Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως έχω ξαναγράψει την σειρά την ξεκίνησα συστηματικά από τον τόμο 47(έχοντας την πρώτη επαφή με τον τόμο 43). 

Μου πήρε αρκετούς μήνες και ενώ βρισκόμουν σχεδόν 50 τόμους πίσω ξεκίνησα να διαβάζω και έφτασα σήμερα να είμαι updated στο τσακ τελειώνοντας τον τόμο 86. Έλαβα σήμερα την προτελευταία δυάδα. 

Παρόλο που ξεκίνησα με ενθουσιασμό, μετά όντως υπήρχαν επαναλήψεις στην υπόθεση όλων των ηρώων όπως ανέφερε ένας φίλος παραπάνω. Αυτό που με λυπεί όμως είναι ότι τώρα ξεκινά η χρυσή εποχή και οι υποθέσεις γίνονται όλο και καλύτερες. Πάνω δηλαδή που διακόπτεται η συλλογή.

Γενικά πέρα από πόσο απαραίτητη είναι στο σύνολό της εγώ την ευχαριστήθηκα γενικά και πέρασα πολύ όμορφες στιγμές διαβάζοντάς την. 

Τραγικά τα λάθη έκδοσης με αποκορύφωμα τον τελευταίο τόμο του Spiderman με την λανθασμένη αρίθμηση. Αυτό το θεώρησα το πιο βαρύ και ασήκωτο λάθος ακόμα και από την λευκή ράχη. 

Συμπερασματικά δεν στεναχωριέμαι ιδιαίτερα που ολοκληρώνεται(πριν κάποιους μήνες δεν ήθελα με τίποτα να τελειώσει).

Ωστόσο αν συνέχιζε η σειρά, θα την τιμούσα. Διότι είναι από εκείνες με τα συν της και τα (πολλά)πλην της που είναι δύσκολο να γνωρίζω ότι κυκλοφορεί στα περίπτερα και δεν την αγοράζω. 

Τελική βαθμολογία σειράς : 7,5 / 10 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

1 ώρα πριν, ManaLeak13 είπε:

Έχουν εκδοθει τα Αστεριξ με σωστη χρονολογική σειρά στην Ελλαδα και δεν το ξέρω? 

Εχουν το σωστό μεγεθος και τη σωστη γραμματοσειρα στις ράχες?

H χρονολογική σειρά έχει μικρή σημασία από τη στιγμή που έχουν εκδοθεί τα πάντα και τα επεισόδια είναι απολύτως αυτοτελή. Στη Μάρβελ αυτό δεν έχει συμβεί και ούτε πρόκειται λόγω όγκου και τα επεισόδια δεν είναι αυτοτελή άρα είχε νόημα να μπούνε μερικές βασικές ιστορίες σε σειρά μπας και βγάλει άκρη κανείς, αλλά μέχρι εκεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η καλύτερη σειρά από άποψη ποιότητας χαρτιού είναι της Hachette. Όμως υστερεί κατά τη γνώμη μου σε ποιότητα ιστοριών (κυρίως στο σχέδιο) και για μένα το γυαλιστερό χαρτί δεν μου κάθεται καλά, προτιμώ το ματ. Ιδανική σειρά για τους φίλους της Marvel θα ήταν οι ιστορίες της SEC, στο χαρτί και στο μέγεθος της Radnet, αλλά με σκληρό εξώφυλλο και επιμέλεια της Hachette. Για τις ιστορίες που δημοσίευσε η Hachette, δεν λέω ότι δεν ήταν καλές, όμως αυτό το συνονθύλευμα ιστοριών από διάφορες δεκαετίες και διάφορους υπερήρωες μας στέρησε το απόλυτο. Τώρα για τους φίλους που μπήκαν στη διαδικασία να συγκρίνουν άλλες σειρές κόμικ με τη SEC, είναι τουλάχιστον ατυχής αυτή η επιλογή. Είναι ανόμοιες οι σειρές, διαφορετικές οι εποχές και οι άνθρωποι, άλλες συνθήκες αγοράς, κανένα μέτρο σύγκρισης. Επομένως ας αφήσουμε αυτή την κουβέντα που περισσότερο κακό κάνει, πάρα βοηθάει στο να υπάρξει ανταλλαγή απόψεων σε καλό κλίμα. Όλοι χρειαζόμαστε στη μικρή αγορά κόμικ της χώρας μας και δεν μπορούμε να τοποθετούμε τους εαυτούς μας σε στρατόπεδα. Χαίρομαι που υπήρξαν φίλοι της Disney και ευρωπαϊκων κόμικ, που λόγω της κυκλοφορίας της SEC, δοκίμασαν να αγοράσουν υπερηρωικα κόμικς και ως ένα μικρό βαθμό στήριξαν, με το υστέρημα τους, την εν λόγω έκδοση. Ολοκληρώνονται σε λίγους μήνες δύο αγαπημένες συλλογές της Marvel και ευελπιστούμε σε νέες εξίσου ποιοτικές το 2024.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39455
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  38
  • Reputation:   311
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειχα πει οτι δεν θα σχολιασω ξανα Καλυτερη σειρα ever διαβαζω

 

Δεν θα εστιασω σε προσωπικα γουστα, λαθη επιμελειας κλπ για αυτη την σειρα που ξεκινησε με υποσχεσεις και προσδοκιες αλλα τελικα δεν τα καταφερε

 

οποτε δεν μπορω να συμφωνησω απο την στιγμη που πολυ απλα δεν ολοκληρωθηκε

πολυ απλα δεν εκπληρωνει τον σκοπο της 

 

