Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE ULTIMATE SPIDER-MAN COLLECTION


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36284
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  59
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1446 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τωρα που  το σκεφτομαι μαλιστα  :thinking: ,ειναι απο τις τελευταιες ιστοριες που διαβασα πριν σταματησω  εντελως τα κομικς για δεκαετιες 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@ LEFNAT  Η παρουσίαση αν εννοείς το πρώτο ποστ, θα μείνει σταθερή με προσθαφαιρέσεις. Από εκεί και πέρα, για όσους τόμους διαβάσω θα έχουμε review-παρουσίαση όλης της ιστορίας όπως κάνω τόσα χρόνια με Hachette-Radnet :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36284
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  59
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1446 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολυ ωραια νεα, με την ευκαιρια θα  αναφερω καποια πραγματα. Για καποιον  που ειχε αφησει τα κομικς οπως εγω , τουλαχιστον απο τα μεσα της δεκαετιας του 90 και μετα ,  τα reviews που κανεις ειναι παρα πολυ χρησιμα

 κυριως με την  HACHETTE που εκδιδει και πιο προσφατο υλικο , το οποιο μου ηταν εντελως αγνωστο , αν δεν ηταν οι δικες σου αναρτησεις θα ειχα προσπερασει πολλα κομικς που πραγματικα αξιζαν :up:

Θα ηθελα να σταθω σε δυο ακομα παραμετρους

 Το ποσο απλα και κατανοητα  παρουσιαζεις την υποθεση της καθε ιστοριας , αλλα και το για μενα σημαντικοτερο προσον που ειναι η κριτικη που κανεις δειχνοντας οχι μονο τα θετικα αλλα  και τα αρνητικα  του καθε τομου κατι δηλαδη που προσδιδει αξιοπιστια στην προσπαθεια σου .

Συνεχισε την πολυ καλη δουλεια που κανεις :clap2:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, LEFNAT είπε:

Θα ηθελα να σταθω σε δυο ακομα παραμετρους

 Το ποσο απλα και κατανοητα  παρουσιαζεις την υποθεση της καθε ιστοριας , αλλα και το για μενα σημαντικοτερο προσον που ειναι η κριτικη που κανεις δειχνοντας οχι μονο τα θετικα αλλα  και τα αρνητικα  του καθε τομου κατι δηλαδη που προσδιδει αξιοπιστια στην προσπαθεια σου .

Συνεχισε την πολυ καλη δουλεια που κανεις :clap2:

 

Χαίρομαι αλήθεια που σου αρέσουν και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά λόγια, έχω όντως κοκκινίσει :D Ελπίζω να βρω τον ρυθμό διαβάσματος για ακόμα περισσότερες παρουσιάσεις και κριτικές σε ελληνικές και ξένες εκδόσεις :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 2: Αντιλήψεις

 

Spider-Man_Vol_1_8.webp

 

Καλή μας αρχή λοιπόν με τα reviews σε αυτήν την καινούρια συλλογή και σήμερα δε γυρίζουμε απλά πίσω, αλλά πάμε στα 90s και μια σειρά σε σενάριο και σχέδιο του τεράστιου Todd McFarlane.

 

Ο Spidey τεστάρει τον τρόπο που βλέπει τον κόσμο

 

perceptions-8.jpg

 

Σε αυτό το κόμικ έχουμε δύο διαφορετικές ιστορίες που αφορούν την συνεργασία του Spider-Man με έναν αντιήρωα για να νικήσουν τελικά τον μεγάλο κακό. Στην πρώτη έχουμε τη συνεργασία με τον Ghost Rider απέναντι στον Hobgoblin, ο οποίος έχει πάθει God complex και νομίζει ότι είναι ο καλός ενώ οι απέναντι του είναι διαβολικοί. Ο Spider-Man ευαισθητοποιείται από το γεγονός ότι ο κακός έχει επηρεάσει βαθιά ένα μικρό παιδί που κρατάει αιχμάλωτο και έρχεται σε σύγκρουση με τη μέθοδο δράσης και εξόντωσης αντιπάλων του Ghost Rider.

 

Elc7X4fVgAAI6ya.jpeg  Perceptions-Image-1.jpg

 

Από την άλλη πλευρά έχουμε μια μεγαλύτερη ιστορία με τον Peter να βρίσκεται σε μια πόλη στον Καναδά όπου ένα μυστήριο πλάσμα σκοτώνει παιδιά. Με τη βοήθεια του Wolverine ανακαλύπτει ότι το Wendigo που κρύβεται στο δάσος δεν ευθύνεται για τους φόνους, αλλά κάποιος κάτοικος της πόλης και οι δύο ήρωες πρέπει να τον ανακαλύψουν κρατώντας τους ανθρώπους που κυνηγούν το Wendigo μακριά του προκειμένου να γλυτώσει και εκείνο, αλλά και αυτοί.

 

spiderman-toddmcfarlane.jpg

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτοπώ για το πως προσεγγίζει αφηγηματικά την ιστορία ο McFarlane. Είναι μια από τις ιστορίες που έχουν τα περισσότερα αφηγηματικά layers που έχω διαβάσει. Το Perceptions ή στα ελληνικά Αντιλήψεις αφορά ακριβώς αυτό. Το πως βλέπουμε τα πράγματα. Γιατί ο Hobgoblin βλέπει τον εαυτό του σαν Θεό, τον Peter ως δαίμονα και τον Ghost Rider σαν Διάβολο. Πως αντιμετωπίζει ένα παιδί τον Hobgoblin όταν έχει υποστεί πλύση εγκεφάλου και τον θεωρεί άκακο. Πως ο Spider-Man απορεί αν κάνει καλά που δεν αντιμετωπίζει τους κακούς τόσο απάνθρωπα όσο ο Ghost Rider. 

 

Perceptions-Image-4.jpg  Spider-Man-Perceptions-int.jpg

 

Και στη δεύτερη ιστορία αυτό γίνεται σημαντικά εντονότερο. Μέσα από το αργό χτίσιμο, ο McFarlane αναπτύσσει περισσότερες θεματικές. Πως οι άνθρωποι ρίχνουμε τα πάντα σε ένα τέρας και το κυνηγούμε. Πόσο μπορεί να επηρεαστεί μια κοινωνία από την ύπαρξη ενός διαφορετικού πλάσματος. Και κυρίως πως στο τέλος, το τέρας που ψάχνουμε, το τέρας που κυνηγάμε και θέλουμε να λοιδορήσουμε, το τέρας που έκανε τις απάνθρωπες πράξεις είναι στην πραγματικότητα μέσα μας.

