγαλες και ολοι να τις καταργησαν εντελως. Ισως οι σχεδιαστες να μην πληρωνονται οσα θελουν αμα ξεπερασουν καποιο αριθμο σελιδων. Οποιο κι αν ειναι αυτο που τους επηρεαζει κανουν παντα το ιδιο λαθος. Ενοσω δεν μας ακουνε, ενοσω δεν βαζουν στην πρωτη θεση της λιστας τους την γνωμη ολων των αναγνωστων τους οι πωλησεις τους θα φθινουν. Ποσα πρωτοτυπα σεναρια και σχεδια να κανουν πια? Καποια στιγμη θα μπουκωσει τελειως ακομα και η μανια τους να ξεχωριζουν σχεδιαστικως. Κι εμεις μεγαλωνοντας ολο κι λιγωτερο θεωρουμε τα κομικς ενα χομπυ που θα μας τρωει τον ιδιο χρονο.

Αν ημουν στη θεση ενος εκδοτη σιγουρα θα εκλεινα τα αυτια μου αν μου εκαναν συνεχως μονο παραπονα αλλα εφοσον δεν θα μπορουσα να κανω κατι. Αμα ομως μπορω να προσαρμοσω τις εκδοσεις μου πιο πολυ στα γουστα των πελατων μου θα κερδιζα μεγαλυτερο κομματι του αγοραστικου κοινου. Οι εταιρειες γκαλοπ γι'αυτο το λογο υπαρχουν, για να μαθει αυτο που προσφερει κατι ποσοι θα ενδιαφερθουν.

Υπαρχει ο καλος και ο κακος τροπος να δειξεις στον αλλο ποσο μακρυα ειναι αυτο που θελεις απο αυτο που σου προσφερει. Αν χρησιμοποιεις μονο τον κακο τροπο δεν μπορεις να συνεχισεις να κριτικαρεις γιατι εχεις επιλεξει να μην ασχολεισαι. Η γνωμη σου δεν θα ακουγεται ετσι κι αλλιως γιατι σε εχουν μπαναρει. Αν ομως συνεχιζεις (γιατι ουτε ο εκδοτης εχει δικαιωμα να σε υποχρεωσει να αγορασεις ή να μην αγορασεις) τοτε τη γνωμη σου μπορεις να βρεις διαφορους καλους και ευφανταστους τροπους να την εκφραζεις.

Εδω ομως επειδη εχουμε να κανουμε με περιοδικα που συνεχως κυκλοφορουν με διαφορετικη υλη και δεν ειναι κατι που θα το αγορασεις μια φορα καθε καποια χρονια και η γνωμη του πελατη, (που συχνα ανηκει στην κατηγορια του συλλεκτη, αρα και με μεγαλυτερη βαρυτητα), μπορει να ληφθει υποψιν εντελως. Ομως διαφερει το να πεις οτι θελω την ταδε ιστορια, τον ταδε σχεδιαστη απο κατι αοριστο του τυπου οτι δεν μου αρεσει το περιοδικο. Ο καθε επιχειρηματιας αργα ή γρηγορα θα ακουσει τη γνωμη του πελατη, ειδικα αν βλεπει ποσα προϊοντα του δεν πουληθηκαν.

Ολοι ελπιζουμε να γινει μια μεγαλη στροφη στο στυλ του Κομιξ. Ειναι το μονο κομικ που υποτιθεται ειναι για ενηλικες! Ομως ποση υπομονη θα κανουμε, ειδικα σε τετοιες εποχες, με το σκεπτικο οτι θελουμε να εχουμε μια συλλογη που να εχει ολα τα τευχη, δεν ξερω. Τα εχω κοψει ολα τα αλλα, ουτε σκοπευω να αγορασω τις νεες συλλογες και κυκλοφοριες επι τακτικης βασης. Το να αγορασω καποια κομικ που ξερω οτι θα καταστραφουν στα χερια των παιδιων μου ειναι κατι πολυ διαφορετικο.

Ως συλλεκτης, κοιτωντας το τι κανουν αλλοι στην ιδια θεση με εμενα, μπορω να πω οτι αργα ή γρηγορα κι εγω θ αμεινω με αγορες μονο των τομων και καποιων ξενων ειδικων εκδοσεων. Και συγχρονως το ενδιαφερον μου για ολα τα υπολοιπα θα υποτονιστει μεχρι να μην με ενδιαφερει τι θα κυκλοφορει. Γιατι και να εχει καποιος το μονοπωλειο μπορει να καταντησει ενας μεγαλος μπελας και να συμφερει να υπαρχουν κι αλλοι ωστε να φανει ποιος αξιζει και ποιος οχι.