Αν ειχε συνεχισει και προσφερε στο απολυτο αυτο που υποσχεθηκε τοτε ναι να το συζητησουμε αν ηταν ακομη και με τα πλειστα λαθη η καλυτερη, συμφερουσα κλπ απο την στιγμη που η προσπαθεια σχεδον τελειωση εκει που αρχισε δυστυχως μαλιστα για τους περισσοτερους κοπηκε ακριβως στο σημειο που ελπιζαν και περιμεναν πως και πως ας μας εδωσε τα origins αγσαπημενων ηρωων σε νεα ποιοτητα τα οποία τα περισσοτερα απο αυτα τα ειχαμε και απο πριν

 

Μια πολυ αξιολογη προσπαθεια με ομορφη εκδοση σε παρα καλη τιμη που κριμα δεν τα καταφερε ναι και για πολλους θα ειναι κοσμημα στις βιβλιοθηκες τους αλλα οχι το πολυτιμοτερο νομιζω για τους περισοτερους

ισως αν ειχε επικεντρωσει σε λιγοτερους πιο δημοφιλεις χαρακτηρες (spider-man/X-men/Ironman το πολυ) να τα πηγαινε καλυτερα και ισως μετα να προχωρουσε σε εκδοση ιστοριων αλλων δεν ξερω

δυστυχως κατα την γνωμη μου η εταιρεια αποδιχτηκε πολυ μικρη για αυτο το ενχειρημα, πολυ μικροτερη απο τις προσδοκιες, πολυ μικροτερη απο το αγοραστικο κοινο της χωρας μας 

 

υ.γ.

Εγω θα επανελθω για το ξεστοκαρισμα - εν ενεργεια σειρας μαλιστα - σε εφτιλιστικες τιμες και αναφερομαι αποκλειστικα στα τεελυταια πακετα που εδειχναν και τηνκαταρρευση της σειρας και οχι καποια αρχικα επιλεκτικων χαρακτηρων σε πιο αξιοπρπεις προσφορες

επαναλαμβανω προσωπικα το θεωρω αρνητικο οπως εγινε και στον χρονο που εγινε και προφανως εμενα δημιουργει ελλειμα εμπιστοσυνης για μελλοντικες προσπαθειες απεναντι της

Επεξεργασία από ATHANATOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

14 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Έχουν εκδοθει τα Αστεριξ με σωστη χρονολογική σειρά στην Ελλαδα και δεν το ξέρω? 

Εχουν το σωστό μεγεθος και τη σωστη γραμματοσειρα στις ράχες?

Για την ιστορία, έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα Αστερίξ με χρονολογική σειρά (τουλάχιστον από το 1 ως το 24)

και μάλιστα με σκληρόδετο εξώφυλλο.

Από εκεί και πέρα το χάος...

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, hudson είπε:

Για την ιστορία, έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα Αστερίξ με χρονολογική σειρά (τουλάχιστον από το 1 ως το 24)

και μάλιστα με σκληρόδετο εξώφυλλο.

 

Σωστό το είχα παραβλέψει. Πολύ ωραία εκδοση επίσης.

Εκεί μπαίνει μετα το θεμα προτιμησης.

Αν τα Αστερίξ παρουσιαζόταν με μια ράχη αλα Hachette, ισως τα εβαζα πιο πάνω. Έτσι με μια ξερή ασπρίλα,οχι...

Πολύ δυνατά παιζουν και τα Απαντα του Ρόσα,αλλά :

Α) Ειναι μονο 6+2 τόμοι

Β) Είναι ξερές ιστορίες χωρις τα αυθεντικά εξώφυλλα του σχεδιαστή

Εκεί το χάνουν πολύ ,κατ'εμέ.

 

Η SEC ειχε τεραστιο potential το οποίο δεν υλοποιήθηκε στη χώρα μας.Και σε άλλες χώρες που διακόπηκε, όπως η Βραζιλία πχ.

Το γεγονός οτι θεωρητικά θα μπορούσαμε να είχαμε όλο το Vol1 των αγαπημένων μας ηρώων σε μια συγκεντρωτική έκδοση, τους δίνει τη Νο1 θεση για μενα.

Αφού μας την κόψαν,δεν θα μάθουμε ποτέ πως νιώθει ο Ιταλός συλλέκτης τόσα χρονια...:(