 

Perceptions-03.webp  Perceptions-02.webp

 

Ωραίες οι ιστορίες του Stan Lee για έρωτες, πανεπιστήμιο και ξύλο. Ωραίες οι σύγχρονες ιστορίες με το λεπτομερές σχέδιο και τα τεράστια καρέ. Αλλά οκ στο τέλος της ημέρας τι βαθύτερο μου άφησαν; Αρκετά πράγματα, αλλά καμία τους δε με άγγιξε όσο αυτή. Πρώτη φορά διαβάζω Spider-Man και προβληματίζομαι, σκέφτομαι, εμβαθύνω στους χαρακτήρες. Αυτή η σκοτεινίλα, αυτές οι dark θεματικές, αυτές οι διαφορετικές οπτικές και οι αντιλήψεις. Δεν ήξερα την ύπαρξη της ιστορίας πριν βγει η συλλογή. Πλέον κονταροχτυπιέται ψηλά στις προτιμήσεις μου.

 

Σκοτεινό 90s σχέδιο

 

Seis-dedos-500x318.jpg

 

Δε μας έφταναν όλα τ' άλλα είχαμε και τον McFarlane να κεντάει και εικαστικά εκτός από σεναριακά. Όπως είπα και στην κουβεντούλα, ανοίγοντας τον τόμο ήταν σαν να ανοίγω τεύχος της Modern Times αφού το σχέδιο βρωμάει 90ίλα και δεν μας χαλάει καθόλου μα καθόλου. Η κλασική στολή Spider-Man με τα υπερμεγέθη μάτια, ένας Peter που αν και παντρεμένος, μοιάζει πιο νέος από ποτέ, πολύ μεγάλα και σκοτεινά καρέ (ώρες ώρες γινόταν ένα μικρό τουρλουμπούκι), λεπτές γραμμές, έντονα μελάνια ανά σημεία. Απολαυστικό, αυτό που λέμε βρώμικο σχέδιο με την καλή έννοια πάντα.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

Perceptions-cover-e1482384445919.jpg

 

Γουστάρεις Spidey; Οπωσδήποτε πάρτο. Γουστάρεις σκοτεινές ιστορίες; Οπωσδήποτε πάρτο. Γουστάρεις και τα δύο; Ρε τι είπαμε; Μιλάμε για τρομερή κομιξάρα. Από την αρχή έως το τέλος σε κοπανάει με σκοτεινές πλοκές, φιλοσοφικά ερωτήματα και προβληματισμούς, υπέροχες μάχες και ανατροπές και για μένα θα είναι ένα από τα κρυφά διαμάντια της συλλογής. Και επίσης είναι eye candy αν σου αρέσει το πιο παλαιού τύπου σχέδιο. Ανυπομονώ να διαβάσω και άλλες ιστορίες που δεν έχω διαβάσει προσωπικά. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αν και συνδρομητής με έπεισες να αγοράσω άλλο έναν αντίτυπο αυτού του τόμου από το περίπτερο! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  430
  • Reputation:   4278
  • Achievement Points:  596
  • Days Won:  2
  • With Us For:  826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, constantinople είπε:

Αν και συνδρομητής με έπεισες να αγοράσω άλλο έναν αντίτυπο αυτού του τόμου από το περίπτερο! :) 

Ναι, ναι, καταπιέστηκες, ξέρουμε...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36284
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  59
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1446 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Akoma μια εξαιρετικη παρουσιαση  απο τον nikolas12 :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36472
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

On 16/3/2024 στο 3:25 ΠΜ, nikolas12 είπε:

 

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

Perceptions-cover-e1482384445919.jpg

 

Γουστάρεις Spidey; Οπωσδήποτε πάρτο. Γουστάρεις σκοτεινές ιστορίες; Οπωσδήποτε πάρτο. Γουστάρεις και τα δύο; Ρε τι είπαμε; Μιλάμε για τρομερή κομιξάρα. Από την αρχή έως το τέλος σε κοπανάει με σκοτεινές πλοκές, φιλοσοφικά ερωτήματα και προβληματισμούς, υπέροχες μάχες και ανατροπές και για μένα θα είναι ένα από τα κρυφά διαμάντια της συλλογής. Και επίσης είναι eye candy αν σου αρέσει το πιο παλαιού τύπου σχέδιο. Ανυπομονώ να διαβάσω και άλλες ιστορίες που δεν έχω διαβάσει προσωπικά. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Να βλέπουν τις παρουσιάσεις σου εκεί στην radnet, μπας και σε πάρουν για διαφημιστή τους ή διαχειριστή στα σοσιαλ.. εμένα πάντως με έπεισες να αγοράσω και τον δεύτερο τόμο.. και βλέπουμε..:blob7: με χαλάει λίγο το 90s σχέδιο από την μία.. αλλά ο Σπάιντερμαν είναι αγαπημένος ήρωας και αφού μιλάμε και για σκοτεινή ιστορία, θα είναι αμαρτία να τον παρακάμψουμε..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

10 ώρες πριν, John__Zari είπε:

Να βλέπουν τις παρουσιάσεις σου εκεί στην radnet, μπας και σε πάρουν για διαφημιστή τους ή διαχειριστή στα σοσιαλ.. εμένα πάντως με έπεισες να αγοράσω και τον δεύτερο τόμο.. και βλέπουμε..:blob7: με χαλάει λίγο το 90s σχέδιο από την μία.. αλλά ο Σπάιντερμαν είναι αγαπημένος ήρωας και αφού μιλάμε και για σκοτεινή ιστορία, θα είναι αμαρτία να τον παρακάμψουμε..