Προσωπικα σκεφτηκα πολλες φορες την υστεροφημια του συγκεκριμμενου εκδοτη αλλα και απο τον απιστευτα μεγαλο κοπο ολων των υπολοιπων. Νομιζω οτι τοσα χρονια που ειναι στην πιατσα πρεπει να του δωσω κι αλλη ευκαιρια. Γι΄αυτο λοιπον κανω κι αλλη υπομονη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4719 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Εγώ πάλι νομίζω πως ο Μπαρκς και ο Ροσα κρατουσαν το κομιξ στις δόξες του! Αντε και κανένας άλλος μια φορά στο τόσο! Εφόσον όλες οι καλές ιστορίες αυτών δημοσιεύτηκαν, το περιοδικό συνέχισε με το υλικό που έχει στην διάθεση του, το οποίο όμως δεν φτάνει το επίπεδο των προηγούμενων δύο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το κόμιξ δεν έχει λόγο ύπαρξης. Απ την στιγμή που βγήκαν οι τόμοι του μπαρξ και της βιβλιοθήκης κομιξ, πιάνει άχρηστο χώρο στη βιβλιοθήκη. Τώρα θα υπάρχει και το PKNA.

 

Οπότε, κανένας λόγος να αγοράσει κάποιος το κόμιξ. Οι ιστορίες του είναι χειρότερες από το Μίκυ Μάους και το μεγάλο Μίκυ.

 

Επίσης, παύει να υπάρχει και η όποια υποτιθέμενη συλλεκτικότητα, αφού οι ιστορίες του Μπαρκς και του Ρόσα αναδημοσιεύονται σε πολυτελέστατους τόμους. Μόνο οι τόμοι είναι «συλλεκτικοί»

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95136
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ μπορώ να πω πως το τελευταίο τεύχος του Κόμιξ μου άρεσε σε γενικές γραμμές...!

 

Δεν λέω ότι ήταν αριστούργημα αλλά σε σχέση με παλαιότερα (κι όχι πολύ παλιά) τεύχη ήταν ανώτερο...!

 

Έξυπνο σενάριο του "Φευγάτου Θησαυροφυλάκιου",των "χρυσοφάγων" (αν και εκεί με χάλασε λίγο το σχέδιο),αλλά και το "Για μία χόυφτα σαρδέλλες"...!

 

Επίσης μπορώ να πω ότι γέλασα με την ατυχία του Ντόναλντ στην "Βουτιά στην πισίνα" και φυσικά τι να πει κανείς για τον Τζο του Μεγάλου Δασκάλου...!

 

Επίσης βρήκα πολύ ενδιαφέρον το άρθρο για τα strip της δεκαετίας του 1930...!

 

Έτσι λοιπόν σε σχέση με άλλα τεύχη που η καλύτερη σελίδα μέσα τους είναι το κουπόνι για τις θήκες,το # 288 μπορώ να πω πως πέρασε την βάση...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

To KOMIΞ δεν έχει ποιότητα ; ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ!! έπεσα απ' τα σύννεφα τώρα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν συμφωνω με τη γνωμη σας οτι το Κομιξ δεν εχει κανενα λογο υπαρξης. Λογω ΡΚΝΑ! Τι σχεση εχει αυτο? Δεν ειχε ποτε Φαντομ Ντακ το Κομιξ ουτε ειχε ποτε αυτο το στυλ συλλογης.

Εχει πολλους λογους υπαρξης γιατι πολλοι ειναι αυτοι που το προτιμουν επειδη εχουν πολυ διαφορετικο γουστο απο το δικο σας που αγοραζετε και πολλα αλλα ειδη κομικς. Δεν θα κατσω ομως να το υπερασπιστω ενοσω παραμενει στο παρον στυλ ομως εχω ακομα λογους να το αγορασω αυτο κι οχι καποια αλλα. Κι ουτε υπαρχει κατι που να με πεισει οτι θα παραμεινει εσαει σε αυτο το στυλ. Καποια στιγμη θα αλλαξει παλι στυλ. Αμα δει και ποσα θα πουλαει μετα το 300 !