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34735
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ο Ιταλός συλλέκτης είναι πρωτίστως αναγνώστης και μετά συλλέκτης. Η διαφορά με τους Ιταλούς είναι ότι αυτοί αγαπάνε τα κόμικ πιο πολύ από εμάς. Για αυτό είναι κομικσομανα. Και αγαπάνε όλα τα κόμικ. Είναι η πατρίδα των Ντίσνεϋ παγκοσμίως, των φουμετι, έχουν αυτή τη σειρά να τρέχει κτλ. Χρειάζεται συνείδηση κομικσικη. Δεν υποτιμάμε τα άλλα είδη κόμικς με ατάκες απαξιωτικές (γκουχ γκουχ) γιατί μετά όταν και αν αυτά που μας αρέσουν δεν τα παίρνει κανείς καθόμαστε και γκρινιάζουμε και αναρωτιόμαστε τι έχουν τα έρμα και ψοφανε. Για να επιζήσει μια σειρά στην Ελλάδα θέλει συλλογική προσπάθεια δυστυχώς. Αυτή έρχεται αν αγαπάς τα κόμικ γενικα. Δυστυχώς οι αναγνώστες του κάθε χώρου μάλλον δεν φτανουν. Είμαστε λίγοι . Χρειάζεται να δοκιμάζουμε περισσότερα πράγματα. Πόσοι ας πούμε αναγνώστες εδώ των υπερηρωικων δοκιμάσατε να αγοράσετε το non stop comics ή το πολυσυλλεκτικό Μπλεκ? Επίσης ψάχνουμε να γίνουμε συλλέκτες πριν γίνουμε αναγνώστες. Μας πειράζει αν έχουν μια τσαλακα τα εξώφυλλα αλλά δεν έχουμε διαβάσει το περιεχόμενο. Μας ενδιαφέρει να κάνουμε βιβλιοθήκες περισσότερο από αναμνήσεις. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Ο Ιταλός συλλέκτης είναι πρωτίστως αναγνώστης και μετά συλλέκτης. Η διαφορά με τους Ιταλούς είναι ότι αυτοί αγαπάνε τα κόμικ πιο πολύ από εμάς. Για αυτό είναι κομικσομανα. Και αγαπάνε όλα τα κόμικ. Είναι η πατρίδα των Ντίσνεϋ παγκοσμίως, των φουμετι, έχουν αυτή τη σειρά να τρέχει κτλ. Χρειάζεται συνείδηση κομικσικη. Δεν υποτιμάμε τα άλλα είδη κόμικς με ατάκες απαξιωτικές (γκουχ γκουχ) γιατί μετά όταν και αν αυτά που μας αρέσουν δεν τα παίρνει κανείς καθόμαστε και γκρινιάζουμε και αναρωτιόμαστε τι έχουν τα έρμα και ψοφανε. Για να επιζήσει μια σειρά στην Ελλάδα θέλει συλλογική προσπάθεια δυστυχώς. Αυτή έρχεται αν αγαπάς τα κόμικ γενικα. Δυστυχώς οι αναγνώστες του κάθε χώρου μάλλον δεν φτανουν. Είμαστε λίγοι . Χρειάζεται να δοκιμάζουμε περισσότερα πράγματα. Πόσοι ας πούμε αναγνώστες εδώ των υπερηρωικων δοκιμάσατε να αγοράσετε το non stop comics ή το πολυσυλλεκτικό Μπλεκ? Επίσης ψάχνουμε να γίνουμε συλλέκτες πριν γίνουμε αναγνώστες. Μας πειράζει αν έχουν μια τσαλακα τα εξώφυλλα αλλά δεν έχουμε διαβάσει το περιεχόμενο. Μας ενδιαφέρει να κάνουμε βιβλιοθήκες περισσότερο από αναμνήσεις. 

 

Και εμεις τα αγαπάμε πιστευω.

Απλα εδω θεωρουνται ακομα ταμπου για τους μη κομιξαδες.

"Α κοιτα το χαζουλη διαβαζει μικιμαουδες σα παιδακι,ακομα να ωριμάσει" "ποια γκομενα θα τον παρει σοβαρα αυτον τον νερντουλα" κλπ κλπ

Δεν καταλαβαινει ο κοσμος οτι μιλαμε για τεχνη. 

Ακομα,ίσως και ο ελαχιστος κοσμος που ασχολείται ,να μην διαλέγει τις ελληνικές εκδοσεις γιατι βλεπει οτι δεν τον σέβονται. Ή δεν συμβαδιζουν με το πως θελει αυτος να συλλέξει.

 

Φιλε @ Manitou  δεν μπορουμε να τα μαζευουμε ολα. Προσωπικά προτιμώ λιγα και καλά.Καλά, με βαση αυτα που γουσταρω να διαβαζω ξανα και ξανα. Εχω διαβασει απ τη συλλογη του πατερα μου Μπλεκ/Περιπετεια/Τιραμολα/ΤενΤεν δεν μαρεσουν καθολου, με πιανει ο υπνος.Προτιμώ να χαζεύω στο instagram παρα να κατσω να διαβασω ενα τετοιο τευχος. Γιατι λοιπον να επενδυσω σε μια σειρα που θα μου βγει πχ 50 ευρω και να μην παρω ενα φουτερ Superdry με τα ίδια χρηματα ;...

Ο Μικρος Ηρωας καλα κανει και τα βγαζει και εγω καλά κανω και δεν τα αγοράζω.

 

Στην Ελλαδα κυκλοφορουν αρκετα,δε θα πω πολλα,κομικς τα οποια καλως ή κακως βλεπουμε αφηνουν το κοινό παγερα αδιάφορο. Λεγοντας κοινο δεν εννοω τον hardcore που θα παρει τα παντα γιατι δεν ξοδευει αλλου. Εννοω αυτον που θα πει, ας παρω ενα κομικ ρε αδερφε ετσι για το χαβα. Δυστυχως δεν τραβανε, πως να το κανουμε...Αντε το Αστεριξ οποιος το δει στο περιπτερο, αντε κανα Ρομανο Σκαρπα με τις εφημεριδες το καλοκαίρι. Ως εκει.

Δυστυχως; Δυστυχως. Ετσι σκεφτεται ο κοσμος.

 

Τωρα οσον αφορα τις τσακισεις προφανως και μετρανε επειτα στο μεταπωλητικό παζαρι, εφοσον μπεις στο τρυπακι πωλησεων. Στην αναγνωση δεν επηρεαζει αλλά οταν πληρωνεις κατι (ειδκά αν κυκλοφορεί τωρα) το θες τελειο. Δεν νομιζω να αγορασει καποιος μια TV, να εχει χαλασμενα τα πιξελ στη γωνια και να πει ελα μωρε δε βαριεσαι τι επιστροφη να κανω,κριμα την εταιρια θα τους βαλω μεσα...

 

Τελος , η βιβλιοθηκη αποτελεί τη βιτρίνα του συλλέκτη. Κανεις σοβαρος συλλεκτης δεν θελει σαπιδια στο display του. Κοιταει να αγορασει ξανα και ξανα το τευχος μεχρι να βρει τη κατασταση που θέλει. Και ναι εννοειται τα ακριβα τευχη δεν τα διαβαζεις για να μην φθαρθει το τευχος.