 

Λες να αναλάβω κι άλλο πόστο πέραν της κανονικής μου δουλειάς, του σάιτ μου και του GreekComics; Υπάρχει χρόνος :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95122
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 19/3/2024 στο 11:50 ΠΜ, nikolas12 είπε:

 

Λες να αναλάβω κι άλλο πόστο πέραν της κανονικής μου δουλειάς, του σάιτ μου και του GreekComics; Υπάρχει χρόνος :lol:

 

Να ξέρεις ότι ο ύπνος τα βράδια είναι υπερεκτιμημένος! :D 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3287
  • Achievement Points:  383
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  41338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  40
  • Reputation:   247
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  96 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Kαταρχάς αναφέρω ότι δυστυχώς τέτοιου είδους συλλογές φτάνουν στην πόλη μου με μικρή καθυστέρηση, οπότε χθες αγόρασα το δεύτερο τόμο. Σημειώνω ότι και στα 2 τεύχη που έχουμε μέχρι τώρα, η έκδοση (όσων αφορά το χαρτί και την εκτύπωση) ήταν άψογη. Οι ιστορίες επίσης φαίνονται να αξίζουν μέχρι τώρα, αλλά και οι μελλοντικοί τίτλοι είναι πολλά υποσχόμενοι. Με βλέπω να την παίρνω όλη την συλλογή...:kabouris:Αντίο στα λεφτά... 

Το καινούργιο τεύχος λοιπόν, είναι πολύ καλό. Η ιστορία έχει τέλειο σκίτσο και καλή πλοκή, πολύ μου άρεσε και η εμπλοκή του Wolverine που κολλάει απόλυτα στο στιλ της ιστορίας. Γενικά εμένα πάντα με εντυπωσιάζει το παλιό σκοτεινό στιλ όπως του Mc Farlane. Σε σχέση με αυτά που βλέπουμε με τα σύγχρονα (ξενόγλωσσα) είναι εξαιρετικό τεύχος και το προτείνω σε όλους τους fans Spiderman Wolverine και σε αυτούς που αρέσκονται τα σχεδιαστικά όμορφα, καλογραμμένα τεύχη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκε ο Δεύτερος τόμος της σειράς.

 

Ενθουσιάστηκα μπορώ να πω.

Εξαιρετικό σχέδιο και προσωπικά μου άρεσε αρκετά και όλο το ύφος της ιστορίας. 

Νομίζω ότι το πάντρεμα του Σπάιντερμαν με πιο "σκοτεινές" ιστορίες και σε συνδιασμό με το σχέδιο, λειτουργούν αρκετά στο συγκεκριμένο. 

 

Ανυπομονώ για τους επόμενους!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πρέπει να είμαι τρελός που διάβασα τον 2ο τεύχος για 3 φόρες. Δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο μου έλειψαν οι σκοτεινές ιστορίες του Spiderman. Έχω πολύ καιρό να νιώθω σοκ από τότε που διάβασα τις ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ (του ξαδέλφου μου) και MODERN TIMES (δικά μου, χαχα. Κάλο ήταν το Spiderman Adventures αλλά τίποτα δεν θα ξεπερνούσε το The Amazing Spiderman).

Μπράβο στην Rander που μας δίνει την ευκαιρία να νοσταλγήσουμε τις παλιές μετά από τόσα χρόνια. Έχω βαρεθεί τις σύγχρονες με ανούσιο σενάριο βλακώδες αλλαγές, το βαρετό χιούμορ χωρίς καμιά σκοτεινιά και ειδικά το πολυσύμπαν  ( δεινόσαυρος???? αυτοκίνητο?????γουρούνι?????). Και βεβαία διάβασα το Spawn αλλά δεν το συνέχισα εξαιτίας της υπερβολικής αργής πλοκής σε ρυθμό χελώνας.

Τα λέμε στον 3ο τεύχος.

432877199_1609287073206892_7423051065063900378_n.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

15 hours ago, Lelis said:

Διαβάστηκε ο Δεύτερος τόμος της σειράς. Ενθουσιάστηκα μπορώ να πω. Εξαιρετικό σχέδιο και προσωπικά μου άρεσε αρκετά και όλο το ύφος της ιστορίας. 

 

28 min ago , PowerRangers8 said:

Πρέπει να είμαι τρελός που διάβασα τον 2ο τεύχος για 3 φόρες. Δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο μου έλειψαν οι σκοτεινές ιστορίες του Spiderman.

 

Αυτά να τα βλέπουν κάτι Μαναλήκηδες που αντιστέκονται στην αγορά του 2ου τόμου! :poke:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  430
  • Reputation:   4278
  • Achievement Points:  596
  • Days Won:  2
  • With Us For:  826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

 

Αυτά να τα βλέπουν κάτι Μαναλήκηδες που αντιστέκονται στην αγορά του 2ου τόμου! :poke:

Έλα τώρα, όλοι ξέρουμε ότι το έχει πάρει, έχει μακρόβιο αυτός, όχι το κλασικό μικρόβιο.

Spoiler

Όπου να' ναι έρχεται να μας διαψεύσει... Καλυφθείτε...:minigun:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

@ ManaLeak13  :aria: Τον έχεις πάρει και το κρύβεις; Μίλα! Αποκαλύψου!

 

Spoiler

Χμμμ... κάπως λάθος ακούστηκε αυτό! :damn:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

50 λεπτά πριν, constantinople είπε:

@ ManaLeak13  :aria: Τον έχεις πάρει και το κρύβεις; Μίλα! Αποκαλύψου!

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Χμμμ... κάπως λάθος ακούστηκε αυτό! :damn:

 

 

Oχι δεν πηρα κατι. Εχω πολυ καιρο να αγορασω κομικ σε κυκλοφορία

 

Κάνω μποϋκοτάζ στη Ραντνετ απο άποψη. Μόνος εναντίων όλων :moutra: 

 

Για τον επομενο δεν ξερω , θα δειξει. Δεν είμαι καν στο 50-50. 

Αναμένω να διαβασω απο σας τι σοι λαθη θα εχει και θα αποφασίσω αναλόγως.

 

Παντως απο ιστορίες αναμένεται να ειναι κορυφη. Αυτο να λέγεται ! :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Διάβασα τον δεύτερο τόμο. 

Κυρίως θα εστιάσω στη δεύτερη ιστορία γιατί αυτή είχε πολύ περισσότερο ζουμί. Η πρώτη δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.