Ευτυχως ακομα μπορω να διαβαζω κειμενα σε εντυπα και απολαμβανω τα αρθρα του. Ουτε μπορω να βγαλω σκαρτες ολες τις ιστοριες που μπαινουν σε καθε τευχος. Κομικ ειναι κι οχι σοβαρο λογοτεχνικο εργο. Δεν διεκδικει νομπελ λογοτεχνιας αλλα λιγη απο την ωρα μας, να χαμογελασουμε ακομα και με το ποσο χαλια ειναι μια ιστορια. Ειναι το πιο φτηνο ειδος ψυχαγωγιας που εχουμε. Δεν εχω συνεχως την ορεξη να διαβαζω περιπετειες ολων των ειδων, ζουμε δυσαρεστες περιπετειες συνεχως γυρω μας και λιγο χιουμορ, εστω και αμφισβητουμενο ή κακης ποιοτητας και σχεδιου, ειναι καλυτερο παρα το τιποτα. Κι οπως υπονοησα κι αλλη φορα, αφου με διωχνουν απο τις αλλες συλλογες, επειδη τις θεωρουν παιδικες, δεν εχω αλλη επιλογη ντισνευ πλην του Κομιξ.

Μακαρι να ειχαμε τομους σε πυκνη κυκλοφορια, αλλα φτηνους, αλλα απο την στιγμη που δεν υπαρχουν τοτε δεν εχω αλλη επιλογη απο το να συνεχισω να το αγοραζω μεχρι να βρω κατι αλλο ή τα βαρεθω λογω ηλικιας. Και σας βεβαιωνω οτι ειναι πολλοι που σκεφτονται με το ιδιο ακριβως τροπο αλλα δεν το λενε εδω.

Υπομονη λοιπον. Το 300 ειναι κοντα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25248
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  104
  • Reputation:   443
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Εγώ μπορώ να πω πως το τελευταίο τεύχος του Κόμιξ μου άρεσε σε γενικές γραμμές...!

 

Δεν λέω ότι ήταν αριστούργημα αλλά σε σχέση με παλαιότερα (κι όχι πολύ παλιά) τεύχη ήταν ανώτερο...!

 

Έξυπνο σενάριο του "Φευγάτου Θησαυροφυλάκιου",των "χρυσοφάγων" (αν και εκεί με χάλασε λίγο το σχέδιο),αλλά και το "Για μία χόυφτα σαρδέλλες"...!

 

Επίσης μπορώ να πω ότι γέλασα με την ατυχία του Ντόναλντ στην "Βουτιά στην πισίνα" και φυσικά τι να πει κανείς για τον Τζο του Μεγάλου Δασκάλου...!

 

Επίσης βρήκα πολύ ενδιαφέρον το άρθρο για τα strip της δεκαετίας του 1930...!

 

Έτσι λοιπόν σε σχέση με άλλα τεύχη που η καλύτερη σελίδα μέσα τους είναι το κουπόνι για τις θήκες,το # 288 μπορώ να πω πως πέρασε την βάση...!

 

Όσο για την π΄ρωτη ιστορία, σίγουρα ήταν του Ρότα; Το σχέδιο δεν είναι μόνο πως ήταν κακό, αλλά απλώς δεν μου τον θύμιζε. Πολύ περίεργο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4698 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Δεν ειχε ποτε Φαντομ Ντακ το Κομιξ ουτε ειχε ποτε αυτο το στυλ συλλογης.

 

Παρατήρηση: Έχει βάλει μια φορά, απλά τώρα δε θυμάμαι τεύχος ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12528
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  79
  • Reputation:   290
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5101 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ πάλι νομίζω πως ο Μπαρκς και ο Ροσα κρατουσαν το κομιξ στις δόξες του! Αντε και κανένας άλλος μια φορά στο τόσο! Εφόσον όλες οι καλές ιστορίες αυτών δημοσιεύτηκαν, το περιοδικό συνέχισε με το υλικό που έχει στην διάθεση του, το οποίο όμως δεν φτάνει το επίπεδο των προηγούμενων δύο :)

 

Noway. Το Κομιξ θα μπορουσε να σταθει ως ενα περιοδικο παγκοσμιας κλασης και με μεγαλες ιστοριες Ροτα (παλιες, τυπου Ωκεανιο Θησαυροφυλακιο), Σκάρπα, Γκοτφρεντσον κτλ. Ιστοριες διαμαντια υπαρχουν για αλλα 200 τευχη τουλαχιστον. Μερακι για το περιοδικο δεν βλεπω να υπαρχει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

και φυσικά τι να πει κανείς για τον Τζο του Μεγάλου Δασκάλου...!