Αναμνησεις καναμε πιτσιρικια, μετα απο μια ηλικία το βλεπεις αλλιώς το σπορ. Ειδικα οταν μπαινει το οικονομικό στο τραπέζι. Μαζευεις μεν αυτα που γουσταρεις αλλά τα θες και τελεια. Και ποιοτικά και εμφανισιακά.

 

Αυτη ειναι η αποψή μου τουλάχιστον. Αμα συμφωνείτε ή οχι, δε ξερω.

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1176
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Ο Ιταλός συλλέκτης είναι πρωτίστως αναγνώστης και μετά συλλέκτης

  

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με το νόημα πίσω από τις λέξεις που θέλεις να περάσεις, μα όχι με τους παραλληλισμούς. Η ιταλια είναι κομικσομανα επειδή οι ιταλοι αγαπουν τα κομικς... πιο πολυ απο μας; Με την ιδια λογική η Νορβηγία είναι μπλακμεταλομανα επειδή οι Νορβηγοί αγαπούν το μπλακμεταλ μιας και ειναι μουσικά το πιο εξαγώγιμο προιόν της. :lol: Η Ιταλία βγάζει αβέρτα κομικ πράγματι γιατί εκτος άλλων είναι και εκπαιδευμένος σε αυτό λαός, αλλά αυτό δε σημαίνει πως ο Ελληνας είναι επιλεκτικός, ο ντισνεακιας δεν αγοράζει BD και ο BDακιας δεν παιρνει σουπερηρωικ, δεν ειναι αναγνωστης αλλά προπαντων συλλέκτης κλπ.  Είναι διαφορετικα μεγέθη αγοράς ως προς τον πληθυσμό, την οικονομία , και φυσικα παιζει ρολο και η εκπαιδευση που εχουν στα κομικ όπως λες, όχι μόνο αυτή όμως επομενως κρίμα να κατσουμε να κρινουμε το τι ειναι ο ελληνας αναγνωστης επειδη τον συγκριναμε με τον ιταλό.

Αντιστοιχα λοιπόν οι Ελληνες αναγνώστες μπορεί ενδεχομένως να είναι μέρος του προβλήματος αλλά δεν ειναι μονο αυτοί το πρόβλημα όπως το παρουσιάζεις. Οι αρπαχτές εκδοτικών, οι κακές εκδόσεις, φυσικά η παιδεία ως προς την 9η τέχνη, τα χρήματα που επενδύονται στον χώρο  είναι μερικοι μόνο από τους παράγοντες που δεν ευδοκιμει στο ίδιο κλίμα το κομικ στην Ελλάδα σε σχέση με την ___ (Εδώ βάζουμε όποια χώρα κάνει καλύτερες πωλήσεις κ έχει περισσότερες εκδόσεις κόμικ απο μας).  Υπάρχουν αυτοί που λες, αλλά δε νομίζω μωρέ η πλειοψηφία να είναι έτσι.

Συμπερασματικά λοιπόν, συμφωνώ μαζί σου να μη γκρινιάζουμε πάντα με τα πάντα. Αλλά κ αν γκρινιάξουμε ίσως υπάρχει βρε παιδί μου λόγος!
Όσο για την υποτιμηση που αναφέρεις συμφωνω φουλ για φουλ με την αναφορά σου. Έχω πετύχει άπειρα ποστ όχι μονο στο gcοmics, για το "μη διαβάσεις σπαιντερμαν" , "το κομιξ είναι σκουπιδι"  κ.α. παρόμοια που πραγματικά αν δεν είναι απλά φιλικό τρολάρισμα, δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξης τέτοιων ποστ που αφορούν θέματα προσωπικής προτίμησης.

Για να είμαι και εντός θέματος παρόαλ αυτά:
 

7 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Το γεγονός οτι θεωρητικά θα μπορούσαμε να είχαμε όλο το Vol1 των αγαπημένων μας ηρώων σε μια συγκεντρωτική έκδοση, τους δίνει τη Νο1 θεση για μενα.

 

Τι εννοείς;; Αν εννοεις τα volumes ως προς την ιταλικη , δεν τα ξέρω και μπορεί να έχεις δίκιο. Αν όμως εννοείς γενικά volumes, θα πάρω το μεγαλύτερο δυνατό , των Omnibus και θα πω πως από:

Spider-Man είδαμε 2 omnibus (-4 τεύχη)
FF  2 Omnibus (+ 12 τευχη)
Thor 2 Omnibus (+4 τευχη)
Hulk 1 Omnibus (+1 τευχος)
Iron Man 2 Omnibus
Avengers 2 Omnibus (-6 τευχη)
Daredevil 1 Omnibus (-4 τευχη)
Cpt America 1 Omnibus (-10 τευχη)
X-men 1 Omnibus (+8 τευχη)

Ως προς την αντιστοιχία των omnibus έχουμε μέχρι και vol2  λοιπόν σε πολλά. Από το τίποτα..... κατι είναι και αυτο!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το έχω πει αλλά θα το ξαναπώ/γράψω, οι Ιταλοί - στην πλειοψηφία τους - αρέσκονται να διαβάζουν τα κόμικς τους, τα βιβλία τους, να βλέπουν ταινίες/σειρές (μεταγλωττισμένες), στην ιταλική γλώσσα, για αυτό στηρίζουν πολλοί από αυτούς τα μεταφρασμένα. Έχουν μεταφράσει μέχρι και πολλά ονόματα ηρώων, κάτι που εμείς δεν το κάνουμε, αλλά αν κάποιος μεταφραστής το κάνει, τον περνάμε από γενεές δεκατέσσερις. Φανταστείτε πχ να λέγαμε τον Μίκυ Μάους, Μίκυ Ποντίκι.Η "Radnet" έχει μεταφράσει κάποια ονόματα (εντάξει ίσως όχι και με μεγάλη επιτυχία ορισμένα) αλλά της "Μαμούθ" τα περισσότερα ήταν καλά, αλλά και πάλι υπήρχε γκρίνια από μεγάλη μερίδα αναγνωστών.