 

Το σχέδιο ήταν πράγματι ξεχωριστό. Έντονο, ρεαλιστικό με έντονα σκοτεινά τοπία αλλά και "υπερβολικά" πρόσωπα. Ήταν ωραίο μεν αλλά κάποια στιγμή λίγο με κούρασε γιατί δεν ήταν τόσο καθαρό όσο μου αρέσει. Τα τοπία μου άρεσαν 100%. Μου άρεσε και ο Spiderman αλλά και ο Wolverine. Δεν μου άρεσαν οι φάτσες των αστυνομικών και των κυνηγών. 

 

Το σενάριο τώρα ήταν πολύ καλό. Πράγματι χειρίζεται έξυπνα ένα θέμα ιδιαίτερο. Πάντα ο άνθρωπος ψάχνει τους Βάρβαρους. Όπως λέει και ο Καβάφης τι θα κάναμε χωρίς τους βαρβάρους? Ήταν και αυτή μια κάποια λύση. 

 

Γενικά ήταν μια πολύ καλή ιστορία σε μια εξαιρετική έκδοση. Φυσικά άξιζε τα χρήματα της. 

 

Για εμένα προσωπικά θα ήθελα να είχε λίγο καλύτερη ροή γιατί κάποια στιγμή μπουκωνε θαρρείς. Όμως είναι μια ιστορία εξαιρετική και ιδιαίτερη πολύ πάνω του μέσου όρου. Επίσης δούλευε καλά και σαν single issue πράγμα βασικό σε μια συλλογή σαν και αυτή.

 

Τέλος θα ήθελα να παρακαλέσω αυτό το thread ας μείνει καθαρό για κριτικές και ας μην έχει τόσα άσχετα post. 3 σελίδες για δύο τόμους είναι πολλές. Είναι καλό όταν θέλουμε να δούμε έναν τόμο τι είχε να ανατρέχουμε εδώ. Thanks

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37723
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  20
  • Reputation:   141
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για όποιον ενδιαφέρεται, έφτιαξα μια λίστα με το ποια τεύχη συλλέγονται ακριβώς στη συλλογή και μετά σε ποιον τόμο. Δηλαδή την ανάποδη δουλειά από τον @ Captain Cooper . Αντί για τόμους -> τεύχη, έκανα τεύχη -> τόμους. Την αφήνω εδώ σε excel για όποιον ενδιαφέρεται

Τεύχη στο Ultimate Spider-Man Collection.xlsx

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7123
  • Reputation:   27039
  • Achievement Points:  7458
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 22/3/2024 στο 8:42 ΜΜ, Ζάνταφ είπε:

Kαταρχάς αναφέρω ότι δυστυχώς τέτοιου είδους συλλογές φτάνουν στην πόλη μου με μικρή καθυστέρηση, οπότε χθες αγόρασα το δεύτερο τόμο.

 

Και ποια είναι η πόλη σου; Μη ντρέπεστε παιδιά, καλό είναι να είμαστε ενήμεροι που υπάρχουν προβλήματα. Έπειτα μη ξεχνάμε ότι πολλές φορές μας διαβάζουν και διάφοροι εκδότες (αν όχι όλοι), οπότε τυχόν κακώς κείμενα μπορεί να λάβουν υπόψιν.

 

Σε ότι αφορά φίλους παραππάνω που σκέφτονται να κάνουν "εκπτώσεις" στις αγορές τους προκειμένου να εξοικονομήσουν χώρο, να πω ότι δε θα καταφέρουν απολύτως τίποτα... Αργά ή γρήγορα θα έρθουν πάλι στον ίδιο παρονομαστή. Εάν λοιπόν θέλετε να έχετε άμεση πρόσβαση σ' αυτά που αγοράζετε, ξεφορτωθείτε οτιδήποτε δε σας ενδιαφέρει πλέον. Και αν βλέπετε ότι τελικά υπάρχουν αρκετά Ελληνικά κόμικς της αρεσκείας σας και διαφαίνεται ότι θα κυκλοφορήσουν περισσότερα τέτοια, ξεφορτωθείτε τις ξένες εκδόσεις. Εγώ τις λιγοστές που είχα τις έδωσα χωρίς δεύτερη σκέψη και το ίδιο απ' ότι βλέπω κάνουν πολλοί άλλοι στο "Vendora" και αλλού. Ειδάλως οι κούτες σε αποθήκες, πατάρια, υπόγεια & σοφίτες είναι μονόδρομος... Ας κάνει ο καθένας τον απολογισμό του. Φίλε Constantinople πόσες ανάλογες σειρές θέλεις στην Ελλάδα για να αναγκαστείς να φτάσεις σ' αυτό το σημείο; :D

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  722
  • Reputation:   5684
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

3 ώρες πριν, Spider Than είπε:

Για όποιον ενδιαφέρεται, έφτιαξα μια λίστα με το ποια τεύχη συλλέγονται ακριβώς στη συλλογή και μετά σε ποιον τόμο. Δηλαδή την ανάποδη δουλειά από τον @ Captain Cooper . Αντί για τόμους -> τεύχη, έκανα τεύχη -> τόμους. Την αφήνω εδώ σε excel για όποιον ενδιαφέρεται

Τεύχη στο Ultimate Spider-Man Collection.xlsx 11.31 kB · 6 downloads

 

 Ενδιαφέρουσα και αυτή η προσέγγιση, Να ρωτήσω μόνο ποια πηγή χρησιμοποίησες για το περιεχόμενο των τόμων;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37723
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  20
  • Reputation:   141
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Captain Cooper είπε:

 

 Ενδιαφέρουσα και αυτή η προσέγγιση, Να ρωτήσω μόνο ποια πηγή χρησιμοποίησες για το περιεχόμενο των τόμων;

Εσένα βασικά συν ορισμένες λεπτομέρειες που βρήκα στην τσέχικη έκδοση. Πχ, σε κάποια παίρνουν μόνο κάποιες ιστορίες του τεύχους και όχι ολόκληρο, οπότε το διευκρινίζω κι εκεί

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

On 24/3/2024 στο 2:01 ΠΜ, ManaLeak13 είπε:

 

Oχι δεν πηρα κατι. Εχω πολυ καιρο να αγορασω κομικ σε κυκλοφορία

 

Κάνω μποϋκοτάζ στη Ραντνετ απο άποψη. Μόνος εναντίων όλων :moutra: 

 

Για τον επομενο δεν ξερω , θα δειξει. Δεν είμαι καν στο 50-50. 