 

:blush:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το κόμιξ δεν έχει λόγο ύπαρξης. Απ την στιγμή που βγήκαν οι τόμοι του μπαρξ και της βιβλιοθήκης κομιξ, πιάνει άχρηστο χώρο στη βιβλιοθήκη. Τώρα θα υπάρχει και το PKNA.

 

Οπότε, κανένας λόγος να αγοράσει κάποιος το κόμιξ. Οι ιστορίες του είναι χειρότερες από το Μίκυ Μάους και το μεγάλο Μίκυ.

 

Επίσης, παύει να υπάρχει και η όποια υποτιθέμενη συλλεκτικότητα, αφού οι ιστορίες του Μπαρκς και του Ρόσα αναδημοσιεύονται σε πολυτελέστατους τόμους. Μόνο οι τόμοι είναι «συλλεκτικοί»

 

Θα σταθώ στο συγκεκριμένο ποστ, όχι γιατί διαφωνώ, εφόσον στην προκειμένη περίπτωση, με την τωρινή κατάσταση του περιοδικού έχεις δίκιο, αλλά γιατί δεν συμφωνώ, με το ότι από τότε που βγήκαν οι τόμοι Μπαρκς και Βιβλιοθήκη Κόμιξ, πιάνει άχρηστο χώρο στην βιβλιοθήκη.Και δεν συμφωνώ, γιατί το συνδέω με τα παρακάτω.Η εκδοτική επικεντρώθηκε, στην έκδοση τόμων με όλες τις ιστορίες των καλύτερων δημιουργών που μπήκαν στο Κόμιξ, (άσχετο που γράφει όλο το υλικό, σιγά μην έβαζε και Μίλτον), όμως δεν καταλάβαινει το εξής.Ειδικά τώρα με την κρίση που μπορεί να οδηγήσει την χώρα, ακόμη και στην πείνα, κανένας γονιός δεν θα δώσει 19 ευρώ,ή 24 όπως παλιότερα, για να μυήσει το παιδί του στο κόσμο των κλασικών σχεδιαστών μέσω αυτών των τόμων.Κι επειδή το έχουμε ξαναθίξει το θέμα, πλέον και ενήλικες που αρχικά θα είχαν ένα ενδιαφέρον για κάποιους από αυτούς τους τόμους, από την στιγμή που δεν θα έχουν λεφτά ούτε για την ΔΕΗ, θα προτιμούσαν να διάβαζαν τους δημιουργούς, των οποίων η δουλειά τους ενδιαφέρει, αν έμπαιναν στο Κόμιξ, παρά από τους τόμους αυτούς.Στην συγκεκριμένη περίοδο που επέλεξαν να τους εκδόσουν, εκτός του ότι ήταν προχειροδουλειά και ο περισσότερος κόσμος που έχει τις ιστορίες(αφού κυρίως ενήλικοι θα τους αγόραζαν, οι μανάδες αποκλείεται να πάρουν στα 7-11χρονα παιδιά τους τόμους των 20ευρώ, που μπορεί μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα να τους καταστρέψουν δικαιολογημένα λόγω ηλικίας και μετά να κλαίνε τα λεφτά τους) δύσκολο να τους αγοράσει, τώρα ειδικά που η κρίση έχει φτάσει στο απροχώρητο.

 