Σε λίγο καιρό θα έχουμε την απαίτηση από τους Έλληνες εκδότες να βγάζουν τα ευρωπαϊκά κόμικς στα αγγλικά και τα αμερικάνικα/αγγλικά να τα εκδίδουν με ελάχιστες λέξεις μεταφρασμένες στα ελληνικά. Και δεν είναι υπερβολή αυτό που γράφω. Ένα παράδειγμα, πρόσφατα στο facebook της "Anubis" όταν η εκδοτική παρουσίασε το Ο Απόλυτος Οδηγός Dungeons and Dragons, ένας χρήστης τους ρώτησε αν θα το βγάλουν και στα αγγλικά:hit:

Εντάξει πολύ θεωρούν ότι στη μετάφραση χάνεται μεγάλο μέρος του νοήματος (μπορεί σε κάποια να έχουν και δίκιο) για αυτό προτιμούν τα πρωτότυπα, αλλά ρε παιδάκι μου κόμικ διαβάζεις για να περάσει η ώρα σου, δεν θα πας να δώσεις εξετάσεις.

 

Συμπέρασμα, στην Ελλάδα είμαστε που είμαστε μικρό κοινό που ασχολείται με το άθλημα και ένα σεβαστό μέρος αυτού προτιμά τα ξένα και όχι τα μεταφρασμένα. Οπότε δύσκολα να πάει μακριά μια εκδοτική προσπάθεια.

 

Κάτι τελευταίο

Συνέχεια γκρινιάζουμε για τα εκδοτικά λάθη από Έλληνες εκδότες. Δλδ είμαστε η μόνη χώρα που γίνονται λάθη μεταφραστικά, επιμέλειας, εκτύπωσης κτλ;;;;:thinking: Δεν νομίζω. Και οι Ιταλοί θα κάνουν λάθη και οι Γάλλοι και οι Αμερικάνοι και όλοι γενικά. Άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

36 λεπτά πριν, hudson είπε:

Εντάξει πολύ θεωρούν ότι στη μετάφραση χάνεται μεγάλο μέρος του νοήματος (μπορεί σε κάποια να έχουν και δίκιο) για αυτό προτιμούν τα πρωτότυπα, αλλά ρε παιδάκι μου κόμικ διαβάζεις για να περάσει η ώρα σου, δεν θα πας να δώσεις εξετάσεις.

Γνωστός μου με την ευκαιρία που βγήκε το Ίνκαλ από την Ανούβις το παρήγγειλε στα Αγγλικά από την awesome. :damn: ΡΕ ΠΑΠΑΡΑ! Και στα ελληνικά μετάφραση είναι και στα αγγλικά μετάφραση είναι με την ξενομανία σας και το άδειο το κεφάλι σας μέσα.:grr:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56294
  • Achievement Points:  5444
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Γνωστός μου παρήγγειλε όλα τα βιβλία του Witcher στα αγγλικά και μετά έμαθε ότι το πρωτότυπο είναι στα πολωνικά! :shit2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 23/10/2023 στο 11:38 ΜΜ, karolos79 είπε:

Η καλύτερη σειρά από άποψη ποιότητας χαρτιού είναι της Hachette. 

 

Θα συμφωνήσω στο τέρμα. Της Hachette είναι μακράν καλύτερη σαν συλλογή και για μένα καλύτερη σε ιστορίες(λογικό). 

Το μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι οι τόμοι είναι μπερδεμένοι. Με άκυρη εντελώς σειρά. Αν έστω και οι 120 κυκλοφορούσαν χρονολογικά το επίπεδο της θα βρισκόταν 3 σκαλιά πιο πάνω. 

Σαν συλλογή η Hachette δεν έχει αντίπαλο. Περιμένω ωστόσο ποια θα είναι η επόμενη σειρά που θα κυκλοφορήσει η Radnet.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ενημερωτικά να πω ότι το Αστερίξ είναι το κόμικ που έχει μεταφραστεί στις περισσότερες γλώσσες και ότι σε πωλήσεις παγκοσμίως ξεπερνάει σχεδόν όλα τα υπερηρωικά κόμικς (βασικά όλα εκτός από Σούπερμαν και Μπάτμαν), παρότι εκείνα αριθμούν υπερπολλαπλάσια τεύχη έναντι των ούτε 40 του κοντόσωμου Γαλάτη.

Χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι όποιο κόμικ έχει τις περισσότερες πωλήσεις είναι απαραίτητα το καλύτερο.

Απλά το λέω επειδή αναφέρθηκαν κάποια πράγματα περί δημοφιλίας.

Πρέπει να τη μετράμε και αναλογικά, όχι απλά σε απόλυτα νούμερα.

Όταν ένα κόμικ που προέρχεται απ'τη Γαλλία των 67 εκατομμυρίων κατοίκων πουλάει περισσότερο από σχεδόν όλα τα αμερικάνικα μιας χώρας των 300 εκατομμυρίων κατοίκων ή περισσότερο απ'τα μάνγκα της Ιαπωνίας των 125 εκατομμυρίων κατοίκων, λέει πολλά :)

 

Όσον αφορά τη σειρά της Radnet, πέρα απ'τα λάθη επιμέλειας που έχουμε αναφέρει πολλές φορές, θα συμπληρώσω ότι ήταν προβληματική και στα χρώματα.