Αναμένω να διαβασω απο σας τι σοι λαθη θα εχει και θα αποφασίσω αναλόγως.

 

Παντως απο ιστορίες αναμένεται να ειναι κορυφη. Αυτο να λέγεται ! :up:

 

On 24/3/2024 στο 2:01 ΠΜ, ManaLeak13 είπε:

 

Oχι δεν πηρα κατι. Εχω πολυ καιρο να αγορασω κομικ σε κυκλοφορία

 

Κάνω μποϋκοτάζ στη Ραντνετ απο άποψη. Μόνος εναντίων όλων :moutra: 

 

Για τον επομενο δεν ξερω , θα δειξει. Δεν είμαι καν στο 50-50. 

Αναμένω να διαβασω απο σας τι σοι λαθη θα εχει και θα αποφασίσω αναλόγως.

 

Παντως απο ιστορίες αναμένεται να ειναι κορυφη. Αυτο να λέγεται ! :up:

Respect στην αντοχή σου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  722
  • Reputation:   5684
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πρακτικά μέχρι τώρα δεν έχουμε δει στους τόμους ιστορίες που δεν έχουν δημοσιευτεί ξανά στα ελληνικά. Ο πρώτος τόμος με αδημοσίευτες ιστορίες θα είναι ο τέταρτος. Ωστόσο μιας και ιστορίες όπως αυτές του τόμου 3 έχουν δημοσιευτεί δεκαετίες πριν, θα μπορούσαμε να πούμε ότι μεγάλη μερίδα των αναγνωστών θα δει τις ιστορίες του τόμου 3 για πρώτη φορά και όλοι θα τις δουν για πρώτη φορά έγχρωμες,

 

Συνολικά θα δούμε:

 

α) 20 τόμους, το περιεχόμενο των οποίων θα δούμε για πρώτη φορά στα ελληνικά, και οι οποίοι είναι οι εξής:

 

8

 

Ο Μεταλλαγμένος παράγοντας  

 

9

 

H Κυριαρχία  

 

10

 

Μπλεγμένος Ιστός 

 

11

 

Η εκδίκηση των Σίνιστερ Σιξ 

 

13

 

Νουάρ 

 

28

 

Το έπος των αρχαίων πινακίδων 

 

29

 

Θάνατος και πεπρωμένο 

 

36

 

Σπάιντερ-Μαν/Ντεαρντέβιλ

 

39

 

Οι άγνωστες ιστορίες του Σπάιντερ-Μαν

 

42

 

Βένομ και Ράινο 

 

43

 

Απόλυτη Σφαγή (μέρος 1)

 

44

 

Απόλυτη Σφαγή (μέρος 2)

 

45

 

Σπάιντερμαν/Ανθρώπινος Πυρσός

 

48

 

Σπάιντερ-Μαν/Ντόκτορ Οκτόπους

 

50

 

Ένας θάνατος στην οικογένεια 

 

51

 

Η ζωή και ο θάνατος της αράχνης 

 

52

 

Η διάσπαση των Αβέντζερς 

 

53

 

Χαρούμενα γεννέθλια 

 

55

 

Το βιβλίο του Εζεκιήλ 

 

 

β) 16 τόμους, μέρος του περιεχομένου των οποίων θα δούμε για πρώτη φορά στα ελληνικά, και οι οποίοι είναι οι εξής:

 

6

 

Ο Θάνατος της Ζαν ντε Γουλφ 

 

12

 

Ο Γάμος 

 

21

 

Επιστροφή στο μαύρο 

 

23

 

Μια μέρα ακόμα 

 

25

 

Μια καινούργια μέρα 

 

26

 

Κόλαση 

 

33

 

Το πρώτο κυνήγι του Κρέιβεν  

 

37

 

Η εκδίκηση του Βένομ 

 

38

 

Έγκλημα και τιμωρός 

 

40

 

Χόμπγκομπλιν 

 

41

 

Ο θάνατος και το αίσθημα

 

46

 

Ο Θάνατος της Γκουέν Στέισι 

 

47

 

Βένομ αναντίον Κάρνατζ

 

54

 

Σπάιντερμαν και Γούλβεριν

 

56

 

Οι γονείς του Πίτερ Πάρκερ 

 

57

 

Το τελευταίο κυνήγι του Κρέιβεν  

 

 

γ) 24 τόμους, το περιεχόμενο των οποίων έχουμε δει ξανά στα ελληνικά, και οι οποίοι είναι οι εξής:

 

1

 

Ανάμεσα στους Νεκρούς 

 

2

 

Αντιλήψεις

 

3

 

Το έπος των Κλώνων  

 

5

 

Η Τελική Αναμέτρηση 

 

7

 

Με Τεράστια Δύναμη... 

 

14

 

H προέλευση 

 

15

 

Το έπος των συμβιωτικών οργανισμών 

 

16

 

Βένομ 

 

17

 

Ο Έτερος (μέρος 1 )

 

18

 

Ο Έτερος (μέρος 2 )

 

19

 

Μπλακ Κατ και Μπέργκλαρ 

 

20

 

Το κυνήγι της αράχνης 

 

22

 

O Πρόουλερ  

 

24

 

Τίποτα δεν σταματά τον Τζάγκερνοτ  

 

27

 

Φρίκη 

 

30

 

Η επιστροφή του Βένομ 

 

31

 

Πίτερ Πάρκερ ο παπαράτσι 

 

32

 

Το σημάδι της Ταραντούλας 

 

34

 

Δολοφονική Συνομωσία  

 

35

 

Νέοι τρόποι να πεθάνεις 

 

49

 

Αποκαλύψεις & Μέχρι να σβήσουν τα άστρα

 

58

 

Σπάιντερ-Μαν/Μπλακ Κατ: Ενός κακού μύρια έπονται   

 

59

 

Βασανιστήριο  

 