Ένα πράγμα μόνο θα πω.Ακόμα και μόνο όσες ιστορίες δημοσιεύτηκαν μέχρι τώρα στο Κόμιξ, από Σκάρπα, Ρότα, Βαν Χορν, Γίππες, Μάρρυ, Μπράνκα κ.λ.π. έμπαιναν σε αυτούς τους τόμους θα χρειαζόντουσαν τουλάχιστον 100 τόμοι, για να δημοσιευτεί όλο αυτό το υλικό.Φυσικά, ο ρυθμός κυκλοφορίας θα ήταν αυτός που είναι και σήμερα, οπότε όπως καταλαβαίνετε ακόμη κι εμείς οι 20σάρηδες θα είχαμε ολοκληρωμένη την σειρά στα 80-90 μας, δηλαδή μπορεί να μην την είχαμε και πότε.Όπως θα διαπιστώσετε και εδώ: http://www.greekcomi...ndpost&p=177818, αλλά και αν ψάξετε στο inducks, όλες αυτές οι απόπειρες για έκδοση όλου του έργου κάθε δημιουργού, καταλήγουν σε τόμους με τις καλύτερες ιστορίες και μετά σταματάει η σειρά.Κι αυτό από χώρες της βόρειας Ευρώπης, που όλοι γνωρίζουν πόσο τρελαίνεται το κοινό τους, για τα Ντίσνεϋ.Δεν είναι τυχαίο που μόνο τα άπαντα του Μπαρκς, εκδίδονται ολόκληρα, από τις χώρες αυτές.Δυστυχώς, σειρές όπως το Hall of Fame και η Βιβλιοθήκη Κόμιξ, είναι οικονομικά και χρονικά ασύμφορο να φιλοξενήσουν όλες τις ιστορίες όλων των δημιουργών(ακόμη κι αν πρόκεται μόνο για τους καλύτερους).Δεν είναι τυχαίο λοιπόν που οι ιστορίες τους(Ρότα, Σκάρπα, Γίππες, Μάρρυ κ.λ.π.) επανεκδίδονται συνεχώς μέσω άλλων εντύπων, ώστε να μπορούν και οι νεότερες γενιές αυτών των χωρών να τις μάθουν και να τις απολαύσουν.Εφόσον, η δημοσίευση μέσω τόμων είναι ασύμφορη, η μόνη σωστή λύση είναι αυτή.Έτσι λοιπόν και ο Τερζόπουλος, που όλοι ξέρουμε ότι καταβάθος το πήγαινε για Βιβλιοθήκη Ρόσα, αλλά δεν του βγήκε, λόγω των γνωστών κολλημάτων, ας τελειώσει με τον Ρόσα φέτος και μετά ας ξαναεπιστρέψει το Κόμιξ, στην παλιά καλή συνταγή, με επανεκδόσεις παλιών ιστοριών, αλλά και δημοσιεύσεις νέων.Είναι κρίμα να καταδικάσουν το Κόμιξ, άσχετα με το αν συνεχίσει, ή όχι η Βιβλιοθήκη Κόμιξ.Το ότι θα επανεκδόσει κάποιες ιστορίες, δεν σημαίνει ότι θα χρειαστεί να βγάλει την κορδέλα με την επισήμανση Συλλεκτικό Τεύχος.Μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιήσει όρους όπως: Συλλεκτική Ανατύπωση, δημοσιεύοντας ένα άλλο εξώφυλλο και όχι αυτό που είχε εκδόσει την πρώτη φορά για την εκάστοτε ιστορία να μας την παρουσιάζει.Φυσικά μέσα από αυτό, θα παρουσιάζει στις νέες γενιές τις ιστορίες που μάθαμε εμείς σε μικρότερες ηλικίες, αλλά θα μπορεί ταυτόχρονα όταν το επιτρέπουν τα οικονομικά του, να εκδίδει και κάποια αδημοσίευτη ιστορία, Σκάρπα, Ράιτ, Μάρρυ κλπ.Η λύση είναι απλή ακόμα κι αν δεν υπάρχουν λεφτά για αδημοσίευτες.Θέληση να υπάρχει μόνο και να αρχίσουν να ακούνε και τους αναγνώστες.Δεν μπορεί να κάνουν τόσες θετικές αλλαγές με PKNA, Σούπερ Αλμανάκο, Τοπολινισμός του Μίκυ Μάους, ράχες που σχηματίζουν εικόνα στα Κλασικά, Βιβλιοθήκη Μπαρκς και το Κόμιξ να μείνει στην μοίρα του.Το θεωρώ άτοπο το να πιστεύουν ότι, ότι μπαίνει στο Κόμιξ, δεν μπορεί να μπει αλλού, γιατί αν ήταν έτσι, δεν θα μπορούσε να βγει, ούτε ο τόμος Βίος & Πολιτεία, ούτε και η Βιβλιοθήκη Μπαρκς.Η πορεία με τους τόμους, φοβάμαι, πως εκτός του ότι οδήγησε στην Ολλανδοποίηση του Κόμιξ, θα οδηγήσει στο τέλος σε λουκέτο και την Βιβλιοθήκη Κόμιξ και το Κόμιξ.