Όσοι έχουν αμερικάνικες omnibus ή Epic Collection εκδόσεις, είναι πολύ εύκολο να το διαπιστώσουν.

 

Τώρα για το ποια είναι η καλύτερη σειρά ever που βγήκε στην Ελλάδα, είναι μεγάλη συζήτηση και παίζει μεγάλο ρόλο το γούστο του καθενός.

Προσωπικά πάντως αυτή της Radnet ούτε στις 5 καλύτερες τη θεωρώ, ακόμα και στο θέμα των ιστοριών αυτών καθαυτών.

 

:beer:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34735
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 ώρες πριν, sarkas είπε:

  

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με το νόημα πίσω από τις λέξεις που θέλεις να περάσεις, μα όχι με τους παραλληλισμούς. Η ιταλια είναι κομικσομανα επειδή οι ιταλοι αγαπουν τα κομικς... πιο πολυ απο μας; Με την ιδια λογική η Νορβηγία είναι μπλακμεταλομανα επειδή οι Νορβηγοί αγαπούν το μπλακμεταλ μιας και ειναι μουσικά το πιο εξαγώγιμο προιόν της. :lol: Η Ιταλία βγάζει αβέρτα κομικ πράγματι γιατί εκτος άλλων είναι και εκπαιδευμένος σε αυτό λαός, αλλά αυτό δε σημαίνει πως ο Ελληνας είναι επιλεκτικός, ο ντισνεακιας δεν αγοράζει BD και ο BDακιας δεν παιρνει σουπερηρωικ, δεν ειναι αναγνωστης αλλά προπαντων συλλέκτης κλπ.  Είναι διαφορετικα μεγέθη αγοράς ως προς τον πληθυσμό, την οικονομία , και φυσικα παιζει ρολο και η εκπαιδευση που εχουν στα κομικ όπως λες, όχι μόνο αυτή όμως επομενως κρίμα να κατσουμε να κρινουμε το τι ειναι ο ελληνας αναγνωστης επειδη τον συγκριναμε με τον ιταλό.

Αντιστοιχα λοιπόν οι Ελληνες αναγνώστες μπορεί ενδεχομένως να είναι μέρος του προβλήματος αλλά δεν ειναι μονο αυτοί το πρόβλημα όπως το παρουσιάζεις. Οι αρπαχτές εκδοτικών, οι κακές εκδόσεις, φυσικά η παιδεία ως προς την 9η τέχνη, τα χρήματα που επενδύονται στον χώρο  είναι μερικοι μόνο από τους παράγοντες που δεν ευδοκιμει στο ίδιο κλίμα το κομικ στην Ελλάδα σε σχέση με την ___ (Εδώ βάζουμε όποια χώρα κάνει καλύτερες πωλήσεις κ έχει περισσότερες εκδόσεις κόμικ απο μας).  Υπάρχουν αυτοί που λες, αλλά δε νομίζω μωρέ η πλειοψηφία να είναι έτσι.

Συμπερασματικά λοιπόν, συμφωνώ μαζί σου να μη γκρινιάζουμε πάντα με τα πάντα. Αλλά κ αν γκρινιάξουμε ίσως υπάρχει βρε παιδί μου λόγος!
Όσο για την υποτιμηση που αναφέρεις συμφωνω φουλ για φουλ με την αναφορά σου. Έχω πετύχει άπειρα ποστ όχι μονο στο gcοmics, για το "μη διαβάσεις σπαιντερμαν" , "το κομιξ είναι σκουπιδι"  κ.α. παρόμοια που πραγματικά αν δεν είναι απλά φιλικό τρολάρισμα, δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξης τέτοιων ποστ που αφορούν θέματα προσωπικής προτίμησης.
 

Συμφωνώ με αυτά που λες. Πράγματι δεν είναι μονοδιάστατο το θέμα. Πράγματι οι εκδοτικές έχουν τεράστιο μερίδιο ευθύνης. Εγώ το έθεσα από τη δικιά μας μεριά πιο πολύ με παράπονο διότι εμείς οι ίδιοι εδώ που υποτίθεται καταλαβαίνουμε και αγαπάμε αυτό το μέσο, πολλές φορές σαμποτάρουμε προσπάθειες για χαζομάρες. Προφανώς δεν μπορούμε να τα παίρνουμε όλα. Όμως ακόμα και αυτά που είναι να πάρουμε μπορεί να μην τα πάρουμε για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω. Και ταυτόχρονα να απαιτούμε κιόλας να μας τα δώσουν όλα στο πιάτο όπως τα θέλουμε κρίνοντας τους υπόλοιπους. Αν δεν γίνεις σκληρός κριτής του εαυτού σου δεν πας πουθενά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Χωρίς να λέω ότι παίζει ντε και καλά κάποιο ρόλο, η σύγκριση με την Ιταλία, τις ΗΠΑ κτλ θεωρώ πως είναι λίγο άτοπη γιατί μιλάμε για διαφορετικές οικονομίες εντελώς. Θέλω να πω συγκρίνουμε την αγορά της Ελλάδας με την αγορά χωρών που είναι στους G7 όπως η Ιταλία και οι ΗΠΑ (άλλη συζήτηση αν αυτό είναι στις μέρες μας αντιπροσωπευτικό με την Ινδία και την Κίνα στο παιχνίδι). Επίσης, η μετάφραση στην Ιταλία συνέβη τη δεκαετία του 50 όπου (υποθέτω) πολύ λιγότεροι άνθρωποι γνώριζαν αγγλικά. Θα μου πεις εδώ τον Γκούφι τον είπαμε Γκούφι με τη μία τη δεκαετία του 50. Ε, ίσως έχει να κάνει και με το γεγονός πως ακόμα προτιμούν μεταγλωτισμένες τις ταινίες τους (όχι τα κινούμενα σχέδια) και όχι με υπότιτλους. Στην Ελλάδα πια πάμε για τέταρτη γενιά που θα μεγαλώσει με ταινίες στην τηλεόραση και στον κινηματογράφο με γραμματάκια από κάτω αλλά ακούγοντας το βασικό, πρωτότυπο ήχο. Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις και παίζει ρόλο ο τρόπος που θα μεγαλώσεις ώστε να μην σου ξενίσει κάτι μετά. Αν πχ τον λέγαμε παντού (και σε ταινίες, και σε κόμικ, και σε παιχνίδια κτλ) Αραχνάκια και ερχόταν κάποιος στα 35 σου και σου έλεγε 'φίλε, spiderman λέγεται', ε, θα λεγες ενα 'ρε αει απο δω' (δείτε τι γίνεται με τον Ντόλη-πωπω πονάει η ψυχή μου και μόνο που το γράφω).