60

 

Επιστρέφοντας

 

 

Αν όμως θεωρήσουμε τις ιστορίες που έχουν δημοσιευτεί πολύ παλιότερα π.χ. του Καμπανά, ως πρακτικά «αδημοσίευτες» και θέτωντας ως αρχή την εποχή της Anubis, οι πίνακες διαμορφώνονται ως εξής:

 

α) 39 τόμοι, το περιεχόμενο των οποίων θα δούμε «πρακτικά» για πρώτη φορά στα ελληνικά, και οι οποίοι είναι οι εξής:

 

2

 

Αντιλήψεις

 

3

 

Το έπος των Κλώνων  

 

4

 

Ανήμερος  

 

6

 

Ο Θάνατος της Ζαν ντε Γουλφ 

 

8

 

Ο Μεταλλαγμένος παράγοντας  

 

9

 

H Κυριαρχία  

 

10

 

Μπλεγμένος Ιστός 

 

11

 

Η εκδίκηση των Σίνιστερ Σιξ 

 

12

 

Ο Γάμος 

 

13

 

Νουάρ 

 

16

 

Βένομ 

 

19

 

Μπλακ Κατ και Μπέργκλαρ 

 

20

 

Το κυνήγι της αράχνης 

 

22

 

O Πρόουλερ  

 

24

 

Τίποτα δεν σταματά τον Τζάγκερνοτ  

 

26

 

Κόλαση 

 

28

 

Το έπος των αρχαίων πινακίδων 

 

29

 

Θάνατος και πεπρωμένο 

 

30

 

Η επιστροφή του Βένομ 

 

32

 

Το σημάδι της Ταραντούλας 

 

34

 

Δολοφονική Συνομωσία  

 

36

 

Σπάιντερ-Μαν/Ντεαρντέβιλ

 

37

 

Η εκδίκηση του Βένομ 

 

39

 

Οι άγνωστες ιστορίες του Σπάιντερ-Μαν

 

40

 

Χόμπγκομπλιν 

 

42

 

Βένομ και Ράινο 

 

43

 

Απόλυτη Σφαγή (μέρος 1)

 

44

 

Απόλυτη Σφαγή (μέρος 2)

 

45

 

Σπάιντερμαν/Ανθρώπινος Πυρσός

 

47

 

Βένομ αναντίον Κάρνατζ

 

48

 

Σπάιντερ-Μαν/Ντόκτορ Οκτόπους

 

50

 

Ένας θάνατος στην οικογένεια 

 

51

 

Η ζωή και ο θάνατος της αράχνης 

 

52

 

Η διάσπαση των Αβέντζερς 

 

53

 

Χαρούμενα γεννέθλια 

 

54

 

Σπάιντερμαν και Γούλβεριν

 

55

 

Το βιβλίο του Εζεκιήλ 

 

56

 

Οι γονείς του Πίτερ Πάρκερ 

 

59

 

Βασανιστήριο  

 

 

β) 10 τόμοι, μέρος του περιεχομένου των οποίων θα δούμε «πρακτικά» για πρώτη φορά στα ελληνικά, και οι οποίοι είναι οι εξής:

 

15

 

Το έπος των συμβιωτικών οργανισμών 

 

21

 

Επιστροφή στο μαύρο 

 

23

 

Μια μέρα ακόμα 

 

25

 

Μια καινούργια μέρα 

 

33

 

Το πρώτο κυνήγι του Κρέιβεν  

 

38

 

Έγκλημα και τιμωρός 

 

41

 

Ο θάνατος και το αίσθημα

 

46

 

Ο Θάνατος της Γκουέν Στέισι 

 

57

 

Το τελευταίο κυνήγι του Κρέιβεν  

 

60

 

Επιστρέφοντας

 

 

γ) 11 τόμοι, το περιεχόμενο των οποίων έχουμε δει ξανά στα ελληνικά, και οι οποίοι είναι οι εξής:

 

1

 

Ανάμεσα στους Νεκρούς 

 

5

 

Η Τελική Αναμέτρηση 

 

7

 

Με Τεράστια Δύναμη... 

 

14

 

H προέλευση 

 

17

 

Ο Έτερος (μέρος 1 )

 

18

 

Ο Έτερος (μέρος 2 )

 

27

 

Φρίκη 

 

31

 

Πίτερ Πάρκερ ο παπαράτσι 

 

35

 

Νέοι τρόποι να πεθάνεις 

 

49

 

Αποκαλύψεις & Μέχρι να σβήσουν τα άστρα

 

58

 

Σπάιντερ-Μαν/Μπλακ Κατ: Ενός κακού μύρια έπονται   

 

 

 

 

Επεξεργασία από Captain Cooper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

10 λεπτά πριν, Captain Cooper είπε:

Πρακτικά μέχρι τώρα δεν έχουμε δει στους τόμους ιστορίες που δεν έχουν δημοσιευτεί ξανά στα ελληνικά. Ο πρώτος τόμος με αδημοσίευτες ιστορίες θα είναι ο τέταρτος. Ωστόσο μιας και ιστορίες όπως αυτές του τόμου 3 έχουν δημοσιευτεί δεκαετίες πριν, θα μπορούσαμε να πούμε ότι μεγάλη μερίδα των αναγνωστών θα δει τις ιστορίες του τόμου 3 για πρώτη φορά και όλοι θα τις δουν για πρώτη φορά έγχρωμες,

 

Αναλυτικά συνολικά θα δούμε

 

α) 20 τόμους, το περιεχόμενο των οποίων θα δούμε για πρώτη φορά στα ελληνικά, και οι οποίοι είναι οι εξής:

 

8

 

Ο Μεταλλαγμένος παράγοντας  

 

9

 

H Κυριαρχία  

 

10

 

Μπλεγμένος Ιστός 

 

11

 

Η εκδίκηση των Σίνιστερ Σιξ 

 

13

 

Νουάρ 

 

28

 

Το έπος των αρχαίων πινακίδων 

 

29

 

Θάνατος και πεπρωμένο 

 

36

 

Σπάιντερ-Μαν/Ντεαρντέβιλ

 

39

 

Οι άγνωστες ιστορίες του Σπάιντερ-Μαν

 