 

Με λίγα λόγια, συνεχίστε κανονικά την υπέροχη δουλειά με τους υπόλοιπους τίτλους σας, συνεχίστε με τα PKNA και την Βιβλιοθήκη Μπαρκς, η οποία επιβάλλεται να βγει σε αυτήν την μορφή και με αυτήν την ποιότητα, όπως έγινε και πολλές άλλες χώρες(ειδικά της Ευρώπης) και σταματήστε την Βιβλιοθήκη Κόμιξ, με την προυπόθεση ότι το Κόμιξ θα ξαναγίνει όπως ήταν και θα συνεχίσει στα πρότυπα του αμερικάνικου Walt Disney's Comics & Stories, του γαλλικού Picsou και του ιταλικού Zio Paperone(το οποιό έχει να προσφέρει και πολλά όμορφα εξώφυλλα του Ρότα, αλλά δυστυχώς έχει σταματήσει να κυκλοφορεί εδώ και 4 χρόνια).

 

Αν θέλετε να βγάλετε μια δεύτερη σειρά με τόμους, τύπου Hall of Fame, βγάλτε αυτό: http://www.greekcomi...ndpost&p=233583, το οποίο ξέρουμε, ότι έχει και αρχή και μέση και τέλος και περιέχει ιστορίες δημιουργών με τους οποίους μεγάλωσαν γενιές και γενιές ελλήνων, μέσα από τις σελίδες του Μίκυ Μάους και τον Κλασικών, από τα τέλη της δεκαετίας του ΄60 και μετά.Μην ακολουθείτε το Γαλλικό πρότυπο: http://coa.inducks.o...ion.php?c=fr/TP το οποίο είχε εκδόσει πρώτα, όλες τις ιστορίες του Ρόσα(εκτός Βίου) και μετά έβγαζε τόμους αφιερωμένους σε ήρωες, με ακριβώς τις ίδιες ιστορίες που έβαζε και στους πρώτους τόμους με Ρόσα, αλλά και στους τόμους Μπαρκς.Δυστυχώς σε συνέντευξη του ο Τερζόπουλος, ανέφερε πως έχει την πρόθεση μελλοντικά να εκδόσει τόμους αφιερωμένους σε ήρωες και δημιουργούς.Σε δημιουργούς είδαμε, σε ήρωες όμως όχι.Ελπίζω να μην είναι από εδώ μέσα η ώρα τους.

 

Τελευταία παράκληση.Την Ιταλική σειρά και όχι την Γαλλική.

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ευτυχώς η βιβλιοθήκη κομιξ θα συνεχίσει κανονικά και μετά το Ρόσα και αν κάτι σταματήσουν, τότε αυτό θα είναι φυσικά το κομιξ. Ευτυχώς για μένα θέλω να πω, που θα αποκτήσω μερικές από τις καλύτερες ιστορίες σε σκληρόδετες εκδόσεις.

 

Για την κορδέλα «συλλεκτικό τεύχος» στο κόμιξ τι να πει κανείς…; Για γέλια ήταν ανέκαθεν διότι κανένα ελληνικό κομικ δεν είναι συλλεκτικό.Τώρα αν κάποιοι έφαγαν αυτό το παραμύθι, τι να πω, ας πρόσεχαν.

 

 

Από οικονομικής άποψης και αξίας προς τιμής, είναι προτιμότερο να αγοράσεις κάθε χρονο 2 τόμους βιβλιοθήκη κόμικς (σύνολο 34 ευρώ) παρά 12 τεύχη Κόμιξ (σύνολο 42 ευρώ μαζί με τα συνήθως 2 διπλά). Άλλωστε, οι ιστορίες στο βιβλιοθήκη κόμιξ είναι του Ρόσα (θα δούμε και ποιον θα βάλουν μετά…) και είναι πολύ καλύτερες από αυτές που έχει τώρα το κομιξ που είναι «συλλεκτικά» σκουπίδια.

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Εγώ νομίζω ότι το τελευταίο τεύχος ήταν μέτριο, και παλιότερα το ΚΟΜΙΞ ήταν καλύτερο. Τώρα δεν είναι καλό. Πια. Άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εγώ νομίζω ότι το τελευταίο τεύχος ήταν μέτριο, και παλιότερα το ΚΟΜΙΞ ήταν καλύτερο. Τώρα δεν είναι καλό. Πια. Άλλο.

Γι' αυτό σε πάω ρε Xepeta.Είσαι πάντα ειλικρινής και λες αυτό που πιστεύεις.Έτσι χώστα. :best::yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Εγώ νομίζω ότι το τελευταίο τεύχος ήταν μέτριο, και παλιότερα το ΚΟΜΙΞ ήταν καλύτερο. Τώρα δεν είναι καλό. Πια. Άλλο.

 

διαφωνώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.