 

Πιστεύω ότι είναι λίγο φαύλος κύκλος ή καλύτερα αλληλοτροφοδοτούμενα κάποια πράγματα. Έχεις αναγνώστες κόμιξ γενικώς στη χώρα σου; Το μαζικό δε γίνεται με συλλέκτες πιστεύω (βασικά δε ξέρω κατά πόσο κάτι που είναι μαζικά προσβάσιμο είναι συλλεκτικό αλλά τέλος πάντων). Θα κινητοποιηθούν και οι εκδότες ανάλογα. Και μετά και οι αναγνώστες θα δίνουν περισσότερη σημασία σε πράγματα και οι εκδότες θα ανεβάζουν ποιότητα. Αν δε δοθεί μαζίκα σημασία, δε πρόκειται να ανέβει σε κάτι η ποιότητα. Αλλά πρωτίστως και πάντα θα είναι το διάβασμα της ιστορίας. Προφανώς θα υπάρχουν και οι συλλέκτες αλλά αν μείνουν μόνο αυτοί, στο τέλος δε θα μείνουν ούτε αυτοί γιατί δε θα παράγει κανείς κάτι για 10 ανθρώπους. Νομίζω μέσες άκρες αυτό λέει και ο φίλος @ Manitou

 

10 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Αναμνησεις καναμε πιτσιρικια, μετα απο μια ηλικία το βλεπεις αλλιώς το σπορ.

Αναμνήσεις κάνεις και τώρα, sorry αν πάρω την Deluxe έκδοση του Watchmen και η ιστορία είναι μάπα (που δεν είναι προφανώς, παράδειγμα φέρνω), δε μου λέει τίποτα στη βιβλιοθήκη μου. Ένα καλό βιβλίο μπορεί να σε σημαδέψει και στα 35 (οκ, αλλιώς από τα 10, 12 αλλά μη μας τελειώνεις έτσι εμάς με παιδιά:lol:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 26/4/2023 στο 7:42 ΜΜ, Lord Makro είπε:

 

Αυτά τα εργοστάσια δεν το αποκλείω να ανήκουν στον Μάνθο Φουστάνο...

 

 

Θέλουμε meme εδώ και τώρα! @ nikolas12 :aria:

 

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ067-xP4Nuov-MBHB0dQ7nNlk2-iBb2XLrLcSCKBQFu0yT7wvy0LT4EfbOOGaP2IyfU9g&usqp=CAU  Manthos.thumb.jpg.1ce769818e6a2bf02b56e0fb05a89620.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Λοιπόν,

κατέβηκε η προσφορά των πρώτων 20 τόμων (1-20)

και ανέβηκαν 2 προσφορές (21-40 και 41-60)

 

21-40.jpg.d8e318adafb8f18375fbc34500b766a9.jpg

https://radshop.gr/προσφορες/4877--marvel-20-τόμοι-μόνο-50€-.html

 

41-60.jpg.c7155f8f19d1aa46899ff3108cae7850.jpg

https://radshop.gr/προσφορες/5109-marvel-20-τόμοι-41-60-μόνο-50€-.html

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

20 λεπτά πριν, hudson είπε:

Λοιπόν,

κατέβηκε η προσφορά των πρώτων 20 τόμων (1-20)

και ανέβηκαν 2 προσφορές (21-40 και 41-60)

 

21-40.jpg.d8e318adafb8f18375fbc34500b766a9.jpg

https://radshop.gr/προσφορες/4877--marvel-20-τόμοι-μόνο-50€-.html

 

41-60.jpg.c7155f8f19d1aa46899ff3108cae7850.jpg

https://radshop.gr/προσφορες/5109-marvel-20-τόμοι-41-60-μόνο-50€-.html

 

 

Μη τα δουμε καμια μερα 20 τομοι στα 19.99 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  27
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λέτε να. Δούμε και από 60-90 σε τέτοια τιμή? Και αν ναι πως θα τα χωρίσουν σε 2 πακέτα? 15 και 15?  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26514
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

11 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Μη τα δουμε καμια μερα 20 τομοι στα 19.99 

 

Αυτή την προσφορά περιμένω για να κάνω κίνηση :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8689
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5747 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Το τέλος πλησιάζει...

Τελευταία παράδοση, σήμερα στον ταχυδιανομέα, αύριο στον λαό.

image.thumb.png.93f80ca575b197f6c2dae053c2e4bdbc.png

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

4 ώρες πριν, theforce είπε:

Το τέλος πλησιάζει...