42

 

Βένομ και Ράινο 

 

43

 

Απόλυτη Σφαγή (μέρος 1)

 

44

 

Απόλυτη Σφαγή (μέρος 2)

 

45

 

Σπάιντερμαν/Ανθρώπινος Πυρσός

 

48

 

Σπάιντερ-Μαν/Ντόκτορ Οκτόπους

 

50

 

Ένας θάνατος στην οικογένεια 

 

51

 

Η ζωή και ο θάνατος της αράχνης 

 

52

 

Η διάσπαση των Αβέντζερς 

 

53

 

Χαρούμενα γεννέθλια 

 

55

 

Το βιβλίο του Εζεκιήλ 

 

 

β) 16 τόμους, μέρος του περιεχομένου των οποίων θα δούμε για πρώτη φορά στα ελληνικά, και οι οποίοι είναι οι εξής:

 

6

 

Ο Θάνατος της Ζαν ντε Γουλφ 

 

12

 

Ο Γάμος 

 

21

 

Επιστροφή στο μαύρο 

 

23

 

Μια μέρα ακόμα 

 

25

 

Μια καινούργια μέρα 

 

26

 

Κόλαση 

 

33

 

Το πρώτο κυνήγι του Κρέιβεν  

 

37

 

Η εκδίκηση του Βένομ 

 

38

 

Έγκλημα και τιμωρός 

 

40

 

Χόμπγκομπλιν 

 

41

 

Ο θάνατος και το αίσθημα

 

46

 

Ο Θάνατος της Γκουέν Στέισι 

 

47

 

Βένομ αναντίον Κάρνατζ

 

54

 

Σπάιντερμαν και Γούλβεριν

 

56

 

Οι γονείς του Πίτερ Πάρκερ 

 

57

 

Το τελευταίο κυνήγι του Κρέιβεν  

 

 

γ) 24 τόμους, το περιεχόμενο των οποίων έχουμε δει ξανά στα ελληνικά, και οι οποίοι είναι οι εξής:

 

1

 

Ανάμεσα στους Νεκρούς 

 

2

 

Αντιλήψεις

 

3

 

Το έπος των Κλώνων  

 

5

 

Η Τελική Αναμέτρηση 

 

7

 

Με Τεράστια Δύναμη... 

 

14

 

H προέλευση 

 

15

 

Το έπος των συμβιωτικών οργανισμών 

 

16

 

Βένομ 

 

17

 

Ο Έτερος (μέρος 1 )

 

18

 

Ο Έτερος (μέρος 2 )

 

19

 

Μπλακ Κατ και Μπέργκλαρ 

 

20

 

Το κυνήγι της αράχνης 

 

22

 

O Πρόουλερ  

 

24

 

Τίποτα δεν σταματά τον Τζάγκερνοτ  

 

27

 

Φρίκη 

 

30

 

Η επιστροφή του Βένομ 

 

31

 

Πίτερ Πάρκερ ο παπαράτσι 

 

32

 

Το σημάδι της Ταραντούλας 

 

34

 

Δολοφονική Συνομωσία  

 

35

 

Νέοι τρόποι να πεθάνεις 

 

49

 

Αποκαλύψεις & Μέχρι να σβήσουν τα άστρα

 

58

 

Σπάιντερ-Μαν/Μπλακ Κατ: Ενός κακού μύρια έπονται   

 

59

 

Βασανιστήριο  

 

60

 

Επιστρέφοντας

 

 

Αν όμως θεωρήσουμε τις ιστορίες που έχουν δημοσιευτεί πολύ παλιότερα π.χ. του Καμπανά, ως πρακτικά «αδημοσίευτες» και θέτωντας ως αρχή την εποχή της Anubis, οι πίνακες διαμορφώνονται ως εξής:

 

α) 39 τόμοι, το περιεχόμενο των οποίων θα δούμε «πρακτικά» για πρώτη φορά στα ελληνικά, και οι οποίοι είναι οι εξής:

 

2

 

Αντιλήψεις

 

3

 

Το έπος των Κλώνων  

 

4

 

Ανήμερος  

 

6

 

Ο Θάνατος της Ζαν ντε Γουλφ 

 

8

 

Ο Μεταλλαγμένος παράγοντας  

 

9

 

H Κυριαρχία  

 

10

 

Μπλεγμένος Ιστός 

 

11

 

Η εκδίκηση των Σίνιστερ Σιξ 

 

12

 

Ο Γάμος 

 

13

 

Νουάρ 

 

16

 

Βένομ 

 

19

 

Μπλακ Κατ και Μπέργκλαρ 

 

20

 

Το κυνήγι της αράχνης 

 

22

 

O Πρόουλερ  

 

24

 

Τίποτα δεν σταματά τον Τζάγκερνοτ  

 

26

 

Κόλαση 

 

28

 

Το έπος των αρχαίων πινακίδων 

 

29

 

Θάνατος και πεπρωμένο 

 

30

 

Η επιστροφή του Βένομ 

 

32

 

Το σημάδι της Ταραντούλας 

 

34

 

Δολοφωνική Συνομωσία  

 

36

 

Σπάιντερ-Μαν/Ντεαρντέβιλ

 

37

 

Η εκδίκηση του Βένομ 

 

39

 

Οι άγνωστες ιστορίες του Σπάιντερ-Μαν

 

40

 

Χόμπγκομπλιν 

 

42

 

Βένομ και Ράινο 

 

43

 

Απόλυτη Σφαγή (μέρος 1)

 

44

 

Απόλυτη Σφαγή (μέρος 2)

 

45

 

Σπάιντερμαν/Ανθρώπινος Πυρσός

 

47

 

Βένομ αναντίον Κάρνατζ

 

48

 

Σπάιντερ-Μαν/Ντόκτορ Οκτόπους

 

50

 

Ένας θάνατος στην οικογένεια 

 

51

 

Η ζωή και ο θάνατος της αράχνης 

 

52

 

Η διάσπαση των Αβέντζερς 

 

53

 

Χαρούμενα γεννέθλια 

 

54

 

Σπάιντερμαν και Γούλβεριν

 

55

 

Το βιβλίο του Εζεκιήλ 

 

56

 