Τελευταία παράδοση, σήμερα στον ταχυδιανομέα, αύριο στον λαό.

image.thumb.png.93f80ca575b197f6c2dae053c2e4bdbc.png

 

Τόσο νωρίς; Την επόμενη δεν περιμένουμε κανονικά;:thinking: Μάλλον βιάζονται να μας ξεπετάξουν, να τελειώνουν. 

Άντε να ασχοληθούν επιτέλους με τις  σοβαρές τους συλλογές όπως τα νομίσματα και ο ανθρώπινος σκελετός. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Έλαβα κι εγώ χτες μύνημα ότι παραδόθηκε στον ταχυδιανομέα και σήμερα ήρθε, αλλά υπάρχει πρόβλημα.

Ρε παιδιά του συνέβη και σε κανέναν άλλο; Μου λέει ο ταχυδιανομέας ότι πρέπει να επιστρέφω κάποιο τεύχος. Από όσο θυμάμαι όσα ζήτησα για αντικατάσταση και γινόταν μου τα έστειλαν. Λέτε να πρέπει να δώσουμε τον ελαττωματικό τόμο με τον Captain America ;

 

Πάντως τους έστειλα ένα ωραίο μήνυμα. Μόνο που δεν τους έβρισα. Τους ανέφερα για την χάλια επιμέλεια και μετάφραση και ότι αυτή την φορά με τις αποστολές το τερμάτισαν.... Ακόμη τους ανέφερα ότι θα γλιτώσουμε, αφού είναι η τελευταία αποστολή και δεν θα χρειαστεί να ξαναασχοληθώ...

 

Σε λίγο θα πάρω και τηλέφωνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Τελικά τους έμεινε από την προηγούμενη αποστολή ότι έπρεπε να επιστρέψω κάποιο τόμο. Με την τσαπατσουλιά τους ούτε αυτό δεν μπόρεσαν να διορθώσουν!:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56294
  • Achievement Points:  5444
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αυτό που περιμένουμε τόσο καιρό, αν ήταν μέσα στην αποστολή ο διορθωμένος τόμος Κάπταιν Αμέρικα, δεν μας το είπες. :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

20 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Αυτό που περιμένουμε τόσο καιρό, αν ήταν μέσα στην αποστολή ο διορθωμένος τόμος Κάπταιν Αμέρικα, δεν μας το είπες. :moutra2:

 

Θα σας το πω εγώ σε κάνα 2 ωρο που θα πάω να παραλάβω. 

Αν δεν με προλάβει κάποιος άλλος στο ενδιάμεσο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

47 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Αυτό που περιμένουμε τόσο καιρό, αν ήταν μέσα στην αποστολή ο διορθωμένος τόμος Κάπταιν Αμέρικα, δεν μας το είπες. :moutra2:

Αφού δεν το πήρα ακόμη στα χέρια μου λόγω του προβλήματος αυτού... Γιατί ο ταχυδιανομέας δεν θα μου έδινε το δέμα αν δεν επέστρεφα το ελαττωματικό.

 

Και θα μπορούσα να το πάρω μετά τις 12.00 λόγω του προβλήματος αυτού από το κατάστημα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ωωω τι έκπληξη, ήρθε χτυπημένος. Going out with a bang που λεμε... 

 

Έλα ένα ομαδικό αντίο στη Radnet. :PPP:

IMG_20231110_130934.jpg

IMG_20231110_130956.jpg

 

Το οπισθόφυλλο του Hulk. 

Επίσημο τέλος... 

 

Αναμένω ποστ του @ constantinople ένα πρωινό, εκεί που θα πίνω ήρεμος (και ξεχασμένος από τη σειρά) το καφεδάκι μου, ότι έχουμε νέα έκδοση που ξεκινάει με τον τόμο 91.

Απο άλλη εκδοτική κατά προτίμηση. 

IMG_20231110_131928.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

57 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Ωωω τι έκπληξη, ήρθε χτυπημένος. Going out with a bang που λεμε... 

 

Έλα ένα ομαδικό αντίο στη Radnet. :PPP:

IMG_20231110_130934.jpg

IMG_20231110_130956.jpg

 

Το οπισθόφυλλο του Hulk. 

Επίσημο τέλος... 

 

Αναμένω ποστ του @ constantinople ένα πρωινό, εκεί που θα πίνω ήρεμος (και ξεχασμένος από τη σειρά) το καφεδάκι μου, ότι έχουμε νέα έκδοση που ξεκινάει με τον τόμο 91.

Απο άλλη εκδοτική κατά προτίμηση. 

IMG_20231110_131928.jpg

Πραγματικά πώς κατάφεραν να τον χτυπήσουν με αυτό τον τρόπο; Τέτοια μαεστρία μόνο η Radnet !

 

Επιτέλους θα κοιμηθώ ήσυχος χωρίς το άγχος της Radnet !

Από άποψη συλλογής είναι όντως στενάχωρο να τελειώσει σε αυτό τον τόμο, αλλά από άποψη εκδοτικής θα κάνω πάρτι που φτάσαμε στο τέλος!

Ελπίζω να μην ξανααγοράσω κάτι από Radnet, αλλά θα ήθελα κι εγώ με τα χίλια να κυκλοφορήσει από άλλη εκδοτική! Και θα προτιμούσα να κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως, γιατί είναι επαγγελματίες και το δείχνουν ειδικά στις αντικαταστάσεις και τα λάθη που μπορεί να προκύψουν σε κάποια έκδοσή τους είναι σε ποσοστά που είναι σαν να μην υπάρχουν!

 

@ PhantomDuck  δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι ώστε να βγει η συλλογή από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως.:pray:

Επεξεργασία από olyssesmoore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.