Οι γονείς του Πίτερ Πάρκερ 

 

59

 

Βασανιστήριο  

 

 

β) 10 τόμουι, μέρος του περιεχομένου των οποίων θα δούμε «πρακτικά» για πρώτη φορά στα ελληνικά, και οι οποίοι είναι οι εξής:

15

 

Το έπος των συμβιωτικών οργανισμών 

 

21

 

Επιστροφή στο μαύρο 

 

23

 

Μια μέρα ακόμα 

 

25

 

Μια καινούργια μέρα 

 

33

 

Το πρώτο κυνήγι του Κρέιβεν  

 

38

 

Έγκλημα και τιμωρός 

 

41

 

Ο θάνατος και το αίσθημα

 

46

 

Ο Θάνατος της Γκουέν Στέισι 

 

57

 

Το τελευταίο κυνήγι του Κρέιβεν  

 

60

 

Επιστρέφοντας

 

 

γ) 11 τόμουι, το περιεχόμενο των οποίων έχουμε δει ξανά στα ελληνικά, και οι οποίοι είναι οι εξής:

 

1

 

Ανάμεσα στους Νεκρούς 

 

5

 

Η Τελική Αναμέτρηση 

 

7

 

Με Τεράστια Δύναμη... 

 

14

 

H προέλευση 

 

17

 

Ο Έτερος (μέρος 1 )

 

18

 

Ο Έτερος (μέρος 2 )

 

27

 

Φρίκη 

 

31

 

Πίτερ Πάρκερ ο παπαράτσι 

 

35

 

Νέοι τρόποι να πεθάνεις 

 

49

 

Αποκαλύψεις & Μέχρι να σβήσουν τα άστρα

 

58

 

Σπάιντερ-Μαν/Μπλακ Κατ: Ενός κακού μύρια έπονται   

 

 

 

 

Αδερφέ το :respect: είναι λίγο, ειλικρινά. Ωστόσο να ρωτήσω κάτι και :sorry: που κάνω την ερώτηση εδώ και όχι στην Κουβεντούλα αλλά λες πχ το τελευταίο κυνήγι του Κρέιβεν θα το δούμε μέρος του πρώτη φορά στα ελληνικά. Εγώ σκεφτόμουν να έψαχνα να το βρω πχ από την Hachette που είναι πολύ καλή έκδοση αισθητικά αλλά λες εδώ ότι θα λείπουν κομμάτια οπότε της Radnet θα είναι πιο πλήρης; Καταλαβαίνω σωστά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  722
  • Reputation:   5684
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

15 λεπτά πριν, rolandofshire είπε:

λες πχ το τελευταίο κυνήγι του Κρέιβεν θα το δούμε μέρος του πρώτη φορά στα ελληνικά. Εγώ σκεφτόμουν να έψαχνα να το βρω πχ από την Hachette που είναι πολύ καλή έκδοση αισθητικά αλλά λες εδώ ότι θα λείπουν κομμάτια οπότε της Radnet θα είναι πιο πλήρης; Καταλαβαίνω σωστά;

Ναι θα έχει και το Soul of the Hunter, το οποίο θεωρείται συνέχειά του, Δεν αποτελεί μέρος της κύριας ιστορίας όμως, κυκλοφόρησε κάποια χρόνια μετά και δεν έχει και πολύ καλές κριτικές. Κοινώς δε θεωρώ ότι χάνεις κάτι αν δεν το διαβάσεις.

 

15 λεπτά πριν, rolandofshire είπε:

 και :sorry: που κάνω την ερώτηση εδώ και όχι στην Κουβεντούλα

 

Κι εγώ κατά λάθος το έβαλα εδώ. Ας μεταφέρει κάποιος διαχειριστής στην κουβεντούλα.

Επεξεργασία από Captain Cooper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22093
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τόμος #3

Το Έπος των Κλώνων

 

ULTIMATESPIDERMANCOLLECTION_0003.jpg  ULTIMATESPIDERMANCOLLECTION_0003z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

Ημερ. κυκλοφορίας στα περίπτερα: 28/03/2024 (επίσημη)

Ημερ. κυκλοφορίας στα περίπτερα: 27/03/2024 (ανεπίσημη)

Σελίδες: 184+4 εξώφυλλο-οπισθόφυλλο

Χρώμα τόμου: ΜπορδοροδοΚόκκινος

Περιέχει τα τεύχη: Amazing Spider-Man #129, #143-150

 

Επόμενος τόμος (σύμφωνα με το site της εκδοτικής) 11/04/2024

4.thumb.png.e120920632df2c013c73a9ddd35c3758.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

Πήρα και τον τρίτο τόμο και τον διάβασα κιόλας.

Θα ήθελα να πω δυο λόγια για την έκδοση.

Βρήκα την εκτύπωση (χαρτί, χρώματα...) μια χαρά.

Το κείμενο μου άρεσε. Δεν το έχω συγκρίνει με το πρωτότυπο, που το έχω κι αυτό, για να πω αν είναι καλή η μετάφραση, που μπορεί και να είναι, και πολύ καλή μάλιστα.

Είναι, όμως, εμφανέστατη η έλλειψη σοβαρής επιμέλειας. Πολλά λάθη.  Ένας επαγγελματίας επιμελητής θα έκανε την έκδοση αυτή συλλεκτικό καμάρι, τουλάχιστον για μένα.

Ας ελπίσουμε ότι ο άνθρωπος που προσέλαβαν, όπως αναφέρθηκε κάπου, θα κάνει τη δουλειά που χρειάζεται ακόμα για να ολοκληρωθεί σαν αξιόλογη έκδοση (του είδους της).

 

      καλή διάθεση πάντα!

                  :)

               

Υ.Γ.: Πάντως μπορεί κάποιος να ευχαριστηθεί την ιστορία παρά τα σφάλματα, αρκεί να τη βρει ενδιαφέρουσα. Μάλιστα, για ανθρώπους που σαν μικρά παιδιά διάβαζαν τις ιστορίες της εποχής αυτής στις εκδόσεις του Καμπανά ("Σκληρή Γενιά"), όπως εγώ, η κατάσταση αυτή μπορεί ακόμα και να ενισχύσει τον παράγοντα νοσταλγία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.